Waarschuwing van Lord Halifax aan Duitschland BINNENLAND 80sfe Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 30 Juni 1939 Derde Blad No. 24313 Engeland duldt geen agressie, maar is bereid alle kwesties te bespreken wiM»gg£ Herziening van den Volkenbond Bezoek van minister Funk aan ons land Chr. Nat. Vakverbond In een redevoering, uitgesproken tijdens het jaarlijksch diner van het Chatham House instituut voor internationale aange legenheden heeft de minister van buiten- landsche zaken, lord Halifax, na verwezen te hebben naar de recente overeenkomsten tot onderlinge verdediging, gesloten met Polen en Turkije, en den gewaarborgden bijstand voor Griekenland en Roemenië, gezegd: ,,Wij zijn thans aan het onderhandelen met Sovjet-Rusland. Ik hoop. dat deze on derhandelingen binnen zeer korten tijd tot een succesvol einde moge worden gebracht, teneinde Rusland bij ons aan te sluiten ten behoeve van de verdediging van de stater- in Europa, wier onafhankelijkheid en neu traliteit bedreigd zouden kunnen worden. Wij hebben verplichtingen op ons ge nomen en bereiden ons er op voor nog meer verplichtingen te aanvaarden, met volledig begrip van haar conse quenties. Wij weten, dat, wanneer de veiligheid en onafhankelijkheid van andere landen zou den verdwijnen, onze eigen veiligheid en onafhankelijkheid ernstig bedreigd zal zijn. Wij weten, dat, wanneer het internationale recht en de orde behouden willen worden, wij bereid moeten zijn te vechten voor hun verdediging. In het verleden hebben wij ons altijd verzet tegen pogingen, van welke mogendheid ook, om Europa te overheer- schen ten koste van de vrijheden van an dere naties en de Britsche politiek volgt derhalve slechts de onvermijdelijke lijn van haar eigen historie, wanneer een der gelijke poging opnieuw zou worden onder nomen. Waar het op aankomt is in de eerste plaats de natie er van te overtuigen, dat deze politiek juist is en in de tweede plaats, de stappen te doen, die noodig zijn om die politiek tot een succes te maken. Op geen enkel oogenblik sedert den oor log is er zoo'n nationale eenheid geweest ten opzichte van de belangrijkste, essen- tieele punten van onze buitenlandsche poli tiek. Met dien geest van eenheid gaat ge paard een diepe, wijdverbreide vastbera denheid, om die politiek doeltreffend te maken. Ik geloof echter niet, dat er onder alle klassen een toenemende wensch bestaat om verder te kijken dan het rechtstreeksche heden en een doel voor zich te zien, waarvoor men bereidvaar dig zijn tijd, en zoo noodig zijn leven, zou offeren. De onmetelijke krachtsinspanning die het land ten uitvoer legt bij zijn uitrusting voor de verdediging ter zee, in de lucht en te land, is zonder weerga in vredestijd. Wij hebben een vloot, die niet getart kan wor den, onze luchtmacht ondergaat nog een uitbreiding, die alle verwachtingen van enkele maanden geleden te boven is ge gaan en heeft thans niets te vreezen, van welke andere ook. Ik twijfel er niet aan. dat het personeel der luchtmacht in geest en vaardigheid superieur is aan alle an dere. Ons leger werd eens belachelijk ge maakt, doch het is blijven bestaan, om zijn waarde te bewijzen; ongetwijfeld is het klein in vergelijking met de legers van sommige andere landen. Gelijk dat echter reeds eens meer gebeurd is, roepen vrfj ook hier een machtig wapen in het leven voor de verdediging van onze eigen vrijheid en de vrijheid van andere volkeren. Achter onze geheele militaire krachtsin spanning staat 't Britsche volk. meer een drachtig dan ooit tevoren en met te zijnen dienste zijn rijkdom en zijn industrieele hulpbronnen. Niets van deze ontzaglijke krachtsontplooiing