LAATSTE BERICHTEN IEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 20 Juni 1939 De oplichtingsaffaire te Arnhem Stadsnieuivs Uitslaande brand Binnenland Buitenland De blokkade van Tientsin Verdachten staan terecht BEURSOVERZICHT LUCHTVAART MARKT bovenhuis aan de oude rijn uitgebrand. Hedenmiddag omstreeks 2 uur heeft een lelie uitslaande brand gewoed in het per ceel Oude Rijn 84, waarvan de beneden- rcrang wordt bewoond door een costu- mière. mej. v. d, L. en de eerste verdieping door een Indische familie, v. O. Twee kinderen van laatstgenoemde fa milie waren in de bovenvoorkamer aan het spelen, terwijl de vrouw des huizes in de ion de achterzijde gelegen keuken huls- houdelijken arbeid verrichtte. Het oudste der belde kinderen, oud vijf |aar, heeft daarbij zijn driejarig broertje willen laten zien, hoe men een lucifer moet aansteken. Het vuur deelde zich torbij mede aan omliggende voorwerpen en greep zoo snel om zich heen, dat toen de kinderen de kamer waren uitgesneld en hun moeder van den brand in kennis stel den er voor geen van allen nog gelegen heid bestond het huis op de gewone wijze, dus via de trap te verlaten. De moeder, de beide jongetjes en een twaalfjarig zusje moesten zich door een raam aan de achter- tijde. over tal van platte daken begeven naar de achterzijde van de huizen aan de Haarlemmerstraat waar zij een gastvrij onderkomen vonden. Inmiddels sloegen de vlammen uit de ra men en door het dak naar bulten, zoodat groot alarm werd geslagen. De politlebrand- weer onder leiding van inspecteur Couzy was rooals gewoonlijk zeer snel ter plaatse en tastte het vuur met drie stralen aan, waar- het spoedig in hevigheid afnam. Toch ton de brandweer niet voorkomen, dat de bovenverdieping geheel uitbrandde; de be nedenwoning kreeg ernstige waterschade. In beide gevallen wordt de schade door verze kering gedekt. De commissaris van politie de heer Meyer was op het terrein aanwezig. autotocht ouden van dagen. Precies op het vastgestelde tijdstip van Één uur zijn hedenmiddag ruim 400 ouden van dagen ln een 60-tal particuliere auto's tn autobussen vertrokken van de Burggra- venlaan voor het maken van hun jaar- iijkseh uitstapje, waarvan ditmaal „Groe- nendaal" onder Heemstede het doel was. Het weer liet zich gelukkig goed aanzien (al dreigde er wel een enkel wolkje)zoodat ie .«.lemming bij het vertrek al direct voor treffelijk was. Hoe de tocht verder verliep, daarover hoopt een der begeleidende dames morgen meer te vertellen. door militaire vrachtauto aangereden en gedood. Hedenmorgen om 11 uur ls op het Oude Delft de 64-jarige van B. te Delft, juist toen hij uit een woning kwam, door een passeerende militaire vrachtauto aangere den Ernstig gewond ls de mam door de politie naar het ziekenhuis vervoerd. Bij aankomst bleek hij te zijn overleden. jaarvergadering v.p.r.o. Gisteren ls op het centraal secretariaat van het vrijzinnig protestantisme te Utrecht de jaarvergadering gehouden van don vrijzinnig protestantschen radio om roep. onder voorzitterschap van d<r. N. A. Bnilnlng. De jaarverslagen van den predikant- tecretaris en den penningmeester werden onveranderd goedgekeurd Bij de bestuursverkiezing werd prof. Ir. W. Schermerhorn die volgens rooster als bestuurslid aftrad, bij acclamatie her kozen, terwijl tevens ln een reeds lang ge- Wen open gekomen plaats in het bestuur werd voorzien. Dooi' het bestuur was gehoord de centrale commissie voor het Ttlzinnig protestantisme candidaat ge steld mr. M. Moltzer te Hilversum die