LAATSTE BERICHTEN qeneeSi tEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 18 Juli 1939 Chamberlain over de besprekingen te Tokio 22444 De ELTAX 886 De algemeene politiek niet in het geding De verwijdering van vreemdelingen uit Tirol Binnenland Delfstoffen nabij de Duitsche grens Door den bliksem gedood de groote v^n Harljos van mijnhardt VRAGENRUBRIEK Buitenland ENGELAND oefenvluchten De „Paris Soir" meldt uit Londen: ..De Royal Air Force bereidt een nieuwe expe ditie boven Fransch gebied voor. Deze vlucht zal alle kenmerken van een oor- logsvlucht hebben. De eskaders zullen eerst twee of drie uur voor het vertrek gewaarschuwd worden en de Fransche luchtverdediging zal niet van de vlucht in kennis gesteld worden. Morgen of Donderdag zou deze vlucht plaats vindenDrie honderd toestellen met 1000 man zouden er aan deelnemen. De Britsche bombardementsvliegtuigen zullen trachten de Middellandsche Zee te berei ken en zonder tusschenlanding op hun basis terug te keeren." Het Fransche ministerie van luchtvaart deelt mede: ..het bericht in de bladen, vol gens hetwelk 100 Fransche bombardements vliegtuigen op 19 Juli een vlucht boven Engeland zouden maken, is niet in over eenstemming met de werkelijkheid. Ook als een vlucht voor later in de bedoeling ligt, zijn aantal toestellen en datum nog niet vastgesteld." HET ZUID-SLAVISCH BEZOEK. Prins Paul. regent van Joego Slavië en prinses Olga zijn om 4 uur 55 gisterna middag te Londen aangekomen. Aan Victoria Station werden zij opge wacht door den hertog en de hertogin van Kent en prins Alexander, den zoon van den regent, die in Engeland stuudeert Prins Paul en prinses Olga begaven zich onmiddellijk naar het Buckingham-paleis, waar zij eenige dagen de gasten zullen zijn van het Engelsche koningspaar. Gis teravond vond ten paleize een intiem di ner plaats, waar mede aanzaten de hertog en de hertogin van Kent en de hertog en de hertogin van Gloucester. DE ACTIE VAN HET IERSCHE REPUBLIKEINSCHE LEGER. De „Daily Herald" méldt, dat de regee ring de bewijzen heeft, dat een vreemde mogendheid de jongste activiteit van het Iersche republikeinsche leger heeft gesub sidieerd. Het blad voegt hieraan toe, dat dit de reden is waarom de regeering besloten heeft het parlement een wetsontwerp voor te leggen, dat in het bijzonder de onder drukking van terroristische activiteit be oogt. Aanvullende begrooting voor den civielen dienst. Vandaag is een aanvullende begrooting gepubliceerd tot een 'bedrag van 19Vf mil lion! pond ten behoeve van den civielen dienst. Tien millioen zijn bestemd voor een noodziekenhuis, evacuatie en andere dien sten. 5' j millioen voor voorzorgsmaatrege len tegen luchtaanvallen. 2i millioen voor het vluohtellngenifonds voor Tsjecho-Slo- waken, een millioen voor een reserve- fabriek voor bouwmateriaal en 200.030 pond voor den geheimen dienst. D; aanvullingen op de begrootdng worden h.ermede in het geheel 34i millioen. VOORTAAN 3155 (Ingez. Med.) DUITSCHLAND. Hulde aan den Duce. Hitier heeft den Italiaanschen minister van cultuur. Alfieri. bij de opening van de kunsttentoonstelling te Muenchen medege deeld, dat in de nabijheid van het station ..Heerstrasse" te Berlijn, waar de Duce bij zijn bezoek aan Berlijn is aangekomen, een nieuw representief station voor aan komst en vertrek bij alle hooge staatsbezoe ken gebouwd zal worden. Dit station zal Mussolini-station heeten. Het Adolf Hitler-plein zal Mussolini-plein gaan heeten en de straat tusschen plein en