Nieuws, uit de Filmwereld „Sta op en vecht" Anna Neagle De verjaardag van Prins Bernhard 80ste Jaargang LEiDSCH DAGBLAD, Vrijdag 30 Juni 1939 Vierde Blad No. 24313 GEMENGD NIEUWS Besmetting met mosterdgas Vrachtauto rijdt op autobus in Geslaagde Prins Bernhard-feesten Familiedrama te Den Bosch CORRESPONDENTIE Prinselijk Gezin woonde wedstrijden bij te Baarn NIEUWE GEVALLEN AAN DE ARTILLERIE-INRICHTINGEN. Bij den brand voor een houten loods op de terreinen der artillerie-inrich tingen aan de Hembrug, welke dezer dagen plaats vond, werden door het personeel twee vaten mosterdgas, wel ke in de nabijheid der brandende loods lagen opgeslagen veiligheidshalve ver rold. Hierbij schijnen in de vaten lek kages te zijn ontstaan en kwam het betrokken personeel in aanraking met den gevaarlijken, blaartrckkenden in houd. De kleedingstukken der besmette arbeiders heeft men doen vernietigen en de patiënten met tegengif behan deld. Dat bleek achteraf niet afdoende te zijn. Twee hunner zijn Woensdag ter verdere behandeling naar het Wilhel- na-gasthuis te Amsterdam overge bracht, terwijl de acht overigen nog een speciale behandeling van den geneeskundigen dienst der fabrieken ondergaan. VIJF PERSONEN GEWOND. Gistermiddag wilde een autobus der firma De Haas uit Veenendaal. welke een dienst onderhoudt tusschen Veenendaal en Ede, tusschen de Klomp en Ede op den betonweg stoppen om een dame in te laten. Een vermoedelijk te dicht achter de bus rijdende vrachtauto uit LTmuiden reed zoo danig op de bus in, dat deze dwars over den weg kwam te staan en onmiddellijk onder steboven sloeg. Drie van de acht passagiers en de chaufleur liepen hierbij verwondin gen op. De vrachtauto reed na de botsing nog dertig meter door en kwam in een sloot terecht. Een van de passagiers, de heer P. F Bosschaart, uit Utrecht, die een diepe snij- wonde aan het hoofd kreeg, werd naar de rijksklinieken te Utrecht vervoerd; de twee andere gewonden konden, na verbonden te zijn, naar hun woningen worden overge bracht. In de cabine van de vrachtauto zaten behalve den chauffeur nog twee personen. Slechts de chauffeur werd gewond; hij liep een bloedende wonde aan het hoofd op en werd ter plaatse door een geneesheer ver bonden. VENTER VAN ZIJN WOONSCHUIT GEWAAID. In den Amstcl verdronken. Gistermiddag is de 40-jarige venter in galanterieën, T. de Vries, uit Hilversum, die enkele dagen met zijn woonschuitje in den Amstel te Baambrugge had gelegen en gisteren wilde vertrekken, door een ruk wind overboord geslagen en verdronken. Zijn lichaam werd later opgehaald. Twee doktoren pasten kunstmatige ademhaling toe, doch dit mocht niet meer baten. Die eeuwige moeheid vergalt Uw leven 's Morgens op het laatste oogenblik uit bed. Al moe als U opstaat. U haat de ge dachte aan het werk dat wacht. Een zwaar gevoel in Uw hoofd. U is prikkelbaar en snauwt. Dat alles wijst op onzuiver bloed. Waarom zoudt U blijven doorsukkelen? Neem Kruschen SaltsKruschen reinigt Uw bloed door Uw lever, nieren en inge wanden aan te sporen tot krachtiger wer king. Zuiver bloed zal weer door Uw aderen stroomen, het werken zal U weer een vreugde, het leven een feest zijn. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f. 0.40, f. 0.75 en f. 1.60 (extra groot pak). Fabrikanten: E. Griffiths Hughes Ltd.. Manchester (Enge land). Opgericht 1756. 