ETALAGE HEDEN OPENING FIRMA B. DE KLER LEIDSCH DAGBLAD - Eersfe Blad Zaterdag 1 Juli 1939 De Japansche militairen willen doorzetten YISSCHERIJ-BERICHTEN Actie tegen Engeland Laatste Berichten Stadsnieuws Binnenland De A.V.R.O. in j aar vergadering bij een Reorganisatie van het leger Louis Davids overleden NIEUWE WERKEN Tentoonstelling „Het Leger" geopend Buitenland Goebbels over Engeland HAIKÏ fe, BERICHTEN De Japansche militaire en de pers, die hen steunt, geven nog geen krimp, al tracht de regeering te Tokio te matigen. De „Mandchuria Daily News" publiceert een scherp gestelde verklaring van het op perbevel in Tientsin, dat, verwijzend naar de in Tokio verwachte Engelsch-Japansche onderhandelingen, het parool uitgeeft geen stap terug te wijken. In de verklaring wordt er op gewezen, dat men geen reden heeft tot optimisme. Door tegemoetkomendheid van Japan wordt, de toestand eerder ver scherpt, dan verzacht. Het oppercommando geeft in de verklaring uitdrukking aan de hoop dat de regeering in Tokio een stand punt zonder compromis zal innemen, aan gezien het besluit van het oppercommando onveranderlijk is. Deze verklaring is door het oppercom mando in Tientsin gegeven aan talrijke Ja pansche militaire en civiele instanties. De woordvoerder van het leger heeft in een onderhoud met de ..Japan Times" ver klaard: „Als het blijkt, dat het Incident in Tientsin niet geregeld kan worden, kan het tot een serie dergelijke Incidenten in China komen en het incident te Tientsin zal nooit geregeld worden, plaatselijk noch te Tokio, als Engeland niet afziet van zijn onvriende lijke houding jegens Japan, de vergissingen van zijn politiek in het Verre Oosten niet Inziet en de Japansche actie niet in haar geheel steunt". De „Asahi" en de „Kokoemln" melden, dat de militaire autoriteiten te Tientsin als minimum elschen. dat Engeland geheel af ziet van een politiek, die Tsjang Kai Sjek gunstig gezind is. De blokkade van Foetsjau enWentsjau De Japanners hebben Teng Hai, ruim dertig kilometer ten Noorden van Swatau bezet, zonder bloedvergieten. Verder wordt gemeld, dat de blokkade van Foetsjau enkele dagen is uitgesteld op ver zoek van de Engelschen. Zooals de Japan sche marine-autoriteiten hadden aangera den, zijn de Britsche torpedojagers gister middag uit Foetsjau vertrokken. De Britsche autoriteiten hebben evenwel den Japan- schen autoriteiten verzocht nog eenige da gen te wachten met het leggen van een ver sperring, aangezien de torpedojagers terug moeten kecren om nog een aantal Engel schen aan boord te nemen Dit geschiedt thans en de Japanners zullen de haven blokkeeren, zoodra de Britsche oorlogsbo dems zijn vertrokken. Te Wentsjau is thans de blokkade vol tooid geen enkel bultenlandsch schip ligt meer in de haven. Gisteren is een directe telefoonlijn tus- schen Peiplng en Tokio in gebruik genomen. Deze lijn Is ruim drieduizend kilometer lang en wordt de langste ter wereld genoemd. Tegen de Sovjets. De Nitsjl Nitsji schrijft, dat de Japansche regeering overweegt geweld te gebruiken om de Japansche petroleumbelangen in het Noorden van het eiland Sachalin en de rechten van de Japansche visschers in den Noordelijken Stillen Oceaan te doen eer biedigen. Het blad voegt eraan toe, dat een geweldige bedreiging door de Sovjets van deze belangen te constateeren valt, welke doet voorzien, dat Japan verplicht zal zijn, zijn toevlucht te nemen tot geweld. Volgens het blad bestudeert de regeering tegelijker tijd maatregelen om de veiligheid van het land te verzekeren. De Japansche petroleummaatschappljen op het gedeelte van Noord-Sachalin, dat onder Sovjet-Russische souverelnitelt staat, zouden door een ernstige crisis bedreigd worden. Zij zouden o.a. vrijwel geen perso neel kunnen krijgen, omdat de Sovjet-auto riteiten den employé's een visum weigeren. De Nitsji Nitsjl meent, dat de terugroeping van Smetanin, den Sovjet-Russischen zaak gelastigde te Tokio,den toestand slechts zal verergeren. