Peek&Cloppenburg „De wapens neder! i Ons Kort Verhaal LEID5CH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 20 Juni 1939 I Regenjas Goocheltoeren C/tgefand LEIDEN HARWICH en ferug ch,s 12.05 1 H 1 I 1 DE voor floeren en oi/ye/i/i Hier js liet antwoordl (Van een bijzonderen correspondent). Vijfentwintig jaar na den dood van Bertha von Suttner, die op 21 Juni 1914 stierf Nu gaat de roman over leven en werken van Madame Curie rond de wereld. Die van Bertha von Suttner. ook één van de heel groote vrouwenfiguren, die voor de toe komst der menschheid leefden en streden, moet nog geschreven worden. Het zou tevens een bewogen schildering der ont wikkeling van de Europeesche vredesbewe ging zijn van 1889 tot 1914, van het jaar. waarin Bertha von Suttner's boek ..Die Waffen nieder!" verscheen tot aan haar dood. Het leven van Bertha von Suttner heeft meer dan genoeg romantische trek- jes, zooals ze in boeken voorkomen, om met verve verteld te kunnen worden: haar leyen en haar werk zijn echter meer: een heerlijk hoofdstuk uit de geschiedenis van het idealisme, van den onversaagden strijd om één van de groote idealen der menschheid. zoo niet om het ideaal der menschheid. den vrede. Bertha von Suttner was een echt kind van het oude. groote Oostenrijk Op 9 Juni 1843 werd ze in Praag geboren. Haar vader was de veldmaarschalk Franz Josef Kinsky. Zoo groeit de comtesse op in de kringen van dien hoogen adel, dien ze later in haar boeken niet moe wordt te schilderen. On- dertusschen is Bertha precies zoo, als men j van een aardig, heel jong gravinnetje in het keizerlijke Weenen verwacht. Partijen en feesten, flirtations in paleizen en op i adellijke landgoederen, muziek, lichte con versatie. nonchalante traditie en een speelsch bewaarde houding. Helaas ont breekt het dezen tak der Kinsky's aan geld. Dus gaat het er om, een rijk huwelijk te doen. Dat gaat nu niet zoo vlug, als ge- wenscht was. De dertigjarige moet zien, op een bij haar stand passende manier, zelf haar brood te verdienen. Zoo komt ze als gouvernante in het huis van den zeer ge goeden Freiherr Von Suttner. Het leven van Bertha zou geen roman zijn, als de eenige zoon des huizes, Arthur Gundakker. niet op haar verliefd werd. Kan men het den Suttners kwalijk nemen, dat ze tegen dit huwelijk met een onbemiddelde, daar bij nog zeven jaar oudere comtesse zijn? We zijn nog midden in de negentiende eeuw. En dus doen de gelieven in gehoor zaamheid aan de ouders afstand van elkaar. Maar de roman gaat verder. Door een krantenadvertentie „langs dezen, steeds meer gebruikelijken weg komt Bertha als dame voor de huishouding en secretaresse in Parijs. Juist bij Alfred Nobel. Er zal bij den uitvinder van het dynamiet vast wel zoo nu en dan over oor log en vrede gesproken zijn; maar den grooten stoot kreeg Bertha daar niet. Nog heeft de liefde het grootste woord. En pre cies zooals het in een „grand roman" hoort, komt de jonge baron Von Suttner naar Parijs, om, tegen alle bezwaren van de familie in, zijn Bertha te halen. De twee laten zich in Weenen heimelijk in den echt verbinden en vluchten bijna naar het eind van de wereld, om maar weg, ver weg te zijn en geheel voor hun liefde te kunnen leven. Dan volgen er tien jaren in den Kaukasus, in Tiflis. Het zijn tien jaren van geluk, ondanks alle ontbering. In deze ont bering begon Bertha von Suttner echter, minder uit roeping dan om te kunnen leven, te schrijven. Haar man, die oor spronkelijk ingenieur was. schreef ook. In dezen tijd schreven beiden romans en novellen. Het geluk bleef dit huwelijk uit liefde trouw, tot de baron eind 1902 op kasteel Harmansdorf bij Weenen stierf. Maar on- dertusschen had zich de groote verande ring in het geestelijk leven van deze vrouw reeds lang voltrokken, was de barones ge groeid tot Bertha von Suttner", een syno niem voor den strijd om den vrede. Een ontmoeting met Ernest Renan. den ge leerden onderzoeker der godsdiensten, wiens „La vie de Jésus" Europa in beroe ring bracht, zou in Bertha von Suttner het besluit tot vastheid hebben doen komen, zich geheel aan dezen strijd te wijden. Allereerst verdiepte ze zich in de publica ties van de „International Arbitration and Peace Assosiation" in Londen; dat maakt haar zoo vervuld van deze ideeën, van dezen schijnbaar utopischen droom der menschheid, dat het groote werk, haar lukt. de grootsche poging, de roman „De wapens neder!" De beide in één adem ge schreven deelen verschenen in 1889. Het boek sloeg in, vooral zijn titel, de tendens, de dwingende idee. Het werd geprezen en afgekeurd, gezegend en vervloekt, een heele literatuur van voor en tegen werd ont ketend; het probleem trad in het volle licht. Ondertusschen steeg de oplage van het boek tot in de honderdduizenden exem plaren, de naam Suttner ging tot de groo ten van Europa behooren. Geen eenigszins belangrijke taal, waarin het werk niet ver taald werd, geen ontwikkeld mensch, die het