station Mussolini-straat. Speciale voorschriften voor Helgoland. Reeds sinds eenige maanden is de toe gang tot Helgoland voor alle vreemdelin gen verboden, met het oog op de verster- kingswerken, welke op het eiland worden opgericht. Bij decreet van den minister van bin- nenlandsche zaken worden nadere aanwij zingen gegeven. Duitsche onderdanen bo ven de 15 jaar moeten voor het verblijf op het eiland in het bezit zijn van een officieel identiteitsbewijs met foto. Vreemdelingen mogen er niet aan wal gaan en zich even min ophouden aan boord van schepen, welke er aanleggen. Het is verboden er te schilderen, te teekenen of te fotografeeren. Voor bewoners van het eiland kunnen spe ciale vergunningen worden uitgereikt. Nationaal-socialistische propaganda in het protectoraat. De Duitsche studenten, die in het kadei van de civiele mobilisatie moeten werken in de Duitsche bevolkingseilanden in het protectoraat Bohemen en Moravië, moeten den Duitschen boeren in deze gebieden de nation.-socialistische ideologie bijbrengen. Verder moeten zij een stamboom opstellen van de Duitsche families en haar economi- schen politieken toestand vaststellen. In het Britsche Lagerhuis heeft minister president Chamberlain, in antwoord op een vraag betreffende den toestand in het Verre Oosten, allereerst verwezen naar het te Tokio uitgegeven communiqué betreffende het bezoek van ambassadeur Craigie aan minister Arita van Zaterdag j.l. Vervolgens verklaarde hij, dat de data voor de officieele opening der onderhande lingen in Tokio nog niet zijn vastgesteld. ,,Er zijn, aldus voegde Chamberlain hieraan toe, vele verklaringen in de pers gepubliceerd, zoowel in Japan als in Engeland, volgens welke de Japan sche regeering een fundamenteelen ommekeer zou eischen in de politiek der Britsche regeering in het Verre Oosten als voorwaarde voor het openen der onderhandelingen. Ik zou het gaarne duidelijk willen maken, dat dit land niet zou willen en kunnen han delen ten aanzien van zijn buitenland- sche politiek volgens eischen vai. een andere mogendheid.(algemeene toe juichingen). De Britsche regeering heeft echter geen eischen van dien aard van de Japansche regeering ontvangen. Naar de meening van den Britschen ambassadeur te Tokio zou de officieele Japansche houding meer correct beschreven worden als de wensch dat Groot-Brittannië zou trachten, de Chi- neesch-Japansche vijandelijkheden te zien met meer begrip voor Japan's moeilijkhe den en voor den Japanschen kant van de zaak. De Britsche regeering deelt de opvatting van Craigie, dat een toeschrijving aan de Japansche regeenng van bedoelingen, die in feite zouden kunnen blijken ongegrond te zijn, slechts berekend zou zijn op bena deeling van het succes der onderhande lingen. De dagelijksche toestand in Tientsin, al dus ging Chamberlain voort, is thans over het algemeen beter geworden. Levensmid- delenvoorraden komen nu in voldoende hoeveelheden binnen, terwijl behoorlijke hoeveelheden melk verkrijgbaar zijn. In verscheidene steden in Noord-China worden anti-Britsche betoogingen gehou den en er is eenige schade aangericht aan zendingseigendommen in Sjansi. Wat de Japansche bekendmaking aan gaande het beperken van het binnenvaren van schepen van derde mogendheden be treft, zeide Chamberlain, dat de onderhan delingen tusschen de Britsche en de Ja pansche autoriteiten thans vorderen. Wat kolonel Spear aangaat, zeide Cham berlain, dat met het oog op den klaar blijkelijk onbevredlgenden aard van