NOVA „In de Zesdaagsche" Vrijdag 23 Juni 1939 NAGEKOMEN BERiCHTEN „Vallei der Verschrikking" Binnenland WEERBERICHT. Buitenland Uit de Omstreken Kind verdronken JOE BROWN in AGENDA asras SCHILDER VAN HET DAK GEVALLEN. Ernstig gewond opgenomen. Vanmorgen is aan den overkant van het IJ te Amsterdam een ernstig arbeidsongeval gebeurd. Een schilder was bezig op het dak van het huis. toebehoorende aan burgerlijk armbe stuur. op den hoek van de Van der Pekstraat en het Van der Pekplein, werkzaamheden te verrichten. Hij stond in de dakgoot en toen hij zich wilde verplaatsen, stapte hij mis met het gevolg, dat hij op straat stortte. Het slachtoffer werd ernstig gewond op genomen en met een hersenschudding naar het Binnengasthuis vervoerd. DllITSCHLAND EN DE HAVENS VAN ROTTERDAM EN ANTWERPEN. De „Daily Expres" meldt, dat Duitsdh- land er de regeeringen van België en Ne derland van in kennis gesteld zou hebben, dat zij het op prijs zou stellen officieel ge raadpleegd te worden, indien beide landen het eens zouden worden over een verhoo ging der havenrechten te Rotterdam en Antwerpen „De Duitschers aldus meldt het blao verklaren niet te kunnen berusten in een dergelijke verhooging, tenzij België en Nederland zich zouden verplichten hun invoercontingenten voor Engelsche en Amerikaansche goederen te veriagen en het vrijkomende gedeelte aan te vullen met Duitsche goederen" AANVARING OP DEN NIEUWEN WATERWEG. Hedenmiddag zijn voorgaats op den Nieuwen Waterweg, het Noorsche ss. Pol lux, komende van Rouaan en bestemd om te bunkeren aan de Vondelingenplaat nabij den Nieuwen Waterweg, en het Duitsche ms. Jason. dat op weg was van Konings bergen naar Rotterdam, met elkaar in aanvaring gekomen. De Pollux werd hier bij ernstig aan den voorsteven, boven de waterlijn, beschadigd. De oorzaak van de aanvaring schijnt de dikke mist te zijn. Barometerstand Hedenmiddag 2 uur: 761. BUITENXANDSCH WEEKOVERZICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt. Over de geheele Noordelijke Atlantische Oceaan ligt een machtig gebied van hoogen luchtdruk, dat aan zijn Noordzijde wordt aange tast door een actieve depressie, die zich gisteren over de Poolzee ontwikkelde en zich Zuid-Oost waarts verplaatste. Vanmorgen gaf zij aanlei ding tot zware luchtdrukdalingen aan de Noor sche kust. De wind nam daar tot krachtig toe, terwijl tal van stations regen meldden. De koele luchtmassa's, die gisteren tot Zuid- Zweden waren doorgedrongen, hebben nu Zuid-Duitschland bereikt. In Hamburg ging het verdrijven van de warme lucht met 12 m.m. neerslag gepaard. In ons land werd het wat koeler. De vochtig heid van de lucht blijft groot, waardoor op vele plaatsen ochtendnevel voorkwam. Van de Noordzee worden dichte mistbanken gemeld. Over België en over de Golf van Biscaye lig gen vlakke lage drukgebieden. Deze veroorzaken daar veel neerslag en onweer, en ook in Zuid- Engeland viel nog al wat regen. Overigens is het weer op de Britsche eilanden nog mooi. WEERSOMSTANDIGHEDEN Binnenland (7 u. 20 voorm.) Den Helder: Nevel, zwakke N.O.-wind. temp. 15 gr. C.. min. 14 gr. C. Misgingen: Betrokken, zwakke O.-wind. temp. 17 gr. C.. min. 15 gr. C. De Bilt: Zwaarbewolkt, zwakke N.O.-wind, temp. 18 gr. C.. min. 16 gr. C. Groningen: Betrokken, zwakke O.N.O.-wind. temp. 16 gr. C., min. 14 gr. C. Maastricht: Helder, matige Z.W.-wind, temp. 21 gr. C.. min. 17 gr. C. (Buitenland (8 uur voorm.) Parijs: W.Z.W., zwak. 15 gr. C. betrokken. Londen (Croydon) N.O., zwak. 15 gr. C.. be trokken na regen. Berlijn: O., matig. 15 gr. C.. zwaar bewolkt. Nice: Windstilte. 