VERKEERSONGELUKKEN Het Leger exposeert 80ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 1 Juli Derde Blad No. 24314 WJGE SALTS BUITENL. WEEKOVERZICHT Steeds somberder wolken GEMENGD NIEUWS Twee dooden bij motorongeluk De schaduw op ons mooie wegennet HOOGSTRATEN's BOEKHOUDBUREAU. Plantsoen 29, Tel. 1754, Leiden BOEKHOUDEN, TYPEN, STENO, OPLEIDING PRAKTIIK DIPLOMA'S We leven in een tijd van herdenkingen én nu niet bepaald van de aangenaamste. Het is 25 jaar geleden, dat te Serajewode schoten vielen, die een maand later den wereldoorlog zouden ontketenen. En thans beleven we een zeilde periode van angstige spanningen, al zijn dan niet onschuldige slachlolfers gevallen. Alles concentreert zich wederom op Euro pa. De Engelsche tactiek om In het Verre Oosten zoolang mogelijk te traineeren heeft succes afgeworpen. Weliswaar heeft de Britsche leeuw daarbij dingen moeten ver dragen, die vroeger nimmer zouden zijn geduld, maar Japan schijnt momenteel weer in te binden en zoodoende te beant woorden aan de Engelsche verwachtingen. Londen speculeerde zeer duidelijk op het overnemen van het gezag door de centrale regeering. nadat de militairen een botsing hadden willen forceeren, die den oorlog tengevolge zou hebben gehad. Londen toon de zich dientengevolge zeer lijdzaam en het geduld schijnt met succes te worden bekroond. In ieder geval is men al weer zoover, dat te Tokio de besprekingen zul len worden hervat; in de eerste plaats over het incident van Tientsin, maar on getwijfeld daarover heen over de totale verhoudingen, sinds Japan zijn oorlog in China begon. En Amerika heeft duidelijk genoeg getoond, dat het de Engelsche op vattingen omtrent recht en orde volledig onderschrijft, gelet op de eensgezinde hou ding inzake het overeind houden van rech ten van vrije scheepvaart in de vrijhavens als anderszins! O.i. een reden te meer, dat Tokio het heeft aangedurfd om de mili tairen, die het liefst de kwestie op de spits hadden gedreven en daarom niet zijn te ruggedeinsd voor maatregelen als Wester- sche mogendheden zich niet plegen te laten welgevallen, terug te dringen en het ver stand te laten spreken, dat voorschreef om zich niet te wagen in ondernemingen, waarvan de draagwijdte niet is te overzien. Voor Londen was er inderdaad alle re den om zich niet te vast te binden in het Verre Oosten, want het voelde maar al te zeer, dat Duitschland druk doende is, om inzake Danzig zijn zin door te zetten. Wat daar precies zich afspeelt, is niet duidelijk, doch dat de Anschluss volgens oude me thoden zonder rechtstreeksch geweld op gang is gebracht, mag men als zeker aan nemen. Totdusver behouden beide partijen, die in de eerste plaats daarbij betrokken zijn, haar kalmte, doch hoe lang kan dat voortduren? We naderen het gevaarlijke oogenblik, dat zal worden doorgetast in een of ander opzicht en dat moment kan voor Europa de verschrikkelijkste gevolgen hebben Is Danzig dan een oorlog waard, zal men zich wellicht afvragen. Danzig op zich zelf niet, maar men moet niet over het hoofd zien, dat de kwestie Danzig slechts een be scheiden onderdeel is geworden van het geen Europa bezig houdt! Het gaat niet meer om Danzig of om welke andere kwes tie ook, het gaat thans niet' meer om de knikkers, doch om het spel! De Westersche democratieën voelen, dat het oogenblik is gekomen, dat beslist moet worden omtrent de methodes, die voortaan de wereld zul len beheerschen en daarom houden zij nu voet bij stuk. Of het nu Danzig betreft of wat ook. is bijzaak geworden. Het gaat er slechts om, of geweld dan wel onderling overleg de politiek zullen maken en het non-agressie-blok is geheel gevormd om de geweldstheorie het hoofd te bieden. Iedere daad van agressie, door wie ook bedreven en tegen wie ook gericht, brengt automatisch de botsing, die ons werelddeel in vuur en vlam zal zetten. Het is een som ber beeld, maar het eenig juiste. Wanneer dit