ENGELAND TOONT ZIJN LUCHTMACHT Grootsche viering van den 14den Juli in Frankrijk LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 15 Juli 1939 Derde Blad No. 24326 BUITENl WEEKOVERZICHT BELASTING-MOEILIJKHEDEN VXNGE SALTS 80ste Jaargang In afwachting JOHN BULL'S KRACHTIGSTE REDEVOERING HOOGSTRATEN's Boekhoudbureau Enorme geestdrift en uitzonderlijke luister Mogen de zomermaanden ln de interna tionale politiek gewoonlijk een periode van betrekkelijke rust beteekenen, dit jaar zijn zij dit niet. Ooogenschijnllijk voor velen misschien wél: n.l. voor degenen, die bij voortduring in de overtuiging leefden, dat een oorlog elk oogenbllk kon uitbarsten. Nu zij echter niet door té sensationeele en schrikbarende berichten overvallen wor den, vinden zij, dat de situatie nogal mee valt. Het mag zéér goed zijn, dat dit inderdaai} het geval ls, maar zulks neemt niet weg. dat er achter de schermen genoeg gebeurt, dat weinig optimisme voor de komende maanden waarborgt. Het is „voorberei ding" en nog eens „voorbereiding" voor eventueel ernstige gebeurtenissen,' al wat de klok slaat en dat is tenminste een goed ding: een „gewaarschuwd" man geldt voor twee, een „bewapend" man voor nog méér. Hij is de beste waarborg voor den vrede. Het komt ons voor, dat Engeland er thans precies zóó over denkt: wie gevolgd heeft, hoe ontzaglijk groot de militaire voorbereidingen van dit land in den laatsten tijd zijn, hoe innig de samen werking tusschen de Engelschen en Fran- schen is, culmineerend in de geestdriftige broederschapsmanifestatie te Parijs tijdens het feest van gisteren, den 14den Juli, hoe de proefvluchten met vliegmachines naar het vasteland getuigenis afleggen van En gland's onwrikbaar voornemen, om bij cventueele agressie volkomen paraat te zijn, teneinde zijn door Chamberlain her- nieuwe belofte tegenover het eveneens vastbesloten Polen gestand te doen, ver heugt zich over deze houding! Krachtig als zij is en méér bevorderlijk voor be dachtzaamheid bij de tegenpartij, dan die. welke vóór het accoord van Muenchen door de Engelsche regeering werd aange nomen. Wij weten, dat er ook thans zijn, die meenen, dat Engeland te zijner tijd, als het er op aan komt, zijn houding zal wij zigen en Chamberlain's rede zoodanig was opgesteld, dat zij voor allerlei eventuali teiten de deur op een kier liet. Vooral in Duitschland treft men dezul ken aan. hoewel wij sterk betwijfelen, of de waarlijk verantwoordelijke leiders niet reeds lang bespeurd hebben, dat de situa tie radicaal gewijzigd is. Men dient nu eenmaal een juist onder- scheld te maken tusschen het fel propa gandistische woord en hetgeen binnenska mers wordt uitgedacht en overlegd Het zou ons niet verwonderen. Indien dit onderscheid in Duitschland al betrekkelijk groote afmetingen had aangenomen en men ook daar den wensch koestert, met Polen tot. een vergelijk te komen, zonder te openlijk verlies aan prestige. Ook al zegt men niet te willen onderhandelen, ook al gaat men met de militaire bezetting van Danzig rustig door en blijft de toon der beschouwingen uiterst fel. Vooral wanneer het betreft de militaire ontwikkeling van Engeland, waarbij men dan blijkbaar ver geet, dat de autoritaire staten zich daaraan reeds zoo lang schuldig maakten. Men moet thans afwachten, of Engo- land's krachtsontplooiing te zamen met die van zijn bondgenooten voldoende zal zijn, om het evenwicht in Europa want daar gaat het tenslotte toch om! te be waren. Of Duitschland tóch uit den band springt: ondanks alles? Intusschen zit Engeland wel danig tus schen twee vuren: wordt het ter eener zijde misschien wat rustiger, ter andere zijde, nj. in het Verre Oosten doen zich voor het Brltsche Imperium en ook voor de Franschen verwikkelingen voor, die het uiterste van Engeland's koelbloedigheid