een dergelijk optreden Craigie de krachtigste stappen heeft gedaan, waarbij geëischt werd. dat een Japansch sprekende officier toestemming van de Japansche regeering zou krijgen, om naar Kalgan te gaan. De afgevaardigde der labourpartij, Hen derson. vroeg Chamberlain nog, of de mi nister-president met zijn verklaringen be doeld had te zeggen, dat de aanstaande onderhandelingen te Tokio beperkt zouden blijven tot de plaatselijke incidenten te Tientsin en dat de Britsche regeering niet zal ingaan op besprekingen tot wijz'ging van de bepalingen van het negen mogend- heden-pact, achter den rug der Vereenigde Staten of van de andere betrokken mo gendheden om. VEREENIGDE STATEN. Om de neutraliteitswet ITALIË. De Britsche ambassadeur heeft een be zoek gebracht aan den onderstaats-secre- tar: van buitenlandsche zaken, Bastianini om :rs'-i;:n te doen betreffende de rege lt r "en zekere kwesties schadevergoe- d r ov -ranging van goederen en devie zen gerezen door het besluit tot uitzet ting van twaalf Britsche onderdanen uit Tirol. Bastianini zou deze voorstellen in gunstige overweging genomen hebben. Roosevelt en Huil hebben op het Witte Huls met de leiders van het congres de neutraliteitskwestie besproken. Van gezag hebbende zijde werd verklaard, dat men niet tot een besluit is gekomen, doch sena tor Barkley, leider van de New Deal, zeide tegenover journalisten te gelooven, dat het congres niet opzettelijk op verdaging zal aansturen met het oog op het belang van den arbeid, welke verricht moet worden. Sommigen zien hierin een teeken, dat de president nogmaals wil trachten, den se naat tot overweging van zijn neutraliteits politiek te brengen. Volgens de „New-York Daily News" heeft Roosevelt het voornemen, het vraagstuk van opheffing van het wapenembargo later in de week te bespreken in een „praatje bij den haard". Vermoedelijk zal Roosevelt ook nog eeni ge republikeinsche leiders apart ontvangen. In een rede voor de propaganda-afdee- ling van het „American Legion" heeft re serve-admiraal Yates Stirling gezegd: „De Vereenigde Staten moeten er zich reken schap van geven, dat de dictatoren, indien zij een oorlog ln Europa zouden winnen, hun begeerige oogen naar deze atlantische kust zouden richten. Als zij de zee zouden beheerschen, zou de grens der dictaturen aan de Amerikaansche kusten liggen. Daar om moeten een luchtmacht en een marine gebouwd worden, die de kust beveiligen. Wij bidden voor een overwinning van En geland en Frankrijk, zelfs indien wij be sluiten buiten een conflict te blijven". Interparlementaire samenwerking. De voorzitter van de commissie van bui tenlandsche zaken van het Huis van Afge vaardigden, Bloom, heeft aan de pers ver klaard. dat de solidariteit op het Ameri kaansche continent moet worden versterkt door het oprichten van een „interparle mentaire unie". Hij verklaarde zich bereid dit denkbeeld te lancceren. De wetgevers van de Amerikaansche republieken moeten volgens hem een permanent orgaan '-.eb ben. waar zij elkaar op geregelde tijden ontmoeten. Chamberlain antwoordde op deze vraag: „Ik meen. dat het dat beteekent, doch. zoo als ik reed: zeide, hebben we een derge lijk verzoek van de Japansche regeering niet ontvangen". Intusschen duurt de anti-Britsche pro paganda in scherpen vorm voort. Het bestuur der partij van de sociale massa heeft minister-president Hiranoema een petitie overhandigd, waar.n een buiten gewone zitting van het parlement In ver band met de Britsch-Japansche besprekin