De Automatische T elef ooncentrale STADSNIEUWS De Kabinetscrisis 80sle Jaargang DINSDAG 4 JULI 1939 No. 24316 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt Officieele openingsplechtigheid „Naar Buiten' „Naar Buiten" „Naar Buiten" Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht 25 jaar portier LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 25041 en 25042 Redactie 21507 Postcheque* en Girodienst no. 57055 Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zjjn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.1» Franco "per post "f. 2 35 per 3 maanden -f* portokosten. (voor binnenland f.0.80 per 3 nrntL» Gistermiddag heeft in het Telefoonge bouw aan de Boommarkt de openingsbij eenkomst plaats gevonden van de Automa tische Telefooncentrale, waarvan wij giste ren reeds een uitvoerige beschrijving publi ceerden en die vandaag om 1 uur in dienst is gesteld. Onder de genoodigden merkten wij op vele gemeentelijke autoriteiten, o.m. burge meester mr. Van de Sande Bakhuyzen, den gemeente-secretaris mr. dr. van Strijen, wethouder Van Stralen, verschillende hoof den van takken van dienst, afgevaardig den der Kamer van Koophandel, bestaande uit de heeren D. ten Cate Brouwer, mr. dr. Knibbe en de heer Simonis. en van de Leidsche Ver. van Industrieelen; voorts de burgemeesters van Oegstgeest en Leider dorp, resp. de heeren Van Gerrevink en Brug. alsmede eenige wethouders dezer ge meenten en vele anderen. Welkomstwoord van het districts hoofd. Het Hoofd van het Telefoondistrict 's-Gravenhage, de heer J. Boer, heette allen welkom en wees er op, dat deze bijeen komst ten doel had, aan te toonen, wat de P.T.T. op het gebied der automatiseering doet en heeft gedaan. Staat het district Den Haag in dit op zicht nog maar aan het begin, in andere districten is men reeds veel verder gevor derd. Leiden is de eerste plaats, waarmee het landelijke district Den Haag uitge breid zal worden. De verandering van de Leidsohe abonné's is thans nog niet van zoo groot belang: in- plaats van de stem der telefoniste zal men den ..kiestoon" hooren. Dat is het eenige verschil. Ook zal men nu niet meer behoe ven te wachten, hetgeen een groot voordeel ls. Tot nu toe was dit wèl eens het geval hoewel weinig klachten binnenkwamen omdat menschenwerk steeds beperkt is. Spr. dankt vervolgens degenen, die tot de totstandkoming medehielpen, als de rijks gebouwendienst en de Bell Telefoon Maat schappij. door wier toedoen de Leidsche Centrale thans volkomen bedrijfswaardig is. Ook dankte spr. alle instanties, die samenwerkten tot de tot-stand-koming der ondergrondsche kabels. Technische uiteenzetting. Ir. Uges gaf hierop een interessante uit eenzetting betreffende het vol automati sche systeem. Wanneer de Leidsche Cen trale in dienst gesteld is. zal weer een be langrijke uitbreiding tot stand gekomen zijn. Het totale aantal automatische abonné's aan de Rijksnetten bedroeg tot nu toe i32.000: nu komen er weer 4200 bij: 66 pCt. is thans geautomatiseerd, niet medegere- kend de gemeentelijke diensten van Den Haag. Rotterdam en Amsterdam. In 1930 was het aantal nog beneden de 20 pCt. Dat Leiden nog niet op het landelijk net kon worden aangesloten, vindt zijn oor zaak in het feit. dat de nieuwe Centrale te Den Haag niet gereed is. Spr. gaf vervolgens een technische uit eenzetting betreffende de algemeene auto matiseering. Leiden behoort tot het tele foondistrict Den Haag. De bedoeling is. dat op den duur in alle 20 districten in ons land iederen abonnee den ander kan be reiken. Eén telefoondistrict is onderverdeeld in 10 groepen, de z.g. „knooppuntencentrales", waaromheen gegroepeerd zijn de „eind- centrales". Een district wordt door 2 cijfers aange duid (voor Den Haag is dit het getal 17), een knooppuntcentrale door 3 cijfers en een eindcentrale door 4 cijfers. In de toekomst zal men ook van Leiden uit het hééle land kunnen bereiken, waar omtrent spr een nadere technische uiteen zetting gaf. Wil men dan bijv. een gesprek voeren met Denekamp, dan kan men zelf geheel automatisch de verbinding opbouwen. Men doet zulks over de districtscentrale Rotter dam, waaronder Leiden ressorteert, ver volgens wordt door middel van de ..zoeker" (die