21 gr. C., mooi weer. Stockholm: W.N.W., zwak, 15 gr. C„ zwaar bewolkt. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 16 gr. C. (61 gr. P.). 12 uur 's midd.: 18Vz gr. C. (66 gr. F HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK a. ZEE. Voor Zaterdag. Voorm. te 8 uur 56 min.; nam. te 9 uur 26 min. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „Poelmeer" 's Middags 12 uur: 20 gr. C. Zweminrichting „De Zül", 's Middags 12 uur: 21 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Vrijdag: 9.56 nam. tot 4.08 voorm. MAANS OP- EN ONDERGANG- 23 Juni'of>:*12 UÜ1* 21; onder 0 uur 0,7. HITLEr. NAAR BUENCHEN. Hitier zal op 25 Juni een bezoek aan Muenchen brengen ter gelegenheid van de aankomst eener delegatie van verscheidene honderden Italiaansche oudstrijders. Hij zal des middags te half vijf het woord voeren. EEN BOODSCHAP VAN DEN ENGELSCHEN KONING. In antwoord op het adres van welkom dat gisteren eenstemmig door het parlement is aangenomen, heeft koning George een boodschap uitgevaardigd, waarin hij zegt „Wij zijn zeer getroffen door de hartelijke ontvangst bij onze thuiskomst in Engeland Wij zullen steeds een herinnering bewaren aan de prachtige en bezielende verwelko ming door onze onderdanen in Canada en op New Foundland en aan de vriendelijk heid en oprechte hartelijkheid van het vr'k der Vereenigde Staten." HET FRANSCHE ACCOORD MET TURKIJE. De „Figaro" schrijft: „Voor heden is de onderteekening van de Fransch-Turksche overeenkomsten aangekondigd. Wij zullen de teksten afwachten, alvorens wij com mentaar leveren, doch reeds thans stellen wij er prijs op uiting te geven aan de vol doening, die deze belangrijke gebeurtenis bij ons wekt." De „Epoque" zegt: .De accoorden zullen eindelijk geteekend worden. Wij staan het Sandjak af, maar Turkije zal in geval van oorlog aan onze zijde staan .Fransche en Engelsche schepen zullen vrijelijk de zee engten kunnen passeeren Dat is zoo be langrijk, dat wij ons offers elders moeten getroosten". De „Repubiique" schrijft: „Als Egypte, zooals men mag verwachten, zich In een of anderen vorm bij dit defensieve blok aan sluit. ontstaat er een groep, welke hen kan ontmoedigen, die een aanslag op den status quo in de Middelllandsche Zee in den zin zouden hebben." De Turksche minister-president zal in een plechtige bijeenkomst van het parle ment mededeeling doen van de Fransch- Turksche overeenkomsten. Men verwacht, dat voor deze gelegenheid het geheele diplomatieke korps, het zomer seizoen ten spijt, te Ankara zal blijven, met uitzondering van den Duitschen ambassa deur von Papen, die reeds naar zijn zomer verblijf aan den Bosporus is vertrokken. De Duitsche regeering zou hem opgedra gen hebben bij wijze van afkeuring de bij eenkomst niet bij te wonen. BLOEMBOLLENPELLEN DOOR STEUNTREKKERS. Naar wij vernemen zal ook dit jaar we derom een aantal steuntrekkers aangewe zen worden om bloembollen te pellen. Hiervoor gelden de volgende bepalingen: 1. Toeslag 17'/j ct. per mand met een maximum van f. 10.50: 2. Alle emolumen ten, zooals goedkoope levensmiddelen, spaarzegel enz. vervallen; 3. uit één gezin komt slechts een persoon voor toeslag in aanmerking. AALSMEER. Gistermiddag geraakte het 4-jarig zoon tje van het echtpaar Stieva, in de oude haven dezer gemeente. Toen men den klei ne ontdekte en op het droge had gebracht bleken de levensgeesten reeds geweken, hoewel men nog langen tijd kunstmatige ademhaling toepaste. Men kan zich de droefheid der ouders voorstellen die hun zoontje vlak voor hun woning door den verdrinkingsdood moesten verliezen. VEILINGSOVERZICHT. Nieuwbouw der C. AV. Noodzakelijk. De