Minister Goseling verdedigt zich Japan bereid over Tientsin te onderhandelen 80ste Jaargang WOENSDAG 28 JUNI 1939 No. 24311 STADSNIEUWS tm KÊSk mmm HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt Verschil van meening zal hem niet verontrusten Z.K.H. Prins Bernhard verjaart morgen De blokkade-maatregelen verzacht De werking van de Krakatau Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te ibetalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn; per 3 maanden f. 2.3$ per week f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mntL> ORANJE-CONCERT. Ter gelegenheid van den verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard heeft het Gemeen tebestuur besloten om morgenavond te 8 uur een concert te geven op de Steenstraat Dit concert wordt verzorgd door de Har monie-Kapel ,.T. en D." onder leiding van den heer H. J. A. Bokhove. Het programma luidt als volgt: 1. Oud Wilhelmus; 2. Enthousiasme, marsch, Alp, Dreissen; 3. Wiener Prater- leben, wals, Alp. Dreissen; 4. Une Soirée d'Automne aux Ardennes, A. Govaart; 5. Marche du héros. Pauze 6. Vieux Camarades, marsch, E. Larue; 7. Voix Rou- maines, wals; 8 Prins Eltel Friedrich, marsch, H L. Blankenburg; 9. Espana, wals, E. Waldteufel; 10. Marsch. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Kennemer Kolen Groothandel f.)Rijndijk 178, Voorscho ten. hoofdz.: Dan. Willinkplein 13, Amster dam. Beheerder filiaal: K. Moot, Voor schoten. GROOTE BIJENZWERM AANGETROFFEN Gisteren is in den tuin van de bedden- fabriek Kleine, gelegen achter de Eltax- garage aan den Stationsweg, hangende aan een zwarte bessenstruik, een bijenzwerm aangetroffen van groote afmetingen (on geveer 75 c.M. lang en 30 c.M. breed). Een der omwonenden heeft met behulp van een korf een groot gedeelte der bijen weten te verwijderen, doch daar het niet gelukte de koningin over te brengen, was de zwerm vanochtend weer in korten tijd aange groeid en zal naar alle waarschijnlijkheid weer dezelfde grootte bereiken. MILITARIA. De sergeant-administrateur H. Nuy van het 4de regiment infanterie is overge plaatst als compagnies administrateur bij M C. 1—35 R.I. De sergeant J. J. de Bruvp van 4 R. I„ werkzaam bij de S.R.O.I. te Kampen, wordt met ingang van 28 Juni 1939 vervangen door den sergeant C. S. H. van Dijk van dat regiment. De korporaal-kok J. Stel van het 4de regi ment infanterie wordt met ingang van 1 Juli a.s. op diens verzoek overgeplaatst bij II—12 R.I. Minister Goseling heeft gistermiddag in een rede van bijna drie uren zijn beleid in de zaak-Oss verdedigd. Hij ontkende ten stelligste, dat hier sprake was van een Roomsch zaakje en dat, als er inderdaad gebleken was van strafbare feiten van de beide geeste lijken, een normale strafvervolging zou Minister Goseling. zijn gevolgd. De minister zeide o.m., dat blijkens de redevoeringen van de vorige week de motieven om voor de conclusie te stemmen, nogal uiteenloopen. Hij zag gaarne, dat degenen, die door stem ming voor de conclusie wantrouwen wilden uitspreken in zijn onkreukbaar heid, daartoe openlijk en eerlijk de ge legenheid krijgen. Wat de zaak van de beide geestelij ken betreft, verklaarde de minister, dat hij rechtsongelijkheid nooit heeft ge duld doch hij duldt ook niet dat rechts ongelijkheid naar den anderen kant ■wordt geschapen. In deze zaak heeft de minister nooit met de kerkelijke over heid contact gehad; hij zou trouwens voor wenschen van die zijde niet toe gankelijk zijn geweest. Ten aanzien van het contact van de Justitie met het corpscommando gaf spreker toe dal dit te wenschen heeft overgelaten. Wanneer deze zaak geregeld ls zal hij alles doen om dit contact te verbeteren Voorts verdedigde de minister het be leid van den Bosschen procureur-gene raal. De