Uit Omstreken LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Dinsdag 20 Juni 1939 WEK UW LEVER-GAL OP VISSCHERIJ-BERICHTEN LUCHTBESCHERMING BENTHUIZEN. De Schietwedstrijden der B.V.L. De uitslag van den 3en dubbelen serie schietwedstrijd der B.VL. luidt als volgt: Maximum aantal punten 300: 1. G. C. Diephout 292 p., 2. J. Blijleven 289 p.. 3. Jac. Korbljn 285 p.. 4. Jac. Sprultenburg 280 p., 5. W. Mets 277 p. Eenlge dames zullen morgen ten bate van het Chr Militair Tehuis te Lelden, al hier een collecte houden. HILLEGOM. Feestelijke viering van den Speeltuindag. Zaterdagmiddag werd ook hier de Speel tuindag door de beide Speeltuinvereenigln- gen Patrimonium en Goed Wonen op fees telijke wijze gevierd. Mevr. van Nispen tot Pannerden echtgenoote van den burge meester opende op Patrimonium het tuin feest. ZIJ zelde het prettig te vinden dit feest voor de kinderen te openen en wenschte allen toe dat dit speeltuinwerk veel voldoening mag schenken, niet alleen voor vandaag, doch ook in de toekomst. Bloemen werden haar aangeboden door een der kleinste speeltuinvriendjes, waarna mevr. van Nispen tot Pannerden met het bestuur den speeltuin bezichtigde Het ge heel werd opgeluisterd met vroolijke klan ken van de Radio Centrale, terwijl de jon geren zich met de diverse toestellen best vermaakten. De diverse wedstrijden zooals blokjes rapen, zakloopen, hardloopen enz. werden op vlotte wijze afgewerkt. Om kwart over drie begon het feest op den tuin van Goed Wonen. Hier verleenden de HiUegomsche Harmoniekapel en de Chr. Gymn. Vereenlging Jahn hun medewer king. De voorzitter de heer J. J Oschats opende met een woord van welkom tot mevr. van Nispen tot Pannerden, terwijl een kleuter haar ook hier mooie bloemen aanbood. Het verheugde spr. dat de speel tuingedachte overal in den lande ingang vindt. Het doel is de jeugd te maken tot een sierraad van de samenleving. Hij dankte het bestuur en de leidster van Jahn evenals de HiUegomsche Harmoniekapel voor hun medewerking, waarna spr mevr. van Nispen tot Pannerden verzocht het feest te openen, daar de burgemeester ver hinderd was. Mevrouw van Nispen tot Pan nerden zeide, dat zij, daar de burgemeester verhinderd was zeer gaarne gevolg had ge geven aan het verzoek dit feest te openen. Zij wenschte dat de kinderen vroolljk en blij zouden kunnen spelen, niet alleen van daag doch ook ln de toekomst. De Harmo nie liet hierna feestklanken hooren. waar na de Chr. Gymn. vereeniging Jahn een demonstratie gaf. Vooral het werken van de kleuters vond zeer veel bijval, doch ook de vrije oefeningen der dames mogen ge noemd worden. Nadat de heer Oschatz allen bedankt had voor hun medewerking werd begonnen met de diverse spelen, wel ke een vlot verloop hadden. Vischwedstrijd Hillinen. De Voetbalvereeniging Hlllinen hield in de Ringvaart tusschen Hillegom en Benne- broek een onderlingen vischwedstrijd. De vangst viel over het algemeen niet mee. maar toch is er door de 40 deelnemers met groote animo gevischt. Mooie prijzen wa ren hiervoor beschikbaar gesteld. De uit slag van dezen wedstrijd luidde: 1. M. Ver kerk, 2. C. Been, 3. C. v. d. Burg, 4. Th. v. d. Jagt, 5. H. Teeuwen. 