AKKERTJES BUITENLAND Roosevelt lijdt nederlaag LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 12 Juli 1939 GEBR.VAN ULDEN Behandeling der neutraliteitswet uitgesteld Algemeene Toestand Economisch optreden van Amerika tegen Japan? I Motorrevisies Bom-aanslag op Burgemeester van Holmeu VRAGENRUBRIEK De Senaatscommissie voor Buiten-1 landsche Zaken heeft met 12 tegen 11 stemmen besloten de behandeling van de neutraliteitskwestie uit te stellen tot de volgende zitting. De senatoren George en Gillette, die Roosevelt bij de verkie- voor oorlogvoerenden; 6e. voortzetting van de bestaande commissie van munitiecon trole en het systeem van licenties voor in- en uitvoer van wapenen De situatie te Danzig Beslissing inzake de Amerikaansche Neutraliteitswet uitgesteld. De verklaring van Chamberlain over gezonden zijn, te bewaken. Een andere Danzig houdt vanzelfsprekend de gemoede- plausibele reden zou, naar men gelooft, ren nog ten zeerste bezig Zoo levert de zijn, dat zij een speciale wacht moeten „Danziger VorpOsten' uitvoerlgen commen- vormen voor een hooge natlonaal-soolalis- taar. Het orgaan merkt o.m. op, dat de be- tische autoriteit die binnenkort een re s wering van Chamberlain, volgens wlen de naar Danzig zou maken, volkenrechtelijke grondslagen van Dar./; In regeeringskringen is men van mee ning, dat de oppositie in den Senaat niet meer dan 35 of 40 stemmen zal kunnen noch onlogisch noch onrechtvaardig zijn, weerlegd wordt door de ruim honderd con- zingen van verleden jaar getracht heeft verzamelen zoodat de regeering een over- uit den Senaat te krijgen, hebben ten 1 *lnnmS zal d^11' gunste van het uitstel gestemd. Onmiddellijk na de stemming werd ge meld. dat Senator Barkley, de democratische leider, zou trachten de kwestie in den Senaat zelf te berde te brengen, ondanks het op FÖRSTER EISCHT OPHEFFING DER WESTERPLATTE. Uit Danzig wordt gemeld, dat gouwleider flicten tusschen Danzig en Polen, d.e jaar lijks in Genève werden behandeld. BU Engeland en Polen gaat het niet om 00 Danzig, maar om de Engelsche omslnge- Förster in een redevoering een nieuwen llngspolltiek, waarvoor Poien zich ter be- i eisch heeft geformuleerd ten aanzien van schikking stelt en waarvoor Polen van 1 Polen, ni. de opheffing van de Wester- Roosevelt heeft medegedeeld, de verkla- Engeland een blanco wissel heeft ontvan- platte, welke zich aan de monding van den ring van Huil zeer goed te vinden. gen. De twistpunten Danzig en ..Corridor" weiehsel bevindt en waarin Poolsche ver- Nog wordt uit ashington gemeld, dat zijn niet eerst in 1939 ontdekt, maar be- sterkingen en munitiedepots zijn ingericht, de uitlatingen van piesident Roosevelt 'stonden vanaf de onnatuurlijke grensafba- J in 1933 waren zij voorwerp van een VI ...HP practisch hierop neerkomen, dat het Con- kening. Een internationale aangelegenheid conflict tusschen Polen en Dar»i° treden der Commissie. Dit kan geschieden gres niet uiteen dient te gaan, zonder ten vormen zij slechts in zooverre, dat het1 - wanneer Barkley er in slaagt goedkeuring aanzien van de neutraliteitskwestie iets te wereldgeweten en de wereldgerechtigheid van den Senaat te verkrijgen voor een motie hebben gedaan, om de Commissie te dechargeeren van de behandeling van de neutraliteitswet. Ingrijpen