met ilgemeene stemmen werd gekozen. Met voldoening werd geconstateerd, dat het ledental en het aantal abonné's op het omroepblad „Vrije Geluiden" gestadig vooruit gaat. doch het bestuur van de VP.R.O. blijft het teleurstellend achten, lat nog steeds niet allen, die krachtens hun geestverwantschap bij den VPRO be- hooren, zich als lid achter hun omroep hebben geschaard verduistering bu de gemeente lichtfabrieken te gouda. Sedert eenlgen tijd was de Goudsche politie op het spoor gekomen van diefstal len van goederen uit de magazijnen van de gemeente-lichtfabriek. Deze stonden onder beheer van een magazijnmeester, die tevens chef-monteur der lichtfabrieken is. Op vermoeden dat deze chef-monteur sinds 'angen tijd materialen uit de fabriek mee- aam naar huis. stelde de polit'e een onder- roek in te zijnen huize, waar zij tot de ver regende ontdeklGne kwam, dat op zclder groote voorraad materialen en goede ren alg opgestapeld. Daar werden aangeirof ten talrijke bussen olie en benzine, straat lampen, vijlen, een partijtje schuurpapier, ron winkelinventaris gelijk, waarvan de 'aarde op circa 800 gulden wordt geschat. De politie liet een vrachtauto en een Si otcn wagen vr i cle gem: it- n ->ng 'equiieeren om alles naar het politiebureau re laten vervoeren. De 52-'arl~e r -f-monteur K. werd aar gehouden en heeft een volledige bekentenis "gelegd Het is gebleken, dat de d'efstallen zich "ebben uitgestrekt over een periode van 'ren iaren Van het gestolene is blijkbaar "e's verkocht Ook heeft de pol't'e door b t onderzoek ontdekt dat een andere won'eur zich heeft schuldig gemaakt aan verduister ng van een twaa'ftal lampen 'oor de straatverlichting. Ook deze mon- reur werd aangehouden en nadat hij bij "In verhoor een volledige bekentenis heeft "gelegd, werd hij op vrije voeten gesteld. UlterlUk is de zevende dag van de blok kade van de Britsche nederzetting te Tientsin kalm. De Britsche autoriteiten trachten een regeling te treffen, waarbij allen, die dit wenschen, per schip naar Tsjlng-wang-tau. Pel-tai-ho of andere zomerresidenties wor den gebracht. Ten aanzien van de verklaring van den Amerlkaanschen minister van bultenland- sche zaken. Cordell Huil, dat de Vereenlgde Staten verontrust zijn door de grooter af meting welke ontwikkeling van het incident van Tientsin aanneemt, schrijft de „New York Times", dat deze verklaring even tijdig als rechtstreeks is. Het blad voegt hieraan toe. dat de Ja- panneezen van een onbelangrijk incident gebruik hebben gemaakt om een aanval te doen op de Britsche rechten in China Als een land, dat eveneens rechten heeft in China, moeten de Vereenlgde Staten wel verontrust zijn door de methode van de Japannee zen. Japansche kabinet bijeen. De Japansche regeering heeft den toe stand te Tientsin besproken in samenhang met de ontwikkeling in Europa. De minister van bultenlandsche zaken, Arita. heeft vanochtend in de bijeenkomst van het kabinet een uiteenzetting gegeven. Voor de bijeenkomst van het kabinet hebben de ministers van bultenlandsche zaken en van oorlog met den minister president de zaak besproken. Britsch protest. De Britsche marine-autoriteiten hebben vandaag een protest overhandigd aan de Japansche marine-autoriteiten over de poging van Japansche militairen zidh te bemoeien met de Britsche kanonneerboot ■■•Scarab", terwijl deze voorraden voor de Britsche marine aan land bracht. De Brit sche autoriteiten ontkennen, dat de be manning van de „Scarab" de mitrailleurs heeft gericht op de Japanneezen, die een