BINNENLAND Dr. Colijn wordt 70 jaar SOsfe Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 21 Juni 1939 Derde Blad No. 24305 VERKWIKT VISSCHERIJ-BERICHTEN Een levensbeschrijving van dezen grooten Nederlander Overzicht der werkloosheid De „Piet Hein" Huwelijk tusschen zwager en schoonzuster De brug bij Dordrecht ZOMERCOURANT Ds. Ekering en de N.S.B. OÖKDttL ZELF: Uit Ned. Oost-Indië De defensie van Indië Morgen zal onze minister-president, dr. j'colijn, zijn 70sten verjaardag vieren, pr Hendrik Colijn v.'erd 22 Juni 1869 in jt Haarlemmermeer geboren. Hij genoot p lager onderwijs te Uitwük (N.Br.) en lerd daarna door een schoolhoofd in de jiarleinmermeer tot onderwijzer opgeleid je militaire loopbaan trok hem echter meer au en hij wist gedaan te krijgen bij het -struetie-bataljon te Kampen te worden jiplaatst. Nadat hij met succes de oplei- Èng tot officier had gevolgd ging hij in S93 als tweede luitenant naar Indië. Zijn silltalre bekwaamheden bleken al spoedig de Lombok-expeditie in 1894 en werden de bestorming van Tjakra Negara dan erkend met het ridderkruis 4e klasse gr Militaire Willemsorde. Het was zijn af deling namelijk gelukt het eerst door te dingen in de Poerig van den vorst. Een jnstige ziekte noopte hem in Jan. 1895 üjr Java terug te keeren. Na zijn herstel rcrtrok hij met bekwamen spoed naar Stjeh en onderscheidde zich schitterend in krijgsverrichtingen tegen ToukoeOemar. 1907 volgde zijn benoeming als civiel- Eaghebber over het grootste gedeelte der ipstandige gebieden en wijdde hij zich aan pacificatie daarvan. Vervolgens ging hü H 1901 naar de Westkust van Sumatra jet als standplaats Tapa Toean. Het was iklaar, dat hij de eere-sabel voor belang- jke krijgsverrichtingen verwierf. In Aug. 501 tverd hij bij keuze bevorderd tot kapi- 2in en gelijktijdig benoemd tot adjudant iin generaal van Heutsz, dien hij ook in j)04 vergezelde op zijn reis naar Nederland. hetzelfde jaar was de heer Colijn, wien iroren het bestuur van de Pase-streek ns toevertrouwd, door de regeering naar ijbang gezonden, teneinde toezicht te hou- !en op de naleving van de neutraliteits- mrschriften. Meermalen ontving de heer Colijn van generaal van Heutsz belangrijke grachten, waarvan wij noemen: de paci- Scatie van een deel der Noord-kust en de uderwerping van de Panglima Polem [rjngkoe Radja Keumala. En het was na kt volbrengen van deze laatste opdracht, kt hij bü bevordering benoemd werd tot aider 3e klasse der Militaire Willemsorde. Mi hem werd opgedragen de onderwerping na de hoofden van Geudong. Nadat de heer Colijn van einde 1904 tot Mei 1905 was werkzaam geweest als assis tent-resident van de Uajoe- en Maslanden, werd hij ter beschikking gesteld van den gouverneur-generaal. Voor ae inspectie door de Buitenbezittingen, in welke functie zeer belangrijke voorstellen Betreffende bestuur, politiewezen, belastingheffing en verkeers middelen door hem werden gedaan. In 1907 nam zijn loopbaan een wending en verliet hij den militairen dienst met den rang van Majoor Vervolgens was hij Gouvernements secretaris, adjunct-regeeringscommissaris en hoofd van de afdeeling 'Buitenbezittin gen bij het departement van Blnnen- landsch bestuur. Tijdens een reis door Centraal Borneo en Timor in 1909, waarbij hij op de Zuid-kust van Soembawa schipbreuk leed, werd hij gekozen tot lid der Tweede Kamer voor her oude district Sneek. In 1911 trad hij op als minister van Oorlog in het kabinet-Heems kerk en in 1912 als minister van Marine ad interim. Onder de wetten, tijdens zijn be wind tot stand gekomen, moeten genoemd de Munitie-wet, de Landstorm-wet en de Landweer-wet, tengevolge waarvan het in 1914 mogelijk bleek het Nederiandsche leger snel te mobiliseeren. In 1913 trad hij af en maakte een reis door China naar Saigon en bezocht opnieuw Indië. 