algemeen zoo werd aangevoeld, zou misschien erger nog zijn af te wenden, doch de vrees is gewettigd, dat Berlijn nog altijd gelooft, dat Londen zijn verplichtin gen niet zal nakomen, als puntje bij paal tje komt en dat doet het ergste vreezen in niet al te ver verschiet De Duitsche actie rond Danzig verkeert nog pas in het begin-stadium, doch als het Hitler-Duitschland eenmaal een actie heeft ingezet, wordt zij niet meer onderbroken, dat heeft de ervaring genoegzaam geleerd! Berlijn meent dus door te kunnen zetten, alles ten spijt. Het is spelen met vuur Duitschland zal niet kunnen zeggen, dat het niet voldoende is gewaarschuwd. Bleef in 1914 de houding van Engeland vaag. al thans voor niet-ingewijden. daarvan is nu geen sprake. Het tegendeel is eerder het geval. Zoowel van regeeringszijde als van den kant der diverse partijen laat men er niet het geringste spoor van twijfel meer bestaan. Verschillend van toon en genuan ceerd van klank hoort men uit Engeland slechts de oprecht gemeende waarschu wing. dat Groot-Brittannië zijn aangegane verplichtingen ten volle zal nakomen en dat iedere daad van agressie met de wape nen zal worden beantwoord. Wie daaraan nog twijfelt, begaat een fout, die niet meer te herstellen zal zijn.... Engeland put zich uit in pogingen om het de as duidelijk te maken, dat over alle kwesties te praten valt, geen een uitge zonderd, mits van te voren voldoende waar borg wordt gegeven, dat aangegane ver plichtingen zullen worden nagoleefd en niet eenzijdig worden opgezegd. Het is een teer punt, dat aldus wordt aangeroerd, daar impleciet de as zoodoende wordt be schuldigd. zich niet aan verplichtingen te houden! En hoe in dit opzicht te aanvaar den waarborgen mogelijk zullen zijn, zelfs bij goeden wil van weerskanten? Te meer klemt dit, waar in Engeland de stemming verbitterd is geworden. De idee van normaal overleg is geheel opgegeven, de ondervinding heeft te zeer geleerd. En geland is overtuigd, dat tegenover de machts-idee van de as slechts een nog grootere macht gesteld moet worden om het grootste onheil te voorkomen, zoo dit tenminste nog mogelijk is voor dictatoriaal geregeerde landen. Voor een dictator is er immers niets zoo moeilijk als een terug wijken en een bekennen van zijn neder laag Voort, altijd maar voort, dat is de leus, die een dictator door dik en door dun in practijk moet brengen, wil hij zich op den duur kunnen handhaven. Waar alles faaldeNeem Vange Salts tegen rheumatiek. Als gewone middelen tegen rheumatische pijnen U geen verlichting hebben gebracht, blijkt daaruit, dat Uw rheumatiek van de hardnekkige soort is. Die pijnen moeten met een extra krachtig middel worden be streden. Vange Salts is samengesteld spe ciaal voor hardnekkige rheumatiekgevallen en heeft een dubbele werking. De alkali in Vange maakt het zuur in Uw gestel on schadelijk. De minerale zouten beletten de ophooping van, urinezuur. Door deze dubbel krachtige werking zal Vange U verlichting brengen waar andere middelen faalden. Uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten. Prijs 85 cents, voldoende voor een flinke kuur. Vangt Uw pijn 2063 (Ingez. Med.) HEVIGE BOTSING OP DE BAAN VAN DE T.T.-RACES. Op de baan van de T.T.-races te Hooghalen, gemeente Beilen, juist op de splitsing van den mr, Linthorst Ho- manweg, zijn gistermiddag twee motor rijders met elkaar in botsing gekomen, ten gevolge waarvan één werd gedood en de tweede in hopeloozen toestand werd opgenomen. Later is ook dit tweede slachtoffer overleden. De motorrijder W. A. J, Arentshorst uit Eindhoven, die een Gillet-maohine bereed, oefende zich. op de baan voor den wedstrijd, dien hij heden zou moeten rijden. Uit tegenovergestelde richting kwam de heer van der Linde uit Utrecht geen deelnemer aan de T.T.