Onze prijsvraag 99 Naar Bu BINNENLAND werkloosheidsbestrijding Kapitaalverkeer met politieken ondergrond Ritmeester) Prins Bernhard in Drente 80ste JaargangLEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 15 Juli 1939 Vierde Blad Ho. 24326 Ruim 250 goede oplossingen De tocht vond algemeen een gunstig onthaal! De blijde gebeurtenis De Kabinetscrisis De organisatie der T* 1 ï-.-i Actieve sterling-diplomatie sigaren LUCHTVAART Bezoek aan eenige ontginningen Ruim driehonderd oplossingen kwa men binnen op onze Prijsvraag „Naar Buiten", waarvan iets meer dan 250 inzenders de juiste route bleken te hebben gevolgd. Een eenvoudig rekensommetje leert ons derhalve, dat er ruim 50 „teleur- gestelden" zouden moeten zijn. Niets is minder waar dan dat. Bijna zonder uitzondering schrijven ons alle deelnemers, dat zij hun moeite en tijd ruimschoots beloond achten door den prachtfgen tocht, dien onze Redactie door Leidens dreven had uitgestippeld en inderdaad dient gezegd, dat het par cours, ditmaal veel afwisseling bood en voerde langs de mooiste plekjes in onze naaste omgeving. Zeker, wij weten het wel: er zijn méér van die plekjes, doch het is altijd de moeilijkheid om zooveel mogelijk verschillende aspecten in één tocht onder te brengen en tevens te voorkomen, dat de route daardoor zoo lang: zou worden, dat zij de sportieve krachten van onze lezer essen en lezers zon te boven gaan. De vele enthousiaste bijvalsbetuigin gen vormen voor ons het bewijs, dat wij in dien opzet zijn geslaagd en weder- keerig achten wij ons door het aantel dergenen, die zich de moeke getroost ten om den tocht af te leggen en ons daarover hun bevindingen mededeelden, alleszins beloond. Natuurlijk is men benieuwd om te weten waar de meeste fouten zijn gemaakt; en kelen struikelden al heel dicht na den start door onmiddellijk nadat zij de Valk- brug waren gepasseerd rechts af te slaan en den Rijnsburgersingel te blijven volgen tot aan den Maredijk; dit was natuurlijk fout. Onze opgave vermeldde uitdrukkelijk, dat men slechts „even" naar rechts moest gaan en „bijna onmiddellijk" daarna naar links. Een dubbele waarschuwing dus! De meeste overtredingen zijn gemaakt bij den ..zeer belangrijken verkeersweg", waarmede de weg Den HaagAmsterdam aan het einde van den Endegeesterstraat- weg was bedoeld; verschillende inzenders hebben daar de fout begaan om niet ter stond dezen weg te kruisen, zooals de op gave luidde, maar eerst naar links te gaan om dan tenslotte bij de begraafplaats Rh ij n- hof rechtsaf te slaan en zoo uiteindelijk toch op het goede punt uit te komen. Een min of meer .geniepig" moehijk- heidje" vormden de twee roode pijltjes in Wassenaar, waarnaar velen langen tijd hebben gezocht, doch die per saldo toch voor niemand onvindbaar zijn gebleken. Overigens leverde de route geen onoplos bare problemen op; het was trouwens ook niet in de eerste plaats een puazle-, maar een wandel- en fietstocht, waarvan, vol komen in overeenstemming met onze be doelingen. velen oprecht hebben genoten. Op veler verzoek om deeen tocht onmid dellijk door een tweeden te doen volgen, zullen wij, hoewel erkentelijk voor de daaruit sprekende waardeering, in verband met de naderende vaoanties momenteel niet ingaan. Het is evenwel niet uitgesloten, dat wij een dergelijke prijsvraag in de toekomst nog eens herhalen, indien wij er tenminste in slagen nog eens een geschikte en mooie route te vinden. Dn nu DE PRIJZEN. De hoofdprijs, een bedrag van f.26.