STADSNIEUWS Sösfe Jaargang VRIJDAG 23 JUNI 1939 No. 24307 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt Onze „Leidsche Hout' Onze Prijsvraag „Naar Buiten" Twee dooden bij Eist Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque» en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f.2.35 per week f.0.15 Franco per post - f. 2.35 per 3 maanden -f- portokosten, (voor binnenland f. 0.80 per 5 mnd.5 1 HET GIRONUMMER VAN DEN PENNINGMEESTER IS 197437! Een onzer lezers schrijft ons: Mag ik nog weer eens een.praatje komen maken over ons park, onze Leiascne Hout? Niet ter aanmoediging van nel bezoek, want dat heeft die aanmoediging niet meer noodig. Zijn bestaansrecht heeft ons park al lang bewezen. Jong en oud bezoeken het geregeld en elkeen geniet er op zijn wijze. Ieder jaar wordt de' aantrekkelijkheid van het park grooter; want alles groeit en wordt mooier. De natuur kent geen stil stand; zij Is een beeld van het leven; wat stil wil blijven staan of achterblijft, wordt overgroeid en verstikt, als ae bijl van den tuinman het niet helpt door de krachtig ste groeiers in toom te houden en te snoeien. Zelfs de winterrust is in het park maar een heel betrekkelijke; in den bodem, voor het oog verborgen, blijft de groei doorgaan. En dan denk ik aan Goethe's woorden Ihr alle fühlt gehelmes wlrken, der ewig waltenden Natur. Nauwelijks hebben de laatste herfstbloe men afscheid genomen of Kerstrozen, sneeuwklokjes en andere vroege voorjaars bloemen verschijnen al weer aan de opper vlakte. Voor den waren natuurvriend mist het park daardoor, zelfs In den winter, zijn bekoring niet, al groeit uit den aard, de schare van bezoekers en bewonderaars van het park naar de mate het voorjaar voort schrijdt en een steeds grooter schat van bloemen ons park komt sieren en de zang vogeltjes het weer gaan bevolken. De uitbreiding van het park, door den aanleg van het hertenkamp en het dieren park, heeft de aantrekkelijkheid er van voor velen weer vergroot. Het vorige jaar verrees er ook een mu ziektent, waarin dezen zomer regelmatig concerten zullen worden gegeven; terwijl in del aatste zitting van den gemeente raad, de mogelijkheid werd geschapen voor den bouw van een aardig theehuisje, waar in de bezoekers van den hout, na hun wan deling, verpoozing zullen kunnen vinden. De oude bollenschuur, die ons park reeds te lang ontsierde, maar als bergruimte niet gemist kon worden, kan dan ook worden afgebroken. Zoo wordt, ondanks de ongunst der tij den, toch langzaam, maar gestadig voort gebouwd aan de verfraaiing van ons park; terwijl de hoop blijft leven, dat, wanneer eenmaal weer een geestelijk gezonde gene ratie de wereld zal besturen en gezellige bedrijvigheid en groeiende welvaart, weer de plaats zullen innemen van de werkloos heid en de doffe berusting van het heden, dat dan weer op veel krachtiger wijze kan worden voortgebouwd aan den verderen uitleg van ons park, dat bij het steeds drukkere en snellere straatverkeer, hoe langer hoe meer zal worden bezien ais een onmisbare tegenstelling daarvan; als een weldadige rustplek, waar de stadsbevolking niet meer buiten kan, en welks bezit wel een geldelijk offer waard is. Dit laatste wordt door velen nog onvol doende ingezien. Het is deze maand, juist 13 jaar geleden, dat de eerste vergadering van het dagelijksch bestuur der stichting de Leidsche Hout ten huize van haar eersten voorzitter, van wijlen burgemeester de Gijselaar, werd gehouden en waar aller eerst werd overwogen of het mogelijk zou zijn de voor den aanleg benoodigde som bijeen te brengen. Dank zij veler hulp en enkele heel milde giften, is dat ten slotte gelukt en kon een paar jaar later de eerste spade in den grond gestoken worden. Maar voor het onderhoud van het park ls blijvend geld noodig. Dit wordt thans allereerst bijeen gebracht door de vrijwil lige bijdragen van goede vrienden van den Hout, die er gelukkig nog talrijke zijn. Verder steunt de gemeente door een Jaarlij ksche subsidie en tot voor kort gaf ook de gemeente Oegstgeest een subsidie van f. 500.