LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Dinsdag 11 Juli 1939 ^tN/T^uiuRtN^ „Oorlog met Engeland zou ten gunste van Japan eindigen" KERK- EN SCHOOLNIEUWS VISSCHERIJ-BERICHTEN WEERBERICHT. Optimisme in Japansche pers LAND- EN TUINBOUW AGENDA MUSEA. Onze telefoonnummers Directie en Administratie 25041 Redactie No. 21507 HET INTERNATIONAAL MUZIEKCONCOURS TE GENEVE. Twee Nederlandsche dames by de eerste negen. Aan het Internationale Muziekconcours, dat dezer dagen te Genève werd gehouden, werd o.m. voor de afd. zang door 48 dames, uit byna alle landen der wereld deelgenomen. De dames Frieda Ella van Hessen uit Amsterdam en Leo nora Blok uit Bussiun werden bij de eerste negen gekozen, waarvoor beiden het diploma voor uit muntende uitvoering (excellente exécution) werd uitgereikt. „Zeg Karei, we hebben meer kans dat we niet gestoord zullen worden, als we geen aas gebruiken". Barometerstand Hedenmiddag 2 uur: 770. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt. De depressie in het Noord-Oosten ligt thans over het midden der Bothnische Golf. Zy ver andert weinig van plaats en vult langzaam op Aan haar West- en Zuid-Westzijde stijgt de barometer regelmatig. Het gebied van hoogen luchtdruk op den oceaan is iets in beteekenis afgenomen en breidt zich over Centraal-Europa uit. Aan de Westzijde wordt het aangetast door depressie's. die echter nog geen groote activi teit ontwikkelen. Over de Duitsche Bocht. Dene marken en het Oostzeegebied waaien nog krach tige winden: op de Noordzee nam de wind kracht af. In de Poolzee blhft de luchtdrukverdeeling zeer vlak. De maritiem polaire luchtstrooming geeft overal in Centraal-Europa aanleiding tot koel weer zonder neerslag van beteekenis. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 14 gr. C. (57 gr. F.) 12 uur 's middags: 15% gr. C. (60 gr. F.) HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK a. ZEE. Voor Woensdag. Voorm. te 11.20 uur; nam. te 11.57 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „Poelmeer" 's Middags 12 uur: 18 gr. C. Zweminrichting „De Zyl". 's Middags 12 uur: 18 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Dinsdag: 9.51 nam. tot 4.21 uur voorm. MAANS OP- EN ONDERGANG 11 Juli: op: 0.39 uur; onder: 15.28 uur. Men gelooft, dat de Ver. Staten geen partij zullen kiezen. Domei meldt uit Tokio, dat Japansche vlootkringen uitdrukking gever, aan diepe bezorgdheid betreffende de aa. besprekin gen te Tokio over een regeling van de kwestie-Tientsin, ofschoon naar verluidt, nog geen besluit is genomen over het zen den ran een waarnemer door de admirali teit naar de Britsoh-Japanscihe bespre kingen. Naar aanleiding van de ontoegeeflijke houding, die naar gemeld wordt, veld wint in Engeland ten aanzien van Japan in ver band met. Tientsin, waarbij zelfs denkbeel den maar voren komen als het instellen van economische sancties en het ten uibvoer leggen van een vlootdemonstratie tegen Japan schrijven de dagbladen Yomioeri Sjimboen en Miyuafcl SJimboen over de mo gelijkheid van een Engelsch-Japanschen oorlog, waarvan niemand kan zeggen of hi] niet volgen zal op de antl-Japamsche agitatie der Engelsohen. vooral omdat naar de bladen schrijven, de Japansche regee ring besloten heeft in geen geval de