BUITENLAND De spanningen in het Verre Oosten LEIDSCH DAGBLAD - Eersle Blad Vrijdag 23 Juni 1939 GEBRYAHULDEN A Igemeene Toes ta nd Ongewijzigde aspecten Aidoende SPORT Een blijde terugkeer Vooral Amerika's houding van belang CIRCUS STRASSBURGER Hedenavond de eerste voorstelling. Vanmorgen al heel vroeg arriveerde aan het stat on alhier per extra-trein uit Dor drecht waar het gisteravond nog een voor stelling heeft gegeven, het bekende circus Strassburger, dat hier tot en met Maandag op het Schuttersveld zal verblijven. De aankomst van een circus is altijd een bijzonder schouwspel, dat veel belangstel ling trekt en ook vanmorgen waren velen een uurtje vroeger opgestaan om van den intocht van dit circus getuigen te zijn. De trein was nauwelijks tot stilstand ge komen of van alle kanten kwamen mannen uit de wagens te voorschijn en begonnen onmiddellijk met het uitladen van de circa Het aspect in het Verre Oosten is niet zoo dreigend als gisteren scheen. Het blijkt nJ dat de Japanners te Swatau geen ulti- 60 wagens.'die door een zestal tractors naar malum stelden, slechts een verzoek deden! het Schuttersveld werden gereden. Dat intusschen met groote beslistheid is De opbouw verliep in een zeer snel afgewezen, tempo; het is steeds weer merkwaardig om Te Tientsin nog altijd hetzelfde, te zien welk een voortreffelijke arbeids- De meeste bladen en talrijke politieke verdeeling eronder clrcuspersoneel bestaat: persoonlijkheden in Amerika wijzen er op. iedereen weet precies de hem 'toebedachte dat het oogenblik nadert, waarop het in taak zonder dat het noodig Ls. dat bevelen Azië zoowel als Europa noodig zal worden worden geschreeuwd. Alles gebeurt met een te kiezen tusschen een algeheele abdicatie opmerkelijke rust en n ettemin groeit het of een vastberaden tegenstand. Hoewel de circus zienderoogen; zóó snel, dat wanneer regeering der Vereenlgde Staten voor het men een halfuurtje afwezig is geweest, men oogenblik voorzichtig blijft optreden uit versteld staat over d? In dien tusschentijd vrees om ten aanzien van Groot-Brlttan- gemaakte vorderingen nlë en Frankrijk aan de spits te komen Het personeel dat belast is met den op- staan en uit vrees Japan te drijven tot een bouw, aldus vertelde ons de perschef, is onmiddellijke felle actie, streven de diplo- bijna geheel afkomstig u t een do pje in matieke kringen er naar de Japansche illu- het voormalige Tsjecho-Slowakije Ieder sies ten opzichte van de afwezigheid van jaar in April verlaten zij nouw en kinderen Amerikaansche belangstelling op te heffen, en trekken met het circus tot October door Het practlsche probleem der middelen, geheel Europa 's Avonds vormen zij te die zouden kunnen worden toegepast om zamen de kapel. De mannen verdienen on- doeltreffenden invloed uit te oefenen op geveer zes gulden per dag en leven zeer Japan, wordt bestudeerd door bevoegde sober, zoodat zij in October een aardige kringen en in de pers besproken, duit mee naar huis kunnen nemen. Onder Terwijl de openbare meening weigert een het geheele personeel heerscht een groote oorlog onder de oogen te zien, schijnt zij rust welke eigenlijk we nig in overeenstem- bereid goedkeuring te hechten aan metho- ming is met de voorstelling, welke men den van economischen druk, zooals boycot, z'ch algemeen van het bonte circusleven schorsing van den handel met Japan, en maakt. zelfs een geregelde blokkade. De vooringe- Iedereen weet precies wat hij moet doen nomenheid tegen een samenwerking der en doet dat ook. zoodat het hier eerder wel Vereenlgde Staten met de Europeesche eens saai ls dan opwindend, zooals men zou