BINNENLAND Het afscheid van Rijnsburg's Burgemeester 80ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 1 Juli Vierde Blad No. 24314 H.M. de Koningin naar Den Bosch Het bezoek van dr. Funk Het administratiegebouw voor de artillerie-inrichtingen Een hartelijke hulde aan den heer Bosschieter De heeren de Miranda en Matthijsen LOSSE NUMMERS VAN ONS BLAD LUCHTBESCHERMING BEZOEK AAN DE TENTOONSTELLING HET NEDERLANDSCHE TREKPAARD. Op den sluitingsdag van de nationale tentoonstelling van de vereeniging Het Ne derlandsche Trekpaard heeft H M. de Ko ningin van Haar belangstelling voor het werk van deze vereeniging, waarvan zij be schermvrouwe is, blijk willen geven, door gistermiddag een bezoek te brengen aan 's-Hertogenbosch, waar de bevolking Haar een hartelijk welkom heeft bereid. De schoolkinderen, getooid met vlaggen, wuif den de vorstin geestdriftig toe, terwijl de volwassenen zich evenmin onbetuigd lieten. Doch de grootste menigte, naar schat ting tienduizend personen, was bijeen op de terreinen van de Veemarkt en voorna melijk rond het demonstratieterrein. De tribune, welke 1200 personen kan be vatten, was tot op de laatste plaats bezet. Aan den ingang van het demonstratie- terrein stonden opgesteld de bazuinblazers van het le regiment wielrijders en een elf tal dames, gekleed in de kleederdracht van de Nederlandsche provincies, ieder dragend het wapen der provincie, die zij voorstel den, en op dit wapen een letter, welke te zamen „Leve (de) Koningin" te lezen gaven. Hare Majesteit nam onder luid applaus plaats in de rijk met Perzische tapijten behangen eere-loge. Daarna ving de demonstratie van het keur-materiaal der Nederlandsche trek paardfokkerij aan. De voorzitter der vereeniging, jhr J. van .Vredenburch, reikte den wisselbeker uit aan den eersten prijswinnaar der tentoon stelling in de klasse hengsten met afstam melingen, terwijl de geleider van den len prijswinnaar der categorie merriën met zuigende veulens, Comtesse de Lombissoeuil eigenaar A. H. de Milliano uit Waterland kerkje (Zeel.) uit handen van H. M. de Koningin de door Haar beschikbaar gestel de medaille mocht ontvangen. Alvorens het slotnummer van de demon stratie aanving, zijn aan H. M. nog de le den van de bultenlandsche delegaties voor gesteld. De Koningin heeft de demonstratie tot aan het slot bijgewoond. Na afloop is de Vorstin naar Den Haag vertrokken. Het programma van (het bezoek van rijksminister Funk is als volgt samenge steld Op Woensdag 5 Juli as. zal dr. Funk in den loop van den ochtend te 's-Oravenihage arriveeren. Na verschillende bezoeken te 'hdbben afgelegd, zal de minister de lunch gebruiken bij den Duitsdhen gezant, graaf J. van Zech-BUrkersroda. Des avonds zal de minister van economische zaken, mr. M. P. L. Steeniberghe een diner aanbieden ter eere van minister Funk. Op Donderdag 6 Juli zal dr. Funk een bezoek brengen aan de Zuiderzeewerken. Des avonds biedt Hr. Ms. gezant te Berlijn, jhr. van Haersma de With op zijn buiten te Nijkerk, een soirée aan. Op Vrijdag 7 Juli brengt dr. Funk, die president is van de Duibsohe Rijksbank, een bezoek aan president en directeuren van de Nederlandsche Bank te Amsterdam. NOG GEEN OPLOSSING GEVONDEN. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Duymaer van Twist betreffende den stand van zaken ten aanzien van den bouw van een administratiegebouw voor de artillerie- inrichtingen te 's Gravenhage heeft de minister van defensie het volgende geant woord Als gevolg van het aannemen van het amendement-Tilanus op het ontwerp van wet tot verhooging van de begrooting van het staatsbedrijf der artillerie-inrichtingen voor het dienstjaar 1938 zijn de werkzaam heden aan den bouw van een nieuw ad ministratiegebouw stopgezet. De minister heeft voorts aanstonds na gegaan. op welke wijze mede rekening houdende met 's rijks financieele belangen een aannemelijke oplossing van het on- derwerpelijke vraagstuk zou kunnen worden verkregen. Het ging daarbij om twee vragen: Op welke wijze een gebouw zou