Britsche politici waarschuwen ernstig Prinses 7bza.trix" BINNENLAND Dr. A. R. Zimmerman overleden 80sfe Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 3 Juli Derde Blad No. 24315 Radiorede van Chamberlain IS IN DE VAART -K; „Een boodschap des Konings' Jaarvergadering „Comité van Waakzaamheid" Electrische treinen in 1941 Jaarvergadering Avro naar Antwerpen! vlmwikt oam.ll zilt! Uit Ned. Oost-Indië Talrijke Britsche politici hebben in het afgeloopen week-einde waarschuwende woorden gesproken in verband met de in ternationale situatie. REDE VAN CHAMBERLAIN. In zijn radiorede over den nationalen dienst heeft de minister-president (vol gens Reuter) gezegd, dat gistermiddag in Hydepark in Londen een défilé is gehouden van de vertegenwoordigers van den nationalen dienst voor Hunne Majesteit de Koning en de Koningin. Mannen en vrouwen, uit alle deelen van het land hebben hun diensten aangeboden voor de nationale verdedi ging. Deze parade is iets nieuws in de Britsche geschiedenis, aangezien het voor het eerst is, dat de civiele ver dedigingskrachten worden erkend als een definitief deel van de organisatie tot de beschermnig van het land. Dit is de natuurlijke ontwikkeling, welke een gevolg is van de erkenning, dat de moderne oorlog niet langer een conflict is, dat beperkt is tot de legers der betrok ken landen. In deze dagen van beschaving is ook de burgerbevolking in de vuurlinie en het is de plicht van iederen burger mede te werken aan de verdediging. Daar om werd aan allen gevraagd, wat men kon doen en welke rol men kon spelen in den nationalen dienst. Uw antwoord is gegeven en in en kele maanden tijd zijn ongeveer een en een kwart millioen vrijwilligers toe getreden tot alle onderdeelen van de verdedigingsmacht. Na de vrijwilligers geprezen te hebben zeide Chamberlain, dat iedere dag welke voorbijgaat een nieuwe perfectionneering ziet van den nationalen dienst. De weten schap van hetgeen reeds ls geschied moet het vertrouwen in de geschiktheid om de toekomst het hoofd te bieden met kalmte en gelijkmoedigheid doen toenemen. EEN BOODSCHAP DES KONINGS. Chamberlain voegde hieraan toe: ,,Ik be hoef hieraan niets met eigen woorden toe te voegen, want ik heb een boodschap des Konings voor u en hierin zegt Zijne Majesteit: ,,Het is een groot genoegen, zoo wel voor mij als voor de Koningin, van middag het défilé gade te slaan van de vrijwilligers van den nationalen dienst. Het is voor ons een zeer indrukwekkende de monstratie van den geest van dienen, wel ke thans overal in het land bestaat en welke zich uit in de vastberadenheid om het land in staat te maken het hoofd te bieden aan iedere noodzaak wat de opof feringen of ongemakken hiervan ook zul len zijn. Onze civiele verdedigingsmacht is thans gevestigd. De oproep is beantwoord en de vrijwilligers zijn reeds aan den arbeid. Ik wensch, dat zij weten hoezeer ik hun geest bewonder en ik wensch ook mijn er kentelijkheid te uiten voor de vrouwen, die veel van hun huiselijk leven opofferen om hun echtgenooten in staat te stellen hun avonden door te brengen in den nationa len dienst. Ik ben er zeker van, dat de vrij willigers, zoowel mannen als vrouwen, zich beloond voelen door de overtuiging dat zij meehelpen het land sterk en veilig te houden. Bij het voorbijmarcheeren van de vrijwilligers kon ik niet nalaten te denken aan de laatste toevoeging aan onzen ver- dedigingsdienst, de jonge mannen in de nieuwe militie, wier vroolijk en onmiddel lijk beantwoorden aan den oproep heeft getoond, dat zij de groote traditie van den dienst waarbij zij zich hebben gevoegd, waardig zijn. Ik dacht ook aan de reservis ten en. manschappen van het territoriale leger, die uit hun werk zijn geroepen en uit hun huizen, om de verdedigingswerken te bezetten. Het land is al dezen menschen dankbaar en ook het personeel van het ge regeld leger en de hulpdiensten die hun verantwoordelijkheid krachtig dragen. Gij weet. dat al onze maatregelen niet ten doel hebben een oorlog uit te lokken, doch om den vrede te bewaren. Nog hopen