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Het Luxe Huis, Breestraat 58. Leiden, bijouterie-winkel. Bovengenoemde zaak Is thans een filiaal van ..Het Luxe Huls" te Nijmegen. Broerstraat 58. Nieuwe inschrijving: E. Elsgeest's Bloembollenkweekerij N.V., Wijk B 164, Roelofarendsveen (Ned. St.crt.: 12 Juni 1939 Bijvoegsel no. 854) Directeur: E. ELsgeest Azn.. Roelofarendsveen. Maat schappelijk kapitaal: f. 10.000 waarvan ge plaatst en gestort f. 7000. TENTOONSTELLING M.S.G. Hedenmiddag is in het gebouw Pieters kerkgracht 13 de tentoonstelling geopend van de teekenlngen der leerlingen van het Kon. Genootschap „Mathesis Sclentiarum Genitrix". Deze fraaie tentoonstelling, waaronder de teekeningen der prijswinnaars. Is, in ver band met de verbouwing der school, onder gebracht in slechts twee lokalen. Zij getuigt wederom in hooge mate van de capaciteiten van leeraren, zoowel ais leerlingen en munt uit door vele geslaagde ontwerpen enz. Zij omvat de afdeelingen Bouwkunde en Werktuigkunde en laat het vele kundige zien. dat in de onderscheidene klassen be reikt kan worden. In het bijzonder trekken de plannen voor landhuizen en heeren hulzen de aandacht. DE WERKLOOSHEID. Bij den Gemeentelijken Dienst voor So ciale Zaken stonden ingeschreven in totaal 1923 werkloozen. Op 30 Juni 1938 was het totaal aantal werkloozen 3781 en 1 Juli 1937 3985 Benevens 16 gedeeltelijk werkloozen en 1280 in werkverschaffing. Een onzer abonné's. de heer Massaar wonende Sophiastraat 3. deelt ons mede, dat een door hem gekweekte Clivia, die verleden jaar is opengespleten, thans twee prachtige bloemen draagt, hetgeen een zeer bijzonder geval genoemd mag worden. Aan den heer J. A. Verwer alhier is door het Gemeentebestuur bij aanbeste ding opgedragen het schilderwerk van be stek VI, omvattende de perceelen 5 en 6 i Stadsgehoorzaal en eenige openbare scho len). Op wetsontwerp 474 is de naturalisatie voorgesteld van K V. Antal alhier. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift: ..Bijdrage tot de kennis van de partleele bovenste thoracoplastiek als behandeling der longtuberculose" de heer C. Oudenaarden, geb. te Rotterdam en wonende te Leiden: idem op proefschrift „De electrische potentialen van slakkenhuis en gehoorzenuw" de heer A. B Hinnen, geb. te Almelo en wonende te 's-Graven- hage. Geslaagd voor het doctoraal examen rechten de heer M. van den Bos (Den Haag); voor het candidaatsexamen rech ten de dames W. A M. van Aardenne (Dor drecht) en M. van Gelderen (Den Haag). Verder zijn nog geslaagd: voor het doc toraal examen rechten: de heer J. H. H. Barrau (Den Haag); voor het candidaats examen rechten de heer D. Franken (Ber gen, N.