H°FN u Chamberlain pleit voor den vrede LEIDSCH DAGBLAD - Eersfe Blad Maandag 2i Juni 1939 Maar de tragiek is, dat de toekomst wordt vergiftigd Weer aansiagen der leren Hitier tot Hatiaansche oud-strijders „Werd ik nogmaals souverein, dan zou DIT mijn HOFNAR zijn!" SPORT BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN mocratische mogendheden en de totalitaire staten weder normaal kunnen worden. Ten aanzien van de Fransch-Italiaan- sche betrekkingen verklaart het, dat de kloof tusschen de beide landen zich ver breedt en het voegt hieraan toe: Italië heeft gee nhaast. Het Itallaainsche volk zal zijn expansie- en machtsbelangen met vasthoudendheid verwezenlijken. De Italianen in Tunis en de Duitschers in Danzig kunnen rustig wachten, de de mocratieën te Londen en Parijs zullen den vrede van Hitler en Mussolini moeten aan vaarden, indien zij niet willen, dat men haar dezen oplegt. Ook eenige Fransche ministers hebben het woord gevoerd en allen in denzelfden geest. Minister Genus verklaarde: ..Wij hebben de stellige hoop, welke rede nen tot ongerustheid eh zorgen gebeurte nissen op de verste punten van den aardbol ons ook mogen geven, dat wij er het hoofd aan zullen weten te bieden". Hij voegde hieraan toe. ..dat het van belang is, dat allen hun üagelijksch werk voortzetten als of de vrede nooit bedreigd was, want „in dezen toestand, die terecht een zenuwoor log wordt genoemd, zullen kalmte en ver trouwen een bloedigen oorlog vermijden". Naar gemeld wordt, is Turkije voorne mens, de haven van Alexandrette te maken tot een waardevolle strategische basis. Het voornemen zou bestaan, de haven te moderniseeren en te versterken en haar daarmede te maten tot een belangrijk mili tair steunpunt. De Turksche strategen achten Alexan drette een vitaal punt ten opzichte van de Dardanellen en het Suez-kanaal. Dr. Shambandar. de leider der Syrische politieke oppositie, heeft een manifest uit gegeven. waarin hij verklaart, dat „Svrië niet erkent" de overdracht van het Sandjak Alexandrette door Frankrijk aan Turkije. De overeenkomst tot overdracht is geslo ten zonder voorkennis van Syrië, zoo zegt het manifest, en de positie en rechten der Syriërs in het Sandjak zijn ongewijzigd. In het vervolg zal 24 Juni als een dag van rouw door Syrië beschouwd worden. FRANKRIJK. ■Uiteenzetting: van Bonnet. Bonnet heeft in den ministerraad een uiteenzetting gegeven over de buitenland sche politiek. Door het Fransch-Turksohe verdrag, al dus de minister, is een der minst gelukkige hoofdstukken in de geschiedenis der betrek kingen tusschen Frankrijk en Turkije geslo ten, t.w. dat betreffende het Sandjak. Thans is een nieuw tijdperk voor beide landen ge opend, gebaseerd op wederzijdsch vertrou wen en gemeenschappelijke samenwerking tot behoud van den vrede op den Balkan en in het Oostelijke deel van de Middel- landsche Zee. Aangaande de besprekingen te Moskou bracht Bonnet zijn ambtgenooten op de hoogte van het antwoord van Moiotof op de jongste Fransch-Bntsche voorsteilen, alsmede van de gedachtenwisseling, welke dienaangaande had plaats gehad tussohen Parijs en Londen. De minister het uitkomen, dat. hoewel de moeilijkheden niet onderschat moesten wor den, men zich hierover toch niet buiten sporig moest verbazen, gezien het belarvi en de samengesteldheid van de op te lossen vraagstukken en van de op te stellen tek sten. De onderhandelingen duren voort en noch Engeland, noch