democratie in Europa is veel minder leven- veronderstellen Allen van hoog tot laag dig, wanneer het om het Verre Oosten gaat hebben buitengewoon veel toewijding voor en de geheele openbare meening schijnt hun werk dat over gens veel inspann'ng bereid een zeer krachtige houding van den vraagt. kant der regeering der Vereenigde Staten Onze gids wees ons een reeds bejaarden goed te keuren, man. die vroeger als clown optrad; hij werkt reeds lang niet meer in de p'ste. Gistermiddag te vijf uur hebben de am- rraar hij kan eenvoudig geen afscheid ne- bassadeurs van ïYankrljk en Engeland te men van het circusieven Nu reist hij overal Moskou, Naggiar en Seeds, alsmede Strang, mee heen en doet niet anders dan de zich naar het Kremlin begeven, waar Mo- facade opbouwen en afbreken! lotof hun het officieele antwoord van de Toen wij vertrokken was men juist bezig sovjet-unie op de nieuwe Fransch-Britsche om het enorme tentzeil dat alleen al voorstellen heeft overhandigd, veertigduizend gulden kost! op te hij- De bespreking duurde ongeveer een half schen. De opbouw was nog op geen stukken Uur. na gereed doch het lijdt geën twijfel of wanneer hedenavond de trompetten den j openlngsmarsch blazen, zal alles tot in onderdeden kant en klaar zijn. Naar oude circustraditie zullen artisten en dieren morgenochtend om 11 uur een wandeling door de stad maken. reparaties I De secretaris van Seeds, Robert, is van ochtend per vliegtuig naar Londen ver trokken, om het Foreign Office rapport uit te brengen. In den loop van de bespreking heeft Mo- lotof, naar men meent te weten, verklaard, dat de Brltsch-Fransche voorstellen nog steeds onaanvaardbaar zijn voor de sovjet- regeerln'g Dat door het Kremlin nog meer wordt verlangd, was gisteren reeds onthuld. In niet-officieele kringen gelooft men, dat de sovjet-regeering staat op hechte ga ranties voor de Oostzee-staten en dat de nieuwe Britsoh-Fransche formule in dit opzicht niet ver genoeg ging. Dit beteekent intusschen nog geen afbreken der onder handelingen. Het besprokene wordt thans ter kennis gebracht van Londen en Parijs en waarschijnlijk zullen geen nieuwe con ferenties met Molotof plaats hebben, alvo rens nieuwe instructies zijn ontvangen. In diplomatieke kringen heeft men. naar de medewerker van Reuter verneemt, den indruk, dat de houding der sovjet-unie doet vermoeden, dat achter haar gedragingen een diepere oorzaak schuilt dan alleen de kwestie der formule, doch het ls nog te vroeg, om zioh een oordeel te vormen over wat hiervan de verklaring kan zijn. Intusschen meldt Reuter uit Berlijn, dat een groep belangrijke en invloed rijke Duitsche industrieelen een dele gatie naar Moskou zal zenden met het doel, de Duitsch-Russisclie handelsbe trekkingen te ontwikkelen. Reuter meent te weten, dat de delegatie uit zeven deskundigen bestaat Enkelen zijn reeds vertrokken, terwijl anderen binnen kort zullen gaan. Volgens berichten, die betrouwbaar schij nen te zijn, is de delegatie gemachtigd Moskou een crediet voor tien jaar ten be drage van 750 millioen mark aan te bieden voor aankoopen In Duitschland. terwijl Duitschland bereid is, enorme hoeveelheden grondstoffen te koopen, in het bijzonder hout, leder en olie. DUITSCHLAND. Uit het protectoraat. Terwijl de monumenten, welke de Tsjechen na 1918 hebben opgericht ter herdenking van den strijd om hun onaf hankelijkheid en hun vriendschap met Frankrijk, zooals het standbeeld voor maarschalk Foch te Caslav, worden afge broken, worden de monumenten, welke in 1918 werden vernield, weer opgericht. Te Iglau is het monument, voorstellende den Dultschen Adelaar op