onderzoek wilden instellen naar de aan land gebrachte voorraden. De Britsche autoriteiten voegden hteraan toe, dat het protest, dat de Japanneezen naar verluidt hadden overhandigd, nog niet in hun be zit is gekomen. Officieel wordt verklaard, dat geen over eenkomst bestaat, waarbij de Britsche oor logsbodems verlof moeten vragen voor het aan land brengen van voorraden. In dit geval bestonden de voorraden uit 42 kisten met bier voor de cantine van de Britsche marine te Woehoe. de palestijnsche kwestie. De Duitsche pers maakt melding van een ultimatum, dat, volgens de Italiaansche pers, door Emir Faical namens zijn vader, koning Ibn Saud zou zijn gericht tot de Britsche regeering en waarin zou worden gedreigd met het afbreken van de onder handelingen tusschcn Arabia Saud'a en Groot Brlttannlë, wanneer de Palestijnsche kwestie niet wordt geregeld op een wijze, welke de Arabieren verlangen. De Duitsche pers merkt verder op. dat men ln Italiaansche politieke kringen groot belang hecht aan de besprekingen tusschen den Führer en den afgezant van Ibn Saud over de politiek ln het nabije oosten. graf van een oud-egyptisch opperpriester ontdekt. Te Tumal el Gabal (West Hermopolis in Egyte) is bij opgravingen onder leiding van de Fuad Awal-untversitelt het graf van een prins en opperpriester van Hermopolis ontdekt. De sarcophaag stond in een on- dergrondsch vertrek, dat deel uitmaakt van een reeks gangen en vertrekken, bekend onder den naam van de „Groote Ba lustrade". De sarcophaag bevatte een hou ten kist ln den vorm van een menschelijk lichaam, waarin de mummie lag. Zoowel de houten kist als de mummie hebben veel door vocht geleden. De grafkelder bevatte verder verscheidene voorwerpen. de manoeuvres van de italiaansche vloot. De oorlogsbodems van het eerste Ita- laansche escader, welke gisteren uit Na pels zijn vertrokken om een kruistocht te maken langs de kust van Spanje, Portugal en Spaansch Marokko, zullen morgen voor Palma de Majorca aankomen. De speciale correspondent van de ..Mes- sagero" aan boord van de „Duca Degli Abruzzl" bericht, dat bij de Balearen het escader zich zal splitsen ln twee groepen. Eén groep zal de havens van Spaansch Marokko en Portugal bezoeken en de an dere groep zal zich naar de Spaansche ha vens begeven. arrestaties te danzig. Het blad „ABC" bericht, dat talrijke arrestaties van jeugdige inwoners van Dan zig. welke kort geleden werden gemeld, het gevolg zijn van een weigering van de jonge lieden militairen dienst in DuitsChland te verrichten. amerikaansch protest te tokio. De Amerikaansche zaakgelastigde te Tokio, Dooman, heeft gisteren een bezoek aan het Japansche ministerie van buiten- landsche zaken gebracht, met het doel nota's te overhandigen, waarin de aandacht van de Japansche regeering werd gevestigd op het bom,bardeeren van Amerikaansch eigendom in China en te protesteeren tegen het beletten van het zenden van voorraden naar Koe-lang-soe. het vraagstuk koe-lang-soe. De Japansche consul-generaal te Amoy, Oesjida, die onlangs een bezoek heeft ge bracht aan Tokio, heeft medegedeeld, dat de diplomatieke onderhandelingen inzake Koe-lang-soe te gelegener tijd hervat zul len worden. De eenlge wensch van Japan is, dat de internationale nederzetting een veilige verblijfplaats is voor alle vreemde lingen en geen basis voor de anti-Japan- sche operaties van de Kwo-min-tang of terroristen. Oesjida hoopt derhalve, dat de gemeentelijke autoriteiten en de buiten- landsche consuls niet zullen aarzelen de Japansche