van Roosevelt? De leider van dc meerderheid in den EEN RESOLUTIE VAN PITTMAN. Senator Pittman heeft onthuld, dat hij de Senaatscommissie voor buitenlandsche zaken een resolutie heeft voorgelegd. Senaat, senator Minton. heeft later ver- waarl" de Preside"1 gemachtigd wordt om den bultenlandschen handel te bejoerken klaard. dat waarschijnlijk door Roose- met iederen onderteekenaar van het ne velt een besluit zou worden genomen genmogendhedenverdrag met China, die om de behandeling van de neutraliteits wet uit de handen van de Senaatscom missie te nemen. discrimineerende maatregelen neemt tegen Amerikaansche onderdanen. Een dergelijke maatregel is reeds vaak besproken in con- I greskringen als een middel om te voorzien in economisch optreden tegen Japan in verband met het optreden in China. Onmiddellijk na de stemming in de Se naatscommissie werd gesproken over de waarschijnlijkheid van een speciale zitting van het Congres. Dit komt omdat de moge lijkheid bestaat, dat de wereldgebeurtenis sen zich op zoodanige wijze zouden kunnen ontwikkelen, dat besluiten omtrent de neu traliteit raadzaam zijn voordat de volgende gewone zitting begint. Senator Minton heeft verklaard, dat. wanneer de wereldtoestand niet verbetert, het mogelijk is. dat Roosevelt ons terstond na de verdaging weer bijeenroept". Pittman, dc voorzitter van de senaats-1 commissie voor Buitenlandsche Zaken er. lp1' geschiedde in een speciale zitting op 7 Vrsner Thomas hebben tegen uitstel ge- Juh- De exporten, die beperkt zouden wor- reeds veel eerder een herziening van deze onmogelijke, willekeurige verdeeling in het Duitsche Oosten eigener beweging hadden moeten nastreven. te War- Overigens heeft Förster verklaard, dat de autoriteiten der Vrije Stad aan de Poolsche regeering den invoer van munitie zou moe ten verbieden, gezien het gevaar, dat de Vrije Stad loopt, ingeval deze munitie tot ontploffing zou komen. Men herinnert zich in dit verband te Warschau, dat de ..Danziger Vorposten" zich er de vorige week over had beklaagd, dat de Poolsche autoriteiten geen gebruik maakten van de haveninrichtingen van Danzig en dat de invoer van munitie over De officieuze „Gazeta Polska" schau schrijft om.: In Duitsche militaire kringen zijn er ver standige lieden, die de legers van Polen en Frankrijk op hun juiste waarde weten te schatten en niet aarzelen, er waardeerend i Gdynia werd gedirigeerd, dat vo-lgens het over te spreken. Hun dlepie ovetuiging is, i Danziger blad door de Polen op duidelijke dat er géén oorlog zal komen. Aangezien wijze werd begunstigd, onder deze omstandigheden alle hoop, Polen te isoleeren, ijdel is, is het niet on mogelijk. dat Berlijn over enkele maanden zal begrijpen, dat het een weinig goeden wil moet toonen en dan zou men een eenvou diger statuut voor Danzig kunnen opstellen dan dat van thans. Dit statuut zou Danzig handhaven als een van Duitschland onaf hankelijke Vrije Stad. die tot het Poolsche DE AANLEG VAN VERSTER- KINGSWERKEN. De autoriteiten vain Danzig gaan de voor bereidende werkzaamheden bespoedigen voor den aanleg van een noodbrug over de Nogat, een arm van den Weiohsel. welke solutie in overweging te nemen, die van Polen in Danzig niet plaatst onder toe- speciaal ten doel zou hebben den