een rots, met het opschrift „Wij zijn gevallen voor ons vaderland", weer opgericht, evenals de st andbeelden voor de Oosten rij ksche kei zers te Brno, De stemming onder de Sudeten-Duit sche rs schijnt nog niet geheel goed te zijn, gelet op het feit, dat Henlein o.a. in de Ber Bosrsenzeituung schrijft: Wanneer vroeger economische en bc- stuursmoellijkheden opkwamen, dan stel den wij daarvoor terecht de vreemde over- lieersching verantwoordelijk. Thans moe ten wij de Sudetenduitschers doen begrij pen. dat de onvermijdelijke wrijvingen, die voortvloeien uit den overdracht van on zen gouw aan het rijk, en zijn wederop bouw binnen het kader van de econo mische gemeenschap van Groot-Duitsch- land, niet geweten kunnen worden aan zekere personen en dat de staat, welks organen hier gevestigd zijn, onze staat is; het komt mij dus belangrijk voor, dat particuliere reizigers en bezoekers uit het oude rijk rekening houden met de psycho logische gegevens van onzen gouw. Ik zou er den nadruk op -willen leggen, dat na het lange wachten op den terugkeer naar het rijk de Sudeten-Duitscher een idea listische voorstelling heeft van alles, wat uit het rijk komt. Daarom zou het dubbel betreurenswaardig zijn, dat dit beeld verduisterd werd door gebrek aan tact en begrip van sommigen." Gezonde voeten met Bad zo. VOETBAL. HET A.R.C.-ELFTAL. Voor den wedstrijd tegen A.S.C. is het A.R.C. elftal als volgt samengesteld: Doel: Van Heusden; achter: Vonk en Wefjers; midden: Byi, Bergshoeff en v. d. Laarse; voor Bergshoef, Snel. Jongeneel. Koopman en v. d. I Linden Het koolzuurhoudend badzout van Boekelo verjongt en versterkt Uw voeten en geeft nieuwe veerkracht. BADZO-voetbaden openen de poriën en verbeteren de bloed circulatie. BADZO-voetbaden zijn een weldaad voor hen, die last hebben van: vermoeide voeten gezwollen voeten transpireerende voeten wintervoeten eeltvorming en likdoorns. Eén pak BADZO (a 20 cent) is voldoende voor 3 d 4 voetbaden. Voor kuipbaden: Pakken van 3 K.G. 45 et. Verkrijgbaar bij apothekers en erkende drogisten.) Gezonde voeten met N V. KON. NED. ZOUTINDUSTRIE - BOEKELO. ENGELAND. E.H.B.O.-EXAMENS. MOOftE P JNOJK 96 TEL 22610 GENERAL MOTORS SPECIALISTEN Voor het examen ter verkrijging van het eenheidsdiploma voor E.H.B.O. slaagden de dames M. J. Barthen. M. Cosseev. Hoorn, H. W. van Kampen. Jo. M. Kret. J. C. Ran selaar. A. F van SchouwenPlatjé, A. M. G. Stouten en J. K. van Weizen en de heeren C. J. van Bemmelen. J. J. Goedraad, A. J. Hemerik. P. C. van Person. J. Klink. J. de Koning. M. de Mey, C. R. Regeer. D. A. v. d Reyden, H. van Schouwen en J. C. Schuohhard. Het examen is afgenomen door dr. M. D Horst, directeur van den Ge meentelijken Geneesk. Dienst, en dr. G. W. Kastein, docent aan dezen cursus, georga niseerd door d? afd. Leiden van het Insti tuut voor Arbeiders-ontwikkeling. Geen der candidaten werd afgewezen. HET EUCHARISTISCH ZIEKEN-TRIDUUM De sluiting. Het was vandaag voor de deelnemende zieken aan het Eucharistisch Zieken-Tri- duum in de Parochiekerk van O. L. Vrouw Hemelvaart en St. Joseph, de plechtige sluitingsdag. Het hoofd-altaar en het Maria-altaar. waren rijk met bloemen versierd, terwijl door het zangkoor onder leiding van kape laan Paap de meerstemmige Mis v. Perosi 2208 (Ing«z Med.) Politoerders 1; Ong. Fabr. Arbeiders 8; Totaal 69 Kleermakers: Kleermakers 44; Kappers 3; Schoenmakers 10. Totaal 57. Land- en Tuinarb.: Bloemisten 20; Landar beiders 21; Tuinlieden 17; Warmoeziers 7; Ong. Landarb. 