BINNENLAND Hartjes Wijziging der Dienstplichtwet 80sie Jaargang LEID5CH DAGBLAD, Woensdag 12 Juli 1939 Derde Blad No. 24323 Tweede Kamer voelt zich tekort gedaan Schrijfwijze Nederlandsche taal Christelijke Middensfandbond V erkeersonge vallen in Mei Versterking der Nederlandsche gemeenschap VAN MIJNHARDE Instemming van vele zijden Voorloopig verslag Eerste Kamer. De vervanging van dienstplichtigen Bezwaren tegen de besteding van 100 millioen voor defensie. VRAGEN AAN DE REGEERING. De commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over de onlangs ingediende supletolre DefenslefoegrooUng, waarbij 33 millioen wordt aangevraagd, deelt in haar verslag mede, dat verscheidene leden be treuren, dat dit ontwerp op een zoodanig tijdstip werd ingediend, dat het betrachten van zoo grooten spoed noodzakelijk werd. Een zeer belangrijk deel der aangevraagde gelden is oestemd voor voorzieningen, wel ker noodzakelijkheid voor de regeering reeds lang moet hebben vastgestaan en met welker voorbereiding dus reeds gerui- men tijd geleden zou moeten zijn aange vangen. Ook werd de vraag gesteld, of. en zoo ja, in hoever en om welke gewichtige redenen reeds op de goedkeuring van deze suppletoire begroeting is voorultgeloopen. Bij vele leden bestond bezwaar tegen de wijze, waarop met het overschot van het in September 1938 ter beschikking van de regeerinig gestelde bedrag van i. 100 milli oen Is gehandeld Van dat bedrag is in 1938 slechts f. 3 millioen gebruikt behoeven te worden. Het overschot van f97 millioen fc met toepassing van artikel 24 der Comp tabiliteitswet overgebracht naar de be grooting voor 1939. De regeering had daar toe formeel het recht. Van materieel stand punt bezien is deze maatregel echter niet zonder bedenking. Verscheidene leden maakten de op merking, dat de regeering haar be voegdheid te bulten is gegaan door bij koninklijk besluit van 24 Juni 1939 niet alleen de overgebleven f97 millioen over te brengen naar een nieuw arti kel 226 der begrooting voor 1939, doch tevens dat nieuwe artikel zelf wederom aan te wijzen voor toepassing van ar tikel 24 der comptabiliteitswet, zoodat een eventueel restant weder naar de begrooting van 1940 zou kunnen wor den overgebracht. Naar de meening dezer leden lijdt het geen twijfel, dat de bevoegdheid tot de hierbedoelde aanwijzing bij uitsluiting toekomt aan den wetgever. Op grond van deze zienswijze achten zij een wijziging van het genoemde koninklijk besluit nood zakelijk. Voorts werden eenige vragen gesteld. Zoo werd een opgave verzocht van het aantal dienstplichtigen, uitgedrukt in een per centage van het totale aantal opgeroepe- nen, dat uit elk der provinciën buitenge woon onder de wapenen, is moeten komen. Herinnerd werd daarbij aan de door de regeering gedane toezegging, dat zou wor den rekening gehouden met het feit, dat in April j.l. verhoudingsgewijs meer dienst plichtigen uit Limiburg werden opgeroepen dan uit de andere deelen van het land. Gevraagd werd. of in dit opzicht reeds eenige maatregel genomen is. WIJZIGING WORDT NA DE VACANTIES INGEVOERD. De aangekondigde wijziging in de spellingsbesluiten 1934 en 1936 zal na de zomervacantie op de scholen worden ingevoerd. In het Staatsblad zijn namelijk eenige Koninklijke Besluiten afgekon digd betreffende de schrijfwijze van de Nederlandsche taal bij het eindexamen der gymnasia en hoogere burgerscho len, het staatsexamen en de examens voor de akte lager onderwijs. Tevens wordt een wijziging gebracht in het leerplan der gymnasia en hoogere bur gerscholen. Bij de thans ingevoerde wijziging van di' spelling