Dagbladreclame LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Zaterdag 1 Juli 1939 Officieele Crisispublicatie H.C. ANDER/EN HET LEELIJKE JONGE EENDJE VREEMDE TALEN International Friendship League (I.F.L.) Voor School- en Gezelschapsreizen Autobus en Touringcarondern. „Trio" BERICHT VAN INZET Uit de Rijnstreek LUCHTVAART THE BERLITZ SCHOOL of LANGUAGES geen kaarten meer aan de zaal verkrijgbaar. De ruggegraat van elk reclameplan een bronwatervoorziening te maken Twee bronnen werden geslagen op het terrein van Openbare Werken, welk terrein grenst aan de zweminrichting. Door middel van een centrifugaalpomp, gekoppeld aan een benzinemoter werd het water opgepompt. De bron is 28 meter diep. Het opgepompte ■water wordt nu gevoerd naar een zgn. voorverwarmingsbassin, welke bak 1,40 me ter breed is en gebouwd boven de cabines der zweminrichting. Het koude bronwater vloeit nu door dezen bak en is zoodoende blootgesteld aan de lucht, terwijl in het midden v. d. bak een kunstmatig waterval letje gemaakt is, door het water naar het lager gelegen gedeelte van den bak te laten vallen. Aan het einde van den bak valt het water via een trapvormig gedeelte in het groote bassin. Door den loop van het water in dezen langen bak wordt het niet alleen voorgewarmd, doch ook door de in werking der zuurstof uit de lucht wordt de ijzerhoudendheid van het water geneutrali seerd. Zoowel het procédé van voorverwar ming als dat der ontijzererlng wordt ver hoogd door de kunstmatig gevormde water valletjes. Het water, dat in het bassin stort is nu zeer helder. Door den bad meester, den heer Wiedljk, werd de hel derheid van het water aangetoond door eenige malen te duiken, waarbij men hem onder water weg zag zwemmen. Ook werd door genoemden badmeester eenige malen een dulkpop opgedoken. Zooals nu het wa ter in de Hillegomsche zweminrichting is, kan genoemde inrichting zeer zeker met andere inrichtingen hier in de buurt wed ijveren en hopen we dat velen in onze nieuwe, verbeterde inrichting zullen gaan zwemmen. Het werk is uitgevoerd zooveel mogelijk door Hillegomsche firma's. Al leen het bronwerk is uitgevoerd door een Haarlemsche firma. De geheele verbetering inclusief pompinstallatie heeft slechts f 1500 gekost en is hoewel met geringe geldmid delen gewerkt moest worden, zeer doel matig uitgevoerd. De beurs was door 138 personen be zocht. De handel in tulpen toonde iets meer vraag, doch over het algemeen was de houding nog afwachtend. Ter gelegenheid van den verjaardag van Prins Bernhaid hing van de officieele gebouwen de driekleur en werd ook door vers-'rillende winkels In het dorp druk ge- vlaf.. Vele huizen, ook op Weerestein en de Stationsweg, hadden de vlag uitgehan gen. 's Avonds werd zoowel door de Hille gomsche Harmoniekapel als door de R K. harmonie „Crescendo" een muzikalen rond gang door het dorp gemaakt, waarbij vooral jeugdig Hillegom sterk vertegen woordigd was. STEUNVERGOED1NG ERWTEN EN BOONEN. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steun vergoeding voor erwten van den oogst 1938, gedenatureerd van 26 Juni tot en met 1 Juli 1939, voor groene erwten door handelaren gedenatu reerd en voldoende aan de standaardmon sters van de kwaliteitsklassen A, B of C. respectievelijk f. 2.80, f. 2.30 en f. 1.80 per 100 K G. zal bedragen, en voor voedererw ten, gedenatureerd door telers, die deze 1 erwten zelf hebben geteeld f. 1.30 per 100 KG. 2711 De steunvergoeding voor veldboonen van den oogst 1938 in hetzelfde tijdvak door telers of handelaren gedenatureerd en vol