—. Maar onze gemeente kortte op de sub sidie tweemaal f. 500 en de gemeente Oegstgeest trok de subsidie geheel in. Alleen de vrienden bleven trouw; de vrij willige bijdragen bleven vloeien, op enkele na. die door overlijden, door vertrek of om andere redenen ons ontvielen. Maar nieuwe vrienden, met nieuwe bijdragen, kwamen niet opdagen cn daardoor dreigt de stichting noodlij dend te worden: de uitgaven over schrijden n.m.l. de gewone inkomsten. Op deze nog niet bijdragende vrien den willen wij thans een beroep doen om ons met een bijdrage te steunen. Er zijn er nog genoeg, die daarvoor in de termen vallen. Bijna iedereen moest daarvoor wel iets kunnen missen. Voor dit doel meenen wij wel te mogen aankloppen in alle wijken. Geeft burgerlui, geeft ieder wat, en geeft wat meer, gij rijken! Het postgironummcr, ten name van den penningmeester van den Leidschen Hout is nog steeds 197437 waar iedere bijdrage steeds dankbaar in ontvangst wordt genomen. Voor hen, die de vorige week Zaterdag geen kennis namen van onze prijsvraag „NAAR BUITEN" zullen wij de opgave in ons Blad van morgen nogmaals af drukken. Wij raden aan ze mit te knip pen en zorgvuldig te bewaren! INSTITUUT KERN. Prof. Vogel benoemd tot eere-voorzitter. Dezer dagen is alhier de 14e jaarlijk- sche ledenvergadering gehouden van het Instituut Kern. Het was voor de laatste maal, dat de stichter van dit instituut voor Indische archaeologie aan de rijksuniversi teit alhier, de aftredende hoogleeraar voor het Sanskriet en de Indische oudheidkunde, prof. dr. J. Ph. Vogel, presideerde. Als voor zitter van het instituut Kern gaat prof. dr. N. J. Krom hem vervangen en daar prof. Vogel ook uit het bestuur treedt, benoemde de vergadering in zijn plaats dr. Ph. B. J. Kuiper te Batavia, die hem ook als hooglee raar te Leiden zal opvolgen. Nadat de agenda was afgewerkt, jaar- en financieele verslagen waren voorgedragen, en benoemingen en herbenoemingen ge schied, nam de nieuwe voorzitter prof. Krom het woord om in warme woorden prof. Vogel te huldigen, die het instituut Kern tot leven en tot bloei bracht en daarin schiep een wetenschappelijk centrum, waartoe archaeo- logen van alle zijden zich voelen aangetrok ken, terwijl de jaarlijks verschijnende archaelogische bibliografie een uitgave van internationale beteekenis is geworden. Om de blijvende dankbaarheid van bestuur en leden gepasten vorm te geven, was besloten prof. Vogel het eere-voorzitterschap van het instituut Kern aan te bieden. Bij monde van de secretaris den heer H. T. Damsté verzocht vervolgens het bestuur den scheidenden voorzitter diens borstbeeld te mogen doen boetseeren door des secreta ris zoon, den jeugdigen beeldhouwer P. L. Damsté te Parijs. In zijn antwoord aanvaardde prof. Vogel dankbaar de hem aangeboden waardigheid en ook het hem toegedachte borstbeeld zal hem zeer welkom zijn. Prof. Vogel wilde gaarne met bestuur blijven samenwerken als schakel met Indië voor de lessen in het Hindisch en in het belang van den ouden geografischen atlas voor Voor-Indië in voorbereiding. De blijde ontvangst van het Engelsche koningspaar in de Britsche hoofdstad na zijn bezoek aan Canada en de Vereenigde Staten. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen rech ten: mej. E. W. Hekket, i Alkmaar) en de heeren M. A. Huender (Bilthoven). E. J. van Dijk (Den Haag), M. Vlaming (Ierseke); voor het doctoraal examen Geneeskunde: de heeren J. A. A. v. d. Horst (Leiden), D. R. Martini (Rijswijk), H. J. K. Kolstee (Den Haag), H. Wouters (Velp); voor het arts examen le gedeelte: de heeren H. Schalk wijk (Rotterdam), C. Reisberman (Leersum) C, J. v. d. Bas (Leiden), C. van Oven (Lei den), H. A. W. Bambergen (Voorburg); Bevorderd tot arts: de heeren G. J. Vermeu len (Leiden), J. Montfoort (Leiden), J. Don kersloot (Overschie); Bevorderd tot apothe ker: de dames E. C. Cosman (Lelden), B. A. Donk (Leiden), P. H. van Marie (Scheve- ningen), E. de Koning (Enschede), M. J. F. M. Pierrot (Leiden), C, Schoorl, (Bloemen- daal) en de heeren J. A, Damen, (Den Haag) R. Ph. Claser (Scheveningen), H. D. Kwee (Den Haag). J. Kostense (Rotterdam), P. Q C. van der Meer (Den Haag). MAATSCHAPPIJ DER NEDERLANDSCHE LETTERKUNDE. In de jaarvergadering van de Maat schappij der Nederlandsche Letterkunde zijn in het bestuur der Maatschappij ver kozen de heeren dr. J. van Ham en J. C. Mollema. In de commissie voor taal- en letterkunde zijn benoemd dr. F. Kossmann en dr. K. H. Heeroma, in die voor geschied en oudheidkunde dr. J. N. Bakhuizen van den Brink, dr. A. W. Bijvanck en dr. P. J. M. van Gils, in die voor het folkloristisch archief de heer P. J. Meertens. in de com missie voor sdhoone letteren dr. K. H. Hee roma en in die voor het jaarboek dr. J. van Ham en dr. K. H. Heeroma. Tot lid der maatschappij zijn alsnog be noemd dr. B. H. Erne en dr. H. W. van Tricht. Tot voorzitter werd bij acclamatie be noemd mr. M. Nijihoff. VEREENIGING „ZUIGELINGEN- EN KLEUTERZORG". Jaarverslag 1938. Aan bovengenoemd verslag is het vol gende ontleend' Van de drie consultatie-bureaux der ver- eeniging, welke geleid werden door Dr. J. Munk, kwamen de volgende cijfers vast te staan: lste Blnnemvestgracli't 232 nieuwe zuige lingen, 84 van 1937 overgenomen, 42 kleu ters; Prinsenstraat 255 nieuwe zuigelingen, 119 van 1937 overgenomen, 42 kleuters; Hee renstraat 184 nieuwe zuigelingen, 92 van 1937 overgenomen, 55 kleuters. Totaal 671 nieuw, 295 van 1937, 139 kleuters. Het aantal der bezoeken: van zuigelingen le Binnenvestgr. 1528, Prinsenstraat 1988. Heerenstraat 1604, totaal 5120; van kleu ters, le Binnenvestgr. 94. Prinsenstraat 80, Heerenstraat 107, totaal 281. Mej. Zr. A. van Ditzhuyzen, werkzaam als verpleegster-huisbezoekster, bracht 2320 maal huisbezoek. De moedercursussen, voor elk der consul tatie-bureaux gehouden, waren dit jaar minder goed bezocht dian vorig jaar, mis schien wel door te veel cursussen In de stad. Van de bij de bureaux ingeschreven zui gelingen stierven er 6 (0.9 W. Gedurende eendge maanden waren er volontair-verpleegsters werkzaam op de bureaux, terwijl ze ook huisbezoek leerden. DE NIEUWE GEZANGENBUNDEL DER NED. HERV. KERK. Tractor met oplegger in een sloot gereden. OVERVERMOEIDHEID DE OORZAAK Vanochtend is een tractor met op legger op den weg ArnhemNijmegen, ter hoogte van Eist in een sloot gereden. De beide inzittenden werden gedood. De chauffeur had zich eenige minu ten voor het ongeluk vervoegd bij een garagehouder te Eist, om daar te tan ken. Het viel den garagehouder op. dat de chauffeur, zekere W., uit Apeldoorn, die een maand geleden bij het expedi tiebedrijf