BINNENLAND De 70ste verjaardag van dr. Colijn 80sfe Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 23 Juni 1939 Derde Blad No. 24307 Vereeniging „Onze Vloot" Maatschappij voor Nijverheid en Handel Mooi gebruind GEMENGD NIEUWS Plankier met 40 jongens er op bezweken Dertien boschbranden in veertien dagen Fraude te Krabbendijke Gecompliceerd motorongeluk te Rotterdam Vele cadeaux aangeboden. Redevoeringen der heeren Van Dijk en Oud Dagbladreclame is niet te vervangen JAARVERGADERING TE EINDHOVEN. Onder voorzitterschap van den heer N. van Zalinge heeft de vereeniging „Onze Vloot" gisteren te Eindhoven haar jaarver gadering gehouden. In zijn openingwoord uitte de voorzitter zijn tevredenheid over den groei der ver eeniging en met vreugde stelde hij vast, dat het defaitisme in den lande aanzienlijk verminderd is. De werkzaamheid voor materieele vloot- versterking is in gToote mate toegenomen, zoo zelfs, dat de verwachtingen der ver eeniging waren overtroffen. Hoe dringend die versterking is, blijkt uit de stemmen, die uit Indië opklinken. Nadat de voorzitter generaal Snijders en mr. Droogleever Fortuyn had herdacht, zond de vergadering een telegram van aan hankelijkheid aan H M. de Koningin en een van gelukwensch aan dr. H. Colijn, bij gelegenheid van diens zeventigsten ver jaardag. Op voorstel van den voorzitter der Eind- hovensche afdeeling, mr. J. J. van der Putt, werd besloten, de volgende motie aan de regeering te zenden: „De vergadering van „Onze Vloot", zeer waardeerende de in den laatsten tijd ge troffen maatregelen tot uitbreiding en ver sterking onzer marine, is van meening, dat met het oog op de naar algemeen oordeel zich ongunstig ontwikkelende internatio nale verhoudingen en de daarin waar schijnlijk gelegen bedreiging onzer natio nale zelfstandigheid, deze versterking nog ontoereikend moet worden geacht, betreurt vooral met het oog op de onvoldoende ge achte veiligheid van Nederlandsch Oost- Indië, dat nog geen regeeringsbesluit werd senomen tot den aanbouw van groote vloot- eenheden als bedoeld in het onlangs offi cieus bekend geworden vlootplan en ver zoekt den ministerraad ten spoedigste tot zulk een besluit te komen". Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het ledenaantal in het voorbije jaar met 1935 groeide tot 8858 en dat vele nieuwe afdeellngen In 1938 en 1939, o.a. te Brussel en te New York werden gesticht. Voorts vermeldde het Jaarverslag de in stelling van een leerstoel in de maritieme geschiedenis aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Met uitzondering van den heer Wilkens, die niet voor een herbenoeming In aan merking wenschte te komen, werden de aftredende bestuursleden bij acclamatie herkozen. Het waren de heeren Braat, Poortman, jhr. mr. dr. A B. G. M. van Rijckevorsel. W. Voorbeytel Cannenburgh en jhr. C. van der Wijck. In de vacatures de Booij en Engelbrecht zijn in den alge- meenen raad gekozen mr, dr L. N. Deckers en luit.-generaal jhr. Wh Röejl, oud-com mandant van het veldleger. In het hoofd bestuur werden gekozen de heeren Heeres en van Ramhorst. Laatstgenoemde zal het secretariaat op zich nemen. Ten slotte werd als plaats voor de vol gende jaarvergadering Alkmaar aange wezen. Des namiddags om drie uur kwam de Koninklijke marinekapel te Eindhoven aan, welke zich na een onder groote belang stelling gemaakte muzikale wandeling per bus naar het vliegveld Welschap begaf, waar zich ook intusschen de marine-auto riteiten verzameld hadden. Op het vliegveld heeft burgemeester A. Verdijk de leden van „Onze Vloot" namens het Eindhovensche gemeentebestuur offi cieel ontvangen. Tusschen vier en vijf