uit- zicht van wien ook. voer van oorlogsleveringen aan Japan af te snijden. Verklaring van Huil. stemd den of stopgezet, zouden omvatten: wape nen, munitie en oorlogsmateriaal zooals ijzer, staal, olie, benzine en schroot. „Ik twijfel er niet aan", zoo zeide Pitt- man, „dat deze resolutie deze zitting in Na een conferentie met Roosevelt heef- behandeling zal worden genomen." de Minister van Buitenlandsche Zaken, Hull I Wat het uitstellen van de neutrallteits- verklaard, dat de regeering in het belang van den vrede en de veiligheid van de Ver. Staten, haar pogingen zal voortzetten om het door de regeering aanbevolen neutra lity ts-programma te doen aannemen. Deze verklaring werd afgelegd, korten tijd nadat de commissie voor Buitenlandsche Zaken van het Huis van Afgevaardigden de debat ten over de herziening van de neutraliteits wet naar de volgende zitting had verwezen. Omtrent de verklaring van minister Huil wordt nog gemeld, dat hij van meening is, da* een programma van 6 punten aange nomen moet worden in het belang van den vrede en de veiligheid van de Ver. Staten. Déze punten omvatten: le. verbod aan Amerikaansche schepen om het gebied van den strijd binnen te stoomen; 2e. beperking van reizen door Amerikanen in strijdge bieden: 2e. de bepaling, dat de uitvoer van goederen naar oorlogvoerenden, wordt voor afgegaan door het overdragen van de eigendomsrechten aan een buitenlandschen kooper; 4e. het voortbestaan van de gel dende rechten tot eerbiediging van de lee- nir.gen en credieten aan de mogendheden, welke oorlogvoeren; 5e. het regelen vanher Senator Pittman heeft in zijn ver dere verklaringen nog gezegd, dat de Senaatscommissie voor buitenlandsche zaken er in toegestemd heeft een re- douanegebied blijft behooren en de rechten j de grens vonnt tussohen Oost-Pruisen en Danzig. De brug zou worden gelegd tus sohen Kasemark en Rotehte en einde Juli klaar zijn. Ook op andere plaatsen zullen bruggen komen. De redenen voor dezen bruggen bouw zou van strategisohen aard zijn. Het zou er om gaan de oventueele aankomst van Duitsche troepen uit Oost-Pruisen zoo veel mogelijk te bespoedigen, aldus Havas. De eigenaars van onroerende goederen in Danzig hebben bevel gekregen luohtbe- schermingsmaatregelen te nemen, o.m. schuilkelders. Geruchten over devaluatie van den Dan- zigsöhen gulden hebben een paniek ver oorzaakt op het Danzigsche platteland. Boeren van het gebied der Vrije Stad be gonnen guldens te verkoopen. waarbij zij 100 gulden aanboden voor 50 zloty, terwijl de beide valuta's officieel op pari staan. kwestie betreft, verklaarde Pittman: „Ik denk, dat er een speciale zitting bijeenge roepen zal worden, wanneer een oorlog uit breekt, maar anders niet." JAPANSCH AMBASSADEUR BIJ CORDELL HULL. Volgens den correspondent van de „Asahi Sjimboen" te Washington heeft de Amerikaansche secretaris van staat Cordeil Huil, gisteren met den Japan- schen ambassadeur gesproken over het Chineesche vraagstuk. Horinoesji heeft van Cordeil Huil de verzekering ont vangen, dat de Ver. Staten niet den wensch hebben zich direct te mengen in het incident. Huil heeft den ambassadeur verder ver- De verklaringen van Chamberlain over Danzig nemen ook een groote plaats In de Itallaansche bladen in. De bladen onthou den zich