Thïfdp'J" Ons Kort Verhaal ■AKKERtJES IEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 18 Juli 1939 Telefoon! GEMENGD NIEUWS Onweer boven ons land Het auto-ongeluk te Westwoud Ongerustheid over den Zweedschen kotter Nora G G 574 RECHTZAKEN DAGBLADRECLAME v. ROSSUM Dr CHATTEL en DRIESSEN TAFELZILVER Autobus met 34 inzittenden te water Landbouwer door den bliksem gedood. EEN ZWAAR GEWONDE TE VENLO. Gistermiddag woedde boven den West polder bij Etten (N. Br.) een hevig on weer. De 21-jarige landbouwerszoon J. v. d. Borst, uit de buurtschap Atterlaken onder Leur. die in den polder werkte, schuilde onder een struik aan den sloot kant. Hij werd door den bliksem getrof fen en viel voorover in de sloot, waar eenige uren later zijn lijk gevonden werd. Een medicus constateerde, dat de dood tengevolge van den bliksem was ingetreden. Omstreeks negen uur gisteravond is tij dens een kort, maar zeer hevig onweer bo ven Oost-Groningen, de bliksem geslagen in de groote stroobulten, staande achter de strookartonfabriek De Union te Oude Pekela Het vuur breidde zich, aangewakkerd door den krachtigen zuidwestenwind, snel uit, waardoor na korten tijd drie millioen kilo gram stroo in lichter laaie stond. De brand weer van Oude en Nieuwe Pekela wist het vuur tot de stroobulten te localiseeren. Het nablusschen van het smeulende stroo nam eenige uren in beslag. Te Velsen is bij een hevig onweder de bliksem geslagen in een woning aan de Starrenboschstraat. Een groot deel van het dak werd van het huis gerukt. De bewoners, die thuis waren, bleven ongedeerd. Ook boven Noord-Limburg heeft gister middag een zwaar onweer gewoed, waarbij de bliksem op verschillende plaatsen is in geslagen. Bij den Tegelschen weg te Venlo werd de ruim 70-jarige tuinier J. Hovens die op het land werkte door den bliksem getroffen; hij is in ernstigen toestand naar het zieken huis vervoerd. Op den Nieuw Goltenweg te Venlo richtte de bliksem in het woonvertrek van de fami lie B. belangrijke schade aan. Alles werd kort en klein geslagen. Het telefoontoestel werd van den muur gerukt en in stukken geslagen. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. Te Overloon is de bliksem ingeslagen in de woning van de familie J.. waar ruiten en inboedel werden vernield. Verzekering dekt de schade. AUTO BIJ HET UITWIJKEN GESLIPT. Voetgangster slachtoffer van doodelijk verkeersongeval bij Ede. Gisteravond omstreeks half negen is op den Rijksstraatweg tussbhen Ede en Benne- kom, ter hoogte van het Johanniter-zieken- huis. een ernstig verkeersongeluk gebeurd, waarbij de ongeveer zestigjarige mevrouw Brouwer uit Ede den dood vond. Mevrouw B. liep aan de linkerzijde van den weg Op dat moment kwam een per sonenauto uit Veenendaal haar tegemoet. De bestuurder trachtte de vrouw te ontwij ken. doch doordat de auto slipte, slaagde hii hierin niet. De aanrijding was zoo hevig dat het linkerbeen van mevrouw B van het lichaam werd gerukt. Bovendien werd zij ernstig door een der koplampen der auto geraakt. Zij was vrijwel op slag dood. Een sergeant, die met een anderen mili tair juist passeerde, viel bij het zien van het vreeselijk ongeluk flauw. Hij moest een nabijgelegen woning binnengedragen worden. JONGETJE STAK PLOTSELING DEN WEG OVER.... Noodlottige aanrijding in Rotterdam. Gisteravond om half zeven stak de drie jarige J. K., wonende in de Benthuizer- straat te Rotterdam, vlak voor de ouder lijke woning, plotseling den rijweg over. Het ventje