zal in werking gesteld worden, behalve ter verdediging tegen agressie. Geen slag zal worden geslagen, geen schot afgevuurd. Van de waarheid hiervan is een ieder in dit land overtuigd. Persoonlijk geloof ik, dat de meeste men- schen in de andere landen in werkelijkheid dit ook aanvaarden, ondanks de propagan da, die het tegenovergestelde in hun ooren toetert. Wat voorts thans volledig en alge meen aanvaard wordt in dit land. maar wat wellicht nog niet even goed elders begrepen wordt, is, dat in geval van een verdere agressie wij vast be sloten zijn om terstond onze geheele kracht te gebruiken om onze verbinte nissen tot het bieden van weerstand daaraan na te komen. Met wrok lezen wij de kwaadwililge verkeerde voorstel lingen van onze daden en beweegrede nen, wetende, dat zij valsch zijn en wetende, dat degenen, die ze opstellen, het ook weten. Deze dingen gaan niet onopgemerkt voorbij en evenmin de provocatieve beleedigingen van onze landgenooten verder in den vreemde. Ik kan terstond zeggen, dat Groot- Brittannië niet bereid is te wijken, het zij voor laster hetzij voor geweld. Iedere beleediging, die onzen menschen wordt aangedaan, iedere ruwe uittarting, wel ke gericht wordt tot wat wij op prijs stellen en vastbesloten zijn te verdedi gen, verecnigt ons slechts, vergroot onze vastberadenheid en versterkt onze trouw jegens die anderen, die onze gevoelens en ons streven deelen. In een groot deel van de wereld worden oude normen van gedrag en gewoon men- schelijk fatsoen, die de menschheid nijver opgebouwd had, terzijde gezet. Er worden thans dingen gedaan, die wij nauwelijks tonder stomme verbazing kunnen lezen, zoo vreemd zijn zij aan onze opvatting, hoe menschen hun medemenschen behoo- ren te behandelen. De regels voor het ge drag tusschen naties worden geminacht met dezelfde ongevoelige onverschilligheid als de gedragsregels tusschen menschen onderling. Het eerste, wat ons derhalve te doen staat is er zorg voor te dragen, dat onze eigen gedragsnormen niet achteruit gaan. Op dat punt moet er een volledige nationale eenheid zijn, die er ook is. Wij eerbiedigen onze medemenschen. Op den dag, waarop wij ons respect voor onze medemenschen verliezen, zou de de mocratie iets verloren hebben, waarvan haar levenskracht afhankelijk is, en zou zij terecht worden wat onze critici er gaarne van denken, n.l. stervende en dood. want zij zou inderdaad het recht tot leven heb ben verloren. DUITSCHLAND ZICH ZELF. ISOLEERT In een tijd, waarin onze doeleinden voortdurend verkeerd worden voorgesteld, is het wellicht goed ze wederom koen uit een te zetten. Ons eerste besluit is de agressie te stui ten. Om die reden alleen hebben wij ons aangesloten bij andere naties, teneinde het hoofd te bieden aan het gemeenschappelijk gevaar. Wij allen weten en de wereld weet, dat deze regelingen geen ander doel dan de verdediging hebben. Zij zijn aan de kaak gesteld als hadden zij ten doel de isolatie of omsingeling van Duitschland en Italië en alsof zij er toe bestemd waren deze landen te verhinderen de levensruim te te verwerven, die noodig is voor hun nationaal bestaan. Er wordt ons gezegd, dat onze motieven zijn het isoleeren van Duitschland binnen een ring van vijande lijke staten, teneinde zijn natuurlijke uit gangen te verstikken en het bestaan zelf van een groote natie te benauwen en te smoren Wat zijn de feiten? Zij zijn eenvoudig en ieder kent ze. Duitschland isoleert zich zelf en doet dit hoogst succesvol en volledig. Het isoleert zichzelf economisch van andere landen door een politiek van autaxkie. Het isoleert zichzelf politiek door een poli tiek, die voortdurende ongerustheid