gen gevraagd wordt In die zitting zou tegenover de wereld de vaststaande Japan sche politiek ten aanzien van de nieuwe orde in Oost-Azië moeten worden geprocla meerd. De partij heeft, om de regeering te steunen bij haar besprekingen met En geland en met de anti-Britsche act'e in het geheele land. de Minseito, de Seijoekai en de minderheidspartij Kokoemin Domei I voorgesteld, met haar samen te werken tot bereiking van het gestelde doel. Chineesche aanvallen. Uit Sjanghai wordt gemeld.dat meer dan 100.000 man Chineesche troepen de Gele rivier oversteken en Zuid-Sjansi binnen rukken om te voorkomen dat de Japansche troepen de Chineesche legers in het Ta- toeng-gebergte omsingelen. Er wordt hier fel gestreden. De Chineezen zeggen dat zij er totdusverre in slagen de Japanners tegen te houden. Andere Chineesche berichten melden dat het Chineesche hoofdkwartier ver moedt dat de Japanners nog deze maand een groot offensief in Midden-China wil len beginnen. Aan den anderen kant komen berichten uit Noord-China volgens welke uit dit gebied groote hoeveelheden Japan sche troepen naar Mantsjoekwo gezonden worden in verband met de gevechten welke den laatsten tijd aan de grens tusschen Mantsjoekwo en Buiten-Mongolië geleverd worden tusschen de Mongoolsch-Sovjet- Russische troepen en de Japansch-Mant- sjoekwosche. Het schijnt dat groote trans porten gewonden zijn aangekomen te Charbin, afkomstig van de Mongoolsche gTens. In een legerbericht van de Japansche legerleiding te Hankau wordt vandaag medegedeeld, dat generaal-majoor To- moitsjitpji en elf anderen zijn omgekomen. Zij vlogen in een vliegtuig boven de Chi neesche linies bii Hwangmei in de provin cie Hojjei; toen het toestel door een vijan delijken kogel werd getroffen, brachten zij het boven dc vijandenlijke linies tot ont ploffing. De ambassadeur van Japan te Moskou heeft op 16 Juli een stap gedaan bij den adjunct-commissaris van buitenlandsche zaken. Hij 'bracht daarbij vraagstukken ter sprake, verband houdende met onwettige activiteit in de petroleum- en steenkool concessies van Sachalin en betwistte daarbij de beslissingen van sovjet-Russische rechts- organen. De ambassadeur van Japan, eischte ten laatste op 18 Juli, dus heden, antwoord. Gisteren heeft de adjunct-commissa ris de nota aan den ambassadeur terug gezonden en daarbij te kennen gegeven, dat, aangezien het document bedrei gingen inhield, het het karakter had van een ultimatum en daar het com missariaat het niet mogelijk achtte, dat te aanvaarden, zond het hetzelve terug zonder het te hebben onder zocht. WIELRENNEN. De ronde van Frankrijk De Belg Kint wint halve etappe. MINISTERIEELE VERGUNNING VOOR PROEFBORINGEN. Eenigen tijd geleden werd melding ge maakt van het feit. dat over groote uit gestrekte gebieden nabij de Duitsche grens in mindere of meerdere mate delfstoffen in den bodem zouden zitten en dat bij de bevoegde instanties stappen werden ge daan om de vereischte proefboringen te mogen verrichten. Hiervoor is thans de ministerieele ver gunning verleend en wel aan den heer H. J. Wlegers, architect te Harbrlnkhoek, ge meente Tubbergen, onder voorwaarde, dat de boringen geschieden in overleg met den Inspecteur-generaal der mijnen en met inachtneming van de eventueel daar voor te geven voorschriften Het ligt in mijn bedoeling aldus ver telde de heer Wiegers ons binnen eeni ge weken, vermoedelijk in Augustus, met de werkzaamheden te beginnen. „Hebt u van de eigenaren, aldus vroegen wij hem, al