kunnen woiden verkregen, dat kan bevatten de verschillende afdeelingen van de hoofd administratie der artillerie-inrichtingen, zoomede die van het regeeringscommissa- riaat voor de industrieele verdedigingsvoor bereiding en op welke wijze de kosten voor het rijk zoo gering mogelijk kunnen wor den gemaakt. Een en ander nu de Kamer zich met de ingediende voorstellen niet heeft kunnen vereenigen. Ad lo Nader is onderzocht of van de terreinen, waarover bii het vroegere onder zoek de beschikking kon worden verkregen, eenig terrein alsnog in aanmerking zou kunnen komen en voorts of andere voor het doel geschikte terreinen zouden kun nen worden gevonden. Wat het eerste aangaat, is gebleken dat de beschikking kon worden verkregen over eenige terreinen in de binnenstad, waarvan de prijzen varieerden tusschen f. 60 en f. 100 per vierkante meter; over het terrein aan de Laan van Meerdervoort (op 6 KM. af stand van het centrum der stad) voor f.32 per M2. Wel werden tegen lagere grond prijzen kleine perceelen aangeboden of ook zeer groote perceelen (minstens eenige hectaren), waarbij echter een gering bé- bouwingspercentage (22 pet. in open be bouwing l is toegestaan. Alleen het perceel san de Laan van Meerdervoort had in aanmerking kunnen komen ware het niet. dat de groote afstand van het centrum der stad ernstige bezwaren zou medebrengen. Nadien is het onderzoek voortgezet, waar bij een terre.n weid aangeboden onder Loosduinen voor f. 23 per M2 dat echter is aangewezen vooi woningen van den klei nen middenstand en weiKmanswomngen; indien onthefting van verschillende bepa lingen zou Kunnen worden verkregen, wat niet waaischunujK worac geacht, zou een terre.n noodig zun van pim. 3900 M2., waai van de koopprijs dus hooger zou zijn dan me van het teiieln aan de Laan van Meerdervoort. terwijl de ngging nog be- langiijk minder geschikt is dan die van net evengenotmde terrein. Enkele aano edingen buiten de stad kon den wegens te giooten aistand. andere konden wegens het te geringe oppervlak van de tene.nen ïeeds aanstonds niet m aanmei king komen. Ad. 2o. Intusschen werd onderzocht op weike wijze op de voor net rijk minst kost bare wijze liquidatie zou kunnen piaats hebben van hetgeen aan het Lyceumplein reeds weid geoouwd. Van twee zijden wer den voorloopige aanvragen ontvangen, die er opgericht waren hetgeen reeds tot stand werd gebracht geheel of goeddeels over te nemen, in het gunstigste geval tegen ver goeding van de reeds gemaakte kosten (be houdens eenige schadeloosstelling voor de onderoieking van den bouw); zulks onder voorwaarde, dat kooprecht van het terrein en bouwvergunning eveneens zouden kun nen worden overgedragen. De besprekingen te dezer zake worden voortgezet, kunnen echter door bijzondere omstandigheden nog niet aanstonds ten einde worden gebracht. Zekerheid, dat een gunstige liquidatie in dezen zin kan wor den verkregen, is er dus nog niet. Een en ander samenvattende is de stand van zaken thans aldus: le. Dat de kans aanwezig is. dat de kos ten voor het rijk, bü liquidatie van hetgeen reeds werd gebouwd, beperkt kunnen wor den gehouden, en 2e Dat voor de artillerie-inrichtingen noe geen oplossing is gevonden. Foto van Vliet. NEMEN ZIJ HERBENOEMING ALS RAADSLID NIET AAN Het Hbl. meldt: Wij vernemen, dat gisteren te Am sterdam aan de tot raadslid gekozenen de mededeeling van benoeming is uit gegaan. Binnen drie weken na deze kennisgeving dienen de benoemden aan den voorzitter van het Centraal Stem bureau mede te deelen, dat zij de be noeming aanvaarden. De heeren S. R. de Miranda en J. W. Matthijsen zullen, naar ons ter oore kwam. de kennisgeving hunner benoe ming door het Centraal Bureau beant woorden met de verklaring, dat zij die niet aannemen doch invallers op de S.D.