CEBUTO LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 3 Juli 1939 Gemeenteraad van Voorhout F is Frankrijk OPENING VAN HET TIJDELIJK MILITAIR TEHUIS. Lectuur gevraagd! Daar gedurende de maanden Juli en Augustus het Jeugdhuis niet beschikbaar is als militair-tehuis voor de 4de Reserve Grenscompagnie, is een gedeelte van de vroegere Gemeentezaal, die nu als Arbeids beurs dienst doet. voor de militairen als tijdelijk tehuis beschikbaar gesteld Zater dagavond had de opening plaats, waarbij o m tegenwoordig waren de burgemeester mr. w. J Woldringh v. d. Hoop en kapitein Gemmeke. De heer Volbeda heette in zijn openings woord allen hartelijk welkom; in de eerste plaats den burgemeester, omdat deze met de wethouders goedgevonden had deze zaal als tijdelijk militair tehuis in gebruik te nemen. Het was een teleurstelling om het Jeugdhuis te moeten verlaten, daar de heer Turcnhout met zijn vrouw daar de juiste toon weet te treffen. Het Jeugdhuis wordt echter ieder Jaar gedurende de zomermaan den voor pensiongasten in orde gebracht. !We zijn blijde, dat we dit nieuwe tehuis hebben. Spr. heette voorts welkom kap.tein Gemmeke. die niettegenstaande zijn drukke bezigheden, zich kwam overtuigen, hoe het hier is ingericht. Voor deze innchting heo- ben we veel moeten leenen, waarbij de ■teekenschool. het Jeugdhuis en eenige fa milies hun medewerking verleenden. Spr. sprak waardeerende woorden tot den heer A. Bonefaas, die zich bereid verklaard had om hier als concierge te fungeeren. Ten slotte richtte spr. het woord tot de aanwezige onderofficieren en manschappen die hier hun familieleden kunnen ontvan gen en die hier hun correspondentie kun nen voeren. Kapitein Gemmeke bracht namens de aanwezige en afwezige militairen dank aan den burgemeester, den voorzitter en het bestuur, die zich beijveren om het den militairen zoo aangenaam mogelijk te maken. Hierna werden koffie en sigaren aange boden. De Gemeentezaal is gezellig ingericht. Aan één ding heeft men nog gebrek. Gaar ne zou men nog van de burgerij lectuur willen ontvangen, waaraan groote behoefte bestaat. Sergeant-majoor-instructeur Lin- geman zal ze met groot genoegen voor de militairen in ontvangst nemen. N. O. van het 2e Duinpad deed aan gifte. dat door een zoontje van K. aldaar een ruit van zijn woning is stuk gegooid. KATWIJK AAN DEN RIJN. De gewone maandelijksche collecte •voor de restauratie der Ned. Herv. Kerk alhier heeft de som van f. 42.24 opgebracht. Door wijlen mevr. de wed. T. Lens Vooys zijn aan de Ned. Herv. Gemeente alhier twee zilveren Avondmaalskannen geschonken, terwijl aan de Diaconie der ■Ned. Herv. Gem. f. 100 Is gelegateerd. LEIDSCHENDAM. Burgerlijke Stand. Bevallen: M. Th. de Jong, geb. Meyer, z. Getrouwd: J. van der Hulst en G. J Spruyt A. J. Hemmes en A. Stern. De heer C. L. M. Taverne, volontair ter gemeentesecretarie alhier, Is geslaagd voor het exaimen gemeente-administratie. De inzameling onder de leden der Ned. Herv. Kerk ten bate van de Classicale zen ding heeft opgebracht f 21.97. Donderdag as. zal een speldjesdag ge houden worden ten bate van de Herv Stich ting Zonnegloren, sanatorium voor TB C - toestrijding. Alhier is opgericht de Herv, Meisjes- vereeniging Mirjam. Het Jeugdkoor „Jong Zanglust" zal op 28 Juli deelnemen aan het