ver oorzaakt voor andere naties en het isoleert zich cultureel door zijn rassen politiek. Wanneer men zichzelf opzette lijk isoleert van anderen door eigen daden, kan men niemand anders dan zichzelf verantwoordelijk stellen en zoo lang deze isolatie voortgaat, moeten de onvermijdelijke consequenties daarvan sterker en duidelijker worden. Het laatste wat wij wenschen is, te zien dat individueele Duitsche mannen, vrouwen en kinderen onder ontberingen lijden, maar wanneer dat geschiedt ligt de fout niet bij ons, en hangt het van Duitschland en van Duitschland alleen af of dit proces van isolatie voortgaat of niet. Want het kan iederen dag beëindigd worden door een politiek van samenwerking. Het is goed, dat dit ronduit gezegd wordt, opdat er geen misverstand, in dit land of elders, kan zijn. WAT IS LEVENSGEBIED? Vervolgens sprekende over „levensgebied" zeide Halifax: „Iedere ontwikkelde gemeen schap staat tegenover het vitale probleem van het levensgebied, maar het probleem wordt niet eenvoudig opgelost door de ver werving van meer gebieden. Inderdaad zou dit het probleem alleen acuter kunnen ma ken. Het kan alleen worden opgelost door een wijze ordening van zaken van een land naar binnen en door aanpassing en verbete ring van zijn betrekkingen met andere lan den naar buiten. Naties breiden haar rijk dom uit en verhoogen haar levensstandaard door vertrouwen te verwerven van haar naburen en daarmede den stroom van goe deren. onder elkaar te vergemakkelijken. Juist, het tegenovergestelde zal waarschijn lijk het gevolg zijn van een actie door een natie, die het onafhankelijk bestaan van haar kleinere, zwakkere naburen onder drukt. Wanneer het begrip levensgebied in dien zin moet worden toegepast, verwerpen wij het en moeten wij weerstand bieden aan zijn toepassing. Opmerkelijk is, dat deze eisch naar levensgebied naar voren gebracht wordt op een oogenblik. waarop Duitschland een land voor immigratie is geworden, dat arbeiders in groote getalen invoert uit Tsjecho-Slowakije, Nederland en Italië om tegemoet te komen aan de behoefte van zijn industrie en landbouw. Hoe kan Duitschland dan beweren overbevolkt te zijn? Belgie, Nederland en niet minder onze eigen eilanden hebben reeds bewezen, dat wat overbevolking genoemd wordt, voorko men kan worden door productief werk. De uitgestrekte ruimte en natuurlijke hulp bronnen van het Britsche Rijk en de Ver- eenigde Staten konden die landen niet be hoeden tegen wijdverbreide werkloosheid gedurende de groote crisis van 1929 tot 1932. Duitschland kan niet meer dan eenig ander land hopen zijn economische problemen in isolatie op t,e lossen. Ongetwijfeld is het op het oogenblik onmogelijk den dag te voor spellen. waarop alle handel overal geheel vijj zal zijn, maar het is wel mogelijk rege lingen te treffen, gegeven de gelegenheden, die grootelijks het vrijheidsgebied zouden uitbreiden. Door samenwerking wat ons betreft, wij zijn tot samenwerking bereid is er ampele ruimte om tot alle naties de gelegenheid uit te breiden van een breeder economisch leven met alles, wat dat betee- kent, en wat opgesloten ligt in het woord levensruimte. Wanneer de wereld georganiseerd zou zijn langs dergelijke richtlijnen, zouden Duitsch land, noch Italië behoeven te vreezen voor hun eigen veiligheid, en geen natie zou in gebreke blijven te profiteeren van de onme telijke materieele voordeelen, die de alge- meene toepassing der wetenschap binnen algemeen gebruik heeft gebracht. Maar een dergelijke maatschappij van volkeren kan niet worden opgebouwd op geweld, in een wereld, die leeft in vrees voor gewelddadigheid, en die haar we zenlijke krachten