6. Th. Keijzer, 7. P Geljon en 8. G. v. d. Burg. HAARLEMMERMEER. Afscheidsavond der Middenstands cursisten. De cursisten van den te Hoofddorp ge houden Middenstandscursus kwamen in hotel De Landbouw voor de laatste maal bijeen, om onderling en van de leeraren afscheid te nemen. De geslaagde candlda- ten, het bestuur van de Middenstandsver- cemging Haarlemmermeer en de leeraren, de heeren P. de Hoog, J. Wessels en A. de Nijs en hun dames waren aanwezig. De heer C. J. v. d. Helden dankte namens de cursisten de leeraren voor de genoten lessen. Hun werd een blijvend aandenken geschonken in den vorm van een zilveren aschbak met inscriptie. De heer P. de Hoog dankte namens de leeraren en wekte de cursisten als goede middenstanders op, propaganda voor den cursus te maken. Namens de Middenstandsvereenigingen sprak de heer A. MUlenaar. Na een dank woord voor het welslagen van den cursus, zette hij het doel van den middenstand uiteen en ln verband daarmede het belang van den cursus. De gezellige avond werd verder gevuld met een dansje en het optreden van het humoristisch gezelschap Van der Heiden Starreveld. Het was een geslaagde avond! Wegverbeteringen uit veiligheidsoogpunt. Langs den Rijksweg zijn de werkzaam heden voor den aanleg van parkeerplaatsen reeds ver gevorderd. Door een groot deel van den Haarlemmermeerpolder zijn deze parkeerplaatsen klaar; een 2 meter breede baan, die door lage cementen paaltjes van den snelweg gescheiden is, hier en daar door een hekwerk onderbroken, opdat deze baan niet door de automobilisten bij den snelweg zal worden ingelijfd. Steeds meer en meer nadert de autostrada haar per fectie. Nu nog enkele E.H.B.O.-posten en telefooncellen. In den polder heeft de Sloterweg belang rijke verbetering ondergaan door de op hooging van beide bermen. Ook de verbe tering van den tocht langs den Spaarn- wouderweg moet genoemd worden. Hier aan, evenals aan de andere werkzaam heden in den polder, werken nog tientallen arbeiders. Voorloopig zal die werkgelegenheid wel blijven, want na voltooiing van deze ob jecten. wachten weer andere, zooals het maken van opritten naar en bouwen van bruggen over de Ringvaart nabil Halfweg en Sloten. De onderhandelingen hierover zijn nog gaande, doch ue groote behoefte aan deze nieuwe verbindingsmiddelen geeft aan het uitstel tot den bouw slechts een betrekkelijk karakter KATWIJK AAN ZEE. TERAARDEBESTELLING VAN WIJLEN DEN HEER B. DUBBELAAR. Groote belangstelling. In de zaal voor Chr. Belangen werd eerst een plechtige rouwdienst gehouden door ds. R. P. A. Rutgers, die liet zingen Ps 89 7 en 8. waarna hij naar aanleiding Jan 2 Timoth. 4 een gedachtenisrede hield, waar in hij uitvoerig beschreef, wat de overle dene geweest is voor zijn hulsgezin voor de Herv. kerkelijke gemeente en voor het maatschappelijk leven. Troost is te weten, dat hij den goeden strijd heeft gestreden, den loop heeft geëindigd en het geloof be houden. Op de Voorstraat hadden zich velen langs de trottoirs geschaard om den rouwstoet tc zien voorbijtrekken. Op de begraafplaats was een groote me nigte verzameld om den doode de laatste eer te bewijzen. Daar waren vertegenwoor digd de Kerkeraad van de Herv Gemeente het bestuur van de Herv. Scholen met hoofden der scholen, regenten van het Weeshuis, van welk college de overledene vroeger deel heeft uitgemaakt. Vier ouderlingen, twee leden van het schoolbestuur en twee bestuursleden van de Zondagsschool ..Het Mosterdzaadje" droe gen het stoffelijk overschot grafwaarts. Bij de geopende groeve stonden opgesteld een 70-tal leerlingen van de Zondagsschool, af- deeling Oost, waar de overledene onderwij zer aan was Toen de kist