LAATSTE BERICHTEN IEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 4 Juli 1939 Binnenland Stadsnieuws De automatiseering van het telefoonnet Vertegenwoordiging van Nederland te Londen, Bern en Oslo Prins Bernhard op de tentoonstelling „Het Leger" Buitenland Roosevelt bezorgd over den Europeesdien toestand VRAGENRUBRIEK MAIKT BEURSOVERZICHT RECHTZAKEN In beschonken toestand vier menschen dood gereden. BELGIË. De Koning inspecteert het Albert-kanaal. De Koning van België heelt gisteren strikt Incognito een bezoek gebracht aan het vak Diepenbeek-Hasselt van het Albert- kanaal, waar zich de dijkdoorbraak heeft voorgedaan. Tegen drie uur is de koning met een auto van het provinciaal bestuur van Limburg aangekomen In gezelschap van minister van openbare werken en de werkloosheids bestrijding van der Poorten, den gouver neur van Limburg, Verwilghen en hooge ambtenaren van het Departement van Waterstaat heeft koning Leopold het ge bied bezichtigd. FRANKRIJK. Ex-koning Zog*s zusters in Marseille - Ita lianen gearresteerd - De verdediging van Indo-China - Wereldcongres te Parijs. De drie zusters van ex-konlng Zog zijn gisteravond te Marseille aangekomen, aan boord van het Britsche schip „Cairo City". De prinsessen zijn op weg naar Engeland, waar zij zich bij hun broer zullen voegen. De gendarmen hebben te Menton twee Itallaansche zeelieden gearresteerd, die hebben bekend deel uit te maken van een organisatie welke te Ventiniglia is geves tigd, en welke ten doel heeft Joden, die uit Duiisdhland en Italië zijn gezet, tegen hooge bedragen naar Frankrijk te smokkelen. In een rapport aan Lebrun geeft de Fransche Minister van Koloniën een over zicht van den militairen arbeid, die sedert een jaar in Indo-China is verricht. De Indo Chineesche effectieven zijn in dien tijd verdubbeld. Er zijn alle maatregelen getroffen om een Indo-Chineesche oorlogsindustrie te vestigen. Een maand na mobilisatie zou Indo-China een goed geleid en uitgerust leger van 100.000 man op de been kunnen brengen. Gisteravond is in de Sorbonne te Parijs een wereldcongres geopend tot bescher ming van de menscheltjke persoonlijkheid. De voorzitter van het congres, minister Champetier des Ribes, heeft een korte boodschap van den Engelschen koning voorgelezen, waarin deze zeide te hopen, dat het congres er in zou slagen den geest van vrede en samenwerking in alle landen ter wereld te versterken Verschillende andere autoriteiten hebben voorts nog het woord gevoerd. DUITSCHLAND. Radio-uitzending in vreemde talen De oproep van „Labour" Hitler te Berlijn tijdens Bulgaarsch bezoek. De uitzendingen van de Duitsdhe radio in vreemde talen is thans uitgebreid met uit zendingen in het Poolsoh en Oekrainisch. De Deutsche Diplomatisch-Politlsdhe Kor- respondenz keert zioh tegen den „oproep tot het Duitsdhe volk", welke door den nationalen raad van de Labour-party is gepubliceerd en waarin het arme Duitsche volk opmerkzaam wordt gemaakt op het feit, dat het werd toegestaan de gedachten van andere volken en de gebeurtenissen in andere landen te leeren kennen. O.a. wordt opgemerkt, dat de bewering, dat de Duitsche regeering streeft naar over- heersohing van Europa, niet duidt op een bizonder goed ingelicht zijn van het Brit- sdhe publiek. Hitler Is uit Hamburg te Berlijn terugge keerd. Hij zal tijdens het officieele bezoek van den Bulgaarschen minister-president