—, is gewonnen door den heer J. H. G. Botermans, Kanaalstraat 30 te Rijnsburg; de tweede prtfs van f.15.— viel ten deel aan den heer G. Delmeer. Reyneveststeeg 13 alhier, en de derde van f. 10.— aan den heer C. J. Zwetsloot, Morschstraat 40, eveneens alhier. De twintig 4e prijs f.2. 5e prijs f.2. 6e prijs f. 2. 7e prijs f. 2. 8e prijs f. 2, 9e prijs f.2. 10e prijs f.2. 11e prijs f.2. 12e prijs f. 2. 13e prijs f. 2. 14e prijs f2. 15e prijs f.2. 16e prijs f.2. 17e prijs f.2. 18e prijs f.2. 19e prijs f.2. 20e prijs f.2, 21e prijs f. 2. 22e prijs f.2. 23e prijs f.2. prijzen van f. 2.50 werden gewonnen door: .50: N. Knijnenburg, Rhijngeesterstraatweg 31, Oegstffeest. .50: W. J. Hoogkamer, Heynsiusstraat 5, Leiden. .50: C. H. J. Oudshoorn, Maredijk 147, Leiden. .50: J. W. Bakker, Leidsche Weg 377, Voorschoten. .50: L. van Laren, Maredijk 38, Leiden. 50: H. Devilee, Oosterstraat 26, Leiden. .50: W. v. d. Does, Schelpenkade 24, Leiden. 50: M. Mey vogel, Mich iel de Ruyterstraat 29, Katwijk aan Zee. 50: H. Arnold us, Munn ikenstraat 45, Leiden. 50: J. Tijl, Oude Rijnzichtweg 3, Oegstgeest. 50: H. R. Lan, Mare 90. Leiden. 50: C. van Velzen, Am bonstraat 5, Leiden. J. van Weesel, Co betstraat 3, Leiden. A. J. AdamaStaff leu, Rijnsburgersingel 36, Leiden. D. H. Bakker, Tramstraat 69, Katwijk aan Zee. ,50: Adr. van der Ooy Jr., Vrouwen kerkkoorstraat 5 winkel, Leiden 50: Fam. Groeneveld, Bronckhorststraat 35a, Leiden. ,50: P. Piekaar, Lusthof laan 18, Leiden. .50: Daan Zitman, Mare 50, Leiden. ,50: D. de Graaf, 3 Octoberstraat 62. Leiden. 50: 50: 50: Alle prijzen kunnen van Maand agmorgen 11 uur af aan ons Bureau worden afgehaald op vertoon van een eenvoudig legitimatiebewijs. FEESTVIERING OP DEN DAG NA DE GEBOORTE. Van den minister van Binnenlandsche Zaken is een rondschrijven uitgegaan aan alle departementen en daaronder ressor- teerende instellingen betreffende de vie ring van de te verwachten geboorte van een Koninklijken Prins of van een Konink lijke Prinses. Het schrijven luidt als volgt: In verband met de te verwachten heug lijke gebeurtenis in het Prinselijk Gezin, heb ik de eer u mede te deelen, dat de dag, volgende op dien van de geboorte van een Koninklijken Prins of van een Koninklij ke Prinses zal worden gevierd als een verjaar dag van een der leden van het Koninklijk Huis, d.w.z,, dat de dienst op dien dag. na den morgendienst, als op Zondag wordt verricht. Op dien middag zullen derhalve alle rijksdiensten, -instellingen en -bedrijven gesloten zijn. voor zoover de dienst dit toelaat. Indien de dag, volgende op dien waarop de geboorte heeft plaats gevonden, een Zondag mooht zijn, wordt de feestviering verlegd naar den onmiddellijk volgenden Maandag. Terstond na het bekend worden van de geboorte wordt van alle openbare gebou wen de nationale vlag uitgehangen Deze vlag blijft hangen gedurende den daarop volgenden dag. DE KONINGIN TERUG OP DEN RUIGENHOEK. H M. de Koningin is gisteravond om kwart over acht per auto van het paleis Soestdijk op den Ruigenhoek teruggekeerd. De Kabinetsformateur, dr. Colijn, heeft gisteren een vrij langdurig onderhoud gehad met de niet-Katholieke demis- sionnaire ministers Van Boeyen, Slotc- maker de Bruine, Van Buuren, Van Dijk en Patijn, en vervolgens met de heeren Schouten (voorzitter der A.