1 Maart 1914 trad hü op als directeur der Bataaf- sche Petroleum Mü. en 15 Sept. van dat jaar brachten de Prov. Staten van Gelder land hem in de Eerste Kamer. In 1918 belastte H.M. de Koningin hem met de vorming van een kabinet, waarin hij echter niet vermocht te slagen. In Sept. 1918 zond de regeering hem als hoofd eener delegatie naar Londen om met de Allied and Associated Governments te on derhandelen over de voorziening van Ne derland met levensmiddelen en andere noodzakelijke behoeften. Kort daarop ver trok hü metterwoon naar Engeland als Managing-Director van de Asiatic Petro leum Mü. In April 1922 trad hü op als leider der Anti Rev. Partü en hoofdredac teur van de Standaard, als opvolger van wülen dr. A Kuyper. In Aug. 1923 werd hij minister van financiën in het zittend kabi net. In 1924 slaagde hü in het herstel van het evenwicht in de begrooting door verschillende maatregelen en 15 Juli 1925 trad hü op als kabinetsformateur. Dit kabi net viel echter na enkele maanden in ver band met de kwestie van het gezantscnap by den Paus. In Juli 1926 werd nij opnieuw lid der Eerste Kamer en in Mei 1927 vaar digde de regeering hem af naar de Econo mische Wereldconferentie te Genève. Hij vervulde daar het presid.um van de sectie voor handelspolitieke vragen. Eind 1927 werd hü voorzitter van de Conferentie van den Volkenbond tot Afschaffing van In- en Uitvoerverboden. In 1928 werd de heer Co lijn benoemd tot vice-pTesident van liet Raadgevend Economisch Comité van den Volkenbond en in 1929 volgde zijn benoe ming tot voorzitter van den Zuiderzee-raad. 17 Sept. 1929 trad hij als populaire lüst- aanvoerder der A.R. Partü op met een sterke fractie in de Tweede Kamer. In dat zelfde jaar viel hem ook de hooge onder - scheiding ten deel te worden benoemd tot Minister van Staat. In 1930 toen de Vrye Universiteit haar gouden jubileum vierde, werd hij benoemd tot doctor honoris causa in de rechtsgeleerdheid. In die jaren maak te hij een studiereis van enkele maanden door Ned. Indië, als gevolg waarvan zijn boek verscheen: .Koloniale vraagstukken van heden en morgen", dat in de pers sterk de aandacht heeft getrokken. In 1933 trad dr. Colün op als formateur van een z.g. kabinet op breede basis waarin hü zelf de portefeuille van Koloniën beheerde Bü de Kamerverkiezingen van 1937, toen dr. Co lün als A.R. lijsttrekker een fractie van niet minder dan 18 man op het Binnenhof bracht, werd hij wederom kabinetsforma teur, thans van een zuiver rechtsch kabinet Hij beheert daarin de portefeuille van Alge- meene Zaken en sinds enkele weken die van Financiën ad interim. Dr. Colün, van wien men zegt, dat elke portefeuille in een kabinet hem ligt, is drager van meerdere hoogere onderschei dingen. Wij noemen zün Commandeurs kruis in de orde van den Ned. Leeuw. Voorts is hü groot-officier van het Legioen van Eer, drager van het Groot-Kruis van het Herstelde Polen, ridder le klasse van het Kruis van Verdienste van