werd gegrepen door een auto bus, bestuurd door den 28-jarigen chauf feur B. J. K. uit Waddinxveen en werd op slag gedood. ERNSTIG AUTO-ONGEVAL BIJ HEESCH. Eén ernstig gewonde. Gisteravond om zeven uur is op den i rijksweg Nijmegen's Hertogenbosch, onder iHeesch. een auto-ongeluk voorgevallen. De 21-jaraige autobestuurder T. uit Am sterdam had het ongeluk met zijn wagen te slippen, waardoor hij met -vrij groote snelheid tegen een boom botste. De auto werd grootendeels vernield, alsmede een rijwiel, dat tegen dezen boom stond. De autobestuurder liep een hersenschud ding op en werd. na door dr. Bouman uit Nistelrode te zijn behandeld, in bewusteloo- zen toestand naar het St. Ludovicusgesticht te Heesch overgebracht. WOONHUIS UITGEBRAND TE HONSELERSDIJK. Gistermiddag om twee uur brak. ver moedelijk tengevolge van kortsluiting, brand uit in het woonhuis van den tuinder A. D aan het Poeldijksche pad. te Honse- lersdijk. Door den hevigen wind brandde het huis spoedig als een fakkel. De Naaldwijk- sche brandweer, die niet terstond aanwezig was. omdat men bij vergissing die uit Poel dijk had gewaarschuwd, kon van het smalle pad af weinig uitrichten. Huis en inboedel gingen geheel verloren. TOESTAND DER SLACHTOFFERS NOG ERNSTIG. Over den toestand van de slachtoffers van het auto-ongeluk te Westwoud, dat den heer P. Jong uit Zwaag het leven kostte, kan worden gemeldt. dat de heer Buismann uit Hoogkarspel het gisteravond goed maakte, minder goed was de heer A. Schouten uit Westerblokker. De heeren Spek uit Hoogkarspel en Laan uit West woud verkeeren nog in levensgevaar. TWEE UMUIDENAREN AAN BOORD. (Van onzen correspondent). In IJmuiden maakt men zich ernstig ernstig ongerust over het lot van den te Gothenburg (Zweden) thuisbehoorende kotter Nora G G 574, een scheepje, dat geregeld zijn vangst in LJmuiden aan de markt bracht. Alhoewel het een goed zee waardig schip is. heeft men thans in zoo langen tijd niets van het schip en beman ning vernomen, dat er alleszins reden tot deze ongerustheid bestaat. De bemanning van de Nora bestaat uit vijf man. n.l. drie Zweden en twee IJmui- denaren, de matrozen G. en K, die mee waren gegaan ter vervanging van twee Zweedsche matrozen. De Nora is het laatst op 19 Juni j.l. in IJmuiden aan de markt geweest. Den daar- opvolgenden Woensdag is het schip naar zee vertrokken, zoodat het heden dus reeds 26 dagen uit is. Voor het laatst schijnt de Nora twee weken geleden door een Deen- schen kotter op de Noordzee gepraaid te zijn. In een aantal Noordzeehavens in Enge land. Zweden en België heeft men reeds naar den kotter geïnformeerd, doch ner gens was iets omtrent het scheepje bekend De kotter was weliswaar uitgerust voor een reis van enkele weken, maar nu hij al bijna vier weken op zee is. moet er wel iets bijzonders gebeurd zijn en in de gezinnen der Umuidenaren. die beiden gehuwd zijn vreest men dat er een ongeluk js gebeuTd. GEMEENTE-AMBTENAREN GESCHORST. Raad van IJsselmuiden verleent nog geen eervol ontslag. Gistermiddag heeft de raad van de ge meente IJsselmuiden het verzoek om eervol ontslag met ingang van 15 Juli van den ambtenaar ter secretarie, die 7 Juli gearresteerd werd wegens fraude ter secretarie, in geheime zitting behandeld. Na afloop daarvan deelde de voorzitter, burgemeester jhr. mr. M. L. Quarles van Ufford mede, dat dit verzoek was aangehou den tot dat meer bekend zou zijn van het gerechtelijk onderzoek. Voorts zeide hij. dat deze ambtenaar en de