wij dat de landen mogen leeren te zamen in broederschap en harmonie te leven. Wij zijn evenwel vastbesloten niets ongedaan te laten om de veiligheid van het land te bewaren en hiertoe dragen de vrijwilligers van den nationalen dienst bij. waarvoor zij al onze dankbaarheid verdienen". Na deze boodschap van den Koning zeide minister-president Chamberlain nog dat wij op het oogenblik in een moeilijken en gevaarlijken tijd leven. Engeland is een vreedzaam land en verlangt met niemand te twisten. Nie mand moet zich evenwel vergissen en veronderstellen dat wij niet in staat zijn onze geheele kracht in de schaal te werpen, wanneer dit noodig zou blij ken om een aanval, hetzij op onszelf, hetzij op hen, welker onafhankelijk heid wij beloofd hebben te verdedigen, af te weren. EDEN ACHT OORLOG NIET ONVERMIJDELIJK. Zaterdag heeft oud-minister Antho ny Eden te Ealing het woord gevoerd. Hij zeidef dat de toekomst er somber uitzag, doch dat hij een oorlog niet onvermijdelijk achtte. Hij is overtuigd, dat wanneer de vastberadenheid van Groot-Brittannie op het vasteland van Europa wordt ingezien, er geen oorlog zal komen. De geest van het Britsche volk is op het oogenblik noch chau vinistisch noch defaitistisch. Hij is kalm en vastberaden en onomstootelijk. Engeland heeft zijn woord gegeven, al dus Eden, er kan en er zal geen ommekeer zijn. Het Britsche volk bemint d^n vrede, doch het heeft ten laatste de onverhulde waarheid gezien. Tegenover de methode van geweld, welke opnieuw een land be dreigen, dat niets liever dan vrede wil, kan men niets anders doen dan bereid zijn den vrede op te offeren, welke men het liefste wdl bewaren. Het Britsche volk heeft besloten, dat hert in het vervolg niet zal aarzelen voor bedreigingen, noch zal wijken voor geweld. Er zijn twee noodig om vrede te bewaren en er kan geen waar internationaal be grijpen zijn. wanneer alle beloften en ver dragen cynisch worden verbroken of ruiw worden opgezegd. Eden zeide verder, dat men zich niet moet vergissen in de mo- reele zijde van het vraagstuk: de inter nationale goede trouw ,de rechten van alle volken, groot en klein, om vrij en onafhan kelijk te leven, de verdraagzaamheid van ras en godsdienst. Dit zijn de voornaamste kenmerken van de werkelijke beschaving. De minister van de voorraden Burgin zeide te Earlshall o^m.: Wij hebben niet zoozeer bewapend om onszelf te bescher men wie toch het Vereenigd Koninkrijk zou willen aanvallen, heeft zijn eigen dood vonnis onderteekend doch omdat de kleine landen te lijden hadden van over weldiging en werden opgeslorpt door een bewind, dat zij verafschuwden. Deze kleine mogendheden zagen op naar Engeland als de bewaker van de Westersche beschaving om hen te helpen een vredesfront te vor men, dat in staat zou zijn te zeggen: „Gij moet geen ruimte voor uw eigen volk zoe ken door de wet der wildernis toe te bas sen en deze ruimte van een ander af te nemen." Burgin zeide verder, dat hij niemands vijand is, doch geen krankzinnig land moet denken, dat het Britsche Imperium een rijpe boomgaard is, waar men kan pluk ken. Boven alles is de prachtige geest van het volk een reden tot tevredenheid. Deze geest is niet bereid zich laf te gedragen en vriendelijk bedreigingen in ontvangst te nemen. Zaterdagmiddag heeft het „Comité van waakzaamheid van Nederlandsche intel- lectueelen" in het Haagsche „Pulchri Studio" zijn algemeene ledenvergadering ge houden. Prof. dr. H. J. Pos, voorzitter van het comité, leidde de jaarvergadering in met een korte toespraak, waarin hij de talrijke on derwerpen, welke het comité, gezien zijn doelstelling (verdediging, in woord en ge schrift, van de geestelijke vrijheid), in het afgeloopen jaar op zijn weg heeft gevonden, aanstipte. Het comité telt 1100 leden. Dr. J. F. Niermeyer, secretaris van het comité, gaf een overzicht van de werkzaam heden sedert de najaarsconferentie te Amersfoort. Hierna bracht de penning meester. mr. J. Baert, financieel verslag uit. De uitgave der publicaties zal voortaan door de N.V. Nijgh en van Ditmar