2606 (Ingez. Med.) twee veekooplieden uit Veghel en Berlicum het leven. Van de overige vier inzittenden werden de chauffeur J. van Doren uit Veghel en de veekoopman H. v. d Ven. aldaar, in levensgevaarlijken toestand naar het St. Elizabethziekenhuis te Tilburg over gebracht Naar wii vernemen, is er inmiddels een wending ten goede in hun toestand geko men zoodat het levensgevaar geweken mag worden geacht. Inmiddels is uit het door de Tilburgsche recherche ingesteld onderzoek komen vast te staan, dat de chauffeur aan de aanrij ding zeen schuld heeft. Gebleken is name lijk. dat de rechtervoorband van de auto was leeggeloopen. zoodat de wagen naar rechts gedrongen is met het bekende nood lottig gevolg. Msb. OP HET KATWIJKSCHE STRAND. «"f» CAFÉ AFGEBRAND TE DIEPENVEEN. Gistermiddag is onder de gemeente Die penveen aan den Platvoet bij den weg ZwolleDeventer het café van den heer Hellewegen tot den grond toe afgebrand. Slechts eenig meubilair werd gered De be woner was afwezig, alleen zijn dochtertje was thuis. Vermoedelijk is het petroleum stel de oorzaak. MAN STEEKT ECHTGENOOTE MET EEN MES. Gisteravond omstreeks zes uur heeft zich te 's-Hertogenbosch een familiedrama af gespeeld, waarbij een vrouw ernstig is ge wond. De 25-jarige E. D„ een berucht type. wonende in de Vogelstraat, heeft nl. bij een ruzie met zijn vrouw deze laatste op straat met een mes verscheidene steken toegebracht. De man, die pas tien dagen geleden uit de gevangenis was ontslagen, kon het met zijn vrouw niet vinden, waarom zij haar intrek had genomen bij haar moeder. Gis termiddag begaf zij zich weer naar de ech telijke woning, welke zij gesloten vond. Door het vernielen van een ruitje wist zij zich echter toegang te verschaffen. Even later kwam de man thuis, die zulk een hoogloopende ruzie maakte, dat de vrouw per fiets de vlucht nam. De man zette haar eveneens per fiets na In de Arnoud van Gelderstraat kreeg hij haar te pakken en begon haar met een groot mes te steken. Hevig bloedend viel de vrouw op straat neer. waarna de dader de vlucht nam, ter wijl hij het mes in een tuintje wierp. Weldra keerde Hij-echter terug, doch viel toen in handen van de politie, die binnen twee minuten ter plaatse was. Een dokter verleende de vrouw op straat de eerste hulp, waarna zij in zeer ernstigen toestand naar het groot ziekengasthuis is overgebracht. Hier moest terstond operatief worden ingegrepen. Voor het leven van het slachtoffer wordt gevreesd. Het echt paar heeft drie kinderen. JONGETJE IN ZEE VERDRONKEN. Gistermiddag om kwart voor drie is de negenjarige Tonny Hofmans uit de Kenau straat te Den Haag op het stille strand bij den eersten golfbreker nabij het verver- schingskanaal te Scheveningen waar hii in zee aan het zwemmen was, door den stroom meegesleurd en verdronken. Een dertienjarig vriendje, dat in zijn na bijheid was. heeft nog pogingen in het werk gesteld om hem te redden, doch is daarin niet geslaagd Het lijkje is nog niet aangespoeld. HET AUTO-ONGEVAL TE TILBURG. Bij het ernstig auto-ongeval van J.L Maandagmorgen, toen een zespersoons-auto op den Bredascheweg te Tilburg tegen een boom te pletter reed. lieten, zooals bekend. FELLE BRAND TE HAREN. In den afgeloopen nacht om half vier is door tot nu toe onbekende oorzaak een felle uitslaande brand uitgebroken in het dubbele winkelpand van den heer J. Venenkamp, die te Glimmen gemeente Haren (Gr.) een siga renwinkel en kapperszaak heeft. Deze lig gen juist tegenover de melkfabriek van Glimmen. De bewoners moesten zich ge haast in veiligheid stellen. De winkelbehui zing is tot den grond toe afgebrand. De brandweer uit Haren was spoedig ter plaatse en wist de kapperszaak te behouden. De schade wordt door verzekering gedekt. BUITENLANDSCH GEMENGÖ. DE AANSLAG OP DE HERTOGIN VAN KENT. De dader wordt naar Australië teruggezonden. Vincent Lawlor, die gearresteerd