uur streek een eskader vliegtuigen van de zee macht op Welschap neer om na de ont vangst manoeuvres uit te voeren. Met een taptoe op de markt werd de dag besloten. Congres te Maastricht. gaan in de richting van een zeker beslis singsrecht bij dien raad zelf. Evenals an dere instanties werkt de Hooge Raad in tusschen te traag. De gedachten zullen daarom, aldus spreker, moeten gaan inde richting om met gebruikmaking van de grondwettelijke artikelen aan noodzakelijk geworden nieuwe organen binnen beperkt terrein beslissende bevoegdheden te geven met gelijktijdige onttrekking van die be voegdheden aan stroever werkende orga nen. aan welke deze tot dusver waren toe gekend. Bij de uitvoering der veiligheids- wei en een belangrijk deel van de arbeids wet zou men uit werggevers- en werkne mersvertegenwoordigers bestaande bedrijfs commissies kunnen inschakelen. REDE VAN IR. PLATE, Nadat de afgevaardigden gisteravond of ficieel waren ontvangen door het gemeen tebestuur van Maastricht, waarbij burge meester Michlels van Kessenich en Ir. A. Plate toespraken hebben gehouden, is van morgen in de voormalige Dominicaner kerk te Maastricht de jaarlijksche algemeene vergadering der Nederlandsche Maatschap pij voor Nijverheid en Handel aangevan gen. Na afdoening van eenige organisatori sche aangelegenheden heeft de voorzitter van het hoofdbestuur, ir. Plate, de z g jaar rede gehouden, waarin hij vaststelde dat het bedrijfsleven een sterke tendenz vertoont tot vlugger produceeren en vlugger leve ren, terwijl wij in ons regeersysteem som tijds een ontwikkeling zien, welke eerder neiging toont tot vertraagde handeling. Deze ontwikkeling bevat te meer grond, omdat de belangen van het bedrijfsleven thans veel meer dan vroeger afhangen van het regeerapparaat. Spreker concludeerde dat onze overheid zoodanig moet zijn of worden geoutilleerd, dat dit verschil in tempo zooveel mogelijk wordt opgeheven In de gemeenten is de situatie dikwijls nog moeilijker. Vooral in groote gemeen ten werkt het bestuur in zaken van econo misch belang soms zeer traag. Spreker denkt aan besluiten van gronduitgifte. tot wijziging van tarieven, het vaststellen van uitbreidings- en bebouwingsplannen, enz. voor het bedrijfsleven is het van groot be lang dat daarin verbetering komt. Voortgaande wees ir. Plate op het gevaar aan ambtelijke bureaux eigen om zichzelf onmisbaar te maken, ook als het tijdstip gekomen is, waarop minder behoefte aan hun medewerking bestaat. De tijd is echter nog niet rijp om andere oplossingen voor de uitvoering van de economische, zooge naamde crisismaatregelen, te overwegen. Een zwak punt is de werking van advies colleges. Spreker bepleitte hervorming van den Hoogen Raad van Arbeid. Wellicht zal hier de evolutionnaire ontwikkelingslijn INSPECTIETOCHT VAN H.M. DE KONINGIN. Bezoek aan Zuidlaren. Op Haar inspectietocht in de Noordelijke provincies langs de grenswacht arriveerde de Koningin gistermiddag met haar gevolg te Zuidlaren. Daar bezichtigde de hooge be zoekster eerst de nieuwe kazerne, waarna zij doorreed naar het dorp. Na inspectie van de troepen, die daar stonden opge steld, bezichtigde de Koningin de legering van de kwartieren o.a. in het hotel „De Gouden Leeuw", waar ook de motorbrigade is ondergebracht. Hare Majesteit werd rond geleid door den garnizoenscommandant, kapitein J. H. Visser en den burgemeester van Zuidlaren, Jhr. mr, M. J. M. van Kar- nebeek. Bij haar vertrek te ongeveer tien voor halfdrie, werd de Vorstin door de school kinderen toegezongen, waarna de tocht werd voortgezet naar Assen. KLOMPEN NAAR AMERIKA. In den loop van deze week zijn door de