blok kade van de Britsche concessie in Tientsin te verzachten, tenzij Engeland de politiek ten gunste van Tsjang Kai Tsjek laat varen. Mocht een oorlog uitbreken tusschen En geland en Japan, dan voorspelt de Yomiori Sjimboen, dat het Verre Oosten het tooneel zal worden van een grooten slag. Het blad geeft een analyse van de Britsche vloot en merkt op. dat Engeland 14 kapitale sche pen heeft, 14 kruisers der a-klasse, 49 kruisers der b-kiasse, met inbegrip van de ..Belfast" en de ..Edinburgh", 7 vlieg tuigmoederschepen, waarbij twee van ver ouderd type. De gespannen verhoudingen in Europa verhinderen Engeland echter kapitale schepen en kruisers naar het Verre Oosten te zenden, met uitzondering van zeer weinig schepen. Aldus redeneerende. gelooft de Yomioeri SJimboen dat Enge land gedwongen zal zijn om zijn vlootstrijd- macht te Singapore te concentreeren in- plaats van in Hongkong, dat blootgesteld zal zijn aan Japansche aanvallen. Het blad citeert echter vlootdeskun- digen en voorspelt dat Singapore ge makkelijk zal vallen voor de Japansche strijdkrachten, die het waarschijnlijk evenmin moeilijk zullen vinden het schiereiland Malakka te veroveren. Een aanval met alle beschikbare mid delen door de Japansche vloot buiten beschouwing latende, wijst het blad er op, dat Singapore bedreigd zal worden door de Japansche dulkbooten. Het ver lies van Singapore zou het signaal vormen voor de ineenstorting van het geheele Britsche defenstesysteem in het Verre Oosten. Sprekende over beweerde Britsche ma chinaties om de Vereenlgde Staten er toe te brengen zich aam Britsche zijde te plaat sen in een oorlog in het Verre Oosten te- PREDIKBEURTEN. VOOR HEDEN. Leiden Geref. Gem. (Nieuwe Rijn): Nam. 8 uur, ds. P. Honkoop van 's-Gravenhage. Zoetermeer Geref. Gem.: Nam. 7.45 uur, ds. Van Oord van Zeist. Aangenomen naar zyidyk (Gron.) mej. M. Knot, prop. te Heemstede. GEREF. GEMEENTEN. Drietal te Yerseke R. Kok te Veenendaal, W V. La main te Rotterdam-Z. en A. Visser, cand.'te Rotterdam-Z. Tweetal te Bossele A. Visser, cand. te Rot- terdam-Z. en A. v. Stuyvenberg te Benthuizen. HET CHR. NATIONAAL ZENDINGSFEEST TE WASSENAAR. Met dankbaarheid kan worden medegedeeld, dat de collecten op het Chr. Nationaal Zen- dlngsfeest, gehouden op Woensdag 5 Juli j.l. op Raaphorst onder Wassenaar, f. 1001.21 hebben opgebracht, welk bedrag onder een 16-tal Zen dingscorporaties zal worden verdeeld. GIFTEN EN LEGATEN. Wijlen ds. W. v. d. Bijtel, in leven em. pred. der Ned. Herv. Gem. van '.s-Gravenzande. heeft totaal gelegateerd f8000.—, waarvan aan de samenwerkende zendingscorporaties te Oegtstgeest. het Ned. Bijbelgenootschap en de weesinrichting te Neesbosch elk f2000.en de Marthastlchting en de Ned. Ver. voor Israel elk f. 1000. gen Japan, schrijft de Yomioeri Sjimboen niet te gelooven, dat de Vereenigde Staten Engeland in de kaart zullen spelen en tegen Japan zullen vechten alleen om de Britsche vlootsuprematie te vestigen. Mochten de Vereenigde Staten zich echter bij de Engelschen en Franschen aansluiten tegen Japan, dan geeft hel blad de Japansche natie den raad tc vertrouwen op de vlootautoriteiten, die een vlootpolitiek moeten hebben uitge werkt met het oog op ieder mogelijk noodgeval. Het blad besluit met