is na het incident bij de auto van de hertogin van Kent op 6 Juni .1.1.is door de recht bank veroordeeld tot het zich onderwerpen aan een proeftijd van twaalf maanden, op voorwaarde, dat hij binnen een maand naar Australië terugkeert. Lawlor geraakte in 1932 geestelijk uit zijn evenwicht en is in inrichtingen voor geesteszieken verpleegd. WEER TWEE BRANDEN TE LONDEN. Inspanning tijdens het touwtrekken. Op initiatief van den heer A. P. Botte- manne, een der Katwijksche badgasten en in samenwerking met V V V. en de Oranje- vereeniging, is gistermiddag op het strand te Katwijk van 5 tot 6 uur een wedstrijd in het touwtrekken gehouden. Door acht groepen van elk vijf jongens werd hieraan deelgenomen. De val- en rolpartijen brach ten er de stemming danig in. De eerste prijs werd gewonnen door de groep Jan Aandewiel, de tweede door de groep Piet v. d. Niet. Een aantal padvin ders der Julianagroep deed ook mee; hun strijd bleef onbeslist. Bij een kamp van 5 padvinders tegen 10 jongens, moesten de padvinders onder groote hilariteit, het on derspit delven. De leiding van het spel was in handen van den heer Bottemanne, bij gestaan door de heeren D. Parlevliet, C. M. den Duik, A. den Dikken en H. v. d. Maaden. Om 8 uur volgde een wedstrijd in het hardloopen over de 100 M. Hiervoor was de belangstelling nog grooter en menig hoe raatje was de beloóning der loopers. De le prijs werd gewonnen door P. Huijsman, de tweede door N. v. d. Boon, de 3e door J. Huijsman. de 4de door A. Brouwer, de 5de door J. Mieras; een troostprijs viel ten deel aan G. van Andel. Om 9 uur had een ringrijderij plaats op het losse paard. In het mulle zand was dit een héél werk en het kostte menigen rui ter kracht om zijn paard in bedwang te houden. Vaak werd kranig gereden; de le prijs voor Aart van Schie was dan ook ten volle verdiend! Voorts vielen prijzen ten deel aan G. Schaddee van Doorn, Maart van Rijn. J. Jonker en T. de Best. Een muzikale rondwandeling door het dorp was het slot van deze zoo spontaan georganiseerde feestviering. Vooraf gegaan door de muziekvereeniging „U.N.I.". welke ook bij de strandfeesten haar medewerking had verleend, werd mede gemarcheerd door de Katwijksche wandelclub ,.de Strand- loopers", dragende de nationale vlag. De inspecteur van politie mr. R. Warmoltz had de leiding; een zeer groote menschenmassa was op de Ueen. Tot slot had de prijsuitdeeling plaats in Hotel de Zwaan, waar de heer Bottemanne alle medewerkenden dankte. Namens alle winnaars werd door den heer P. Huijsman een woord van dank gebracht aan den heer Bottemanne voor het door hem ge nomen initiatief. J. M. te L. Opneming van uw stuk heeft geen zin. De wet luidt nu eenmaal zoodanig. Een pakhuis en een fabriek afgebrand. Gisteren zijn weer twee ernstige branden in Londen uitgebroken, de eene in een pakhuis in Tabernacle Street, juist buiten de grens van de City, de ander in een houtfabriek te Hackney, een meer noor delijk gelegen stadsgedeelte. De brandweer heeft beide branden in ongeveer twee uur bedwongen. De schade is niet zoo aan zienlijk. maar bedraagt toch tenminste 20.000 pond. De schade van den brand in de Upper Thames Street is gisteren ge taxeerd op 300.000 pond. Voorts is nog brand ontstaan in een chemische fabriek te Billingham. maar hier was een ontploffing de duidelijke oor zaak. Er wordt een nauwkeurig onderzoek naar de branden ingesteld, maar niets wijst tot dusver op brandstichting. HEVIG NOODWEER OP DEN BALKAN. Talrijke slachtoffers; groote schade. Hedennacht is hst district Sevlievo in het Noorden van Bulgarije door noodweer geteisterd. Hierdoor