-lijst wenschen te blijven, wat trou wens automatisch gebeurt. Hun opvolgers zullen zijn de heeren P. J. Schmidt en J. G. Suurhoff. De .Arbeiderspers" teeikent bij dit be richt aan. dat het „deels onjuist, deels uiterst voorbarig" is. Beslissingen zijn nog niet genomen, zegt het blad. Hierboven een foto van de vergadering die gisteren onder groote belangstelling gehouden werd ter gelegenheid van het afscheid van burgemeester Bosschieter te Rijnsburg. GAAT PRINS BERNHARD MEE MET DEN PROEFTOCHT VAN DE .^ORANJE"? In antwoord op een telegrafischen geluk- wensoh. welke den Prins ter gelegenheid van zijn verjaardag van boord1 van de „Oranje" werd gezonden, heeft de Prins in zijn danktelegram de hoop uitgesproken, dat hij in de gelegenheid zal zijn op 15 Juli as. den officieelen proeftoéht van liet schip mede te maken. CORRESPONDENTIE VOOR DE GRENSTROEPEN. De veldpost opgeheven. Met ingang van heden wordt, zooals we reeds hebben gemeld, de veldpost opge heven. Teneinde vertraging in de bestelling te voorkomen, wordt er nogmaals aan her innerd, dat op correspondentie voor mili tairen van de grenstroepen de aanduiding veldpost niet meer moet worden gebruikt. maar dat een volledig adres met aanduiding van de piaats van bestemming op deze correspondentie moet worden geplaatst. zijn behalve aan ons Bureau ook veriuftqfeuui btï de Firma Ph. BROBBEL, Stationsweg no. 49. Fa. A. H. I. WIITENBURG, Haarl.straat 2. W. G. J. VERBURG. Heerenstraat no. 2. Fa. A. SOMERWIL Azn., Hoogewoerd 24. A. M. VAN ZWICHT, Breestraat no. 126. A. VAN EGMOND, Haven 2/4. W. VAN LEEUWEN. Janvossensteeg 19. VERVOOREN, Haarlemmerstraat no. 128. W. P. v. SAVOYEN. K. Rapenburg 12 A. BOEKHANDEL VAN DER VEEN Geversstraat no. 59 - Oegstgeest LGEM. LEESBIBLIOTHEEK RIETVELD l.o. hel Postkantoor Leiderdorp en aan de Kiosken. In de zeer smaakvol versierde raadszaal had gisteren te Rijnsburg het afscheid plaats van den burgemeester-secretaris, den heer J. L Bosschieter, die na een ruim 23 jarige werkzaamheid. om gezondheids redenen zijn ambt heeft neergelegd. Aanwezig waren vele familieleden van den heer Bosschieter, allen, die recht streeks of zijdelings in dienst der gemeente werkzaam zijn, het comité, dat zich uit de ingezetenen heeft gevormd en voorts een groot aantal genoodigden. Opgemerkt wer den o a de voorzitter van de Vereeniging van Burgemeesters „Kring Duinstreek", de heer J: P. Gouverneur'van Sassenheim; de heer A .C. de Wilde, burgemeester van Val kenburg; de heer J. van Klaveren, oud wethouder; dr. H. G. Jonker oud-raadslid; een vertegenwoordiger van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, van de directie van de NZ.H.T.M., van de Sted. Fabrieken en Gas en electriciteit. dr. Hueting van Katwijk, het bestuur van den polder Els- geest" en van den polder ..Morsebel" van de afd. Rijnsburg van het Ned. Bijbelge nootschap. van de afd. Rijnland van de Ned Ver. Het Roode Kruis, de Ver. tot Be strijding der Tuberculose, het Centraal Bureau van Ned. Gemeenten, de afd. Rijn land Vrijwillige Burgerwachten, de Brigade Commandant van de Rijks Veldwacht. de commandant van de pi. burgerwacht, de commandant van de brandweer, de com missie van advies voor de steunverleening, het dagelijksch bestuur van de gemeenten Goederede en Stellendam, de burgemeester van Oud-Vossemeer en vele anderen. Na een welkomstwoord van den loco burgermeester. den heer T. Kralt, werd burgemeester Bosschieter met zijn gezin binnengeleid door de oudste raadsleden, de heeren W. L. v. d. Gugten en D Knijff. Vervolgens opende de burgemeester de openbare vergadering van den raad waar na de secretaris het regeeringsbesluit tot eervol ontslag aan den burgemeester voorlas. De burgemeester sprak hierna een uit voerige rede uit, waaraan wij het volgende ontleenen. Afscheidsrede van dzn burgemeester. Na een begroetingswoord tot de vele aanwezigen, wees spr. er op, dat ruim 23 jaren geleden verschillende hunner hier vereenigd waren bil gelegenheid van zijn installatie als burgemeester van Rijnsburg. Dat was op 22 December 1915, midden in de donkere oorlogsjaren en spr. herinnert zich nog levendig de vriendelijke wijze van ontvangst in deze mooie raadszaal. Thans wordt voor spr. afgesloten een diensttijd van ruim 37 jaren waarvan 2V> jaar als secretaris van Ouddorp. n jaar als burge meester van Goedereede en Stellendam. 