4. Totaal 69. Metaalbewerkers: Bankwerkers 43; Blikbe- werkers 14; Burgersmeden 14; Electriciens 25; Gasfitters 7; Gasmetermakers 1; Gereedschap makers 1; Instrumentmakers 1; Isoleerders 1; Kernmakers 1; Kettingsmeden 9; Klinkers 6; Koperslagers 2; Lab. Bedienden 2; Lasschers 8; Loodgieters 26: Machinisten 6; Metaalboorders 3; Metaaldraaiers 2; Modelmakers 1; Monteurs 12; Pianostemmers 3: Ponsers 4; Rijwielherstel lers 11; Rijtuigschilders 2; Scheepstimmerlieden 2; Stokers 11 Tegenhouders 7; Hulp-Verw. Mon teurs 7; Voorslaanders 4; Voorwarmers 2; Vuur werkers 3; Wagenmakers 4; IJzerwerkers 22; Zandspulters 2; Zandvormers 7; Zilversmeden 1; Ong. Arbeiders 26. Totaal 303. Sigarenmakers: Sigarenmakers 12; Sig. Strip pers 3. Totaal 15. Technici. Opzichters: Bedrijfsleiders 4; Tee kenaars 1; Werkmeesters 10. Totaal 15. Textielarbeiders: Hekelaars kers 19; Kluwers e.a. 7; Luikers 8; Plaatsnijders e.a. 9; Spoelers 1; Spinners 25; Sterkers 1; Staal draaddraaiers 2; Strijkers 4; Wevers 41; Wol- bewerkers 24; Ong. Textlelarb. 56. Totaal 200. Transportarbeiders: Chauffeurs 62; Exp. Knechten 11 Koetsiers 8; Loopknechten 29; Magazijnknechten 46; Schippers 53; Spoor- en Trampers. 16; Wakers 3; Transportarbeiders 48; CHR. KWEEKSCHOOL. Geslaagd voor het examen akte L. O. de heeren A. C. van Tienhoven en D. R. Deviet, t"ïd?n alhier. H. Schollaarót, Alp-hen a/d. T jn en A. J. Vuyk, Ter-Aar. DE WERKLOOSHEID. Bij den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken. Afd. Arbeidsbemiddeling stonden giste ren als werkzoekenden ingeschreven; Bouwvakarbeiders: Behangers 9; Baggerlieden 1; Betonvlcchters 19: Betonwerkers 30; Glazen makers 2; Glazenwasschers 6; Granietwerkers 5; Metselaars 63; Opperlieden 56; Schilders 34; Sloopers 7; Steenhouwers 2; Straatmakers 5; Hulp-Straatmakers 6; Stucadoors 12; Timmer lieden 93 Uitvoerders 8; Voegers 10; Ong. Bouw- vakarb. 8; Grondwerkers 51. Totaal 427. Fabrieksarbeiders: Lompensorteerders 12; Bleekers 12; Vellenblooters 1: Vuurwerkmakers 1 Steenfabr Arb 38; Zeepfabr. Arb. 3; Ong. Fabr. Arb. 30. Totaal 97 Kantoorpersoneel: Kantoorpersoneel 51; Rei zigers. Colp. 32, Winkelbedienden 20; Etaleurs 3; Incasseerders 17; Musici 3: Verplegers 3; Over heidspersoneel 4. Totaal 133. Hotel-Café-Personeel: Huispersoneel 10; Kell- ners 34; Koks 3. Totaal 47. Houtbewerkers: Beddenmakers 2; Houtbewer kers 21; Kistenmakers 3; Kuipers 2; Lijstenma kers 3; Meubelstoffeerders 8; Meubelmakers 21; Voedingsmiddelenarb.: Bakkers 70; Molenaars 1; Slagers 42; Suikerwerkers 12; Wijnkoopers- knechten 7; Zuivelbereiders 4: Ongesch. Fabr. Arb. 25. Totaal 161. Vrouwen: Kapsters 1; Naaisters 4; Winkeljuf frouwen 5; Kantoorbedienden 17; Verpleegsters 3; Bedrijfsleidsters 2; Tandartsass. 1; Onderwij- zeressen 3; Ass. en Huishoudsters 6; Dagmeisjes welkom toe te juichen. werd gezongen. iiainijcia. iUi >ioalio o, iiauoiAntaiuciu Het H Misoffer werd opgedragen door Arb 309 Emballeurs 2; Totaal 587. pastoor Moons uit Zevenhoven, geassisteerd Typografen: Boekdrukkers 6. Boekbinders 18; door kapelaan Leenders van de St. Petrus- Fotografen 3; Hulp-Vakarbeiders 4; Letterzet- parochie als diaken en pater Benschop. ters 22: Steendrukkers 2.