Van der Scheurs aldaar in dienst was gekomen, doch daarvóór in Venlo woonachtig was, er vermoeid uit zag. De garagehouder gaf W. toen den raad, wat voorzichtig ie rijden. Eenige minuien later, nabij de spoorwegover gang te Eist, gebeurde daarop hét onge luk. De breede transportauto, welke ge laden was met dakpannen, geraakte van den smallen rijksweg af en reed naar rechts via het rijwielpad in de naast den weg loopende sloot. Omwo nenden, die een hevigen slag hadden gehoord, kwamen onmiddellijk toesnel len. Zij vonden den 28-jarigen chauf feur bekneld achter het stuur. Men wist hem te bevrijden, waarna een inmid dels ontboden geneesheer uit Eist de eerste hulp verleende en het slachtoffer naar het Sint Elisabeth-ziekenhuis te Arnhem liet vervoeren, waar de man kort na aankomst overleed. Doordat de lading van den vracht wagen in de cabine was geschoven, was de verwoesting zóó groot, dat men aan vankelijk niet bemerkte, dat zich nog een tweede persoon in de auto bevond. Toen men de schoonmoeder van W., die vanmorgen vroeg door haar schoon zoon uit Venlo, waar zij woonde, was afgehaald, teneinde zich naar de wo ning van W. tc Apeldoorn te begeven, vond, waren de levensgeesten bij de vrouw reeds geweken. Leo Mens over het gemeenschappelijk lied in den eeredienst. Teneinde meerdere bekendheid te geven aan den nieuwen gezangenbundel der Ned. Herv. Kerk was gisteravond in de Pieters kerk door het ministerie van predikanten een gemeente-zangavond belegd, welke goed bezocht was en o.m. werd bijgewoond door ds. D. Kuilman, ds. J. de Wit en ds. J. C. van Apeldoorn. Dr. J. Riemens, voorzitter der jeugd dienst-commissie. sprak het inleidend woord, waarin hij uiteenzette dat het ge meenschappelijk lied oecumenische betee kenis heeft. Het vormt een band tusschen de Christenen in andere landen; ook is het te beschouwen als een band, die ons bindt aan het verleden, aan den tijd der refor matie. De heer Leo Mens, organist der Pieters kerk gaf vervolgens een uiteenzetting van de beteekenis van het gemeenschappelijk gezang in den eeredienst. Spr. zette aller eerst uiteen, dat over het algemeen ge sproken aan het muzikaal gedeelte van den eeredienst maar heel weinig waarde ge hecht wordt. En toch, aldus spr., is het zoo, dat de gemeente juist in het gemeenschappelijk lied actief aan den eeredienst deelneemt. Géén middel is zoo sterk bindend als juist het gezongen lied, dat een belijdend karak ter draagt en tegelijk opbouwend en op wekkend is. In de geheele kerk, over de gansche aar de, zijn dan ook samenkomsten, waarin niet gezongen wordt, ondenkbaar. Ook bui ten het kerkelijk terrein vormt het lied een sterk-isamenbindend element. Ook de bijbel verhaalt ons van de magische kracht, welke van de muziek kan uitgaan. De christelijke kerk is dan ook altijd doordrongen geweest van de waarde van het gemeenschappelijk gezang. Behalve op het gebied van de bouw-, beeldhouw- en schilderkunst heeft de kerk ons op muzikaal gebied schatten van onberekenbare waarde nagelaten. Nadat de heer Mens gewezen had op de muzikale waarde van de liederen van Datheen, Revius, Marnix van St. Aldegonde en Bourgois, toonde hij aan, dat de nieuwe bundel der Ned. Herv. Kerk ons de psal men en gezangen weer in den ouden vorm wenscht terug te brengen. Hij wees er hier bij op, dat de huidige wijze van zingen on waardig is en in strijd met de oorspronke lijke bedoeling. De mooie, stoere wijze, zoowel in rhytme melodie als harmonie, is in den loop der tijden hartgrondig verknoeid. Meen niet aldus spr., dat rhytmisch-zingen