voorstellen te aanvaarden en begrip zullen toonen voor den nieuwen toe stand in het Verre Oosten sedert het uit breken van het incident tusschen Japan en China. Indien dit niet het geval zal zijn, zoo zeide Oesjida. dajt zou de welvaart te Koe-lang-soe nooit terugkeeren, Integen deel, de plaats zou een groot gevaar tege moet gaan. Oesjida voegde hieraan toe, dat dit het vaste besluit is van de Japansche regee ring. welke hiervan geen duimbreed zal afwijken. De rechtbank te Arnhem heeft vanochtend een begin gemaakt met de behandeling van de bekende oplichtingszaak. waarbij een vermogende, bejaarde dame te Arnhem, door een aantal personen voor een bedrag van f. 25.000.a f.30,000.is benadeeld. Men zal zich herinneren, dat de politie te Arnhem er op het einde van 1938 in slaagde, na een moeizaam recherchewerk, een op lichtersbende te ontmaskeren, welke de Arn- hemsche dame tot haar slachtoffer had uit gekozen en haar in den loop van enkele maanden, onder allerlei mooie verhalen, had bewogen tot afgifte van geldsbedragen, wel ke vaak eenige duizenden guldens beliepen. Door zich verdekt op te stellen in een café. waar de dame een onderhoud met de leden der bende had, wist de politie twee van hen te arresteeren. Drie anderen twee man nen en een vrouw werden eenigen tijd later door een inspecteur en een recher cheur der Arnhemsche politie in het post kantoor te Nice aangehouden. Terecht stonden thans de 46-Jarige koop man W. J. van B„ uit Amsterdam; de 53- jarige C. M. M., zonder beroep, laatstelijk wonende te Amsterdam; de 28-jarlge koop man C. H. de Z„ laatstelijk wonende te 's-Gravenhage en de 33-jarlge koopman K. L. H., uit Amsterdam, allen thans gedeti neerd in het huis van bewaring te Arnhem Allereerst staat C. H. de Z. terecht. Hij erkent, op vragen van den president, mr. Smits, dat hij eenigen tijd, voordat hij met mevr. B. in contact kwam. van S. had ge hoord, dat men door allerlei verhalen geld van mevr. B. gekregen had. Het ging over geld dat uit Duitschland gesmokkeld zou worden. Pres.: „Toen u in Augustus bij haar kwam, hebt u gezegd, dat u N. heette. U had een bril opgezet en u hebt u een zwa ger van H. genoemd." Verdachte geeft dit toe, evenals het ver haal, dat hij mevr. B. verteld had, name lijk dat H. in Duitschland gevangen zat en dat men geld noodig had om hem vrij te krijgen. Mevr. B. had hem zeshonderd gul den gegeven. Uit een volgend gesprek tusschen ver dachte en president blijkt, dat een en an der van tevoren was afgesproken Het geld heeft de verdachte met hem gedeeld. Pres.: ,,U bent later met z'n drieën weer naar mevr B. toegegaan. H was er toen bij. U bent toen met het verhaal over de consenten voor den invoer van auto's ge- "nmen." Verdachte: „Ja. het verhaal over het eldsmokkelen leek ons niet meer zoo ge- -ohikt." Pres.: Er is toen gezegd, dat er elfhon derd gulden noodig was om de auto's over de grens te krijgen." I Verdachte geeft dit toe. Het geld heeft hij met H. gedeeld. Nadat mevr. B was gehoord merkte de officier van Justitie, mr. graaf Van Lim burg Stirum, ln zijn requisitoir op. dat deze verdachte niet de hoofdschuldige is. Zijn verleden is vrij gunstig. Hij is slechts één maal wegens medeplichtigheid aan diefstal veroordeeld. Spr. eischte wegens oplichting, meermalen gepleegd, een jaar gevangenis straf, met aftrek der preventieve hechtenis sinds 17 November 1938. De rechtbank zal over een week uit spraak doen. Vervolgens stond de 33-jarige koopman K. L. H. uit Amsterdam terecht. Zijn ver klaringen