-H.); bevorderd tot arts mej. M. J. Vrolijk, Overveen; voor het candidaats examen Indisch Recht de heeren C. L. Bense lVoorburgi, L. Zuidema (Eenrum); voor het economisch candidaatsexamen In dologie de heer C. A. O. van Nieuwenhuyze (Leiden); voor het eerste deel van het practisch apothekersexamen de dames C. L. van den Handel (Rotterdam), N. Hoo- genboezem (Schiedam i, de heeren H. L. J Bech (Den Haag), C. M, Buys (Den Haag), J. Polderman (Den Haag). P Pols (Rot terdam) en H A. Weber (Den Haag). MILITARIA. De navolgende dienstplichtig sergeanten titulair, leerlingen van de School voor Re serve Officier der Infanterie, afkomstig van het 4de regiment Infanterie, zijn ge- s aagd voor het examen voor vaandrig en worden van 3 Juli a.s. t/m 2 Sept. d.a v gedetacheerd bij de onderdeelen achter hun namen vermeld: H. F. Buffart, 4 grens- bataljon; P. C, de Haas. 4 G.B P L. Zwa- renstein, 4 G.B.; H. Korsten, 18 GB; H Zierfuss. 11-30 regiment infanterie: J M Aniba, 1-30 RI.; L. D. Hageman, 11-30 R.I G C van Riet, G.B.J J. M. A Collée. III- 30 R.I; H. v. d Linden. 111-26 H.I.; J. H O'"-nhuvzn. 16 GB.: H Breederveld 11 G.B J. Feenstra. 111-13 R.I H. A Coors 16 G.B.; M P. Zaaijer. 1-26 R.I J. K. Boo- gaart, 1-27 R.I.; P Kooijstra. 20 G.B.; F van Ingen Schenau, 1 regiment wielrijders WEDEROM EEN OPTIMISTISCH GELUID. In het ..Schuttershof" te Middelburg kwam vandaag de Algemeene Vereeniging Radio Omroep in jaarUJiksdhe algemeene ledenvergadering bijeen. Op voorstel van den voorzitter, den heer G. de Clercj, werd aan het begin van de bijeenkomst besloten telegrammen van trouw en aanhankelijkheid te zenden aan H.M. de Koningin en aan het Prinselijk gezin. Voorts werd een telegram gezonden aan den minister van binnenlandsche zaken, waarin de AVRO haar loyale mede werking toezegt bij den opbouw en de ont wikkeling van den Nederlandsohen radio- omroep en van den werelds-omroep. Wat het afgeloopen jaar betreft, ver heugde het den heer De Clercq te kunnen mededeelen. dat de Avro nog steeds kern gezond is. Er is geen enkele reden om op deze algemeene vergadering niet een opti- mistisohen toon te laten hooren. Op 1 Augustus hoopt men de nieuwe recreatieruimte in gebruik te kunnen ne men en vandaag over een Jaar zal de ope ningsdatum van het nieuwe studio-complex niet veraf meer zijn. De heer W. Vogt, directeur van het om roepbedrijf, bracht het jaarverslag uit. De resultaten zouden nog gunstiger zijn, aldus spa-., wanneer wij niet voor de noodzaak stonden elk jaar een vrij belangrijk hooger bedrag aan de programma's en auteurs rechten te besteden. In deze stijgende lijn zien wij telkens hooger eisoh weerspiegeld, dien de leden aan de kwaliteit der pro gramma's stellen. Dit bracht meer voorbereidend werk. evenals voor andere programma's en leidde tot overbelasting van de groote studiozaal. in verband waarmede besloten is tot het bouwen van twee nieuwe zalen. Hetgeen mede in verband staat met den wensch van de regeering om binnenkort aan te vangen met de instelling van een z.g. wereldomroep. Onder wereldomroep worden twee dingen verstaan ten eerste: het uitzenden van program ma's, bestemd voor landgenooten in den vreemde. ten tweede: het spreken tot het buiten land over Nederlandsche cultuur, Neder landsche techniek en Nederlandsch willen en kunnen. In het eerste geval is Nederlandsch de taal, waarin wordt omgeroepen, in het laatste wordt een vreemde taal gebruikt. Zulk een wereldomroep, waarvan de A.V.R.O. natuurlijk een behoorlijk deel zal verzorgen, moet geheel onafhankelijk van de binnenlandschen omroep kunnen werken Dat. ook hiervoor meer studioruimte noodig is, ligt voor de hand. Wanneer de nieuwe installatie straks gereed is, zal