worden ver zorgd. Een achttal nieuwe brochures is reeds vastgesteld. In de vacatures dr. J. F. Niermeyer en dr. D. Loenen werd voorzien door benoeming van mr. A. N. Kotting en mr. dr. G. J. van Heuven Goedhart, terwijl A. Meilink als ver tegenwoordiger van het centraal studenten comité van „waakzaamheid" in het be stuur werd opgenomen. Het comité bezit afdeelingen te 's-Gra- venhage, Rotterdam, Amsterdam, het Gooi. Leiden en Utrecht. De Haagsche afdeeling bleek in de verslagperiode de meeste activi teit te hebben ontplooid. Op voorstel van den penningmeester is be sloten de leden te verzoeken een extra bij - 1 drage te zenden ter dekking van een oude schuld voortvloeiende uit de aanvangsmoei- lijkheden. Het bestuur werd door een der leden in overweging gegeven de mogelijk heid tot aanstelling van een bezoldigden propagandist te onderzoeken. Voorts werd besloten in zoo veel mogelijk plaatsen cor respondentschappen te vormen. Het nieuwe motorschip VQor den DAGDIENST VLISSINGEN-HARWICH v.v. der MAATSCHAPPIJ „ZEELAND" 2773 (Ingez. Med.) BEZWAREN VAN BEIDE KANTEN. VAN PRACTISCHEN EN PRINCIPIEELEN AARD. In het stationsgebouw te Esschen heeft ëen bespreking plaats gehad tusschen twee hoofdingenieurs van de Belgische Spoor wegen over het vraagstuk der electrificatie van het baanvak Dordrecht-Roosendaal- Antwerpen. Over den stand der onderhandelingen worden uit Belgische spoorwegkringen nog enkele aanwijzingen vernomen, die wel van belang zijn. Zoo merkte men o.a. op, dat zekere in vloeden in België trachten de electrifica tie van bedoeld baanvak op te houden. Men moet niet vergeten, dat Belgie een land is met een aanzienlijke kolenproduc- tie. Het is dus verklaarbaar, dat de be langen van de kolenindustrie zich tegen electrificatie der spoorwegen in het alge meen, derhalve ook tegen de electrificatie van het baanvak Dordrecht-Antwerpen in het bijzonder, verzetten en dit verzet zich o m. in den raad van beheer der Belgische Spoorwegen uit, waarin de belangen onder kolenindustrie vertegenwoordigd zijn. Van Nederlandsche zijde is eveneens een bezwaar in deze aangelegenheid, omdat •hier de binnenlandsche belangen ineen vloeien met de Belgische. Op het oogenblik is de regeling aldus, dat te Esschen de Nederlandsche locomo tief wordt vervangen door een Belgische. Daar dit bij een electrische trein te groote bezwaren oplevert, zou Belgisch personeei Nederlandsche motorwagens moeten bedie nen en omgekeerd Een dergelijke toestand acht men te Utrecht ongewenscht Zoowel de tegenkanting van Belgische zijde, als de bezwaren van Nederlandsche zijde, lijken echter moeilijkheden van on dergeschikten aard, welke men wel zal kunnen overwinnen. Wij vernemen, dat de dienst hier te lan de er reeds rekening mee houdt, dat de electrificatie van de lijn Dordrecht-Roosen- daal-Antwerpen medio 1941 haar beslag zal hebben gekregen. (Vad.) In het Schuttershof te Middelburg zette Zaterdag de A.V.R.O. haar jaarvergadering voort. De heer De Clercp werd bij acclamatie als voorzitter herkozen. De rekening en verantwoording over 1937, werden overeenkomstig het rapport van de controle-commissie onveranderd goedge keurd. Tot lid der controle-commissie voor het nazien der rekening werd in plaats van het aftredend lid, den heer A M. J. Kruis- sink te Arnhem benoemd de heer W. J. P. Duyne te Amsterdam. De begrooting voor 1939 werd vastgesteld volgens het ontwerp door den penning meester, den heer Korver, voorgelezen. Bekrachtigd werd de goedkeuring van het algemeen bestuur tot den aankoop van 2 perceelen te Hilversum Hierna was de rondvraag aan de orde, waarbij de heer de Graaf uit Den Haag hulde namens de vergadering aan voor zitter, bestuur en directie bracht. De voorzitter bracht daarvoor dank. sloot de vergadering en riep allen een tot weer ziens in 1940 in Leeuwarden toe. PRINS BERNHARD ZAL H.L.O.