worden de enkele e en o en het weglaten van de stomme ch gehand haafd. doch voor de geslachtenregeling moet weder De Vries en Te Winkel worden toegepast. Voor de voornaamwoorden zal de overeenkomstige regeling gelden, zulks in afwachting van een nadere beslissing hieromtrent wanneer de commissie Focke- ma Andreae rapport zal hebben uitge bracht. DE BOTERHEFFING. Men deelt ons van bevoegde zijde het volgende mede Reeds sedert eenige weken is de z.g. zomerprijs voor boter mi. de som van com- missienoteering en het bedrag van heffing en steuivuitikeerlngi vrij aanzienlijk boven het bedrag, hetwelk door den minister van economische zaken terzake is vastgesteld op f. 1.30 gestegen. Zulks houdt o.m. ver hand met de omstandigheid, dat wijziging in het bedrag van heffing en steunuitkee- ring zooveel mogelijk wordt vermeden, ten einde een regelmatiger uitvoer zooveel mo gelijk te bevorderen. Gezien de huidige posi tie der botermarkt ligt het in het voor nemen. het bedrag van heffilg en steun- tiitkeering deze week aan te passen aan het in uitzicht gestelde peil van den zomerprijs. DE ALGEMEENE VERGADERING. Olsteravond is in het Jaarbeursgebouw te Utrecht de algemeene vergadering gehou den die voorafging aan het heden in Kun sten en Wetenschappen gehouden congres van den Chr. Middenstandsbond in Neder land. De voorzitter, de heer W. G Scheeres van den Haag opende de vergadering, die een strikt huishoudelijk karakter droeg, met een toespraak waarin hij de aanwezi gen welkom heette en er op wees dat de bond. terugziende op het afgeloopen jaar dankbaarheid past voor den steeds toene- menden groei op het terrein van het Chr. stands- en vakorganisatieleven. Spr. riep den nieuwen directeur, mr. J. v. Andel. een hartelijk welkom toe, den wensch uitspre kend dat het hem gegeven moge zijn de organisatie tot al grooter bloei te brengen. Meerdere Chr. vakbonden traden toe en ln financieel opzicht mocht de organisatie den achterstand Inhalen. In dit verband richt te spr. een woord van dank tot de commis sie Booster-v. Mulswinkel-Wierenga voor den arbeid die zij voor den bond heeft verricht. Ook de onderwijs-centrale voor de cursussen examen Handelskennis bracht spr. dank. Daaruit werd de vraag geboren of het geen tijd wordt om de jongeren tot eigen organisatie te brengen. Waar nog zooveel arbeid wacht riep spr. allen op om in den komenden winter mede de schou ders onder het werk te zetten. Ook memoreerde spr. het 10-jarig be staan van de Middenstandsbedrljfsvereeni- ging tot uitvoering van de Ziektewet, in het leven geroepen met medewerking van het Chr. Nat. Vakverbond. Deze vereeniging groeide uit tot een orgaan met bijna 11.000 deelnemende leden met een verzekerd loon bedrag van ruim 80 millioen gulden. Spr. wekte allen die nog niet tot deze organisa tie zijn toegetredne op dit nog te doen. Met een woord van dank aan de commissie voor het orgaan die het blad ln nieuwe banen heeft geleld besloot spr. zijn toe spraak. Hierna brachten secretaris en penning meester, de heeren J. Hardenbol van den Haag en H. Wierenga van Assen, hun jaar verslagen uit, die werden goedgekeurd, ter wijl de penningmeester van zijn beheer werd gedechargeerd. Het aftredend lid van het hoofdbestuur, de heer A. Bos te Rotterdam, werd her kozen. Na afhandeling van enkele huishoude lijke zaken werd de vergadering op gebrui kelijke wijze gesloten. Hedenmorgen ving het congres aan, bij gewoond door afgevaardigden van verschil lende verwante lichamen en organisaties Het congres vond plaats in het gebouw voor K. en W. te Utrecht en werd eveneens door den heer