^ToJaal 55. Kruisheer, als sub-diaken. Kapelaan van Adrichem van Noordwij- kerhout hield een predikatie, waarin de spreker met de zieken het leven van Christus op aarde naging, met Zijn bidden en wonderbaar lijden, een lijden van de kemst in de kribbe tot het sterven aan het kruis. Gedurende de H. Mis werd aan alle zie ken de H. Communie gebracht, terwijl zij werd besloten met den zegen met het Aller heiligste. Te twaalf uur vond de plechtige hand oplegging plaats, waaraan door alle aan wezige geesteliiken werd deelgenomen, waarbij door het zangkoor het „Verbum Supernum" en het Rex Clementissime ge zongen werd. Volgde tenslotte het plechtig sluitingslof. Om 3 20 uur gistermiddag hebben de Britsche koning en de koningin, terug van hun reis naar Canada en de Vereenlgde Staten, te Southampton voet aan wal gezet. Hunne Majesteiten waren in gezelschap van de belde prinsesjes Elisabeth en Mar- gareth Rose die aan boord van een flottiel jeleider van Portsmouth uit de „Empress of Britain" tegemoet waren gevaren. Na een oponthoud van 25 minuten te Southampton zijn de vorstelijke personen naar Londen doorgereisd, waar zij om 17 uur 24 arriveerden. Te Southampton wachtten tienduizen den belangstellenden, uit alle omliggende steden en dorpen herwaarts gekomen, om het vorstenpaar te begroeten. De straten van Southampton waren voor de gelegen heid rfjk met groen versierd. Op vele pun ten waren eerepoorten opgericht. De sche pen in de haven waren gepavoiseerd. Op de kade, waar de souverelncn aan land gin gen, was een weelde van bloemen samen gebracht. De begroeting, welke het vorstenpaar te Southampton te beurt viel, was zeer geest- driftig en allerhartelijkst. De menigte zong Katoendruk- het volkslied en jubelde met eindeloos ge juich haar vreugde uit over het weerzien. Koningin Mary, de hertog en de hertogin van Gloucester, de hertog en de hertogin van Kent, de princess Royal en de graaf van Harewood waren per specialen trein naar Southampton gekomen, om den ko ning en de koningin, bij hun aankomst op te wachten. Het weerzien der koninklijke familie, na zoo lange afwezigheid, was ont roerend van hartelijkheid. Grootsch en geestdriftig, hartelijk voor al. was ook in de rijkshoofdstad de ont vangst. Een ontelbare menigte was aan het station en langs de straten van daar naar het Buckingham Palace stond bijna heel Londen ln rijen, om het vorstenpaar het Dienstboden 1: Werksters 40: Fabr. Arbeid sters 4; A.V.O. 7. Totaal 100 Als. totaal 2335 23 Juni 1938 3829 24 Juni 1937 3946 Ben. 20 Ged. Werkloozen en 888 ln Werkver schaffing. Onze oud-stadgenoot, de heer Albert Goddijn ibroeder Liberto M.I slaagde aan de Kweekschool St. Gerardus Majella te Dongen voor het examen akte L O. Hedenmiddag heeft de heer C. J Wiekhart in het perceel Korevaarstraat 24 een sigarenwinkel geopend. De winkelin ventaris omvat een groote verscheidenheid rookartikelen mitsgaders een keurlgen op stand en toonbank Gistermiddag omstreeks 12 uur is de 9-jarige L. S wonende aan de Transvaal- kade. op den hoek van Stationsweg en Rijnsburgersingel bij het oversteken van den rijweg aangereden door een wielrijder, waardoor hij viel en den rechteronderarm brak. De E.H.D. vervoerde den jongen naar het Academisch Ziekenhuis. De Vereeniging voor Maatschappelijk Werk in de Ziekenhuizen te dezer stede organiseert ter versterking van haar kas middelen een Camera Obscura-markt, die in het najaar zal worden gehouden. Tot eere-voorzitsters van de daarvoor in het leven geroepen commissie zljin be noemd mevr S. v. d Sande Bakhuyzen Gerlcke en mevr. A. J. v. Gerrevlnk P.amcndt. Heden is in het perceel Don'rersteeg 5 geopend het confect emagazijn Goed pn Goedkoop", eigenaar de heer E van Frank, Op het perron van Waterloo-station wa ren ter begroeting aanwezig minister-pre sident Chamberlain, lord Halifax, de an dere leden van het kabinet en vele verte genwoordigers van het corps diplomatique, o.a. de Amerikaansche gezant, Kennedy. Na de begroeting door deze autoriteiten namen de vorstelijke personen plaats ln een viertal landauers en werd in langzaam tempo naar Buckingham Palace gereden, te midden