gezamenlijke klompenmakers te Enter (O.) proefzendingen klompen naar Toronto Canada i gezonden, in de hoop aldaar een nieuw afzetgebied voor de klompenindu strie te veroveren. DE BOTERHEFFING. De heffing en steunuitkeering op boter, is behoudens tusschentijdsche wijziging, voor de week van 22 tot 29 Juni vastgesteld op 60 cent per KG. (onveranderd). OP WACHTGELDSTELLING SPOORWEGPERSONEEL. De directie der spoorwegen heeft in over leg met den personeelraad een interne com missie van advies in het leven geroepen, be last met het geven van advies aan de directie, indien een op wachtgeld te stellen personeellid meent tegen zijn opwachtgeld- stelllng bezwaar te moeten maken. Betrok kene kan zich eerst tot deze commissie wen den na zijn zaak op de gebruikelijke wijze tot in hoogste dienstinstantie behandeld te hebben. De commissie heeft de bevoegdheid de noodige inlichtingen in te winnen, waar onder mede verstaan wordt het hooren van betrokkene en zijn onmiddellijke supe rieuren. Zij mag zich slechts bezig houden met ge vallen. waarin de aanstelling onder R.D.V.- verband van betrokkene tenminste vijf jaren heeft geduurd en betrokkene den leeftijd van 55 jaren nog niet heeft bereikt een en ander te rekenen naar den datum van ingang van het ontslag en oordeelt alleen over de vraag of de juiste persoon gekozen is. VERSPREIDE BERICHTEN. Onder groote belangstelling der be volking van Ede heeft het nieuwe. 12e regi ment motor artillerie, gisterochtend zijn Intocht door Ede's bevlagde straten ge maakt. De N V Uitgevers-maatschappij A. E. Kluwer te Deventer, bestaat 50 jaar, ter ge legenheid waarvan zij een fraai uitgevoerd gedenkboek heeft uitgegeven. Met stoeien en hossen kortte de jeugd zich den tijd. Maar daartegen was het p'ankier niet bestand en plotseling kantel de dit om. Onder hevig angstgegil stortten bijna veertig jongens van hun vrij hooge standplaats te water en op de bazalt- glooiing. De verwarring was onbeschrijflijk. Velen spartelden In doodsangst in het wa- ten en een groep anderen lag kermend op de ruwe bazaltblokken, waarop zij zeer onzacht waren neergekomen Omstanders schoten in allerijl te hulp om de vele drenkelingen te redden en dok tershulp werd gehaald om den talrijken, die gewond op de steenglooiing lagen, even eens hulp te verleenen. Verscheidene Jon gens hadden verwondingen aan het hoofd opgeloopen, terwijl enkelen met inwendige zneuzingen naar huis moesten worden ge bracht. De te water gevallenen had men spoedig op het droge, maar niemand wist. of er nog niet meer in het water waren gevallen dan er waren uitgehaald. Gerui- ir.en tijd werd er onder het zwembad ge doken om mogelijk daaronder geraakte drenkelingen te redden, evenwel zonder re sultaat. Daar tot nu toe nog geen vermissing Ls aangegeven, hoopt men, dat het bij de ge wonden blijft, (Tel.) worden gelaat, hals en armen door AMILDA- zonnebruincrême. Voorkomt tevens ver wellen en den zoo pijnlijken zonnebrand. Flacon 60 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 26 ct. 2190 (Inzez. Med.) BOTERNOTEERING. De commissienoteering voor Nederland sche boter is gisteren vastgesteld op 75 cent per K G, ONGELUK TE SLIEDRECHT, DAT GOED AFLIEP. Een ongeval, dat gelukkig vrij goed is afgeloopen, heeft gisteravond vele Slie- drechtsche ouders grooten schrik bezorgd. De Slledrechtsche overheid bezit een hou ten zwembad, dat in de haven ligt en stelt dit tegen lage tarieven des avonds aan de schooljeugd ter beschikking De groote hitte had de jeugd gisteravond reeds vroeg naar het verlokkende zwemwater getrok ken en daar wachtte dus omstreeks zes uur een schare van zestig luidruchtige jon gelui