Scheeres gepresideerd. Hij opende de bijeenkomst op gebruike lijke wijze en hield hierna de openingsrede waarin hij allen een hartelijk welkom toe riep inzonderheid den referent op dit con gres, prof. mr. P. Lieftinck, hoogleeraar aan de Handelshoogeschool te Rotterdam. Het actueele vraagstuk van dezen tijd: „Grootbedrijf versus Kleinbedrijf in den detailhandel" is oorzaak dat dit congres door den bond gehouden wordt. Een vraag stuk dat de raad voor het Grootwinkelbe drijf een geheele staf van hooggeleerden in het gelid deed roepen en waarvan spr. hoopt dat het ook de belangstelling der Regeering hebben zal. Zeker, er zijn voor de Overheid vraagstukken van meer pri- mairen aard, maar de nood klimt ln het middenstandsleven tot zoodanige hoogte dat een diepgaande studie getoest aan het beginsel zeer klemmend ls. Dankbaar er kent spr. dat de Regeering door de vesti gingswet Kleinbedrijf de beunhazerij op langeren termijn heeft gebreideld doch het grootbedrijf overwoekert het kleinbedrijf al meer. Hulde bracht spr. aan dr. E, J. Tobi die voor de 3 Ned. Middenstandsbonden zulk een waardig verweerschrift gaf. De bond wil de uitwassen van het Grootbedrijf in den detailhandel contra het Kleinbedrijf en de onbeperkte vrijheid van concurrentie ln hun funeste werking tegengaan en roept daartoe de hulp van de Overheid in. En hij voert deze actie op grond van zijn Chr. sociale levenshouding en daardoor reeds vraagt hij niets dat economisch onverde digbaar is. Hij wil niet vasthouden aan be paalde verouderde vormen en zulks uit traditie, maar opkomen voor de rechten van een door den nood der tijden lii druk verkeerende nijveren stand en het vragen om bescherming tegen dreigenden onder gang die uitloopen moet op een niet ge- wenschte en niet noodzakelijke wegdruk king door het grootkapitaal. Spr bepleit geen Middenstands-crisis- bureaux, doch wel analoog aan de Land- bouwerisismaatregelen verdere Midden stands-crisis-maatregelen, want de gewaar deerde incldenteele hulp door middel van het Middenstands-crediet, de Borgstellings fondsen en straks wellicht nog Werktuigen fondsen zijn niet voldoende. 8pr. erkent dat de Middenstand een moeilijk grijpbare massa is, doch in de aangrijpgelegenheden komt steeds meer teekening als gelet wordt op de flinke ont wikkeling der landelijke stands- en vakor ganisaties en ook de voortgaande invloed van de Vestigingswet Kleinbedrijf zal tx.t. hiertoe niet onbelangrijk medewerken. Spr. denkt ook aan het zoo nuttige werk van het Economisch instituut voor den Mid denstand maar is zeer beducht dat binnen afzlenbaren tijd de ralson van dit werk zal vervallen als zijnde van geen belang meer en dat die Hoogere krijgsschool voor den Middenstand zijn belang heeft ingeboet door gebrek aan combatanten in den Mid denstands-detailhandel. De kans van sla gen voor het groot geworden Kleinbedrijf het ideaal van iederen middenstander is in tegenstelling met 20 a 30 jaar geleden illusoir te achten. Daar is ook niets tegen maar overwoekerende planten kunnen een groot nadeel worden in den Ned.