nog immer toenemende aanvoer van pot- en perkplantcn stelt het be stuur der Centrale Veiling langzamer hand voor het probleem waar men de enorme hoeveelheden, die men eenige dagen per week te veilen krijgt wel moet laten. Hoewel het gebouwencomplex der veiling zéér groot is deze veiling, ge bouwd door architect J. F. Staal is de grootste van Nederland en tevens waarschijnlijk wel de grootste of een der gTootste van de heele wereld blijkt de ruimte toch te beperkt om een vlot verloop van het verkoopproces te kunnen waarborgen. Een reeds toegepaste maatregel om iede- ren dag potten te veilen bleek in zooverre gunstig te voldoen dat men nu de groote kwanta meer over verschillende dagen kon verdeelen. Doch niettegenstaande dit blijkt het toch meer eii meer dat men een andere oplossing moet zoeken die dit probleem voorgoed opheft. De eenige oplossing acht men thans dat de gebouwen alweer vergroot worden. In de te houden jaarlijksche alge- meene ledenvergadering zal een be stuursvoorstel aan de orde komen om tot uitbreiding over te gaan, waarvoor een crediet van 1.30.000 zal worden aangevraagd. Dat men dit bedrag kan financieren zon der daarvoor een leening te moeten sluiten moge er op wijzen dat de financieele toe stand van deze veiling kerngezond is, niet tegenstaande de algemeene toestand in dit bloemencentrum niet anders dan slecht is. De lasten van hypotheek en bankcre- d:et zijr, voor menigeen te hoog geworden. Toen de producten grif over de grenzen verstuurd konden worden en flinke op brengsten ten deel vielen toen was het niet moeilijk om de touwtjes aan elkaar te krijgen. Nu deze uitvoer meer en meer bemoei lijkt is en de binnenlandsche markt de groote aanvoeren moet opnemen, nu zijn talrijke bedrijven te zwaar belast. Dan komt de kweeker er niet meer uit als hij, zooals de laatste dagen, een paar centen voor zijn rozen maakt. Men noteerde: rozen van 26":. Jap Le lies van 36, Amaryllis van 59; Anthu- riums van 5—13. Violieren per bos van 15— 30. Orchideeën van 3055. Clematis van 10 15; Pioenen van 1740. Potplanten: Prim, obc. van 1736, Kcntia van 601.75; Cac- teeën van 2065. Verens van 58; Spren- geri van 1728. Trades van 1016, Adian- thum van 812. Hortensia van 3085, St. Paula van 813, Lobelia van 35. Gera nium van 1521, Salvia van 1013. Fuchsia van 1115. Petunia van 1016. De prijzen aer planten vallen niet tegen. Ontspanning voor de soldaten. Het ontspanningscomité dat hier opge richt is om den gelegerden militairen ver strooiing en gepaste ontspanning te bieden en dat al veel voor de soldaten heeft ge daan, kan weer op een succesvollen middag terugzien. De watertocht met een aantal gratis beschikbaar gestelde motorvaartuigen en voerend vanaf de pont aan de Ringvaart naar de Kagerplassen, is, mede dank zij het ideale watersport weer, uitstekend ge slaagd. De militairen van hier en van Sloten hebben een genotvol tochte mogen maken. Een groote motorboot der rijkspolitie ging de kleine vloot vooraf die bestond uit een kruiser, waarin Overste Smits, de sectie commandanten van Aalsmeer, Sloten en Bovenkerk hadden plaats gevonden, een boot waarin de onder-officieren en een zestal andere vaartuigen voor de overige militairen. In de wateruitspanning De Bonte Koe bij De Kaag werd gemeerd en van de verfris- sehingen geprofiteerd die het comité, dank zij milde gevers uit de burgerij, gratis kon aanbieden. Onder vroolijk gezang werd de terugtocht aanvaard. Men heeft van dit uitstapje ten zeerste genoten. HAARLEMMERMEER. De heer D. Onos overleden. Op 53-jarigen leeftijd is in het zieken huis te Lelden overleden de heer