PRETTIG KOOPEN LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 26 Juni 1939 GROOTE BUSTOCHT NAAR ARNHEM EN OMSTREKEN H.C. AN DERDEN De tijdelijke Vuilnisopslagplaats Uit de Rijnstreek Bevestiging en intrede van Ds. W. F. Zuurdeeg HET LEEL1JKE JONGE EENDJE Ernstig motorongeval te Bodegraven NOORDWIJK. Farkeerverbod voor de Kerkstraat. B. en W. hebben voor de Kerkstraat te Noordwijk-Blnnen een parkeerverbod uit gevaardigd voor alle motorrijtuigen en an dere rij- of voertuigen op meer dan twee wielen. Deze maatregel kan niet anders dan ten zeerste worden toegejuicht. Im mers, het komt thans herhaaldelijk voor, dat in die toch reeds nauwe en drukke winkelstra.t, soms den geheelen dag aller lei auto's en andere voertuigen worden ge parkeerd, hetgeen zeer hinderlijk is voor het doorgaan verkeer. Voor het Militair Tehuis. De op Zaterdag j.l. alhier gehouden col lecte, ten bate van het Militair Tehuis heeft opgebracht f. 111.48'/!. De opbrengst der collecte die verleden week Zaterdag te Noordwijk a/Zee werd gehouden, was met enkele nagekomen gif ten f. 177, zoodat het totaal thans bedraagt f. 288.48'/!. Het werk-comité dankt hier mede alle gevers(stersi hartelijk voor hun ne bijdragen. Ook een woord van dank aan de dames collectanten, die hun tijd geheel welwillend ter beschikking stelden, is hier zeker op zijn plaats. KATWIJK AAN ZEE. H. G. uit de Zuidstraat deed aangifte van een geval van dierenmishandeling ge pleegd döor A. v. D. uit de Princestraat. De collecte in de Herv. Kerken voor het fonds 4de PrecSkantsiplaats heeft opge bracht f. 179.08'/i; die voor de half wezen- en ziekenzorg f. 65.50. f. 300 te verhoogen, hetgeen op advies van B. en W. geschiedde. Een verzoek der Oranjevereenlging om subsidie werd inge willigd en gesteld op f50. Van het Dep. van Defensie was het ver zoek binnengekomen om een gedeelte van den Broekweg aan het openbaar verkeer te onttrekken. Goedgekeurd onder voorwaar de, dat aan den heer van Rijn, wonende ln den Oostpolder een verhard uitpad zal wor den aangeboden naar de zijde van Wasse naar. Het voorstel tot aanvaarding van een toegekend voorschot door het werkfonds, groot f. 44.650 tot vernieuwing van den Val- kenburgsche weg werd aangenomen, onder de bepaling dat dit werk uitgevoerd zou worden door Valkenburgsche werkloozen, die hier minstens 2 jaar woonachtig en 3 maanden werkloos zijn. De heer Zwaan zag graag van deze bepa ling ontheffing verleend, omdat er wel licht niet genoeg arbeiders beschikbaar zullen zijn. De heer Schoneveid zag ook gaarne ar beiders geplaatst die niet bij arbeidsbemid deling staan ingeschreven. Een en ander zal worden onderzocht, zoodat hoogstwaar schijnlijk in Juli of Augustus aan de ver nieuwing van den weg zal worden begon nen. Hierna sluiting. VOORSCHOTEN. Schoolreisje O. L. School. De hoogste drie klassen der O. L. School maakten een jaarlijksch schoolreisje, jaarlijksch schoolreisje. Allereert werd een bezoek gebracht aan LJmuiden, waar de visohhallen werden I>e Winkeliersvereen. Prettig Koopen wil nog even herinneren aan de Bezoek aan Ouwehands Dierenpark, Sonsbeek, enz. Dit kan een mooie tocht worden. Kaarten voor de bussen verkrijgbaar op 30 Juni in Casa Cara, des avonds 8.30 uur. Wie nog ROODE zegels heeft kan deze ook bij de GROENE zegels inleveren. 