en den Bulgaarschen minister van buiten- landsche zaken Kioseedvar.Off in Berlijn blijven. De Bulgaren arriveeren morgen in de hoofdstad en zullen door von Rlbbentrop ontvangen wordien. Op uitnoodiging van den opperbevelheb ber van het leger, generaal von Brauohitsoh, komt de Hongaarsche chef van den genera- len staf. generaal Werth, hedenavond in Berlijn voor een bezoek van verscheidene dagen. De Duitsche regeering heeft met Bafa een contract afgesloten over de levering van een belangrijke hoeveelheid schoenen. VEREENIGDE STATEN. De a s. zitting van het Congres Slacht offers van Indepence Day. Het congres zal morgen zijn werkzaam heden hervatten en het is mogelijk, dat het reces zal worden uitgesteld. In verband met de oppositie tegen de neutraliteitswet en de monetaire volmacht aan den president is het zelfs zeer waarschijnlijk, dat de zit ting nog eemgen tijd zal voortduren. Opgeschrikt door de reactie in Europa op de weigering het embargo op de levering van wapenen aan oorlogvoerenden op te heffen, geven de meeste leden van de re geering den raad economische maatregelen te nemen, teneinde aan te toonen, dat de Ver. Staten hun houding tegen eventuecle aanvallers niet hebben gewijzigd Men weet dat na den inval In Tsjecho-Slowakije de invoerechten op Duitsche goederen zoo werden verhoogd dat de handel met Duitschland vrijwel is lamgelegd en het is mogelijk, dat thans gelijke maatregelen ge nomen zullen worden ten aanzien van Italië en Japan. Tot nu toe zijn gedurende de feesten der he denk ng .an den Onafhunkeiü he'dsdag welke vier dagen zullen duren, 248 men- schen om het leven gekomen en eenlge honderden gewond. De meeste dooden zijn gevallen tengevolge van auto ongevallen of verdrlnkfng, doch negen personen werden doodgeschoten. Tengevolge van de groote warmte hebben m liinenen zich naar het strand begeven en de afge:oopen twee nachten hebben velen op het strand ge slapen. Sedert de operir.- co *0 April hebben meer dan 11.5 mill'tcn i'-r. n de wereld tentoonstelling tc Kar Yore te-.r<oht THANS EEN VOLDONGEN FEIT. Hedenmiddag tusschen één uur en halftwee is de automatiseering van het Leidsche telefoonnet tot stand ge komen. Om klokke één uur werden de dunne draadjes van de hulpkabel doorgeknipt en de binnenkomende lijnen door het uittrek ken van stoppen overgeschakeld op de automaat. Dit ging niet geheel in willekeurige volg orde: het eenst waren de brandweer, de politie en de ziekenhuizen aan de beurt met alles wat daarmede verband houdt, zooals de Eerste Hulpdienst, het Raadhuis, enz. Daarna kwamen de grootste klanten van het telefoonkantoor, veelal zakelijke onder nemingen, die een uitermate druk gebruik van de telefoon maken en daarna tenslotte de groote massa der overige abonné's. Dit overschakelen verliep buitengewoon vlot, zoodat binnen den vastgesitelden tijd van een halfuur alle verbindingen tot stand waren gebracht. Hetgeen evenwel nog r»let wilde zeggen, dat men om klokke half één van zijn huis uit elk cewenscht nummer kon opbellen. Want blijkbaar waren alle Leidsche aangeslotenen zoo benieuwd om kennis te maken met de geautomatiseerde tele foon, dat zij als bij afspraak omstreeks halftwee de telefoon van den haak namen om de een of andere relatie op te bellen, teneinde de nieuwe automaat eens te probeeren. Deze algemeene nieuwsgierigheid leidde tot 'n teleurstelling, want op