Juni-vertier te Rome Nieuws uit de Filmwereld Conclusies inzake Oss worden aangenomen 2 80sfe Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 23 Juni 1939 Vierde Blad No. 24307 Maar minister Goseling behoeft niet af te treden, zegt jhr. De Geer (ïïenSdorp B IR O -K— K,eedin9 ,ndusUi8 Zoo warm? „De terugkeer van Arsène Lupin" Procureur-generaal de hoofdschuldige Groote drukte trots slecht weer VRAGENRUBRIEK (Van onzen parlementairen medewerker) Zoo stond dan eindelijk de Ossche-scho- tel op den disch der Tweede Kamer. Dampend. En tochtoch maakte hij een beetje opgewarmden indruk. Omdat er al zooveel van dezen schotel is gegeten. Maar de Kamer-Commissie heeft hem opnieuw ge vuld. En gesausd. En pikant gemaakt. Zooals men weet, stelt de Commissie met 4 tegen 1 stem in haar Rapport aan de Kamer voor: „uit te spreken, dat de feiten en omstan digheden, welke den Minister van Justitie hebben geleid tot het nemen van den maatregel van 1 April 1938 ten aanzien van de brigade-Oss der Koninklijke Marechaus see, dien maatregel niet rechtvaardigen, terwijl aan hetgeen nadien is gebleken, in elk geval geen motiveering voor dien maatregel kan worden ontleend." Welnu, reeds thans durven wij voor spellen, dat deze conclusie zal worden aangenomen. Wij voorspellen, dit na de rede van den christelijk-historischen leider, den heer De Geer, die ongetwijfeld het standpunt van zijn fractie vertolkte, toen hij verklaarde vóór de conclusie t« zullen stemmen. Hulde bracht hij aan het Rapport der Commissie, dat hij ..een model-rapport" noemde, „een degelijk en beheerscht stuk." „hetwelk voor twijfel geen plaats laat". Hij achtte het uiterst onwaarschijnlijk, dat de minister dit rapport nog zou kunnen weer leggen en gaf als zijn oordeel te kennen, „dat de minister niet met het vereischte beleid is opgetreden", dat zijn optreden ,.van juist en bezonnen beleid was ge speend". De heer De Geer betreurde, dat de Mi nister naderhand niet op zijn beslissing was teruggekomen, hetgeen een uitsteken den indruk zou hebben gemaakt, al er kende hij, dat dit hem moeilijk was ge maakt door enkele bladen, die hem be streden, maar nog méér door enkele bla den, die hem steunden, en die alles terug brachten tot een geloofskwestie. De christelijk-historische staatsman verklaarde echter uitdrukkelijk, dat zijn stem vóór de conclusie slechts „een zakelijk karakter" zal dragen, en niet wordt ingegeven door „persoonlijke of politieke overwegingen". De minister, die te goeder trouw is geweest, is niet verplicht in de aanneming der conclu sie een advies te zien om heen te gaan; het resultaat beteekent geen motie van wantrouwen; er zijn in den loop der jaren reeksen van conclusies aange nomen tegen ministerieel beleid of tegen een beslissing, zonder dat de be windsman aftrad. Natuurlijk aldus de heer De Geer kan de minister persoonlijk meenen, dat hij moet heengaan, omdat hij zijn positie geschokt acht, „maar dat is zijn zaak": de heer De Geer sprak echter de hoop uit, dat hij het niet zou doen. En hij noemde het staatsrechtelijk „een monstrueuze eisch" (bier en daar verno men) dat mèt den Minister eventueel ook zijn geloofsgenooten uit het kabinet zouden treden. Nog van twee andere zijden heeft men zich met de conclusie van het rapport ver- eenigd: de communist Wijnkoop en de so cialist Van der Goes van Naters deden het. Eerstgenoemde, die een eindelooze rede hield (de spreektijd was ditmaal, helaas, onbegrensd) verweet den minister talrijke beleidsfouten en oefende een