Uit den Leidschen Raad Pijn Instantine BINNENLAND Naar de T.T. Races 80sfe Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 20 Juni 1939 Derde Blad No. 24304 750 maal door de lucht naar Indië Een zeer rustige zitting De potplantencultuur in de Over-Betuwe 't is van De wereldtentoonstelling te New-York De weg onder de Maas Men vloog 450 maal den aardomtrek Bij na 20.000 passagiers vervoerd. u ïtu,. FINANCIEN Philips-dividend 11% JNfi IN IITTIREN, DAGBLADRECLAME 12o. Voorstel tot het wijzigen van de ver ordening, betreffende de wedden van amb tenaren in dienst der gemeente Lelden, roor zooveel betreft de salariëering van de jieteropnemers-geldophalers bli de Licht- labrieken en de indeeling van de betrek- jlne van Directeur van den Gemeentelijken Helnigings- en Ontsmettlngsdienst. (104) Bij art. 1 zegt de heer ELKERBOUT, dat sinds Sept. 1037 een nieuwe regeling is inge voerd bij de Lichtfabrieken inzake het me ter-opnemen etc. gelet op de zwaarte van dezen dienst, waaraan een premie-regeling. Het G.O. verwierp echter dit systeem en spr. taat uitvoerig na. hetgeen verder zich heeft algespeeld. De zaak bleef hangende tot 25 April 1939, en nu wordt voorgesteld als be gindatum 1 Jan. 1939 in plaats van 1 Sept. 1938 gelijk de wethouder had toegezegd in liet G. O. Waarom is dit? Do heer OOSTVEEN steunt den heer El- terbout in zijn uiteenzetting. De VOORZITTER meent, dat van een toe ging van den wethouder geen sprake kan ïjjn, slechts zou hij het bepleiten. Spr. zet dsn nader uiteen, waarom het college den datum van 1 Sept. 1938 niet aanvaardde, handhavend het algemeen principe van te rugwerkende kracht tot uiterlijk begin van het jaar, terwijl bovendien toch een zekere vergoeding voor betrokkene bleef. De heer ELKERBOUT houdt vol, dat de wethouder wel toezegging deed. Misschien niet daartoe gemachtigd, doch men moet rich toch aan wederzijdsche afspraken in het G. O. houden. Of was de wethouder on gesteld, toen B. en W. deze zaak behan delden? Hij stelt voor als begindatum 1 Sept. 1938 te nemen. Dit hoort echter bij art. 3 Kuis. De VOORZITTER meent, dat de heer El- terbout dictatoriale neigingen heeft, bewe rend dat het college en den raad dus een voudig het G. O. moeten volgen. Inderdaad vras de heer Tepe niet aanwezig bij de be handeling in het college, doch dat doet niets ter zake. Het G. O. kan slechts adviseeren, niet beslissen. De heer SCHÜLLER steunt den heer El- terbout, dat de wethouder een toezegging deed, en hij meent, dat deze daarom moet worden gehonoreerd. De VOORZITTER herhaalt, dat het G. O. niet kan beslissen alleen maar adviseeren. Geen wethouder kan zich in het G. O. bin den voor het college, hoogstens in dit col lege bepleiten hetgeen hij toezegde. De heer ELKERBOUT meent, dat er toch iel zeer bijzondere redenen moeten zijn om een zoo directe toezegging van een wethou der af te wijzen in het college van B. en W. Hij ziet die bezwaren echter allerminst. De heer VAN ECK zal na eenige overwe ging meegaan met sub b, hoewel gezegd kan worden, dat als er onbillijkheden te herstel len zijn in salarissen, dan begonnen moet worden bij de lagere, doch Leiden kan zich niet losmaken van vergelijking met elders, en het loon is hier voor den directeur laag. De heer LOMBERT vreest, dat bij inwil liging ook andere hoofden van dienst zullen komen en z.i., gelet op de wetenschappe lijke kennis