vergunning voor de boringen?" Daarop antwoordde hij bevestigend. De eigenaren hebben bereids toezeggin gen gedaan voor het onderzoek. „Hebt u den indruk, dat er groote hoe veelheden delfstoffen op die plaats zitten?" ..Ongetwijfeld zullen er hoeveelheden delfstoffen. Ijzererts en andere nuttige be- standdeelen in den bodem zitten. Reeds wees een proef met de magneten uit, dat er wel degelijk ijzererts in den bodem zit. Monsters zijn op de laboratoria onder zocht, terwijl is aangetoond, dat wij te maken hebben met deugdelijk ijzererts. U vraagt mij de hoeveelheden: dat weet niem?rid, maar dat er groote uitgestrekt heden kunnen zijn met ijzererts is niet onmogelijk. In Duitschland, vlak over de grens, zijn reeds lang geleden boringen verricht naar ijzererts en hier heeft men behoorlijke hoeveelheden gevonden en de grond, waarop geboord is, grenst aan de terreinen, waarop wij nu gaan werken." Gistermiddag is de twintigjarige boeren knecht D. Westerhof in (het veld, aan den Passerweg te Dwingelo (Dr.), door den blik sem getroffen en gedood. Men vond hem voorover liggend onder een boschje, waar hij vermoedelijk een schuilplaats had ge zocht tij dents het noodweer. HET BEZOEK VAN PRINS BERNHARD AAN LIMBURG. Prins Bernhard. die op 20 en 21 Juli een informeel bezoek zal brengen aan Limburg, zal Donderdagmorgen te Roermond worden ontvangen door den commissaris der Ko ningin, de leden van gedeputeerde staten en den griffier der staten. In Roermond staat een bezoek aan het landbouwhuis van de land- en tuinbouw- bond en aan de modelboerderij te Beesel op het programma. In laatstgenoemde plaats zal de Prins aan een Limburgsche koffietafel aanzitten, 's Middags om 2.15 uur komt hij in Maastricht aan, waar hij achtereenvolgens bezoeken zal brengen aan de aardewerkfabrieken van de N.V. de Sphinx, aan de St. Servaaskerk en tot slot aan het ontspanningsoord fort St. Pieter, waar het gezelschap de thee zal gebruiken. 's Avonds om 10 uur zullen de plaatse lijke vereenigingen van Maastricht een fakkeloptocht hooiden ter eere van den Prins, die in het gouvernementsgebouw als gast van den commissaris der Koningin den nacht zal doorbrengen. Hij vertrekt Vrijdagmorgen wederom uit de Limburgsche hoofdstad omstreeks half tien. HET HOSPITAALKEKKSCHIP „DE HOOP* WEER NAAR ZEE. Het heeft een sterkere motor gekregen. Geruimen tijd hebben onze vissohers op de Noordzee het hun zoo bekende hospi taalkerkschip „De Hoop" moeten missen. Nu echter vaart het zegen-brengende, siei- lijk gebouwde vaartuig weer op de Noord zee, thans niet meer als zeilschip met een lichten motor, maar voorzien van een ster ken 200 p.k. dieselmotor, waardoor de vaarsnelheid niet onbelangrijk is vermeer derd en het werk van naastenliefde op de wijde watervlakte zoo intensief mogelijk verricht kan worden. Alvorens het gerestaureerde scheepje vanmorgen uit Amsterdam naar zee ver trok, verzamelden zich aan boord een groot aantal belangstellenden, die de we der in gebruik stelling, welke met eenige plechtigheid gebeurde, bijwoonden. Onder hen bevonden zich o.m. de com mandant der maritieme middelen te Am sterdam, kapitein ter zee N. A. Rost van Tonningen, de inspecteur der scheepvaart, de heer C. A. G. van der Boom en verder vele autoriteiten op kerkelijk gebied. Zij verzamelden zich aan dek, waar zij werden toegesproken door de voorzitter van de Nederlandse he vereeniging ten be hoeve van zeelieden van elke nationaliteit, „Hospitaalkerkschip", den gep. vice-admi- raal H. Th. de Rooy. Aan het slot van zijn toespraak heesch spr. de vlag van de vereeniging aan den achtersten mast. Hij sprak daarbij uit de woorden, die de vissefhers gebruiken, wan neer zij de vleet schieten: ,,op hoop van zegen". Ds. Luteyn uit Nijkerk leidde vervolgens een korten kerkdienst, waarna de genoo- digden het verbouwde vaartuig bezichtig den. Om half twaalf is het gepavoiseerde schip naar zee vertrokken. TOON VAN SCHENDEL VIERDE. SALIES DE BEARN, 18 Juli. (Van een specialen A.N.P.