de A.V.R.O. in staat zijn, niet minder dan vijf verschil lende programma-afnemers onafhankelijk van elkaar te bedienen. De regeerlngspersdienst meldt: Met ingang van heden treedt voor de landmacht een gewijzigde vredesorgani satie in werking. Als gevolg daarvan bestaat, van heden af. het veldleger uit 4 legercorpsen en 1 lichte divisie. Elk legercorps is samenge steld uit 2 divisiën en 1 regiment motor- artillerie. elke divisie uit 3 regimenten In fanterie en 1 regiment veldartillerie. Dc standplaatsen der legerkorpscom mandanten zijn onderscheidenlijk 's-Gra- venhage (Istei.Arnhem die), Breda (IHe) en Amersfoort (IVde), die der divisiecom mandanten 's-Gravenhage (Ie), Ede (Ilde). Assen (Illei, Arnhem (IVde), Ven- lo (Vde), Breda (Vide),Harderwijk (Vildei en Amersfoort VIII::*r'De commandant van de lichte divisie is gevestigd te 's-Gra venhage. Voorts is met Ingang van heden opge richt het wapen der militare luchtvaart, bestaande uit den staf van het wapen en 3 luchtvaartregimenten. Tenslotte is het wapen der genie gere organiseerd tot een brigade van 3 regi menten en zijn de kustartillerie, de motor- dienst en de lichte troepen met nieuwe formaties uitgebreid. De met de reorganisatie verband hou dende bouw van kazernes en magazijnen, inrichting van oefenterreinen en aanleg van vliegvelden is ten deele voltooid, ten deele in uitvoering. In zijn woning te Amsterdam is in den afgeloopen nacht op 55-Jarigen leeftijd overleden de bekende voordrachtskunste naar Louis Davids. GENEESKUNDIG HOOFDINSPECTEUR VAN DE VOLKSGEZONDHEID. Tot geneeskundig hoofdinspecteur van de volksgezondheid, als opvolger van wij len dr J. J. Th. Doycr, ls benoemd dr. C. Banning te Zaandam. Dr. Banning is geboren te Bolsward in 1894 Hij studeerde aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam, waar hij in 1917 tot arts bevorderd werd. Na vervolgens ruim een jaar inwonend assistent op de Interne afdeeling van h»t St. Elisabeth's gasthuis te Haarlem te zijn geweest, ves tigde hij zich in 1918 als huisarts te Zaandam. Op wetenschappelijk gebied vestigde hij de aandacht cp zich dcor het bewerken van een proefschrift over „de voeding te Zaandam in 1929/1930", waarop hij in 1931 aan de rijksuniversiteit te Utrecht promo veerde. Dit proefschrift was de aanleiding tot een uitnoodiging die dr. Banning ont ving van den Volkenbond om op te treden als expert op een in 1932 te Rome gehou den conferentie van voedingsonderzoeken. Ook dien tijd heeft hij zich met de studie van het voedingvraagstuk bezig gehouden, zooals blijkt uit verschillende artikelen, die daarover van zijn hand zijn verschenen en uit de voordrachten die daarover door hem voor medici werden gehouden. VIJFJARIG KIND VERDRONKEN. Gistermiddag is het 5-jarig dochtertje van den heer Staring, vpor de ouderlijke woning aan den Hillegoinmerdijk in de Ringvaart van de Haarlemmermeer ge raakt en verdronken. Een voorbijrijdend automobilist heeft het kind uit het water gehaald. De inmiddels ontboden geneesheer, dr. B. uit Lisse is met behulp van eenige leden van de EHBO bezig geweest om door een zuurstofapparaat en kunstmatige ademhaling de levens geesten op te wekken, wat niet mocht ge lukken. Hij kon slechts den dood consta teeren. GEMEENTERAAD VAN NOORDWIJK. In den raad van Nocrdwijk is het voor stel tot heffing eener straatbelasting ter nadere bestudeering teruggenomen. Inzake tig R.K. kcrl: is besloten 'deze niet evenwijdig aan den Nieuwen