D. Onos, echtgenoot van het eenige vrouwelijke raadslid van Haarlemmermeer, mevr. Onos-Konstapel, wonende aan den Leimui- derdijk. De heer Onos was timmerman en had zitting in verschillende besturen. O.m. was hij voorzitter van de Zwemclub „De Blauwe Beugel". Buurtvereeniging exploiteert Sportterrein. De buurtvereeniging van den Bennebroe- kerweg (Oostzijde) vergaderde onder pre sidium vand en heer J. Langhout ter be spreking der zomerplannen. Na goedkeu ring der notulen, werd medegedeeld, dat inzake de verlichting van den Bennebroe- kerweg het meest te danken Is aan het raadslid P. J. Joore. Omtrent de verbetering van de wegbedekking' aan den dijk is een brief verzonden naar het Polderbestuur. Een belangrijk feit heeft intusschen plaats gehad. Het bestuur, heeft nJ. aan den Ben- nebroekerweg een stuk welland als sport en speelterrein gehuurd, waarop niet alleen de jaarlijksche volksfeesten zullen worden gehouden, doch waar ook sportvereenigin- gen zullen kunnen oefenen. Zaterdag a.s. des namiddags te zes uur wordt dit sportterrein op feestelijke wijze geopend, waarbij het fanfarecorps van den Uiterweg enkele nummers ten beste zal geven. Voor dezen dag zijn enkele voetbalwed strijden georganiseerd voor een tweetal ju nioren- en seniorenelftallen. Het voorstel van het bestuur tot het houden van fees ten op 20 en 21 September a.s. werd ver worpen. Hierover zal men nadere plannen ontwerpen. ERNSTIGE AUTOBOTSINGEN. Jongen zware brandwonden bekomen. Gisteren hebben te Haarlemmermeer we derom twee ernstige auto-ongelukken plaats gehad. Het eerste had plaats op het hoekpunt SpaarnwouderwegIJweg. Een vrachtauto, bestuurd door den heer G. P. J. C. uit Haarlem komende uit de richting Schiphol, naderde in de richting Haarlem genoemd hoekpunt, waar vóór hem van rechts een personenauto uit den IJweg kwam uit de richting Zwanenburg, die bestuurd werd door den heer A. v. d. W. uit Velsen. Vol gens verklaring van den bestuurder van de vrachtauto reed de personenauto met zóó'n snelheid dat een aanrijding niet meer was te voorkomen. Op het kruispunt werd de vrachtauto aan de rechterzijde nabij het portier door de personen-auto gegrepen, als het ware op genomen en eenige meters verderop, onder ste boven in den langs den Spaarnwouder weg loopenden tocht geslingerd. De personenauto werd ernstig beschadigd De bestuurder van de vrachtauto werd uit de cabine geworpen en kwam in den tocht terecht. Tot zijn ontsteltenis bemerkte hij, dat de 14-j. J. Walker eveneens uit Haarlem, die met hem medegereden was. met één zijner beenen tusschen de brokstukken der auto in de cabine was bekneld geraakt en dat het kokende water uit de radiateur den jongen over het lichaam liep. Met behulp van toesnellende omwonenden heeft hij den jongen bevrijd, doch deze klaagde over hevige pijnen. Dr. B. uit Halfweg verleende spoedig ge neeskundige hulp, waarbij bleek, dat de jongen hevige brandwonden op rug en bee nen had bekomen en overbrenging naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo te Haar lem noodzakelijk was. De bestuurder C. had ernstige wonden aan linkerhand en -been en hoofd, terwijl hij klaagde over pijn in den rug. Hij werd door den geneesheer naar diens woning meegenomen. De vrachtauto, die met een kraanwagen uit den tocht was gehaald, bleek grooten- deels vernield. Beide auto's zijn door de politie in beslag genomen en door de fir ma K. en Van N. uit Hoofddorp naar Hoofddorp vervoerd. Op den Kruisweg nabij de Emmalaan had een aanrijding plaats tusschen een personenauto en een bestelauto. De be stuurder de heer De M., wonende aan den