van een aldoor juichende me nigte. Voorop ging 'skonings lijfgarde, doch overigens was er van militaire bewaking niets te zien en ook langs den weg stonden geen troepen opgesteld. Buiten het parlementsgebouw hadden honderden peers en Lagerhuisleden zich opgesteld, om den vorst en de vorstin hun groet te brengen. Even te voren had het Hoogerhuls, evenals reeds het Lagerhuis deed. met algemeene stemmen een wel komst-boodschap voor het terugkeerend koningspaar gevoteerd. POLEN. Voor de defensie. Paderewaki, de bekende pianist en oud president van Polen, heeft tot het Pool- sche volk een oproep gericht, waarin hij voorstelt dat Iedere burger zich verplicht, iedere maand een zeker bedrag, al naar gelang van zijn financleele draagkracht, beschikbaar te stellen voor de versterking an de defensie Hij heeft zelf het voorbeeld gegeven Joor 1000 zloty over te maken en zich te wiens zaak tot nu toe was gevestigd Haar- verplichten tot een maandeli.vksche stor- lemmerstraat 79. I ting van een bedrag van 250 zloty. 2183 (Ing«z. Med.) Japan haast zich niet om te trachten met Engeland tot een regeling te komen. Verscheidene leden van het kabinet wa ren van oordeel, dat men zich niet moet haasten, de Japansche elschen te formu leeren. Zij zijn namelijk van meening, dat dit moet afhangen van den tegenstand, walken Groot-Brittannlë biedt en van den steun, welken het van de Vereenigde Sta ten ontvangt. De maximum-elschen van Japan zijn, dat Engeland geheel breekt met de Chlneesche nationale regeering en samenwerkt met Japan tot het instellen van een nieuwe orde in het Verre Oosten. Indien evenwel de blokkade de energie van Engeland niet uitput, dan ls het tijd voor Tokio, een compromis en een plaatse lijke regeling te zoeken. Volgens welingelichte kringen te Tokio zijn de minimum-eischen van Japan, dat de Britsche banken zullen medewerken tot het op peil houden van de ..nieuwe Chinee- sche munt", welke in Noord-China in om loop is gebracht onder auspiciën van Japan en welke op het oogenblik gevaar loopt. Verder is men te Tokio van oordeel, dat de houding van Amerika de Britsche poli tiek bepaalt. Op het oogenblik schijnen de Vereenigde 8taten Londen zoo sterk te steu nen als de Amerikaansche openbare mee ning slechts toelaat en schijnt men alle pogingen in het werk te stellen, om de openbare meening duidelijk te maken, dat de Vereenigde Staten en Engeland in het Verre Oosten gelijke belangen hebben. In bevoegde kringen te Tokio verwacht men in verband hiermede dan ook, dat de regeering van de Vereenlgde Staten bin nenkort, vermoedelijk Zondag as., den tekst van de nota's, welke zijn gewisseld tusschen Japan en de Vereenigde Staten sedert het begin van den oorlog in China inzake de schade, toegebracht aan de Ame rikaansche eigendommen in China door de Japansche aanvallen uit de lucht, zal pu- bliceeren. De Amerikaansche protesten in een zes tigtal gevallen zullen worden gepubliceerd, alsmede de Japansche antwoorden, waarin Japan steeds weer uitleg geeft, verontschul digingen aanbiedt en beloften doet voor de toekomst. Naar aanleiding hiervan heeft de Amerikaansche vertegenwoordiger te Tokio, Dooman, gewezen op de ijdelheid van de pogngen, om te verkrijgen, dat Tokio een emoe maakt aan hu oom.