Zeeweg te bouwen Wij komen op een en ander nader terug. MAN IN HET HELDERSCHE KANAAL GEREDEN EN VERDRONKEN. Gisteravond omstreeks 10 uur is op de Kerkgracht te Den Helder de 52-jarige on gehuwde J. van Leeuwen, wonende Wal- vlschstraat, aldaar met zijn fiets tegen een verkeerspaal, waaraan een roode lan taarn was bevestigd, opgereden en vervol gens in het Heldersche kanaal terecht gekomen Hoewel voorbijgangers direct toeschoten om hulp te verleenen, gelukte het eerst na eenigen tijd den man met een dreg op het droge te brengen. Toepassing van kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. BESTUURDERSVERGADERING VAN ORGANISATIES AANGESLOTEN EIJ I1ET N.V.V. In de voortgezette bestuurdersvergade ring van organisaties bij het Ned. Verbond van Vakvereenigingen in het N.V. Huis. te Utrecht besloot het congres na behandeling van het jaarboekje aan de delegatie van het N.V.V. naar het congres van het internatio naal verbond van vakvereenigingen, dat be gin Juli a.s. in Zürich plaats vindt, op te dragen te stemmen tegen een voorste) van het Engelsche vakverbond om het bestuur van het I.V.V. opdracht te verstrekken, het Russische vakverbond dpnleuw uit te noo- digen zich, op basis van de statuten en be sluiten van het I.V.V. bij het TV.V. aan te sluiten. Verder ging het congres accoord met een voorstel van het verbondsbestuur om voor het jaar 1939 een bedrag van f. 13000 uit te trekken ten behoeve van de exploitatie van werkkampen. Ten slotte nam de verbondsvoorzitter met een hartelijk speechje afscheid van den heer A. F. Muller, die in verband met het bereiken van den 60-jarigen leeftijd af trad als secretaris van de Nederlandsche Vereeniging van Fabrieksarbeiders, als- me?" van den heer J. IJIsma. die om de zelfde reden aftrad als bezoldigd bestuurder van den Alg. Ned Landarbeidersbond. GEMEENTERAAD VAN VOORHOUT. In den Raad van Voorhout is o.a be sloten tot diverse bezuinigingen op de ge- meentebegrooting. zulks op verzoek van Ged. Staten en goedkeuring tot het aan gaan van een contract met den burgemees ter, tot het bouwen van een woning voor eigen rekening. Wij komen op een en ander nader terug. Wijlen Louis Davids. Louis Davids werd op 19 December 1883 te Rotterdam geboren. Hij kwam voort uit het milieu van kermisluidjes en begon op achtjarigen leeftijd als „wonderkind" met zijn zusje Henriette. Reeds jong streefde hij ernaar zijn lied jes op hooger peil te brengen en zijn zin voor humor en zijn zuiver aanvoelen van de Holiandsche psyche deden hem slagen. Spoedig trad hij op in cabarets, eerst te Rotterdam, later ook te Amsterdam in de Warmoesstraat en de Nes. Nadat hij eeni gen tijd gewerkt had bij den bekenden variété-ondernemer Chris van Haarlem, ging hij naar Duitschland en Engeland Bij het uitbreken van den oorlog in 1914 kwam hij naar Nederland terug en vormde in de mobilisatie met de zijnen het eerste militaire cabaret-gezelschap, waarmede hij op de forten en bij het veldleger voorstel lingen gaf. Voorts werkte hij mede aan ca barets. revues, trad h ij op voor de radio etc. Ook ls hij nog vele malen in het bui tenland opgetreden. Davids was wel onze meest populaire „liedjes-zanger". Wie kent niet zijn ..Dat is die kleine man" en zooveel andere nummers uit zijn repertoire? Na Speenhoff was hij een der meest typisch Nederlandsche ver tegenwoordigers op zijn gebied van „Klein- Kunst". VAN ONZE VERBOUWDE Wij etaleeren niet alleen Ook aan het OUDE BOEK