2371 Wij vertrekken den 4en Juli des morgens om 7 uur vanaf de Muziektent. De P. K. zorgt dien dag vbor ALLES en het behoeft U niets te kosten. OEGSTGEEST. Door architect A. P. Kraan is voor rekening van den heer E. Oostendorp aan besteed de verbouwing van het perceel de Kempenaerstraat 85 tot winkelhuis. De laagste inschrijver was den aannemer H. Snip te Leiden, aan wien het werk is op gedragen. SASSENHEIM. GEVAAR VOOR DE VOLKSGEZONDHEID. De vuilnisapslagiplaats aan de Oosthaven. die, gelijik gemeld, van tijdelijken aard zal zijn, levert wel eenigen last voor de om wonenden op en gevaar voor de volksge zondheid is niet denkbeeldig, daar de zwem inrichting in de onmiddellij ke nabijheid ligt en d'e rattten zeker op de zich in het vuil bevindende etensresten zullen afkomen. Ook een vliegenplaag is niet denkbeeldig. Een proef om het papier en derg. te ver branden, had tot gevolg, dat de W. War- naarlaan voor een gedeelte en de zwem inrichting volop in den rook kwam. Een spoedige oplossing is zeker gewenscht. Een zoontje van deh heer v. N„ dat door een ruit viel, bekwam zulke ernstige snijwonden, dat medisct'h hulp moest wor den ingeroepen. Dr. Zijenveld hechtte de diepe wonden. Onze plaatsgenoot, de heer M C. A. Driessen, res. Ie luitenant bij de Artillerie is bevorderd tot kapitein bij dat wapen. VALKENBURG. GEMEENTERAAD. Nirt in een hoogere steunklaase - De brug Over <>e Zijlwetering - De vernieuwing van den Valkenburgsche weg. De raad vergaderde. Ingekomen was o.a. een schrijven van het Dep. van Defensie, waarin afwijzend werd beschikt op het ver zoek der gemeente om schadeloosstelling, wegens derving van belastinginkomsten door den aanleg van het militaire vliegveld. De schade bedraagt jaarlijksch ongeveer f.560. De voorz. zegt toe, de mogelijkheid te overwegen het gestelde doel langs ande ren weg te bereiken. Van het Dep. van Sociale Zaken was een schrijven waarin afwijzend werd beschikt op het verzoek om plaatsing in een hooge re steunklasse. Als motief werd opgegeven dat er een noodzakelijke marge moet blij ven bestaan tusschen het loon in het vrije en de ontvangen steun. Ook het Afzoek om het basis uurloon bij dc werk verschaffing hoogrer te stellen dan 28 cent per uur werd afgewezen op grond van de loonen in het vrije bedrijf on de lage woninghuren. Na een uitgebreide discussie zegden B. en W. toe dit nader te onderzoeken en hun bezwaren hiertegen in te brengen ter be voegden plaatse. Goedgekeurd werd de slangen der oude brandspuit te ve^koopen aan de N. V. Schelpkalkfabrieken alhier. Aan den kring Katwijk van den Vleeschkeuringsdienst tooet worden bijgedragen f. 156.19. De gemeente Wassenaar heeft zich in beginsel bereid verklaard de brug over de Zijlwetering met de zich daarin bevindende sluisdeuren aan de gemeente over te dra gen. Het onderhoud komt dan voor reke ning van Valkenburg, waar tegenover Was senaar een vergoeding zal uitkeeren, terwijl het baggerwerk ten laste van Wassenaar blijft. Voor extra hulp aan werkloozen wordt een bedrag van f. 121.38 beschikbaar ge steld. Als lid der commissie van schoolverzuim jn de vacature wijlen den heer H. Haan tjes werd benoemd den heer J. F. A. Sierat. Van den commandant van den luchtbe schermingsdienst was een verzoek inge- fibrnen om de post luchtbescherming met bezichtigd. Dit was voor de schooljeugd iets bijzonders Vervolgens trok men naar Alkmaar en wat was de jeugd opgetogen over de kaas markt met de kaasdragers en wat is er gesmuld van een stukje heerlijke Alkmaar- che kaas! Nadiat de Ruitertjes waren be wonderd, gingen de leerlingen naar Ber gen ,waar een glas limonade wachtte en men zijn hart kon ophalen in den speel tuin. Op