STADSNIEUWS Onze regeering afgetreden BUITENLAND Herlevend stadschoon 80ste Jaargang VRIJDAG 30 JUNI 1939 No. 24313 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt OFFICIEELE KENNISGEVING ,De Hollandsche Boerin", anno 1656, in nieuw gewaad Opdracht aan dr. H. Colijn tot vorming van een nieuiv kabinet Algemeene Toestand Hoe de kwesties zich toespitsen Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te (betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week '...7.r.0.18 Franco per post f.2.35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mncL) DE VERJAARDAG VAN Z.K.H. PRINS BERNHARD. De verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard ls gisteren hier ter stede herdacht door middel van de door ons reeds geannonceer de optochten en concerten, die natuurlijk veel belangstelling trokken, zoodat des avonds ln de binnenstad een recht gezel lige stemming heerschte. Overigens is de dag rustig verloopen. doch niettemin zijn veler gedachten uitge gaan naar Prins Bernhard, die zich in en kele jaren de hartelijke genegenheid der Nederlenders heeft weten te veroveren en naar Zijn gezin. 17 JULI RAADSZITTING. Ter kennis van de leden van den Gemeen teraad is gebrachtdat de eerstvolgende ver gadering van den Raad hoogstwaarschijnlijk zal plaats hebben op Maandag 17 Juli a.s. CONCERT „ENDEGEEST". Gisteravond vond op het plein van Ende geest onder begunstiging van mooi zomer weer een concert plaats, aangeboden door de Harmonie-Vereeniging „Crescendo" uit Alphen a/d. Rijn onder leiding van den directeur den heer H. Boogers. Het hartelijk applaus na elk nummer be wees. hoe de vele patiënten en andere be langstellenden dit concert op prijs stelden. GYMNASIUM. Toegelaten tot de eerste klasse zijn: Dolfie Andrée Wiltens, Annie van Gor- cum, Maaike de Gruyter, Jacob Haasnoot, Marietje Hermans. Jasper van Hoeken, Alexander van Iterson. Marinus Jelier, Ti- tia Kiers, Guus v. Koesveld, Annie Kraaye- veld. Christina Kramers, Petrus v. d. Lelie, Elsje van Moll, Eleonora v. d. Plas, Mia Polak, Johan Punt, Lode Simons. Haiko Smid, Piet Steenhauer. Johanna Stoffel, Aleld de Stoppclaar, Marie van Thiel, Evert Vergunst, Alie v. d. Voort, Jan Wilterdink, Johanna IJssel de Schepper, Geertruida Zeelt, Omer Sinke. Henriette Parmentier, Frans V. Spatfje, J. H. v. d. Kraan. JAARVERGADERING N.V. LEIDSCHE BOUWMAATSCHAPPIJ. In de hedenmiddag in café „In den Ver gulden Turk" gehouden jaarlijksche alge- meene vergadering van aandeelhouders der N.V. Leidsche Bouwmaatschappij werden de balans en de winst- en verliesrekening goed gekeurd. De heer J. C. van Eek, die periodiek aftredend was, werd als bestuurslid herko zen. In een daarna gehouden buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders werd een voorstel tot wijziging der statuten goedgekeurd. MILITARIA. De vaandrig A. S. Bron van het 4e Regi ment Infanterie is door den Ohef. Gen. Staf overgeplaatst bij het Korps Motordienst met ingang van 3 Juli as. De sergeant fourier M. A. Eijsden, van het 4e Regiment Infanterie, wordt met in gang van 5 Juli as. overgeplaatst bij M. C n - 13 R. I. Met ingang van 10 Juli as. wordt de ser geant le klasse J. Nijonihuis gedetacheerd bij het Kader Batalpon te Laren; op 17 Juli as. worden mede de navolgende onderoffi cieren van het 4e Regiment Infanterie bij dat Bataljon gedetacheerd: sergeant le klasse J. v. d. Velde en de sergeanten capi- tjulont W. de Jong, N. Kruit, J. C. v. Manen. J. v. Un'en, G v. Doorn, Vierveijzer, v. Tey- lingen, GreeShorst, v. d. Linden, Huijser, Smit, Luyke. v. Dorp en Prins. Heden zijn de onderstaande wacht meesters. leerlingen der S.R.O.B.A die op 1 Juni JJ. bij het 6e Regiment veldartillerie zijn overgeplaatst, in het garnizoen aange komen: E. C. Kettner. L. A. J. la Feber, A. Lakerveld. R. B. Meijboom, J. F. J Seket, P. A. Spandaw, R Th. Esser, A. 