-R. Tweede Kamerfractie) en oud-minis ter Van Lidth de Jeude. DE HEER ASJES GEHULDIGD. Bij zijn vertrek naar Indië. De raad van beheer van de Nationale Luchtvaart School heeft een lunch aange boden op Ypenburg aan den heer en me vrouw Asjes, bij hun afscheid voor het vertrek naar Indië. Aan tafel hadden zich 23 vrienden van den heer D. L. Asjes vereenlgd. om den scheidenden instructeur van de N.L.S. vaarwel toe te roepen. De voorzitter van den raad van beheer der N.L.S., de heer C. Kolff, gaf uiting aan de groote waar deering voor het onvermoeide streven van Asjes, waardoor hij op Waalhaven te Rot terdam een sfeer van de eerste orde wist te scheppen, ter bevordering van de sport- vliegerij. Hij bood den heer Asjes namens den raad van beheer een klein aandenken aan De heer Asjes dankende voor de hem ge brachte hulde, onderstreepte de prettige samenwerking met den chef-instructeur Schmidt Cans en hoopte na circa vijf ja ren verblijf in Indië. den vader der Neder- landsohe sporlvliegerij. den heer Kolff en het corps der instructeurs der N.L.S.als chef en oude vrienden te mogen terugzien. RIJKSINSPECTIES OPGEHEVEN. De minister van Sociale Zaken heeft van gisteren af de rijksinspecties voor de werk verschaffing opgeheven en heeft voor elke provincie een inspectie van den Rijksdienst voor de werkverruiming ingesteld. De ze tels dezer inspecties zijn Heerenveen, Gro ningen, Assen, Zwolle, Arnhem, Utrecht, Alkmaar, 's-Gravenhage, Middelburg, Den Bosch en Hoensbroek. Aangewezen zijn als hoofden van deze inspecties Voor de provincie Friesland J. J. G. S. Falkema, voor Groningen A Kwast, voor Drenthe E. J. Buiskool, voor Overijssel ir. J. van Noppen, voor Gelderland ir. A, S. Tuinman, voor Utrecht ir. W. H. van Eek, voor Noord-Holland ir. W. M. van Rossum du Chattel, voor Zuid-Holland ir. J. A. W. M. Vetter, voor Zeeland ir. M. de Vink. voor Noord-Brabant ir, A. J. Markvoort en voor Limburg J. H. Martin. De hoofden der inspecties, zoomede het aan hen toegevoegd techn., admin. en overig personeel, tot dusver ingedeeld bij de thans opgeheven rijksinspecties voor de werkverschaffing, worden overeenkomstig het bepaalde in art. 37 van het Koninklijk Besluit van 20 April 1939, gesteld onder de bevelen van de directie van den rijksdienst voor de werkverruiming. NIEUW TANKSCHIP VOOR DE SHELL. Van een der hellingen der Nederland- sche Scheepsbouw Maatschappij te Amster dam is gisteren, in tegenwoordigheid van eenige honderden belangstellenden, te wa ter gelaten het 15.000 ton metende enkel- schroef motortankschip „Taria", gebouwd in opdracht van de Koninklijke Sheligroep. KOFFIE EN THEE VOOR MILITAIREN. Vragen van den heer Van Sleen beantwoord. Op vragen van het Tweede Kamerlid Van Sleen betreffende de verstrekking van kof fie en thee aan de militairen heeft de minister van Defensie als volgt geant woord: De troepen ontvangen in normale om standigheden na den koffiemaaltijd, d.i. op werkdagen plm. 12.30 uur en op Zondagen pim. 4 uur. geen koffie en/of thee meer. Bij bijzondere oefeningen of in bijzondere omstandigheden kan, door den comman deerenden officier te bepalen, extra koffie en/of thee worden uitgedeeld. De minister acht het onnoodig en mede met het oog op den dienst van het koks- personeel ongewenscht, in deze sedert ja ren bestaande regeling verandering te brengen. DE JEUGDREGISTRATIE. '.I Op vragen van het Tweede Kamerlid I. H. J. Vos, betreffende de jeugdregistratie heeft de minister