den terugweg werd de Ruïne van Brederode in Santpoort bezichtigd en ten slotte huiswaarts getrokken. Het is voor allen een zeer aangename en leerzame dag geweest! De collecte voor „Zonnestraal" heeft Zaterdag ln deze gemeente opgebracht f. 65.82. Bij het agentschap der arbeidsbemid deling staan deze week als werkzoekenden ingeschreven 79 mannelijke en 1 vrouwelijke personen, waarvan 54 naar de werkverschaf fing zijn gezonden. WASSENAAR. Geslaagd te Den Haag voor het diploma A. van het RK. Lyceum voor Meisjes, de dames Els Smulders en Cisca Vroom, beiden al'hler. ZEVENHOVEN. Uitbreiding van het Raadhuis. Het Raadhuis zal worden uitgebreid door aanbouw van een nieuwe secretarie. Het 6-j. zoontje van v. W. viel van de fiets en kwam met het achterhoofd op een steen terecht, waardoor een gapende, hevig bloedende wonde ontstond. Dr. A. Lucardle hechtte de wonde. Door het bestuur der zwenwereeniging van Nieuwkoop-Nieuwveen ..Dte Pia-s" ls tot zwemleeraar benoemd de heer J. Rietkerk, alhier. Gevonden Bij den gemeenteveldwach ter alhier is gedeponeerd een pak met werkimansgoederen. ALPHEN. De poWer Rietveld. G$d. Staten stellen voor het bijzonder reglement voor den polder Rietveld onder deze gemeente te herzien. Toelatingsexamen le kl. Chr. H.B.S. Voor het toelatingsexamen zijn geslaagd: Hendrika Baane, J. de Boer, Cornelia Adriana Boot, H. Boot Leimuiden, C. E. Bos, W. J. E. v. d. Bos Oude-Wetering. J. Dekker Hazerswoude, M. J. Dijk, Leiderdorp, G. Goedhart, A. D. Ham, Leimuiden, D. A. van Haselen Bodegraven, P. Hoogenboom Zwam- merdam, M. Knibbe Haarlemmermeer, K. van Loon Ter Aar, Helena E. v. Muiswinkel, Johanna C. de Pijper, Grace N. T. Samson, J. Th. Schepman De Lier. G. W. D. Soetc- man, J. Woudenberg, Zevenhoven; één leerling herexamen en één afgewezen. Waar geen woonplaats gemeld, wonen de geslaag den alhier. BOSKOOP. Voor de acte L O. slaagde te Zetten onze plaatsgenoote mej. C. P. Mesman Na schriftelijk examen zijn toegelaten tot de le klasse der Rijks H.B.S. te Gouda. P. Dullemeijer en C. Halbesma alhier. HAZERSWOUDE. De dameskrans: „Wees een Zegen", heeft per autobus een uitstapje gemaakt naar Vlaardingen waar een bezoek werd gebracht aan de Sunlight Zeepfabireken. Het gezelschap, bestaande uit ongeveer 40 dames, werd in de fabrieken rondgeleid, waarna aan een lunch werd deelgenomen, en de Krans allervriendelijkst en gratis werd onthaald. Haarna ging de reis naar Hoek van Holland, en keerde men via Den Haag des avonds hoogst voldaan naar huis terug. LEIDERDORP. De Doesbrug. Ged. Staten stellen voor inzake de pro vinciale houten brug in het Jaagpad langs den Rijn over de Doeswatering de z.g. Doesbrug onder deze gemeente aan het openbaar verkeer te onttrekken. De Leiderdorpsche Chr. Oranjeveree- niging organiseert ter gelegenheid van den verjaardag van Z. K. H. Prins Bernhard op Donderdag a.s. des avonds een rondgang défilé, waaraan vele vereenigingen zul len deelnemen. ZOETERMEER. Voor het toelatingsexamen voor de H.B.S. 5 j. c. te Den Haag slaagden onze plaatsgencloten Henditk Rodenburg en Jan Kuiper, alhler. BIJ DE REM. GER. GEM. TE BOSKOOP EN WADDINXVEEN. Gistermorgen is ds. W. F. Zuurdeeg uit Hoorn door ds. A. C. de Regt van Bergen bevestigd bij de Rem. Geref. Gem. van Bos koop en Waddinxveen. Het vriendelijke kerkgebouwtje te Bos koop was op dezen zomer-Zondagmorgen geheel gevuld met belangstellenden. Wij merkten o.m. op den heer J. van Hoboken, als vertegenwoordiger van de Societeitscommissle der