uitvoerige cri- tiek op het beleid van den Procureur-Ge neraal, waarvoor de minister ook verant woordelijk is en op wiens kompas hij heeft gezeild. Trouwens, ook de heer Van der Goes van Naters heeft zich zeer scherp over het beleid van dien rechterlijken ambte naar uitgelaten. Hij gewaagde zelfs van „het. systeem-Speyart", waarvan ook de mi nister het slachtoffer werd en dat Neder land onwaardig is. Zoo was het niet-ver- volgen van den bankier v. d. H. een ernstige fout; de heer Van der Goes meende, dat er krachten aan het werk waren, die den ..bankier" wilden sauveeren, o.a. iemand dien hij aanduidde als „een der machtigste personen van Brabant". Ernstig keurde hij het Vit uur lange verhoor van wachtmees ter De Gier af, ook al een misstap van den Procureur-Generaal. De heer Van der Goes vroeg eerher stel voor de brigade en overplaatsing of ontslag van den Procureur-Generaal. Hij constateerde bij den minister „ern stige beleidsfouten", oadeze, dat hij, in zake het overleggen van dossiers en het hooren van getuigen de Kamer-Commissie had behandeld, of zij een buitenstaander was, een „derde", inplaats van een orgaan der volksvertegenwoordiging. Een verdediger had de minister gisteren alleen in zijn partijgenoot mr. Van Maarse- veen. Deze afgevaardigde heeft in bijzonder heden verschillende gevallen uit de zaak- Oss besproken en 's ministers beleid ge steund. Hij was van oordeel, dat de mi nister uit een oogpunt van gezag en recht niet anders heeft kunnen handelen, dan hij deed, en heeft getracht dit tot in de tails aan te toonen. Toch liet ook deze af gevaardigde een enkele maal even door schemeren, dat de minister misschien iets voorzichtiger had kunnen handelen en ook de brigade ruimer gelegenheid tot verdedigen had moeten geven. Dooh hij achtte diens houding met betrekking tot het niet-over- leggen der dossiers volkomen juist. Het door de Commissie voorgestelde votum achtte hij veel te scherp; tenslotte heeft de minister toch naar zijn beste weten zijn plicht gedaan en er naar gestreefd het recht der burgers te beschermen, dat naar zijn meening werd aangerand. Volgens de zen afgevaardigde waren de marechaussee te Oss er stelselmatig op uit. kleinigheden tot rechtszaken te forceeren en op te blazen; daartegen moest de minister wat doen. De heer Van Maarseveen meende, dat men een minder-strenge uitspraak jegens den minister zou kunnen doen. Het is te hopen, dat de discussie heden kan afloopen. Want zij is voor den minister toch wel heel pijnlijk. Maar kenmerkend bleek ook uit dit de bat: dat men in parlementaire kringen in den Procureur-Generaal te 's-Her- togenbosch eigenlijk de groote oorzaak van deze droeve affaire ziet. ✓oo 5*, voltefmelk chocolade BIJ UWEN WINKELIER OF IN ONZE VERKOOPFILIALEN EN DEPOTS 2202 (ingez. Med.) Onze Romeinsche correspondent schrijft: Met het begin van den zomer schijnt in dit land, dat zich anders zoo gaarne met den ecrenaam van het „Zonnige Italië" laat tooien, eindelijk de zon haar heer schappij iets duurzamer te willen vestigen, want vreemd genoeg is tot dusver in deze Zuidelijke contreien het weer van het jaar nog minder vriendelijk geweest dan in ons eigen land, waar er volgens de couranten berichten zoowaar al een hittegolf moet hebben geheerscht. In de maanden, waar anders het meest verrukkelijke lenteweer van heinde en verre de bezoekers pleegt aan te lokken, was het zelfs bezuiden Rome nog guur als in het land der „Maartsche buien", en tot diep in Juni had de bevol king onder hevige regens