in den kelder neergelaten was zongen zij onder leiding van mej. C. M. Ellermeljer „Boven de starren". Ds. Fr. J. Broeljer herinnerde aan het laatste gesprek dat hij met broeder Dubbe- laar had. Deze wist. dat zijn pelgrimsreize weldra ten einde zou zijn, dat hij aan de poort des doods stond, maar hij wist óók, dat Jezus Christus zijn deel was. De schei ding is nu voltrokken en voor de weduwe en de kinderen is dit oogenblik het pijn lijkst. Spr. ging na, welke plaats hij in den kerkeraad heeft ingenomen. In hoeveel ge zinnen heeft hij niet woorden van troost gesproken, wat velen zich zullen herinne ren. Als Christenen staan wij bij deze ge opende groeve, niet als treurenden, hoewel wij toch dit gemis gevoelen. Niemand kan beter troosten dan Christus. Wij zullen hem niet vergeten. Hij is thuis gekomen en wij staan nog voor dien strijd. God geve. dat in menig hart het gesproken woord van Dub- belaar blijve voortleven. Nadat spr. een dankgebed had uitgesproken werd aan het graf gezongen Gez. 130 6. De heer B. Vis dankte namens de familie. In de zaal van Prot. Belangen terug ge komen, voerden nog enkele sprekers het woord. Ds. Rutgers deelde mede. dat ds. P. Pras wegens ongesteldheid niet aanwezig kon zijn. De heer P. Siderius sprak namens den kerkeraad en liet uitkomen, hoe Dubbelaar met zijn rustigen aard en zijn helder ver stand zijn taak als ouderling heeft verricht De heer J Volbeda sprak namens het begtuur der Herv. Scholen. De overledene was commissaris van het bestuur aan zijn school. Daarom bracht spr woorden van dank voor alles wat Dubbelaar in het be lang der scholen gedaan heeft. Spr. Hef zingen Ps. 25 6 De heer C Bloot, 2e voorzitter van de Zondagsschool „Het Mosterdzaadje", be schreef, wat de overledene beteekende voor deze Zondagsschool; wij zullen hem daarom noode missen. De heer L. van Beelen sprak waardee- rende woorden als mede-wijk-ouderling en als vriend. Hij richtte ook eenlge woorden tot de weduwe en de kinderen. Spr. liet zin gen Gez. 130 6. Ds. Rutgers dankte namens de familie de verschillende sprekers voor de goede woorden, die aan den overledene gewijd, waren. Dat God, aldus spr., de weduwe en de kinderen moge sterken. De ouderling G. van Rijn sprak het dank gebed uit, waarna staande gezongen werd Ps. 72 11. Visscherij-examens. Bij de in de Vlsscherijschool alhier ge houden examens zijn geslaagd voor het dienstdiploma „kaartpassen" de schippers: D. van Duyvenbode van de KW 69, T. de Haas van de KJW 52. W. Krijgsman van de KW 162; en de stuurlieden H. Messemaker van de KW 127, C. de Vreugd van de KW 35; allen van hier. Uit Noordwijk aan Zee de schipper Jac. Vink van de IJM 112 en S. Klinkenberg. C. Heemskerk. Tot mede docent der afd. Katwijk e.o. der Ned. Ver. E.H B.O. is aangesteld dr. L. Borleffs alhier. De heer H. Lourier, tijdelijk onder wijzer te Leiden, die ook eenige keeren tijdelijk onderwijzer geweest is aan de O. L. School alhier, is met ingang van 1 Juli a s. benoemd tot onderwijzer te Den Haag. LEIDSCHENDAM. Raadsstukken. Het bestuur van de EK. Jongensschool aan den Damlaan heeft de medewerking van de gemeente verzodht op grond van de bepalingen der L.O. wet 1920, tot verbete ring van de speelplaats en vergrooting daarvan. De verbetering bestaat in het aan brengen van beschutting en beschoeiing en aansluiting van deze school op het ge meenteriool. B. en W. stellen den raad voor deze medewerking te verleenen. In de raadszitting van 18 Januari j.l. is bij behandeling van de begiroothig Electri- citeibsbedrijf voor het jaar 1939 besloten op een adres van den Bond van RK. Groote Gezinnen een reductie op het electrleiteits- tarief te verleenen, waardoor het verlies f. 800.