een zooda nig intensief telefoongebruik was zelfs geen automaat berekend en het ge volg was, dat de oproepende abonné's zóólang op aansluiting met het tele foonkantoor moesten wachten, dat zij te langen leste de telefoon maar weer op den haak legden en ten onrechte concludeerden, dat de zaak nog niet geheel voor elkaar was! Vanzelfsprekend luwde de belangstelling snel en kort daarna kon men dan ook op de normale wijze verbinding krijgen met wien men wilde. De overschakeling verliep in allen een voud; alleen het districtshoofd, de heer Boer was daarbij tegenwoordig. TERAARDEBESTELLING VAN DEN HEER P. FRANKEN. Onder groote belangstelling vond giste ren op de begraafplaats „Rhijnhof" de be grafenis plaats van den heer P. Franken, In leven werkzaam aan de apotheek van het Acad. Ziekenhuis. Onder de velen aanwezigen merkten wij o.a. op de adjunct-directrice van het Acad- Ziekenhuis, zuster Roldanus, en het hoofd van de apotheek dr. Potjewijd, een groep collega's, vertegenwoordigde het personeel. Onder een schat van bloemen daalde het stoffelijk overschot in de groeve, waarna dr. Potjewijd met een enkel woord wees op de groote plaats, welke de overledene had ingenomen en woorden van troost sprak tot de nabestaanden. De heer Bey sprak namens het personeel, er op wijzende, dat wijlen Franken het zich in het leven niet gemakkelijk had gemaakt. Naast zijn drukken werkkring vond hij nog de lust om zich op de studie te werpen, om het apothekersdiploma te behalen. Zijn collega's leefden daarin mede en het is jammer, dat hij niet die vreugde kan be leven, die hij verdiend had. Ook de heer Piena sprak een enkel woord namens het laboratorium- en technisch personeel. Nadat een oom bedankt had voor de laatste eer, verlieten de talrijke aanwezi gen de begraafplaats. MeJ. I- Raaphorst alhier slaagde te Den Haag voor het examen nuttige hand werken. Onze stadgenoot, de heer N. A. Ver boog slaagde voor het notarieel examen, eerste deel. De Wethouder van Financiën, de heer M. G. Verweij, is verhinderd morgen spreek uur te houden. Naar de Staatscourant van heden meldt, is aan mr. J. P. Graaf van Limburg Stirum, buitengewoon gezant en gevolmachtigd mi nister bij het Britsche hof, op zijn verzoek met ingang van 16 September 1939 eervol ontslag als zoodanig verleend, onder dank betuiging voor de door hem in den diplo- matieken dienst aan H. M. de Koningin en aan den lande bewezen zeer belangrijke en langdurige diensten. Voorts wordt ons thans van bevoegde zijde bevestigd, dat Graaf van Lim burg Stirum te Londen zal worden op gevolgd door jhr. mr. E. F. M. J. Michiels van Verduynen, eertijds Hr. Ms. gezant te Praag en vervolgens chef der afdeeling diplomatieke zaken aan het departement van buitcnlandsche zaken. Naar wij verder vernemen kan eer lang de benoeming worden tegemoet gezien tot Hr. Ms. gezant te Bern van mr. E. N. van Kieffens, thans chef der afdeeling diplomatieke zaken van het ministerie van buitenlandsche zaken, terwijl mr. dr. G. A. Scheltus, thans zaakgelastigde der Nederlanden te Oslo, weldra als Hr, Ms. gezant in Noorwegen zal worden geaccrediteerd. Hedenmiddag heeft Prins Bernhard een langdurig bezoek gebracht aan de tentoon stelling „Het Leger", ingericht in de groote ruimten van het Houtrustgebouw te Den Haag. Om vijf minuten voor tiwee arriveerde de Prins bij den ingang van de tentoonstel ling. Hij was gekleed in uniform van kapi tein der grenadiers. In de vestibule werd hij ontvangen door gen. maj. jhr. J. Th. Altmig von Geusau, bevelhebber van het eerste legercorps, voorzitter van de mili taire commissie tot inrichting van de ten toonstelling. door gep. generaal-majoor K. E. Oudendijk, voorzitter van de vereeniging „Ons Leger", door de res. luitenant-kolonel W. J. M. Dimden, secretaris, en den heer P. van Rees, tweede secretaris van deze ver eeniging. 