is een ruime plaats gegeven KOMT U EENS LANGS OUDE en NIEUWE BOEKHANDEL Nieuwe Rijn 45 - Tel. 885 Leiden 2740 (Ingez. Med.) DOODELIJK VERKEERSONGELUK. Gistermidag heeft te Vrieoeiween een doodelijk verkeersongeluk plaats gehad. Het vijfjarig dochtertje van den winke lier Mulder in het Oosteinde, liep met een ander meisje achter een draaiorgel aan. Plotseling liep het kind van achter het draaiorgel weg en wilde de straat overste ken, toen de vrachtauto van den expediteur E. B. naderde. Een aanrijding was niet meer te voorkomen. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten; het kind is vrij spoedig na het gebeurde overleden. In tegenwoordigheid van vele militaire en civiele autoriteiten heeft de minister van Defensie, dr. J. J. C. van Dijk, heden morgen te Den Haag de tentoonstelling „Het Leger" geopend. Aan de rede van den minister ging een inleidend woord vooraf van den gepension- neerden generaal-majoor K. E. Oudendijk, voorzitter van „Ons Leger" en van het uitvoerend comité dezer tentoonstelling. De minister deelde nog mede, dat bij Kon. Besluit benoemd is tot Ridder in de orde van Oranje-Nassau de heer P van Rees, tweede sec retails van het bestuur van „Ons Leger". In de Voelkischer Beobachter publiceert Goebbels een artikel waarin hij allereerst de bewering dat hij de Engelschen idioten genoemd zou hebben, van de hand wijst. Hij zegt, dat daarvan natuurlijk geen spra ke kan zijn omdat reeds de beleefdheid een zoo drast'sche karakteriseering verbiedt. Goebbels schrijft verder: „de Engelschen zoeken zooais zij zelf zezeen. naar een weg om tot het Dultsche volk te SDrek-ii Er is zoo'n weg: die over den Fimhrer. Al'e an dere wegen ziin afgesloten. De Fngelschen zijn er verontwaardigd over, dat wij een omsingeling ook omsingeling noemen. De feiten zijn deze: de Engelschen stellen een 2698 (Ingez. Med omsingeling in en wij verzetten ons daar tegen. Dat is alles. Wat Londen nu doen moet? Zeer eenvoudig: het stuur van zijn politiek omgooien en geen redevoeringen houden, maar daden toonen. Wat wij dan eigenlijk van Engeland willen? Even een voudig: dat het ons aangedane onrecht hersteld wordt". ITALIË EN EEN EVENTUEEL TURKSCH- EGYPTISCH BIJSTANDSPACT. De eventueele afsluiting van een pact tot wederzijdschen bijstand tusschen Egypte en Turkije als vervolg op de accoorden, die door Londen en Parijs zijn onderteekend met Ankara, zou een levendige Italiaansche reactie wekken en in het bijzonder een versterking van de garnizoenen in Libyë, aldus geeft Ansaldo te verstaan in des Te- legrafo. het blad van graaf Ciano. Hij schrijft: „Italië zou een uiterst ernstige bedreiging zien in de aanwezigheid van Turksche contingenten in Egypte. Daarom is het waarschijnlijk, dat de verwezenlij king van een militair Turksch-Egyptisch verdrag er toe zou brengen om vroeger of later den Engelschen ambassadeur een be langwekkende mededeeling te doen.een mededeeling betreffende uitwisseling vail inlichtingen van militairen aard. welke vastgelegd zijn in het Britsch-Italiaansch accoord. VERWACHTE SCHEPEN. Voor de Maandagmarkt- worden verwacht: „Caroline" IJM 26. 1050 m. diversen 'waar van 600 m. makreel), benevens 180 st. stijve kabeljauw. „Christine" IJM 2. 100 m. schelvisch, 80 m. braadschelvisch, 50 m. gul. 30 m. platvisch. 60 m. radio. 40 m. varia. Totaal 360 m. benevens 30 stuks stijve kabeljauw. „Haarlem" IJM 9. 500 kleine kistjes haring benevens 40 m. diversen. „Flamingo" IJM 25. 