-PROEVEN AFLEGGEN. Prins Bernhard is Zaterdag te Amster dam in het stadion tegenwoordig geweest bij het afnemen der proeven (athletiek en gymnastiek l van de Vereeniging tot. be vordering van harmonische lichaamsont wikkeling. Bij het vertrek van het terrein heeft de prins aan prof. Van Poelje verklaard, dat hij zelf de proef ook wil afleggen en nader zal afspreken wanneer dit zal geschieden. Dat beteekent. dat hij het diploma van groep 2 (2640 jaar) wil behalen, n.l. hardloopen 80 meter in 17 sec., 3.25 M. ver springen. 105 M. hoogspringen. 18 M. bal werpen. 6 minuten zwemmen. 6 K.M. fiet sen in 'I: uur, 7 M. evenwicht-oefening ibalkloopen) 'en 25 KM. wandelen, binnen 6l/s. uur BATAAFSCHE WOERD BLOOTGELEGD BIJ HERPEN (L.) Onder leiding vail dr. Bursch uit Leiden. In een campagne van drie weken ls door het Rijksmuseum te Leiden onder leiding van dr. F. C. Bursch, conservator aan deze instelling, een groot deel van een Bataaf- sche woerd onder Herpen blootgelegd. Een ovaal-ronde verhevenheid temidden vair het overstroomingisgebied van de Beersche Maas. gelegen en lokaal bekend onder den naam „affenduur", werd in werkverschaffing afgegraven om het zand voor het ophoogen van naburige wegen te gebruiken. Bij deze werkzaamheden werden scher ven gevonden, die dank zij de oplettend heid van den uitvoerder, den heer P. van Gemert en zijn werklieden, bewaard wer den en de aanleiding tot een meer syste matisch onderzoek vormden. Hierbij bleek dat op deze zacht glooien de hoogte een groot aantal kleinere en grootere huizen gestaan hadden, laatstge noemde in het midden op den top rondom een ronde, met water gevulde kom. Deze vierkante huizen waren 6 a 10 meter in het vierkant en waren ten deele in recht hoekige vertrekken onderverdeeld. De wanden bestonden oorsprokelijk uit ge vlochten teenen, bestreken met leem. waarvan eenige resten werden teruggevon den. De hutten rondom vaak ovaal of rond, waren veel kleiner en in sommige gevallen kon geconstateerd worden dat hun vorm min of meer tentvormig geweest moet zijn. In of naast de huizen lagen diepe afval putten waaruit ook fragmenten van ge bruiksgoed te voorsohijn kwamen. Deze waren van verschillenden aard, doch bestonden in hoofdzaak uit aarde werk. MR. GOBBLING TERUG IN DE KAMER? Naar de „Tijd" verneemt, is mr. Goseling voornemens, wanneer H. M. de Koningin het ontslag van het Kabinet zal hebben aanvaard, wederom als Kamerlid op te treden. Mr. J. H. van Maarseveen. die des tijds de plaats van minister Goseling in nam, zou deze weder ter beschikking heb ben gesteld. PRINS BERNHARD BIJ DE JOHANNITERS. Ter gelegenheid van den ridderdag van de commanderij Nederland der Johanniter- orde bracht Prins Bernhard, die eere-rechts ridder dezer orde is. Zaterdagmiddag een bezoek aan het Johanniter-ziekenhuis te Bennekom. Hier waren ook de ongeveer zeventig rid der der orde. die des middags de jaarlijk- sche ridderdagvergadering in kasteel „Door werth" hadden bijgewoond, aanwezig. De Prins werd verwelkomd door den voorzitter van het ziekenhuisbestuur, den heer K. G. W. baron van Wassenaar en den penningmeester E. W. van Holthe. On der leiding van deze beide heeren en van de directrice, zuster Schroder nam de Prins het ziekenhuis, dat in September 1938 een ruime huisvesting kreeg in villa „Oud-Vos senhol" en dat thans een dertigtal bedden telt, In oogenschouw. Om kwart over zes verliet Prins Bern hard. luide toegejuicht door de samenge stroomde bevolking „Oud-Vossenhol", om zich met de ridders te begeven naar kasteel „Doorwerth" waar de ridderdag werd be sloten met een diner. Deze met dttkundige zorg samengestelde American Ciga rette heeft de Oijzonderteigensch.il> iedere keel prikkeling te ver mijden; zij verkwikt door haar zachrcn aangenamen smaak. 20 stuks 25 ct. TOASTED AMERICAN CIGARETTES Op elke origineefe verpakking vindt U deze garantie. 2777 (Tngez. Med.) BANDJIRS. DJEMBER, 3 Juli (Aneta/ANP). Zater dagavond werd door een bandjir van de Laharkali moedjoer de baan van de staats spoor bij kunstwerk 72, tusschen Tempeh en Moedjoer, vernield. Een correspondee- rende hangbrug van de B.O.W. werd volko men vernield. Pasirian is van Loemadjang uit alleen te voet te bereiken. Het telefoon verkeer is weer hersteld. Het overige ver keer zal zeer geruimen tijd gestremd zijn. Voor zoover thans bekend is, zijn geen menschenlevens verloren gegaan. TJILATJAP. 