zijn 160 personen om gekomen, meest vrouwen en kinderen. On geveer tweehonderd huizen zijn vernield en ruim vijfhonderd overstroomd De ma- terieele schade wordt op eenige millioenen leva geraamd. De mensohen werden gedurende den nacht verrast door een overstrooming. De storm had de rivier Rossitz opgezweept tot een watermassa van 10 meter hoogte. Het water sleurde alles wat op zijn weg kwam: bruggen, huizen, vee en gewas mee. Ook uit andere deelen des lands worden overstrooorüngeri gemeld De autoriteiten nemen maatregelen om de getroffen be volking te helpen. Het Prinselijk paar heeft gistermiddag de zwemwedstrijden in de rivier De Eem te Baarn bijgewoond, welke werden geor ganiseerd bij gelegenheid van den verjaar dag van Prins Bernhard. De komst van de Prinses was voor vele aanwezigen een ver rassing, daar alleen Prins Bernhard had toegezegd aanwezig te zullen zijn. Het Prinselijk paar werd bij de eere-tri- bune verwelkomd door jhr. Van Reenen, burgemeester van Baarn en door de heeren T. Wijnja en J Balfoort, resp. voorzitter van de Christelijke Oranjevereeniging te Baarn en waarnemend voorzitter van de algemeene Baarnsche Oranjevereeniging Mevrouw Ruig. echtgenoote van den badmeester, bood de Prinses bloemen aan. Aan het einde van het bezoek kwam ook Prinses Beatrix met freule Feith nog even op het terrein. Het publiek juichte uitbundig bij deze nieuwe verrassing. Nadat de kleine Prinses ongeveer- 5 mi nuten op het terrein van de wedstrijden was geweest, vertrok het Prinselijk gezin naar Soestdijk. Soldaten-hulde. Te Malden is gisteren door het aldaar liggende garnizoen een „Prins Bernhard"- boom geplant Voor de planting werd een parade gehouden, waarna de commandant een korte rede hield, waarin hij dezen boom „het symbool van hou en trouw" noemde van de Nederlandsche manschap pen aan het Oranjehuis. Prol dr B H. Molkenboer O.P. sprak vervolgens een feestrede uit, waarna de burgemeester van Malden een slotwoord sprak. Daarop werden vijf militairen uitgeko zen om de ..Soldatenkrant", welke geheel gewijd was aan den verjaardag van den Prins, in estafette-ploeg naar Soestdijk over te brengen en daar aan Prins Bern hard aan te bieden. Ze vertrokken om 12 uur. De vijf soldaten waren per gewoon rijwiel, een sergeant en een korporaal per motorfiets. Het gezelschap, dat om 4 uur te Soestdijk was, vertoefde ongeveer 10 mi nuten in het palels. In Den Haag waren gisteravond op tal van pleinen muziek- en tumuitvoerincen. Op den Scheveningschen boulevard waren duizenden bijeen om het groote vuurwerk te aanschouwen, doch zonder twijfel ook om de tweede groote attractie van dezen avond te beleven Eenige honderden me ters uit de kust, ten Noorden van de Pier, lag de nieuwe trotsche aanwinst van de Nederlandsche koopvaardijvloot. de „Oranje" van de Mij. Nederland, voor anker. Om half tien kwam de mailboot uit Noordelijke richting voor Scheveningen, waar de ankers werden uitgeworpen. De zeestrooming maakte het noodig de lig ging van het schip steeds te corrigeeren, opdat de bakboordzijde naar de kust ge keerd bleef. Naarmate het donkerder werd, teeken den de fraaie lijnen van de „Oranje" zich duidelijker tegen den horizon af. Vooral het achterschip en de promenade-dekken baadden in een zee van electrisch licht. Zonder twijfel zette de „Oranje'' luister bij aan het slot van dezen Oranjedag. Om half elf gingen de lichten op den Boulevard uit en begon het vuurwerk met luide ontploffingen. Als een lichtende boel dreef de „Oranje" met den achterkant naar de kust gekeerd. Later op den avond verdween het schip in volle zee. Robert Taylor speelt deze week in de film „Sta op en vecht"; hij is hierin niet de geïdealiseerde salonheld en minnaar, gelijk in de meeste zijner vorige films, maar een „kerel uit een stuk". Men zal zien. dat hij tegen menig partijtje boksen niet opziet DRIEMAAL WILLI FORST. nauwde door rook bezwangerde lucht tege- Ik hen «ei-astman ntt" ^oe' 1,1 de se'agkamer hangen de blauwe. 