't Hoen, H. E. Koch, G. A. Vorster. A. J. C. Bouwhof, J Schouw, T. van der Ven J. F. Vos en T. Heyblom. Laatstgenoemde vijf onderofficieren zijn tevens adspirant voor de K M A. De Wethouder van Fabricage, de heer Jac. Wilbrink is verhinderd morgen spreek uur te houden. Men schrijft ons: Reeds eenige malen wezen wij in dit blad er op dat, dank zij de door de Vereeniging „Oud-Leiden ingezette actie tot het her stellen van oude schoonheid, de laatste jaren de belangstelling groeiende is voor het versierend element van de oude gevels in onze stad. Sinds eenige weken is gereed gekomen het schoonmaken en beschilderen van het van Leyden van Leeuwen-wapen aan den gevel van een der mooiste woonhuizen aan het Rapenburg, de tegenwoordige R.K. Jongens school cp nr. 48. De heer Gerhard Jansen heeft hier de heraldische kleuren fraai op het wapenschild weten aan te brengen. Inmiddels heeft de eigenaresse van een boter- c-n kaashandel in de Haarlemmer straat inr. 56). wier zaak daa ral heel lang gevestigd moet zijn, het bovenlicht (het raam boven de winkeldeur) in overleg met „Oud-Leiden" doen schoonmaken en op nieuw laten beschilderen naar de op het houtwerk gevonden oude kleuren. Dit bo venlicht. dat eenig is ln onze stad. heeft een in hout gesneden voorstelling van een „Hol landsche Boerin", temidden van boter en kaas. Aan haar ééne zijde staat een koop vrouw met Leidsche en Goudsche kaas. uitgestald op blauwe schagen; ter andere zijde bevindt zich een koopman met boter in houten tonnetjes, eveneens op schagen één tonnetje ls geopend en het toont ons de boter, die naar toenmalig gebruik, keurig met de boterspaan is opgemaakt. Het geheel is een kleurig tafereel, dat door den heer S. Duindam, alhier, met veel zorg op nieuw is beschilderd Tevens is achter het snijwerk weder een glazen ruit aangebracht, zoodat het bovenlicht weder in zijn oude functie ls hersteld. Bij het schoonmaken van het houtwerk kwamen op den buik van de botertonnen de gekruiste Leidsche sleutels te voorschijn, ten bewijze, dat de tonnen geykt zijn! Dit merken van botertonnen gebeurde tot voor kort nog. (De Directeur van den Markt- en Havendienst bewaart op de Waag nog steeds een (met het Delftsclie wapen) gemerkte boterton, terwijl daar zich eveneens bevin den eenige in Leiden gebruikte brandmer ken). Het bekende, door „Oud-Leiden" in 1907 uitgegeven boekje „Oude gebouwen te Leiden", zegt van het snijwerk, dat het eind 18e eeuwsch is. hoewel er ondergeschilderd staat „Anno 1656". Wellicht, dat een kenner van oude costumes men lette b.v. op het model van den hoogen hoed van den koop man kan uitmaken of het beeld in de 17e dan wel in de 18e eeuw is vervaardigd. Hoe het ook zij, het pand Haarlemmer- I straat 56 heeft een merkwaardig bovenlicht, dat de belangstelling van een ieder waard is. De regeeringspersdienst meldt: De heeren ministers hebben bij schrijven van den voor zitter van den ministerraad van 29 Juni aan H. M. de Koningin onthetling uit hun ambt verzocht. Hare Majesteii heelt dit verzoek in overweging genomen en den heeren ministers verzocht zich voorloopig met de behandeling, en de afdoening zoo mogelijk, van de hopende zaken te blij ven belasten. Hedenmorgen heelt Hare Majesteit dr. H. Colijn, minisfer van staat, ontvangen en hem opdracht verleend tot vor ming van een kabinet. Dr. Colijn heeft verzocht die op dracht in beraad te mogen houden. Van Engelse he zijde blijft men voortgaan de situatie uiteen te zetten, zooals deze in het oog der Engelschen is. Lord Halifax heeft dat gisteravond gedaan in een magistrale rede, men zie het 3e Blad. De rede van den minister werd warm toegejuicht, in het bijzonder de passages, waarin Halifax zeide, dat men tot strijden bereid moet zijn. indien het internationale recht en de internationale orde gehand haafd moeten worden en dat het onmoge lijk is te onderhandelen met menschen, die zich bezighouden met een ernstige belas tering der Britsche politiek. De rede werd aangehoord door negen honderd personen, o.w. vertegenwoordigers van bijna alle