en diplomatiek overleg eischen. Gaat men af op de beschouwingen van Japansche admiraals en generaals en obk op die in de Japansche couranten, dan zijn de Japanneezen thans zóó zeker van hun zaak, dat zij het tegen Engeland onder alle omstandigheden durven opnemen. En zou men hen in alles willen gelooven, dan valt bij een eventueelen oorlog de gan- sche Brltsche defensiepolitiek in het Oos ten zoo maar in elkaar Dat bovengenoemd geringschattend oor deel door Duitschland zou zijn ingegeven is niet bewezen, doch lijkt ons ook niet ge heel onmogelijk. Mocht dit zoo zijn, dan lijkt het ons niet geheel onwaarschijnlijk, dat Duistchland wacht op een breuk of oorlog tusschen Japan en het Britsche rijk, om in Europa zijn slag te slaan. Doch laten wij hopen, dat deze veronderstelling te somber en onjuist moge zijn. Het is gemakkelijk zoo geringschattend te spreken, wanneer er nog géén oorlog is en het heeft het voordeel den tegenstan der bij voorbaat reeds, zij het met het woord en niet met het zwaard, te kunnen overbluffen. Tusschen woord en daad is echter nog wel eenig verschil. Gelukkig zitten er achter de regeerings- tafel, zélfs ook in Japan, mannen, die be dachtzamer zijn, dan deze fervente mili tairen, die er graag op los zouden slaan. Het schijnt Japan overigens wel meer voor den wind te gaan, getuige de vele over- winningsberichten, speciaal in den strijd tegen de Sovjet-Russen en Buiten-Mon golen. Dat de Japanneezen zich ook in de kwestie der internationale concessies sterk Bevoelen, bewijzen de eischen, die zij den Engelschen stellen, terwijl daarbij de im mer in felheid winnende en langzamerhand in 'n sfeer van haat gedrenkte anti-Britsche betoogingen niet slechts voor de Engel schen een gruwelijke ergernis, maar ook een reden tot ernstige bezorgdheid moe ten zijn voor alle Europeanen Mocht het Japan inderdaad gelukken Engeland's hou ding ten opzichte van China te doen wij zigen. mocht het .bovendien een man als te afvallige Wang Tsing Wei gelukken een Japansch gezinde Chineesche regeering te vormen en op den duur ook onder de Chi- beezen voldoenden aanhang voor zijn ver- vaderlijke plannen te vinden hetgeen vooralsnog betwijfeld moet worden! ja, dan zou het er uiteindelijk voor China, dat zich reeds zoo laag dapper teweerstelt, al- lerbedenkelijkst gaan uitzien. Ook hier zal de tijd moeten leeren. wie aan het langste eind trekt: nu de offi- ecle besprekingen met Engeland ieder oogenblik kunnen beginnen, zullen wij spoedig vernemen, hóe en óf de Britten PLANTSOEN 29 - LEIDEN - TELEF. 25754 3022 (Ingez. Med.) zich uit deze netelige situatie zullen weten tc redden. Intusschen: men vergete niet, dat het Britsche Rijk in de historie méér voor heete vuren heeft gestaan. En ook toen heeft het zich niet gebrand. Het zijn thans in ieder geval de „as"- mogendheden, die op het vinketouw zitten en er het grootste belang bij hebben, dat Japan blijkbaar tevens aangemoedigd door het nieuwe échèc van Roosevelt be treffende de Neutrallteitswet zijn zin nen doorzet, om dan hun vriendschap en handelsrelaties met dit land en eventueel een daaraan onderworpen China uit te breiden. Gelijk zij dit thans in hevige mate met Franco pogen te doen. Doch wie zal zeggen, of het „gele ge- vaar" zich dan uiteindelijk niet ook tegen deze „vrienden" in Europa zal keeren? Een der belangrijke gebeurtenissen, die wij niet onvermeld mogen laten, is die van de plotselinge en streng door te voeren uit wijzing van niet-Duitsche vreemdelingen uit de thans Italiaansche Zuid-Tyrol- sche provincie Bolzano. Het van Italiaan sche zijde genoemde motief, als zouden de „onware berichten" volgens welke Duitschc troepen over den Brennerpas in grooten getale Italië binnentrekken met het no op een eventueelen oorlog in den he daarvan de oorzaak