andere betrokken ambtenaren geschorst waren als ambte naren van den burgerlijken stand en eerst genoemde tevens als waarnemend secreta ris. De schorsing als ambtenaar ter secre tarie hadden, zooals reeds eerder gemeld, burgemeester en wethouders onmiddellijk na het bekend worden van ds fraude verricht. Omtrent de Yerduisteringsaffaire zelf zijn tot nu toe gven nadere bijzonderheden bekend geworden. ONDER KOLENGRUIS BEDOLVEN. Gistermiddag is een 38-jarige kolentrem- mer. die in de gemeentelijke gasfabriek te Haarlem werkzaam was. onder vallend ko lengruis bedolven geraakt. De man was al leen op zijn afdeeling werkzaam, zoodat het ongeval eerst werd gemerkt, toen de toevoer van steenkool langs den loopenden band niet meer geschiedde Onmiddellijk werd een onderzoek ingesteld, waarbij men den arbeider onder een hoop kolengruis vond. Het toepassen van kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. Hbld. is een ellendige pijn en kan Uw heelen dag vergallen. Een AKKERTJE" verdrijft ze binnen een kwartier geheel. 3630 (Ingez. Mea.) DOODEL1JK ONGELUK TE VOORBURG. Bij den aanleg van het stratenplan aan de Broeksloot en de Rozenboomlaan te Voorburg is gistermiddag een doodelijk on geluk geschied, waarvan de lö-jarige W. F. uit Nootdorp het slachtoffer is geworden. Voor het ophoogen van de terreinen bij de Broeksloot wordt met vrachtauto's zand aangevoerd, welke auto's van de verlengde Rozenboomlaan af, over ijzeren platen ach teruit de op te hoogen terreinen oprijden. De genoemde 15-jarige W. R., die met het regelmatig schoonhouden van deze platen was belast, is door tot nog toe onbekende oorzaak onder een van deze auto's geraakt en op slag gedood. KINDERVERLAMMING. Te Beilen is een geval van kinderverlam ming geconstateerd bij een jongetje van tier, maanden van den arbeider Joh. Kats te Tiende veen. De kleine is op medisch ad vies opgenomen in de barak van het zieken huis Bethesda te Hoogeveen. FELLE BRAND TE BREEZAND. Opslagplaatsen door het vuur verwoest. Een felle brand heeft gisteravond twee opslagplaatsen van de Coöperatieve land en tuinbouw Aankoopvereeniging aan de Zandvaart te Breezand (N.H.) verwoest. De brand ontstond in een schuur, die gevuld was met balen turfmolm, teer en carbo- lineum, waar het vuur gretig voedsel vond. De vlammen deelden zich al spoedig mede aan een tweede opslagplaats, waarin kunst mest en granen lagen. Toen het vuur ook vat op deze schuur had gekregen arriveerde de brandspuit van Anna Paulowna. die nu kon verhinderen, dat de vlammen ook oversloegen op de be lendende perceelen, een woning en een bollenschuur. Ook de Heldersche brandweer werd te hulp geroepen en gezamenlijk slaagde men erin, den brand meester te worden. Beide opslagplaatsen brandden geheel uit. BUITENLANDSCH GEMENGD. DE MIJNRAMP IN KENTUCKY. De lijken der negen nog vermiste mijn werkers te Providence in Kentucky (V. St.) zijn geborgen. Het aantal dooden bedraagt in het geheel 28. oncentreer op het krachtigste reclame-middel BALLON VERSPERRING DOOR BLIKSEM GETROFFEN. Gistermiddag zijn vijf ballons van een luchtversperring boven het vliegveld Car- dlngton bij Londen door den bliksem ge troffen en brandend neergestort. TIEN SOLDATEN VERDRONKEN. Het Slowaaksche ministerie van landsver dediging deelt mede. dat Zaterdagavond, nabij Neutra in de Neutra-rivier tien sol daten zijn verdronken tijdens oefeningen met pontons. Bij het overzetten van een afdeeling sol daten over de rivier in pontons, riep