kwamen overeen met die van den vorigen verdachte. Hij was bij mevr B. gekomen met een verhaal van den bloed verwant van S„ zekeren De W„ een gefin geerd persoon, die im Weenen zou zijn over leden. S. had de nalatenschap van dezen oud-Indischman gekregen, doch kon na den Anschluss het geld niet loskrijgen, om daaruit de schuld aan mevr. B. te betalen. Doordat men een gefingeerde schuldbeken tenis op S. toonde, had mevr. B. aan ver dachte f. 285 gegeven. Anders zou men S moeten aanpakken. Vervolgens is men met het smokkelverhaal gekomen. Iemand zou het bedrag over de grens brengen, doch dat zou 10«/o van het totaalbedrag, dus f. 1700, kosten. Pres.: „Dienzelfden avond heeft mevr. B. dat aan u ter hand gesteld?" Verdachte: „Zij gaf het aan S. He was er wel bij". Op 2 September 1938 heeft verdachte van mevr. B nog f. 1200 weten los te krij gen, door het verhaal dat zijn zwager in Duitschland in arrest genomen was. Pres.: „Al die verhalen waren natuurlijk vereanmen". Verdachte geeft dit toe. Pres.: „Bovendien hebt u nog met ver schillende andere verhalen geld van mevr. B. gekregen". Officier: „U bent ook in de zaak C (de schilderijenzaak te Oosterbeek l betrokken geweest". In zijn requisitoir merkte de officier op. dat deze verdachte een zwaardere straf verdient, omdat, hij een groot aandeel in dezen „strooptocht" heeft gehad. Hij is reeds twee maal wegens oplichting en één maal wegens poging tot oplichting veroor deeld. terwijl hij betrokken is geweest bij een andere oplichtingszaak, in de buurt van Arnhem. Spr wil In aanmerking ne men. dat de verdachte ruiterlijk alles heeft bekend en eischte tenslotte wegens oplich ting. meermalen gepleegd, een jaar en zes maanden gevangenisstraf. opleiding van vliegers in amerika Het Amerikaansche Huis van Afgevaar digden heeft een ontwerp van wet aange nomen, waarbij het bureau voor burger luchtvaart wordt gemachtigd gedurende vijf Jaar 15.000 vliegers Jaarlijks op te leiden. Het ontwerp voorziet een crediet van 5.675.000 dollar voor het loopende jaar en een maximum van 7 millioen dollar voor de volgende jaren. Het ontwerp is reeds door den senaat goedgekeurd en is thans doorgezonden naar president Roosevelt, die het met zijn handteekening moet bekrachtigen. AMSTERDAM. 20 Juni. De beleggingsmarkt der Amsterdamsche effectenbeurs biedt den laatsten tijd een wei nig opgewekt beeld. De handel heeft meeren- deels een bijzonder rustig verloop en van een geanimeerde tendens, zooals ln het verleden vaak het geval is geweest, is nu geen sprake. Evenwel blijven ook de koersvariatles beperkt en bewegen in het bijzonder de koersen der Nederlandsche en Ned.-Indische staatsobliga- tiën zich op een weinig veranderlijk niveau. Nu is de beleggingsmarkt uiteraard gevoelig voor de beoordeeling der binnenlandsche situatie, en in dat opzicht is het huidige tijdperk dan ook minder gunstig, althans zoolang de heerschen- de onzekerheid met betrekking tot de positie van het kabinet, waarin, naar men vertrouwt, deze week of begin volgende week opheldering zal komen, voortduurt Ook de buitenlandsche politieke toestand laat uiteraard niet na zijn invloeden te doen gelden, en met name richt men het oog op de gespannen verhoudingen in het Verre Oosten. Koersdalingen blijven op de obligatiemarkt achterwege, hetgeen wel aan toont het groote weerstandsvermogen, dat deze afdeellng aan den dag legt. Wat de staatsfondsen betreft, noteert de gestaffelde leening Nederland thans 96 3/8 hetgeen beteekent. dat de verschillen ten aan zien van