Kruisweg, wilde van den Kruisweg rechts af zijn erf opdraaien, waardoor de R. uit Gouda die achter hem aankwam, met zijn auto tegen de rechterzijde van de M.'s wa gen aanbotste, waardoor deze auto ernstig werd beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Teraardebestelling van den heer Jb. de Graaf. Op den 70en verjaardag van den minis ter-president, dl' Colijn, werd te Hoofddorp in allen eenvoud, doch onder groote be langstelling het stoffelijk overschot van diens zwager, wijlen den heer Jb. de Graaf op de Alg. Begraafplaats ter aarde besteld. De lijkbaar werd gedragen door de ker- keraadsleden der Ger. Gemeente, die daar mee de laatste eer bewezen aan hun over leden vriend. Daarachter was de groote fa miliekring geschaard. Aan de zijkanten hadden zich honderden belangstellenden opgesteld, w.o. het schoolbestuur der Bijz. School te Hoofddorp met het personeel dier school, afgevaardigden van de Boazbank, van welks commissie van toezicht de over ledene voorzitter was, verder vele afgevaar digden van landbouw-organisaties, vele vooraanstaande personen uit de gemeente, vrienden en kennissen. Namens het schoolbestuur sprak ds. J. C. Salverda. Herv. predikant te Hoofddorp woorden van grooten dank voor het vele werk dat de overledene in het belang der school verrichtte; troostvolle woorden richtte hij tot mevr. de GraafGroenen- berg. Eerst nu zullen wij de prestaties van den overledene hooger waardeeren, aldus de heer J. Dengering. hcofd der school in zijn dankwoord tot de weduwe. Hij roemde zijn werk en noemde den heer De Graaf een ware vriend. Ook is nog het woord ge voerd door den Ger. predikant ds. R. Oos terhof. Na voorlezing der Geloofsartikelen was de plechtigheid beëindigd. Een zoon van den overledene heeft voor de groote belangstelling dank gebracht. HILLEGOM. Ernstig Bedrijfsongeval. Gistermiddag is een ernstig bedrijfson geval voorgekomen op een schip, gelegen in de haven van de bouwmaterialenhandel N.V. „De Ringvaart" alhier. De schipper S. is in de machinekamer uitgegleden en hierbij terecht gekomen in een pulley ge koppeld aan den draaienden motor. De man is gegrepen door de pulley en er tusschen ge trokken. Dr. Versluys en leden van de E.H. B.O. waren zeer spoedig ter plaatse, evenals de politie. Na zeer veel moeite is de schip per uit de machinekamer geholpen, wat groote moeite kostte, door de zeer beperk te ruimte. De man is per ziekenauto naar het Dlaconessenhuis te Haarlem vervoerd, met een gecompliceerde arm- en been breuk en inwendige kneuzingen. Jubileum van mej. Buisman. Aan de Chr. Burgerschool voor U.L.O. is het feit herdacht, dat mej. A. M. Buisman onderwijzeres aan bovengenoemde school 25 jaar gelden bij het Chr. onderwijs kwam. "s Morgens verzamelden het bestuur der school, personeel en leerlingen zich in een lokaal, waar de heer Hylkema mej. Buis man feliciteerde met dit heugelijk feit en zijn waardeering uitte voor alles, wat mej. Buisman voor deze school waaraan zij nu reeds 9 jaar verbonden is, heeft gedaan. Namens het personeel en de leerlingen sprak het hoofd der school de heer de Vries waarbij hij de loopbaan van mej. Buisman gedurende deze 25 jaar schilder de. Namens de leerlingen werd een ets aan geboden terwijl een bloemenmand de ge- lukwenschen van het onderwijzend perso neel vergezelde. Mej. Bulsman dankte ge troffen voor deze hulde. ALLEEN Vrijdag en Zaterdag Een spannende, aantrekkelijke film, in schitterende natuurlijke kleuren. Ale 2de: De Koning der Zotheid 't Is de lachbui van Uw leven. (Bij minder gunstig strandweer ook een middagjvoorstelling om 2.30 uur met volledig avondprogramma). 