-verslaggever). Hedenmorgen vroeg, om half vijf, z()n de renners van de ronde van Frankrijk uit Bor- deaux gestart voor de achtste etappe van Bor deaux naar Pau, een afstand van 279 K.M. Deze etappe werd in twee gedeelten gereden. De uitslag van den eersten rit, van Bordeaux naar Salies de Baern over 210 K.M.. luidt: 1. Kint (België) 6 uur 35 min. 43 sec.; 2. Galateau <Fr.) en 3 Frechaut iFr) beiden zelfde tijd4. T. van Schendel 'Ned.) 6 u. 36 min. 12 sec.; 5. Hendrickx (België) 6 u. 36 m. i 35 sec.; 6. Bertv <Fr,); 7. Louviot (Fr.); 8. Van Overberghe (België); 9. Mallet (Fr.); 10, Pagès (Fr.), allen zelfden tijd: 11. een peleton van elf renners, allen ln groep geklasseerd in een t(jd van 6 uur 36 min. 54 sec., onder wie Albert van Schendel. Hellemons, De Korver. Lam- brichts, Dominicus en S(Jen. Alle overige renners noteerden 6 uur 37 min. 10 sec. Mersch (Lux.) en Lowie (België) moes ten na een valpartij den strijd opgeven. Ook Hellemons viel en blesseerde daarbU zün knie doch hij kon verder rijden. it te danken aan een combinatie van geneesmiddelen die eikaars werking wederkeerlg bevorderen 3640 (Ingez Med.) DUIVENSPORT. „DE UIVER". Wedvlucht van Bordeaux. Duiven los te 13 u. Eerst aankomenden duif te 9 u. 13 m. 3 sec.; laatstaankomende duif te 18 uur 20 min. Uitslag; J. J Philippo 1. 7. 8; A. Fasel 2. 6; J. v. d. Berg 3, 14. 15; M. Stikkelorum 4; M. Pet 5; H. Seriier 7; H. Sterk 11; J. v. d. Steen 12; H. v. d. Zon 13; J. Benning 16; J. Fakkel 17. Wedvlucht van Duffel Duiven los te 8.30 u. Eerstaankomende duif te 10 u. 2 m. 10 sec.: 'latst- '••'ro--endo duif te 10 u. 13 m. 41 sec. Uitslag' H Seriier 1 2. 12. 24, J. v. d. Berg 3. 9 14 15 16 30. 31; J. J Philippo 4, 5 18; N. de Me ij 6. 21; H. Sterk 7. 13; A Lancel 8; Th. v Alphen 10; J. Fakkel 11.26; A. Fasel 17; K. Hu'scher 19. 22. 27; J v. Leeuwen 20. 35; A. Platteel 23; W. Hundesmarck 28. 29. 32: N. de Haas 33. C. de G. te L. Consulaat van Duitschland, Westplein 12. idem van Engeland, Willemsplcin 6. belde te Rotterdam. J. J. L. te L. Van Dale's woordenboek geeft de volgende uiteenzetting van „vrijmetse larij": „Een geheim genootschap, over dc gan- sche aarde verspreid, dat zich ten doel stelt overal verlichting en beschaving te brengen; vele gebruiken en symbolen zijn aan het met selen ontleend". AUTOMOBILISME. NEDERLANDERS IN DEN INTERNATIONALEN DUITSCHEN ALPENRIT. Naar de K.N.A.C. ons meldt, zullen twee Nederlandsche equipes starten ln den drie-1 daagschen internationalen Duitschen Alpenrit. I welke op 31 Juli. 1 en 2 Augustus over een zeer zware, circa 1600 K.M. lange route door het hooggebergte wordt gehouden en waaraan :enlge speciale proeven verbonden zijn. De D.K.W.