4- POLEN. Vroege oogst. Uit de gebieden in het Zuiden en Zuid- Oosten van Polen wordt gemeld, dat de oogst iets vroeger is begonnen dan gewoon lijk, ln verband met het mooie weer en de droogte van de laatste weken, TURKIJE. Britsche militaire missie te Ankara. President Inonoe heeft generaal Lund. het hoofd der Britsche militaire delegatie ontvangen, welke na een verblijf in An kara, vandaag zal vertrekken. Lund werd vergezeld door den Britschen ambassadeur. De Turksche minister van landsverdediging heeft ter eëre van generaal Lund een gala maaltijd aangeboden. Aan de dagbladcorrespondenten te Hydepark (New York) is bekend ge maakt. dat Roosevelt zich ernstig be zorgd maakt over de mogelijkheden van een oorlog in Europa. Ofschoon geen officieele verklaring is uitgegeven, wordt vernomen, dat de President de ontwikkelingen van nabij volgt en tal rijke telefonische rapporten heeft ont vangen van het staatsdepartement en zijn diplomatieke adviseurs in Europa. Ook is medegedeeld, dat de President van oordeel is, dat de houding van het huis van afgevaardigden, dat geweigerd heeft, het embargo op wapens op te heffen, de kansen op een oorlog nog heeft doen toenemen. Men verwacht, dat hij in de vandaag te houden persconferentie zijn standpunt ten aanzien van deze kwestie zal uiteenzetten. Verdachte zeide hedenmorgen voor de rechtbank, dat hij was meegetroond door een kennis van hem. den slagersknecht W. President: „Maar u bent toch geen kind U bent tooh vrijwillig meegegaan De president gaat dan den gang van zaken met verdachte na, doch deze weet zioh zoo goed als niets van het ongeluk te herinneren. Hij heeft verscheidene café's bezocht en op den terugweg van Oldenzaai naar Enschedé was het zoo wazig om hem heen geweest, dat zijn herinnering hem volkomen in den steek liet. Mr. Leenderte wees den verdachte er op. dat hij onverantwoordelijk had gehandeld Ook hij vond het niet in den haak. dat de verdachte nog eenmaal na het ongeluk achter het stuur had gezeten Deze leemte in de wet zal echter spoedig aangevuld worden. Bij het getuigenverhoor bracht de politie- inspecteur Sanders uit Enschedé rapport uit over het onderzoek, dat hij dadelijk na het ongeluk ingesteld had. Hij had ver dachte in Ikennelijken steat van dronken schap aangetroffen. „Als men tegen hem wat zei, drong dat niet tot hem door". De officier van justitie, mr. S. J v. d. Hoeven, hield zijn requisitoir, waarin hij fel van leer trok tegen het gebruik van alcohol door automobilisten. Een gevolg van dit drama is ln elk geval, dat Nederland wakker is geschud, aldus spreker. Een absoluut alcoholverbod voor automobilisten is het eenige mid del om ontzaglijk veel leed te bespa ren. „Mijn geduld is Tilt", aldus spr „met deze categorie personen, die iv niet aarzel autobandieten te noemen". Spr. zal in het vervolg de hoogst moge lijke straf eisohen tegen chauffeurs, die onder invloed van drank hebben ver