2205 KATWIJK. Burgerlijke Stand. Geboren: Teuntje, d. van W. van Muijn en A. E. van Soest Nicolaas. z. van C. Zwanen burg en K. van Duljn Bastiaan, z. van C. Zwanenburg en K. van Duijn Leentje, z. van J. Hartevelt en T. van der Does Leendert Willem, z. van L. Haasnoot en A. van der Plas Johanna, d. van D. Houwer en L. Vlieland Pieter, z. van P. Vooijs en A. van Duyn Teu- nis Cornells, z. van M. Ouwehand en W. Zuü- derduijn Wilhelmina Agatha, d. van C. Zand bergen en L. Verdoes. Overleden: Willem van Leeuwen. 62 j., ge huwd met J. Woudenberg. Levenloos aangege ven kind van B. de Best en M. Vooijs. Gehuwd: P. van der Kwaak en J. van der Plas M. van Dujjn en J. Wassenaar A. Lufjk en C. L. van Loon J. de Vreugd en J. GuUt. Huwelijksaangiften: J. ZuyderduUn en H. F. van Rijk M. J. Hermans en A. Vooijs D. van der Plas en W. van Dutfn C. de Best en N. van der Voort. KATWIJK AAN DEN RIJN. Tuinbouwoverzicht. Men zit thans in het vroege aardappelen seizoen, doch het gaat nog niet naar den vlecze en een groote vraag IS het of. nu de inzet al zoo teleurstellend was, het verdere verloop wel gunstiger zal zijn. De verwach tingen zijn niet hoog gespannen. Integen deel. Er wordt in het algemeen gerekend op een tegenvaller en niets anders, temeer nu vrij zeker op een onvoldoerrle beschot gerekend moet worden. Want de beste ge wassen zijn het eerst aan bod en die vallen al niet mee. Nog grooter teleurstelling zul len die gewassen geven, die van de droogte HEDEN: Warmond („Stad Rome"): Alg. verg. „Groens Kruis", 8 uur nam. DIVERSEN: 's Dinsdags, Mare 13: Medisch Opvoedkundig Buieau. 914—11 uur voorm. Arbeidsbeurs (Levendaal): Iedere derde Dins dag der maand consultatiebureau voor onvol- waardlgen. 7—8 uur nam. 'sWoensdags: Inst. v. Praeventleve Genees kunde. Consultatiebur. v. Alcoholisten 3 u. 's Donderdags; Inst. voor Praeventleve Ge neeskunde (lste Blnnenvestgr.. 22). Inenting tegen dlphterle. 314 uur 's middags precies. 's Vrijdags: Inst. v. Praeventleve Genees kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 4—5 uur nam. BIOSCOPEN: Luxor-Theater, Stationsweg: 8 uur natr,.: „Niets is heilig". Eiken dag bcnalve Vrijdags ook om 2 u., Zon dag 27 en 811 uur. Trlanon-Theater. Breestraat 31: 8 uur nam. Woensdag en Zaterdag 2 uur n.m.: „Het hooge commando". Zondag van 2—7 doorl. voorstelling. Lldo-Thcater, Steenstraat 39 8.15 uur nam.: „De terugkeer van Arsène Lupln". Dinsdag-, Woensdag- en Zaterdagnam 2.30 u. Zondag doorl. voorstelling van 27 en 8.15 uur. Casino-Theater. Hoogewoerd 49: 8 uur nam.: „De geluksvogel". Zondag van 1—7 en van 811 uur. Woensdag en Zaterdag ook 2.30 nam. Rex-Theater. Haan.straat: lederen werkdag 2 en 8 urn- nam.: „De moordzaak Holm". Zondag van 27 uur doorl. voorstelling en g uur nam. Nova-Theater (Katwijk aan Zee): „Vallei der verschrikking". De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 17 t/m Vrijdag 23 Juni a.s. waargenomen door de apotheken J. E. M. ten Dijk, Haven 18. Tel. 85 en apotheek Boekwijt, Breestraat 74, Tel. 552. hebben geleden. Dank zij de minimumprijs konden de Groote voor de tuinders niet lager gaan dan f. 5.per 100 K.G. Zonder dien minimumprijs zouden zeker een flink kwantum hieronder gegaan zijn want zoo nu en dan draaide er op dien minimumprijs toch nog een gedeelte door. Gelukkig was er dan eenige vraag voor Engeland voor dezen prijs, zoodat ze voorloopig nog niet bewaard behoefde te worden. De noteering voor de groote varieerde naar kwaliteit van f. 5.tot f. 5.60 per 100 K.G. Drielingen gingen voor f. 3.30 tot f4.40 per 100 K.G. Het aangevoerde kwantum wordt, vooral