concours te Zeist. LISSE. Schoolreisje Gercf. School. Onder begunstiging van mooi zonnig weder maakten de klassen 4, 5 en 6 van de UL-.O een schoolreisje door Noord- Holland. Op de heenreis werden in de Zaan streek de fabrieken van Verkade bezocht en daarna het Monument op den Afsluit dijk. Vervolgens ging het naar Den Helder, waar militair geschut bezichtigd werd. Langs de Noordzeekust werd gereden naar de omgeving van Schoorl en Beverwijk, waar de jongens méér aardbeien zagen, dan zij ooit bij elkaar gezien hebben! Hier en daar werd gepauzeerd en in wendige mensch versterkt met een ruime tractatie. Des avonds om half 9 arriveerden de kinderen weer hier ln een opgewekte stem ming, begroet door een groot aantal ouders Het was een prachtige dag voor de schooljeugd. Mej. A. G. E. ten Hagen alhier slaagde voor het eindexamen 5-j. H.BS. De Harmonie „Trou moet Blycken" geeit Maandagavond op het Habako-par- keerterrein een zomeravond-concert. Door .Ad of pil Kolping" zal Dinsdag avond een concert worden gegeven in het HB.G.-gebouw. Gevonden: zwarte haarstrik, duim stok, sportriem, cartonnen rol met plaat, loterij-lot, heerenrijwiel. Inlichtingen bij de politie. Mej. T. Lamboo alhier slaagde voor de acte voor onderwijzeres. NOORDWIJK. „Het Groene Kruis". In het bestuur der Zuid-Holl. vereenlglng „Het Groene Kruis" afdeeling Noordwijk, is eenige verandering gekomen: In de laatst gehouden bestuursvergadering werd dit als volgt saamgesteld: J. P. Niekerk, arts., voor zitter: R. J de Groot, vice-voorz.; H. J. de Graaf, arts. secr.: F H. van Spanje. 2de seer.: G. A. E. Duyster, pennlngni. Mevr. K. SandersNes en mevr. Van GilseGel- dermalsen, leden. de Kagerplassen, waar men volop genoot van de watersport. Op den terugtocht werd een speeltuin te Sassenheim bezocht, al waar de kinderen eenige traktaties genoten en zich verder geruimen tijd kostelijk amu seerden. Te 8 uur landde men weer aan de Schie, vanwaar men verder te voet naar Noord- wijk aan Zee ging. Het was een schitterend geslaagde boottocht. Gevonden: Een grijze sok; een jong hondje; een oorknop; een blauw kinder jasje; een blauw colbertjasje; een porte- monnaie met inhoud; een autoband op velg; een kanarie; een kinderstep; een rljwielbelastlngmerk; een dameshand schoen; een paar zwarte dameshandschoe nen; een bruine jongenspet; een 5 K.G. ge wicht; een zilveren horloge in kastje; een rood gebreid damesjasje Inlichtingen over bovenstaande voorwerpen uitsluitend des Woensdags cn Zaterdags van 6 tot 7 uur nam. ten politlebureele alhier. De heer N van Zelm alhier is ge slaagd voor het examen gemeente-admini stratie. NOORDWIJKERHOUT. Burgerlijke stand Geboren: Johannes Jacobus, Z. van W. Kor tekaas en M. Los Gerritje Wouwina, D. van T. Pors en H. Hoetmer Bastlaan Jan, Z. van A. van der Tang en B. Passchier Hubertus Eduard Theodorus Antonius, Z. van C. K. J. Conijn en J. A. Buschman Johanna. D. van Th. N. van der Meer en H. Broekhof Wil helmus Leonardus Gerardus, Z. van Th. M. Bader en M. J. Meeuwissen Wilhelmus Pe trus, Z. van N. van den Berg en A. P. van den Berg Engelbertus Antonius, Z. van G. van den Rotten en M. A Franken Anna Hen- drika, D. van P. van den Burg en M. A. War- menhoven Cosmas Antonius, Z. van M. C. Kokkelkoren en J. J. Rijnbeek Maria Jo