te lijden, die in sommige streken, zooals in de Romagna, bijna den omvang van een ramp aanna men. Het volstrekte ontbreken van alle lente deed zich natuurlijk ook in het vreemde- üngenbezoek gevoelen, dat anders tusschen Maart en Juni een van de hoofdbronnen van welvaart pleegt te zijn in de Eeuwige stad. Wanneer desondanks de neringdoende middenstand van Rome op zijn kosten is gekomen, dan heeft hij dat vooral te dan ken aan de indrukwekkende reeks van mi litaire parades en daarnaast van officiëele bezoeken en congressen, die gedurende de eerste weken van de maand Juni een niet onwelkom vertier in de Italiaansche hoofd stad brachten. Na de groote wapenschouw van de afgeloopen maand en de parade der 70000 fascistische vrouwen, waarover wij reeds berichtten, waren het vooral de zege vierende legioenen der „Frecce Nere" ofte wel „Zwarte Pijlen" wier terugkeer in het vaderland door de overige wereld misschien nog vuriger was verbeid dan door de eigen ëflRT De ,oe waarborg-kleeding alléén bij 2207 (Ingez. Med.)' 1 liefhebbende landgenooten, die haar stem pel drukten op de trotsche metropole van het nieuwe Imperium. Eerst het zuidelijke Napels, dan de Eeuwige stad en tenslotte het noordelijke Genua zagen binnen haar muren een grootsche heirschouw, waarbij ook de ter feestviering medegekomen authentieke Spaansche troepen niet ont braken, die vooral op ware jubelstormen werden onthaald. Ook de verantwoordelijke leiders van elk Spaansch wapen, van het leger, de vloot en de luchtmacht, ontbra ken niet op het appèl en vonden gelegen heid tot belangrijke besprekingen met den Duce. De Spaansche troepen waren niet de eenige buitenlandsche soldaten, die het leven in de steden en vooral in Rome hun stempel opdrukten. Ook Albaneesche troe pen waren in grooten getale aanwezig, zij bevolkten de kampementen en kazernen, zij hielden parades en zwoeren den koning- keizer den eed van trouwe en last not least zij vervulden den wachtdienst aan het Palazza Venezia, hetgeen voor eiken Ita- liaanschen soldaat als een groote eer wordt beschouwd en steeds met bijzonder militair vertoon gepaard gaat. Van zuiver Italiaan sche parades in deze maand verdienen op de eerste plaats te worden genoemd het feest der „carabinieri" alsmede de „dag der marine", toen meer dan tienduizend matrozen voor den koning en den Duce over de grandioze „Via del Impero" defi leerden. Deze matrozen waren onderge bracht in een groot kampement langs de Vla Flaminia, waar men de meest belang rijke gebouwen in den vorm van moderne onderzeeërs of zelfs van de voorplecht van een geweldig slagschip had opgebouwd, waardoor een fantastisch effect ontstond. Een ander evenement vim eenige impor tantie was het eerste „Circuit van het Imperium", dat in Ostia. het „Lido van Rome" werd verreden. Het was al sedert lang de wensch van de stedelijke autoritei ten, een dergelijke sportieve gebeurtenis aan de Eeuwige stad te verbinden, enthans hoopt men hieremede tegelijk èn de belan gen van Ostia en Rome te dienen èn de toekomstige samensmelting van Rome met zijn een kleine dertig kilometer verwijderd strand in de hand te werken, hetgeen im mers bij de „E. 42", de wereldtentoonstel ling van 1942. volgens den wil van Musso lini een voldongen feit behoort te zijn. Een van de mogelijke candidaat-erfprinsen. des Duce's zoon Bruno, loste dan ook het start schot Aangezien ook in onze dagen het Eeuwi ge Rome nog steeds en feitelijk nu meei dan ooit een getrouwe belichaming is van zijn aloude godheid, den