— bedroeg. Thans hebben Ged. Staten besloten hieraan hun goedkeuring te onthouden. Dit college deelt mede, dat nog steeds f. 50.000 extra- en belastingbedragen voor 1939 moesten worden geraamd, zoodat prijsgeven van Inkomsten niet kan worden gedoogd en zij niet bereid zijn hieraan hun medewer king te verleenen. B. en W. geven den raad in overweging de reductie weder in te trekken en tevens aan enkele verlangde wijziginge in de be grooting te voldoen. Teraardebestelling van den heer J. F. van Vliet. Gisterochtend is onder groote belangstel ling op de R.K, begraafplaats ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer J. F. van Vliet, voorzitter der Ooöp. Maalderij en Aankoopvereeniging Nooit Gedacht G.A. alhier. De kerkelijke uitvaartdienst werd geleid door pastoor Kamimers. die dit ook op de begraafplaats deed. Bij dit laatste werd hij geassisteerd door twee zoons van den over ledene. die geestelijke zijn. Op het kerkhof waren aanwezig naast de talrijke familie, bestuur, raad van commis sarissen, personeel en oud-personeel van Nooit Gedacht. De baar was gedekt door een tweetal bloemstukken, waarvan een van het bestuur en den raad van commissarissen der Coö peratie. Geslaagde toclit van Ouden van Dagen. Voor een honderdtal oudjes van dagen en gebrekkigen had het comité voor auto tochten wederom een tocht georganiseerd. Ditmaal is de leis gewéest via Amsterdam naar het Gooi en vandaar over Soestdijk naar de Pyrvmjce- van Austerlitz. In deze laatste plaats werden aUen onthaald, waarna ,de terugtocht werd aanvaard thans over Utreuht. Woerden en Alphen. zoodat men te 9 uur hier weer aankwam. NOORDWIJKERHOUT. Auto vernield. Dr. Janssen van -het St. Bavo-gesticht alhier, had het ongeluk met zijn auto te rijden tegen een stilstaande vrachtauto. Zijn auto werd geheel in elkaar gedrukt,, Het bedrag dat hier ten bate van het od te richten Militair Tehuis is gecollec teerd, is thans tengevolge van enkele na gekomen giften omstreeks f 176 geworden. OEGSTGEEST. Keuring der Geitcnfokver. O. G. V. Op een door den heer H. v. d. Mey gratis beschikbaar gesteld terrein aan den Rijn- zichtweg heeft de geitenfokvereeniging O. G. V. een stamboekkeuring gehouden voor geiten van bij deze afdeeling van den Bond aangesloten leden. Deze keuring trok veler belangstelling. Het totaal aantal aangevoerde geiten be droeg 40, w.o. een prachtcollectie twee-ja rige dieren. Bijzondere vermelding ver dient de groep overjarige geiten waarvan, naar de keurmeesters, de heeren H. Roest, voorzitter van den Prov. Bond van Geiten- fokvereenlgingen en S, de Jong. ass. Rijks- veeteeltconsulent te Den Haag, verklaar den, dat in tegenstelling met andere keu ringen van afdeelingen van de hier aange voerde dieren, niet één exemplaar in aan merking kwam voor afkeuring. Vooral bij de twee-jarige geiten waren bijzonder mooie exemplaren. Naar aanleiding van deze uitspraak mag dan ook worden aan genomen, dat de leden van de O.G.V. een parig streven naar een zoo hoog mogelijk opvoeren van het geitenras. Voor deze keuring was een groot aantal nuttige prijzen aangekocht. Deze werden na afloop uitgereikt aan de volgende win naars: Overjarige wit ongehoomd: le pr. Pos- tuma; 2e pr, J Star; Je pr. J. Star; 4e pr. Sassen: 5e pr. J. Slootweg; 6e pr. V. v. d. Voort. Overjarige wit gehoornd en bont: le pr. Arents; 2e pr, J. Slootweg; 3e pr. V. v. d. Voort; 4e pr. P. v. d. Mey; 5e pr. W. v. d. Sleet. 