de vorige dagen slechts enkele frac ties uitmaken. Iets meer schommelingen ver toont de 3 leening 1937, welke op het oogen- blik weer op een peil van 921/8% is be land. Ook de integralen willen nog wel eens eenige fluctuaties vertoonen en wel de laatste dagen meerendeels in ietwat dalende lijn, zoo dat zij thans op 72 3/8 gekomen zijn. het geen voor de N.W.S. een laag peil genoemd mag worden. De middagbeurs. De betere ondertoon, welke de markt giste ren aan den dag legde, kwam vandaag op dui delijker wijze tot uitdrukking. De beurs ver keerde in bepaald vaste stemming en al was ook thans de omzet beperkt, de stemming was merkbaar verbeterd, hetgeen deels toegeschre ven moet worden aan het vastere verloop van Wallstreet. Uit het Amerikaansche bedrijfs leven komen verschillende hoopvolle berichten en met name de verhoogde activiteit in de staalindustrie, maakt een goeden indruk. Aan den anderen kant maakt men zich minder bezorgd over den toestand in het Verre Oosten, met het oog op de pogingen, welke worden aangewend olm het geschil bij te leggen. Zoo als gezegd was de effectenbeurs alhier dienten gevolge vaster gedisponeerd, terwijl de behaalde koerswinsten in het verdere verloop meerendeels gehandhaafd konden worden. De markt behield daarbij een rustig karakter. De dividenddeclaratie van 11 pCt. op de ge wone aandeelen Philips heeft een goeden in druk gemaakt en had tot gevolg, dat dit fonds, hetwelk gisteren zich reeds in stijgende lijn had bewogen, vandaag opnieuw aantrok tot 20815! en zich daarna op circa 207, dus op een 5 pCt. hoo- ger niveau, bleef bewegen. Van de overige In dustriepapieren was A.K.U. goed prijshoudend en liep Unilever gestadig op tot 136Vi. Ook Koninklijke olie ondervindt voldoenden steun om eenige procenten omhoog te gaan tot 310, waarna het fonds zich op circa 309 bleef be wegen. De vraag was echter uitermate beperkt, zoodat de handel geen oogenbllk eenige afme ting van beteekenis aannam. Van de overige fondsen op de lokale markt waren in het bijzonder H.V.A.'s opgeloopen. Dit fonds werd begin beurs gedaan tusschen 418 en 423 en werd later voornamelijk vernomen op ca. 421. De specifieke suikersoorten waren nauwelijks veranderd. Rubberaandeelen werden voor Amsterdam- Rubber eenige procenten hooger gewaardeerd, hoewel het hoogste punt niet behouden bleef. De incourante soorten hielden zich op den achtergrond, hoewel meerendeels op iets hoo ger niveau. Tabakken lagen zeer kalm en deelden nau welijks in de algemeene vaste stemming. Sènembah moest zelfs 4 pCt. prijsgeven. Scheepvaartpapieren waren iets beter voor Scheepvaartunie op 109 bü kalme affaire. Op de Amerikaansche markt waren de koer sen weliswaar meerendeels iets hooger overeen komstig het verloop van Wallstreet. doch de be langstelling was niet groot en de noteeringen verhieven zich nauwelijks boven de New York- sche pariteit. De beleggingsmarkt had een zeer rustig aan zien en voor zoover er al verschillen in de Ne derlandsche Staatsfondsen te bespeuren waren, bedroegen deze niet meer dan een enkele fractie. de postvluchten. Hedenmorgen om 6 uur is „de Gier" van Schiphol naar Indië vertrokken. Aan boord bevindt zich 378 167 K.G. briefpost. 