hieraan toe te voegen, dat het resultaat van een oorlog tusschen Japan en Engeland, wanneer die zou ontstaan, zou eindigen ten gunste van Japan. FRANSCHE CONCESSIE TE HANK AU BEDREIGD. Het gemeentebestuur van Woehan heeft een nota gezonden aan de auto riteiten der Fransche concessie, waarin formeele verontschuldigingen worden verlangd „wegens het belemmeren van de beweging voor het scheppen van een nieuwe orde in Oost-Azic", alsmede in vrijheidstelling van een door de ge meentepolitie gearresteerden Chinees en teruggave van de door de autoritei ten der concessie in beslag genomen Japansche en Chineesche vlaggen. In de nota wordt gezegd, dat het ge meentebestuur gereed is om beslissende stappen te nemen, ingeval de Fransche autoriteiten nalaten, van haar oprechtheid te doen blijken. Kringen, die in nauw con tact staan met het gemeentebestuur van Woehan, verklaren, dat de autoriteiten van oordeel zijn dat, indien de Fransche auto riteiten blind blijven voor den huidigen staat van zaken, isoleering der concessie onvermijdelijk aal zijn. KOLONEL SPEAR VOOR HET GERECHT. De woordvoerder van het Japansche leger te Peiping heeft verklaard, dat te Kalgan een speciale militaire rechtbank is gevormd om recht te spreken over Kolonel Spear, den ■militairen attac/hé bij de Britsche ambas sade in China, die einde Mei door de Ja- panneezen wend gearresteerd. ANTI-BRITSCHE UITSPATTINGEN. Volgens een bericht uit Tsingtao hebben •betoogers. naar verklaard wordt onder Ja- panschen invloed staande Chineezen. stee- nen geworpen naar het gebouw van het Britsche consulaat-generaal te Tsingtao en voetzoekers afgestoken. Ook deden zij een aanval op het gebouw van de Hongkong and Shanghai bank. waarvan de deuren en ramen werden ingeslagen. Japansche schildwachten hebben den Engelschman Ivor House, alvorens hem tot de Britsche concessie toe te laten, zijn schoenen, sokken en broek laten uitdoen. Dit is de derde maal, dat House zooiets overkomt. ZOMERBEHANDELING APPEL EN PEER. Een lezer schrijft ons: „Ik heb mijn vruchtboomen den vorigen herfst flink met natuurmest gemest, zoodat ze vele en lange uitloopen gekregen hebben. Graag wilde ik weten of het aanbeveling verdient deze loten weg te snoeien of dat het beter is hiermede tot den a s. herfst te wachten. Het zijn snoeren en leiboomen, appels en peren". Deze vraag is voor ons aanleiding het volgende mee te deelen. Het is nu de tijd den zomersnoei toe te passen bij appels en peren. Genoemde snoei wordt in hoofdzaak uitgevoerd bij leiboomen, waartoe ook de bovengenoemde snoeren behooren en bij den pyramiden en spilvorm. De eersten niet te verwarren met de zoog. struikvormen. De leiboomen van vraagsteller hebben, dank zij de goede bemesting mooi „schot" gemaakt. De boomen worden ..ruig" en di rect valt het op dat de eigenlijke vorm verloren gaat. Bij den snoei, welke nu wordt toegepast en welke niet tot het najaar kan uitgesteld is het er vooral ook om te doen den juisten vorm te houden, maar ook om de overbodige houttakken te verwijderen. Van een snoer, d.i. een onvertakte hoofd- arm, bezet met korte zijtakken, op welke laatste zich korte vruchtorganen zullen ontwikkelen, moeten bijv. meerdere lange loten worden verwijderd. Bovenop zit een loot, welke