hanna, D. van H. J. Duivenvoorden en A. M. Bus, Overleden: G. Vogelaar 2ü j. A. Ligtenberg 40 j., echtgenoot van M. C. Donders M. Kaptein 76 j., weduwe van C. de Groot C. Kerkvliet 72 J. Th. J. Kortekaas 27 J. W A. Latta 59 J. F F. E. Richartz 46 j., echtgenoot van C. C. van Doorn J. de J Koning 86 j. W. van den Berg 73 j.. weduw naar van M. Hoogeboom H. van der Meer 82 j. weduwnaar van J. M. Ligtvoet A. Lau- rijssen 90 j., weduwnaar van W. Marcè. Ondertrouwd: Th E. van den Berg 37 j. en j A M. Schulte 33 j. A. W. van den Burg 28 j. en J Brauer 23 j. Gehuwd: A. J. Pennings 26 j. en A. C. J. de Groot 25 j. J. P. Onderwater 32 j." en H J. Kortekaas 29 J. H. W. van Eeden 29 j. en J. C. van Paridon 30 j. M. D. Berrevoets 47 J. en M. Waterland 46 A. Jansen 23 j. en A. M. W. Carree 24 j. W F. van den Burg 27 j. cn E. Kuiper 24 j. J. C. Broekhof 26 j. en A. van den Berg 23 j. Aan de R.K. Kweekschool te Moofe, slaagde voor de acte L.O. mej. L. van Iersel, alhier. NOORDWIJK BINNEN. Geslaagd boottochtje. Uitgaande van de Jeugdcentrale maakte een 60-tal meisjes en jongens Zaterdag middag, onder leiding van de heeren Kok en Kpope en eenige dames een boottochtje. Over Warmonderleede ging de tocht naar OEGSTGEEST. Algemeene R.K. Jeugddag. Deze jeugddag, die aanvankelijk was be paald op Zondag 11 Juni J.I., was wegens het ongunstige weer uitgesteld, nadat de kerkelijke plechtigheden hadden plaats ge had. Zoo is dan dit grootsehe feest voor de R K. jeugd, waaraan zoo talrijke voorbe reidingen waren voorafgegaan, gisteren ge houden, Het sportterrein naast de R.K. school, zoowel als de kerklaan waren met talrijke vlaggen en winpels versierd, het geen een feestelijk aanzien gaf. 's Middags werd daar de jeugd ontvangen door de organisatie-commissie, bestaande uit de heeren M. J. Swart, voorzitter, P. J. v. d. Voort, secr. en A. C. Sommeiing, pen- ningm., die door vele trouwe helpers en helpsters werden bijgestaan. Keurig in for matie opgesteld, traden de deelnemende leden van de Kruisvaart, St. Jozefsknapen en de Vrouwelijke jeugdbeweging voor Ka tholieke Actie voor de tribune, welke ge heel was bezet met belangstellenden, w. n. de geestelijken van de parochie. Spoedig was ook het afgezette terrein met toeschouwers gevuld. Na den opmarsch hebben op het uitge strekte veld de dames en adsp.-leden van de R.K dames-gymnastiekvereeniging, on der leiding van mej. Kellenaers, leerares M. O llch. oef., op keurige wijze eenige al- gemeene vrije oefeningen uitgevoerd, ge volgd door rhythmische gymnastiek van een groep damesleden. Eenige volksdansjes voor alle meisjesadspiranten verwierven een daverend applaus. Vervolgens betraden de leden van de R.K. heeren-gymnastiekver. onder leiding van den heer G. F. van Oerle, het terrein voor de uitvoering van vrije oefeningen brugturnen en hoogspringen. Ook deze le den hebben doen zien tot welk hoog peil zij zün gekomen. Zeer groot was de deelneming voor de volksspelen voor meisjes en jongens en waarvoor ook een enorme belangstelling be stond. Het mfddagfeest Is besloten met een ge- costumeerden voetbalwedstrijd. Het avond feest stond onder leiding van den heer W. Quint Hieraan werkten mede de leden van de Gezellenver., de Accordeonclub, de Kruis vaart en St. Jansknapen en de Blokfluiten- club. alsmede