met ongeduld het tijdstip af, dat zij zich konden verkwikken in het koele wa ter. Het grootste gedeelte van de groep stond op een loopplank, die van den wal kant de verbinding vormt met het drijven de bad. PAKHUISBRAND TE UTRECHT. Bovenverdieping totaal uitgebrand. Aan de Oosterkade te Utrecht werd gis teravond een pakhuis, toebehoorende aan het Benedictus Labre-huis, R.K. logement voor mannen, voor een groot gedeelte door brand vernield. Omstreek zeven uur ontdekten eenige bewoners van een perceel, gelegen aan de Pelikaanstraat, welke uitmondt op de Oos terkade, vuurverschijnselen op het dak van het ongeveer dertig meter diepe pakhuis, waarin veel brandbaar materiaal, voor namelijk papierresten, lag opgestapeld. Zij waarschuwden de brandweer, die met groot materiaal uitrukte en op energieke wijze den strijd tegen het zich snel uitbreidende vuur aanbond. Op deze wijze gelukte het spoedig uitbreiding te voorkomen, waardoor de aangrenzenden perceelen. w.o. een brandstoffenhandel en het kantoor van het Benedictus Labre-huis, gespaard bleven. Verschillende perceelen liepen evenwel toch nog eenige materieele schade op, daar de brandweer genoodzaakt was zich een doortocht te banen, hetzij over het dak. waarbij vele dakpannen het moesten ont gelden. hetzij door de gangen, keukens en trappenhuizen. Een tweetal brandweerlieden kreeg eenige verwondingen, doordat zij in het brandende pakhuis getroffen werden door brokstukken van een plafond, dat met veel geraas be zweek. De bovenverdieping van het pakhuis is totaal uitgebrand. Het overige gedeelte heeft eveneens ernstig door het vuur ge leden. Na een uur kon de brandweer tot i de nablussching overgaan. Gisteravond om acht uur is bij Groesbeek een hevige brand uitgebroken in de bos- schen van het kasteel de Mookerheide, eigendom van den heer Vroeg. Dit is reeds de dertiende maal in de veertien dagen tijd, dat aldaar in de omgeving een boschbrand is ontstaan. Wederom woedde het vuur in jong hout. De brand sloeg over naar de aangrenzende staatsbosschen. Door de ac tiviteit van militairen uit Heumen en Groesbeek en het talrijke personeel van de staatsbosschen konden de vlammen vrij spoedig worden gestuit. In totaal werden ruim 2 H A. vernield. In de afgeloopen veertien dagen is een oppervlakte van meer dan 10 H.A. bosch verwoest. Zooals men weet is de bóschwacht versterkt, omdat men vermoedt, dat hier kwaadwilligheid in het spel is. WETHOUDER EN EEN HOOFD EENER SCHOOL GEARRESTEERD. Gisteren zijn te Krabbendijke aangehou den en ter beschikking van den officier van justitie te Middelburg gesteld wethouder de K die tevens penningmeester is van de school der Gerefomeerde gemeente en de heer van H., hoofd dezer school, verdacht van fraude in de schooladministratie Door middel van vervalschte bescheiden zouden zij getracht hebben de uitgaven van deze school op te voeren, zoodat haar krachtens art. 101 der Lager Onderwiis-wet meer overheidssubsidie werd verleend, dan haar rechtens toekwam. Het staat nog niet vast. of het geld ten eigen bate is gebruikt; ook de grootte van het onrechtmatig ont vangen bedrag is nog niet bekend. Hoewel dr. Colijn bekend had gemaakt, dat hij geen receptie hield, zijn toch vele vrienden en kennissen den jarige gister middag komen gelukwenschen. In de hall, de gangen en alle kamers, prij'kte een rijke schat van bloemen, waar onder een bloemstuk van de Koningin op viel. Voortdurend brachten telegrambestel lers pakken telegrafische felicitaties uit alle oorden des lands, de overzeesche gewesten en het buitenland. Velen hadden ook den minister-presi dent met geschenken bedacht. Zoo had de Bond