van Sociale Zaken ge antwoord, dat het hem, gezien de mate rie, waarop deze vragen betrekking heb ben, juister voorkomt, de beantwoording daarvan, zoolang de huidige politieke om standigheden voortduren, aan te houden. Conjunctuurberichten blijven vrij gunstig. (Van onzen financieelen medewerker). De bewapeningsuitgaven der wereld zijn gedurende de afgeloopen zeven jaren met 500 pCt, gestegen tot ca. 18 milliard of ten naastebij 9 per aardbewoner, inclu sief honderden millioenen kinderen en grijsaards en inclusief honderden millioe nen in primitieven staat levende inboor lingen. Deze druk op begrootingen en wel vaart kan niet worden gecompenseerd door den stimuleerenden invloed, die er van de Een woord van aanbeveling is niet meer noo- dig. De Ritmees ter Ideaal ls alom bekend als de ideale 8 cte. sigaar. 35^4 (Ingez. Med.) ZWITSERSCH MILITAIR VLIEGTUIG NEERGESTORT. By Glarus in Zwitserland is een vliegtuig van het Zwitsersche luchtwapen neergestort. Het sloeg door het dak van een papierfabriek heen. Het vliegtuig werd vernield: de piloot bekwam zware verwondingen. Turfmakerij volgens oude en nieuwe methode. Prins Bernhard heeft gisteren den twee den dag van zijn bezoek aan de provincie Drente, des ochtends om halftien Assen verlaten, in gezelschap van den Commis saris der Koningin, mr, R H. baron de Vos van Steenwijk en zijn adjudant Men begaf zich eerst naar Rolde, waar het hunebed werd bezichtigd, evenals de Balloërkuil, de befaamde Germaansche rechtplaats. Vervolgens reed men naar Westerbork, waar de Prins bij het gemeentehuis zijn open wagen verliet. Ter begroeting waren hier aanwezig de heer J. G. Legro. voor zitter van de ontginningsmaatschappij „Het Landschap Drenthe" en ir. J. Nijs ng van de Staatsdomeinen. De Prins en de Commissaris der Konin gin stapten met de beide heeren in den ge sloten wagen van den heer Legro om ver volgens naar de uitgestrekte terreinen van de bekende ontginning „Het Witteveen" te rijden. Hier heeft men langs stoffige zand wegen en nieuwe straatwegen rijdende, in oogenschouw genomen, wat er gedurende ongeveer vijftien jaar door werklooze ar beiders is tot stand gebracht. Een woestenij van heide en veen ter grootte van vele honderden h.a. is herschapen in vrucht baar bouwland met welvarende boerderijen, terwijl in het hart van deze ontginning een geheel dorp is ontstaan. De Prins bezocht allereerst de hoeve, be woond door den landbouwer J. Gritter, een bedrijf van ongeveer 30 h.a., dat beheerd wordt door een landbouwer die destijds als werkloos arbeider naar Witteveen kwam en aan de eerste ontginningswerken deelnam De maatschappij „Het Landschap Drenthe" maakt het namelijk door gemakkelijke voorwaarden mogelijk, dat daartoe geschik te arbeiders zich aldus tot zelfstandige landbouwers kunnen ontwikkelen. Ook werd een bezoek gebracht aan de ar beiderswoning, bewoond door het gezin Ubels. De Prins liet het geheele gezin van man. vrouw en enkele kinderen aan zich voorstellen en bezichtigde de woning met schuren, veestalling, enz waarna de tocht werd voortgezet naar de heeveboerderij Zonnehoeve" bewoond door den heer H. Cool, waar ook weder het geheele bedrijf in oogenschouw werd genomen. i Tenslotte heeft hij zich begeven naar het vereenigingsgebouw, dat hier destijds als buurthuis werd gesticht door de centrale vereeniging voor den opbouw van Drente ten behoeve van de toenmaals hier werk zame werkloozen