echter van het leveren van recht- streekschen commentaar Slechts wordt op gemerkt in de uit Londen gedateerde tele grammen. dat de rede van den premier niet geweest is. wat men kon vreezen, ge zien wat men te Rome de oorlogszuchtige betoogingen der Britsche politiek der laat ste dagen noemt. ..Chamberlain, aldus in hoofdzaak de Londensche correspondent van de „Popoio di Roma' heeft vermeden zijn verkla ringen af te leggen op dramatischen toon. Die verklaringen lijken gematigd, wanneer men ze vergelijkt met die, welke kortelings zijn afgelegd door Halifax. Zij schijnen zelfs te getuigen van een terugkeer naar het gezonde verstand". Italiaansche waarnemers te Londen zijn echter van oordeel, dat de toestand onge wijzigd blijft. MANSCHAPPEN VAN HET CONDORLEGIOEN IN DANZIG? bederft hel besle humeur I Maar de zwaarste hoofdpijn verdwijnt binnen een kwar tier met 'n "AKKERTJE", dat de nieuwste menging bevat tegen hoofd- en zenuwpl|n. Vlugge, zekere werking bij olie pijnen, dat is 't geheim der "AKKERTJES", die door geen enkele imitatie war den geëvenaard, nóch in hun bijzondere samenstel- ling, nóch in hun gemakke- kijk in te nemen ronden vorm. Op elk "AKKERTJE" staat 't "AKKER"-mork: Uw garantie! tegen pijnen, nare dagen, koorts, kou. Doos 13 stuks -12 stuivers2 stuks - 2 stuivers. 3295 ungea. lied.) ENGELAND. De oefenvlucht over Frankrijk Geslaagde tocht der twaalf eskader# Engelsche bommenwerpers. verzamelen van gelden in de "Ver. Staten sche burgers. De Amerikaansche Senaatscommissie voor buitenlandsche zaken heeft besloten de wijziging van de Neutraliteitswet tot de volgende zitting uit te stellen. Dit beteekent nog wel niet dat deze wijziging zal worden afgewezen, maar Roo sevelt heeft toch opnieuw een politieke nederlaag geleden en de president blijkt Voigeixs de „News Chronicle" zouden gis- i Ü°ch„ niet„ !Peer °P zulk Een. aaPh.anK t6 terochtend 1200 man van het Condor- het geval legioen, dat in Spanje gevochten heeft, te 35^7 ander verwijzen wij naar Danzig aangekomen zijn. i Volgens sommige zouden zij gezonden I vwucr ver- i z^n oni 106210111 V11 16 oefenen op de Dan- Gisteravond is Kiosseivanoff van zijn reis zekerd, dat de Ver Staten streven naar de m,?.n nJLen ?root aantal Nazl's oaar Duitschland en Joego-Slavië terug bescherming hunner rechten en belangen 1 beperkt vertrouwen kan stellen, gekeerd. Hij sprak zijn voldoening uit over 6 Een andere theorie is. dat zij gezonden de ontvangst, die hem in de beide landen zouden zijn om de belangrijke wapenvoor- was bereid. Direct na aankomst begaf raden, die he'melijk naar de Vrije Stad Kiosseivanoff zich naar den ministerraad. in China en de veiligheid der Amerlkaan- MET DE HOTAM NAAR BrusseJ (Klein Parijs) f.4.(inclusief pas) Ouwehands Dierenpark Rhenen f. 2.50 Giethoorn (Hollandsch Venetië) f. 3.75 Arnhem - Montferland f. 3.25 Naar het mooie eiland Texel met boottocht, koffie en lunch f. 5.75 Vraagt ons gratis reisprogramma. HOTAM'S REISBUREAU Janvossensteeg 61, Tel. 23703, Nieuwe Rijn 2 3274 (Ingez. Med.) H.B.S. VOOR MEISJES MET 5 EN 6 JARIGEN CURSUS. Overgangsexamen. Bevorderd zijn naar de 2e klasse: G. A M. Boon. Q. Buurman. H. M. Cool, A. van Dam. E. J. Driehuizen. A. van der Graaf, A. E. Gunning. J. E. Hovius, V. M. James. H. A. Jelgersma. A. H. Kuiper, M. C. Lagaay