van Westiandsche Tuinbouwverceni- gingen twee groote manden met de voort brengselen van groentenkweekerij en tuin bouw gezonden. De lezers en lezeressen van het dagblad ,.De Standaard" hebben dr. Colijn met een schilderij vereerd, een werk van den 17- eeuwschen meester Jan van Goyen. Dit ge schenk werd aangeboden door den direc teur van het blad den heer C. G. de Vlugt, vergezeld van een deputatie van elf „Stan- daard"-lezers uit iedere provincie één. Ook mevrouw De Vlugt was bij deze aanbieding aanwezig. Onder de geschenken, die de jubilaris op zijn verjaardag ontving, was ook een album met Duitsch noodgeld, uit de infla- Ueperiode, vergezeld van een brief, waarin de bede werd uitgesproken, dat Nederland gespaard moge blijven voor zulk een ramp. De voorzitter van de Eerste Kamer, baron De Vos van Steen wijk, zond hem een eenige decimeters lange sigaar in een kistje, waarop de jaartallen 18691939 met op het kaartje de woorden: „Een aftcr- dinner voor 22 Juni". De gelukstelegrammen waren zóó talrijk, dat zij met een touwtje tot bundels gebon den werden bezorgd. Er waren telegram men bij van H. M. de Koningin, prinses Ju liana en prins Bernhard. Het ligt in de bedoeling van den minis terraad dr. en mevr. Colijn Maandag a.s. een maaltijd aan te bieden. Gisteravond heeft dr. Colijn in hotel „De Witte Brug" te Den Haag. ter eere van zijn zeventigsten verjaardag, een intiem fa- miliediner gegeven. Toespraak minister Van Dijk. Voor de N.C.R.V.-microfoon zeide minister Van Dijk gisteravond o.m. het volgende tot den jarige: Wii willen het u zeggen, dat wij met. u medeleven.op dezen dag. dien God u schonk; wij willen het u zeggen, dat er een stroom van hartelijke sympathie naar u uitgaat om uw werk. ja. maar nu allereerst om uw persoon, die in en door uw werk ons zoo vertrouwd is geworden. Wij willen het u zeggen, dat wij ons met u één gevoelen Üoor den eenvoud des har ten, die u kenmerkt; door de onbaatzuch tigheid, waarmede gij uw gaven en vruch ten beschikbaar hebt gesteld ten dienste van zoo allerlei belangen, door de liefde voor en de trouw aan het beginsel, dat het richtsnoer voor uw leven is geweest. Wij gevoelen de waarheid in uw leven. En omdat alles gevoelen wij ons zoo sterk met u verbonden. God heeft het u geschonken om veel voor anderen te kunnen zijn. Die anderen heb ben dat met dankbaarheid ontvangen en gedenken u in liefde en trouw; u toebid- dende, dat onze God u nog lang moge sparen en uw leven ook verder met Zijn rijken zegen moge kronen. Mr. P. J. Oud vertelt. Voor de AVRO-microfoon heeft gister avond mr. P. J. Oud gesproken, naar aan leiding van den verjaardag van dr. Colijn. Zoo den minister-president één gevoel volkomen vreemd is, aldus mr. Oud. dan is het wel het gevoel van wraak. Rancune kent hij niet. Gij moogt het nog zoo met hem aan den stok hebben gehad, als hij straks meent, dat het billijk is of het lands belang vordert dat gij tot eenige positie wordt geroepen, dan zal dat en dat alleen bij hem den doorslag geven. Voor zijn medewerkers, onverschillig of het collega's of ondergeschikten zijn, is het een genot met hem te werken. Even voortreffelijk was de omgang met de collega's in het kabinet. Natuurlijk was er wel eens verschil van meening, ernstig verschil van meening zelfs. Doch bij alle moeilijkheden is er toch eigenlijk in de vier jaren, waarover ik, aldus spr., mee spreken kan nooit een onaangenaam woord gevallen. Dit kwam zeker in de allereerste plaats hierdoor, dat de president ons steeds voor oogen hield: wij moeten het samen eens zien te worden. Hij was sterk over tuigd van de noodzakelijkheid, dat in dezen moeilijken tijd