Frankrijk laten iets achterwege, om de besprekingen tot een goed einde te brengen. Overgaande tot het Verre Oosten en in hst bijzonder tot de blokkade van de con- cr .sies in Tientsin, wees Bonnet op de soli dariteit van Frankrijk en Engeland tegen over de bedreiging, welke op hun belangen in Ohina drukt. Tot dusver echter heeft de Britscihe regeering aan Parijs geen voorstel len gedaan voor 'n concreet initiatief, aange zien het Britsche kabinet nog in onwetend heid verkeert over de voornemens der Ja- pansche regeering betreffende de beteeke- nis, welke zij aan de kwestie Tientsin wil geven. Er is dus nog hoop, dat, vooral met het oog op de onlangs door de Amerikaansche regeering aangenomen houding, het conflict beperkt zal blijven en plaatselijk geregeld zal worden. ZWITSERLAND. Bij een herdenkingsfeest. De feestelijkheden ter viering van het zesde eeuwfeest van den veldslag bij Lau- pen zijn met groote praal gehouden in te genwoordigheid van bondspresident Etter. De president van de regeering van het kan ton Bern hield bij deze gelegenheid een redevoering waarin hij o.a. zeide: ..Gebeurtenissen van kapitaal belang vol trekken zich heden evenals zes eeuwen gele den. Opnieuw verdeelen de machtigen der aarde de wereld onder elkander. De klei nen mogen zich gelukkig prijzen, wanneer zij niet gegrepen worden door den wals en verpulverd worden. Ook mogen zij zich vol daan voelen, wanneer men. links of rechts, nog rekening met hen houdtdoch geen enkele macht ter wereld is in staat een klein volk, dat den wil heeft te blijven wat het is en wat het was in den loop der jaren, te onderwerpen. De roemrijke dag van Laupen heeft ons getoond wat een volk ver mag, wanneer het werkelijk al zijn krach ten volledig in dienst wil stellen van zijn eigen zaak." Bondspresident Etter zeide. dat de Zwit- sersche democratie in Laupen gevestigd en gered is. Hij besloot: ..Het is voor ons allen een leering en een aanmoediging. De tijden waren niet gelukkiger voor Bern in die dagen dan thans, maar de oude Berners waren nooit mannen, die den moed ver loren tegenover het gevaar." ZUID-SLA VIË. Hulde aan de Tsjechen. Na een voetbalwedstrijd tusschen de sportclub van Belgrado en Slavla uit Praag werden de Tsjechische spelers door de toe schouwers uitbundig toegejuicht, waarbij geroepen werd: .Leve onze Tsjechische breeders, de martelaars en Slaven". De politie had maatregelen genomen, daar zij anti-Duitsche betoogingen vreesde. Er kwam geen enkel Incident voor. Lipa, de oud-gezant van Tsjecho-Slowakije in Bel grado. woonde de match bij. Ook hij werd warm toegejuicht. Minister-president Chamberlain heeft in een massa-bijeenkomst van regeerings- aanhangers een rede gehouden waarin hij den internationalen toestand besprak. De ware tragiek van den toestand, zoo zeide de premier, schijnt te zijn, dat de toekomst van Europa heden ten dage vergiftigd wordt door de versprei ding van verdachtmakingen en valsche ongerechtvaardigde achterdocht. Het Duitsche volk b.v. wordt dag en nacht bewerkt met beweringen, volgens welke Engeland voornemens is, het te omsinge len. Wat een groteske travesti van de houding van dit land! riep spreker uit. Het doel van onze buitenlandsche politiek is, en is steeds geweest, het tot stand bren gen van een vreedzame wereld, waarin ieder land zijn bezigheden in veiligheid en vertrouwen kan vervullen. In zulk een we reld kunnen wy groote