beheerscher van den tijd met de twee aangezichten Janus, en dus naast het aspect van hoofdstad van het imperium nog het tweede gelaat bezit van geestelijke hoofdstad der Katholieke wereld, betaamt het ook de gebeurtenissen van dat andere Rome te memoreeren. Ook op dat gebied zijn er in deze dagen tal vim gebeurtenissen, die een druk bezoek aan de Euwige stad in de hand werken. Op de eer ste plaats was het de sacramentsdag, een feest dat in Italië als algemeen erkende feestdag geldt, die door de bonte en glans rijke processies, welke gedurende dien dag en de geheele volgende week worden ge houden, en waarbij op sommige plaatsen de meest kunstzinnige bloemen tapijten op den weg, dien de stoet neemt, worden ont worpen. een groot aantal menschen naar Rome trok. Verder zijn de verschillende zalig- en heiligverklaringen, de eersten on der de regeering van den nieuwen Paus, welke in deze maand plaats hebben, een machtige magneet, die zooals steeds tien duizenden van pelgrims en van toeristen naar het Vaticaan en naar het oude en nieuwe Rome voert. Tenslotte worden er tijdens het midzomernachtsfeest op 21 Juni en op Sint Jansdag. 24 Juni. in de basiliek van Sint Jan van Lateranen en daarbuiten grcotsche feesten gevierd, die mede door haar folkloristische waarde telkenjare het doelwit vormen van vele tienduizenden, die deel willen nemen aan dit nachtelijke fes- Jongeman, uw aanzoek om mijn dochter komt voor ons volkomen onverwacht W. v. d. L. te N. Noordwijk, Leiden. Al- nhen, Woerden. Utrecht. De Bilt. Bilthoven. Pl.m. 75 K.M. W. R. W. te L. Ver. Herv. Stichtingen v. Zenuw- en Geesteszieken. Westeinde 5. Voor burg. Adressen van Duitsche en Belgische Stoomvaartmaatschappijen kunnen wij U niet verstrekken. zoo moe, zoo loom, zoo slap, zoo lusteloos, zoo nerveus, zoo afgemat, zoo'n hoofdpijn, zoo'n neem zoo'n "AKKERTJE" en al Uw klachlen zijn dadelijk verdwenen. 2219 (Ingez. Med.) tijn, dat aan glans en ook aan jolijt slechts kan worden vergeleken met het feest van den Hl. Verlosser in Venetië. Pas na een heele week te hebben gevierd, trekken de feestgangers weer naar huis, rijk aan her inneringen. maar wel eenigszins platzak. De neringdoenden en de burgerij van de Euwige Stad zijn echter het meest tevre den, waarbij het niet zeker is. of dit slechts het gevolg van de in weerwil van het on gunstige weer gedane zaken, of dat er ook de trots der oude Quirieten een rol bij speelt, die evenals hun voorvaderen in het oude Rome de vertegenwoordigers van alle volkeren naar hun stad zien optrekken, waarbij zelfs de legionairen uit de Levant (Albanië) en het Iberische schiereiland (Spanje) niet ontbreken (Nadruk verboden). HOLLYWOODSCHE FILM-DYNASTIEËN. Spelers van de tweede generatie maken naam in filmstad. De naam van Arsène Lupin heeft reeds Telen beziggehouden, spannend als zijn avonturen steeds waren. Zijn terugkeer zal velen dus verblijden. Melvyn Douglas als René Farrand en Vir ginia Bruce als Lorraine de Grissac, die men hierboven in een der scènes ziet af gebeeld. vertolken de hoofdrollen in deze door George Fitzmaurice geregisseerde film. welke gecreëerd werd naai de beroemde fimiur van Maurice ie Blanc. Acteeren mag zoo langzamerhand ook wel tot de erfelijke kwalen gerekend wor- I den. I Verscheidene „junioressen" in Hollywood bewijzen, dat schmink in het bloed gaat zitten en dat een liefde voor de planken van generatie op generatie overgedragen wordt. Niet minder dan een dozijn acteurs dynastieën zijn zoo zoetjes-aan ontstaan, doordat