het verlengde vormt van den hoofdtak en deze loot wordt niet ingesnoeid, maar in dezelfde* richting als de hoofdtak aangebonden. De lager ingeplante lange loten worden alle op 6 bladeren ingekort. Organen van 15 cM. lengte en korter laten we hierbij onge- snoeid. Zitten er twee of meer van zulke lange loten dicht bij elkaar op één zijtak (vruchtzetel) dan blijft er maar één over en deze wordt op 6 bladeren ingekort. Op een snoer wordt dus alleen de loot. welke voor verlenging dienst moet doen niet ge snoeid, de andere wel en sommige zelfs ge heel weggenomen. Bij de boomen van an deren vorm handelen we eveneens volgens dat principe. Eigenlijk bestaat een meer vertakte leiboom (palmet Verrier bijv uit meerdere snoeren Elk van deze schuin of horizontaal loopende hoofdarmen mag zich verlengen en de meest gunstige loot hier van binden we in de gewenschte richting aan De andere loten worden weer op 6 bladeren ingekort, of wanneer er meer bijeen staan enkele geheel weggesneden. Bovenbedoeld korte organen van 15 c.M. lengte en korter zijn zeer dun en zwak en dat zijn de vruchtorganen. Daarop zullen zich de bloemknoppen (gemengde knoppen) vormen, gevolgd door de vruchten. De weg gebroken of ingekorte loten zijn vrij stevig ontwikkeld, 60 c.M. tot 1 M. lang. Dit zijn toekomstige houtorganen, welke bestemd zijn om den boom te verlengen en te ver takken. En waar dit vertakken bij de lei boomen niet wordt toegestaan, daar zijn zulke loten niet gewenscht. Toch breken we ze niet geheel weg, maar laten, zooals boven opgemerkt, 6 bladeren staan, welxe laatste den boom helpen groeien, d w.z. meehelpen om bovenbedoelde zwakke vruchtorganen te voorz»en van bloemknop pen. Deze ingekorte stevige loten vormen in den loop van de komende \>eken zijtak ken, maar deze worden in Augustus alle op één blad ingekort. Het zal niet moeilijk zijp, den zomersnoei zelf uit te voeren, ook niet bil zoog. pyramiden. Dit zijn vrij staande appel- of perenboomen. bestaanue uit een spil of hoofdtak, bezet met onver- takte zijarmen. De laatste dragen, evenals de takken van leiboomen. korte zijtakken ter lengte van plm. 25 c.M., zoog. vrucht zetels. Hierop ontwikkelen zich de vrucht organen en deze ontwikkeling gaat van zeif, m.a.w. zonder dat we ex invloed op uitoefenen vormt de boom ze. Tijdens dezen zomersnoei zien we tevens toe of er zich ook loten uit den onderstam ontw:kkeien. Deze zijn gemakkelijk te herkennen aan het blad. We snijden ze regelmatig weg. Be halve bij de bovengenoemde leiboomen en andere regelmatige vormen wordt weinig bij de appel en peer de zomersnoei toe gepast. Toch verdient het aanbeveling bij jonge struikvormen en bij idem hoog- en halfstamboomen. de kronen nu eens na te zien. Soms ontwikkelen zich hierin stevige loten naar binnen in de kroon, waarvan we nu reeds kunnen vaststellen dat deze loten bij den a.s. wintersnoei moeten wor den verwijderd. We snijden ze dan nu op 6 bladeren weg om. evenals bij de leiboo men ,de rest in den winter weg te nemen. Bij vruchtboomen, welke geregeld worden gespoten zal het blijken, dat er veel te veel vruchten hangen. Glanzend, frissche jonge vruchten van 4 a 5 ciM. doorsnede groeien door en vallen niet meer vanzelf af. Wij dunnen onze boomen zóó, dat er