van den heer de Jong, als an- cerszins, niet geheel ten onrechte. Hij be houdt zich zijn stem nog voor. De heer VAN WELZEN erkent de verdien sten van den directeur, doch wil alleen mee werken, zoo zeer serieus zal worden nage- ;san of ook de andere werkers in dezen iienst niet voor hoogere salarissen in aan merking komen. De heer BEEKENKAMP meent, dat de leer Lombert blijkbaar niet weet, wat de di recteur in zijn mars heeft. Spr. zal vol gaarne meegaan met dit voorstel dat z.i. nog zeer aan den lagen kant is. Komen andere vragen, dan zal iedere aanvrage nader en ernstig moeten worden bezien. Den heer v. Weizen wijst spr. op de hooge pre mies in Rusland voor leiders. Wethouder WILBRINK gelooft, dat het wllege technische kennis en organisatori sche vaardigheid van een leider het best lan beoordeelen en vandaar juist dit voor stel. De stem van den heer v. Weizen wil spr. niet koopen voor den gevraagden prijs gelet op het onderling verband van dezen iienst met de andere gemeente-diensten. Z. h. st. wordt artikel 1 goedgekeurd (De heeren v. Weizen en Lombert willen geacht worden te hebben tegengestemd). Na eenige verdere discussie stelt de heer BEEKENKAMP voor het voorstel Eikerbout, mede onderteekend door den heer Lombert. «m te zetten in een motie, omdat anders ook voor den heer de Jong de datum van Ingang zou worden vervroegd, hetgeen niet ie bedoeling is der voorstellers. De VOORZITTER geeft echter een andere regeling om uit de impasse te komen. De heer WILBRINK wijst nog op onbil lijkheden bij aanvaarden van het voorstel- Elkerbout. Het voorsiel-Elkerbout wordt aangenomen met 1913 stemmen. Tegen de heeren Knibbe, Key, v. d. Laan, Tobé, Coster, v. Rosmalen, Manders, v. d. Reyden, Bergers, Splinter, Wilbrink, v. Stralen en Verwey. l3o. Voorstel tot het verstrekken van een (eldleening aan het Fonds voor Aanleg, Onderhoud en Beheer van Wandelparken, Leiden, ten behoeve van den bouw van theehuisje in den Leidschen Hout en tot het vaststellen van den desbetreffenden resTootingsstaat. (105) I De heer COSTER meent, dat zonder ver- j «1 A dit theehuisje nooit zal kunnen ren teeren en voorts dringt hij aan op terras- niimte. De VOORZITTER zegt, dat op terras is Urekend en niets verlof A in den weg staat. De heer VAN ECK oordeelt verloof A niet toodig. Het voorstel wordt dan z. h. st. goedge- terud. 14o. Voorstel tot het vaststellen van een '"ordening, houdende reglement van de Gemeentelijke Volkscredietbank te Leiden. "Iks ter vervanging van de verordening. De heer LOMBERT deelt het optimisme niet over de wijziging van werkwijze der inrichting, al zal er wel eenige baat bij ge vonden kunnen worden. Het zal de taak der bank verzwaren, meent hij. De heer WILMER gelooft, dat als er maar 25 pCt. gevallen geregeld kunnen worden, een maatschappelijk werkster al verant woord is. Spr. verdedigt het voorstel warm in het belang van betrokkenen, als zeer so ciaal in strekking en uitvoering. Wethouder VAN STRALEN sluit zich bij dit laatste volmondig aan. Reeds een proef in deze richting heeft prachtige resultaten opgeleverd wat spr. met cijfers aantoont, tot zegen van vele gezinnen. De heer KNIBBE betuigt zijn erkentelijk heid voor dit voorstel waarin ook het men- schelijke zoo naar voren komt. Bij art. 18 Is een amendement-v. Welzcn dat tot strekking heeft in bijzondere ge vallen een risico-premie te heffen, doch