moet uitgeven voor de voorbereiding, tot het weerstand bieden aan geweld. Wanneer de leer van het geweld eenmaal verlaten zou zijn. zoodat de oorlogsvrees, die door de wereld gaat, opgeheven zou zijn, zouden alle openstaande kwesties gemakke lijker opgelost kunnen worden. De volkeren zouden dan in staat zijn om met een werke lijke belofte van succes zoowel politieke grie ven als economische moeilijkheden, hetzij op internationaal of op koloniaal gebied, te bespreken. ZELFBESTUUR HET DOEL VAN KOLONIALE POLITIEK. Overgaande tot een bespreking van de be ginselen van het Britsche koloniale bestuur, zeide Halifax, dat koloniën eens uitsluitend beschouwd werden als een bron van weelde en een plaats van vestiging voor Europeanen In de laatste vijftig jaar echter heeft een zeer afwijkende opvatting terrein gewon nen een opvatting die zeer hoogstaand tot uitdrukking is gebracht in artikel 22 van het Volkenbondshandvest, n.l. „dat het wel zijn en de ontwikkeling van het volk, dat nog niet in staat is op eigen beenen te staan onder de inspannende omstandigheden van de moderne wereld" een „heilig pand der beschaving" is. Dit pand is gestadig behoed sedert den oorlog in het geval van de man daatgebieden, waarvoor de uitwerking van de bepalingen van artikel 22 van het Vol kenbondshandvest ontzaglijke voordeelen heeft opgeleverd. Wij hebben dezelfde be ginselen toegepast in Indië en Birma. In een paar laatste jaren hebben wij de verandering van Ierland gezien tot een on afhankelijk lid van het Britsche Gemeene- best, dat met de andere deelgenooten van het Empire den volledigen status van domi nion geniet. Gedurende vele jaren hebben wij getracht Ierland vast te houden in het onjuiste geloof, dat thans wordt aangehaald ter rechtvaardiging van de onderwerping van Tsjecho-Slowakije. dat het onmisbaar was voor onze nationale veiligheid. Wij heb ben thans echter ingezien, dat onze veilig heid niet verminderd is, maar onmetelijk is vergroot door een vrij en vriendschappelijk Ierland. Wij erkennen, gelijk de Vereenigde Staten dat erkend hebben, dat zelfbestuur het uiteindelijke doel behoort te zijn van de koloniale politiek. EEN RUIMER TOEBEDEELING DER KOLONIALE VOORDEELEN. Sprekende over de voordeelen van goed- koope importen, die de verbruikers van lan den. die koloniën bezitten, krijgen als resul taat van betrekkelijk lage productiekosten van zekere artikelen in koloniale gebieden, zeide Halifax, dat onder een internationaal systeem, waaronder de huidige handelsslag- boomen voor een groot deel afgeschaft zou den zijn, die voordeelen door nog veel meer landen gedeeld zouden worden. Kunnen wij maar ik beveel het in uw aandacht aan. Wij moeten ons afvragen in hoeverre de mislukking van den Volkenbond te wijten is geweest aan tekortkomingen van het Volkenbondshandvest zelf of in hoeverre het de afwezigheid was van sommige der grootste landen in ieder stadium van zijn historie, welke zoowel zijn moreele gezag als zijn kracht hebben verzwakt. Het is echter niet voldoende maatregelen te beramen tot voorkoming van het ge bruikmaken van geweld ten behoeve van een verandering van den status quo. tenzij er ook een machinerie is voor het tot stand brengen van vreedzame wijzigingen. He den, nu de Europeesche volkeren, hun ge meenschappelijke beschaving vergetende, zich tot de tanden wapenen, is het be langrijker dan ooit ons de essentieele een heid te herinneren van de Europeesche be schaving. VERTROUWEN HET EERST NOODIGE. Zijn rede tenslotte samenvattende, zeide Halifax, dat de Britsche politiek berust op twee grondslagen, waarvan de eene is de vastberadenheid om weerstand te bieden aan