nu er weer enkele buitjes gevallen zijn, met den dag grooter. Er kwam ook nog Spina zie van den kouden grond en het was de matige aanvoer die voor een behoorlijken prijs, van f 6.75 tot f. 7.10 per 100 K.G. zorgde. Met sla was het steeds misère. Mas sa doordraaien, voor een gedeelte den mi nimumprijs van f. 0.50 per 100 stuks, en voor een enkel partijtje dat extra was van f. 0.70 tot f. 0.95 per 100 K.G., dat was het verloop van den handel in dit artikel. Ra barber kon steeds geplaatst worden tegen schommelende prijzen van f. 3.60 tot f. 5.60 per 100 bos. Ook met bospeen liep het finaal den verkeerden kant uit. Kon vorige week nog van f. 6.50 tot f. 8.10 genoteerd worden, reeds begin dezer week liep de markt al veel flauwer en duikelde de prijs tot f. 3.50 a f. 5.10 per 100 bos. Gevreesd wordt dat, als binnenkort het groote kwan tum gaat komen, de financieele uitkomst van dit gewas een en al teleurstelling zal geven. En daarbij komt, dat er een buiten gewone oppervlakte, grooter dan ooit te voren, is uitgezaaid. Er zal iets buitenge woons moeten gebeuren, wil er voldoende plaats zijn voor dit artikel. De jaarlijksche Geitenkeuring. De geitenfokkersvereeniging „Vios" alhier organiseerde op een terrein aan den Nieu wen Duinweg haar jaarlijksche geitenkeu ring. De jury bestond uit de heeren H. Roest, voorzitter van den Prov. Bond en hoofd van de Lagere Landbouwschool te Brielle en S. de Jong, assistent Rijksvee teelt consulent te Den Haag De voorzitter van „Vios". de heer Nic. H. Fennes, heette de juryleden welkom. De op komst der leden was zeer groot. Dank zij de goede organisatie en de me dewerking der politie, had de keuring een vlot en regelmatig verloop. De heer Roest gaf bij het voorleiden van elke groep een korten uitleg. Gewezen werd op den bouw en de verzorging der dieren. Eventueele ge breken werden onder het oog gezien en zoo mogelijk de middelen ter verbetering aan gewezen. Over het algemeen was de kwali teit der dieren zeer goed, in het bijzonder van de groepen meerjarige geiten en lam meren. Vooral deze laatste groep beloofde veel voor de toekomst: de lammeren waren van een zeer goed type. met goede melk- teekens en een goed beenderenstelsel. De groep „eenjarig wit ongehoornd" was zeer matig. Hier kwamen fouten voor in den beenstand: te hakig en beervormig. Ge adviseerd werd het voedsel te vermengen met phosphorzure voederkalk en kriJtslijF- sel en het aanbrengen van zoutlik steenen in de stallen. De uitslag der keuring was: Klasse I: Éénjarig-wit. ongehoornd: ma tige groep, aantal 8. lste pr. met diploma van den Bond: Pietje, eig. B. J. de Best; 2de pr Willy, eig. G. de Mooy; 3de pr. Lena, eig. C. Haasnoot Jzn. Klasse II: Eénjarig-bont, gehoornd: Goe de groep, aantal 6. lste pr. Corry, eig. C. Freke Czn.; 2de pr. Jootjc. eig. Hans Freke; 3de pr. Nelly, eig. W. Kralt. Klasse III: Meer.i arig-wit. ongehoornd, besta groep, aantal 8: lste pr. Henderina, eig. C. Hogewonlng; 2de pr. Jopie. eig. C. Freke Czn.; 3de pr Nelly, eig. Jac. Heems kerk; 4de pr. Bep, eig. Jac. Heemskerk: 5de pr. Corrie, eig. C. Haasnoot Jzn. Klasse IVMeerjarig-bont en ongehoornd, goede groep, aantal 7: lste pr. Jannie, eig. Jac. Freke; 2de pr. Corrie. eig. P. Freke: 3de pr. Rietje, eig. Jac. Freke: 4de pr. Eisle, eig. B. J. de Best; 5de pr. Mientje, eig. A. Dur'eux. K'"sje V: Lammeren, gede collectie, aantal 12: lste pr. eig. Jac. Freke; 2de pr- eig. C. Hogewoning: 3de pr. eig. Nic. H. Fennes; 4de pr. eig. G. de Mooy. De eenj. bok Troubadour verwierf het praedicaat „prima". 2-2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 6