J. A. E de Lange, A. J. W. Pley, D. Punt. E. de la Rie, M. A. van Schaik, A. M. Scheer, R. C. M Sormani, R. A. R. v. Vianem, M. A. van Waard, M. Weyermans, M. J. Wijnbeek. J. J van Wijngaarden, E. M. J. Timmerman, J. de Boer. T. Th. T. Brunsveld Keiser A. Ciggaar. S. A. Dem- mink, A. A. Dullemond, A. Harts, W. E. Knetemann. M. C. Minnee, M. Th. N. Plou- vicr. N H. de Rco. J. C. van Rijnbach, H. Schootemeyer. E. Scholtz, M. A. Snel, D. I. v. Someren, P. J. van Tussenbroek M. A. Vos. Afgewezen 9, voorw. toegelaten 3. Bevorderd tot de 3e klasse: E. C. Bakhuizien v. d. Brink, S. I. H. Bent- fort van Valkenburg, A. de Blanken, R. Blitz, H. Brands, N. C. Bungenberg de Jong, L. M. ten Cate Brouwer, E van der Hoogt. C. Hopman D. H. M. van Leeuwen. J. Mar cus, M. J. Olivier, C. C T. M. Rees van den Ende, J. C. Renssen J. T. Sanberg, J J. Simmermans. H. W. van Wük, A. H. D. Begeer. A. Blitz, E. K. P Cool. Y B de Groot, M. T. V. de Haan. M. H. Hageman Roodenburg Vermaat, M. L. dé "Ruiter, S. C. J van den Heuvel. H. G Heynes, C. van Strumphler, M. J. Versteeg T. Fliehe, C. J. der Kloot. T. van der Linden, C. C. M Bonsel, J E Brummel, J. c! C Herfst, E. C. Lindenbergh. J. M. Magito. G H. Paauw Jager. M E A. Kern, G. v d. Kloot. J B C. Ph. E. M. Plouvier. C. C. Poutsma, L. Tak de Koning, A H. Kraemer, M G. Moerker- C. M. Versleijen. J. W. E. Vink, L. S. v. d ken v. d. Meulen, C. C. Nord Thomson E. de Koning, M. M. Kooiman J. M. Lammers, J. M. Th. de Nes. L. E. v d'. Plas, I. A. I. v. Schijndel, B M. Siemens, G. V. G. A. v. d. Woude. Afgewezen 12 voorw toegelaten 1. Bevorderd naar de 4e klasse B: H. A. J. Abbinga, I. Boasson. C. M. Boo- gea-d, N. Dekker, M. H. Fuhri Snethlage, E, P. de Haas. J. A. Hokkeling, L. A. C. Hooy- mans, A. J. Jankers. M. M. Maartense, D. E. Smit, A. van der Valk, Afgewezen 7, voorw. toegelaten 2. Bevorderd naar de 5e klasse A: A. Bakhuizen v. d. Brink, W. G. Bos, A. E. Bo.se!.ma, M. C. B van Cittert, U Grob- be, C. Grommé. W. J Harts. E. M Hokke ling. M. C. Houtkamp. E. L. Kattenbusch, H. C Ponsen, T. Punt, L. A. Ripping, H. J. PALESTINA- DE TOESTAND VERBETERT. Sterk doorgaande ontwapening. De algemeene toestand in Palestina verbetert steeds. Aan Arab, zijde oefe nen velen in Egypte druk uit op de leden van het Hooge Comité om het Witboek te doen aannemen. De opstandige beweging neemt in kraaht af en men verwacht, dat Abdul Kader Husselnl, de laatste leider der Ojjstande- lingen in Palestina, binnenkort het land zal verlaten, waardoor de strijd der Ara bieren beperkt zal worden tot idlvidueele aanslagen, temeer daar de zware verliezen van de opstandige benden in den strijd met de Britsche troepen hébben aange toond hoe gevaarlijk massa-actie is. Verder is ontwapening sterk doorge voerd. Sedert September jl. zijn 1500 ge weren, 150 mitrailleurs en 400 {«stolen met veel munitie in beslag genomen. Aan Joodsche zijde heeft men de terreur eveneens veroordeeld. Tengevolge van de verbetering in den toestand in Palestina zal binnenkort een brigade Britsche Infanterie uit Palestina worden overgeplaatst naar Egypte. ROEMENIE. Vijver, E. Zierfuss, H. C. Happel. Afgewezen 13, vcorw. toegelaten 1. Bevorderd naar de 4e klasse A. J. J. Blokhuis. H. de