deze den geldleeners terug te betalen, indien op vastgestelden tijd aan de verplichtingen ls voldaan en het al of niet heffen niet aan den directeur over te laten. De heer MANDERS meent, dat de risico premie dan een garantie zou worden en dat oordeelt hij niet juist. De heer DE REEDE oordeelt het voorstel- van Weizen illusoir, gelet op het feit. dat de premie zoo laag is. Voor den betrokkene is het niets, voor de Bank kan het een aardig potje worden. Wethouder VAN STRALEN oordeelt het amendement ongewenscht en overbodig, naar hij nader uiteenzet en terugbetaling der risico-premie practisch onmogelijk, ge let op het doel, daarmede bedoeld, n.l. het vormen van een zekere reserve. Na re- en dupliek wordt het amendement van Weizen teruggenomen. DE KWEEKERS HEBBEN EEN GOED JAAR Hoewel men aanvankelijk gevreesd had, dat na den feilen winter en de daarop vol gende droogte de potplantencultuur in de Over-Betuwe, voornamelijk in Lent, een mislukking zou worden, bleken de feiten van den laatsten tijd hiermede gelukkig geheel in tegenspraak. De potplanten-campagne in Lent en om- I geving nadert haar einde en tot heden zijn i in de afgeloopen drie maanden ruim an derhalf millioen planten uit Lent en om- De verordening wordt z. h. st. aangenomen gevlng naar het blnnenland en deels naar het buitenland geëxporteerd. RONDVRAAG. De heer SNEL vraagt, of bij de Rioolwa ter-zuivering de stank niet is te beperken? De heer VAN ROSMALEN vestigt nog eens de aandacht op de in de Marnixstraat plaats vindende zandstuivingen. Wethouder WILBRINK zegt volle aan dacht toe. Mevr. BRAGGAAR vraagt aandacht voor eenige paden in den Leidschen Hout en meer toezicht tegen vernieling. Hierna 4.20 sluiting. 2033 Het moderne pijnstillende middel (Ingez. Med.) KLACHTEN OVER OPTREDEN DER VAKVEREENIGINGEN. De correspondent van het A.N.P. te New- York schrijft: De groote brieven-sorteermachine van de Nederlandsche P.T.T. is nu in volle wer king op de wereldtentoonstelling en trekt de groote belangstelling die zij verdient. Het heeft in de bedoeling gelegen dat deze inwerking-stelling op den openingsdag der tentoonstelling, 3 Mei, zou plaats hebben, doch het werk der Nederlandsche mecani- chiens is door het optreden van de „unions", de werknemersorganisaties, in de war gestuurd en opgehouden. Men heeft de hooge heeren der unions niet „kwaad" wil len maken en daarom is er gezwegen zoo lang de tentoonstelling niet gereed was, maar nu het zoo ver is, komt de critiek op deze houding aan alle kanten los. Onze oud-landgenoot, de sedert tiental len jaren tot Amerikaan genaturaliseerde secretaris van de Nederlandsch-Ameri- kaansche Kamer van Koophandel, dr. Neil van Aken, heeft over deze kwestie een zeer hartig en onomwonden woord doen hooren. Hij zeide onder andere: „moeilijkheden en wrijving met de arbeiders hebben het de buitenlandsche deelnemers aan de we reldtentoonstelling zoo moeilijk gemaakt, dat geen van hen nog geneigd is weer aan een tentoonstelling in de Vereenigde Sta ten deel te nemen alvorens déze vergeten zal zijn." Spr. heeft er de aandacht op ge vestigd dat sommige deelnemers door toe doen van de unions dubbele kosten hebben gehad dan het bedrag dat zij voor de ge reedmaking hunner gebouwen hadden be cijferd. Toen het Italiaansche paviljoen weigerde Amerikaansche koks en kellners aan te nemen voor zijn restaurant, boven den