Hongarije enz. enz. Van zyn hand zün ook mt-erdere schrif turen verschenen, daarvan noemen wij o.a. de breede toelichting die hü heeft gegeven op het AN. Program van beginsel, het Levensbericht van dr. A. Kuyper. Staat kundige Hervormingen in Ned -Indië, enz. Dr. Colyn behoort tot de zeldzame figuren over wien nog Ujdens zün leven meer dan één boek is verschenen. Hoewel hü. in verband met zijn 70sten verjaardag elke openbare huldiging heeft afgewezen, zullen dezen verdienstelijken Nederlander op zün gedenkdag ongetwijfeld tal van bewijzen van medeleven geworden. als hü tot raadslid gekozen wordt, na deze uitspraak van den kerkeraad welke op zettelijk zoo in algemeene termen Ls gesteld zonder dat daarin direct contact is gelegd met zijn candidatuur zal doen. Mocht hij toch een benoeming aanvaarden en in den gemeenteraad zitting nemen, dan kan verwacht worden, dat de kerkeraad r.ader op de zaak zal terugkomen. RUIM 91.000 MAN TE WERK GESTELD DOOR OVERHEIDSHULP. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling deelt de volgende resultaten mede van de verzameling door het Centr. Bureau voor de Statistiek van de voorloopige gege vens over de week van 22 t/m 27 Mei. Op 27 Mei waren bij de organen der open bare arbeidsbemiddeling ingeschreven 295.830 werkzoekenden (280.696 mannen en 15.134 vrouwen). Hiervan waren 216.336 (205.953 mannen en 10.383 vrouwen) werkloos en waren 62.966 personen door de overheidshulp te werk gesteld bij cultuur-technische en ad ministratief daarmede gelijkgestelde wer ken. Blijkbaar waren er dus 16.528 perso nen als werkzoekenden ingeschreven, die in het vrije bedrijf werkten, doch ander werk zochten. In de week 22 t/m 27 Mei waren bij ge subsidieerde vereenigingen met werkloo- zenkas aangesloten 585 866 personen, waar onder 77.163 landarbeiders. Van de 508.703 verzekerden buiten de landarbeiders was het werkloosheidsper centage 18.8 (in de vorige verslagweek, 8 t/m 13 Mei, was dit percentage 19.5). In de overeenkomstige verslagweek van Mei was het werkloosheidspercentage in de laatste jaren als volgt (in het tijdvak Mei tot en met November worden bij de bere kening van de percentages de landarbei- 1 ders buiten beschouwing gelaten) 1932 24.3 1936 31.0 1933 25.3 1937 24.7 1934 25.1 1938 23.8 1935 30.0 1939 18.8 Van de 216.336 ingeschreven werkloozen ontvingen in de week 22 t/m 27 Mei onder steuning ingevolge de rijkssteunregeling 115.000 kostwinners, kostgangers en alleen- wonenden, d. i. 43.000 minder dan in de overeenkomstige verslagweek van 1938. Op 27 Mei waren direct tewerkgesteld: a. bij cultuur-technische en administratief daarmede gelijkgestelde werken 63.000 personen b. bij werkfonds-werken 3.000 personen HET PRINSELIJK GEZIN IN ZEELAND. De Zeeuwsche correspondent van het ,ïad." meldt, dat de Plet Hein gisteravond i omstreeks half zeven met Prinses Juliana (rins Bernhard, Prinses Beatrix en enkele asten aan boord, te Veere is aangekomen. Aanvankeüjk drong het niet tot de bè ta» van het oude stille Veere door, dat Prinselijk gezin in de gemeente ver ijlde, maar zoodTa bekend werd dat het looie motorjacht, dat gearriveerd was, de f.