Boer, D. Bosse. E. Denzler. J. A. van Eek Th. M. van dei- Graaf. A. G Hcman, A. H. Janse v. Mant- gem. E. Kabel. D. Kiewiet de Jonge. C. N A. M. Olivier. C. P. v. d, Sandt, M. Scheer M. M. Smalt, A. J. Wassenaar, Kees Woud stra, Tijs Woudstra. Afgewezen 2. Bevorderd naar de 5e klasse B: M. J. Bungenb. de Jong. M. v. Driel, K. Dubbeldam. J. A. Huysman Y. S. Kuyper, M. G. Manders, M. J. Munk. C. C. Naeff, E. Lantinga. E M. van der Meulen. H. A. H Schaly. B. Schippers, Lien Schippers. W. Molenaar, E H. Philippo, M. Prins E. G. Zwart. Sandberg, S. W v d. Sande Bakhuyzen, E. A. Schilt W van der Sluys. A L. de Stop pelaar. E. E. Velthuys. S H Vogelaar. M. W de Koning. M. M. Bakker F W Boschma. P. C. de Bruyn i Ella E. M. de Bruyn 'Bepi, C Coenraads Nederveen, M van Cranenburgh, C. A. Fuhri Snethlage, P. C. van der Graaf, M. F. de Gunst, E. A. Af//wezen 2, voorw. toegelaten 2. Bevorderd naar de 6e klasse B: N. C. Ballego, J S. Brands. C. Brouwer. A Cosijn. A. C. Feikema J. A. J. Hooymins, C. W. J. Louwerse, W. C. J. Manders. J. A Oudendal, E. Plaat, L Lieverts, M. J. U. v. Straaten, A. J. Verschoor. Afgewezen 2. Aan de gevolgen overleden. De burgemeester van Halmeu aan de Rc.meenici-Hongaarsche grens is aan de verwondingen, die hij Zondag j.l. toen een bom in zijn woning werd geworpen, had opgeloopen, overleden. In verband met dezen aanslag zijn reeds twintig verdachten gearresteerd, meeren- deels leden van de plaatselijke Hongaar- sohe minderheid. 3290 HOOGE O'JNO'JK 96-TEL 226IO GENERAL MOTORS SPECIALISTEN (lngez. Med.) FRANKRIJK. Engelsch bezoek bij de a.s. troepenrevue. De Britsdhe minister van oorlog, Hore Belisha, admiraal Duddey Pound, de eerste zeelord, Sir Cyril Newall, de maarschalk en ohef van het ludhtleger, generaal Gort. chef van den generalen staf van het land leger, zullen op 14 Juli de troepenrevue te Parijs bijwonen. SPANJE. FRANCO AAN DE FRANSCHE GRENS. Franco heeft een bezoek gebracht aan de Fransohe grens bij Irun. Sedert de slui ting van de grens bij het uitbreken van den burgeroorlog was hij er niet geweest. Juan March, de Spaansche financier was vroeger op den dag de Spaansche grens overgegaan. DUITSCHLAND. Bijbelonderzoekers voor den rechter. Verscheidene leden van den Internatio nalen Bond van Bijbelonderzoekers staan Oj) het oogenblik voor de bijzondere recht bank te München. Deze organisatie, welke in Duitschland is verboden, wordt beschul digd pacifistische denkbeelden U, versprei den en derhalve een gevaar voor den staat te zijn. HONDERD VIJFTIG TOESTELLEN NAMEN AAN DE DEMONSTRATIE DEEL. De opzienbarende lange afstandsvluch- ten van twaalf eskaders Britsche bom menwerpers naar het binnenland van Frankrijk en terug, hebben niet alleen de luchtvaardigheid en betrouwbaar heid bewezen van de laatste, moderne dienstvliegtuigen, maar tevens de nau we FranschBritsche samenwerking en het onderlinge vertrouwen. Honderd vijftig machines namen aan deze oefen vluchten deel. welke waarschijnlijk met veelvuldige tusschenpoozen gehouden zullen norden en een toenemend aan tal luchteskaders zullen omvatten. De bestuurders badden verzegeld, orders bij zich. Vier eskaders zware bommenwerpers, die in de Midlands gestationneerd zijn, vlogen naar Bordeaux, via Le Havre en terug via Cherbourg, een