7.400 K G. pakketpost en 368 897 K.G. vracht. Negen passagiers hebben geboekt. De „Valk" is hedenmiddag om 2 uur te Schiphol gelend. WISSET KOERSEN Londen 8.817/8 (8.815/8); Berlijn 75.58 (75.55); Parijs 4.99 4.99); Brussel 32.03 (32.02); Zwitserland 42.47 (42.45); Kopen hagen 39.37'/a <39.37'/2); Stockholm 45.42"» (45.40>; Oslo 44.32"» (44.33 New York 1.88 5/16) (1.88 5/16). Lire Bankpapier 6.30 (8.35). Prolongatie 3/4. Part, disc 9/16; Daggeld Vt. Registermarken 271 iHandels Sperrmar- ken 8; Reismarken 50'/*; Bankpapier 26 3/8. Tusschen haakjes rUn de koersen gisteren. LEIDEN, 19 Juni 1939. Coöp. groenten-, fruit en bloemenveiling-vereen. „Leiden en Omstre ken". Groene kool f.4; Peen f.28; Aardappe len f.26; Andijvie f.25; Sla f.2; Aardbeien f.2652; Snijboonen f.2342; Stamboonen f.3543; Tuinboonen f.79; Doperwten f.10— 18; Peulen f.723; Postelein f. 1.506; Spina zie f.2—9; Tomaten A f.1830. B f.22—24, C f. 16—18, CC f. 10—16 per 100 K.G. Andijvie f. 1.103.30; Komkommers f.25; Bloemkool f.2—9.80; Salade f 0.50—O.90; Perziken f. 2.50— 6 per 100 stuks. Kroten f. 1.702.60; Pieterselie f. 0.60—0.90; Radüs f.1; Selderie f. 0.30—0.70; Peen f. 2.508.20; Rabarber f. 2.904.50 per 100 bos. LEIDEN. 20 Juni 1939. Vette varkensmarkt. Aangevoerd totaal 145. Prijs per K.G. lev. gew. 143 zwaar 474849 ct„ 2 licht. Handel vlug. BODEGRAVEN, 20 Juni. Aangevoerd 375 par tijen Goudsche kaas. alle met rijksmerk, totaal 16.875 stuks, wegende 151.875 KG. Prijzen lste soort f.2324.50; 2de soort f.2022, zwaardere tot f. 26. Handel matig. HAZERSWOUDE, 19 Juni. Aangevoerd 7741 eieren. Prys kipeieren 3,103,50; prijs eenden eieren 2,202,50. LEIDSCHENDAM. 19 Juni. Engelsche kom kommers 1ste soort f. 3.104.60, 2de soort f 2.30 3. 3de soort f.22.10; wankleurige f. 2.50 2.80; stek 1020; gele komkommers 1ste soort f.34.60; 2de soort f2.303; 3de soort f.2— 2.30; stek 2030; Kropsla, 1ste soort 50140 ct.; Stoofsla f.2—2.20; Peen f. 4.106.30; bloem kool, 1ste soort f. 5.309.10. 2de soort f. 2.50 4.90; Tomaten, midd. f. 11.4012.80; groote ronde f. 9.5011.20; 2de soort f. 11.5012.90; 3de soort f. 4.606.10; bonken f. 8.109; Andijvie per 100 f. 1.50.360; per 6 Ko. 1230; Spinazie per 6 Ko. 14—34; Postelein f. 3.906; Raapste len 4060; Rabarber per 100 bos f.3.103.90; Snijboonen 4243; Spercieboonen 48—51; Sel derie 60—90; Peulen 811; Tuinboonen f. 5.60— 7.90; Doperwten 815: Druiven 4244. PURMEREND, 20 Juni. Aan de kaasmarkt verhandeld 21 partijen, wegende 88.000 K.G., Handel matig. Hoogste prijs f. 17. Kleine boe renkaas f.4—19; volvette kaas f.223.50 p. 100 Kilo; Boter 2880 f. 1.38 per Kilo; Runderen, totaal 554 stuks: 240 Vette koeien 6470 per KG., matig; 164 gelde koeien, f. 110—170 per stuk, matig. 110 melkkoeien, f. 180—260 p. st., matig; 40 stieren. 4455 ct. per Kilo. matig; 28 paarden, f.70160 p. stuk. matig; 90 vette kalveren. 7085 per Kilo. stug; 557 nuchtere kalveren voor de slacht f.411 per stuk. stug; nuchtere kalveren voor de fok f. 12—18 per stuk, stug; 169 vette varkens voor de slacht, 4550 per Kilo, vlug; 44 magere varkens f.25 30 per stuk. vlug; 292 biggen, f. 1418 p. stuk, vlug; 950 schapen f.1622 per stuk; matig: 46 bokken, f.211 per stuk; 501 lammeren, f.4 8. matig; kipeieren f. 3.303.60 per 100 st.; eendeieren f2.50 per 100. RIJNSBURG. 19 Juni. Gladiolen Halley 1.40—2.60; Brillant 2.10—2.90; Picardië 4.10— 5.40; Polijst 3.204,40; Lelies wit 2.803.40; Immulatum 1.403.10; Tilifolium 1.402.10Re gale 1 40-1.80; Pioenen Sara Bernard 2.10—2.80; Convilli Alba 7090; Margrieten 3060; Tal- ma 3050; Gijp 35; Anjers rood 3060; Pa rel Anjers 3050; Imperator 10—14; Iris blauw 1012; lichtblauw 68; gemengd 58; Centau- ria wit 4070; blauw 5060; geel 3050; Witte Violieren 1.80—3.40. RIJNSBURG. 