ït Hein was, stroomden honderden be- kgstellenden naar de jachthaven. Prinses Juliana en Prins Bernhard, die siele keeren op het dek verschenen, wer- tai hartelük toegejuicht. De Prins maakte m korte wandeling over den dük en nam «chend de begroeting in ontvangst, tater in den avond, toen de aankomst a de Piet Hein ook in de omliggende iaatsen bekend was geworden, kwamen tien uit Middelburg en Vlissingen het klit zien. De Piet Hein, die Maandag uit Vlaar- Sngen was vertrokken, heeft Maandag- 'ond te omstreeks 6 uur in Gorinchem et Prinselük gezin aan boord gekregen. .Hedenmorgen te kwart voor tien is de kt Hein Vlissingen binnengeloopen. SOORD-ZUID VERBINDING NERGENS MEER ONDERBROKEN. Aanstaanden Zaterdag zal, na een arbeid U bijna 4 jaar, de verkeersbrug over de We Maas bü Dordrecht officieel door sinister Van Buuren worden geopend, ter *<Senheid waarvan in Dordrecht tal van «ivitelten zün georganiseerd. In de meest westelüke Noord-Zuid-ver- iadlng is deze brug de laatste schakel Jke nog in de verkeersketen ontbrak. De kning van de Moerdükbrug beteekende 1 opheffing van de grootste hindernis in W verbinding, doch zoolang de automo- ,®t nog bü Dordrecht met het veer de We Maas moest oversteken, kon men niet spreken, dat deze westelüke ver ding aan moderne eischen beant- rdde. "et leed is nu geleden, want as. Zater- zullen Holland en Brabant een nergens orbroken verkeersweg hebben. In begin I zal die vaste verbinding nog verbeterd ™on door de opening van de Rotter- 'che Maastunnel, maar bü niet te in- verkeer vervult de oude Rotterdam- e Maasbrug haar functie nog naar be- 'en. Kon. Ned. Motorrüders Vereeniging een stertocht voor auto's en motoren 'Eaniseerd naar Dordrecht. Verder is er waters tertocht. ATLAS VAN BLAEU VERKOCHT. Het werk blijft in Nederland. bekende atlas van Blaeu van 1663 is q-ermiddag op de voortgezette veiling ten ïilL ..Gooilust" te 's-Graveland, voor 'f'OO verkocht.. Het werk biüft in Nederland. ALGEHEELE AFSCHAFFING VAN HET VERBOD BEPLEIT, De vaste commissie voor privaat- en strafrecht uit de Tweede Kamer, in wier handen het wetsontwerp tot wüziging van artikel 88, eerste lid, van het Burgerluk Wetboek is gesteld, beschouwt blükens het voorloopig verslag de voorgestelde wüziging als een verbetering. Verscheidene leden der commissie zouden echter verder willen gaan en de geheele bepaling, voorkomende onder 1 van artikel 88. willen doen vervallen. De commissie herinnert er aan, dat dit vraagstuk ook ter sprake ls gebracht in het door haar uitgebrachte voorloopig verslag omtrent het wetsontwerp tot herziening van het kinderrecht. Ook toen spraken ver scheidene leden der commissie zich uit vóór geheele schrapping van het huwelüksver- bod tusschen zwager en schoonzuster, ter- wyl andere leden zich hun oordeel voorbe hielden en den Minister overlegging van gegevens verzochten omtrent het aantal verzoeken om dispensatie, het aantal af- wüzinen daarvan, en de motleven voor die afwüzingen. Men zou het op prüs stellen, de desüjds verzochte gegevens thans te mogen ont vangen. De leden, die voor algeheele afschaffing van het huwelüksverbod tusschen zwager en schoonzuster pleitten, waren van oor deel. dat de weinige gevallen, waarin af- wüzing plaats vindt op grond van een vaststaande of vermoede ongeoorloofde verhouding, geen voldoenden grond ople veren om het verbod voor het geval van ontbinding van het vroegere huwelük door echtscheiding te handhaven. Zü meenden, dat er geen reden is om alleen voor paren, bestaande uit een zwa ger en een schoonzuster, strengere eischen te stellen dan voor andere paren, die een