automatisch contact zoekt met den gewenschten kring), verbinding gezocht niet de districtscentrale Oldenzaal, die op haar beurt weer aansluiting geeft met. de knooppuntencentrale Hengelo, waarbij De nekamp is aangesloten. Spr. beschreef tevens, hoe de locale auto matiseering werkt en hoe de telefoniste tot nu toe de verbinding tot stand bracht. Van nu af aan geschiedt zulks precies op de zelfde, wijze automatisch door middel van het uiterst vernuftige systeem der Bell Telefoon Maatsohappij. Aan de hand van een demonstratietoe stel kregen de aanwezigen een duidelijk inzicht omtrent de gecompliceerde appara tuur 'omvattende contactbanken. lijnzoe- kers. het register, dat de plaats inneemt van de telefoniste en dus de verbindingen automatisch tot stand brengt), koordzoe- kers enz., waarbij men zich telkenmale verbaasde over de vér-voortgeschreden Dr. H. Colijn is hedenochtend door H. M. de Koningin op den Ruigenhoek ontvangen. Naar wij vernemen, heeft dr. Colijn de voorzitters van de zes groote Kamerfracties uit de Tweede Kamer uitgenoodigd voor een bespreking op morgenmiddag wonderen der huidige techniek. Zoo wordt bijv. ook geheel automatisch onderzocht of de opgeroepene al of niet „vrij" is. Tenslotte gaf spr. een kort overzicht betreffende de indeeling van het gebouw en de diverse middelen ter controle van de gansche apparatuur, zoodat eventueele storingen, van welken aard deze ook zijn, onmiddellijk geconstateerd kunnen worden. Rondgang. Nadat de heer Boer dank had gebracht aan ir. Uges voor diens uiteenzettingen, werden nog eenige vragen naar genoegen beantwoord, waarop een rondgang door het reeds door ons beschreven, prachtig ge outilleerde gebouw werd gemaakt, waarvan de inrichting een „meesterwerk der tech niek" genoemd mag worden. Diverse leiders gaven hierbij de nood zakelijke. duidelijke toelichtingen. Tenslotte werd onder het nuttigen van ververschingen nog eenigen tijd in gezellig samenzijn doorgebracht, waarbij de burge meester een kort woord van dank bracht voor de ontvangst. Tevens sprak hij zijn waardeering uit voor het vele werk, door de P.T.T. verricht. Door deze automatisee ring wordt het algemeen belang in hooge mate gediend. Ir. Uges dankte spr. voor de prettige wijze, waarop hij zijn uiteenzet tingen had gegeven. Reeds bereikten ons tal van enthousiast-gestelde oplossingen van onze prijsvraag Waar de inschrijving a.s. Maandagmiddag sluit, willen wij niet nalaten nogmaals een op wekking te doen hooren om deel te nemen aan dezen prach- tigen wandel- of fietstocht, die u door de mooiste plekjes van Leiden's omgeving zal voeren. Wie zijn of haar oplossing vóór a~s. Maandagmiddag in zendt, heeft bovendien nog kans op een der uitgeloofde geldprij zen. Men wachte dus niet langer en trekke erop uit: LEEUWKENDAG. Prins Bern hard bij de schietwedstrijden op Waalsdorp. Vol belangstelling neemt hij de sch oten op. Ter herinnering aan een dapperen Leidschen jongen. Morgen herdenkt de Leeuwkengroep van de Leidsche Padvinders den moedigen Leid schen jongen, die, nu 365 jaar geleden, door de Spanjaarden werd gevangen geno men en op gruwelijke wijze van het leven beroofd. Orlers vermeldt deze geschiedenis in zijn „Beschrijvinge der Stad Leyden" als volgt: Opten 5 Julij, wesende op een Manen- dagh werde een jongh Soldaet van omtrent 16 Jaeren oudt, gheboortich van Leyden, die om sijn cloeckheydtswille Leeuken ghe- naamt werde, ende diende onder 't Vendel van den Heer van Noortwijck, van den Vijandt, int gras legghende verschalckt ende met een seker Engelschman gevangen genomen. Ende overmits desen jonghen hem in de eerste Belegeringhe ghelijk een Leeu teghen den Spaignaerden, tot Leyder- dorp legghende, gedraghen hadde, haer alle spijt, schade, ende hinder doende, die hij conde bedencken, so waren sy ghewel- digh op hem verbittert, waeromme dat sy hem gevangen hebbende, eerst neus ende ooren affghesneden hebben, ende daernaer aen een staeck, aen sijn eene tee opghe- hangen; en alsoo hij uyter maten vaerdigh ende rasch van leden was, soo is hij alsoo hanghende bij sijn een been opgeclommen, menende hem selven te verlassen: maer die Spaignaerden sulex siende hebben hem doorschoten, ende dit was het droevlch