telkens maar één appel of peer aan een takje blijft. Groote vruchten komen op 15 a 25 c.M. afstand onderling. Een vaste maat is hier niet op te geven, maar door zoo te lunnen worden de vruchten grooter en mooier en meer waard. Verder vergete men niet nu tevens de zomerbemesting toe te passen. Dit kan gedaan met dunne mest of met kunstmest. In het laatste geval geve men per 10 vlerk. Meter 4 ons Chllisalpeter of 3 ons zwavelzure ammo niak, 6 ons superfosfaat 20 °/o en 8 ons patentkali Deze hulpmest wordt ingeschof- feld of geharkt. Uit bovenstaande is den lezer duidelijk geworden dat in dezen zomer naast de vruchten ook de bloemen voor een volgend jaar moeten worden gevormd. Voor een en ander is flink voedsel noodig. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto: Tuinbouw. VRAGEN EN ANTWOORDEN. Vraag: Ondergeteekcnde heeft zyn tuin grond gemest met kunstmest en bezaaid met spercieboontjes. Nu heeft men verteld, dat de boontjes, welke hieraan groeien niet kunnen worden geweckt, omdat de flesschen los gaan. Is dat zoo? J. de K. te A. a/d. R. Antwoord: Op grond van jarenlange er varing kan dat beslist worden tegengesproken. Wanneer de materialen, waarin wordt geweckt schoon en in orde zyn en U weckt volgens de regelen der kunst, dan kunt U Uw boontjes daar zeer wel voor gebruiken. Vraag: In een pereboom zaten veel mieren onder den bast. Ik heb den bast rondom losge maakt en nu vertelt men. dat de boom dood gaat. Is daar iets tegen te doen? G. V. te A. a. d. R. Antwoord: Als U den bast heeft losge maakt (en niet de schors) dan wil dat zeggen dat de sapstroom is gestoord en als U den bast rondom heeft losgemaakt hangt het er van al in hoeverre dit is gedaan en of de bastlaag ook stuk is. Smeer de wond in met bruine teer. misschien dat alles nog zooveel vergroeid, dat voldoende sapvervoer kan plaats hebben. De boom zal dan tevens in staat zyn de ontbre kende deelen bfj te doen groeien. Vraag: Zijn er planten, welke door stek en door zaad kunnen worden vermeerderd? K. K. te L. Antwoord: Een groot aantal planten, welke door stek worden vermeerderd kunnen ook worden gezaaid. Niet altyd zyn de resul taten geiyk, d.w.z. het eene gewas komt goed uit zaad terug, terwyi dit by een ander veel te wenschen laat. Daar komt nog by, dat het eene bloemisterygewas in den bak, het andere in den warme kas en weef een derde buiten in den open grond moet gezaaid om goede resultaten te bekomen. Om hier meer van te weten, doet U het best een boek aan te schaf fen, waarin dit wordt aangegeven, byv „Bloe- mistery" van S. Bleeker, uitgave van P. van Belkum te Zutfen, in eiken boekhandel te be stellen. Vraag: In myn Chrysanthen zit bladluis. Hoe deze te bestreden? K. K. te L. Antwoord: Maak een mengsel van twee ons groene of gele zeep in 10 Liter water en voeg hieraan toe 1 maatje (deciliter) brand spiritus. Roer alles goed en spuit daarmee Uw planten. U moet de luis hiermede goed raken. Herhaal dit na een paar dagen, liefst 's avonds en by droog weer. Vraag: Heb een perzik in een broeikas Bestuif met penseel, maar krUg weinig vrucht, zyn de bladeren ziek? Deze vallen af. Hierby gaan enkele bladeren. Mevr. v. G. te L. Antwoord: U dient Uw boom in het na- of voorjaar met stalmest te mesten. Een flinke