-economi- schen hof. Spr. besloot met den wensch dat de rede van prof. Lieftinck met het debat verhel derend werken moge en verleende vervol gens het woord aan dezen hoogleeraar om te refereeren over: .Actueele Middenstands vragen." DEVIEZENBEPALINGEN. In ons artikel van gisteren over devie- zenbepalingen in verschillende landen is een foutje geslopen. Bij de lire-chèques wordt gezegd, dat zonder „libretto" (livret tourlstique) uitbe talingen kunnen plaats vinden. De opmerk zame lezer zal uit het zinsverband begre pen hebben, dat hier het woordje „niet" is weggevallen, dus dat zonder dit boekje uitbetalingen niet kunnen plaats vinden. Een lezer vestigt er de aandacht op, dat sinds korten tijd een toeristenkaart wel voldoende is om België binnen te komen, doch niet om terug te keeren in Nederland. Dan wordt minstens een bewijs van Ne derlanderschap gevraagd. DE KABINETSCRISIS. Gistermiddag om 5 uur heeft mr. dr. Kooien te zijnen huize een bespreking ge had met den president van de Nederland sche Bank, mr. L. J. A, Trip. De vooriooplge gegevens betreffende de verkeersongevallen over Mei, zooals ver strekt door het Centraal Bureau voor de Statistiek vertoonen een uitermate slecht beeld schrijft de K.N.A.C. De cijfers voor de eerste vilf maanden van het jaar zijn als volgt (tusschen haakjes de cijfers van d« overeenkomstige maanden van vorig jaar). gedood ernstig gewond Januari 42 152 320 306) Februari 46 (39) 314 (287) Maart 43 (42) 301 (3311 April 58 (69) 413 (3481 Mei 55 49 500 387) Deze cijfers toonen, dat er in Nederland nog een zeer ernstig gebrek aan verkeers- dlsctpline bestaat onder alle categorieën van weggebruikers. De statistiek voor het jaar 1937 de laatste die volledig beschik baar ls geeft aan, dat 28 7 "/o der doode- lijke ongevallen plaats had tengevolge van fouten van motorrijtulgbestuurders tegen 28.2 door fouten van voetgangers en 25.3 door bestuurders van niet-motori- sche vervoermiddelen. De oorzaken der on gevallen eijn dus over de verschillende categorieën vrijwel gelijkelijk verdeeld en dienovereenkomstig zal een strijd tegen een gebrek aan verkeersdlsclpllne over de ge heele linie dienen te worden gevoerd Helaas moet men constateeren, dat aan het ver keerstoezicht op den weg nog zeer veel ontbreekt en zij vraagt zich af of bijv. de kosten van een medische herkeuring van alle rijbewijshouders (2Vt millioen gulden in de eerste 2 jaar van de rijbewijshouders naar de keurende medici) wel gerechtvaar digd kunnen worden geacht, zoolang geen gelden beschikbaar kunnen worden gesteld voor een meer doeltreffend verkeerstoezicht op den weg, waarmede de strijd tegen de verkeersongevallen beduidend beter ware gediend. lijn Ideale pljnvetdrljyer,: Gemakkelijker in te nemen dantronde ouweltjes Onfeilbaar bij griep,.hoofd pijn, kiespijn en alle andere pijnen! Bij apothekers en drogisten, koker 12 sl. 50 cl. doosje 6 st..30ct\ 3291 (Ingez. Med.) MANIFEST AAN HET VOLK. In een manifest aan het Nederlandsche volk, onderteekend door de heeren: Mr J. J, Fokma, Rotterdam, dr. W. F. van Gunsteren, 's-Gravenhage, mr. H. Ph. de Kanter, Wassenaar, dr. P. Kuin, 's-Gra venhage. prof. mr P. Lieftinck, Rotterdam, prof. dr. J. E. de Quay, Tilburg en mr. J. J. Schokking, Wassenaar, wordt opgewekt tot versterking der Nederlandsche gemeen schap. „De versplintering van het heden kan slechts voeren tot een toestand, waarin door zeer velen, ten einde raad zou wor den geroepen om een radicaal, niemand en niets ontziend ingrijpen. Nederland's traditie en kostelijkste goe deren zouden onder het gewicht van zulk een ingrijpen aldra bezwijken. Daartoe be hoeft het niet te komen. Daartoe mag het niet komen. Het is de harde plicht van allen, die zich verantwoordelijk gevoelen voor de Nederlandsche gemeenschap naar eendracht en saamhoorlgheid te streven. Hiertegenover komt de vraag hoe en ten aanzien van welk beleid dit moet gebeuren op de tweede plaats. Waar een wil is, is een weg; waar de wil ontbreekt, behoeft niemand zich erover te verwonderen, dat ook de weg niet wordt gevonden. Voor wie goed toeziet wijzen de moeilijke tijden, die wij beleven, den weg dien Nederland gaan moet, nagenoeg van zelf aan. Hem zal de samengesteldheid der heden- daagsche toestanden veel hoofdbrekens HET VOORZITTERSCHAP DER C.