1-Jarlge wit ongehoornd: le pr A Sie- ders; 2e pr. A. Sieders; 3e pr. J. de Vet. 1-jarlge wit gehoornd en bont: le pr. H. v. d. Hoeven. In de afdeeling lammeren werden de vol gende prijzen toegekend: le pr. A. Maat; 2e pr. Postuma; 3e pr, F. de Jager; 4e pr. H. v. d. Hoeven; 5e pr. Stijger. Vereeniging voor de Luchtbescherming. Naar wij vernemen Is het dagelijksch bestuur der Ver. voor de Luchtbescherming alhier, als volgt samengesteld: Mr. dr. L. Sprey, voorzitter; J. de Visser, Terweeweg 118. secr.; D. H, Walburgh, Schmidt, penningmeester. RIJNSBURG. Burgerlijke Stand. Geboren: Anna, d. van H. v. Egmond en A. de Mooy Willem, z. van L. A. v. Delft en A. de Mooy Teunls Jan z. van G. v. Delft en G. de Best Cornells Willem, z. van C. C. v. Belle en E. v. Delft. Overleden: P. Brussee 80 j. echtgenoot van P. Plokker. De speldjesverkoop ten bate van het Roode Kruis heeft in deze gemeente f45.36 opgebracht. SASSENHEiM. De vuilberging aan de Oosthaven Zooals wij reeds berichtten, is het be graven van vuilnis in den Kooipolder stop gezet en wordt dit tijdelijk opgeslagen aan de Oost-Haven. Dit lean natuurlijk niet van langen duur zijn, zoodat ln afwachting van een vergunning om weder op den ouden voet door te gaan, naar een oplos sing gezocht wordt. Men meent in het verkrijgen van de Sassenheimsche sloot, waardoor een ge deelte gedemipt zal worden, een oplossing gevonden te hebben en wil het vuil in dat gedeelte storten. Een groot bezwaar ls evenwel het ontbreken van een geschikten weg voor auto's naar die sloot. Afkeurenswaardige vernielzucht. Op een zolder boven de smederij van den heer E„ aan de Molenstraat, is een aantal duiven gehuisrvest. Dit feit ls oorzaak ge worden van baldadigheid en vernielzucht van een 4-tal jongens van 1015 jaar. Toen de heer E. zich 's morgens naar zijn werkplaats begaf, bleek een tuimel raam, dat zich 2 meter boven den grond bevindt, tc ztjn geopend Ook de deur, die toegang geeft tot den zolder, was geopend. Een aantal nesten was van eieren be roofd. Verder werd niets vermist. De politic stelde een onderzoek in. Spoe dig waren de daders opgespoord, die na verhoor bekenden. en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever- gal ln uw Ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende ls. ver teert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam ls vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lap middelen. U moet CARTER S LEVER-PIL LETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de lever-gal tc doen vloeien. Elscht Carter's Lever-Plllet jes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. 