geweld en de tweede de erkenning van het verlan gen der wereld om voort te gaan met het constructieve werk van opbouw van den vrede. Wanneer wij eenmaal de overtuiging zou den kunnen krijgen, dat de intenties der anderen dezelfde zijn als de onze en dat wij allen, werkelijk vreedzame oplossingen zouden wenschen, dan zeg ik beslist, dat wij de problemen zouden kunnen bespre ken, die thans de wereld ongerust maken. In zoo'n nieuwe atmosfeer zouden wij de koloniale problemen kunnen bestudeeren, de problemen der grondstoffen, der han delsbarrières, het probleem van het le vensgebied, de beperking der bewapening en ieder ander vraagstuk, dat het leven van alle Europeesche burgers raakt. Dat is echter niet de toestand, waarte genover wij thans geplaatst zijn. De bedrei ging met militair geweld brandschat de wereld en onze onmiddellijke taak is weer stand te bieden aan agressie. Wanneer wij willen slagen in het wegnemen van mis verstand en in het bereiken van een rege ling, die de wereld kan vertrouwen, dan moet dat zijn op de een of andere basis, die substantiever is dan mondelinge be-o loften. Er is gezegd, dat daden en niet woor den noodig zijn. Dat is ook onze op vatting. Er moet geven en nemen zijn in *frractischen vorm aan beide kanten, want er kan geen hechte koop gesloten worden op een basis van het nemen van iets tastbaars in ruil voor het ge ven van niet meer dan verzekeringen. Laat ons er zeer zeker van zijn, dat de vraag, of wij al dan niet voor onszelf en anderen de dingen zullen behoe den, die ons dierbaar zijn, in laatste instantie afhankelijk is van onszelf, van de kracht, het persoonlijke ver trouwen van elk onzer en van ons vast besluit ze te handhaven. Alle vakkenners roe men de kwaliteit van WAARBORG- KLEEDING WAARBORG- KLEEDING zoo chic is er geen. 2600 (Ingez. Med.)' Men meldt uit Berlijn aan het ,,Vad." Ter beantwoording van het bezoek dat minister Steenberghe onlangs aan Ber lijn heeft gebracht, zal de heer Funk, rijksminister van economische zaken en president van de Duitsche rijksbank van 15 tot 17 Juli een bezoek aan Neder land brengen. DE ALGEMEENE VERGADERING. In de gisteren te Utrecht voortgezette vergadering van het Chr. Nat. Vakverbond werd een telegram van gelukwensch ge zonden aan Z.K.H. Prins Bernhard. ter ge legenheid van zijn verjaardag. Staande zong de vergadering twee coupletten van het Wilhelmus. WIJZIGING ONTEIGENINGSWET. Het vervroegde deskundigen-onderzoek. In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot nadere wijziging van de onteigeningswet zeggen de ministers dat het, wordt dit ont werp wet, inderdaad mogelijk zijn zal, dat de rechtbank een of meer deskundigen be noemd, zoodra de in artikel 12 bedoelde stukken ter inzage zijn gelegd en dus nog voordat de belanghebbenden in staat zijn gesteld hun bezwaren kenbaar te maken. De betreffende ministers kunnen hiertegen geen bedenking zien. Het is immers de bedoeling van het wetsontwerp den tijd, noodig voor het geven van de gelegenheid tot het in brengen van bezwaren en het onderzoek van die bezwaren, dienstbaar te maken aan de voorbereiding van de bepaling van de schadeloosstelling. Daardoor woVden de rechten van belanghebbenden in het geheel niet beknot; dezen toch behouden volledig de bevoegdheid tot het indienen van bezwa ren. en daaraan zal dezelfde aandacht wor den geschonken als thans. Geven die be zwaren aanleiding tot het niet in het ko ninklijk besluit tot aanwijzing opnemen van perceelen of gedeelten van perceelen. dan kan het eenige gevolg van het vervroegde deskundigenonderzoek zijn. dat voor die bloemenmand aan. De vergadering werd toegesproken door &JHHU