mogelijkheden zien voor de ultbr.eiding Van de Duitsche in dustrie en de werkzaamheid van de Tuit- sche arbeiders, want ieder land heeft te genwoordig goederen en materiaal ncodig, zooals de Duitsche en de Britsche nijver heid bijzonder goed kunnen leveren. In een wereld, waarin het vertrou wen hersteld zou zijn, zouden onze beide landen zeer wel kunnen samenwerken in het ontwikkelen van de hulpbronnen, die nog onaangeroerd liggen, en die voor ons beiden groote winsten zouden opleveren. Doch zulk een gelukkige toekomst moet een droom blijven, totdat Duitsch- land bereid is, zijn ongerechtvaardigde achterdocht jegens anderen te laten varen en te toonen, dat het oprecht be reid is, redelijk te praten met redelijke menschen. Ten aanzien van den toestand te Tientsin herhaalde Chamberlain, dat het geval te Tientsin nog ingewikkelder is gemaakt door verklaringen van Japansche ambtenaren, waarin het incident als voorwendsel werd genomen voor verstrekkende en volkomen ontoelaatbare eischen, welke ingaan tegen de politiek, die wij en andere regeeringen tot dusver in deze gebieden gevolgd heb ben. Tot nu toe. aldus Chamberlain, heeft de Japansche regeering zelf geen formeele eischen van dezen aard ingediend, en als de kwestie beperkt blijft tot het oorspronke- 2387 XOOGË B'JND'JK 9', TCL 226IO GENIRAL MOTORS SPECIALISTEN (Ingez. Med.) lljke onderwerp van het geschil, moet het mogelijk zijn haar door onderhandeling te regelen. Doch ik moet er aan toevoegen, dat geen Britsche regeering kan dulden, dat haar onderdanen onderworpen worden aan een behandeling, als, naar wij gehoord hebben, zy te Tientsin hebben moeten ondergaan of zich door een andere mogendheid haar buitenlandsche politiek kan voor schrijven. Ik vertrouw daarom, dat wij het bij het goede eind hebben, wanneer wij veronderstellen, dat de Japansche re- gecring een dergelijk voornemen niet koestert en dat zij niet de bedoeling heeft een reeks daden van haar solda ten goed te praten en evenmin het Britsche volk in zijn rechten en belan gen in China te tarten. In de tegenwoordige wereld, zoo ging Chamberlain voort, heeft een ongewapende natie weinig kans. dat haar stem gehoord wordt en wanneer ik den staat van onze strijdkrachten en onze weerstandskracht, zooals deze thans zijn. vergelijk met wat deze nog slechts een jaar geleden waren, dan voel ik, dat wij de toekomst in rustig vertrouwen op onze toenemende kracht te gemoet kunnen zien. Onze vloot is thans de machtigste ter wereld, ons leger neemt dagelijks in aantal en doeltreffendheid toe en wat onze luchtmacht betreft, kan ik u ver zekeren, dat zij zich de laatste maan- dens heeft uitgebreid in een tempo, dat onze verwachtingen verre heeft over troffen. terwijl de kwaliteit van haar personeel en -de snelheid en kracht van haar machines door de luchtmacht van geen enkel ander land worden over troffen. Op het gebied van de verdediging der burgerbevolking zijn eveneens groote vor deringen gemaakt. Deze machtige bewape ning bedreigt niemand, doch zij is thans beschikbaar, om verzet te bieden tegen agressie of overheersching. Na er nog eens op gewezen te hebben, dat de door Engeland gesloten accoorden beoogen het vredesfront te versterken, ver klaarde Chamberlain: Ons verzet richt zich niet tegen veran dering, want in een veranderende wereld zijn aanpassingen van tijd tet tijd noodig, doch vastbesloten zijn wij ons te verzetten tegen het gebruik