van de Meisjescongregatie. Uitgevoerd zijn voordrachten, tooneel- stukjes en declamatie. Reidansen door 40 leden van de Meisjescongregatie en tot be sluit een groot kampvuur. Het geheel werd opgeluisterd door vroolijke muziek van het geluidstechnisch bureau „Elra" alhier. Het feest mag in alle opzichten als zeer ge slaagd worden beschouwd, waarvoor, dank zij het gunstige Weer. een warm woord van hulde toekomt aan het bestuur van de R.K. sportver. „St. Willibrord". RIJNSBURG. Afscheid burgemeester Bosschieter. De heer W. L. v. d. Gugten sprak niet zooals vermeld namens de R.K., doch namens de AH Raadsfractie. Na het vertrek van de familie Bosschieter heeft de voorzitter van het comité, de heer C. D. v. d. Vijver de leden bedankt voor hun bemoeiingen, ln het bijzonder hen, die afzonderlijke werkzaamheden hadden ver richt. Burgerlijke Stand. Geboren: Anna Emi. d van J. de Moov en I. Nagy: Jannetje Elisabeth, d. van J. v Delft en D. v. Belle: Trijntje, d. van P. Ravensbergen en S. v d. Burg OndertrouwdE. J. Haalmeyer en R. Boorsma. De collecte voor den Gewapenden Dienst heeft in onze gemeente f. 14.20 op gebracht. Aan het Postkantoor alhier werden voor de Rijkspostspaarbank in Juni 106 in lagen gedaan tot een bedrag van f. 3523.75 en 34 terugbetalingen tot een bedrag van f. 1556,10. De bijzondere collecte voor de Kerk voogdij heeft ln de Ned. Herv. Kerk f. 58.37 opgebracht. SASSENHEIM. Een schadepost. De heer v. d. A. -bemerkte Zaterdagmor gen tot zijn ontsteltenis, dat uit zijn jas V«4e beKuimgin gen aan de gemeente opgelegd. Een nieuwe ambiswoning voor den burgemeester. De raad van Voorhout vergaderde. Af wezig weth. v. Reisen. De voorz. herdacht den verjaardag van Z.K.H. Prins Bern- hard, waarna hij de leden van den raad dankte, mede namens zijn eohtgenoote, voor de blijken van medeleven, bij hun huwelijk ondervonden. Tenslotte memo reerde spr. de gemeenteraadsverkiezing. Met sympathieke bewoordingen dankte spr. de leden die niet meer terug keeren, ook namens alle gemeentenaren, voor hun zitting ln den raad. De heer v. d. Geer dankte ook namens de leden F. M. Angevare en Jac. Colijn voor de tot hen gesproken woorden. Volgde nu opening met het ambtelijk gebed. De geloofsbrieven der toekomstige raadsleden werden in orde bevonden. In verband met de geloofsbrieven van den heer Kruithof, vroeg de heer v. d. Noular.d of het wel wenschelijk is, dat dit raadslid in een gemeentewoning woont. Raadsleden mogen toch geen voordeelen betrekken van de gemeente. Aan de hand van art. 26 en 28 der gemeentewet, con cludeerde de voorziter dat in een dergelijk geval een raadslid kan worden ontheven van zijn benoeming. Het lid Kruithof zeide. dat hij reeds vóór de verkiezing, ten gemeentehuize had verklaard, dat hij naar een andere woning uitziet. Ingekomen was een schrijven van het Accountantskantoor Michon, waarin ver zocht werd om een wijziging van de per- soneele belasting voor koffiehuizen. Daar het hier alleen het Parochiehuis betreft, stelden B. en W. voor, hierop voorlooplg afwijzend te beschikken; aldus besloten. Een voorstel van B en W. tot verlenging van den ontruimingstermijn van onbewoon baar verklaarde woningen aan den Looster- weg. tot 1 Januari 1940, werd aangenomen, evenals het voorstel van B. en W. tot op