doende aan de kwallteitseischen, zal f. 1.50 per 100 K.G. bedragen. Voorts wordt medegedeeld, dat na 1 Juli 11939 denaturatie van groene erwten en veldboonen met recht op vergoeding niet meer mogelijk zal zijn behoudens de vol gende uitzondering. In de week van 3 tot en met 8 Juli 1939 zullen tegen dezelfde vergoeding, welke vastgesteld is voor de weck van 26 Juni 1939 tot en met 1 Juli 1939, nog groene erwten en veldboonen kunnen worden gedenatureerd, mits de denaturatie-aanvrage vóór 2 Juli 1939 in het bezit was van de Nederlandsche Akker bouwcentrale dan wel van de betreffende provinciale landbouwcrisisorganisatie. Copyright P. I. B. Boi 6 Copf nhpgon Dc boer had medelijden met het leeüjke, jonge eendje, dat in het ijs vastgevroren was. Hij knielde near, nam a^a klomp cn Mc?g het ijs, dat het oendje vasthield, in stukken. KATWIJK AAN DEN RIJN. Tuinbouwovcrzicht. De vroege aardappel behoort wel tot de producten, die thans in het teeken der be langstelling staan. En geen wonder Regei is de laatste Jaren, dat op 15 Juli de aan voer aanzienlijk gaat verminderen en on geveer 1 Aug. de aanvoer van vroege aard appelen niet meer van groote beteekenls is, daar de Eigenheimers dan de Eerstelingen hebben vervangen. Alles moet dus in een kort tijdsbestek plaats hebben en in een korten tijd is de financieele uitkomst van dezen oogst bekend. Geen wonder, dat met belangstelling wordt uitgezien of de mi nimumprijs nog blijft gehandhaafd, of dat deze wordt verlaagd. De eerste verlaging van f. 5 op f, 4 ging in op 1.1. Maandag en gevreesd werd hierdoor dat alle aardap pelen voor f.4 zouden gaan. Het viel ech ter mee. De eerste dagen dezer week gin gen de bonken voor f. 4 met een enkel par tijtje tot f. 4.20. doch de groote brachten het nog tot f. 5.60 in de beste kwaliteit. Ech ter was er ook een gedeelte, dat op den minimumprijs bleef. Waren de gewassen nu maar goed. dan was er nog geen reden tot klagen, doch hieraan ontbreekt maar al te veel. De Drielingen gingen voor f. 2.60 tot f.4, hetgeen ook geen slechte prijs is. Sla was er in meerdere kwaliteiten, hetgeen trouwens al af te leiden is uit den prijs Als er een gedeelte naar de belt gaat. om dat het geen f. 0.50 per 100 kan opbrengen, een ander kwantum komt tot de vijftig cent, doch de beste kwaliteit loopt tot f 1.55. duidelijk, dat er nogal ver schil in sla is. Bospeen haalde na een in zinking van vorige week weer iets op. Vo rige week is er, tot schrik van de tuinders nog verkocht voor f. 2 90 per 100 met als hoogste noteering dien dag f. 4.50. Dat S^ng aus finaal den verkeerden kant uit. Daarna trad weer eenige verbetering in en was de prijs nadien steeds varieerend tus- schen f. 4.50 tot f 6.10 per 100 bos. Voor kouden-grond-peen nog niet slecht. Daar na weer een daling tot f. 2.50. Voor Radijs was er onvoldoende belangstelling en de prijs bleef laag. Eerlijkheidshalve moet er bij gezegd worden, dat met dit droge weer moeilijk 1ste kwaliteit Radijs gebost kan worden. Men kon dan ook niet hooger ko men dan f. 0.60 tot f.0.85 per 100 bos; een geheel onvoldoende prijs. Doperwten waren goed gevraagd met loonenden prijs, variee rend van f.14 tot f.18 per 100 K.G. Over den gang van zaken is over het algemeen nog niet te roemen. ALPHEN. Eindexamens Chr. H.B.S. Voor het eindexamen afd. A der Chr. HBS. zijn gisteren geslaagd: mej. H. Bij- lenga en J Bosch, D. N. Bremmer, J. Graaf land. W. v. Keulen, S. ter Louiw, H. Vonk en G. de Vos. Alle leerlingen zijn geslaagd. Feestviering en straatversiering. De Buurtvereeniging