plot seling een der soldaten zonder reden, dat water de ponton binnendrong, waarop een paniek ontstond. Een aantal mannen viel in het water en zij, die niet konden zwemmen, verdronken. Het stoffelijk overschot van de verongeluk ten is gisteren ter aarde besteld in tegen woordigheid van den minister van lands verdediging. JUWELIERS Uitgebreide sorteering - Nieuwste modellen 2006 BREESTRAAT 95 (Ingez. Med.) ALLEN GERED. De hervormde knapenvereeniging te Erica (Dr.) heeft gisteren per autobus van de eerste Drentsche stoomtram-maatschappij een uitstapje gemaakt naar Amsterdam. Het gezelschap, bestaande uit 34 jongelui, onder leiding van ds. Steenbakker uit Erica, keer de laat in den avond terug. Omstreeks twee uur is de bus, vermoedelijk door een defect aan de stuurinrichting, te De Krim in het kanaal gereden. De bus kantelde niet. zoodat het reddingswerk, dat de chauffeur met bewonderenswaardige zelfbeheersching leidde, ten zeerste vergemakkelijkt werd en allen op het droge gebracht werden. Door omwonenden was intusschen geneeskundige hulp ingeroepen. Dokter Heep was spoedig ter plaatse. Het bleek echter, dat slechts drie personen lichte snijwonden hadden op- geloopen De overigen waren met den schrik vrijgekomen. Nadat allen bij omwo nenden op verwarmende dranken waren onthaald, zijn zij met andere bussen huis waarts gegaan. door JOH. W. BROEDELET, ..Meneer van Doons, meneer van Doons!" schreeuwde de portier van café ,.de la Paix" ter waarschuwing, dat er telefoon voor iemand was. En nogmaals stentorde-ie: ..Meneer van Doons!" In een hoek van de groote zaal verrees geagiteerd een vlug heer. „Excuseer", zei hij tot den persoon, die bij hem aan het tafeltje zat. „Zoo gaat het nu altijd, hè. wanneer men eens interessant aan het pra ten is. Enfin! Tot dadelijk!" De ander, een dikke man, die onaesthe- ttsch op een sigaar zoog, knikte geduldig. Hij had den tijd. Trouwens, voor-ie met den heer van Doons, met wien-le pas gister heel toevallig kennis maakte, in zee ging. wou-ie de zaak, welke ze daar juist rustig bespra ken, nog eens van alle kanten bekijken. De heer van Doons spoedde zich heen. Dit 1 lijkt roman-stijl, doch werkelijk zat er een hupsch spoeden in het geaffaireerde gaan van den geroepene. Men kon ook zeggen: hij ijlde langs de vele bezette tafeltjes en dat zonder een stoel of levend wezen aan te ra ken. Men zag aan hem, dat-ie gewend was, zich in zeer druk gezelschap te bewegen. Dat gaf iets vertrouwenwekkends aan zijn per soon. Na vijf minuten kwam van Doons terug. „O, dat eindelooze geklets, dat je soms moet aanhooren!" verzuchtte-ie tegen den dikke met de verkauwde sigaar. „Iemand, die absoluut vertegenwoordiger bij me wil worden! De cautie, die hij moet storten, al les is in orde. Maar ik lust dien man niet. Daar zit geen vivaciteit in, geen actie! Ik moet iemand hebben, die aanpakt, die ini tiatief heeft. Enfin dat begrijpt u allemaal wel. Die kerel achtervolgt me. Maar ik heb hem nu voor goed afgepoeierd". Van Doons blies even van ergernis, zette dan alle onaangename gedachten van zich af. Hii trok zijn mond zelfs in een allerbe minnelijkste plooi en zei met een glimlach: Ach ja, er zijn nu eenmaal vreemde kost gangers". „Nee, dan is mijn zoon heel iemand an- ders". sprak de dikke gewichtig en hij keek verbaasd naar zijn sigaar, hoe die zoo raar uit elkaar kwam te hangen. „Als die aan iets begint, maakt-ie er een goed eind aan ook. Hij. „Meneer van Doons!" waarschuwde de