door de regeering der Vereenigde Sta ten daartoe gestelden norm, bleek den vol genden dag een deel van het meubilair van dit restaurant vernield te zijn, zoodat er dag en nacht gewaakt moest worden. Italië heeft zes electrotechnische ingenieurs noo- dig gehad om een speciale montage te ver zorgen. Onder pressie van de electrical wor kers union moesten zes leden van deze union „ter compensatie" op de loonlijsten worden geplaatst, die zonder dat zij een instrument of werktuig ter hand hebben genomen weekloonen van250 tot 300 dollar moesten ontvangen. Roemenië had aan de union-menschen een minimum van 200 dollar per week te betalen, een loon dat dikwijls opliep tot 300 en 400 dollar. Zooals gezegd: nu de unions van het tentoonstellingsterrein verdwenen zijn ko men de' klachten eerst recht los. En het ziet er naar uit dat nu dr. Van Aken de kat de bel heeft aangebonden de muis nog wel een staartje zal krijgen. Want zooals te begrijpen is. heeft dit alles ook in Ame- rikaanschen kring groote ergernis gewekt. Werkzaamheden aan Rotterdainsche tunnel vorderen gestaag. In de Waalhaven is het een en al bedrij vigheid. Het eerst te zinken tunnelstuk, dat tegen het ventilatiegebouw op den rechter- Maasoever zal aansluiten, is thans geheel gesloten. De stalen, waterdichte bekleeding van het dek ts aangebracht en thans wordt dit stuk op waterdichtheid beproefd. Op eenigen afstand van den steiger, waaraan de eerste zes tunnelstukken wor den gebouwd, ziet men een aantal palen tot diep onder den waterspiegel van de Waalhaven staan. Hier wordt de plaats in gereedheid ge bracht, waar het eerste tunnelstuk ais proef zal worden neergelaten en door middel van de pooten en hydraulische vijzels op de be tonnen onderiegplaten zal worden afge steld, waarna het door middel van de on- derspoelingsmachine zal worden onderstopt. Een en ander geheel op de manier, zooals dit later in de baggergleuf zal moeten geschieden. Op den linkeroever gaat het werk even eens met voortvarendheid door. Nabij het ventilatiegebouw is een gedeelte van den bouwput voor de landtunnel tusschen de wanden op definitieve diepte gebracht. Aan de andere zijde van den gesloten oprit, nabij het portaal dus, wordt hard ge werkt en hier zijn van een gedeelte van de tunnel de vloer en de opgaande zijwanden reeds voltooid. Op het ventilatiegebouw heerscht groote bedrijvigheid, daar men tracht zooveel mogelijk klaar te komen, voordat dit gebouw als een eiland in het water zal komen te staan. Op het bouwterrein aan de Velgersdijk- straat, waar het verkeersplein op den lin keroever wordt aangelegd, begint thans eenige teekening te komen. De betonnen palen zijn gTOotendeels ingeheid en binnen kort zal hier het betonwerk eer. aanvang nemen. Aan de Heische haven vordert het werk aan het laatste drietal tunnelstukken re gelmatig. De stalen mantels zijn gereed, de bewapening voor vloer en wanden zijn ge steld en de betonmolen is weer in actie gekomen om in drie weken bijna onafge broken arbeid het beton voor de drie vloe ren te mengen. Zoo nadert het werk op dit werkterrein zijn einde. De prijzen waren van dien aard, dat zij alle verwachtingen overtroffen. Nog zelden hebben de kweekers een zoo goed jaar gehad. PRINSELIJK PAAR VRIJDAG SOESTDIJK TERUG. OP Het prinselijk gezin is gistermiddag scheep gegaan aan boord van de ..Piet Hein" voor een boottocht van