-races eveneens per motor op den weg. Hij kwam plotse ling achter een auto vandaan, zoodat de heer Arentshorst hem niet tijdig heeft gezien. De botsing was zeer hevig. A. werd op slag gedood. Van der L. werd bewusteloos opgenomen en stierf in het ziekenhuis. De personenauto, waar Van der Linde achter reed. was afkomstig uit Noord-Bra bant. Van den wagen werd een der kop lampen vernield. De bestuurder van de auto is onmiddel lijk na het ongeluk doorgereden om, naar hij zeide, een geneesheer te halen, doch de man keerde niet meer op de plaats van het ongeluk terug. De heer Arentshorst uit Eindhoven was garagehouder van beroep. Hij was gehuwd en vader van twee kinderen. Hij zou deel nemen in de kleine klasse tot 125 ocm op een Gillet-machine. Het ongeluk is ge beurd anderhalf uur nadat het parcours voor het gewone verkeer was opengesteld. KINDEREN SPEELDEN MET LUCIFERS Gistermiddag om twee uur brak in een schuurtje achter de boerderij van den landbouwer Roelof Koopman te Wijster, onder de gemeente Beilen. brand uit door dat kinderen van den landbouwer met lucifers speelden. In het schuurtje was een voorraad hooi opgeslagen, waarin de vlam men zeer schielijk om zich heen grepen, zoodat het gebouwtje weldra brandde als een fakkel. Het vuur sloeg over naar de boerderij, welke eveneens in korten tijd in lichter laaie stond. Toen de motorspuit uit Beilen arriveerde, viel er niets meer te redden. De geheeie be huizing. welke mede werd bewoond door het gezin van den arbeider Geert Beu ving brandde met inboedel en al tot den grond toe af. GEVAARLIJK SPEL. Gistermiddag is op het Iepenplein te Amsterdam een ernstig ongeluk geschied, dat een achtjarig jongetje, wonende in de Eerste Oosterparkstraat, het leven heeft gekost. Op het plein stond voor een bouwwerk een trailer met tractor, welke was geladen met zandsteen. De jongen was ongemerkt achter op den wagen gaan zitten om een eindje mee te rijden. Toen de wagen zich in beweging had gezet, zag het kind even verder op een man staan, die naar hem uitstapje onderhouden zou sprong de jon gen van den rijdenden wagen af, met het gevolg dat hij onder de vrachtauto terecht kwam De achterwielen gingen den knaap over de borstkas. De Geneesk. Dienst ver voerde het slachtoffertje naar het dichtbij- zijnde O.L.V.-gasthuis. waar hij bij aan komst bleek te zijn overleden. Condities Boekhouden f. 5.per maand privaatles; f. 3.50 clubtes, boeken gratis. Typen of Steno f. 20.- p. geheelen cursus; Typen en Steno tezamen f. 35.- p. cursus 2670 (Ingea Med.) Chamberlain, lord Halifax, de leiders van Labour, de Britsche pers van iedere schakeering. zij waarschuwen allen, dat het nu meenens is, dat Engeland bereid is den zwaren tol te betalen van een gewa pende botsing Duitschland geeft niet het minste bewijs te zullen luisteren. Hoe wel officieel nog niet is geantwoord op de Britsche pogingen om het contact te her stellen en alle hangende kwesties te be spreken, is de commentaar van de van hoogerhand geleide pers toch reeds zoo danig, dat men geen hoop mag koesteren, dat een vergelijk zal worden nagestreefd zonder „daden" en „feiten"! Inderdaad, het ziet er allesbehalve roos kleurig uit in ons oude Europa Leiden de figuren als Daladier aarzelen niet lan ger om het ronduit te erkennen en hun volken voor te bereiden op iedere eventua liteit, Waarmede, helaas, de oorlog wordt bedoeld! Deze maand houdt Italië manoeu vres op ongekend groote schaol in de Po- vlakte, Engeland heeft zijn vloot-manoeu- vres van Augustus gebracht op Juli en juist daar, waar tegenover Duitschland zou moe ien worden opgetreden bij een blokkade, Daladier heeft doen doorschemeren, dat zooal geen mobilisatie dan toch „voorzor gen" waarschijnlijk zijn. Rusland zal oefe ningen houden aan de grens der rand staten. Het accoord tusschen Rusland en Enge land blijft inmiddels nog altijd uit, doch zelfs Berlijn schijnt thans aan te nemen, dat het niet al te lang meer zal duren, of het zal tot stand zijn gebracht. Het is blijkbaar een reden te meer om te fulmi- neeren over „omsingclingspolitlek." Een tijd van spanning kondigt zich aan, waarbij een nieuw Muenchen uitgesloten mag worden beschouwd..,. -o- Indrukwekkende tentoon stelling onzer weermacht. Wanneer men op de aanplakbiljetten voor de tentoonstelling „Het Leger" in Den Haag het silhouet van den eenvoudigen soldaat tegen den rood-wit-blauwen aohtergrond ziet afgeteekend, dan weet men van welken aard deze tentoonstelling zal zijn. De pers verkreeg van de militaire com missie, onder voorzitterschap van generaal- majoor jhr. J .Th. Alting von Geusau en van het uitvoerend comité, onder presidium van gep. generaal-majoor K. E. Oudendijk voorzitter van de Koninklijke Nederland- sche Vereeniging „Ons Leger", die deze tentoonstelling (waarover wij reeds uitvoe rige beschouwingen gaven) inrichtte, ge legenheid deze expositie te aanschouwen. We bevinden ons nu in de imposante hallen en maken allereerst een wandeling over een door pontonniers gebouwd lang podium, dat als in vogelvlucht een over zicht over het inwendige complex kan bie den, waaraan met de leger-organisatie en de artillerie inrichtingen niet minder dan 115 particuliere inzenders hebben medege werkt. De uitgebreide stand van de „Hembrug" is in samenwerking met niet minder dan 24 metaal-industrieelen tot stand gekomen. We zien daar het productieproces van al lerlei munitie en van diverse wapenstuk ken, optische instrumenten, gasmaskers enz. tot in de fijnste bijzonderheden, in alle stadia van ruw metaalblok tot het eindproduct. We aanschouwen hoe de Genie een tele fooncentrale heeft ingericht, die alle standhouders met het tentoonstellings bureau en met het stadstelefoonnet ver bindt. Bovendien zullen herhaaldelijk post duiven berichten overbrengen van de ten toonstelling naar Utrecht, vanwaar dan radiografisch op de tentoonstelling het antwoord zal worden vernomen Een afzonderlijke ruimte heeft de Genie voor haar verkeersonderricht. dat de bri gade-commandant, kolonel P. W. Scharroo, voor al zijn manschappen verplichtend heeft gesteld en waarvan men o.a. een fraaie maquette met verkeer van allerlei aard in miniatuur kan bewonderen, zooals die door een van de genie-onderofficieren kunstig werd vervaardigd. De topografische dienst toont den bezoe ker een volledig overzicht van zijn fraaie militaire- en wandelkaarten voor alle deelen van ons land. Luchtbescherming en luchtafweer zijn twee omvangrijke afdeelingen op deze ten toonstelling, waar men alle wetenswaardig heden op dit gebied kan vernemen. De Vereeniging voor Luchtbescherming, die 2',t jaar geleden werd opgericht, telt nu reeds over de 143.000 leden. Een complete commando-groep van de artillerie, een gigantische Daimler-Benz trekauto met rupsbanden, de medische hulpverleening bij gas-aanvalien, een uit poppen samengestelde ontsmettingsploeg. vliegtuigen en vuurmonden van allerlei kaliber, een overzicht van alle tegenwoor dige uniformen en nog zeer veel meer zaken, vullen de Houtrusthallen in deze dagen. Daarna komt men op het open terrein en treft men een compleet loopgravenstelsel met dekkingen en schuilplaatsen aan. dat onder leiding van den kapitein R. A. van Holthoon is aangelegd en dat men zeker niet mag verzuimen, tot in alle hoeken te bezichtigen. Een complex, waarin 54.000 werkuren en 34 000 zandzakken zijn ver werkt. Rond om dit terrein ontwaart men ver scheidene linnen tenten, die elk voor zich een kijkje bieden in eenig onderdeel van onze leger-organisatie: de wielrijders met hun vlak- en krombaan geschut op motor- duo's. telegraafkantoor te velde, de inrich ting der kustdoelartillerie met perspectivi sche panorama zoeklichten, de voor alle ongeëffende terreinen berekende Ti-ado- wagen. het vervoer van gewonden en zie ken. de weerkundige dienst, en nog zeer veel meer, dat de aandacht verdient van ieder, die de beteekenis van onze weer macht weet te waardeeren.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9