minister was er van overtuigd dat een maatregel tegen de marechaussee moest worden genomen Een corpson- derzoek zou daarvoor te lang hebben geduurd De zachtste en meest doeltref fende maatregel op dat oogenblik was sohorsing van de opsporingsbevoegd heid. Dit middel was nieuw voor Ne derland. Daaraan is de ongewenschte ruchtbaarheid te wijten. Spreker eindigde met de verkla ring, dat hij door alles heen be houden heeft de rust van zijn ge weten. Als er na afhandeling van de zaak nog verschil van meening blijft bestaan, dan zal hij zich daar door niet laten verontrusten! Na den minister heeft de voorzitter der commissie, de heer Schouten, het woord gevoerd. Hij zette heden zijn rede voort, waarna de duplieken zullen volgen. V-y De heer J. Schouten. Tijdens de rede van minister Gose ling en van den heer Schouten had de minister-president dr. H. Colijn aan de regeeringstafel plaats genomen. (Men zie voor het verslag pag. 1 van het 3de Blad en Laatste Be richten, lste Blad). DE VLAGGEN UIT! Morgen viert Z.K.H. Prins Bernhard zijn 28sten verjaardag. Wij wekken onze lezers op, ter gele genheid van dit heuglijk feit, de vlag gen uit te steken, ten bewijze van har telijk medeleven met dezen feestdag voor het Vorstelijk Huis. ZIJN VERSCHE GROENTEN VOOR DE GEZONDHEID NOODZAKELIJK? JA! Over dit onderwerp vergaderden gister avond in het Gemeentehuis eenige leden van de Commissie Inzake Huishoudelijke Voorlichting en Gezinsleiding, met de di rectrices der beide Vakscholen voor meisjes en afgevaardigden van de Coöp. Leidsche Groentenveiling, om gezamenlijk te komen tot de beantwoording van bovengenoemde vraag. Het is der Commissie gebleken, dat tal van oorzaken, als onwetendheid, hooge prijs der groenten, ook wel gebrek aan belang stelling, beletselen vormen, waardoor nog in tal van gezinnen de groote waarde van groenten in de voeding van den groeienden jongen mensch en voor het behoud van de gezondheid der gezinsleden, onvoldoende wordt aangevoeld. De warme maaltijd wordt, juist in de tijden, dat de kostbare jonge groente in overvloed aanwezig is, vaak eenigszins verwaarloosd of blijft door bovengenoemde redenen achterwege. Het is daarom, dat in bovengenoemde bijeen komst plannen werden overwogen om op breede schaal aan alle vrouwen in Leiden gelegenheid te geven een oordeelkundige bereiding van jonge groenten vergezeld van een goede toelichting bij te wonen. Tot dit doel zullen op de Dinsdagen 4 en 11 Juli a.s., telkens 's middags van 3 tot 5 en des avonds van 7'/; tot 9'/i uur, in de kleine Stadszaal, uitgebreide kookdemon straties worden gegeven van: groenten: gekookt, gestoomd, gestoofd; groenten: bereid in schoteltjes en stamp pot; groenten: bereid tot speciale zomerge- rechten; groenten: verwerkt tot. rauwkost. Deze demonstraties zijn voor ieder vrij toegankelijk. Leidsche huisvrouwen en meisjes, komt allen gedurende de demonstraties naar de beantwoording van de vraag: „Zijn verse to groenten voor de gezondheid noodzakelijk" luisteren en zien en geeft uw meening over de aangebeden proefjes! SANEERINGSPLAN GOEDGEKEURD. De Kroon heeft het raadsbesluit van 19 December 1938 betreffende het saneerings- plan van de Kraaierstraat c.a. goedgekeurd NED. VER. TER BEVORDERING DER SCHRIFTKUNST. Bij het alhier gehouden examen door de Ned, Ver. ter Bevordering der Schrift kunst slaagden de volgende leerlingen van de H. Hartsohool. Lusthoflaan 2, voor het Schooldiploma Eenv. Sier- en Reclame- schrift L.O.Mien Prins, Nelly Eling, Bep- pie Boot, Bep Boef, Annie Ouwerkerk (met lof), Catharien de Kruyff, Nel van de Geer, Corry Heykoop, Beppie Devilee. Ida Dick- hoff (met lof), Mien Verhoogt. Dora v. d. Burg. Marie v. d. Bogaerd en Marie van Noord (met lof), allen alhier. Voor het