portier weer. „Drommels, ze kunnen me niet met rust laten, schijnt het!" beklaagde zich van Doons. „Maar zoo mag ik eigenlijk niét pra- ten. Men moet tegenwoordig dankbaar zijn, als het met de zaken een beetje gaat. Eén oogenbltk!" En andermaal spoedde de heer van Doons zich heen. De dikke bleef alleen achter met zijn vreemdsoortig verzogen sigaar, waaruit hij nog een rookwolkje trachtte te voorschijn te halen en knikte zichzelf tevreden toe. Die zaak van van Doons liep Daar zat gang in, dat merkte je zóó wel. Als-ie zijn zoon, die nu al anderhalf jaar leeg rondliep daar dus kon plaatsen, zou dat een reusachtige bof zijn. En wat een verrassing voor den jongen, die er nog heelemaal niet op dorst hopen! Als hij den knoop meteen maar doorhakte? De heer van Doons kwam teruggeijld, een en al voldoening. „Dat was een heel wat betere telefoon!" deelde-ie zijn nieuwen kennis vertrouwelijk mee. „Een bestelling, zooals in dezen tijd bijna niet meer voor komt. Mijn heele week ls opeens goed. Maar. o ja, waar hadden j we het ook weer over?" „Over mijn zoon", begon de dikkerd met veel aplomp en hij gaf zijn sigaar er maar aan: hij kon even goed natte klei in zijn mond steken. Van Doons zette een eenigszins bedenke lijk gezicht. „Ach ja. die. jongen van uging-ie er langzaam op in. „Jongen, jongen, jongen!" deed de dikke dik. „Het is me nogal geen man! U heb hem toch gezien! Heeft-ie geen uitstekend op treden?" „Zeker, zeker", sprak de ander aarzelend. „Hij maakt een prettigen indruk. Dat ont ken ik geen oogenblik. Alleen...." De portier, die nu wist, wie meneer van Doons was, kwam hem aan zijn tafeltje weer waarschuwentelefoon De dikke maakte een gebaar van onge duld Als dat zoo door ging, zag-ie het eind van hun conferentie niet. Hij moest zich haasten, of van Doons ontglipte hem nog. Voor het moment althans ijlde die weer heen. Ditmaal bleef de geroepene wat heel lang weg. De ander verbeet zich van ongedurig heid en stak in 's hemelsnaam maar weer een sigaar in zijn mond. Zonder tabak kon een verstandig mensch immers niet denken. En hij moest zijn hoofd nu goed bij elkaar houden, of zijn zoon zat het volgend jaar nog buiten betrekking. Hij zou slagen, al moest de onderste steen boven. Daar was- le vader voor! Eindelijk verscheen van Doons weer, een beetje zorgelijk maar toch in zijn sas. „Een moeilijke kerel, waar ik mee bezig was!" moest-ie zich tegen den ander toch even luchten „Ik dacht, dat er nooit meer iets van die zaak terecht kwam. Ik berust te al in de strop. Maar vandaag heeft-le de helft van het verschuldigde aan me ge gireerd en over drie weken volgt de rest. Mooi, hè, voor een bedrag, dat ik eigenlijk al had afgeschreven! Nu wil ik wel weer zaken met hem doen". De dikke knikte heftig. Die van Doons was een koopman, alsjeblieft! Ze liepen hem na. Dat zag je waarachtig niet veel meer. En zonder nog eenigen omhaal te gebrui ken schoot-ie pardoes los: „Mijn zoon. De ander onderbrak hem beleefd. „Kijk eens", zei die kort. „Tegen zijn persoon heb ik niets. Integendeel. Maar hij beschikt over geen ervaring. En dat zou een struikelblok kunnen zijn, waardoor. De dikke viel hem opgewonden in de rede. „Ik sta voor den jongen in", repliceerde- ie haast driftig en ook zijn tweede sigaar begon er zonderling uit te zien. „Wat loopt U voor risico? Hij werkt drie maanden uit sluitend op provisie. Slaagt-ie niet, dan zet u hem er weer uit. En de cautie heb ik bij mei" „Nu ja, die cautie!" antwoordde