Toussaintstraat, Vondelstraat en Tcussaintpiein vergaderde ter bespreking van de komende feestelijk heden. Men had kennis genomen van het feit. dat het plaatselijk comité zich voor stelt 31 Augustus as. als algemeenen feest dag te beschouwen, ook in verband met de te verwachten blijde gebeurtenis. Uit de vergadering kwamen echter stemmen op, die er op wezen, dat vermoedelijk van hoo ger hand straks een andere dag in Augus tus tot nationalen feestdag zal worden aan gewezen. Hiermede zal dus eventueel reke ning gehouden moeten worden. In principe is besloten ook dit Jaar weder voor versie ring van de straten te zorgen op géheel anderen voet dan vorig Jaar. Bovendien ligt het in de bedoeling voor de buurtbe woners kinderfeesten te organiseeren. De nadere uitwerking van een en ander is aan het bestuur, bijgestaan door eenige buurt bewoners, opgedragen. Alles wijst er op, dat deze buurtvereeniging ook dit jaar met de feestelijkheden een goed figuur zal slaan. Beroepen. Beroepen bij de Chr. Ger. Gemeente al hier, ds. I. de Bruyne te Sassenhelm. Tot leerares in de huishoudelijke vak ken aan de Landbouwhuishoudschool al hier is benoemd mej. v. d. Böut uit Haam stede. Ter gelegenheid van de verjaring van Z.K.H. Prins Bernhard, werd door de Ohr. muelekver. „Arti et Religioni" in samen werking met de Oranje Garde een muzikale rondgang door onze gemeente gehouden. Voorts zal „Arti" as. Dinsdagavond een concert geven voor het nieuwe Raadhuis. De opbrengst van de collecte in de N. H. Kerk Julianastraat ten behoeve van den Ger. Zendingsbond bedraagt f. 137.22. De meisjesver. „Lentebloesem" maakte een zeer geslaagd uitstapje naar de omge ving van Ede. Dank zij het mooie weer werd het voor de dames een genotvolle dag. De heer T. uit de N. Nassaustraat werd in de Schoolstraat aangereden door een jeugdig wielrijder, waarbij hij viel en ver schillende verwondingen bekwam. De oor zaak was het naar links uitwijken door het meisje. BODEGRAVEN. Geslaagd uitstapje. Ter eere van het 25-jarig bestaan der instelling heeft de Geref. Zondagsschool „Jachin" een reisje met de leerlingen, waarbij kleintjes tot 6 jaar toe, gemaakt, via Soesterberg. Zij gingen naar „Oud- Valkeveen" in het Gooi, waar vele uren werden doorgebracht, vervolgens via Am sterdam naar Schiphol, dan verder den nieuwen Rijksweg af naar Leiden, waar bij den speeltuin „De Vink" opnieuw werd uit gestapt. Het was een prachtige dag. die den kinderen nog lang heugen zal! Hij nam het eendje mee naar zijn boerderij, en gaf het aan zijn vrouw. In de warme kamer kwam bet onmiddellijk op zjjn verhaal. De kinderen probeerden met het eendje te spelen, maar het was erg schuw, want het dacht, dat /.y kwaad wilden doen. j DE POSTVLUCHTEN. Hedenmorgen om 6 uur ls de ..Pelikaan" van Schiphol naar IndIS vertrokken bevond zich 411,191 kg. briefpost "4 63^ke pakketpost en 193,U8 kg vracht bMkt paS5aB'ers hebben v°°r deze reis gc- BOSKOOP. De heer W. Kranenburg bedankt als raadslid. De heer W. Kranenburg, die een viertal Jaren zitting heeft gehad in den raad. en die bij de Jl. gehouden gemeenteraadsver- zing als No. 1 van de Chr. Hist lijst werd herkozen, heeft thans wegens voortdurende In zijn angst om den kinderen te ontsnappen, vloog het precies in een der melkemmers, die met melk gevuld waren, zoodat de kostelijke vloeistof in het rond spatte. De boerin schreeuwde van schrik en stoeg met haar handen in de lucht. ongesteldheid als raadslid bedankt. Zijn opvolger in den nieuwen raad is dc heer J. Smit, 3de candldaat der Christ. Hist, lijst. GEMEENTERAAD. Een