uit de groote steden. Bij het vereenigingsgebouw was ter begroeting aanwezig de burgemeester der gemeente Westerbork, de heer H Derks Ezn.. in wiens gezelschap zich voorts bevond het lid van Gedeputeerde Staten van Drente, de heer K. Brok en de rijksinspecteur der werk verschaffing, de heer E. Buiskool. De schooljeugd verwelkomde den Prins met het Wilhelmus en andere vaderland- sche liederen, waarna men zich in het gebouw begaf om eenige ververschingen te jRR gebruiken. Na nog de kleuterschool en het wapenen i een weerspiegeling vormt van kerkgebouw te hebben bezichtigd, heeft de het tamelijk gunstige beeld, dat het Neder- bewapeningsindustrie en aanverwante in dustrieën uitgaat en waarvan bijv. speciaal Engeland thans de symptomen vertoont. Hij zal zioh onafwijsbaar moeten uiten in een verzwaring der belastingen, een stij ging der staatsschulden en een druk op de valuta's. Een soortgelijke druk. ofschoon natuurlijk van aanzienlijk geringer kracht, zal wor den uitgeoefend door het verwrongen in ternationaal kapitaalverkeer van den hui- digen tijd. Het oude vrije kapitaalverkeer heeft nagenoeg afgedaan en in de plaats ervan is getreden een kapitaalverkeer met politieken ondergrond. Duitschland is hier bij voorgegaan, Engeland volgt thans en wel met een veel rijker voorzienen buidel. De Britsehe exportcredietgaranties, voor- zoover van 10 millloen tot 70 millioen verhoogd en belangrijke leeningen zijn alree aan Roemenië en Griekenland ver schaft. In de eerstkomende weken zal deze Engelsche bedrijvigheid in de internatio nale kapitaalmarkt nog wel intensiever worden. Wij hebben hier te maken met de eens zoo beroemde sterling-diplomatie. die ziCh ook thans weer van haar actiefsten kant laat zien. Die diplomatie zal haar doel zeker wel niet missen, doch van zui ver financieele zijde mag de vraag worden gesteld, hoeveel van. deze leeningen over eenige jaren nog aan haar rente- en af lossingverplichtingen zullen voldoen. Het is te vreezen. dat deze sterling-diplomatie den belastingbetaler, althans de Britsehe staatsschuld, door haar kunstmatigheid duur te staan zal komen. Kunstmatig in oorsprong en aard en ver storend in gevolgen is ook de vreemde en onberekenbare zilveraankooip-politiek der Ver. Staten. Zonder eenige nawijsbare re den heeft de Amerikaansche Schatkist den prijs voor buitenlandsch zilver in enkele dagen geleidelijk met ca. 20 pCt. verlaagd. Daargelaten nog de hieruit voortvloeiende daling van aandeelen in zilvermijnen, staat deze prijsinzinking voor vele landen in het Verre Oosten practisch gelijk met devaluatie, zoodat hun koopkracht wordt verminderd. Daarnaast beteekent de dras tische 'verlaging van den zilverprijs een verstoring van den Amerlkaansohen beta lingsbalans, waardoor Amerika gedwongen zal worden, ter „uitbalanceering" nog meer goud naar zich toe te trekken. Aan goud hebben de Ver. Staten waarlijk geen gebrek. Haast dagelijks komen nog zendingen uit Engeland en Nederland in New York aan. De jongste weekstaat der Nederlandsohe Bank vertoont een verdere daling van den goudvoorraad met niet minder dan ruim f. 26 millioen. waardoor de totale afgifte der laatste vijf weken op f. 79 millioen of gerekend tegen markt waarde op f. 100 millioen komt te staan. Het uitblijven van een oplossing in onze kabinetscrisis heeft hiertoe natuurlijk den voornaamsten stoot gegeven. Overigens evenwel is, ondanks de niet zoo uiter