zijn, zullen velen on getwijfeld met een korreltje zout nemen. Als Uw rheumatische pijnen van d» hardnekkige soort zijn moeten zij met een extra krachtig middel worden bestreden. Vange Salts is speciaal samengesteld voor dergelijke koppige rheumatLekgevallen Vange heeft een dubbele werking: de alkali maakt overtollig cn pljnverwekkend zuur ln Uw organisme onschadelijk; de minerale zouten gaan de nieuwe ophooping van zuren tegen. Op deze wijze bestrijdt Vange Uw kop pige rheumatiek van twee zijden tegelijk en brengt verlichting, waar minder krachtige middelen faal den. Probeer het eens met Vange Salts! Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten. Prijs 85 ets., voldoende voor een succesvolle kuur. Vangt Uw pijn 34.94 (Ingez. Med.) 0 De nationale feestelijkheid van den 14en Juli is met afzonderlijken luister gevierd, niet alleen in Parijs, maar in alle steden in Frankrijk en het Fran- sche rijk. Overal werden troepen- revues gehouden en officieeie of volks- betoogingen gehouden, die groote geestdrift wekten. De Fransche ambas sadeurs in het buitenland hebben in redevoeringen den nadruk gelegd op den vredeswil van Frankrijk, maar ook op zijn wil om zich te verzetten tegen nieuwe gewelddaden. RADIOREDE VAN PRESIDENT LEBRUN- president Lebrun heeft een radio-rede voering gericht tot alle Franschen in en bulten het land. waarin hij er o a. aan her innerde, dat „onze voorouders 150 jaar ge leden voor ons de vrijheid en gelijkheid van rechten in vrijheid veroverden. Laten wü ons als erfgenamen van hun burgerdeugden den eed van den veertienden Juli 1790 her inneren. Moge deze groote gedachte ons den hechten wil geven het vaderland te verde digen met onze krachten, de vrijheid en gelijkheid, de onaantastbare rechten van mensch en burger te handhaven en over te dragen aan onze kinderen en ten slotte nauw en broederlijk vereend te blijven in een groote, vrije, edelmoedige en sterke gemeenschap'. „Laten wij ons vereenigen, zoo besloot hij, om een gelukkige toekomst te wenschen aan alle menschen van goeden wil". REDE VAN DALADIER. Ook minister-president Daladier heeft een rede gehouden, waarin hij, na een his torische inleiding, opmerkte, dat de liefde voor het vaderland de harten van alle Franschen heeft doen kloppen, toen hun prachtig leger voor hen defileerde Daladier herinnerde voorts aan de opof feringen, welke de Franschen zich hebben getroost, daar alles ondergeschikt moest worden gemaakt aan de behoeften der landsverdediging. Wij hebben ons een ge weldige inspanning getroost om het welzijn, den vrede en de vrijheid te verzekeren. Wij zullen daarmede voortgaan met de volhar ding welke onze groote voorgangers heeft bezield, vandaag ontvangt gij de eerste belooning. Het leger, dat gij hebt toege juicht. is de behoeder van uw vrijheden, en zal verdedigen indien weerstand zou moeten worden geboden aan gewelddadige aanvallen. Frankrijk bedreigt niemand en droomt van geen enkele verovering. Daar het den vrede wenscht tusschen alle volken en den vasten wil heeft zijn inspan ning te wijden aan de bescherming van den vrede, daar alleen deze getrouw heid en geest van menschelijke samen werking het welzijn der beschaving kunnen verzekeren. Ten slotte bracht Daladier een gToet van Frankrijk aan alle bevriende naties, die het zelfde ideaal nastreven, aan allen ter wereld die, zooals de Franschen. vastbesloten zijn de menschelijke waardigheid en vrijheid van hun vaderland te behoeden. HET DÉFILÉ. .Entente Cordiale", Rijkseenheid, zoo luidden de twee wachtwoorden, d.e de revue van dezen 14den Juli kenmerkten. De revue duurde omstreeks twee en een half uur en de toeschouwers juichten geestdrif tig de Fransche troepen toe. Reeds in den aanvang werd geroepen: „Leve Engeland", welke kreten opnieuw weerklonken bij het