dominions, van de regeering en de oppositiepartijen, geestelijken, zaken lieden en militairen. Na zijn toespraak werd Halifax door velen gelukgewenscht. Algemeen is de voldoening over de rede en merf erkent dat Halifax heeft gesproken namens het gansche Engelsche volk. Na Halifax sprak nog de vroegere Labour- minister Alexander die o.a. opmerkte, dat het jammer was. dat de door Halifax om lijnde politiek niet krachtig doorgezet was te Stresa of zelfs te Berchtesgaden. Het is bemoedigend dat de ministers der democra- ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor het candidaatsexamen Indisch recht de heer A. de Jong, (Den Haagvoor het doctoraal examen rechten de dames A. van Drooge (Leiden) en C. Hofdijk (Assen); voor het candidaats examen wis- en natuurkunde letter K. mej. G. A. Gooszen (Oegstgeest)voor het doc toraal examen geneeskunde: de heeren A. den Ouden (Oegstgeest). J. Th. H. Zuidhof (Den Haag) en N. Beets (Enschede); voor het doctoraal examen rechten: mej. M. C. Koning (Heemstede) en de heeren M. M. Taytelbaum (Den Haag) en M. A, V. Slin- genberg (Haarlem); voor het artsexamen le gedeelte: de heeren D. Metselaar (Rot terdam), F. Hengeveld (Rotterdam) en mej. J. L. W. Hermanides (Lelden); bevor derd tot arts: mej. A. M. Velds (Oegst geest) en de heeren P. J. O. van Bijster- veld (Leiderdorp) en J. P. Poot (Den Haag). HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen Algemeen Kantoormachine Bedrijf. Sta tionsweg 18, Leiden. Vennoot: B. Nap (H.V.) J. van Wijk. Levendaal 156/158. Leiden. Machinefabriek en reparatie-inrichting. Overleden eigenaar: J. van Wijk. Leiden, dd. 24 Juni 1939. Fa. Gebr. Dirkse, Oude Vest 61. Leiden. Handel in binnen- en buitenl. fruit. enz. Vanmorgen is de politie-brandweer uitgerukt naar de woning van den heer P. F. de J., Nieuwstraat 28. waar een schilder in de dakgoot aan de voorzijde werkzaam heden verrichtte. In de dakgoot bleek een brandje te zijn ontstaan. Daar de goot in vermolmden toestand verkeerde, is deze door de brandweer gesloopt. Geslaagd voor Fransche handelscor respondentie Liteh diploma de heer G. P. Oostveen alhier tische landen die jl. September geen mo- reele verantwoordelijkheid gevoelden voor de verdediging van een Europeesch land tegen moedwilligen agressie thans een vredesblok bepleiten in het geloof, dat rechtvaardigheid, vrijheid en vrede alleen gehandhaafd kunnen worden, wanneer men bereid is het internationale recht en de orde de verdedigen. „En wat dat betreft, aldus eindigde Alexander, kunnen zij zeker zijn van de gezondheid van harte van het gewone volk in dit land". Ook in de Britsche pers vinden de woor den van de minister een gunstig onthaal. De bladen van alle richtingen zijn het er over eens, dat Halifax uiting heeft gege ven aan het eenstemmig gevoelen van het geheele volk. Zij leggen er den nadruk op. dat krachtige woorden noodig waren en ook gebruikt zijn. Zij wijzen op het ernstig karakter van de rede. De Daily Express" noemt de rede de ernstigste sedert het aan het bewind komen van Hitier en de „Daily Herald" spreekt van de ernstigste woorden sinds Augustus 1914 door een minister van buitenlandsche zaken gebruikt. Het blad zegt: „dat Berlijn ervan verzekerd zij. dat de kracht van deze woorden de ware gemoedsgesteldheid der Engelschen weerspiegelt". De „Daily Telegraph" schrijft, dat na deze uiteenzetting niemand meer behoeft te twijfelen over het standpunt van Engeland De .Manchester Guardian" noemt de rede de beste uiteenzetting van de buiten landsche politiek, door een minister der nationale regeering te geven. De arbeidersafgevaardigde Greenwood heeft in een rede te Londen nog gezegd: „Ik hoor van geruchten, volgens welke de oorlog morgen zou uitbreken. Alles wat ik weet. is. dat de Britsche arbeiders, indien zij worden uitgedaagd, zullen vechten. Ik heb nooit gedacht dat ik dergelijke woor den zou moeten gebruiken, maar er zijn grootere dingen dan het leven zelf