-riJder Cornelius start met een 1,5 L. Auto-Union sportwagen een nieuw model en wordt door zijn echtgenoote ver gezeld. Voorts zal de Fordrijder Gatsonides. die Blfjdenstein als medebestuurder heeft, met een Mercury uitkomen. De start van den rit is in München, de finish in Weenen. NEDERLANDSCH VERBOND VAN VAKVEREENIGINGEN. Het Nederlandsch Verbond van Vakver- eenigingen deelt mede het program van actie te hebben samengesteld, voor de ver wezenlijking waarvan men in den eerstko- menden tijd een krachtige actie wil voeren: 1. krachtige bestrijding van de werkloos heid; 2. verkorting van den werktijd; 3. ordening van het bedrijfsleven; 4 betere zorg voor ouden van dagen; 5. wettelijke vacantie met behoud van loon; 6. beier lager-, vak- en handelsonderwijs. DE PRINS IN DEN RAAD VAN STATE. Prins Bernhard heeft vanmiddag de ver gadering van den raad van state bijge woond. HANDELSOVEREENKOMST NEDERLAND—CHILI. De regeeiingspersdienst meldt: In verband met den afloop op 31 Dec. j.l. van de aanvullende handelsovereenkomst van 5 Mei 1937, welke tijdens het verblijf van de handelsmissie in Chili tot stand is gekomen, zijn destijds door den tijdelijk zaakgelastigde te Santiago met de Chileen- sche regeering onderhandelingen gevoerd, strekkende tot verlenging van bedoelde overeenkomst. Deze onderhandelingen heb ben thans tot het resultaat geleid, dat bij notawisseling van 17 Juli jl. een nieuwe aanvullende handelsovereenkomst is tot stand gekomen, welke onmiddellijk ln wer king is getreden. Deze inwerkingtreding heeft een voorloopig karakter ln verband met de in Chili vereischte goedkeuring. Bij deze nieuwe overeenkomst zijn ge handhaafd de concessie ten aanzien van den invoer van tabak in Chili, alsmede de algemeene bepalingen ten aanzien van de afgifte van deviezenvergunningen in Chili, zooals deze in de overeenkomst van 5 Mei 1937 waren overeengekomen, terwijl daar enboven nieuwe concessies zijn verleend met betrekking tot den invoer uit Nederland van dubbelsuperfosfaat, speciale stijfselpro- ducten en alcohol. De regeling ten aanzien van den invoer in Nederland uit Chili van appelen en peren opgenomen in de overeenkomst van 1937, is ongewijzigd gehandhaafd. UITSTEL INVOERING RIJTIJDEN BESLUIT GEVRAAGD. In verband met de aangekondigde invoe ring van het rijtijdenbesluit op 13 Augus tus as hebben de voorzitter van de drie landelijke bonden van bedrijfsautohouders, zich telegrafisch tot de betrokken minis ters gewend met het verzoek, hoewel er kennend de sociale beteekenis van dit be sluit, de invoering hiervan uit te stellen totdat op eenlger wijze de spoorwegen ge bonden zullen zijn aan vaste tarieven. Zij wijzen erop dat bij de reeds zware lasten op de vrachtauto, de spoorwegconcurren- tle, door middel van onderbiedingstarie- ven, hard werkende particuliere vervoer ders op den rand van een afgrond hebben gebracht en toevoeging van een nieuwe bedrijfslast door invoering van het rijtij denbesluit bij handhaving van deze spoor- weg-concurrentie, toename van de werk loosheid beteekent. ONBEKENDE WIELRIJDSTER AANGEREDEN. Hedenmorgen is aan het Winschoterdiep te Groningen een 59-jarige wielrijdster uit Veendam, wier identiteit nog niet kon worden vastgesteld, aangereden doors een autobus. De vrouw werd met zware ver wondingen naar het diaconessenhuls te Groningen overgebracht. Haar toestand Is zeer ernstig. VERGIFTIGING IN LONDENSCHE ZOO? De „Daily Express" meldt, dat in de Lon- ensche Zoo gisteren een lama en een ch ant dood in hun kooi werden aangetroffen, i'wec andere olifanten zijn ziek. Men denkt aan vergiftiging. Lijkschouwing zal dien tengevolge plaats hebben. De overleden oli fant was de lieveling der kinderen, die den dierentuin bezoeken. 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2