eenige dagen Vrijdag a.s. zal de prinselijke familie op Soestdijk terugkeeren. TH. F. M. SCHAEPMAN KAMERLID. In de vacature Van der Putt. Na het bedanken van den heer De Wfj- kerslooth de Weerdesteijn heeft het cen traal stembureau in de vacature Van der Putt tot lid van de Tweede Kamer be noemd verklaard den heer Th. F. M. Schaepman. CONTINGENTEERINGEN. Het motief voor beperking invoer roggeboem en roggemeel. Ingediend zijn wetsontwerpen houdende bekrachtiging van Kon. besluiten tot rege ling van den invoer le van garen van hen nep en van koord en touw, 2e van zakdoe ken en 3e van roggebloem en roggemeel. De beperking van den Invoer van rogge- bioeim en roggemeel werd bij Koninklijk besluit van 29 April 1939 met Ingang van 1 Mei 1939 voor het tijdvak van een jaar wederom ingesteld. Het motief voor de wederinstelling van deze contingenteering was een scherpe da ling van de prijzen van roggebloem en rog gemeel uit een bepaald land, evenwel zon der dat de prijs van de grondstof rogge met een aequivalent bedrag was gedaald. De invoer uit dat land nam dientengevolge sterk toe, waardoor de Nederlandsche me taalindustrie op ernstige wijze benadeeld dreigde te worden. De minster was derhalve van oordeel, dat het gewenscht was, de inwilliging te bevorderen van het verzoek van de geza menlijke Nederlandsche Meelfabrieken tot wederinstelling van de contingenteering van roggebloem en roggemeel. Als basistijdvak werden de jaren 1937 en 1938 aangenomen, terwijl het proportio neel percentage op 100 pet. van het bruto gewicht werd vastgesteld VERSPREIDE BERICHTEN. De gewone audiëntie van den minis ter van Justitie zal op Vrijdag 23 Juni a.s. niet plaats hebben. Bij K. B. is met ingang van 29 Juli bij het Kon. Ned. Ind. leger benoemd tot ge- neraal-majoor bij het wapen der infante rie de kolonel J. J. Pesman. te Assen op 1 Juli per luxe touringcar, 3 gld. p. pers. retour. Auto-Reisbureau „BOLHUIS" LEIDEN - APOTHEKERSDIJK 2 - TEL. 362 NOORDWIJK - TEL. 251. 2046 (Ingez. Med.) EERSTE TUNNELSTUK VOOR PROEVEN GEREED. Over den stand der werkzaamheden aan de Maastunnel te Rotterdam kan het vol gende gemeld m'den: Op den rechteroever wordt thans met H| kracht gewerkt aan het afbreken van den houdende reglement van de Gemeentelijke kademuur voor het ventilatiegebouw, opdat Hulpbank. (94) De heer LOMBERT vraagt of bij aanvaar- ten van dit voorstel tevens beslist is tot •anstelllng van een maatschappelijk werk er? Voor dit laatste zou z. i. het oordeel "n den raad eerst gevraagd moeten worden .Wethouder VAN STRALEN zegt, dat de ?ter Lombert dc verordening toch geheel "dei de loupe kan nemen Een meer sociale J, e H V» UUll IT v_/ ,v I, ■•rekking aan deze instelling te geven is de het circulatieplein aan den jfcet, wat spr. nog eens uiteenzet. Contact wordt met kracht voortgezet, rilde gebruikers is noodzakelijk, daarvoor telde maatschappelijke werkster noodig zijn de baggermolen straks de geul, die in de rivier steeds gedeeltelijk is gegraven, verder tot het ventilatiegebouw kan doorbaggeren. Ook aan de roltrappenschacht. welke tot diep onder den waterspiegel reikt, wordt op volle kracht gewerkt, want deze moet ge heel gereed zijn voordat de grond, die de schacht nog van de rivier scheidt, kan worden weggenomen. Ook het werk voor Westzeedijk De onder- Gistermorgen heeft de Indië-lijn der KLN. een jubileum gevierd. In allen