van Doons luchtig. „Ofschoon, het is waar, van dien stelregel wijk ik toch liever niet af. Ik moet eenige zekerheid hebben. Maar ter zake! Drie maanden is een heele tijd en daarin kan een vertegenwoordiger veel bederven. Dat doet me nog aarzelen. Begrijpt u me goed?" „Kom, meneer van Doons!" sprak de an der met heel zijn hart en er zat bijna iets smeekens in zijn blik. Toen zwichtte van Doons. Alles bleef nu eenmaal een waag en zijn dag was zóó goed begonnen, dat-ie desnoods wel weer een stootje kon velen. De dikke stortte de cautie en kreeg er een contractje voor in de plaats. De hand- teekening van den zoon zou nog volgen. Dat kwam in orde. Van Doons twijfelde er niet aan: hij had vertrouwen. Daar wenkte de portier hem weer: tele foon! Van Doons rees snel op. „Als ik u straks niet meer zie?" zei-ie tot den dikke Die, bescheiden hij mocht niet nóg meer tijd van den ander in beslag nemen! nam haastig afscheid van hem. Daarna spoedde van Doons zich andermaal heen „Dat was nog net bijtijds", dacht de dikke en hij wreef zich voldaan in de handen ..Die van Doons is haast niet te vangen. Maar ik heb hem dan toch!" Het café verlatend, zette-ie triomfantelijk zijn tanden op elkaar. Het scheelde weinig, of ditmaal beet-ie zijn sigaar in tweeën! Van Doons, in de telefoon-cel, sprak: „Kerel, nu is het genoeg geweest. Over een kwartier ben ik in de „Commerce". Maar laat me daar alsjeblieft tot één uur met rust, want ik heb wel een stevige lunch verdiend. Bel me daarna maar weer een keer of zes op, want er komt iemand, dien lk ook nog bewerken moet. Als me dat even goed lukt als hier in de la Paix, hebben we een goeien dag gehad. Bonjour, mijn brave telefoneerder!" (Nadruk verboden) (Auteursrecht voorbehouden) KANTONGERECHT TE LEIDEN. Dc hond in het kippenhok, Gistermorgen moest voor den plaatsver vangend kantonrechter Mr. Vos alhier te recht staan een inwoner van Voorhout, omdat zijn hond het kippenhok van zijn buurman v/as binnengedrongen en eenige kippen had doodgebeten. Verdachte ver klaarde dat zijn hond dit niet gedaan kon hebben; zijn hond had dien avond rustig in zijn hok gelegen, en de deur was zelfs op slot geweest. Dc buurman verklaarde echter geheel anders. Toen hij 's avonds een hevig lawaai in het kippenhok hoorde, was hij eens gaan kijken en had toen geconstateerd dat de hond van verdachte een ware razzia onder de kippen hield en reeds twee kippen had doodgebeten. Zijn eerste werk was geweest om den hond uit het kippenhok te jagen, en deze verdween op het erf van verdachte. Verdachte verklaarde dat zijn hond geen kip kwaad doet. De buurman verklaarde echter dat de hond zeer gevaarlijk was en reeds eerder een paar kippen had doodge beten, welke door verdachte vergoed waren. De buurman stelde een civiele vordering van f. 5 in, maar het O.M. vond f. 2.50 scha devergoeding per kip nog al hoog. Het O.M. achtte de overtreding wettig en overtuigend bewezen en eischte f. 20 boete of 10 dagen hechtenis, met toewijzing der civ. vordering tot een bedrag van f. 4.00. De plaatsv. kantonrechter wees direct vonnis en veroordeelde verdachte tot f. 10 boete of 5 dagen hechtenis en toewijzing der civ. vordering a f4.00. „Ik ga in hooger beroep" aldus verliet verdachte de rechtzaal. Onvoorzichtig het portier geopend. Een chauffeur alhier, moest terecht staan, omdat hij op de Steenstraat, zonder op het verkeer te letten het linkerportier van zijn vrachtauto geopend had, waardoor mej. v. d. Krogt die