23'/j jaar ais burgemeester en secretaris van Rijnsburg. Spr overzag het verleden en besprak zeer uitvoerig het vele dat onder zijn bewind tot stand is gekomen. Van de punten, die binnenkort de aan dacht zullen vragen noemde spr. de nood zakelijke demping van de Lange vaart, waarvoor de finantieele basis nog steeds niet is gevonden. Voorts wacht dringend op een oplossing de rioleermg van de ge- heele gemeente en het aanbrengen van een zuiveringsinstallatie. Ook vermeerdering van het personeel op de secretarie en bij de politie is dringend noodig en als de tijden zich verbeteren, valt wellicht te denken aan den bouw van een nieuw raadhuis Spr. zal steeds bij blijven de groote on dernemingsgeest. de werklust en de han delsgeest van de nijvere bevolking van Rijnsburg, die er niet tegen op ziet op verre afstanden te bereiken, wat dichtbïi geen succes heeft. Spr. verklaarde, dat hij en zijn gezin veel goeds, vertrouwen en vriendschap hebben genoten. Spr heeft met, groote voldoening 1 in Rijnsburg gewerkt. Er zijn banden ge slagen. die moeilijk te verbreken zijn. Sprekers ambtsperiode in Rijnsburg is ook lang niet zonder strijd geweest. Is de [mensch een kind van zijn tijd, aldus spr ook ik ben een kind van mijn tijd en het laat zich begrijpen, dat mijn inzichten en opvattingen, niet altijd strookten met de meer moderne begrippen en elschen. Dit punt heeft mij steeds bezig gehouden en ik heb getracht zooveel mogelijk met mijn tijd mede te gaan. Het is niet te verbloe men. dat het ontbreken van voldoende hulp mij zwaar heeft gewogen. De gecombineer de betrekking van burgemeester en secre taris is ongetwijfeld zwaar. Het is voor mij zeer teleurstellend geweest, dat mijn be roep om meerdere hulp geen voldoende gehoor heeft gevonden en tot tegenstellin gen heeft geleid, die niet gerechtvaardigd waren. Het is méér dan jammer, dat ik mli genoodzaakt zie. mijn werk, dat ik steeds met lust verrichtte, vóór den wette- lijken termijn te moeten beëindigen. Even wel het door mij genomen besluit om mijn ambt neer te leggen, heeft mijn volle be vrediging. Spr. dankte de wethouders voor alles, waarmede zij hem tegemoet zijn getreden en richtte tevens woorden van erkentelijk heid tot de raadsleden. Hierop droeg spr. de leiding over aan wethouder Kralt. Rede van wethouder Kralt Het woord was vervolgens aan wethouder Kralt, die o.a. opmerkte, dat de burgemees- ter te Rijnsburg kwam op 39-jarigen leef tijd. Nu is hij 63 jaar. Het beste deel van zijn leven heeft hij dus in Rijnsburg be steed. Een levenstaak neer leggen houdt in. dat wij de balans op moeten maken van het geen achter ons ligt En dan komt voor een ieder de vraag naar voren: kan ik met voldoening terug zien op de afgelegde levensbaan? Neenniet zóó. dat wij tot de slotsom komen, dat het volmaakt is geweest, maar zóó. dat wij kunnen zeggen: ik heb. in alle zwakheid en met vele ge breken. getracht mijn taak naar behooren te vervullen. Als wij zoo uw taak zien kunt u en moogt u dan met voldoening terug zien op de 24 jaar hier doorgebracht? Ik heb zooeven gesproken over balans opmaken; welnu laat ons dan in vogel vlucht eens even bekijken het Rijnsburg van 1915 en 1939. Toen u hier in ons midden kwam. telde Rijnsburg 3760 inwoners en nu 4839. Breed voerig behandelde spr. het Rijnsburg van eertijds en hoe het zich thans onwikkeld heeft. In den breede besprak de heer Kralt o.a. het overdoen van de gemeente bedrijven aan de gemeente Leiden, welke er toe ge leid heeft, dat burgemeester Bosschieter Rijnsburg vrij van eenige schuld overlaat aan zijn opvolger. Er is nog een leening- schuld der scholen, maar daar tegenover staat, dat het laatste jaar een even groot bedrag aan hypotheken geplaatst is. Zeker een unicum in ons land, een ge meente na 24 jaar regeeren schuldvrij te verlaten Spr. meent, dat de burgemeester met voldoening terug kan zien op deze af- woTdt verdiept, aldus spr mijnheer de geloopen 