1221 (Ingez. Med.) VOORHOUT. MET DE VOORHOUTSCHE OUDEN VAN DAGEN OP STAP! De eerste tocht een groot succes! Gistermiddag omstreeks half twee reed een drietal touring-cars van de firma Beuk uit Noordwijk onze gemeente binnen, voor de reis met de Ouden van Dagen. In navol ging van andere gemeenten, heeft men ook in onze gemeente gevoeld, dat onzen Ouden van Dagen een dergelijk tochtje moest wor den bereid. Het comité „Voorhout Vooruit" dat, gezien het slagen van voorgaande festiviteiten, zijn naam eer aan doet, is er dan ook toe overgegaan een dergelijken tocht te organlseeren. Het is gelukt aan 73 personen boven 65 j. een dag te bereiden die nog lang in herinnering zal blijven. Nadat de oudjes waren opgehaald, vond de start plaats, vanaf het „Soldaatje" Be gunstigd door zeer aannemelijk weer ging de tocht naar Sassenheim, waar men over den Warmonderdam den Nieuwen Rijks straatweg opreed in de richting Schiphol. Het comité en eenige dames mochten zich van dit oogenblik af reeds verheugen in de verwonderende uitroepen van vele oudjes, die voor het eerst in hun leven deze groote verkeersverbetering mochten bewonderen en dachten: „Wat is de wereld toch groot." Met het vooruitzicht om óók eens de vlieg machines op „den grond" te zien, kwam men te Schiphol aan. waar allen vol be wondering de Ujntoestellen van de K L M. zagen opstijgen en dalen. De „wereldreizigers" werden hier vergast op een tractatie naar het bekende „Kopje van Bloemendaal". waarna ln een restau rant gegeten werd. De heer F. M. Ange- vare memoreerde, dat het denkbeeld, om ook eens wat voor de ouden van dagen te doen, op schitterende wijze is verwezenlijkt door het koene werk van het comité .Voor hout Vooruit". Velen hadden over de plan nen van het comité de schouders opgehaald, doch thans mag men zich gelukkig prijzen over het wélslagen van dezen tocht Ook de voorzitter van het comité, de heer A. W. Deutekom. sprak ln dien geest tot de oudjes. Wel is veel critlek geoefend op dezen tocht, maar het comité mag zich thans over het succes verheugen. Hierna zongen de oudjes het „Lang zullen zij le ven" voor den bakker, die zulke heerlijke taartjes bakte en voor het comité. Hierna volgde de thuisreis, waarop sigaren en ver snaperingen werden uitgedeeld. Bij aankomst in de gemeente toonden honderden hun belangstelling. De muziek vereniging ,,St. Ceacilia" stond bij den Engelsche laan opgesteld, waarna de auto bussen met zingende passagiers en om stuwd door vele belangstellenden, mei de muziek voorop in de kom der gemeente aankwamen. Daar dankte de voorzitter van het comité allen, die tot het welslagen van dezen tocht medewerkten. In het bijzonder herdacht spr. den bakker voor diens schitte rende tractatie. De tocht was goed georganiseerd en er ontbrak niets. Ingewijden kunnen slechts begrijpen, wat voor zorgen deze dag het comité heeft gekost. Allen, die aan de voor bereiding medewerkten, hartelijk dank, doch bovenal den Schepper van al het mooie en schoone, dat bezichtigd mocht worden. Uitkeering voor den B-steun. B. en W. hebben besloten de groote uit keering van de extra hulp aan werkloozen in den vorm van kleeding, schoeisel en beddegoed te doen plaats vinden Woensdag en Donderdag as. Zij hebben vergunning gekregen bij wijze van uitzondering als overgangsmaatregel deze uitkeering óók te doen verstrekken aan hen, die ten tijde van het opmaken der rapporten door het damescomité, voor een uitkeering in aan merking kwamen, ondanks het feit, dat die personen misschien inmiddels aan het werk zijn gegaan. Door deze bemiddeling zal •derhalve geen enkele persoon kunnen wor den gedupeerd door de late uitkeering. Om teleurstelling te voorkomen zij er op gewe zen, dat eenige indivldueele gevallen, waarin volgens de aanvankelijke rapporten de steun nog niet het noodzakelijkst was óf waarin ten huize nog onvoldoende inlich tingen konden worden verkregen, eerst daags in een speciale