gift is op haar plaats. Maak de kas en den boom zuiver door in December alles te spuiten, dus boom en kas, met 5% vruchtboomcarboli- neum. Tydens den bloei dient U de kas alle dagen flink te luchten, opdat het stuifmeel en ook de stempel voldoende droog worden. De vrucht zal dan wel zetten, vooral waar U met penseel bestuift. In April. Mei. Juni en Juli dient U de boomen en ook den grond twee- a driemaal per week flink nat te maken met water. In die maanden geregeld luchten by 60 gr. F. U zult dan beter resultaten krygen. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto: ..Tuinbouw". Vrydag. Rapenburg 122: Aandeelhoudersvergadering N.V. Leidsche Exploitatie-My. van Onroerende Goederen, n.m. te 3 uur. Academisch Historisch Museum: In de va- cantle Maandag t/m Vrydag 9—12 cn 25 uur, Zaterdag 912 uur. Toegang f. 0.25 met inbe grip van Academiegebouw. Stedelyk Museum „De Lakenhal". Oude Sin gel. Geopend in Januari. November en Decem ber van 10—3 uur ln Februari, Maart, April, Mel en October van 10—4 uur en in Juni, Juli. Augustus en September van 105 uur; op de Zondagen, de Tweede Paasch- en Pink sterdagen. den Hemelvaartsdag en de beide Kerstdagen v.af 1 u. Entrée op Zon- en feest dagen bovengen, kosteloos, 's Maandags f. 0.25, overige dagen f. 0.10. Ryksmuseum van Oudheden, Rapenburg 28. 1 April—1 Oct. 10—5 uur. 1 Oct.—1 Nov. 10—4 uur. 1 Nov.—16 Febr. 103 uur. 16 Febr.—1 April 104 uur. 's Zondags van 1—3, 4 of 5 uur. Entrée: 's Maandags f. 0.25; overige dagen f. 0.10. Ryksmuseum v. Nat. nist., v. Werffpark, (ngang Raamsteeg: Werkdagen 8.30—12, 1,30 6 uur: 's Zaterdags 8.3012 uur: Kosteloos. Ryksherbarium, Nonnensteeg 2a: Dageiyks van 9—12.30 en 2—5.30 uur. Kosteloos. Nederl. Hist. Natuurwetenschappeiyk Museum (Steenstraat la): Alle werkdagen behalve 's Maandags van 104 uur; 's Zondags 1—4 uur. Ryksprentenkablnet (Kloksteeg 25): Geopend op werkdagen van 1.304.30 uur nam. '«Zon dags kosteloos. Ryksmuseum van geologie cn mineralogie (Garenmarkt lc): Op werkdagen van 9—12 en l 4 uur. Kosteloos. Ryksmuseum voor Volkenkunde (Steenstraat) Geopend alle werkdagen van 1 April—1 Oct. 105 uur en van 1 Oct.—1 April 104 uur. Alle Zon- en Feestdagen van 1 uur af. Ge sloten: 3 Oct. en Nieuwjaarsdag Maandac 0.25; alle overige dagen f. 0.10. DIVERSEN: 's Dinsdags, Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau. 9%—11 uur voorm. Arbeidsbeurs (Levendaal)Iedere derde Dins dag der maand consultatiebureau voor onvol- waardlgen. 7—8 uur nam. 's Donderdags. Wykgebouw „Bethesda" (Hoef- straat 4446): Consultatiebureau voor Alco holisten. 8 uur nam. 's Donderdags: Inst. voor Praeventieve Ge neeskunde (1ste Binnenvestgr.. 22). Inenting tegen diphterie. 3% uur 's middags precies. 's Vrydags: Inst. v. Praeventieve Genees kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 4—3 uur nam. BIOSCOPEN: Luxor-Theater, Stationsweg: 8 uur nam.: „Alaska". Eiken dag behalve Vrydags ook om 2 u., Zon dag 27 en 8—11 uur. Trianon-Theater, Breestraat 31: 8 uur nam. Woensdag en Zaterdag 2 u. n.m.: „Ultimatum". Zondag van 2—7 doori. voorstelling. Lido-Theater, Steenstraat 39: 8.15 uur nam.: „Het schip der vervloeking". Dinsdag-, Woensdag- en Zaterdagnam 2.30 u. Zondag doorl. voorstelling van 2—7 en 8.15 