heffing der Zekerheldsstelling van de heeren W. v. Elk en G. A. Thden. .De ver. E.H.B.O. had aan het gemeente bestuur een jaariijksche subsidie verzocht van f. 50. B en W. stelden voor f. 25 te verleenen. Aldus besloten, met aanteeke- ning dat het lid Spierenburg tegen is Het voorstel van B. en W. tot wijziging der verordening der personeele belasting werd z,h.st aangenomen. Een voorstel van B. en W. in verband met het terugont vangen der gomeentebegrooting 1939, vor derde een zeer lange discussie. Ged. Staten leggen de gemeente vele posten van be zuiniging op O.a. moet op de post straat verlichting f. 3.50 p.j. bezuinigd worden. Ook de verteringen op de stembureaux dienen afgeschaft. Het lid Spierenburg vresgof hier dan met geld gesmeten wordt; waar is ons budgetrecht enz.? De heer Kruithof merkte op, dat wij het poesje zijn en Ged. St. de hond. De laatste is meestal de sterkste.HiJ wil een krachtig protest indienen. Na een discussie van ruim een uur, werd -het voorstel aanvaard. Een 17-tal wijzigingen der gemeentebe- grooting 1938. werd z.hst. aangenomen. Hierna werden de notulen der vorige ver gadering behandeld. De heer Kruithof merkte op, dat zijn uitlatingen in de no tulen wat te slap tot uiting waren ge komen. de pers had deze in het verslag uitgebuit. Als hij dit geweten had. dan had hij liever ln het geheim gesproken. Hij ontkende ten stelligste dat- door hem was gezegd dat: .De wethouders loopen aan den leiband van een jong en onerva ren persoon. De heer Spierenburg nam hiertegen stelling en laaSrte de momen- teele houding van het lid Kruithof. Nu de persoon, waar het toen over ging, aanwezig is, kruipt hij als het ware op een oneerlijke wijze terug. Ook weth. v. d. Hulst zeide met nadruk en dit werd door den heer v. d. Nouland en andere leden bevestigd, dat de heer Kruithof zich wel degelijk zoo heeft uitgedrukt en dat de couranten verslagen niets te wenschen overlieten, ook géén woord. De voorzitter zeide het te betreuren, dat al ditgene gesproken is, terwijl hijzelf af wezig was en dat hij ook hiervan niet in kennis was gesteld. Hijzelf houdt van een ronde en eerlijke meening; de principes hieromtrent zulten wél verschalen. Critiek op mijn persoon, in het openbaar gespro ken, aids spr. zal nooit lelden tot een min der goede onderlinge verstandhouding. De heer Kruithofzeide hierop, dat, als hij deze woorden gesproken heeft, hij deze in het bijzijn van den raad. terugneemt. Nu volgde nog een lange bespreking over het alonde bekende „Platte dak" van een bloembollensdhuur, waarna de voorz. de vergadering te ongeveer 's nachts half één schorste, waarna deze omstreeks 2 uur na geheime zitting werd heropend. De navol gende besluiten werden toen vastgesteld; lo een 5de wijziging der genreentebe- grooting 1939; 2o. met 7 tegen 3 st. werd aangenomen oen contract aan te gaan met Mr. G F. W. Berckel, waarbij het hem vergund wordt voor eigen rekening een ambtswoning te bouwen in de gemeente Voorhout, terwijl de gemeente zich ver bindt. om bi.i beëindiging van het in deze gemeente bekleede ambt, de woning over -e nemen tegen een bejoaald gedrag Nog werd besloten een plan van uitbrei- 'ing voor een bepaald deel der gemeente oor te bereiden. Hierop sluiting. een bedrag van f. 100 was verdwenen. Dit bedrag is