eenvoud want zonder feestelijk vertoon is Viruly van Schiphol vertrokken om de 750ste vlucht naar Indië uit te voeren. De regelmaat, waarmede driemaal per week de Indië-vliegtuigen hun verren tocht aanvangen, doet bijna vergeten hoe kort geleden het is, dat het luchtverkeer tus schen Nederland en Indië werd begonnen. De geschiedenis van de Indië-lijn strekt zich uit over nauwelijks vijftien jaren. In 1924 was de eerste vlucht met Van der Hoop en Van Weerden Poelman, twee en een half jaar later de tweede vlucht met Geysendorffer en Scholte en den heer Van Lear Black als passagier, en toen volgden de vluchten elkaar steeds sneller op: Koppen met de .Postduif", de vier vluchten in 1928 om de toestellen der K.N.I.L.M. over te brengen en de aanvang van den geregelden dienst. In 1930 vloog reeds eenmaal per 14 dagen een Fokker F 7b naar Indië en terug. Met een gemid delde snelheid van 160 K.M. per uur werd de reis in 12 dagen afgelegd. Pas in 1931 werd zeer geleidelijk over gegaan tot het medenemen van een radio. Dc goedgevulde pantry van tegenwoordig, waaruit de steward een uitgebreide lunch en tal van koele dranken weet te servee ren, was in eersten aanleg reeds aanwezig doorgangen en de opritten beginnen zich ld.w z. wanneer het meeliep, was er koude hier reeds duidelijk af te teekenen. re'P et'n tros bananen aan boord. In October 1931 werd de weekdienst in gevoerd. De Fokker F 12 met een kruis snelheid van 185 K.M. per uur kwam in dienst en werd in den daarop volgenden zomer vervangen door de Fokker F 18, die plaats bood aan 4 passagiers bij een kruis snelheid van 205 KM. per uur. Gedurende drie jaren werd de Indië-lijn op deze wijze door de KL.M, geëxploi teerd, totdat in 1935 het nieuwe materieel, de Douglas DC-2 op deze route zijn intrede deed. Tegelijkertijd werd een tweemaal wekelijksche dienst ingevoerd. De driemaal wekelijksche dienst, zooals deze tegen woordig bestaat, werd tenslotte in October 1937 ingesteld. Tegelijk werden de DC-2 vliegtuigen vervangen door de grootere Douglas DC-3 machines. De reistijd is nu 5'dag. de gemiddelde snelheid is 260 KM. per uur, terwijl er plaats ls voor elf pas sagiers. De aanvang van de 500ste vlucht werd in den ochtend van 13 November 1937 op Sohiphol feestelijk gevierd. De posterijen voorzagen daarenboven de brieven van een bijzonderen stempel. Wanneer de frequentie op deze lijn niet gewijzigd wordt, dan wordt in begin 1941 dc duizendste vlucht gevierd. Een der belangrijkste dagen in de ge schiedenis van de verbinding met Neder- landsch-Indië was 5 Juni 1937: toen werd n.l. het luchtrecht voor brieven afgeschaft en kwam het groote voordeel van een snelle verbinding tusschen het moederland en de koloniën eerst goed tot zijn recht. Sinds de eerste vlucht werd door de K.L.M. langs de Indië-route ruim 21'/i mil lioen K.M. gevlogen, dat is 450 maal den aardomtrek Het passagiervervoer nam vooral in de laatste jaren buitengewoon snel toe. Bijna 20.000 passagiers maakten van de verbinding gebruik, terwijl in totaal ruim 1 millioen K.G. post en goederen werden vervoerd. 