Rem. Broeder schap. afgevaardigden van verschillende zustergemeenten, een afvaardiging van de Vrijz. Hervormden te Boskoop, het voltal lige college van B. en W. van Boskoop, en leden van de Rem. Ger. Gem. te Hoorn, in welke gemeente ds. Zuurdeeg laatstelijk werkzaam was. Ds. de Regt, de bevestiger, bepaalde zijn gehoor bij Johannes 17 vers 21. Het werk van den predikant is in één woord uit te drukken n.l. „Gemeentevor ming". De gemeente is een gemeente in wording. Hoe dikwijls zijn de kerkgangers meer een verzameling individuen dan een gemeente. De predikant heeft tot taak het gemeentebesef te verlevendigen. Zoo zal de gemeente uitgroeien tot werkelijk een ge meente. opdat „allen één zijn, gelijkerwijs ik één ben met U." Er is nog niet de eene algemeene Christelijke Kerk.De gemeente, ja iedere persoonlijk, heeft een taak in die groote algemeene Christelijke Apostolische Kerk. Christus heeft gesproken van een Ko ninkrijk Gods. Dit laatste kan niemand om schrijven. Het is te beschouwen ais een ge bouw. waarvan God alleen het bestek heeft. Het blijft een mysterie. Zal het ooit op de wereld komen? Daarin wil spr. zich niet verdiepen. Wel weet hij. dat in elk men- schenhart het Koninkrijk Gods leeft. Wij moeten gedragen worden door den Heili gen Geest. Het Koninkrijk Gods komt niet met uiterlijk gelaat. Het is in uw hart, het kan zijn in uw huiskamer. Ook in vreeselijke tijden kan het Konink rijk Gods in uw midden zijn. Het moet od- gebouwd worden samen met uw predikant. De vreeselijke wereld van tegenwoordlig kan slechts gered worden door het Evan gelie. Zoek eerst het Koninkrijk Gods, Wat uit God's Geest geboren is, sterft niet. Aan Gods hand gaan wy veilig. God moet de beste vriend van ieder mensch zyn. Door het gebed en het geloof worden wy uitgetild boven ons zelf. Geestverwanten zyn zij met wien men samen kan bouwen. Dat is ook uw predikant. Deze laatste moet zyn de man, waarvan men alles verwacht. Men moet hem tegemoet komen. Ge hebt met hem samen te werken, samen te bou wen aan het Koninkryk Gods. Het viel ds. Zuurdeeg moeiiyk van Hoorn te scheiden. Nu komt hij tot u. Laat hij hier weerklank vinden. Spr. wees op den catechisatieplicht. Een der dwaze begrippen by sommige ouders is, dat men zyn kinderen wil laten kiezen, wanneer zij eenmaal groot zyn, of zij tot een bepaalde kerk zullen behooren. Bij het onderwys kiest men wil. Daarachter staat trouwens de leerplicht. Bij de catechisatie staat nog hoogere plicht. Ds. Zuurdeeg hield hierop zyn intreepre- dikatie Hij bepaalde zijn gehoor bij de woorden: „Gy zijt het licht der wereld." Pas ls het 21 Juni geweest. Als pendant hiervan staat 21 December. Na dezen laat- sten datum herdenkt de Christelijke wereld de geboorte van Christus. Christus wordt geboren als het licht sterker gaat worden. De geboortedagsherdenking van Johannes den Dooper valt, wanneer het licht zwakker gaat worden. Hierin schuilt symboliek. Jo hannes den Dooper vertegenwoordigt het menscheiyk geslacht. Het menschelijk ge slacht behoort tot de wereld der verganke lijkheid. Ook in deze wereld is er opbloei, doch altyd eindigt zij ln ondergang. Wij ly- den er onder dat wy zoo weinig tot de we reld van God behooren. Nu zegt Christus: „Gy zyt het licht dei- Wereld". Dit is geen vergissing. Hy spreekt dit woord ook tot ons. Hy weet hoe wy ge deeld zijn in ons hart, hij weet van onze zonden en tóch: „Gij zyt het licht der we reld." Dat is het wonder van Gods genade. Hij wil het met ons wagen. God