hij op het traject Bloemlust Berkenlaan kwijt geraakt. Het geld was bestemd voor uitbetaling van arbeidsloon. Het Segoba-werk. Alhier is een bijeenkomst gehouden met de vertegenwoordigers van de organisaties waarin een ambtenaar van het departe ment van sociale zaken, een uiteenzetting gaf over het onderwerp: Sport en geeste lijke ontwikkeling bevorderen arbeidslust". In verband met den seizoenarbeid hier ter plaatse, achtte men het thans niet de geschikte tijd om het systeem hier in t.e voeren. Er zal een commissie worden In gesteld ter voorbereiding. Ook de finan- cleele kant werd besproken. Besloten werd te trachten het werk in in het najaar te doen aanvangen. As. tentoonstellingen in „Bloemlust." Het programma voor het as. seizoen van de Tentoonstellingscommissie „Bloemlust" is thans vastgesteld. De Kersttentoonstelling wordt van 2023 December gehouden. Hiervoor zijn een gouden medaille en een zilveren beker als prijzen uitgeloofd. Voor de Tulpententoonstelling van 16 20 Januari is voor de beste inzending in 10 soorten een zilveren beker beschikbaar gesteld. Van 30 Januari3 Februari is er een algemeene tentoonstelling van diverse bol gewassen, zoowel gekoelde als niet-gekoel- de. Hiervoor worden medailles uitgeloofd. De jaariijksche Narcissententoonstelling wordt gehouden van 1317 Febr. Hiervoor zijn 3 wisselbekers en 1 gouden medaille beschikbaar. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor alhier werd gedu rende de maand Juni ingelegd f 15.738.13 en terugbetaald f. 6162.43. Het wegennet. Het gedeelte TeijlingerlaanRijksweg van den Prov weg NoordwijkRijksweg, zal met November gereed moeten zijn. Er komt dan weer een wandelweg bij, die zeker ln den smaak zal vallen. Ven de te maken „Jacoba van Beijerenbrug" zal binnen kort het beton gestort worden, terwijl men voor den aan te leggen weg bezig is het veen weg te graven, waarna het zand ge stort kan worden en de verharding aange bracht. Het verkeer over de Teijlingerlaan zal bij gereedkoming van dezen weg wel wat verminderen. Voor het examen L. O. slaagde te Den Bosch mej. J. Rozema alhier. VALKENBURG. Burgerlijke Stand. Getrouwd: Johannes Michiel v. Lunsen. 25 j. en Gerarda Jo'hanna Maria de Greef, 23 jaar (won. te Zeist). VOORHOUT. Burgerlijke Stand. Geboren: Antonia Margaretha Maria. D. van J. Kortekaas en H. A. v d. Berg Henricus Cornells. Z. van L. P. V. d. Lans en H. P. Oostdam. Ondertrouwd: Johannes Warmerdam 22 j. te Lisse en Elisabeth Johanna Bel 26 j. Wilhel mus Adrianus Heemskerk 22 j. te Noordwijk en Alida Adrana v. d. Meer 23 j. Tot kweekeling met akte is aan de R.K. Jongensschool alhier toegelaten de heer P. Ver stege van Noordwijk. VOORSCHOTEN. De collecte gehouden voor het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden (oud-militairen) heeft alhier opgebracht, netto, f. 30.80 (v. J. f. 14.65). WARMOND. Bijeenkomst De Hanze. De afd. Warmond van de R.K. Hanze ver gaderde onder voorzitterscha.p van den heer F. Slager. Na een welkomstwoord van den voorzitter, las de secr., de heer S. van Stijn, de notulen, die vastgesteld werden. De voorz. deelde mede. dat een schrijven was gericht aan het gemeentebestuur met betrekking tot het in den raad behandelde uitbreidingsplan dezer gemeente. Dan werd behandeld het adres van den Bond