01 d kke rookslierten boven het biljart. waar- Wanneer wij tijdens dc opnamen voor de aan twee mannen een partij spelen In een nieuwe Willi Forst-film „Ik ben Sebartiaan geheimzinnige, voor de omstanders cnbe- Ott" het. in het Sieverine-atelier opgerichte erijpelijke taal vertellen zij elkaar olijk- cafétje binnentreden, slaat ons een be- baar iets belangrijks. Voor de sleer van dit milieu is het noodig dat alles blauw staat van den rook, zoodat, steeds als de atmosfeer weer wat opklaart, weer nieuwe rookwolken gemaakt worden, waarachter de gestalten der mannen als schimmen bewegen De schrijvers van het draaiboek hebben met nadruk aangegeven, dat er een op name gemaakt moest worden, waarbij drie biljartballen in de lens van de camera komen rollen, zonder elkaar te raken. Een van de mannen neemt zijn queuestoot en natuurlijk raken de ballen elkaar. De tweede zal het probeeren; met hetzelfde resultaat. Dan biedt zich iemand aan, die volgens zijn zeggen, nog nooit een queue in zijn handen gehad heeft. HU stoot.... met beangstigende zekerheid raakt hij tot driemaal toe. Het geval schijnt vrij ho peloos. Willi Forst beproeft nu zijn kun nencarambole! Eindelijk, als de eerste weer aan de beurt komt, gelukt het de bal len evenwijdig te laten loopen. Edoch, wan neer de opname genomen wordt, mislukt ze eerst weer een paar maal, eer het succes geboekt kan worden. Willi Forst zucht van verlichting als alles achter den rug is. „Alles kan ik ver dragen", zegt hij. „alleen bij mijn werk zaamheden van het toeval te moeten af hangen niet!" En Forst heeft gelijk! In het atelier mag niet met het toeval gerekend worden. Elk klein detail van de op te ne men scène moet nauwkeurig bestudeerd worden, of geen wanklank gevonden wordt. Elke valsche toon in de dictie der spelers moet vermeden worden. Forst begint altijd allereerst met zichzelf: hij is niet gauw tevreden met zijn eigen prestaties. Slechts een kleinigheid hoeft hem niet te beval len. of het stopsignaal klinkt: „alles moet weer van voren af aan". De spelers zijn eenparig opgetogen over zijn leid'ng. Het is nrettig met hem samen te werken, luidt hun oordeel. Hij is zóó I intens en serieus bij zijn arbeid; als bij lntuïte voelt hij. welke mogeüikheden er steken in zijn spelersmater'aal, waarvan zii zelf het bestaan niet wisten. .Driemaal Willi Forst" zou men deze film als titel kunnen geven aangezien hij er een dubbelrol in speelt en tevens de regie voert Vocrwaar een prestatie! Zijn teienspeelster is Trud Marlen een bekoor- lijke blonde actrice, die reeds in verschil- „Anna Neagle", de Engelsche filmster, voelde zich een oogenblik „thuis", toen zij. bij haar aankomst in New-York, begroet werd door leden van de Coldstream Guard - Band, een der attracties van de wereldtentoonstelling - Anna Neagle was op weg naar Hollywood om op te treden in de Edith Cavell-fiim. lende films optad, waarin helaas haar ta- die oude bekenden zijn in de filmwereld; lent niet op den voorgrond kon treden, wij noemen slechts een paar: Paul Hör- Willi Forst gaf haar nu een groote kans biger. Otto Tressier. Gustav Diessel en De verdere bezetting bestaat uit namen. Wemer Scharff.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 13