de krachten zouden worden geconcentreerd. Vast geworteld in zijn eigen beginsel, was hij er tevens van doordrongen, dat er op het terrein van den practischen staatkundigen arbeid zoo heel veel was, dat met vereende krachten tot stand kon worden gebracht. Hij voelde er eigenlijk bitter weinig voor. dat de tegen stelling rechts-links de politieke verhou dingen in Nederland zou blijven behee-r- schen. De groote bcteekenis van den in het verleden ge voerden strijd ontkende hij geenszins. Hij was een trouw aanhanger zijner beginselen en had groot respectvoor hetgeen zijn voorgangers hadden bereikt. Maar hij zag tevens, dat thans andere problemen op den voorgrond traden, die een ruimere samenwerking vorderden en zag in een regeering op breederen grond slag een eerste-rangs belang voor het land. Spr. vertelde dat het een zware dag ls geweest voor dr. Colijn toen hij den gou den standaard los moest laten Hij vond dit besluit toch eigenlijk in strijd met onze financieele waardigheid. Hij vroeg zich telkens af, of het loslaten van den gouden standaard wel in overeenstemming was met de eerlijkheid, die men van een regeering mag verwachten. Het waren alle overwe gingen, die den man, die ze deed gelden, slechts tot eer konden strekken. Wil dit alles nu zeggen, dat de heer Colijn zijn medewerkers nooit moeilijk heden heeft bezorgd? Natuurlijk niet. De groote spontaneïteit van zijn karakter heeft hem dikwijls tot uitlatingen gebracht, die deze medewerkers met schrik vervulden. Zoo heeft hij zichzelf en het kabinet, waarvan hij deel uitmaakte, meermalen in moeilijkheden gebracht door uitlatingen te doen over de beraadslagingen in den boe zem van het kabinet. Zoo een vijftal jaren geleden bij de behandeling der winkelslui tingswet en nog onlangs bij de tariefmach tigingswet. Het is uitsluitend zijn spon taneïteit. die hem daartoe brengt. Maar hy is zelf ook de eerste, om als men hem zijn fout onder het oog brengt, die eerlijk te erkennen. Dit is alles uitvloeisel van de eigenschap pen, die zijn militaire loopbaan, al moge zij betrekkelijk kort hebben geduurd, tot een volledig succes hebben gemaakt. Wat voor den militair onmisbaar is, kan echter juist den staatsman wel eens moeilijkheden be zorgen. De militair moet de knoopen niet ontwarren, hij moet ze zoo spoedig moge lijk doorhakken. Dat verstond dr. Colijn uitmuntend. Het bezorgde hem in Indië na korten tijd de Militaire Willemsorde, verkregen, doordat hij de eerste was. die de kraton van den sultan van Lombok bin nendrong. Hier is voortvarendheid de hoogste deugd. In de politiek heeft voort varendheid natuurlijk ook groote ver dienste, doch zij kan op een gegeven oogen- blik in een moeilijke situatie ons ook par ten spelen. Kabinetscrises duren bij ons in Nederland in den regel lang, omdat er veel te onderhandelen, te plooien en te schikken valt om de vereischte samenwer king tusschen verschillende groepen tot stand te brengen. Dergelijke langdurige on derhandelingen liggen echter niet in den geest van dr. Colijn. Hij wil vooruit. Dat orengt hem er dan wel eens toe den knoop maar door te hakken en het kabinet te vor men, zonder dat de zekerheid is verkregen, dat op bepaalde punten niet spoedig moei lijkheden zullen rijzen. Een zeer sprekend voorbeeld daarvan is de formatie van 1925. Deze is tot stand gebracht zonder dat de kwestie van het gezantschap bij den Paus tot een behoorlijke oplossing was gekomen. Het overleg daarover begon dr. Colijn blijk baar te vervelen en het kabinet werd ge vormd in de gedachte: als wij eenmaal aan den gang zijn loopt het wel los. Maar het liep niet los en binnen enkele maanden be