voor een groote massa ondoenlijk is. Het Wilhelmus, rijk aan rhytmiek, hebben wij toch ook k:- ren zingen, en wel zeer gemakkelijk. In aansluiting op deze inleiding werden enkele psalmen en gezangen rhythmisch gezongen. Het jeugddienstkerkkoor ..Jubilate Deo" verleende hierbij zijn zeer gewaardeerde medewreking. Enkele ingewijden, die wij na afloop van deze „zangoefening" spra ken, toonden zich zeer voldaan en waren ten zeerste met de bereikte resultaten in genomen. R.K. H.B.S. „ST. BONAVENTURA". Geslaagd voor het eindexamen afd. A.: C. Backes, Noordwijkerhout; B. Beyers- bergen, Wassenaar; F. Boom, Oegstgeest; G. Gussenhoven, Leiden; K Hienkens, Oegst geest; P. van Leeuwen, Wassenaar; T. van Noord. Leiden: J. Pollmann. Leiden; K. y. d. Putten, Oegstgeest; A. van Venrooy, Al phen aan den Rijn; B. van Woerkom, Den Haag. Afgewezen: 2 candidaten. BINNENLAND. Behandeling van het rapport-Oss in de Tweede Kamer. (4e Blad). De 70ste verjaardag van Dr. Colijn. (3e BI.) Vergadering der vereeniging „Onze Vloot". (Binnenland, 3e Blad). De Engelsche bloembollenteelt; conclusies eener commissie van onderzoek. (Land en Tuinbouw. (4e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Weinig veranderde markt - Na aarze lende opening oploopend - Philips vas ter - Affaire algemeen rustig - Ameri kanen stil - Beleggingen prijshoudend. BUITENLAND. De Russen verwerpen de laatste Britsch- Fransche voorstellen. (Buitenland, le Blad). Een Duitsche handelsmissie naar Moskou. (Buitenland, le Blad). Het Engelsche koningspaar weer thuis. (Buitenland, le Blad). Te Swatau geen Japansch ultimatium, slechts een verzoek. (Buitenland, le Blad.) ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Half tot zwaar bewolkt of betrok ken. Regen met kans op onweer. Koeler. Zwakke tot matige wind. Aanvankelijk veranderlijk, later uit Noordelijke richtingen. TEHUIS OUDEN VAN DAGEN NED. HERV. DIACONIE. Jaarlijksche autotocht. Begunstigd door prachtig weer is Woens dag voor de twaalfde maal de jaarlijksche autotocht gehouden van de verpleegden van bovengenoemd tehuis in de Kaarsen- makerssteeg. Voor het vertrek verzamelden allen zich in de kerkzaal en werd de dag begonnen met gebed en het lezen van een gedeelte van Gods Woord door den voor zitter, den heer Joh. Sierat. Om kwart voor negen vertrok het gezel- sahap in 3 autobussen in de richting Noord - wij'k. Na een onderbreking te Bloemendaal om koffie te drinken, werd het heerlijke middagmaal in hotel Hamdorff te Laren genuttigd. Nog eenmaal werd gepauzeerd in het Jagershuis voor de thee, alwaar na een kleine rondwandeling opnieuw de in wendige mensOh versterkt werd door brood jes. met naar keuze koffie, thee of melk. Zeer voldaan over al het genotene werd het laatste traject naar huis in opgewekte stemming aanvaard alwaar een talrijk publiek het gezelschap opwachtte. Hier verzamelden allen zich wederom in de kerkzaal. waar de voorzitter, de heer Joh. Sierat allen hartelijk dank zegde voor de goede samenwerking. De dag werd be sloten met het zingen van het bekende ge zang ,,'k Wil U o God mijn dank betalen" en dankgebed van den voorzitter. Voor degenen, dit niet meer mee konden, was thuis een gezellig dagje bereid. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Rotterdamsch Koffiehuis, Stationsweg 51, Le'dcn -ifébedrüf Wiizigmg handelsnaam in: ea'ó Rotterdam. Hotel Het Wapen van Alkemade' Oude Eigenaar: A. C. van den Bosch Alkemade, dd. 24 Jan. 1938. Nieuwe Eigenaar: M A. C. van den Bosch, Alkemade.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1