korte agenda. De Raad vergaderde Op een adres van den heer C. J. van Leeuwen e.a„ allen bewoners van het ge deelte van Laag-Boskoop, dat ligt tusschen de Parklaan en de grens der gemeente Hazerswoude, om de in genoemden weg geplaatste palen te doen verwijderen, werd afwijzend beschikt, op grond van het feit. dat. volgens mededeeling van B. en W. ge noemde weg in een toestand van onmid dellijk dreigend gevaar verkeert, zoodat gerij, met uitzondering van rijwielen en kinderwagens, op dien weg niet kan wor den toegelaten. Op een verzoek van de R.K H.B.School „St. Bonavetura'te Leiden om een sub sidie van f. 74.91, wegens bezoek aan ge noemde school door leerlingen ln deze ge meente over het jaar 1936. werd gunstig beschikt. In handen van de commissie voor het onderzoek van begrootingen en rekeningen werden gesteld, de rekening van inkom sten en uitgaven van het Burgerlijk arm bestuur, alsmede van het eleotrlciteits-, gas- en waterleidingbedrijf over het jaar 1938. Voorts keurde de Raad goed. om mede werking te verleenen aan het R.K. School bestuur, voor het aanschaffen van leer middelen ten behoeve van de onder hun beheer staande School voor uitgebreid L. O. Vervolgens werd goedgekeurd en opnieuw vastgesteld de pensioengrondslag van den gemeente-secretaris, den heer W. Trapman. Op diens verzoek, werd aan den heer G. W. van Toornbergen, houder der ver gunning, ingevolge de Drankwet, voor de lokaliteiten van het gebouw „Flora" ver mindering van den hem opgelegden aanslag in het vergunningsrecht verleend en be paald op f. 187.50. Aan de prov. Zuid-Holland werd ver- kooht een perceeltje grond, gelegen in de nabijheid van het Pompstation aan den Hoogen Rijndijk te Hazerswoude. Na een aanvulling der gemeente-begrooting, dienst 1939, volgde sluiting. De bloempjesverkoop ten bate der t.b.c.-bestrijding in deze gemeente, heeft f. 196 opgebracht. NIEUWVEEN. GEMEENTERAAD. Een korte agenda. De raad vergaderde. De voorzitter, bur gemeester J .A. Bakhuizen opende de ver gadering. Er was een schrijven ingekomen van ds. H. G. Brink met dankbetuiging aan B. en W. voor de belangstelling ondervon den bij zijn 40-jarig ambtsjubileum. Een adres van de heeren C. de Vries en C. van Tol om verversching van het water langs den Nieuwveensche Weg werd verwezen naar B. en W. Voorts goedkeuring van Ged Staten inzake wijziging van het reglement der Drinkwaterleiding „Elf Gemeenteen". Koninklijke goedkeuring op het raadsbe sluit om de opeenten te verhoogen van het Gemeentefonds en de 200 opcenten op de personeele belasting. Een verzoek van de T.B.C.-bestrijding, afd. Nieuwveen, om tegemoetkoming van verpleeggeld voor een patiënte in het Sa natorium „Erika" te Nunspeet. De vader van de patiënte, die f. 2.80 per week zou bijdragen, is van 20 Nov. 1938 af in gebreke gebleven het bedrag aan de afd. te beta len. B. en W. stellen voor om het gevraagde te geven, doch keuren ten zeerste de hou ding der ouders af. Na discussie werd het verzoek toegestaan. Volgde een verzoek van het Wlt-Gele Kruis om een jaarlijksche subsidie, ten be hoeve van de Wijkverpleging. De eisch, ge steld in de vorige raadsvergadering, dat het verzoek vergezeld moest gaan van een verzoek van het Groene Kruis, is door laatstgenoemde vereeniging afgewezen. B en W. stellen nogmaals voor een gezame- lijk verzoek af te wachten. Weth. Ran zelde, dat 2/3 van de gemeente er bij ge baat is. Ook de heeren Akerboom en Springintveld hielden een pleidooi voor de subsidie. Besloten werd dat het Wlt-Gele Kruis eerst meer bronnen