Schooldiploma Eenvoudig Sier en Reclamesohrift. U.L.O. de volgende leer lingen van de R.K. U.L.O. School, Haar lemmerstraat: Nolda Beukers (met lof), Toos Bierman, Anny Bik, Claire Hug, Louiza Janssen. Miep v. Kleef, Agnes v. d. Loo, Greet Luykx, Roos Manders (met lof), Truss Manders (met lof). Toos Montagne, Nelly v, d .Nat, Agathe Rijsdam. Truus Ul- jee, Tonny Visscher. Rie v. Voorden. Bep v. Veeren (met lof) allen alhier. Voorts: Elly Reintjes, Riet Molenkamp, Jo Hofman en Miep den Dubbelden, allen uit Oegstgeest. Te Woerden is geslaagd voor het eind examen H.B.S. met 5-jarigen cursus onze plaatsgenoot O. H. Brouwer. Wijlen de heer J. Warmenhoven alhier heeft aan de Diaconie van de Geref. Kerk te dezer plaatse en aan de Zending f. 500 gelegateerd. Zaterdag 1 Juli a.s. herdenkt de heer J. Jobse, assistent bij de Directe Belastingen (kantoor Breestraat) alhier, den dag. dat hij vóór 25 jaar bij de af deeling Directe Belastingen in dienst trad. De 44-j. M. v. d. R. alhier, is gister morgen te ongeveer 12 uur op de stoep in de Maarsmanssteeg vcor de winkel van den slager Z. uitgegleden en gevallen, waardoor hij een enkel brak. Hij is naar het Ac. Ziekenhuis ter behandeling overgebracht. De woordvoerder van het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken heeft mededeeling gedaan van een communiqué van zijn departement, waarin heropening der Britsch-Japan- sche besprekingen aangekondigd wordt. Uit welingelichte bron verneemt men dat de volgende week te Tokio onder handelingen voor een diplomatieke re geling van de kwestie Tientsin gevoerd zullen worden door vertegenwoordigers der beide regeeringen onder leiding van Arita en Craigie. Diverse ambte naren komen uit Tientsin naar Tokio. De Britsche en Japansche consuls-gene raal te Tientsin zullen echter daar blijven. De pers toont zich voorstandster van een regeling. De Asahi Sjimboen zegt: Tokio, dat een onnoodige verscherping derBritsch- Japansche betrekkingen vreest, wil een vreedzame regeling der incidenten berei ken, wanneer men aan Britsche zijde be reid is de Japansche verlangens in op rechtheid in te willigen." Reuter verneemt in doorgaans goed-inge- lichte kringen, dat de Japansche regeering twee voorstellen heeft ingediend als basis voor onderhandelingen met de Britsche regeering. Het eerste is, dat de concessie te Tientsin niet zal worden gebruikt voor anti-Japan sche intrigues door de Chineezen. Het tweede is, dat de concessie te Tient sin niet zal worden gebruikt als basis voor steunverleening aan de Chineesche valuta in Noord-China in concurrentie met de va luta, die de Japanners tTachten in te voe ren. Men meent te weten, dat de Britsche re geering onmogelijk het tweede voorstel kan aanvaarden, doch dat niettemin algemeene onderhandelingen beginnen. Ontspanning te Tientsin. De bevelhebber van het Japansche garnizoen te Tientsin, generaal Hom- ma, heeft den Japansehen soldaten, die de posten rond de Britsche nederzet ting bezet hebben, opdracht gegeven, zich te onthouden van het „onwaardig behandelen" van vreemdelingen. Tot de vertegenwoordigers van de pers zeide generaal Homma later: „Ik heb mijn manscnappen opdracht gegeven, voorzicn- tiger te zijn in hun methode". Hy voegde hieraan toe, dat nooit opdracht is gegeven om vreemdelingen bij het onderzoek uit te kleeden. Hij heeft ook geen rapporten ont vangen, dat dit zou zijn geschied. De generaal heeft overigens een journa list meededeeld dat de Japanners naakt heid in het geheel niet als iets vernede rends beschouwen. Glimlachend bood hij zelfs aan zich ook te ontkleeden en zoo deze opvatting te bewijzen. Door de aan de Japansche schildwachten gegeven orders is thans de toestand te Tientsin iets behaaglijker. Aan de grens van de concessie