-H. EERSTE KAMER-FRACTIE. Men verzoekt ons mede te deelen. dat tijdens de afwezigheid van den voorzitter der Christelijk Historische Eerste Kamer fractie, prof. mr. B. C. de Savornin Loh- njan. die een reis naar West-Indië maakt als voorzitter dier fractie optreedt de heer Jan ter Haar Jr. Aan het voorloopig verslag der EJerste Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de Dienstplichtwet, is het volgende ontleend; Eenige leden verklaarden zich met het voorstel om de Regeertng de bevoegdheid te geven om den duur van de eerste oefe ning tot twee jaren te verlengen, niet te kunnen vereenigen. In de eerste plaats waren zij van meening, dat zoodanige ver lenging van den diensttijd bU behoud van een, niet op den grondslag van algemeenen dienstplicht gevormd contingent, de mili taire lasten op hoogst onbillijke wijze op een gedeelte van de dienstplichtigen zal afwentelen en voorts, dat derwijze een vol doende verdedig ngstoerusting niet zal wor den be elkt Slechts op den grondslag van algemeenen dienstplicht kan h.i. een bil lijke verdeeling van de militaire lasten en een voldoende weermacht worden ver kregen. Enkele andere leden betreurden, dat niet was voorge:teld uitbreiding van het con tingent, zulks mede met het oog op de heer chende werkloosheid. Daaraan zouden zij de voorkeur hebben gegeven boven de door de Regeering voorgestane bevoegdheid van verlenging van den eersten oefentijd Vele leden verklaarden zich met dit wetsontwerp te kunnen vereenigen De tegenwoordige internationale toestand is, zoo betoogden z|j, van dien aard, dat er perioden zijn, niet zelden lang durige, waarin bijzondere maatregelen ter beveiliging van grenzen en kust onmogelijk kunnen wo"den gemist, op dat een mobilisatie kan slagen. Deze leden waren te meer bereid, linn stem aan dit wetsontwerp te geven, onidat de Regeering in de ge wisselde stukken en bij de openbare beraadslaging met nadruk heeft ver klaard, dat van de bij art. 30 te ver- leenen machtiging slechts gebruik zal worden gemaakt, indien sich omstan digheden voordoen, die anders aanlei ding zouden hebben moeten geven tot buitengewone oproeping van dienst plichtigen voor de grens- en kust- beveiliging. Met instemming hadden zij voorts kennis genomen van de verklaring van den mi nister van Defensie, dat de verzwakking- welke het beschikbaar houden van de jongste afgerichte lichting voor grens- en kustbeveiliging voor het Veldleger moet In houden, zal worden gecompenseerd door aanvulling uit oudere lichtingen. Ettelijke leden waren van meening, dat ook zij. die de voorkeur geven aan uitbrei ding van het contingent, de voorgestelde I regeling zouden kunnen aanvaarden op grond van de argumenten door de regeering ten gunste dier regeling aangevoerd. Mocht, zoo spraken zij, met de ontworpen regeling onverhoopt het beoogde doel niet i worden bereikt, dan zou men alsnog uit- 1 breidlng van het contingent in ovei weging kunnen nemen. Ware die uitbreiding thans te verantwoorden geweest, dan zou zij mogelijkerwijze de voorkeur hebben ver diend. Noodzakelijk achtten deze leden haar n'et en financieel oordeelden zil haar niet wel mogelijk. Onder die omstandig heden moet naar hun gevoelen genoegen worden genomen met een contingent van 32.000 goed geoefende en wel uitgeruste manschappen in stede van uitbreiding van het contingent tot 50 000 man, voor wie het noodlge niet ln voldoende mate beschik baar zou kunnen