uuiiiiui de heeren prof. mr. B. C. de Savornin den tijd niet tegemoet zien. waarin er over- Lohman namens de Chr. H^st- le Kamer - - fractie: ds. A. H. de Geus, Ned. Herv. pre- eenstemming zou kunnen bestaan over ge meenschappelijke methoden en doelstellin gen van koloniale ontwikkeling, die zouden kunnen verzekeren, niet alleen dat het algemeen erkende doel van koloniaal bestuur zal zijn de bewoners gestadiglijk te helpen tot opvoering van het levenspeil, maar ook, dat de koloniale gebieden een toenemende bijdrage kunnen geven aan de hulpbronnen der wereld? OPEN DEUR IN DE KOLONIËN IN HET VOORUITZICHT GESTELD. Wij hopen dat, in overeenstemming over zulk .een principieelen grondslag, ande ren bereid zullen zijn met ons hun bijdra gen te leveren voor een betere wereld. Indien dit zoo mocht zijn, twijfel ik er niet aan, dat wij in ons koloniaal beleid bereid zouden zijn vèr te gaan ten op zichte der economische mogelijkheden, zooals wij reeds in politieke vraagstuk ken vèr zijn gegaan in een breedere toe passing van beginselen die thans gelden in de mandaatgebieden, het beginsel van de open deur op basis van weder- keerigheid daarbij inbegrepen. Wat ook de moeilijkheden van het koloniale probleem mogen zijn, of van ieder ander, ik zou er niet aan wan hopen de wegen te vinden tot een regeling, wanneer eenmaal ieder den wil heeft tot regelen. Tenzij echter alle landen in feite een regeling wenschen, zouden besprekingen meer kwaad dan goed doen. Het is boven dien onmogelijk te onderhandelen met een regeering, welker verantwoordelijke woord voerders een bevriend land brandmerken Namens de aangesloten organisaties bood de heer J. Veldwijk het bestuur ter gele- perceelen de kosten van onderzoek tever genheid van het zesde lustrum een groote j geefs zijn gemaakt, hetgeen voor risico van de onteigenende partij komt. De ministers zijn uit den aard der zaak gaarne bereid, voor zoover dit van hen af hangt, te bevorderen, dat ook bij toepassing van de versnelde onteigeningsprocedure het natuurschoon zooveel mogelijk zal worden ontzien en natuurmonumenten zullen wor den gespaard. dikant te de Bilt. namens het hoofdbestuur van den Bond van Ned. Herv. Jongelings- vereenigingen op Geref. grondslag; C. Sneep van Utrecht, nemens dat van den Chr. Nat. Werkmansbond; Jac. Haas uit Zurich, namens de Chr. vakbeweging in Zwitserland en de Prot. Evangelische In ternationale; H. Bouma van Den Haag, namens de Calv. Studentenbeweging; J H Niemuller van Haarlem, namens den Ned. Luth. Bond voor Chr. Soc. actie; C v. Harmeien van Den Haag, namens de Mid- denstandsbedrijfsvereeniging; J. Borst van Rotterdam, voorzitter van het Chr. Werk geversverbond en C. Smeenk van Arnhem, lid der 2e Kamer, voorzitter van het Ned. Werkliedenverbond Patrimonium. Het jaarverslag van den secretaris en het bestuursbeleid alsmede het beleid van de redactie van De Gids lokte een breede dis cussie uit waaraan deelnamen de afgevaar digden van de organisaties van de Kan toor- en Handelsbedienden, de Bouwarbei ders. de Ambtenaren, de Grafische arbei ders. de Belastingambtenaren, de arbeiders DE BOTERHEFFING. Het bedrag van de heffing en steunuit- keering op boter, is behoudens tusschen- tijdsche wijziging voor de week van 29 Juni tot 6 Juli vastgesteld op 60 cent per KG. (Onveranderd). BOTERNOTEERING. De commissienoteering voor Nederland- sche boter is gisteren vastgesteld op 75 ct. per K.G. DE PROEFTOCHT DER „ORANJE". Het snelste motormailschip der wereld. Op den laatsten dag van den technischen proeftocht van liet motormailschip .Oranje" van de N.V. Stoomvaart-Maat- Tramwegpersoneel. De drie secretarissen van liet