^iaee- ren van Amerikaansche eigendommen. Washington wenscht thans de Ameri kaansche openbare meening een juist beeld van den toestand te geven. Dat Japan de deur toch niet zonder meer voor een mogelijke regeling van het Tient- sin-geschil wil toewerpen, blijkt intusschen verder uit een verklaring van den woord voerder van de Japansche ambassade te Sjanghai, die heeft opgemerkt, dat het in voeren van een nieuwe orde in Azië geens zins beteekent, dat te kort zal worden ge daan, aan de rechten en belangen van vreemdelingen in China. Integendeel, deze nieuwe orde zal deze rechten verdedigen en versterken. De Japansche autoriteiten te Tientsin willen slechts een einde maken aan het anti-Japansche optie den van ze kere elementen cn het is niet Juist, dat zij een definitieve herziening van den status van de buitenlandsche concessies willen doorvoeren. Tenslotte zeide de woordvoerder, dat de Japansche autoriteiten alle vreemdelingen in China gelijkelijk willen behandelen doch dat de huidige omstandigheden hen nopen een andere houding aan te nemen Jegen3 de Engelschen, omdat dezen Tsjang Kai Sjek ondersteunden. Op den vraag in het Britsche Lagerhuis van Greenwood of de regeering voorne mens was „een weinig krachtiger maat regelen te nemen", teneinde te toonen, dat men niet de daden van agressie duldt, zeide minister-president Chamberlain: „Weest er van verzekerd, dat de regee ring de daden, waarop wordt gedoeld, zeer ernstig acht. In het geval van Tientsin, waar de toestand het meest gespannen ls, hopen we natuurlijk nog, dat het mogelijk zal zijn de vraagstukken plaatselijk te re gelen langs den weg van onderhandelen, doch idien d&ze ond erhandelingen mis lukken, zal overwogen worden, welke maatregelen genomen zullen moeten wosden. Vervolgens zeide de afgevaardigde Noel Baker, lid van de Lobour Partij, dat de actie van Japan in China in werkelijkheid een aanval beteekende op de rechten van de vreemdelingen in China. Hierop zeide dc minister-president: ,,Ik hoop, dat dit niet het geval is. Indien het wel zoo zou zijn, dan zou dit een ernstige zaak zijn Het Britsche consulaat - generaal te Tientsin heeft een protest Ingediend naar aanleiding van een bijzonder vernederende behandeling die twee Engelschen bij den ingaing van de concessie hebben moeten verduren. Beiden hebben een kwartier lang uitgekleed moeten staan temidden van Chineesche vrouwen en kinderen. Een der beide Engelschen werd gedwongen, zijn mond te openen, waarna een Japanner hem zijn paspoort in den imond duwde. Voorts heeft zich, naar van betrouwbare zijde vernomen wordt, nog een ander geval van molestatie voorgedaan. Vijf Britsche employé's van den spoorweg Peiplng-— Moskden, die zich over de internationale brug naar hun kantoor begaven werden, hoewel verscheidene Belgen en Franschen, die zich in hun gezelschap bevonden, on gehinderd mochten passeeren, aangehou den en gedwongen, zich voor de oogen van een talrijk Chineesch publiek te ont kiemden. De Sovjet-staatsburgers, wier aantal on geveer tweehonderd bedraagt, worden, vol gens de verklaringen van ooggetuigen aan nog grootere vernederingen onderworpen, vooral de vrouwen. Van Japansche zijde ontkent men echter de juistheid en wordt verklaard, dat steeas naar behooren is opgetreden De Japansche controleurs hebben gisteren hun activiteit uitgebreid tot een punt, dat in het Britsche gebied is gelegen. Zij be gaven zich aan boord van Britsche lichters, die aan den Britschen bund gemeerd lagen en begonnen de lading te doorzoeken, zy waren reeds weder vertrokken, voordat de Britsche autoriteiten tusschenbeide had den kunnen komen. John Caldwell, de consul-generaal cier Ver. Staten in Tientsin, heeft aan zijn re geering geseind, dat de ravitailleerings- toestand in de stad een weinig beter is ge worden maar dat in de Britsche concessie de rieeschvoorraadgedaald is tot een vijfde van normaal en dat de groenten- i—i

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2