keerd, om hen zoo lang mogelijk uit de maatschappij te verwijderen. In dit geval eisChte hij een jaar gevan genisstraf en twee jaar ontzegging der be voegdheid om motorrijtuigen te besturen. De verdachte, die geen verdediger had, had hierop niets te zeggen. Uitspraak 18 Juli. MISHANDELING MET DOODELIJKEN AFLOOP. Fabrieksarbeider tot twee jaar gevangenis straf veroordeeld. De fabrieksarbeider W W. te Losser, die vorige week terecht heeft gestaan, omdat hij de pleegouders van zijn vrouw met een mes heeft aangevallen tengevolge waarvan de bejaarde vrouw de B. is overleden werd heden door de rechtbank te Almelo veroor deeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechten's wegens mishandeling den dood tengevolge hebben de en mishandeling. De eisch was vier jaar gevangenisstraf. A. K. te O. De Octrooiraad is gevestigd: Willem Witsenplein 6, te 's Gravenhage. U zult daar ongetwijfeld alle gewcnschte inlichtingen kunnen verkrijgen. Wij kunnen u die niet ver schaffen. Chauffeur staat terecht. PALESTINA. Bomontploffing te Haifa - 600 vluchtelingen aangekomen. Bij een bomontploffing te Haifa werd een Arabier gedood en 42 gewond, van wie acht ern.stig. Ook vier Joden zijn gewond. De bevolking - moet op een bepaalden tijd in huis zijn. Gisterochtend zijn te Haifa in een mo to rbarl .h, die de Zionistische vlag voerde, 6C») v. Mengen aangekomen, die dooreen schip in volle zee waren afgezet. Zij heb ben zich bij de autoriteiten gemeld. EEN JAAR GEVANGENISSTRAF GEËISCHT Hoewel er in de laatste weken tal van ernstige verkeersongelukken zijn geschied, waarbij vele dooden zijn gevallen behoort het verkeersdrama te Lonneker waarbij vier slachtoffers waren te betreuren, wel tot de ergste categorie, vooral omdat hier eigenlijk minder van ongeluk dan van auto-banditis- me moet worden gesproken. De chauffeur n.l., die de vier menschenlevens vernietigde, de 35-jarige C. S.. te Enschedé, was op Hemelvaartsdag j.l. den geheelen dag uit geweest en hij had daarbij vele glazen bier en andere alcoholhoudenden drank ge bruikt, waarna hij met een geleende auto van iemand uit Winterswijk ..plezierritjes" ging maken. Hoewel hij in Oldenzaai nog gewaarschuwd was niet meer te rijden, nam hij toch achter het stuur plaats en in razen de snelheid ging het naar Enschede. Onder weg, in het voormalige dorp Lonneker. heeft hij twee meisjes aangereden, de 12-jarige A Smink en de 14-jarige Chr. Smit, bene vens het drie maanden oude broertje van de laatste, dat in een kinderwagen zat. Iets later werd de 32-jarige A. Moddejonge (die met vrouw en kind een fietstochtje maakte) geraakt. Alle vier werden gedood. Thans moest S. zich wegens het veroorza ken van dood door schuld verantwoorden, waarbij uiteraard een verzwarende omstan digheid was. dat hij zooveel drank tot zich had genomen, terwijl er tevens in de dag vaarding aan werd herinnerd, dat hij ruim een jaar geleden veroordeeld werd wegens een overtreding van het motor- en rijwiel reglement. AMSTERDAM, 4 Juli. In den toestand op de Amsterdamsche effec tenbeurs was heden vrijwel geen verandering gekomen, in zooverre de handel wederom van zeer kleine afmetingen was. De stemming was echter veel verbeterd en kon vast worden ge noemd. daar de koersen na goed prijshoudende opening, meerendeels een opwaartsche richting volgden. De oorzaak moest klaarblijkelijk wor den gezocht in het feit, dat