aan moet boren en nogmaals met een verzoek moet komen Het Schoolhuis, bewoond door den heer P. Baurdoux, werd weer verhuurd voor f. 200 per jaar; het waterleldlnggeld ls voor re kening van den huurder. Een verzoek om een fietsenstalling op het terrein der O. L. School werd ingewilligd: de gemeente- opzichter stelt voor een houten fietsenrek op beton; kosten f.25. Goedgekeurd. Volgde vaststelling der bijdrage voor de Bijz. Scho len. Het bedrag werd bepaald op f. 9,89 per leerling; de R.K school zou dan recht heb ben op f1398,87reeds hebben zij gehad f.1500, dus moet gerestitueerd worden. Voor de Ohr. School zou het bedrag zijn 1 797.06; reeds ontvangen f.1000; restitutie f. 202,94 over het jaar 1938. Voorstel van B. en W. om te benoemen tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand de heer J. A. Bakhuizen, een en ander ln verband met eventueele ziekte van een ambtenaar. Besloten werd om met ingang van 1 Juli deze benoeming in te laten gaan. Na wijziging der begrooting van het G EB. wees de heer Springintveld op den slechten toestand der straat nabij Gebr. Verboom en op den slechten toestand in de Muggelaan. De heer Springintveld vroeg of B en W. niet kunnen zorgen, dat de weridoozenklasse verhoogd wordt van B op C. De voorz. zeide. dat dit op het terrein ligt van de organisatie. - Hierna sluiting. WOUBRUGGE. De bestrijding der werkloosheid. B. en W. hebben een plan in voorberei ding. beoogende de eventueel komende werkloozen aan het werk te houden. In verband hiermede is aan alle veehouders en landbouwers een schrijven verzonden, waarin medewerking wordt gevraagd het plan te doen slagen. Het werk zal bestaan in het verrichten van die werkzaamheden, welke anders niet zouden plaats hebben, zooals het schieten van slooten en toch ten, het bok- en kantbaggeren enz. De uit voering zal plaats hebben onder toezicht van de Ned. Heide Mij.; in de loonen wordt minstens 60»/« subsidie gegeven. Zij, die deze werkzaamheden in de komende maan den willen laten uitvoeren moeten zich vóór 9 Juli a.s. in de morgenuren melden ter secretarie voor het verstrekken en ont vangen van verdere inlichtingen. Ook gedurende den zomer door 2076 NATIONALE LEERAREN in TURFMARKT 3 Wegens gebrek aan plaatsruimte zijn hedenavond De voorverkoop is eveneens gestaakt! HET BESTUUR. 2738 ZUIDSTRAAT 3 - BOSKOOP - TELEF. 265. 2135 Ondernemer: C. F. MIDDELKOOP. Zend mij f.2.25, f. 3.50 of f.7.-j postr. 73572 en wij verzenden U direct vanuit den boom gaard een colli prima dubbel- gesorteerde echte 2145 BETUWSCHE MEIKERSEN v. 6,10 ein 24 pond bruto franco huis. Joh. Lokhorst „Roode To ren" Driel (bij Arnhem) Tel. 203 GUICXER THAN QUICK 1— .*5 &.S i Mevr. van Dantzig, Hooge- MET EEN DAG 9442a Uw Costuum, Jas, Japon of Hoed gestoomd en geperst als nieuw terug. Ajouren, olisseeren. - Stoomerij Quicker than Quick Leiden, Haari.str. 215, tel. 1702. Noordwijk. Hoofdstr. 99 tel. 319, Katwijk. Badstr. 11. weg 23 Wassenaar, vraagt voor direct of later flinke ervaren DIENSTBODE Alléén boven 20 j„ in gez. met 2 kind. Br. m. opg. rei. 2719 Tel. 717347. Vrijdag 7 Juli 1939, 7 uur n.m in het Notarishuis, AF SLAG der n.v. perc., in bod gesteld2747 Levendaal 66/66a f. 2600.—; Levendaal 68/68a: f.1600. Levendaal 70, 72/72a: f. 1775.-; Waardgracht 27: f.400—; St. Jacobsgracht 10: f.920—; 5e Binnenvestgracht 5/5a: f.380.- Kruisstraat 18: f.440-; Kruis straat 16: f.530—; 4e Binnen vestgracht 34: f.310—. Mr H. M. A. COEBERGH. n.m. in het Notarishuis, AF-

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 7