afstand van ongeveer 1200 mijl. waarbil zij een economische snelheid handhaafden van ongeveer 180 mijl per uur, hetgeen hoogelijk beneden het maxi mum is- Acht eskaders middelzware bommenwer pers vlogen over een driehoekige route naar le Havre, Saumur en terug vla Cher bourg, een afstand van 800 mijl met een gemiddelde snelheid van 200 mijl ;>er uur. eveneens ten zeerste beneden de maximum snelheid. Al deze bommenwerjDers zijn in staat te vliegen naar de verst afgelegen Europee- sche hoofdsteden en terug in één dag met een volledige lading bommen, waarna zij nog een ruimen voorraad brandstof hou den. Alle vluchten werden zonder tusschen- landingen uitgevoerd en zonder eenlgen tegenslag ten einde gebracht. Vier eskaders middelzware bommenwer pers hebben een driehoekig circuit van bijna 800 mijl afgelegd in nog geen vier uur vliegen. De tocht duurde van onge veer 9 uur tot omstreeks 13 uur. De vier overige eskaders middelzware bommenwerpers keerden korten tijd later terug. ZIJ hadden dezelfde route In onge veer 4 uur afgelegd. Twee der eskaders zware bommenwerpers, die op langen af stand vlogen, tusschen de 1100 en 1200 mijl naar Zuid-West-Frankrijk, zijn even voor 14 uur teruggekeerd. Zij hebben den tocht volbracht in nog-geen 6V, uur. Alle toestel len vlogen met kruissnelheid. Wrevel ln Duitschland. De oefenvluchten geven den Dultschen bladen aanleiding tot scherp commentaar. Zij zien er een manoeuvre ln, om den Fran- schen een indruk te geven van de kracht van hun bondgenooten en de tegenstan ders van het vredesfront te intlmldeeren. Overigens haasten de bladen zich te ver klaren, dat deze lange-afstandsvluchten in het geheel geen Indruk op Duitschland maken en dat de Duitsche toestellen nog betere prestaties kunnen verrichten. Kracht boven Europa. De vlucht, die de Britsche militaire vlieg tuigen naar Frankrijk hebben gemaakt, alsmede de reis, die Generaal Gort naar Frankrijk zal maken, nemen ln de Engel sche ochtendbladen een vooraanstaande plaats in. De „Daily Mail", die „het nieuwe tijdperk van intensieve samenwerking" tus schen Engeland en Frankrijk toejuicht, spreekt van een „besluit om de massa vluchten van de Royal Air Force óók tot andere leden van het vredesfront uit te strekken". Een typeerende kop in de bla den is die in de News Chronicle: „De Royal Air Force toont haar kracht boven Europa" ZUID-SLAVIË. Prins-regent Paul naar Londen Te Belgraido is het gerucht in omloop, dat prins-regent Paul binnenkort op reis naar Londen zal gaan. W. R. te L. Leiden, Utrecht enkele reis 3de klasse kost f 1.20; wilt U perse Uw rijwiel met denzelfden trein meenemen dan kost U dat f. 0,90; bezorgt U het tijdig, dan kunt U volstaan met f. 0.65. Utrer.ht. Zel«t. Woudenberg. Ede Arnhem. Totaal 61 K M Informeeren aan het Inlichtin genbureau van V.V.V., alwanr U ook rijwiel- kop»-ten kunt aanschaffen. Vermoedelijk bezit men daar ook wel een lfjst van pensions met prijsopgave. P. M. te L. Richting Weesperpoort Weesp. Naarden. Baarn, Nijkerk, Putten. Totaal 65 K M. A. V. te L. De belasting te Amersfoort is niet gelijk aan die ln Leiden. Een bewijs van Nederlanderschap kost f. 2.50; verlenging van een paspoort kost f. 7.50 of voor een echtpaar f. 12.50. 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2