de internationale politieke situatie wat minder onrustbarend wordt geacht in verband waarmede ook de bui tenlandsche beurzen van een beter tendenz blijk gaven. Dat de koersen over het algemeen naar boven gingen was niet het gevolg van groote vraag, want de koopers hielden zich nog op den achtergrond. Desniettemin waren er blijkbaar voldoende opdrachten om een stij ging te voorschijn te roepen, omdat de ver- koopers zich geheel hadden teruggetrokken en er geen aanbod was. Thans deed zich dus het omgekeerde verschijnsel voor van hetgeen den laatsten tijd veelvuldig viel op te merken, n.l.. dat er gering aanbod was, waartegenover geen vraag bestond. Op de Petroleumafdeeling openden Konink lijken eenige procenten boven het vorig slot en reeds dadelijk werd de opgaande lijn gevolgd, zoodat de 300grens wederom in zicht kwam. Op de Suikerafdeeling gedroegen H.V.A.'s zich op overeenkomstige wijze. Nadat onmiddellijk eenige punten boven de slotprijzen van gisteren was verhandeld, kon geleidelijk aan een ver betering worden waargenomen, zoodat tenslotte een koerswinst van een kléine tiental procenten kon worden geboekt. De meeste incourante soorten werden voor zoover transacties tot stand kwamen, hooger genoteerd. Op de Industrie-afdeeling bestond eveneens een goede stemming, die in de allereerste plaats tot uiting kwam bij de Philipsaandeelen. welke een achttal punten konden avanceeren. Uni levers waren goed gdisponeerd. Aku's werden iets hooger afgedaan maar waren niet veel ver anderd. De Rubberafdeeling had een kalm ver loop. Amsterdam Rubbers trokken desniette min terdege profijt van het algemeen verbeterde sentiment en kwamen uiteindelijk een vijftal punten hooger te liggen. Verscheidene incou rante soorten werden hooger afgedaan. De Tabaksafdeeling lag geheel verlaten. En het was onder beurstijd niet gemakkelijk om transacties in elkander te sluiten. De Scheepvaartmarkt was stil, maar ondervond eveneens den invloed van de gunstige tendens, die zich openbaarde. Hoewel de affaire in Amerikaansche fondsen van bescheiden omvang bleef, werd toch wat meer belangstelling aan den dag gelegd dan de laatste dagen doorgaans het geval was. De Staaldeelen. Koperwaarden en eenige Spoorweg- shares gaven kleine omzetten te aanschouwen, waarbij matige koerswinsten konden worden be haald. De beleggingsmarkt had een kalm voorkomen. De Nederlandsche staatspapieren hadden een lusteloos verloop en vooral de obligatiën uit de Jongere leeningen legden een neiging tot achter uitgaan aan den dag Van de buitenlandsche fondsen waren de Duitsche obligatiën wat beter van toon. Voor Fransche papieren bestond nau welijks eenige animo. Voor Braziliaansche dollar- obligatiën openbaarde zich eenige vraag, in ver band met het feit dat de Braziliaansche regee ring ten behoeve van buitenlandsche schulden gelden heeft overgemaakt en klaarblijkelijk op een nieuwe regeling wil aansturen. wisselkoer?*:?: Londen 8.81 V4 (8.81s/i): Berlyn 75.57' (75.55); Parijs 4 99 (4.99); Brussel 32 03 (32.03), Zwitserland 42.48 42.47); Ko»oen- hagen 39.37'/j (39.37'/2); Stockholm 45.42' (45.42Vi); Oslo 44.32'/- <44.22'/f); New-York 1.88 3/8 (1.88 3/8). Lire Bankpapier 6.30 (6 30). Prolongatie *U; Part. disc. 9/16; Dag geld '/i. Regis term arken 253/4; Handels Sperrmar- ken 81/8; Reismarken 49'/j; Bankpapier 25 1/4. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. LEIDEN, 3 Juli. Groentenveiling. Per 100 K.G.: Groene kool f. 12,50; Peen f. 1,504,70; Aard appelen f. 1,504.60; Andijvie f. 2; Sla f. 2; Aardbeien f. 3264; Snijboonen f. 1836; Stam- boonen f. 2936; Tuinboonen f. 24; Doperwten f. 515; Peulen f. 622; Postelein f. 1,504; Spinazie f. 1.508; Tomaten A f. 1216; idem B f. 12—16; idem C f. 10—14; idem CC f. 8—14: Per 100 stuks: Andijvie 5090 ct; Komkommers f. 24,70; Bloemkool f. 211,80; Meloenen f. 4 28; Salade f. 0.501,20; Perziken f. 0.708,90: Per 100 bos; Kroten f. 1,202,10; Pieterselie f. 0.30—0.70; Radijs f. 2,20—2.60; Selderie f. 0,30 —0.80; Uien f. 2,40—2.70; Peen f. 2,50—5.90; Rabarber f. 1.405,80. BODEGRAVEN. 4 Juli, Aangevoerd 370 partijen Goudsche kaas. alle met RM.. totaal 16.650 stuks, weg 149.850 Kg. Ie srt. met R.M. 23.50—25.50. 2e srt. met R.M. 2123. zwaardere met R.M. 26. Handel matig. BOSKOOP. 3 Juli. Coop. Vereen. „De Bos- koopsche Veiling" Rozen per bos; Else Poul- sen 48—54; Mevr. van Straaten van Nes 1828; Florex 3554; Butterfly 2538; Ellen Poulsen 32—39; Rosalandia 15—24; Briarclif 18—25; Hadlev 4265; Rosa Mundi 0.901.30; Juliana 3415; Aug. Noach 1827; Ingar Olsson 40 65; Vierlanden 2247; Queen Mary 25; Gloria Mundi 6284; Polvantharozen 4663; Golden Ophelia 15—19: Pechtold 49—58; MacKeller 14 17; Gemengde rozen 1520. Diversen: Cle matis Durandi 2835; id. Mevr. Ie Coultre 0.80 —1; id. Pr. Hendrik 0.60—1; Lelies 15—18; Campanula 68; Perziken 34. HAZERSWOUDE. 3 Juli. Aanvoer 7603 eieren. Kippeneieren 3.253.60; Eendeneieren 2.502.60. KATWIJK a. d. RIJN. 3 Juli. Groenten- veiling Vroege aardappelen: bonken 44.40. groote 45.60, drielingen 3.404.40; Doppers 1316; Tuinboonen 2.503.80; Sla 0.501.25; Bospeen 3.805.10; Bloemkool I 4.605.10; id. II 2.10—3.50. LEIDSCHENDAM. 3 Juli. Eng. Komkom mers le srt 22.50, 2e srt. 2; Gele Komkom mers le srt. 22.60, 2e srt. 22.10; Kropsla 0.501; Peen 3.504.90; Bloemkool le srt. 7.10 —9.80, 2e srt. 4.30—6.50. uitschot 2.10—3.50; Tomaten: midd. 5.306.80, gr. ronde 5606.90. 2e srt. 5.206.70. 3e srt. 3.103.50. bonken 4.20 4.60; Andijvie 0.501.50; Spinazie <4 Kg.» 1729; Postelein 3 705.30; Rabarber 3.605.10; Snijboonen 2427: Spercieboonen 2732; Sel- dery 6070; Peulen 1115; Tuinboonen 3.50 5.40; Doperwten 1216; Meloenen 21—29; Drui ven 2425; Aardbeien 2528; Roode en Witte bessen 14—17. NAALDWIJK. 3 Juli. Bond Westland Alicante 7175; Frankenthalers 4750; Dop erwten 7—13; Dubb. boonen 22—23; Snijboonen 27—36; Aardappelen 1—1.30; Poters 0.85—1.05; Andijvie 75: Sla 50; Peen 33.50; Rabarber 2.40; Bloemkool 59.50; Eieren 3.20—3.70; To maten: A 1.30—1.35. B 1.40, C 1.20. CC 70—80. bonken 1.151.20; Netmeloenen 1726; Per ziken 311. NAALDWIJK. 3 Juli. Coöp. Centr. Westl. Snijbloemenveiling Plumosa 1339; Spren- gerie 917Gladiolen 1837; Alstroemeria 18 —36; Lathyrus 2—7; Verbena 8; Spectrum 1.60 —2.90; Salmon 1.603.40; Licht rose 1.403 30; Geel 1.70—2.70: Wit 1.20—2.80; Gemengd 2.50— 3 80: Robert All wood 1.602.30; Topsy 1.60 2.00; Pelargonium 8.90; Regal 4.10; Orchidee Beauty 4.80; Aurora 1.801.90; Jap. Lelie 2— 240; Candidum 0.802.10; Zinnia 2.804.80; Zonalen 1.201.80; Gerbera 3.704.20; Amaryl lis 5—8. NOORDWIJKERHOUT, 3 Juli. „De Een dracht" Aardbeien 0.901.15; Peulen 23.15; Stamerwten 0.601.05; BI. Schokken 1.201.40; Doperwten 0 951; Grauwe Capucyners 85 99: Krombekken 11.45; Tuinboonen 2863. PURMEREND. 