160 m. schelvisch. 170 m. braadschelvisch, 25 m. gul en kabeljauw, 50 m. platvisch. 120 m. radio. 200 m. makreel. Totaal 725 m. VERTROKKEN NAAR DE HARING- VTSSCHERIJ. De KW 44 is naar de haringvisscherij ver trokken. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN. 1 Juli. Tarbot f. 0.340.45 per kg., tong f. 1.85—0.80 per kg griet f28—14 per 50 kg kleinschol f. 17—4.20. bot f. 6.50—1.80. schar f. 4.70—2.80. groote gul f. 6. kleine gul f. 6.004.20, wijting f. 1.601.00 per 50 kilo, kabeljauw f. 17.00 per 12 kg. Besomming loggers: KW 65 f. 600. KW 4 f. 840. KW 64 f. 400. LEIDEN. 30 Juni. Coöp. Groenten-, Fruit- en Bloemenveiling-Ver. „Leiden en Omstreken Per 100 Kg.: Groens kool 2.30—2.50; Peen 1.50— 4.30; Aardappelen 1.50—4.70; Andijive 2; Sla 2: Druiven 48—50; Aardbeien 3256; Snjjboonen 1839; Stamboonen 2533; Tuinboonen 34; Doperwten 514; Peulen 622; Postelein 1.50 —5; Spinazie 1.508; Tomaten: A 20—28 B 20—30. C 16—26, CC 14—20. Per 100 stuks: An dijvie 0.501.50; Komkommers 25.50; Bloem kool 211.50; Meloenen 1324; Salade 0.50—1; Perziken 19.60. Per 100 bos; Kroten 0.901.90; Pieterselie 3070; Selderie 3080; Uien 0.40 2.40; Peen 2.504.70; Rabarber 0.905.90. LEIDEN. Botermarkt, 1 Juli. Fabrieksboter prima 1.43 per kilo. boerenboter prima 1.25 tot 1.31 per kg., aanvoer 1245 kilo, handel kalm. LEIDEN, Turmarkt van 26 Juni tot 1 Juli. Aanvoer lange turf 160.000. fabrieksturf 10.000 stuks, prijs per 100 lange turf f. 78 en fabr.- turf f. 8—9. LEIDERDORP 30 Juni Kippeneieren 3.40 3.70; Eendeneieren 2.903; Kuikeneieren 3.30; Boter 6265; Kaas 1830; Kippen 50: Hanen 50—80; Konijnen 0.18—1.85: Eenden 27—30. RIJNSBURG. 30 Juni. Groentenveiling Aardappelen 11.20; Drielingen 0.801; Peen 3.50—4.50: Rabarber 2—3.50; Kroten 1.30—1.60: Uien 4060; Tuinboonen 3.504: Doperwten 9—11: Sla 50—70. RIJNSBURG. 30 JunL Bloemenveiling Iris 59: Godetia 10—14; Talma 2535; Ane monen 1030; Centauria 3040; Anjers 20—30; Grenadine 30—50; Parel-anjers 2030; Cen- tire 3050: Margrieten 2050; Neuf 11.30; Convilli Alba 50—70; Witte Lelies 2—2.60; Re gale 1—1.40; Tilifolium 1—2.10; Gladiolen Po- I lijst 2.40—3.40: Brillant 2—2.60; Halley 1 40-2.10. TER AAR. 30 Juni. Centr. Veiling Spinazie 1 21—22: Andijvie 58: Peulen 0.60—2.20: Dop- j erwten 80—94: Capucijners 8082: Tuinboonen I 18—28: Snjjboonen 2.803.60: Dubb. Stampr. 2.85—3.30; Postelein 1.503.40; Breekpeen 1.50 1—2: Rabarber 150—5: Peen 2.50—3; Prei 0 50— 2; Sla 27.60; Komkommers 24; Tomaten A 8—12: Seldery 1—2.20. UTRECHT. 1 Juli. Totaal aangevoerd 2615 stuks vee. 375 runderen, stieren f. 0.26—0.28 per pond. handel kalm. prijzen onverandergd. I slachtkoeien 2e soort f. 0.300.34 per pond, 3e I soort f. 0.250.29. handel matig, iets stijgende prijzen; vaarzen f.120190 per stuk, melk koeien f. 140250. kalfkoeien f. 150260. vare koeien f. 80170, handel zeer kalm, zelfde prij zen; 55 magere kalveren f. 35—80. handel ge drukt. prijzen onveranderd; 450 nuchtere kal veren f. 611. handel vlug. hoogere prijzen: 535 magere varkens f. 25—40. schrammen f. 17—25. 715 biggen f. 12—16. handel vlug. prij zen hooger: 100 magere schroer <12—14 an- del redelijk, prijzen nooger: 385 stuks 'Hmme- ren, zuigiammeren f. 8—11. lammeren -Texe laars) f. 46.50. handel gedrukt, lagere prij zen; kleinhandel: boter 300 kg. f. 1.60 per kg. kaas 100 kg. f. 0.500.70 per kilo. eieren 30.000 stuks f. 3.154.00 per 100 st.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3