worden gesteld en die daardoor geen volwaardige soldaten zouden zijn. Enkele leden zouden gaarne vernemen, of het in de bedoeling van de Regeermg ligt. ook te onzent gelijk in andere lan den pleegt te geschieden ionge vrouwen bli de landsverdediging te betrekken. Verscheidene leden wezen op het groote belang van een regeling van het vraagstuk van het verlies van een betrekking als ge volg van het vervullen van militaire ver plichtingen. ZIJ spoorden aan tot het be trachten van grooten spoed bij het treffen van voorzieningen omtrent deze aange legenheid en zouden gaarne vernemen, hoe ver de bemoeiingen ran de Regeering op dit stuk zijn gevorderd. Zij spraken het vertrouwen uit, dat in dezen van de werk gevers de noodlge medewerking zou worden ondervonden Sommige leden bepleitten versterking van de grensbeveiliging in Zuid-Limburg Voorts werd de vraag gesteld, of vol doende zorg is besteed aan de verdediging van de provincie Friesland Eenige leden waren van meening:. dat, hoezeer viel toe te iuichen. dat particulie ren gelden beschikbaar stellen om in over leg met de militaire autoriteiten hun eigen dommen tegen luchtaanvallen te verdedi gen. het in beginsel onjuist is, dat pro vinciën als Friesland en gemeenten als Amsterdam en 's Gravenhage dit voorbeeld volgen. Deze leden waren van oordeel, dat de landsoverheid voor de landsverdediging behoort te zorgen en dat d.t niet de taak is van provincie en gemeenten. Deze leden waren zelfs van meening dat het standpunt, door de Regeering te dier zake ingenomen, in strijd met de Grondwet moet worden geacht. Andere leden voerden tegen een en ander aan. dat de landsoverheid heeft te zorger. voor de verdediging des lands, in algemeen verband gezien. Zoo een provincie of ge meente een voor haar zeer belangrijk object speciaal verdedigd wenscht te zien. terwijl die verdediging niet is opgenomen in het algemeene defensiestelsel, dan be hoort zij dit voor haar rekening te nemen, desnoods met medewerking van het Rijk, en steeds onder toezicht en met medewer king van de milita're autorieiten. Strijdig met de Grondwet achtten zij de evenbedoelde besluiten van de prov nee Friesland en van de gemeente Amsterdam en 's Gravenhage niet. Eenige leden spraken hun bevreemding er over uit. dat blijkens hetgeen de Minis ter van Defensie in de Tweede Kamer heeft medegedeeld, tot voor zeer kort geleden 40 pet. van de iongelingen, die als d enst- plichtig werden opgeroepen, werden afge keurd. Allereerst ligt hierin h i. een aansporing besloten voortaan van overheidswege meer aandacht aan de lichamelijke oefen ng te schenken dan tot dusverre geschiedt. Voorts waren deze leden van meening dat niet voor elk wapen en voor alle diensten dezelfde strenge keuringseischen behoeven te woerden gesteld. blijven kosten, doch. wat de hoofdrichting aangaat,niet op een dwaalspoor brengen. Zoo zette ons volk zich ln voor de poli tieke en maatschappelijke verwerkelijking van zijn eendracht, zoo arbeide het aan toekomst, biddend, dat God het beware voor zichzelf en voor de wereld. Moge de eensgezinde wil van ons volk en de manmoedigheid van zijn leiders, daarin voorgegaan door het Huis van Oranje, den stoot geven tot de veelomvattende daden, welke voor de handhaving van het rijk ln Europa en overzee en voor den opbouw van onze werkelijke volkskracht onverbiddelijk noodlg zijn," aldus eindigt het manifest, dat ls uitgegeven namens de Beweging tot versterking der Nederlandsche gemeen schap. VERSLAG DER EERSTE KAMER. Aan het voorloopig verslag van de Eer ste Kamer over de ontwerpen van wet in zake: le. Het