mate bemoedigende vooruitzichten onzer staatsfinanciën, van eenige inflatlonis- tisohe stemming niets te bespeuren geweest. De beurshandel ten onzent blijft geheel overgeleverd aan de grillen der internationale politiek en dit beteekent, dat, zoo mogelijk, de om zetten nog verder zijn ingekrompen en de beursbezoekers den tijd trachten te doo- den, door elkaar de nieuwste moppen te vertellen. Hiertij is het opmerkelijk, dat de conjunctuiMberichten over het alge meen vrij gunstig luiden. Afgezien van de weer toenemende stakingsbeweging, zijn de berichten uit het Ameikaansche be drijfsleven, de omstandigheden in aanmer king genomen, hoopgevend. Dat dit ook in Engeland het geval is. zagen wij reeds hierboven. Wat Nederland betreft, ook hier is de conjunctuurtoestand nog be trekkelijk bevredigend te noemen. In het algemeen vallen de industrieele en han- delsomzetten, volgens de in vele jaarver slagen opgenomen voorloopige opmerkin gen ten aanzien van het loopend jaar. zeer mee. De cijfers van onzen buitenlandschen handel over Juni en over het eerste half jaar zijn alleszins geschikt, ons een hart onder den riem te steken, terwijl de thans sterk dalende werkloosheid (hoewel mede natuurlijk uit hoofde van oproep onder de Prins Witteveen verlaten, om via Emmen naar Klazienaveen te gaan, teneinde aldaar kennis te maken met het typisch Drentsche veenbedrijf Het gezelschap werd in het hotel Wie- renga begroet door den burgemeester van Emmen, mr. dr. J. L. Bouma, ir. R. Sijbolts. secretaris-penningmeester van de Órisis- turfcentrale en den heer D. G. S. Landweer, directeur der Verveningsmaatschappij Kla zienaveen. Onmiddellijk na de begroeting begaf men zich aan tafel voor het gebruiken van een noenmaal, tijdens welken maaltijd burge meester Bouma den Prins als attentie voor H.K.H. Prinses Juliana een doos met ..Em mer turfjes", een speciale Emmensche lek kernij. aanbood. Na den maaltijd heeft men op het ter rein der N.V. Klazienaveen het proces van het turfmaken in oogenschouw genomen, het eerst, zooals dit thans geschiedt over eenkomstig het voor de Crisisturfcentrale uitgebrachte rationalisatierapport van de irs. Louwerse en Bereschot te Utrecht en vervolgens op een ander terrein, zooals het naar de oude methode nog in de meeste bedrijven geschiedt Ook hier legde de Prins groote belangstelling aan den dag. Toen men zich van het eene terrein naar het andere begaf, een wandeling dooi het veen van meer dan een kwartier, werd het gezelschap door een onweersbui met zwaren regen overvallen, zoodat inderhaast een arbeider moest worden nagezonden met egenkleeding De bui dreef evenwel spoedig over en de excursie ondervond daarvan •een vertraging Na met verschillende onderdeelen van iet veenbedrijf te hebben kemrs gemaakt, nam de Prins afscheid van zijn begeleiders, om via Hoogeveen de provincie Drente te verlaten. landsch bedrijfsleven vertoont. De Sumatra tabaksveilingen zijn geëin digd en het totale resultaat is niet mee gevallen, deels ais gevolg van Duitschland's terughoudendheid. Bij een klein aantal verkochte pakken ligt de doorsneeprijs verre beneden dien van 1938 en, behalve waarschijnlijk ten aanzien van de Deli Maatschappij, zal van eenige tabakswinst over 1939 wel geen sprake kunnen zijn. (Nadruk verboden). „Onze luisteraars zouden heel gaarne willen hooren, hoe U zich gevoelt".

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 13