vergadering van het B-comité nog nader zullen worden bezien. WASSENAAR. Vergadering E.D.D. Alhier werd een openlucht-bijeen komst gehouden ln theetuin Meijen- deU van de afd. Wassenaar der Ned, Bew. voor Eenheid door Democratie. Als spre kers traden op prof. ir. W. Schermerhorn over „De Taak" en jhr. mr. M. van der Goes van Natere over ..Naar een sterke democratie". De heer Carrière voorzitter van de afdeeling begroette de talrijke aan wezigen, waarna prof. Schermerhorn. uit eenzette wat E.DD. beteekent, nl. reactie verschijnsel op het gevaar, dat zich in de periode van 1933 tot 1937 voordeed. Ten aanzien van de twijfelaars heeft E.D.D. goed werk gedaan, maar nu is dc taak van de beweging anders geworden, al is ook de aanleiding tot den angst nog niet verdwenen. Spr behandelde dan de moei lijkheden aan de taak van E.D.D. verbon den, waarvan wel een van de grootste is het bezwaar tegen samenwerking van de ver schillende groepen, wegens de diepere ver schillen. Uitvoerig gtng spr, in op het be grip democratie en sprak over de mogelijk heid tot samenwerking. De practijk heeft spreker geleerd, dat samenwerken van ver schillende menschen met verschillende be grippen goed mogelijk is. dat zelfs het ge makkelijkst wordt gearbeid met hen, waar van men principieel het diepst verschilt wat spr. toeschrijft aan de gerichtheid van den menseh om santen op te bouwen, een gezindheid welke Juist uit het diepste be ginsel voortspruit. Deze gezindheid moet door E.DD worden geaccentueerd. Het is noodzakelijk de handen ineen te slaan, waarbij het gaat om méér dan de tegen stelling democratie en dictatuur. nJ. om de tegenstellingen in de democratie zelf. De kern van alles is de saneering van de ge zindheid. Spr. wekte op aan de eenheid te arbei den, een ieder voor zich. De heer van der Goes van Naters noemde zijn onderwerp een positieve leus. Positivi- teit van de democratie is noodig, waarbij de bestrijding van het kwade thans minder in aanmerking komt dan het goede doen. In verband hiermede vestigde spr. de aan dacht op het feit. dat de democratie sinds de Fransche revolutie een ander karakter aannam, waarnaar gehandeld moest wor den. Toen werden de belangen der groepen niet erkend, waardoor wij thans wilde be langen groepen kennen. Dit mag nooit lei den tot overheersching van het algemeen belang, anders volgt het uiteenvallen van het Rijk. De democratie eischt een sterk gezag. Democratie en sterk gezag zijn geen tegenstellingen, waarvan het bewijs wordt geleverd door president Roosevelt. Wan neer de democratie niet krachtig is, zal zij niet zijn. Dc laatste jaren hebben deze stel ling bewezen. Daarom, opvoeding naar het positieve, voorlichting, dat een sterke demo cratie noodzakelijk is. dat is de taak van E.DD, ZOETERWOUDE. EncyciicVherdenking van Kath. Volksbond en St. Jozefgezeilenvcreeniging. Door de afd. Leiden van den Kath. Volksbond en de St. Jozefgezellenvereeni- ging werd alhier de Encycliekherdenking gehouden. Hieraan namen verschillende afdeelingen uit de omgeving als Voorscho ten, Sassenheim, Lisse, Noordwijk en Noordwijkerhout, deel. Begonnen werd met een plechtig lof in de Kerk van St. Joannes Onthoofding in de Zuid'buurt. Hierna werd een optocht gehouden, waarin de leden der diverse af deelingen met ontplooide vaandels en ba nieren medeliepen. Ook de St. Jansfanfare verleende haar medewerking. Toen men op het terrein was gearriveerd, werd