juist voorbij fietste, getroffen was. Mej. G. M. A. v. d Krogt verklaarde dat zij zóó ernstig gewond werd, dat zij met een auto van den E.' H. D. naar het Acad. Ziekenhuis was overgebracht. Zij stelde een civiele vordering in van f. 3.50 voor de auto en f. 5.schadevergoeding voor de verniel de fiets. Het O.M. eischte f. 25.boete en toewijziging der civiele vordering tot een bedrag van f. 5Verdachte verzocht cle mentie; door dit ongeluk is hij ontslagen en nu werkloos. De plaatsv. kantonrechter veroordeelde verdachte tot f. 10.boete of 5 dagen hechtenis en toewijzing der civiele vordering a f. 5. Niet erkend als groenten- en fruit handelaar. Een stadgenoot moest terechtstaan omdat hoewel hij niet erkend was als groenten- en fruithandelaar, hierin toch handel had ge dreven. Eisch f. 15.boete of 5 dagen hechtenis. Verdachte verklaarde dat hij aan alle instanties zooals de Groenten- en fruit- centrale, Kamer van Koophandel, Leidsche Groenteveiling, minister van Econ. Zaken vergunning had gevraagd, maar allever zoeken waren afgewezen, omdat hij nog geen 2 jaar in den handel werkaanm was geweest. Voordat de plaatsv. kantonrechter op 31 Juli vonnis zal wijzen, zal hij eerst den voorzitter van de Leidsche Groenten- en fruitcentrale nog hooren. IUTOBUSSTRIJD. Tegen de naamlooze vennootschap Eltax alhier, die zich, buiten haar taxi-bedrijf en de exploitatie van een vaste stadsautobus dienst, ook specialiseert in touringcarwerk, werden den laatsten tijd handelingen ge pleegd, die, naar de meening van de direc tie van de Eltax, in strijd waren met het mededingingsrecht. Zij stelde daarover spoedheidshalve een kort geding in voor den president van de Arrondissements- Rechtbank te 's-Gravenhage. Bij dagvaarding legde de Eltax ten laste, dat aan het publiek, in strijd met de waar heid. werd te kennen gegeven, dat de Eltax bij den verhuur van autobussen voor het maken van schoolreisjes en/of andere doel einden aan vereenigingen en/of personen zich zou bedienen van niet goedgekeurde bussen, niettegenstaande het feit, dat zij een behoorlijk wagenpark bezit, dat goed geïnstalleerd is voor allerlei reizen. De President heeft uitspraak gedaan. In zijn vonnis overweegt Z. E. A. onder meer dat hel de duidelijke bedoeling van de (door de Eltax gewraakte) bewering is het publiek te bewegen om van de auto bussen van den gedaagde wel en van die van de Eltax géén gebruik te maken; dat middelen, die daartoe worden aangewend, onrechtmatig zijn, indien zij in het ver spreiden van onjuiste beweringen en voor stellingen bestaan; dat de verklaringen der getuigen bewijzen, dat de gedaagde bij zijn pogen om autobussen te verhuren aan gegadigden te kennen heeft gegeven, dat eischëdes (de Eltax) zioh bedient van nies goedgekeurde bussen; dat de onjuistheid van die beweringen vaststaat en dat het verspreiden daarvan onrechtmatig is. De President der Rechtbank gelastte aan dengene, die zich in ongunstigen zin over het materieel van de Eltax had uitgelaten, zich te onthouden van de bewering, dat de Eltax zich zou bedienen van niet goedge keurde autobussen. Z. E. A. veroordeelde hem voorts om aan de Eltax bij elke over treding van dit bevel te betalen een dwang som van f. 500.en bovendien tot betaling van de door de Eltax gemaakte proceskos ten. Het vonnis is uitvoerbaar verklaard op de minuut. Wij vernemen dat intus schen tegen deze uitspraak werd geappel leerd. 8—3 v

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10