3 Juli (Aneta/ANP). De Noordelijke spoorbrug van de staatsspoor, tusschen Nantjakole en Bandjar is vanmor gen door een nieuwen bandjir verzakt. Het vervoer van reizigers en goederen is omge legd via Tjikampek en Cheribon. De duur van de stremming is nog niet bekend. Van Zaterdagmorgen tot vandaag zijn onafge broken regens gevallen. VERSPREIDE BERICHTEN. Üe kapitein-luitenant ter zee J. W. Termijtelen heeft met ingang van heden het bevel aanvaard over Hr. Ms. „Tromp", welke thans gereed gemaakt wordt voor de reis naar Ned.-Indië, die zooals gemeld op 19 Augustus zal beginnen. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Olderberkoop, F. J. Los te Span broek iN.-H.). CHR, GEREF. KERK. Bedankt: Voor Harderwijk, W. F. Laman te Middelharnis. EEN LUCHTLIJN NEDERLAND- SCHOTLAND? „Wij zullen de mogelijkheden voor een luchtlijn AmsterdamEdinburghGlasgow ernstig onderzoeken en wanneer de voor uitzichten gunstig zijn. openen «dj den volgenden zomer een directe luchtverbin- ding tusschen Schotland en Nederland". Met deze woorden besloot de directeur der K.L.M. de heer A. Plesman een rede welke hij uitsprak ter gelegenheid van de offi- cieele opening van de centrale Schotsche luchthaven te Grangemouth, welke Zater dag plaats vond De K.L.M. had ter gelegenheid van deze opening een extra vlucht ingesteld, welke gemaakt werd door de Roek. onder com mando van Frenken. Oud-burgemeseter van Dordrecht en Rotterdam en oud-Volkenbonds gedelegeerde te Weenen. In den ouderdom van zeventig jaar is gistermiddag op zijn buitenverblijf aan den boulevard te Velp. waar hij juist Zaterdag Wijlen dr. A. R. Zimmerman. was teruggekeerd, plotseling overleden dr A R. Zimmerman, oud-burgemeester van Dordrecht en Rotterdam en oud-volken bondscommissaris voor Oostenrijk Alfred Rudolf Zimmerman werd op 19 Januari 1869 te Amsterdam geboren. Na het gymnasium aldaar te hebben doorloo- pen. studeerde hij aan de universiteit te Deiden in de rechts- en staatswetenschap pen. In 1894 promoveerde hij op een disser- tatie „over internationale arbitrage tot doctor, waarna hij gedurende twee jaren als commies werkzaam was ter provinciale griffie van Zuid-Holland. Van 1896 tot 1899 was hij gemeente-secretaris van Dor drecht en vervolgens tot 1906 burgemeester van die stad. In dat jaar volgde zijn be noeming tot burgemeester van Rotterdam, in welke gemeente hij tevens curator was der Nederlandsche handelshoogeschool. Rotterdam heeft aan dr. Zimmerman veel te danken. Hij nam oa. het initiatief tot den bouw van het. nieuwe stadhuis, tot een belangrijke uitbreiding der havenwerken en tot den aanleg van villawijken, die het wonen in de Maasstad aantrekkelijk zouden maken. In 1921 werd hij afgevaardigd om Neder land te vertegenwoordigen op de finan- cieele conferentie te Brussel. Kort daarop was hij bemiddelaar tusschen Oostenrijk en Hongarije inzake finaneieele geschillen ten aanzien van de afscheiding van het Burgenland. Aan het einde van 1922 werd dr. Zim merman benoemd tot commissaris-generaal van den Volkenbond te Weenen. waar hij tot taak had de Oostenrijksehe financiën te saneeren. In April 1923. toen hi.j deze functie definitief anvaardde. vroeg hij tevens ontslag als burgemeester van Rot terdam. In 1926 verviel dit ambt. daar de Vol kenbondsbemoeiingen met Oostenrijk in dat jaar afliepen In 1927 vertrok hü naar Vera Cruz zulks als voorzitter van de Anglo-Mexican claims commission voor de regeling der Engelsche aanspraken in Mexico welke dateerden uit de jaren 191<j—1920. Als Nederlandsch afgevaardigde nam dr. Zimmerman daarop zitting in de controle- commissie der garant'estaten voor de Oos tenrijksehe opbouwleening. In 1930 verd hij benoemd tot voorzitter der Franszh- Zweedsche verzoeningscommissie. Van ziin hand zijn o.a. publicaties verschenen over i Amerika. Italië en over ons land.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9