huwelijk willen aangaan. Voor anderen geldt immers, dat zü alleen dan niet met elkander mogen huwen, indien zü bü rech- terlük vonnis van overspel met elkander zün overtuigd". Voor zwager en schoon zuster daarentegen zou een huwelük on- mogelük blüven, zoo dikwüls nog maar wordt vermoed, dat tijdens het vroegere huwelijk een ongeoorloofde verhouding be staan heeft. Hierop immerss chünt de be staande practük neer te komen. Dat van het verbod een preventieve wer king van eenige beteekenis zou uitgaan, konden deze leden niet inzien. Het is he laas een illusie te meenen, dat ongeoorloof de verhoudingen achterwege zullen blüven, wanneer partüen weten, dat zij nooit een huwelük zullen kunnen aangaan. Andere leden verzetten zich tegen ge heele schrapping van dit verbod. De wet gever mag h.i. onwettige verhoudingen in het algemeen niet sanctionneeren. Van al geheele opheffing van het verbod vreesden zü verstoring van de rust en den vrede in de familie in verband daarmede uitlokking van echtscheiding. Gevraagd werd, of het geen aanbeveling zou verdienen, aan de officieren van justi tie op te dragen, de verzoekers zelf te hoo- ren en afwüzende beschikkingen met rede- In onze zoojuist verschenen vindt U reizen van ƒ25.— tot f 385.— Op aanvrage gratis verkrijgbaar REISBUREAU LINDEMAN N-.V. LEIDEN BREESTRAAT 151 Telefoon 604 2004 (Ingez. Med.) nen te omkleeden, opdat de verzoekers zich daartegen kunnen verweren en een nieuw verzoek kunnen doen, indien zij de onjuist heid van de opgegeven redenen kunnen aantoonen. Verder zou de minister, aldus verscheidene leden, wellicht ook het hoo- ren van den Voogdijraad kunnen voor schrijven zoo vaak er kinderen zijn gebo ren uit de verhouding tusschen degenen, die dispensatie vragen. Predikant of raadslid. AMSTERDAMSCHE KERKERAAD TEGEN COMBINATIE DEZER FUNCTIES. In de kringen van den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente in de hoofdstad be staan reeds geruimen tijd bezwaren tegen ae wijze, waarop de predikant mr. dr. L. C. W. Ekering, actief deelneemt aan de actie der N.S.B waarvoor hij regelmatig spreek beurten in het land vervult. Eenige maanden geleden zün deze be zwaren in een vergadering van den kerke raad openlijk tot uiting gekomen en is de zaak in den breede behandeld, waarbü over de N.S.B. een debat is gehouden tusschen ds. Ekering en ds. K, H. Miskotte, over welk is getracht den kerkeraad een uitspraak te laten doen. Door allerlei formeele en tex- tueele bezwaren tegen de voorgestelde mo tie is het toen niet tot een zoodanige uit spraak gekomen, maar ds. Ekering bleek wel heel den kerkeraad tegenover zich te hebben. Daarna is gevolgd de candidaatstelling voor de gemeenteraadsverkiezingen, waar bü bleek, dat ds. Ekering was geplaatst op No. 2 van de lüst der N.S.B. welke plaats gezien het stemmencüfer der N.S.B. veel kans biedt. Desgevraagd heeft ds. Ekering toen verklaard, dat hü, indien hü zou wor den gekozen, de benoeming zou aanvaar den en zitting zou nemen als lid van den Amsterdamschen gemeenteraad. In de klingen van den kerkeraad heeft de candidatuur Ekering en zün verklaring dat hü (gekozen) zitting zou nemen, ont stemming gewekt en in de vergadering van den kerkeraad is over deze zaak in den breede gediscussieerd. Aan deze discussie heeft ds. Ekering deelgenomen, waarom trent hy meende den kerkeraad geheimhou ding te kunnen opleggen. Daartegen