19 Juni. Groentenveiling. - Aardappelen 1.251.50; Drielingen 11.20; Kro ten 0.16; Peen 4.507.50; Rabarber 34.50; Radijs 11.10; Uien 4060; Prei 34; Sla 50 —110. ROELOFARENDSVEEN, 19 Juni. Aardbeien 1721 ct. per pond; Frambozen 1517 ct. per doosje; Peen 3 ct. per bos; Sla 5080 ct. per 100 krop; Snijboonen 2.102.90; idem stek 1.30—1.90; Prinsesseboonen 4.20; Peulen 0.602.10; Doperwten 6588 ct; Capucijners 1.001.10; Blauwe capucijners 1,75; Tuinboonen 6264 ct; alles per 10 K.G.; Augurken D 4,60; idem E 2.50; Stippel C-D 1.20 per 25 K.G. ROTTERDAM. 20 Juni. Totale aanvoer 2781, waarvan 225 paarden. 30 veulens. 531 magere runderen, 794 vette runderen, 48 vette kalveren 130 graskalveren. 708 nuchtere kalveren. 172 schapen en lammeren en 95 zuiglammeren, 2 varkens. 50 bokken en geiten. Prijzen per K.G.: vette koeien 1ste kwal. 76, 2de kwal. 62, 3de kwal. 3438 ct.vetta ossen resp. 67 60,. 3648; stieren resp. 66. 53, 48; vette kalveren resp 105. 85. 5570; schapen resp. 48. 42. 30; graskalveren 2de kwal. 52. 3de kwal. 42; nuchtere kalveren resp. 43. 39. 34; slachtpaarrien resp. 48. 42. 30. Prijzen per stuk: schapen 1ste kwal. f. 20. 2de kwal. f. 17. 3de kwal. f.14; zuiglammeren resp. 13. 10. 8: nuch tere slachtkalveren resp. 10, 8.50, 6.50; nuchtere fokkalveren resp. 30. 25. 20; slachtpaarden resp. 215, 175 .105; werkpaarden 330, 250. 120; hitten resp. 220, 185, 110; stieren resp. 265. 210. 150; kalfkoeien resp. 275, 200, 140; melkkoeien resp. 270, 200. 140; varekoeien resp. 195. 155, 135; vaarzen resp. 160, 140, 100; graskalveren resp. 58, 42, 25; bokken en geiten resp. 10. 7. 4. ROTTERDAM. 19 Juni. Bir.nenl. Granen. Haver f. 7.25—7.60; Chev. gerst f. 8.25—8.50; KI. gr. erwten f.911; Schokkererwten f. 10.50—13; Br. boonen c.a. f.20; Voerlijnzaad f.8 betere kwaliteit hooger: Karwijzaad f. 3032 inclu sief; bl. maanzaad f.2023.50 inclusief. Alles per 100 kg. netto. TER AAR. 19 Juni. Centrale Veiling. Per kist 4 K.G. Andijvie 14—29 ct; Per 10 K.G.: Peulen 0 601,65; Doperwten 0.771.00; Capu cijners 1.001.20; Tuinboonen 56—70 ct; Snij boonen 2.603.10; Dubb. Stampr. 3.25—3.75; Postelein 2.00—4 00; Per 100 K.G Breekpeen 2.004.60; Per 100 bos: Kroten 3.90: Peen 3 7.30; Per 100 stuks: Sla 5080 ct; Per stuk: Bloemkool 2—13; Komkommers 25; Per pond: Aardbeien 95 ct; Tomaten A 7—13 ct. BOND WESTLAND. 19 Juni. Roode bessen 50—65 ct.. aardbeien 3446 ct.. druiven 5590 ct.. golden champion 125 ct., doperwten 9 ct., dubb. boonen 36—42 ct.. enkele 34 ct.. snijboo nen 33—29 ct., peulen 1824 ct. per kg.; aard appelen 125—135; poters 90115 ct. per 25 kg.; sla 50—150 ct.. andijvie 1,10—3.70. peen 3.00— 5.00, rabarber 3.50, selderie 1.10. eieren 3.303.90 per 100; asperges 2834 ct. per bos; bloemkool 6—11 ct., netmeloenen 4766 ct.. kleine meloe nen 1930 ct.. perziken 3—16 ct. p stuk: kom kommers 3.504.50 per 100; tomaten A 3.10— 3.30. B 2.PO3 05. C 2.75—3.05. CC 2.05—2.15. bonken 2 15— 2.39 oer bak. Coöp Centr. Westl. Snijbloemenveiling 19 Juni. Plumos? 12—38 ct.. sprengerie 9—17 ct.. lathvyns z14 ct.. leeuwenbekken 7—14 ct, violieren 11—22 ct.. Irissen 8—10 ct.. anemonen 45 et,, gladiolen °840 ct pioenen 17—34 ct. per bos- Jap lelie 2.904 zinnia 80450, f°rbera ?.7°—4.70 sne^rum 1.70 —3.80 salmon ipo__3nn rose 1^—2 70 ve°l 2.10—mit 1.402 o.po roberf ?Utmod i no—? 00 ner 100. ZOETFRWOUDE. 19 Juni Aangevoerd ?306 eieren. Prijs: kiDeieren f. 3.40—3.70: eendeieren f.2.70—3 per 100; kaas 27 ct. per pond; Leid- sche kaas 15 ct. per pond; hanen 10—35 ct.ko nijnen 20—115 ct.; .'duiven 13 ct.; kippen 20-58.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3