onder de wapenen blijven van dienstplichtigen en 2e. Het in werkelijken dienst houden van dienstplichtigen is het volgende ontleend: Vele leden, die verklaarden zich met deze wetsontwerpen te kunnen vereenigen, drongen nochtans met klem er op aan, dat van de omstandigheid, dat een be langrijk aantal oudere dienstplldhtlngen zich onder de wapenen bevindt, gebruik worde gemaakt om deaen door veelvuldige oefening de noodlge kennis en paraat heid bij te brengen. Naar zij meenden te weten, liet een en ander zeer te wenschen over. Voorts verklaarden deze leden, het on juist te achten, dat de regeering er toe was overgegaan, werkloozè dienstplichtigen te nopen, als plaatsvervanger op te treden van hen, die om redenen van par ticulieren aard verlof krijgen, naar hun werkkring terug te keeren. Huns inziens wijst de houding van de regeering te dezer zake in de richting van het vroegere, aan het einde van de vorige eeuw terecht verlaten, remplacantenstelsel. Te onbillijker achtten deze leden die houding, omdat bezwaarlijk kan worden staande gehouden, dat de werkloozeh meer verplichtingen jegens het vaderland heb ben dan de andere burgers. Verscheidene andere leden konden met deze opmerkingen geenszins Instemmen. Veeleer juichten zij toe, dat werklooeen dienstplichtigen langs dezen weg de kans wordt geboden, zich nuttig te maken. Verscheidene leden oefenden critiek op den hun inziens onbevredigenden gang van zaken met betrekking tot de behandeling van aanvragen om zakenver- lof. door onder de wapenen zijnde dienst plichtigen ingediend Sommigen dezer zien, dus betoogden de hier aan het woord zijnde leden, hun zaken verloopen en wor den met financieelen ondergang bedreigd, indien zij geen verlof krijgen, zoodat te dien opzichte spoed is vereischt. Enkele leden verklaarden, dat sommige, thans onder de wapenen zijnde dienst plichtigen te weinig te doen hebben en nochtans genoopt zijn in actieven dienst te blijven. Zoo zou zulks, r.aar verluidt, bij de kustwacht het geval zijn. Deze leden verzochten den minister dienaangaande nadere inlehtingen te verstrekken. Ook anderen leden waren soortgelijke nrededeelingen gedaan. Zoo meenden zij te weten, dat militairen o.w. bezoldigde on derofficieren den tijd soms vrijwel in iedrgheid doorbrengen of ten hootrste on beduidende werkzaamheden verrichten. Zij hndden zich afgevraagd of het in diepst houden van dienstplichtigen onder zulke omstandigheden, mede gelet op de daar mede "epaard gaande kosten, wel verant woord is. NIEUW GEBOUW VOOR HOOFDBESTUUR P.T.T, Bij de gedachtenwisseling over het voor stel inzake onteigening ln verband met den bouw van een nieuw hoofdcommissa riaat van politie enz. aan het Spui te 's-Gravenhage. is gebleken, dat de aan vankelijk bil het Rijk bestaande plannen tot stichting van een groot kantoorgebouw c.a. ten behoeve van het Staatsbedrijf der P.T.T. daar ter nlaatse niet tot een resu'.- aat hebben geleid Bij deze besprekingen kwam naar voren, dat het Rijk het oog heeft laten vallen op een terrein, gelegen aan de buitenzijde van de stad. Tv chen B. en W. is thans over eenstemming bereikt. Op grond daarvan stellen B en W. ran 's-Gravenhage den gemeenteraad voor. 85.00(1 vn2 gemeentegrond of zooveel meer of minder als bij de kadastrale opmeting zal werden vastgesteld, gelegen aan het de Savornin Lohmannlein, de Thorbecke'.ian. de Groen van Prinstererlaan en een tu - - fchen die lanen genrojeceerden weg. tc verkoopen aan den Staat der Nederlanden, tegen den prlts ran f. 15 per m2, of ln totaal f. 1.275.000.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9