2476 (Ingez. Med.) OP PREFERENTE AANDEELEN 7%. Directie en commissarissen van de N. V. Phi lips' Gloeilampenfabrieken zullen aan de jaar- lijksche algemeene vgeradering van aandeel houders voorstellen over het boekjaar 1938- 1939 een dividend uit te keeren van 7 op de preferente aandeelen en 11% op de gewone aandeelen. De Raad van Beheer der N.V. Gemeen schappelijk Bezit van Aandeelen Philips' Gloei lampenfabrieken zal aan de jaarlijksche alge meene vergadering van aandeelhouders voor stellen over het boekjaar 1938-1939 een dividend uit te keeren van 7% op de preferente aan deelen en 11% op de gewone aandeelen. SUCCESSEN DER FAMILIE VAN DEN BURG IN AMERIKA. Het is weer reeds enkele jaren geleden, dat de heer Jac. van den Burg. de bekende leeraar in het vioolspel aan de Muziekschool voor Toonkunst, die ook in Den Haag een goeden naam genoot, als dirigent van het strijk orkest Euterpe" naar Amerika vertrok, waar zijn zoon Willem van den Burg reeds sinds jaren een gevestigde reputatie genoot als solo cellist, doch tevens als dirigent. Het stemt den Nederlander steeds tot vol doening. te vernemen, dat landgenooten in den vreemde succes oogsten. Dit blijkt met vader en zoon Van den Burg het geval te zijn, getuige de ons toegezonden critieken. De heer Jac. van den Burg treedt gedurende de laatste twee jaren op als leider van „The Euterpe String Ensemble of Santa Cruz' en gaf daarmee o.a. op 22 Mei jJ. een concert, dat een vriendschappelijke beoordeeling ge noot. Gewaagd wordt ook van het vioolspel van den heer Van den Burg. die geaccompag neerd werd door zijn talentvolle dochter De- nise. welke wij indertijd ook in onze stad be luisterden. De successen van zijn zoon Willem van den Burg als „Associate Conductor of the San Francisco Symphony Orchestra", zijn buitengewoon groot. De dirigent Pierre Monteux zeide indertijd reeds van hem: „Willem van den Burg. mijn medewerker te San Francisco, neemt hier de zelfde positie ln. die ik gedurende 10 jaren met Mengelberg had. Hij is een geboren diri gent: iedere keer. dat hij dirigeert, geeft hij prachtige uitvoeringen en oogst den meest warmen bijval, zoowel van het publiek als van de critici. Ook de beroemde Leopold Stokowsky prijst zijn onloochenbaar talent als dirigent. Het concert, dat in April j.l. onder zijn di rectie plaatsvond en waarin hij o.a. Tschai- kowsky's Vijfde Symphonie dirigeerde, trok sterk de aandacht en wordt als zijn succes volste geprezen. „Ieder concert, dat Van den Burg leidt, be vestigt opnieuw de juistheid van zijn engage ment als medewerker van Pierre Monteux", aldus luidt een der zinnen uit een critiek, voor komend in de San Francisco Chronicle van 15 April j.l. Als eerste cellist van het San Francisco Sym phony Orchestra èn als dirigent daarvan, houdt- de nog betrekkelijk jeugdige Willem van den Burg hij is geboren in 1901 dus den naam van de Hollandsche musici in den vreemde hoog Het zal ongetwijfeld velen Leidenaars ge noegen doen te vernemen, dat het den heer Jac. van den Burg. die hier zoovelen in het vioolspel bekwaamde en zijn kinderen aan de overzijde van den Oceaan wèl gaat. TIJDSCHRIFTEN. ..Historia" Het April-nummer van „Historia" bevat o.m. artikelen over de Servische kerk in den loop der eeuwen <G. Smits), de Hongaarsche epigo nen van Erasmus van Rotterdam <dr. Phil. Zoltan Szende». het leger van den Prins van Oranje voor Alphen «E. v. Elk> Cornelia, de moeder der Gracchen <dr. J. Berlage), oud- Hollandsche modellen van den tempel van Sa lomo <dr. J. Zwarts) enz. Tal van illustraties verluchten den tekst. l^e ruggegraat van elk goed reclame-plan

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9