zoon of dochter in de voetsporen van een illustre vader of moeder is ge treden. Het bekendste voorbeeld van tweede- generatie-populariteit onder de acteurs is wel Douglas Fairbanks Jr., die tot de populairste „jeune premiers" van de filmstad gerekend mag worden en hard op weg is even beroemd te worden als zijn vader, „de man met den zonnigen glimlach", eens was. Zijn nieuwe rol in ..De ridders van de Tafelronde" zal daar wel weer het noodige toe bijdragen. Een veelbelovende jongeman is verder, zooals men weet, Tim Holt. de zoon van den bekenden cowboy-acteur Jack Holt, voor wie Paramount's studioleiding groote plannen schijnt te hebben. Toen Tim het idee van een filmcarrière aan zijn vader ter overweging voorlegde, kwam de oude Holt met den commentaar: „Prachtidee. Ik heb altijd gevonden dat we een acteur in de familie moesten hebben!" Fred Kohier Jr, heeft eveneens hetzelfde beroep gekozen als zijn vader en volgt die zelfs zoo trouwelijk na. dat hii evenals de oude Fred zich speciaal op schurkenrollen wil toeleggen. In Akim Tamiroff's nieuwste film ..Kozakkenbloed", krijgt hij daartoe al gelegenheid. Alma Lloyd, een dochter van den produ cer-regisseur Frank Lloyd, is eveneens voor de lens getreden en maakte haar debuut onder haar vader's leiding in „Als ik Ko ning was". Lloyd's recente successen als schepper van films als „De muiterij op de Bounty". „Tusschen Twee Oceanen" en „Als ik Koning was" heeft zijn vroegere acteursloopbaan in vergetelheid doen raken, maar Alma Lloyd is toch een echte tweede generatie-actrice. i Basil Rathbone, die ook in „Als ik Ko- i ning was" optrad, kan er ook trotsch op zijn dat hij aan het hoofd staat van een film-dynastie. Zijn zoon, Rodion. filmt tegenwoordig bij Metro--Goldwyn-Mayer, maar aan de Rathbone-dynastie zal ver moedelijk wel gauw een einde komen, want de jonge Rodion heeft verklaard dat hij alleen acteeren wilde om ervaring op te doen. Zijn eigenlijke beroep is namelijk geluidsingenieur. Katharine de Mille, dochter van Cecil B de Mille, is in eenige van haar vader's producties opgetreden. Ln zijn nieuwste opus, „Union Pacific", zal zij echter niet meespelen want Katherine is getrouwd met den acteur Anthony Quinn en wil. vóór alles een goede echtgenoote en huisvrouw zijn. Dolores Costello. een dochter van den in het begintijdperk van de film populairen Maurice Costello, was eens zelf een ster van de eerste grootte in Hollywood, doch in de periode van haar huwelijk met John Barry- more is zij niet meer opgetreden. Nu het huwelijk ontbonden is. tracht zij zich op nieuw een plaats op het witte doek te ver- o-eren. Minstens twee van Hollywood's bekend ste regisseurs behooren tot de tweede film generatie. Henry Hathaway, wiens „Zee wolf" nog niet vergeten is en die thans werkt aan de Technicolorverfilming van ..De Ridders van de Tafelronde", is een zoon van wijlen Jean Hathaway, die in den stommen tijd in eindelooze series avontu renfilms optrad. Elliott Nuzent is de eer 'e beurt gevallen zijn vader, den acteur J C. Nugent, te reg'sseeren in Paramount's „Never Say Die", waarin hii met Bob Hope en Martha Raye optreedt. De ook in ons land mn de radio be kende Lys Gauty is deze week te zien in de film „La Goualeuse" (De Kroegzangeres) in samenwerking met Constant Remy, Dorville, Jean Martinelli en Marguerite Pierry. Hierboven een scène uit deze film. waarin men deze bekende chanteuse om haar zang, zoowel als om haar spel bewon deren kan.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 13