van geweld bij het tot stand brengen van veranderingen. Veran deringen dienen tot stand te komen door onderhandeling en samenwerking. Ik vertrouw intusschen dat, ondanks alle gevaarlijke mogelijkheden, die maar al te duidelijk zijn, de menschen, die in alle lan den om vrede roepen, alsnog het geduld en den wil vinden, om dit doel te bereiken. ENGELAND. De Iersche terroristen hebben Zaterdag Londen weer eens gealarmeerd. Om tien uur in den avond werd het ge- heele verkeer op Piccadilly Circus stilge legd door een ontploffing, welke drie per sonen heeft verwond. De ontploffing werd, naar gebleken is. veroorzaakt door een bom. Piccadilly Circus lag na de ontploffing aan de Noordzijde vol met glasscherven van vernielde etalageruiten. Er zijn geen arres taties verricht. Later op den avond hebben zich te Lon den nog twee krachtige ontploffingen voor gedaan, nog een op Piccadilly en een op het Strand, belde voor bankgebouwen. Ver scheidene personen werden gewond, ruiten vernield, terwijl ook nog andere schade werd aangericht. Na de ontploffing ira Piccadilly Circus stroomde een enorme menschenmenigte samen en brak door de politie-afzetttng heen. Een der toeschouwers vertelde, dat hij twee mannen had zien aankomen in een taxi, een der mannen wierp iets in de brievenbus van een bank, terwijl de andere achter de taxi wachtte; daarop verdwenen beiden in de menigte. Ook op Marylebone P.oad is in een brie venbus nog een brandbom ontploft; de brand werd terstond door de brandweer ge- bluscht. Na middernacht is een vijfde bom ont ploft voor een bankgebouw im Park Lane, aan'den rand van Hyde Park. Hier zijn drie arrestaties verricht. Tenslotte is een begin van brand ont dekt in het museum "en \vas-£.i eceiden van madame Tussaud. De brand is veroor zaakt door een ontplofbare stof. De schade ls slechts gering. Drie verdachte pakjes zijn in het mu seum gevonden; een is ontploft, terwijl men het in het water wierp. De regeering van Eire heeft de Ira (Irish Republican Army) verboden. Na dit verbod te hebben uitgevaardigd, heeft de regeering ook de herdenkings parade van de Ira, welke gisterochtend zou plaats hebben aan het graf van Wolfetone, den beroemden Ierschen nationalistischen held. te Bodenstown, in het graafschap Kil- dare. verboden. Er ls een groote politiemacht In Ierland op de been om er voor te zorgen, dat de parade niet d-orgaat. De politiemacht in Kildare zelf is aan zienlijk versterkt. Alle door de Ira bestelde extra-treinen zijn op last der politie afgezegd. DUITSCHLAND. Italiaansche oudstrijders hebben te München een krans gelegd bij het graf van den Onbekenden Soldaat. Om vijf uur pas seerde Hitier de revue over hen. Ruim honderd leidende Italiaansche persoonlijk heden waren vervolgens gasten van Hitier ln den .Fuehrerbau", waar de Führer het woord tot hen richtte en uitdrukking gaf aan zijn vreugde over het bezoek der Ita lianen aan de hoofdstad der beweging. Tevens wees hij op de gemeenschappelijke doelstelling en de lotsgemeenschap van Duitschland en Italië voor de geheele toe komst. Iedere poging, zoo zeide hij. om het bondgenootschap tusschen de beide be vriende staten te verscheuren.zal stranden op de vastberaden tegenstand der beide spllmogendheden. Ds. Niemoeller al twee jaar in concentratiekamp. Ds. Niemoeller. die reeds twee jaar in het concentratiekamp Sachsenhausen zit opge sloten. is door het consistorie van Branden burg ter