verbond, de heeren H. Amelink, J. Schipper en P. F. Fuykschot, de penningmeester, de heer W. de Jong en de voorzitter hebben de verschil lende opmerkingen beantwoord waarna ver slag en beleid werden goedgekeurd. In de zitting van hedenmorgen werden de verschillende financieele verslagen af gedaan. De aftredende bestuursleden de heeren J. Hofman te Amsterdam en L. Ver meulen te 'sGravenhage werden herkozen Naar aanleiding van een vraagpunt van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en met "woorden "aYs' dieven"Tn afpeYsë^'zIch j T^n^ortarbeiders en een voorstel van den overgeven aan dagelijksche monsterachtige j lasteringen over de Britsche politiek in alle kleedingindustne werd besloten dat deelen der wereld. Maar wanneer die geest. ür ee.n comTn benoemen ral - - 1 die op korten termijn een rapport zal uit brenger» omtrent de vraag of er in hoe verre het jeugdwerk moet worden gereor ganiseerd tene:nde aan de hand daarvan het jeugdwerk opn euw te bezien. De vergader ns machtigde het bestuur in de Kledingindustrie. de Houtbewerkers, schappij ..Nederland was het weer in de Meubelmakers en Behangers, de arbeiders morgenuren minder mooi De wind was in de bedrijven van voedings- en genot- Zuid-West en de lucht bedekt. Tegen den middelen, de Technici en het Spoor- en middag klaarde het weer evenwel op en die duidelijk onvereenigbaar is met iederen wensch tot een vreedzame regeling, mocht wijken voor iets anders, zou de Britsche regeering bereid zijn haar beste gedachten te voegen bij die van anderen, teneinde den huidigen staat van politieke en economische onzekerheid te beëindigen. kwam het zonnetje door hetgeen de stem ming aan boord, welke in verband met de viering van den verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard toch reeds uitstekend was. nog verhoogde. i Gisteravond om zes uur bevond het schip zich op 53 graden 5 minuten Noorderbreed te. De Oranje" was toen op weg naar Scheveningen waar het later verlicht voor de kust verscheen en voor anker ging. om luister bij te zetten aan het vuurwerk, dat aan het Scheveningsche strand werd af gestoken in verband met den verjaardag van den Prins. Hedenmorgen te 9 uur is het te Amsterdam teruggekeerd. Daarna vertrok het schip naar IJmuiden. De driedaagsche technische proeftocht is volkomen geslaagd. Het schip heeft aan alle eischen, die de opdrachtgeefster de N V. Stoomvaart-Maatschappij Nederland heeft gecte!d voldaan Tijdens den off ciee'en proeftocht, die op 15 Juli zal worden ge houden zal het sch p doo de directie van om het Voorzienings( pensioen) fonds om te d® Nederiandsche Scheepsbouw Maatschap- OPBOUW VAN VOLKENBOND I zetten in een zelfstandige stichting Het EEN NIEUWEN bestuur zal bestaan uit vertegenwoordigers I van het C N V. en van de direct belang- I hebbenden Onze eerstvolgende taak zou zijn een wederopbouw van de internationale orde op een breeder en hechter grond slag. Het is een te breed onderwerp voor mij om daar hedenavond over uit te weiden, BUITENGEWONE MINISTERRAAD. Gisterochtend is aan het departement van Algemeene Zaken een min ster raad gehouden waarin opnieuw het budgetaire probleem ter sprake is gekomen. pij. op welker werf d? .Oranje" werd ge bouwd aan de reederij worden overged a- gen. De door de Oranje" bereikte grootste sne'he'.d zooals men z'ch herinneren ?al. bedroeg deze op de afgemeten mijl 26 30 mij' pc- uur beteekent ^'a' bet s~h'D *»et snelste koopvaardijschip van Neder'and en het snelste motorma?is°h":p ter wereld :s. Wat de machinesterkte betreft staat de ..Oranje" op de negende plaats in de wereld.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9