eynde van ons Leydts Leeuken." Ter herinnering aan dezen échten ver kenner zullen de welpen, verkenners, zee verkenners en voortrekkers van de groep, die naar hem genoemd is, en die morgen tevens precies 14 Jaar bestaat bij droog weer een kampvuur houden op hun terrein aan de Rijn en Schiekade. Hedenmorgen heeft Z. K. H. Prins Bern- hard te Den Haag deelgenomen aan de schietwedstrijden voor officieren, welke ge houden worden ter gelegenheid van het 110- jarig bestaan van de regimenten Grenadiers en Jagers pp 7 Juli a.s. De Prins tijdens het schieten, waarbij hij de hoogste serie maakte. BINNENLAND. Crematie stoffelijk overschot Louis Davids (3e Baad). Jaarverslag: Nederlandsehe Spoorwegen. (Financiën, 3e Blad1). Onze Indische luchtpostbrief. (3e Blad). Austin geslagen te Wimbledon. (Sport, 3e Blad). Doodelijk motorongeval in Haarlemmer meer. (2e Blad). De doodelijke aanrijding te Lonneker; een jaar gevangenisstraf geëischt. (Recht zaken, le Blad). AMSTERDAMSC HE BEURS. Rustige affaire Vaste stemming Oploopende koersen Amerika hooger. Beleggingsmarkt lusteloos. BUITENLAND. Chamberlain over Danzig, (le Blad). Gemeentebesturen in het Protectoraat af gezet benoeming van regeeringscom- missarissen, (le Blad). Het onderzoek naar de ..Thetis" ramp be gonnen. ('1e Blad). Japansche anti-Britsehe gezindheid is groeiende; Nomonhan door Japanners tot puinhoop geschoten. (1ste Bladi. Roosevelt bezorgd over Europeeschen toe stand. (Laatste Ber., le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAGINA 2 VAN HET 3e BLAD. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd tot doctor in de Wis- en Na tuurkunde op proefschrift getiteld: „Deri vaten van 1. chloor. 2. nitro, 4. cyaanbönzol" de heer C. H. D. Witte, geboren te Pontianak en wonende te Oegstgeest. Idem tot doctor in de Geneeskunde op proefschrift getiteld: „De goudbehandeling van het chronische gewrichtsrheuma" de heer R. K. W. Kuipers geboren en wonende te Aiphen a. d. Rijn. Idem tot doctor in de Letteren en Wijsbe geerte op proefschrift getiteld: „Sürya, iconograchical study of the Indian Sun- God" de heer D. P. Pandey, geboren te Chand en wonende te Leiden. Geslaagd voor het doctoraal examen Wis- en Natuurkunde, hoofdvak Scheikunde: de heer W. Werker te Wassenaar; candidaats- examen Wis- en Natuurkunde, letter A. de heer N. J. Steenland (Middelburg): idem, letter L, de heer H. Scholte (Leiden): taal kundig candidaatsexamen Indologie: de heeren H. Snelleman (Rotterdam) (cum laude) L. Schnepper (Den Haag); candi daatsexamen theologie: de heeren E. S. de Lint (Den Bommel). B. van Gelder (Leiden) en G. A. Alma (Den Haag)voor het candi daatsexamen Wis- en Natuurkunde, letter A: de heer P. W. M. Boin (Rijswijk): idem. letter C: de heer J. J. M. v. Tulder (Voor burg); taalkundig candidaatsexamen Indo logie: de heer W. Daniels (Leiden); candi daatsexamen rechten: de heeren R. ter Laan (Den Haag). H. H. Nauta (Rotterdam) J. A. Schuering (Den Haagi (cum laude) doctoraalexamen rechten: mej. A. L. v. d Vlugt Aerdenhout)propaedeutisch examen theologie: de heeren S. Kooistra ('s-Graven- zande) en J. J. Meuzelaar iDen Haag); candidaatsexamen Indisch recht: mej. J. de Wit (Den Haag): doctoraalexamen genees kunde: de heer J. H. W. Nota (Oegstgeest). Iets warmer. Gedeeltelijk be wolkt. Droog weer. Meest matige Zuid-Oostelijke wind. WAARSCHUWING. De hoofd-commissaris van politie te Am sterdam ontraadt het aangaan van relaties met Dirp Nap. geboren te Mijdrecht 4 Jan. 1912, vermoedelijk alhier verblijf houdend, die voorgeeft als huwelijksmakelaar en zakenbeurshouder werkzaam te zijn, per advertentie financieele deelname vraagt in ondernemingen, welke hij zegt te zullen oprichten, en zakenlieden, bij voorkeur automobiel- en schrijfmachinehandelaren, tracht te bewegen, hem goederen te leve ren. Vooral ook pensionhouders en kamer verhuurders wordt aangeraden te zijnen aanzien de noodige voorzichtigheid in acht te nemen. De heer J. Koome. As. Zondag hoopt de heer Jacob Koome den dag te herdenken, dat hij voor 25 jaar in dienst trad bij het Academisch Zieken huis alhier, waar hij reeds vele jaren dienst doet als portier.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1