is ver zet gerezen en de kerkeraad heeft zich het recht voorbehouden om in het officieel ver slag van zün vergadering te publiceeren, wat hü noodig acht. Het slot der discussie is geweest, dat de kerkeraad met groote meerderheid van stemmen heeft aangenomen een motie, waarin de meening wordt geformuleerd, dat het ongewenscht moet worden geacht, dat een predikant het mogelijk acht zyn ambt als predikant te combineeren met het lidmaatschap van den gemeenteraad. Het zal nu de vraag zün, wat 4s. Ekering Tezamen 66.000 personen Het aantal is ongeveer 18.000 hooger dan in de overeenkomstige verslagweek van 1938. Aangenomen, dat bü de werken van groep a de directe tewerkstelling per man mede brengt een tewerkstelling in het vrüe be drijf van 0.4 man en bij de werken van groep b van 1.8 man, was in totaal door overheidshulp tewerkgesteld ruim 91.000 man. JAARVERSLAG VAN „ONZE VLOOT". Aan het jaarverslag van de Koninklijke Ned. vereeniging „Onze Vloot" over 1938 is het volgende ontleend: Evenals in het jaar 1937 mochten wij een toenemende belangstelling in onze vereeni ging ondervinden, hetgeen om. blijkt uit het toenemen van het ledental met 1935, zoodat de vereeniging op het einde van het verslagjaar 8858 leden telde. Opnieuw spant de afdeeling Den Helder de kroon, doordat het ledental met 1068 toenam. Van 24 af- deelingen ging het ledental vooruit, terwijl van de overige afdeelingen het ledental gelyk bleef of verminderde. In het najaar van 1938 rüpten plannen voor de oprichting van een afdeeling te Brussel en deze afdeeling kwam in Januari 1939 tot stand. Zü telt nu reeds ongeveer 125 leden. Tevens vermelden wy, dat sinds korten Mjd een afdeeling te New York in het leven is geroepen. De onkosten van het orgaan, die in het jaar 1937 f. 4779 bedroegen, zy'n in 1938 met f. 1200 vermeerderd, hetgeen vooral zijn oorzaak vindt in de groote re oplaag en in het opnemen van een grooter aantal foto's. Op elke origineele verpakking vindt U deze garantie. Deze met deslcufidige zorg samengestelde American Cigarette heeft de bijzondere eigenschap iedere keelprikkeling te ver mijden; zij verkwikt door haar zachten aangênamea smaak 20 stuks 25 cL TOASTED AMERICAN CIGARETTES 2086 (Ingez. Med.) BATAVIA. 21 Juni. (Aneta/A.N.P.) Tij dens een zeer druk bezochte betooging over de maritieme defensie van Indië hebben verschillende personen het woord gevoerd, t.w. de heeren Van Ardenne, Kerstens, Kuilman, Verboom, Van Dunne en Zent- graaff. De bijeenkomst stond onder leiding van den voorzitter van het hoofdbestuur van de Vaderlandsche club. den heer Van Holst Pellekaan. Op deze bijeenkomst is, onder applaus, de volgende motie aangenomen: „De ingezetenen van Nederlandsch-Indië gehoord de uiteenzettingen van verschillen de sprekers, het ernstig betreurend dat tot dusverre de weermiddelen in Indië vol strekt onvoldoende zijn voor het waarbor gen van de onschendbaarheid van dit grondgebied, overtuigd dat in verband met internationale gebeurtenissen een besten diging van dezen toestand blijk zou geven van een blijvende miskenning van een van de voornaamste plichten van het Konink rijk der Nederlanden, spreken als hun vaste overtuiging uit dat met den meesten spoed moet getracht worden dit verzuim te her stellen en Indië een weermacht moet gege ven, welke in behoorlijke verhouding staat tot de geweldige belangen, welke hierbij