van R.K. winkel- en kantoorbedienden, waarbij een enquête werd gehouden met betrek king tot een vervroegde Zaterdagavondsloii- ting. In principe kon men zich met een vervroegde sluiting vereenigen en "wilde ftien voorloopig deze sluiting een uur ver vroegen. Na de rondvraag, waarin inzake een kwestie betreffende het uitbreidingsplan, de handeling van het dagelijksch bestuur werd goedgekeurd, volgde sluiting. ZEVENHOVEN. Loop der Bevolking. Gevestigd: H. v. Smoorenburg, uit Weesper- karspel. Vertrokken: A. de Geus, n. Jutphaas. Burgerlijke Stand. Geboren: Elisabeth Johanna, d. van A. Aart man en M. G. v. Lammeren. Voor onze oudjes. Een inzameling voor een autotocht voor ouden van dagen bracht ruim f60 op. NIEUWS UIT IJMUIDEN. Weekoverzicht. De vischomzet in de eerste helft van 1939 was ruim 3Yj, millioen gulden of ca. 2Yi ton meer dan verleden jaar. Dat is een behoor lijke vooruitgang, maar er zit veel .schijn" in, want van deze 2Vi ton is 2i/s ton af komstig van de toevallige haringvisscherij der trawlers gedurende Februari, Maart, April en Mei. Zal dc tweede helft van het jaar ook 3Vj mil lioen opbrengen? Dat moet, willen wü het om zetcijfer van 1938 bereiken. het ideale touristenland, met zijn kathedralen, zijn oude steden schoon, zijn kunstschatten, zijn mon daine vermaken en zijn beroemde keuken. Een Fransche reis per Cebuto Touringcar is een genot van begin tot eindel Uit de Cebuto Massakeus: 6 dg. Parijs-- *9 7 dg Vogezen - 56.75 8Vi dg. Fransche Jura en Savoye.. 74.50 10 dg. Bretagne, Normandlë. de Loire en Parijs 87.50 13 dg. Fransche Rivlère 112.— 8 dg. Zwitserland, Luzern 69.50 Inlichtingen en Reisgids bij: JAC. HEEMSKERK TOURINGCARS Agentschap: Sigarenmag. H. Heestermans, Leiden, Steenstr. 24 bij Beestenm. Tel. 1532. 2779 (Ingez. Med.) Véél zal afhangen van de zomer-trawlharing- visscherij. waarvan de volgende week de eerste geautoriseerde aanvoer verwacht kan worden. Er zijn al eenige booten met haringnetten naar zee en naar wij vernamen, wordt Maandag de eerste boot verwacht, n.l. de „Haarlem" met haring in kistjes. Het was deze week weer zuinig met de be sommingen. Schelvisch kwam er meer dan vol doende, maar aan Kabeljauw was er gebrek en ook koolvisch was schaarsch, zoodat voor deze beide laatste soorten flink geld betaald werd. Zoo konden enkele booten, als de .Amsterdam" en de „Prinses Beatrix" nog een aardige be somming maken, maar het waren ook de eenige, di£ deze week boven de 3000 gulden uitkwamen. De ..Delft" had slechts f. 2500.maar dit was het resultaat van enkele dagen visschen. MaVdag waren er vier groote trawlers aan de mar^t. n.l. de „Walrus"', de ..Maria van Hat- tem". de „Erin" en de „Delft". Hun gemiddelde besomming was slechts f26.75. Er kwamen deze week slechts 17 trawlers binnen, hetgeen wil zeggen, dat dit de slechtste week van het jaar was. Verder kwamen er 51 loggers en 1 kotter aan de markt. DE HARINGVISSCHERIJ De vangsten blijven nog steeds schraal: van een algemeen goede visscherij is geen sprake. In het begin van de week was de aanvoer wat ruimer. Maandag was de aanvoer zeer vast, doch Dinsdags liepen de prijzen opnieuw terug. Verschillende partijtjes waren geschikt voor export en zoodra het prijspeil dit eenigszins toeliet, werd op bescheiden schaal een aanvang