vond het land zich opnieuw in de kabi netscrisis. Deze dingen zijn de schaduw zijden van de voortreffelijke eigenschap pen. waarover de heer Colijn beschikt. Het landsbelang bevorderen is ten slotte het groote doel van dit levsn geweest. Dr. Colijn is door en door Nederlander Zie goed. dan is dat ook de verklaring van zijn populariteit bij breede groepen van ons volk. die zijn beginselen niet deelen. Daar om zal hij ook uit alle deelen van ons volk vandaag blijken van sympathie ontvangen In de rijen dergenen, die hecht en sterk overtuigd zijn. dat wij het staatsbestel var vrijheid en verdraagzaamheid met al onze krachten moeten handhaven, staat dr Co lijn vooraan. Nederlanders van allerlei richting zijn hem daarvoor erkentelijk en zij getuigen van deze erkentelijkheid op dezen dag. VIER GEWONDEN. Gisteravond omstreeks half elf. reden over den Goudsehesingel te Rotterdam twee motorrijders met zeer groote snelheid naast elkaar. De 28-jarige C. de Ruyter aie den weg was overgestoken, en zich tus schen de beide voortjagende motoren be vond, kon zich niet meer uit de voeten ma ken. Hij liep tegen een van de beide moto ren aan, met het gevolg, dat hij tegen den grond werd geslingerd en ernstige inwen dige kneuzingen opliep. Bovendien was zijn linkerknie gebroken en verkeerde hij in bewusteloozen toestand. De motorfiets sloeg om waarbij de bestuurder, de 19-jarige C. Vroegindewei en zijn duopassagier, de 25- jarige C. H. Markman, resp. een hersen schudding en wonden aan het gelaat be kwamen. De motorfiets reed nog eenige meters door en trof daarbij den 62-jarigen F. Greve, die ernstige hoofdwonden opliep. De vier gewonden zijn naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. AUTO TEGEN EEN BOOM BIJ DORST. Bestuurder gedood. Op den rijksweg TilburgBreda, even voor de kom van de gemeente Dorst, is gis termiddag een auto, welke uit de richting Tilburg kwam, tegen een rechts van den weg staanden boom gebotst. Door den schok brak het stuur, waarbij de stuurko- lom den bestuurder, den 30-jarigen C. J. uit Rijen, in de borstkas drong, terwijl de man tevens met het hoofd door de voorruit sloeg. Omwonenden en voorbijgangers wis ten den bestuurder, die bewusteloos was, uit zijn benarden toestand te bevrijden. Een geneesheer uit Rijen, die spoedig na het ongeluk ter plaatse was, constateerde een hersenschudding en zware inwendige kwetsuren. Na van de sacramenten der stervenden voorzien te zijn, werd de man, die in hopeloozen toestand verkeerde, naar het. St. Ignatius ziekenhuis te Breda over gebracht, waar hy, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, is overleden. Het 6-jarig zoontje van den bestuurder, die naast zijn vader in den wagen zat, bekwam geen let sel. Omtrent de oorzaak van het ongeluk tast men alsnog in het duister. Volgens ooggetuigen reed de wagen met matige snelheid. Vermoed wordt, dat de bestuur der door de warmte bevangen was en daar bij de macht over het stuur verloor. (Vad.) BUITENLANDSCH GEMENGD. NOODWEER IN MORAVIE. Het dorp Klapei bedreigd door aardverschuivingen. In geheel Moravië is gisteren opnieuw schade aangericht door een ontzettend noodweer. Vijf menschen zijn om het leven gekomen. Door de wolkbreuken, die de laatste dagen boven Bohemen losgebarsten zijn. is het tot een aardverschuiving gekomen op de helling van den Hasenburgberg bij Laun in Noordwest-Bohemen. De grond is opge schoven in golvingen tot drie meter hoogte en is vol scheuren. Het dorp Klapei. dat aan den voet van den berg ligt, verkeert in groot gevaar. Reeds zijn 21 personen verdronken, w.o. 9 kinderen.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9