beschikking gesteld. Dit besluit wordt gegrond op de overweging, dat de predikant als gevolg van zijn opsluiting in de onmogelijkheid verkeert, zijn ambt te vervullen, Practisch komt dit besluit neer op scho-.sching. Wat den toestand van ds. Niemoeller be treft. deze is. voor zoover het zijn lichame lijke gezondheid aangaat, betrekkelijk be vredigend, doch moreel is hij er minder gunstig aan toe. Mevrouw Niemoeller mag haar man eens per maand bezoeken, doch zij kan hem slechts in tegenwoordigheid van een be waker spreken. Men weet niet, wanneer aan de opslui ting een einde zal komen, doch het door het evangelisch consistorie genomen besluit zou zijn invrijheidstelling tot op zekere hoogte kunnen vergemakkelijken. Uit hel protectoraat. De Duitsche autoriteiten hebben om streeks honderd personen, die na het in cident van Kladno gearresteerd waren, op vrije voeten gesteld. Het lot van de 400 anderen is niet bekend. De Duitsche auto- rteiten en kranten spreken niet meer van het incident. Het publiek weet nog steeds niet wie de moordenaar is. doch de stad Kladno behoeft de haar opgelegde boete van 500.000 kronen n'et te betalen Een gedeelte van de door de Duitsche autoriteiten genomen uitzonderingsmaat regelen is echter nog steeds van kracht. Na 8 uur 's avonds is het nog verboden zich op straat te bevinden en de bioscopen en schouwburgen zijn gesloten. PHILIPS II: Rookcrs om de kwaliteit alléén en zij die bovendien den prijs in het oog houden zij vinden méér dan zij verlangen in de Hofnar-serie! Excellente sigaren, pittig van smaak en niettemin heerlijk zacht en mildDe oogetvelden van Deli, Brazilië en Havana geven U in Hofnar hun zuiverste, geurigste tabak'n Model-sigaar, het prettige Hofnar-model voor gelijkmatigen brand en vlotten trek. En zie nu den prijs eens „Nooit fijner gerookt!" N.V. HOFNAR SIGARENFABRIEKEN - VAIKENSWAARD. 2385 (Ingez. Med.) Benzineverbruik zou beperkt moeten worden. Havas meldt uit Berlijn: Volgens hard nekkige geruchten zou binnenkort in Duitschland een benzinekaart voor auto rijders worden ingevoerd. Reeds zijn ver scheidene maatregelen overwogen om het benzine-verbruik te beperken, ten c.u ae behoeften van de openbare diensten en met name van het leger te verzekeren. De verklaring van Pirow. Toen de correspondent van Reuter aan den woordvoerder van de Wilhelmstrasse de verklaring van Pirow. den minister van defensie van Zuid-Afrika, voorlegde, be treffende de vroegere Duitsche koloniën, luidde zijn commentaar „van een compen satie kan geen sprake zijn". HONGARIJE. Nazi's gevonnist. Te Boedapest zijn 25 nationaal-socialis- ten, die beschuldigd waren van een poging tot omverwerping van het staatsgezag, ver oordeeld tot gevangenisstraffen, varleeren- de van 1'/, jaar tot een week. Vier werden vrijgesproken. POLEN. De Duitsche controverse. Nadat in verscheidene plaatsen ln het Oosten van Opper-Silezië, zoo meldt het D.N.B., Duitsche godsdienstoefeningen meermalen door Polen gestoord waren en ten slotte door de plaatselijke kerkelijke autoriteiten verboden werden, heeft thans bisschop Adamski te Kattowitz verordend, dat van 23 Juni af in zijn gebied geen gods dienstoefeningen in het Dultsch meer ge houden mogen worden. Naar Havas uit Warschau verneemt heb ben de studenten van de universiteit van Breslau aan Polen den toegang tot de uni versiteit ontzegd. Een delegatie van Duitsche marine-offi cieren van dc divisie-Pillau