met de verzending gemaakt. Er is een levendige vraag van verschillende zijden, doch de prijzen zijn voor export nog iets te hoog. Zoodra de aanvoeren wat toe zul len nemen, is echter te verwachten, dat- de prij zen zich nog wat verder aan zullen passen. In de export van oude haring zit weinig schot: de steurharing is zoo goed als gerüimd, doch volleharing is er nog voldoende. De koel- maatjes zijn zoo goed als weg. Voor den bin- nenlandschen handel is het gelukkig, dat de prijzen voor de nieuwe maatjes thans op een peil zijn gekomen waarbij op volle capaciteit gewerkt kan worden. De Bond van Ned. Haringexporteurs is over gegaan tot stichting van een eigen bonds- kantoor en heeft mr. A. Hoekema te Den Haag tot secretaris benoemd. De toenemende over heidsbemoeiing en de steeds grooter wordende moeilijkheden op exportgebied eischte te veel van de krachten van het bestuur. De Reedersvereeniging v. d. Ned. Haring visscherij viert dezer dagen haar 25-jarig ju bileum. De omstandigheden, waarin het haring- visscherij-bedrijf zich thans bevindt, verschillen wel heel wat met die van 25 jaar geleden. De directe vooroorlogsjaren behooren tot de beste, die het bedrijf gekend heeft, terwijl de moeilik- heden van de laatste jaren wel zelden zóó groot geweest zullen zijn. DE TREILVISSCHERIJ. De vischprijzen bleven de afgeloopen week aan den lagen kant. De resultaten voor de kleine motorloggers waren onbevredigend. Ver schillende zwaardere motorloggers hadden mooie vangsten en konden zoodoende nog wat besommen. De meeste kleine motorloggers. die voor de haringvisscherij in aanmerking komen, hebben thans de treilvisscherij beëindigd; de resultaten, dit voorjaar behaald, zijn over do geheele linie verliesgevend geweest. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN. 3 Juli. Per Kg Tarbot 45—40; Tong 1.10—0.88; Heilbot 1.30. Per 50 Kg.: Griet 30—14; Middel schol 2610.50; Zetschol 2317; Kleinschol 18 —7.40; Schar 7.50—4.90; Tongschar 25—17; Poontjes 3.701.20; Groote schelvisch 1610; Middel schelvisch 1510.50; Kleinmiddel schel visch 116.50; Kleine schelvisch 7.604.70; Gr. gul 12.506; Kleine gul 8.50—3.20; Wijting 3.80 —1.90; Makreel 5.503.60; Versche haring 10-8; Kleinmiddel heek 8. Per 125 Kg Kabeljauw 4019. Per stuk: Leng 0.55; Koolvisch 0.800.30. Besommingen trawlers: „Knikker" IJM 4. 250 manden, f. 1450: ..Hollandia" IJM 78. 325 m.. f. 2130; „Cornelis" IJM 15. 420 m. f. 2340; „Silvain" IJM 116. 615 m.. f. 2890: „Haarlem" IJM 9, 340 m.. f. 3690: Caroline" IJM 26. 1225 m f. 4330: ..Christine" IJM 2. 365 m.. f. 2090: „Condor" IJM 72, 160 m., f 1520; „Flamingo" IJM 25. 755 m f. 3290. Besomming loggers: IJM 204 f. 330; IJM 201 f. 430; KW 166 f. 290; KW 3 f 350: KW 28 f. 670; KW 75 f. 260; KW 175 f. 490; KW 89 f. 370; KW 178 f. 390; KW 177 f. 380; KW 108 f. 410; KW 125 f. 420; KW 46 f. 360; KW 104 f. 440; KW 52 f 310; KW 135 f. 400: KW 69 f. 360; SCH 225 f. 1250; SCH 132 f. 580; KW 155 f. 680: KW 60 f 320: KW 107 f. 370: KW 62 f. 170: W 56 f. 1300: KW 53 f. 340; KW 130 f. 430 KW 42 f. 350; KW 105 f. 400. Volgens radiografische berichten uit zee waren de vangsten van onderstaande schepen hedenochtend als volgt: KW 43. 2 k.; KW 158, 2 k.; KW 151. 5 k.; KW 49. 1 k. 3—2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 7