zijn geen incidenten meer voorgekomen. De drie Engelschen House, Lord en Whitewright, die regelmatig de grens van de concessie passeeren en gere geld werden ontkleed, moesten zich giste ren wel aan een nauwkeurig onderzoek on derwerpen. Hoewel hen wel de schoenen werden uitgetrokken, werden ze niet ont kleed. Voorts is verbetering in den toestand ge komen. doordat een aanzienlijke voorraad levensmiddelen grooter, dan sedert vele Aneta meldt uit Rangkas - betoeng Nadat de Kraketau gisteren in den loop van den dag rustig 'was gebleven, begon de werking weer te 8.20 in den avond en duurde voort tot middernacht. De erupties stegen tot 1000 meter hoogte en gingen ge paard met bliksemschichten en knallen. Daarna is de vul kaan verder rustig gebleven. De veiligheidsmaatregelen voor de bevolking, waarvan gisteren reeds melding is ge maakt, blijven echter nog van kracht. Het hoofd van den vuleano- logischen dienst, dr. Stehn en de waarnemer, zijn op Pasaoe- ran gebleven. dagen het geval is geweest in de Brit sche concessie is aangevoerd: ook vlsch ia op de markt gebracht. De prijzen zijn ge daald. De scheepvaart. Volgens Japansche berichten heeft de Japansche consul-generaal het Britsche verzoek om vergunning voor vrij binnen- loopen van buitenlandsche schepen in de haven van Swatau afgewezen. Naar ver luidt, zijn de Britsche marine-autoriteiten voornemens koopvaarders, indien zij ge hinderd worden, door oorlogsschepen te doen convoyeeren. Een ambtenaar van het Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken heeft verklaard, dat de Amerikaansche regee ring ten aanzien van het Japansche ver zoek aan buitenlandsche schepen en on derdanen, om Foetsjau en Wentsjau te ver laten, eenzelfde houding aanneemt als bij het incident te Swatau. De Japansche waarschuwing zal niet worden opgevolgd en Japan wordt verantwoordelijk geacht voor alle schade aan Amerikaansche sche pen. Achttien Japansche oorlogsschepen, waaronder kruisers, torpedojagers en tran sportschepen zijn ter hoogte van Foetsjau geconcentreerd. Aangezien te Foetsjau reeds eenigen tijd een aanval werd ver- wacli zijn alle regeeringsbureaux reeds mee®naar het binnenland verplaatst. D~operaties tegen Wentsjau en Foetsjau zijn gisteren begonnen met de bezetting van twee kleine eilanden voor den Ingang der havens door de Japanneezen. De bui tenlandsche koopvaarders, drie Engelsche schepen, een Italiaansch, en een Noorsch schip, werden tevoren door uit vliegtuigen geworpen waarschuwingen uitgenoodigd, de havens voor morgenmiddag te verlaten. Zij zullen waarschijnlijk heden heengaan. 28 vreemdelingen, w.o, zes Engelschen, blij ven in de stad. Een Japansch marine-offi cier heeft den commandanten van twee Britsche jagers in kennis gesteld van de komende sluiting der beide havens. BINNENLAND. 33 millioen meer voor defensie. (3e Blad). De tweede dag: van de tenniswedstrijden te Wimbledon. (Sport, 3e Blad). Zwemwedstrijden van den politie-zwem- kring Zuid-Holland. (Sport, 3e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Stille markt Na prijshoudende opening achteruit loopende koersen Amerika lusteloos Beleggingen kalm. BUITENLAND. Japan zal de onderhandelingen over Tientsin met Engeland hervatten. (Ie Blad). Het Fransche parlement op reces. Een ver klaring van Daladier. (Buitenland, 3e Blad). Heden voor 20 jaar werd het verdrag van Versailles geteekend. (Buitenland, le Blad). Amerika en de neutraliteitswet. (Buiten land, le Blad). Groote brand te Londen. (Buitenl. Ge mengd, 3e Blad). ZEE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Zwaar bewolkt tot betrokken met eenigen regen, tets koeler. Matige tot krachtiger. Zuidelijke tot Zuidwestelijken wind.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1