voorbijgaan van Hore Belisha en tot een orkaan aanzwollen toen de afdeeling Britsche marinetroepen langs trok. Overal werden de Enngelsche troe pen met een eindelooze ovatie begroet, waartoe Lebrun en Daladier zelf het sein gaven. Nog nooit heeft een revue een zoodanige geestdrift in Parijs ontketend. HET FEEST IN TUNIS. De Mohamedaansche bevolking van Tunis heeft met geestdrift deelgenomen aan de viering van den 14den Juli in tegenwoordig heid van den Bey en den resident-gene raal. De bevolking heeft geluisterd naar de redevoeringen van Lebrun en Daladier, alsmede naar het antwoord van den vice- voorzitter van den grooten raad. Ahmed Chenick, d'e de aanhankelijkheid van Tunis aan de Fransche protectie betuigde. UITWISSELING VAN TELEGRAMMEN. president Lebrun heeft een telegram ge zonden aan den Engelschen koning, waar in hij uitdrukking geeft aan zijn trouwe vriendschap en aan de gevoelens van dank baarheid van de geheele Fransche natie. „De pracht ge houding der Britsche troe pen heeft de bewondering van allen ge wekt. Met ontroering begroet ik, 25 jaar na hun marsch onder den Are de Triomphe opnieuw deze metgezellen van den roem wier tegenwoordigheid het symbool vormt voor de solidariteit en gemeenschappelijk- he d van ideaal onzer beide naties". President Roosevelt heeft president Le brun een telegram gezonden ter gelegen heid van den 14den Jul', met zijn beste wenschen voor den vrede en voorspoed van Frankrijk. Veeleer is hier sprake van het feit, dat eenige dagen te voren tusschen Hitier en Mussolini overeen was gekomen, dat de Zuid-Tyrolers hun eeuwenlange „Heimat" moeten verlaten, om in Duitschland een nieuwe woonplaats te zoeken. Dat hiermede de meest essentieele beginselen der natio- naal-socialisten, wellicht niet zoozeer van het „bloed", dan toch zeker van den „bo dem" met voeten getrapt worden, met als gevolg de grootste verbittering onder de arme betrokkenen, mag wel even gerele veerd worden. Het vermoeden ligt dus zeer sterk voor de hand en véél eerder dan het hierboven gencemdr motief dat zich tij lens de „ontduitsching" van Zuid-Tyrol uiterst pijnlijke tconeelen zullen voordoen. „arvaii vreemdelingen onder géén voor waarde getuige mogen zijn. Dat de Zuid-Tyrolers zich steeds Duit- schers, of beter gezegd Oostenrijkers ble ven voelen, mag als bekend beschouwd worden, terwijl wij weten dat niettegen staande dit gevoelen, velen van hen onder de huidige omstandigheden toch maar lie ver Italiaansch onderdaan wenschten te blijven. Het kan vreemd met een volk gaan. wan neer twee leiders het in hun hoofd krijgen, moeilijkheden uit den weg te ruimen Mussolini zag, dat de Zuid-Tyrolers toch niet te „ver-Italiaanschen" waren en dus een onzeker element in zijn land vormden Hij wilde toch ook niet een heele landstreek san H'Her terugschenken Hitier. de man die alle ,Duit:ch:" n den onder zich vereenigen wil, heelt thans voor goed van Zuid-Tyrol afstand gedaan. Hij bracht een offer aan zijn beginselen: zou Mussolini hem daarvoor in de plaats iets geboden hebben? Ook hier is het pa rool afwachten: de wegen der „samenwer king" zijn dikwijls zéér mysterieus. Intusschen Ls er wéér een zwervend volk. al zal dit in Duitschland nu eens liefde rijk" ontvangen worden... Ten slotte wachten wij op den afloop der onderhandelingen met Moskou, die steeds onzekerder wordt. Moskou's veeleischend- heid en vaagheid maakt Engeland en Frankrijk begrijpelijk kregelig, temeer om- dal niemand weet. wat dit geheimzinnige land met Duitschland voor heeft De han delsbesprekingen met -et Ocrlr 3 :n rog niet afge'eyep n nu rpVr «.-ei -:ns meer begin.elcn bic t als de noc. var er ls, lijkt dit gecoquetteer met de door hem verfoeide bolsjewisten niet eens meer zoo vreemd.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9