roept ons. Daarmede noodigt hij ons uit, deel te heb ben aan zyn Rijk. Een tweede beteekenis van deze woor den is, dat zij zijn een heilige eisch, welken wij hebben te gehoorzamen, ondanks onze zwakke krachten. Deze woorden zyn dus belofte en eisch. Spr. hoopte het licht van het Evangelie te dragen en te dienen. Het licht is een troost voor hen, die ge bukt gaan onder het leed. Het is de kracht, die de duisternis overwint. Het licht van het Evangelie geeft de diepe reine vreugde van het Evangelie. Als gemeente komen wy om te ontvan gen. Maar de gemeente heeft behalve dit ook den plicht om te geven. Wat de ge meente ontvangt moet zij doorgeven. Zoo wil spr. de taak der gemeente zien. Ook zy moet dit licht, waarvan hy sprak, dragen. Dat voorts het Evangelie van God de diepere band zy, welke ons verbindt. Moge zoo ons samenwerken strekken tot meerdere eere van Gods Heiligen Naam! Hierna sprak ds. Zuurdeeg zyn bevesti ger ds. de Regt, den heer van Hoboken, het college van B. en W., den kerkeraad, de aanwezige leden uit Hoorn, de afgevaar digden van de zustergemeenten, de afvaar diging van de Vryz. Hervormden, de orga- nlste en de kosteres toe. Na het einde van den dienst zong de ge meente den predikant het ,,U zegene God" toe. Na afloop van den dienst maakten velen gebruik om den nieuwen predikant te be groeten. Copyright P. kB. Bo» 6 Coponhogon Er was een groote jachtpartij aan den gang. De jagers hadden het moeras omsingeld, waarbij sommigen zelfs in de hoornen geklom men waren, daar deze ver over het riet staken. De blauwe rook bleef langen tijd boven het moeras hangen. De jaebifconden plasten door de modder. Het riet en de biezen zwaaiden van rechts naai* links en omgekeerd. SLACHTOFFER ZWAAR GEWOND. Hedennacht omstreeks 1 uur is B. uit Breukelen op de motorfiets in volle vaart tegen den langs den Rijksstraatweg staan- den voorgevel van de Gasfabriek opgereden. De motorrijder kreeg een vuiltje in het oog, wilde dat verwijderen en verloor daardooi de macht over het stuur. Omwonenden, die op het geluid van den klap die de botsing veroorzaakte, wakker geworden waren, snelden te hulp, waarschuwden dr. van Beek, die met het lid van de Roode Krnis- colonne. den heer v. Waveren. later nog ge holpen door diens collega Wieman, de eer ste hulp verleende. De motorrijder bleek zwaar gewond te zijn. Een arm was op drie plaatsen en de andarc arm op twee plaatsen gebroken. Bovenlien was dc schouder ontwricht, een knieschijf verbrijzeld, dijbeen gebroken, alsmede enkele rib ben. Ook had hij een groote hoofd wonde. Gedurende de geheele behandeling, die ongeveer drie kwartier duurde, is het on gelukkige slachtoffer bij kennis gebleven. Hij is naar de Rijksklinieken te Utrecht overgebracht. i Het arme eendje was doodelfck beangst. Den kop stak het onder de veeren, maar op hetzelfde oogenblik stond een verschrikkelijk ^oote bond voor het beestje. De lange tong hing uit »jn bek en z^n oogen schitter dan valseb. Met open mail kwam hij recht het eenctye af, de scherpe tanden hMekerden enpkus, daar gmj Mj ylwlehig weg, zonder iets te doen. „Gelukkig", zuchtte het eendje opgelucht, „ik ben zoo leelijk, dat d.e hond me zelfs niet bijten wil." En het bleef stilletjes liggen, terwjjl ck hagelkorrels door het riet suisden en schot ml sebot weerklonk. Eerst laat op den dag hield het schieten op, maar het eondje bleef nog uren kmg zitten, uit angst ook neergeschoten öe werden. v

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 7