zijn betrokken, en in het bijzonder: zoo spoedig mogelijk over te gaan tot verster king van de vloot in den geest van de on langs officieus gepubliceerde vlootplan- nen." VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN. 21 Juni. Tarbot 46—35; Tong 94—64; Heilbot 120—100 ct. per kg.; Griet 21—15; Groote schol 24; Mid del schol 20: Zetschol 2413.50; Kleinschol 20 8: Bot 16.505.50; Schar 93; Tongschar 24 16; Poontjes 3.60—2: Groote schelvisch 22.50 —19; Middel schelvisch 18.5017 Idem; Klein- j middel schelvisch 157.50 idem; Kleine schelvisch 916 Idem:' Groote gul 138.50 id.; Kleine gul 113.30 idem; Wijting 62.70 idem; Makreel 5.603.70 idem:; Kabeljauw 5623 p. 125 KG.; Vleet 2 10 p. stuk; Leng 1.50—0.95 per stuk; Koolvisch 8360 ct. per stuk. Besomming trawlers: Gerberdina Johanna, IJm. 38. 475 manden, f.3470; Caroline. IJm. 26. 635 manden, f.2860; Cornelis. IJm. 15. 415 man den. f.2840; Hollandia. IJm. 78. 255 manden, f.2460; Maria, IJm. 95, 265 manden, f.1990. Besomming kotter: S. 142 f.805. Besomming loggers: KW. 76 f.1560; KW 78 f.1550; KW. 155 f.575; KW. 28 f.530; KW. 69 f. 350. VLAARDINGEN, 21 Juni. Vertrokken ter haringvisscherij KW. 68. DE WERKING VAN DE KRAKATAU. BANDOENG. 21 Juni. (Aneta A.N.P.) De Krakatau werkt, nog steeds. Gisteren zijn van des morgens zes tot des avonds zeven uur 615 erupties geregistreerd, waarbij vast materiaal tot 1500 meter omhoog werd ge slingerd. De eruptiewolk zelve steeg tot 6000 meter. Er is veel asch gevallen. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. Aanvoeren van stalkoeien op de slachtvee- markten thans aanmerkelijk korter. Op de slachtvee-afdeelingen was begin dezer week het aanbod in het algemeen wat korter, terwijl het. vee uit de weiden thans sterk domi neerde. Dit wil dus zeggen, dat het stalvee thans op raakt Het wordt tijd! De Bond van Veeweiders en Veemesters begon zich reeds ernstig ongerust te maken over de slachtvee- prijzen en richtte reeds een telegram naar den Minister van Economische Zaken om spoedig 2e en 3e soort slachtvee uit de markt te nemen ter inblikking. ten einde een verdere instorting van de prijzen te voorkomen. Het ligt voor de hand. dat- de ruime aanvoeren van den laatsten tijd verband houden met den slechten weide- stand. maar nu het stalvee bijna op is. en cr wat regenwater is gevallen, valt te voorzien, dar er de eerste twee maanden geen overtollig - op de slachtveemarkten zal komen. Wij gelooven dan ook niet. dat er voor oepie. ber aan een dergelijke afname in het groot, behoefte bestaat. Zijn wij goed ingelicht, dan wordt ongeveer September met een even- tueele overname begonnen en zeker niet eerder. De handel verliep, zoowel in minderen als vette en nuchtere kalveren begin dezer week redelijk goed en alles wat vaster in prijs. In gebruiksvee was de handel onveranderd stil. maar niet lager in prijs. Het wolvee werd eveneens behoorlijk en flink prijshoudend geplaatst en aangezien de Centrale nog doorgaat met koopen is de verwachting voor a.s. Vrijdag gunstig. Maandag zijn op Texel van dc 270n -,tuks weidelammcren weer niet minder dan 17no door dc Centrale aangekocht. Vermoedelijk zyn dit de laatste daar men op Texel thans bnna is uitverkocht. De varkensprijzen zijn door de maatregelen der Centrale begin dezer week met gemiddeld I cent per pond gestegen.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9