uur. Casino-Theater. Hoogewoerd 49: 8 uur nam.: „Een Jongenshart". Zondag van 1—7 en van 8—11 uur. Woensdag en Zaterdag ook 2.30 nam. Rex-Theater, Haarl.straat: lederen werkdag en 8 uur nam.: „Chlneesch goud". Zondag van 27 uur doorl. voorstelling en 8 uur nam. Nova-Theater <Katwyk aan Zee)? ..Bokser tegen wil en dank". De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 8 t/m Vrydag 14 Juli a.s. waargenomen door de apotheken: v. Drle6um. Mare 110, Tel. 20406 en E. B. de Metz, Kamerl. Onneslaan 28, Tel. 23553. Te OegstgeestOegstgeestsche Apotheek, Wllhelminapark 8, Tel 26274. „Dat is hik wel de breedste hik spoorwegovergang, die ik ooit moest oversteken VERWACHTE SCHEPEN. Voor de Woensdagmarkt „Atalante", IJM 19. Vangst: 75 m. schelvisch, 85 m. braadschelvisch, 60 m. platvisch, 30 m. kleine schol, 50 m. gul, 40 m. wyting en schar, 60 m. radio, 30 m. makreel. 10 m. poon. Totaal 440 m. en 180 stuks styve kabeljauw. „Flamingo" IJM 25. Vangst: 120 m. schel visch. 90 m. braadschelvisch. 35 m. radio, 5 m. poon. 30 m. gul. 20 m. platvisch. Totaal 300 m. en 158 kleine kistjes makreel, benevens 65 st. styve kabeljauw. NAAR DE HARINGVISSCHERIJ. Van IJmuiden zyn voor de eerste maal ter haringvisschery vertrokken de KW 41, KW 130, KW 69 en de KW 173. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN. 11 Juli. Per Kg.: Tarbot 0.56—0.40; Tong 1.40—0.94. Per 50 Kg.: Griet 20—12; Groote schol 24; Mid del schol 2120; Zetschol 20—19: Kleinschol 167; Schar 104.10Tongschar 19—18: Poon tjes 3.102; Groote schelvisch 21; Middel schelvisch 17.50; Kleinmiddel schelvisch 15 12.50; Kleine schelvisch 12—9.20; Groote gul 7.50--6; Kleine gul 6.60—4.60; Wijting 3.70—2.30. Per 125 Kg.: Kabeljauw 4020 Per stuk: Leng 1.30. Besommingen trawlers: „Poolzee" IJM 77, 180 m., f. 1930; ..Isabel". IJM 14. 180 m„ f. 1590. Kotter: E 24 f. 1000. Loggers: KW 31 f. 680; SCH 42 f. 250. 2—2 (2 lijnen) WEERSOMSTANDIGHEDEN Binnenland (7 u. 20 voorm.) Den Helder: zwaar bewolkt, krachtige N.W. w., temp 13 gr. C., min. 13 gr. C. Missingen: half bewolkt, matige W.N.W. wind, temp. 16 gr. C„ min. 13 gr. C. De Bilt: zwaar bewolkt, zwakke W. wind. temp. 14 gr. C.. min. 10 gr. C., neerslag 0.1 mM. Groningen: zwaar bewolkt, matige N.W. wind. temp. 14 gr. C., min. 12 gr. C. Maastricht: half bewolkt, zwakke W. wind, temp. 14 gr. C„ min. 12 gr. C. Buitenland (8 uur voorm.). Parys: West, zwak, 15 gr. C., mooi. Londen Croydon)West, zwak, 13 gr. C., mooi, half bewolkt. BerlynWest, krachtig. 13 gr. C., betrokken. Nice: windstil, 22 gr. C., fraai. Stockholm: Zuidwest, matig, 15 gr. C., zwaar bewolkt* VOOR WOENSDAG 12 JULI. Alphen a. d. Ryn Lokaal v. Mandersloo- straat: Nam. 7.15 uur de heer Zwoferink van Ederveen. Noordwyk a. Zee Geref. Bond (Juliana- weg 27: Nam. 8 uur ds. Remme van Amster dam. Waddinxveen Gebouw Centrum: Nam. half acht, ds. De Rover van Vlaardingen. GEREF. KERKEN. Beroepen: te Appelscha S. v. Popta, cand. en hulppred. te Noordwolde (Fr.); te Spykenlsse G. Toornvliet te Nieuwerkerk a. d. IJssel. CHR. GEREF. KERK. Tweetal te Murmerwoude C. J. Ph. Sobering, cand. te Groningen en R. Slofstra, cand. te Drachten. Beroepen tc Noordeloos R. Slofstra. cand. te Drachten. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 6