en een van die dingen is de vrijheid Indien het tot het ergste komt, zal de democratie de eind overwinning behalen". Ook nu weer staat Duitschland afwij zend. De Duitsche Dienst schrijft: Te Londen schijnt men van meening te zijn. dat de overtuigingskracht van argu menten stijgt met de kracht waarop zij wor den uitgesproken en door ze voortdurend te herhalen. Men moet nu eindelijk de po gingen opgeven om de Britsche buitenland sche politiek in de oogen van het Duitsche volk vredelievend te doen schijnen, vooral dan. wanneer men tegelijkertijd hoopt, dat de onderhandelingen met een nieuwen partner voor de omsingelingspolitiek afge sloten kunnen worden Voor de zooveelstc maal hoort men nu in een vloed van rede voeringen, dat de Britsche buitenlandsche politiek vastbesloten is de agressie tegen te gaan. Daarentegen stappen de verantwoor delijke staatslieden thans zonder bezwaar heen over de onafhankelijkheid van neu trale staten, om deze tot voorwerp van po litieke zaken te maken. De vermindering van de voorbereidingen, die den oorlog tot doel hebben, ligt geheel in de handen van Engeland Wat lord Hali fax over de definitie van de levensruimte heeft verklaard, vormt slechts een bewijs daarvoor, dat Engeland er nog niet in ge slaagd is de kern van deze vitale Europee sche kwesties te vatten. De kwestie der be perking van de bewapening is in elk geval BINNENLAND. De verjaardag van Prins Bernhard (4e BI.) Nieuwe gevallen van besmetting met mosterdgas (Gemengd, 4e Blad). Overneming van bloembollensaneerings- maatregelen door de bedrijfsgenooten (Land- en Tuinbouw, 3e Blad). AMSTERDAM SCHE BEURS. Kalme handel - Weifelende markt - Weinig veranderde koersen - Amerika goed prijshoudend - Staatsfondsen aarzelend. BUITENLAND. Een zeer gewichtige rede van lord Halifax (3e Blad en Buitenland le Blad). Nog steeds onzekerheid rondom Danzig (Buitenland, le Blad). De Amerikaansche neutraliteitswet in be handeling (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Aanvankelijk iets warmer. Gedeel telijk bewolkt met enkele plaatse lijke regen- of onweersbuien. Zwakke veranderlijke wind, later matig uit Westelijke richtingen. AFSLUITING MAARSMANS STEEG EN VISCHBRUG. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat de Maarsmanssteeg en de Vischbrug op Maan dag 3 Juli a.s. van 5 tot 17 uur voor het verkeer met alle rij- en voertuigen zal zijn afgesloten. 2653 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 30 Juni 1939. van Duitsche zijde opgeworpen en door Groot-Brittannië herhaaldelijk afgewezen. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" zegt: ..Het maakt een merkwaardig zwakken in druk, als lord Halifax het ernstige verwijt van een omsingelingspolitiek eenvoudig wil afdoen met Duitschland een neiging tot zelfisoleering te verwijten. Duitschland staat niet alleen in de wereld en zijn poli tiek geniet het vertrouwen van de neutrale buurstaten. In ieder geval maakt het Brit sche pleidooi waarin een agressieve toon afwisselt met de betuiging van vriendelijke bedoelingen, een even dubbelzinnigen in druk als de geheele nieuwe koers." De ..Lokal-Anzeiger" schrijft: ,,De argu mentatie van den Britschen minister ten aanzien van het Duitsche verlangen naar voldoende levensruimte klinkt als een hoon. Uit de woorden van dengene, die dergelijke beweringen uit ten aanzien van de bovenmenschelijke inspanning van een volk om op een al te kleine ruimte zijn lot te besturen, klinkt slechts een „neen" te genover iedere werkelijke oplossing' De ..Berliner Boersenzeitung" schrijft .,De Britsche ministers begaan bij hun pro- paganda-actie tot herstel van het Britsche prestige twee fundamenteele fouten: zij meenen de armoede hunner argumenten door voortdurende herhaling te kunnen wegnemen en zij onderschatten het gezonde opmerkingsvermogen der volkeren buiten hun sfeer en in het bijzonder dat van het Duitsche volk."

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1