4 Juli. Gem. Kaasbeurs Verhandeld 22 partyen. weg. 110.000 Kg. Handel matig. Hoogste prijs 18. Kleine Boerenkaas 5 19. Volvette 1—22. Boter 1.30—1.38. Runderen Aanvoer 550 stuks. 220 Vette koeien 63—70, h. kalm; 170 Gelde koeien 110 180, h. matig; 114 Melkkoeien 180220. h. mat.; 46 Stieren 4455. h. matig; 17 Paarden 70—160. h. stug; 69 Vette kalveren 7085. h. stug; 347 Nucht. fok- en slachtkalveren. slachtkalv. 410. fo.kkalv. 1117. h. matig; 312 Vette slacht- varkens 4852 h. vlug; 65 Mag. varkens 20 38. h. matig; 353 Biggen 12—20. h. matig; 798 Schapen 1025, h. matig: 38 Bokken 39. h. matig; 413 Lammeren 58. h. matig; Kippen eieren 3.303.70; Eendeneieren 2.60. RIJNSBURG. 2 Juli. Groentenveiling Aardappelen 11.20; Drielingen 0.801; Peen 4—4.50: Rabarber 2—3.20; Kroten 1.40—1.70; Uien 4060; Bloemkool 24; Kropsla 5070; Tuinboonen 3.504. RIJNSBURG. 3 Juli. Bloemenveiling Gladiolen Halley 1.20—2; Brillant 1.80—2.40; Polijst 2—3.20; Picardië 34.40; Lelies wit 2— 2.60; Regale 0.501.20; Immulatum 1.403; Tilifolium 1.40—2.20; Convilli Alba 50—80; Neuf 0.80—1 40; Peach Blossom 4050; Mar grieten 4090; Parel Anjers 1530; Grenadine 2540; Irissen 510; Gips 33.80; Godetia rose 1014; Centire gemengd 15—20. ROELOFARENDSVEEN. 3 Juli. Aard beien 2024; Bloemkool 8; Sla 1.10; Snijboo nen 2.85—3.60; id. Stek 1.65—1.90; Dubb. Stam- boonen 3.053.20; Prinsesseboonen 3.40; Peulen 60—90; Doperwten 8090; Tuinboonen 1520: Augurken: D 1.551.80. E 1.25—1.40. stippel C-D I.051.10 (aanvoer 23.500 Kg.). ROTTERDAM. 3 Juli. Binnenl. Granen Over de markt valt weinig nieuws meer mede te deelen. daar het seizoen thans vrijwel af- geloopen is. Voor gerst bestond goede vraag. Br. boonen zonder handel. Alle andere artike len onveranderd, stil. Haver 7.25—7.55; Chev. Gerst 8.408.70; KI. gr. erwten 911; Schok kererwten 1113; Br. boonen 20; Voerlijnzaad 88.25 ibetere kwal. hooger); Karwijzaad 29— 31 (netto incl.); BI. Maanzaad 21—23 (netto inclj. ROTTERDAM. 4 Juli. Veemarkt Aanvoer 264 paarden. 63 veulens. 580 mag. runderen. 82 vette runderen. 58 vette kalveren. 171 graskal veren. 685 nucht. kalveren. 435 schapen en lam meren. 1 big 52 bokken en geiten totaal 2993. Per Kg.: Vette koeien 76 62 34—48; Vette ossen 18. 62. 31—48: Stieren 58. 52. 46: Vette kalveren 105. 85. 5565; Schapen 48. 42. 30: Lammeren 50 45. 40; Glaskalveren 52. 42; Nucht. kalveren 46. 41. 36; Slachtpaarden 45. 40. 30. Per stuk: Schapen 20. 17. 14; Lammeren II, 9, 7; Nucht. slachtkalveren 11. 9. 7; Nucht. fokkalveren 30, 25. 20: Slachtpaarden 210. 170, 100: Werkpaarden 320. 240. 110; Hitten 210. 180. 100; Veulens 65. 50, 30: Stieren 260. 205. 145: Kalfkoeien 275. 200. 140; Melkkoeien 270. 200. 140; Varekoeien 190. 150. 130; Vaarzen 150. 130. 90; Pinken 110. 90. 70; Graskalveren 58. 42. 25; Bokken en geiten 10. 7. 4. TER AAR 3 Juli. Centr. Veiling Spinazie 25; Andijvie 619; Peulen 0.601.55; Dop erwten 8094: Capucjjners 80; Tuinboonen 15 23; Snijboonen 2.703.50; Dubb. Stampr. 310 3 45; Postelein 35; Breekpeen 1.50; Uien 0 90—1 50; Kroten 1.10—2 80: Peen 2.50—3.80: Sla 0 501.60: Bloemkool 27.70: Komkommers 2—3.40; Tomaten 811; Spitskool 1—1.20; Sel- dery 0.30—1 ZOETERV,'OUDE. 3 Juli. Eierenveiling Aanvoer 3300 >tuks. Kippeneieren 3.403.60; Eendeneiorei 7 90; Kaas 29; Kippen 3550: Hanen 20- -55, Konijnen 0.20—1.20; Duiven 13.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3