na opening met den Chrst. Groet, het „Aan U, o Koning der Eeuwen" gezongen, waar na de burgemeester, de heer H J. J. A. Smeets een openingswoord sprak. Spreker riep hierbij in de herinnering terug de ongeveer een maand geleden ge houden bijeenkomst van bet Comité van Actie „Naar de Nieuwe Gemeenschap". Hij constateerde met genoegen, dat men op den toen ingeslagen weg wil voortgaan met de herdenking van de encyclieken Rerum Novarum" en Quadragesimo Anno". Spr. hoopt, dat van deze bijeen komst een groote kracht mag uitgaan en wensoht allen een gezeUigen. maar voooral een vruchtdragenden middag. Vervolgens werd mededeeling gedaan, dat bericht van verhindering was ingeko men van pater de Beaufort, P. J. Tijssen, J. van Leeuwen en G. P. van Leeuwen. Aan mgr. Huiibers. bisschop van Haarlem werd een telegram verzonden, waarin mededee ling werd gedaan van deze encycliekher denking, de onderdanigheid werd aange boden en de apostolische zegen werd gevraagd Het woord werd hierna verleend aan den spreker, den heer Steinmetz. lid van de Tweede Kamer, de uitvoerig de toestanden naging, zooals die waren voor het uit vaardigen van de encycliek „Rerum No varum" door paus Leo XIII. waarbij de ar beiders werden aangespoord zich te orga- niseeren in katholiek verband. Tienduizen den hebben aan deze roepstem gevolg ge geven. Hoewel de arbeidstoestanden en de woningen der arbeiders veel verbeteringen ondergingen, kon toch nog niet worden geconstateerd, dat er een betere maat schappij was ontstaan, vandaar dat paus Pius XI in 1931 een nieuwe encycliek de wereld Inzond „Quadragesimo Anno". Er meet een einde worden gemaakt aan den klassenstrijd. Zonder Christelijke be ginselen ls geen sociale liefde mogelijk. Aan de opbouw van een nieuwe maat schappij is begonen. Of men dat nu noemt „Naar de nieuwe Gemeensohap" of „Geestelijke en moreele herbewape ning" doet niet ter zake. aden moeten er zijn. Het is dan ook niet een specifiek ka tholiek werk, doch een werk voor alle ge zindten. waarbij echter de eigen begin selen in het geheel niet behoeven te wor den verloochend De actie „Naar de nieuwe gemeenschap" wil een stelsel van vrede tusschen de ver schillende klassen der samenleving. Hier aan moeten allen medewerken. Men moet de Christelijke moraal in het openbare leven toepassen. Mededeeling werd nog gedaan van het ontvangen telegram van den Bisschop van Haarlem, waarin deze dankt voor de be loofde aanhankelijkheid en zijn bisschop- pelijken zegen verleent. Een dankwoord werd gesproken door kapelaan Schram.a uit Leden. Tenslotte werd door de Vereenigde Haghespelers opgevoerd het Vlaamsch tooneelspel .De Rare", dat veel bijval oogstte. Onder de aanwezigen merkten we op: pastoor G. J. Klaverweijden, pater H. V, Rooijen, de heer Angenent en Wethouder Onderwater is een algemeen belang en dus ook het Uwe Meldt U aan als lid der Ned. Ver. voor Luchtbescherming bij den secretaris der afdeeling Leiden, den heer D. C. KOK/ Rapenburg 9, Tel. 807. - Contributie naar draagkracht (minimum 25 cents 's jaars). VERWACHTE SCHEPEN. Voor de Woensdag markt worden verwacht: Caroline. IJm. 26: 280 m. makreel. 55 kisten makreel. 200 m. diversen; 150 st. stijve kabel jauw. Gcrberdina Johanna, IJm. 38: 115 m. schel- visch. 140 m. braadschelvisch. 35 m. radio. 30 m. gul. 30 m. varia. Totaal 350 manden en 250 st. stijve kabeljauw. 3—2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 7