24 jaar. Doch, deze voldoening burgemeester als gij gelooft en erkent, dat het God is de Allerhoogste Koning. Die de plaats bestemt voor ieders woning en de kring, waarin hij werken zal Als gij in dat vertrouwen uw levenstaak neerlegt, dan heeft uw leven aan het doel beantwoord en ziin doel ook bereikt. Ondanks alles, wat wij ook niet begrijpen kunnen. Spr. bad tenslotte den burgemeester en zijn gezin het ..De Heer zal u steeds gade slaan" toe. Wat zal het nu worden? Dat is voor ons verborgen: try weet het niet en ik weet het niet. God weet het. Maar één ding ge loof ik van u dat gii geleerd hebt niet al leen stil te staan bii de dingen, die ver gaan. maar dat ge ook hebt leeren zoeken de dingen, die blijven tot in het Eeuwige Leven. Wij hebben daar te weinig met el kander over gepraat, maar toch wel een enkelen keer. Welnu dingen meer op den ken, daar ge nu uw dan die dingen bij u langer hoe meer uw nemen Spr. eindigde met den heer Bosschieter leiden tot den dood als dan de aardsche achtergrond gaan ra- rusttijd intreedt, dat mogen groeien en hoe leven in beslag mogen den wensch. dat God en de zijnen moge ge- toe. Namens den Gemeenteraad spraken hier op de heer W. L. v. d. Gugten namens de R.-K. Raadsfractie, de heer D. Knijff na mens de C.-H. en de heer K. Zandbergen namens CX>.U. en Chr. Arb.partij. Een mooie hulde. Hierna werd de openbare vergadering ge schorst en sprak weth. C. D. v. d. Vijver, als voorzitter van het Comité om namens de burgerij den Burgemeester te huldigen als Burgervader. Inzonderheid dankte hij den heer en mevr. Bosschieter voor hun tallooze blijken van medeleven in de ge meente en hun blijken van belangstelling in het wel en wee der ingezetenen. Aan mevr. Bosschieter werd dank gebracht voor haar bemoeiingen inzake het Crisiscomité, den Zendingskrans. den Vrouwenavond ënz. Namens de gemeentenaren bood hij een fraaie bank met bijtoehoorende stoelen aan en een album met vele prachtige opnamen uit de gemeente. De heer Jac. Kromhout voerde het woord als oudste der gemeente-ambtenaren en beambten en bood een gouden potlood aan. Voorts spraken ds. Van Niftrik namens de Ned. Herv. Gemeente, ds. Van der Loo na mens de Ger. Gemeente, burgemeester Gouverneur van Sassenheim die tevens een tinnen vaas met bloemen aanbood de heer D. van Egmond Nz„ de heer A. C. de Wilde. dr. Fontein Kuipers als vriend; de heer Van Riessen e.a. De burgemeester dankte alle sprekers voor hun hartelijke woorden en sloot, na een slotwoord van den heer Kralt, de open bare vergadering. De avondbijeenkomst. 's Avonds had wederom een bijeenkomst plaats allereerst voor vertegenwoordigers van plaatselijke vereenigingen. Hier voer den het woord de heer J. C. Exel, namens het Ger. Jeugdverbond, de heer J. Krom hout namens de Ned. Herv. J. V. en Meis- jesvereeniging en bood een fruitmand aan, mej. J. den Heyer namens de Gymnastiek- vereeniging; ds. Van Niftrik namens het Ned. Herv. Schoolbestuur: dr. G. J. Rijk mans namens Spinoza en bood een bloe menmand aan; P. v. Delft namens Wil- helmina; D. v. Egmond Nz. namens de Groentenveiling; de heer J. Hoogstraten, namens Advendo; de Middenstand en het Oranjecomité; de heer J. Kromhout na mens de Burgerwacht en de heer T. Kralt namens Flora en de Boerenleenbank. De oudste zoon dr. G. Bosschieter. herin nerde aan den tijd in Rijnsburg doorge bracht en bracht zijn ouders dank voor alles, wat zij voor hun kinderen hebben verricht en voor hun goede voorbeeld. Als laatste sprak nogmaals de burge meester een dankwoord tot allen. Daarna kreeg de burgerij gelegenheid tot afscheid nemen, waarvan een buitenge woon druk gebruik werd gemaakt. Zooals bekend zal de familie Bosschieter zich in Baarn vestigen. is een algemeen belang en dus ook het Uwe Meldt U aan als lid der Ned. Ver. voor Luchtbescherming bij den secretaris der afdeeling Leiden, den heer D. C. KOK, Rapenburg 9, Tel. 807. - Contributie naar draagkracht (minimum 25 cents 's jaars).

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 13