bij Koningsber gen, onder leiding van admiraal Schultze, heeft te Dazig de onthulling bijgewoond van een monument voor in den wereldoor log gesneuvelde zeelieden. Admiraal Schultze heeft bij deze gelegen heid een rede uitgesproken, waarin hij den door de Danzigers in den wereldoorlog be toonden heldenmoed prees. De rede bevatte geen politieke toespelingen. Bij de onthulling hadden formaties der S.A., van de organisatie van gewenze Dan- ziger mariniers en van de Hitler-jeugd aan den voet van 't monumen plaats genomen Uit het Duitsche rijk waren vele kransen der natlonaal-socialistische partij gezonden Havas meldt voorts, dat Ludwig Mozd- zenskl, directeur van de politieke afdeeling van het Poolsche handelsministerie, op het oogenblik te Danzig vertoeft, waar hij een inspectie door de haven ondernomen heeft met het oog op een nieuw plan van uit te voeren werken. AUTOMOBILISME!. RICHARD SEAMAN OVERLEDEN. De Engelsche coureur Richard Seaman ls vannacht aan de verwondingen, welke hij. toen zijn wagen tijdens den wedstrijd om den grooten prijs van België in brand vloog, opliep, overleden. Richard Seaman was 26 jaar oud en behaalde in den korten tijd van zijn loopbaan zeer veel successen. Hij reed eerst met Delage en daarna met een Era Door de successen met deze wa gens in 1936. werd hU in 1937 ln de Mercedes Benzploeg opgenomen. In datzelfde jaar be zette hij achter Bemd Rosemeyer de tweede plaats om den grooten Van der Blltprljs te New York. Het vorige Jaar won hij den grooten prijs van Duitschland welke op de Nürbürger- ring werd verreden. Voorts werd hij tweede in den grooten prijs van Zwitserland en derde in de race in het Donningtonpark. GEBOREN: Louise Juliana, dr. van H. F. Beelen en G. J. Verdegaal Wilhelmina, dr. van D. Marck en W. de Graaff Christiaan, zn. van W. T. de Jonge en H. J. Bauman Catharina Wilhel mina Maria, dr. van B. T. J. Schmidt en J. Verplancke Hendrik, z. van H. Struik en J. v. As Matthijs, zn. van D. Bavelaar en M. Redel. ONDERTROUWD: A. Bakker, jm.. 23 J. en J. M. Metscher, jd.. 18 j. J. H. Bannier, jm. 29 j. en L. Kamp. jd.. 27 j. J. C. J. Blankwaardt, jm.. 29 j. en S, Was senaar. jd.. 26 j. H. P. Klein, Jm., 27 j. en A. M. A. Varkevisser. jd., 26 j. P. Kluivers, jm., 27 j. en J. C. Houps. jd., 20 j. A. F. Maat jm.. 25 j. en M. J. de Vink, jd.. 28 j. B. Ouwerkerk. jm.. 23 j. en J. Bakker, jd., 19 j. J. G. J. Rijnders. jm. en G. E. H. T. v. Daalen, jd. H. J. Sieval, jm., 26 j. en A. J. Zoutendijk, jd.. 23 j. H. J. Tegelaar, jm.. 24 j. en J. v. d. Reljden. .id., 26 j. E. Teijn. jm. en G. R. v. Putten, jd. J P. Veenman. Jm. 25 J. en C. dc Jong, jd., 22 j. OVERLEDEN: J. N. Vorst, ongehuwd man. 75 jaar. Naar aanleiding van de „Week van de Zee", die Zaterdag onder de auspiciën van den president van de Poolsche republiek, maarschalk Smigly Rydz, en den primaat van Polen, kardinaal Hlond, begonnen ls, heeft de maritieme en koloniale liga, die deze propagandaweek organiseert, een ma nifest uitgegeven, waarin o.a. gezegd wordt dat Pommerellen bij Polen hoort en altijd daarbij zal blijven hooren. Wij laten ens niet terugdringen van de Oostzee, aldus het manifest, waarover meer dan driekwart van onzen buitenlandschen handel gaat. Polen leeft en ademt door den toegang tot de Oostzee: dat is de reden waarom wij er steeds op uit moeten zijn onze macht ter zee te vergrooten. 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2