boek niet gelezen, geen half-ontwikkeld mensch, die niet althans den titel wel eens genoemd had. Veldheeren en ministers, kunstenaars en geleerden van alle rich tingen, kardinalen en keizers vormden zich een oordeel over het werk. Tsaar Nico- laas n kende en waardeerde het Misschien heeft deze roman ook invloed gehad op het vredesmanifest van den tsaar in 1898, dat een jaar later de eerste Haagsche vredes conferentie ten gevolge had. Wat vergeten is Wat Bertha von Suttner voor of na dit boek aan romans en novellen geschreven heeft, is zoo goed als vergeten; voor deze sentimenteele boeken, die meest in de krin gen van den hoogen adel spelen, zijn de titels al typecrend; ..Inventarium einer Selle", „High Life". „Trente et Quarante". „Einsam und Arm", om maar een paar van de eens bekendste en meest gelezene te noemen. Zelfs „Martha's kinderen", bedoeld als vervolg op „De wapens neder!" en in 1902 verschenen, ging het niet beter. Ook haar meer zakelijke werken zijn tegen woordig niet meer bekend: Das Machinen- zeitalter" <De eeuw van de machine), de bladen uit haar dagboek van de Haagsche vredesconferentie, „Der Krieg und seine Bekampfur.g" «D? oorlov en zijn bestrij ding), de Memoires van 1909. Maar het boek „De wapens neder!" bleef en zal blijven. Zoo moet men ook Bertha von Suttner een dichteres, een schrijfster van één boek noemen. Ook „De wapens neder!" heeft nooit litteraire aspiraties gehad. Zoo ooit het doel de mid delen heiligt, dan hier. En deze middelen Www'/ Bertha von Suttner. zijn, al voldoen ze ook zeker niet aan hooge litterair-kunstzinnige eischen, onge twijfeld doeltreffend; een typische vrou wenroman uit de negentiger jaren, ge schreven met alle vereischte, sentimenteele routine en rhetorischen zwier, wat humor en een geaf fee teerden dialoog, niet beter en niet slechter dan honderden dergelijke vrouwenboeken uit dien tijd. Zeker geen kunstwerk, maar een ethisch document, geen dichtwerk, maar een manifest voor den vrede van een enorm propagandisti sche kracht voor de millioenen uit dien tijd in den stijl van dien tijd. Het oorspronkelijke in twee deelen uit gegeven werk heeft tot ondertitel „Een levensgeschiedenis" en is in 6 „boeken" verdeeld: 1859 (dat is de oorlog van Oos tenrijk tegen Italië»; vredestijd; 1864 (de strijd in Sleeswijk-Holstein)1866 Pruisen tegen Oostenrijk met den slag bij König- gratz); vredestijd. 1870/1871, de Duitsch— Fransche oorlog. Tenslotte volgt een epi loog, gedateerd 1889. Deze „levensgeschie denis" der comtesse Martha Althaus bevat zeker veel autobiografische bijzonderheden over comtesse Bertha Kinsky. Wat het boek destijds ook zoo sensationeel moest doen lijken, is. dat het vol is van jongste en allerjongste actualiteiten, zijn politiek- historische kennis, die als de kennis van een vrouw op dit terrein opzienbarend ge ëmancipeerd moest aandoen. Uit eigen er varing geput en bijna van cultuurhistorisch belang zijn de schilderingen uit het leven van de Oostenrijksche hooge aristocratie met het keizerlijk Weenen als grootschen achtergrond, waartegen telkens weer wereldhistorische persoonlijkheden getee- kend worden. We lezen in het boek dus de aanteekeningen der comtesse Althaus, die eerst met 'n jongen huzarenofficier trouwt, die bij Solferino sneuvelt, dan een tweede huwelijk sluit met den luitenant-kolonel Tilling, zoodat Martha ook al het oorlogs leed van de volgende tientallen jaren mee leven en -lijden moet, tot aan het tragi sche einde: haar man wordt in Parijs onder valsche verdenking van spionnage dood geschoten. Bij het lezen van dit boek treft men op bijna iedere bladzijde dingen aan, waar we tegenwoordig volkomen mee vertrouwd zijn, die toen echter nog den indruk moes ten maken van iets absoluut nieuws, revo- lutionnairs, ja ongehoords. Men vindt er zinnen en gedachten, die ieder hoofdartikel van dit jaar 1939 tot eer zouden strekken en eraan zouden kunnen zijn ontleend: aan het hoofdthema Oorlog en Vrede, aan den strijd om den vrede is waarlijk niets ver anderd. Hier lezen we het woord „ontwape ning". daar „vredesliga" en ..versterking van de weerbaarheid" op een andere plaats scherp geteekende, naturalistische scènes, aanvallen op de preutschheid. op het schijn- en hoerapatriottisme. Is het vol gende niet hoogst actueel? „Zou de „Herr von jedermann" (heer over allen) niet we ten. dat er niets besmettel ij kers is dan vivat-roependat duizenden met elkaar brullende stemmen niet de uitdrukking zijn van duizend eensgezinde meeningen, maar eenvoudig de werking van den na tuurlijken drang tot navolging?" Of het versje: „Mijn bewapening is de defensieve, Jouw bewapening is de offensieve, Ik moet bewapenen, omdat jij bewapent, Omdat jij bewapent, bewapen ik, Dus bewapenen wij, Bewapenen wij maar altijd door". EEN ZEEREISJE NAAR PER MAATSCHAPPIJ „ZEELAND" den eenen dag haan, den daaropvolgenden dag terug III kl trein,II kl. boot, Incl. logies A KANT EN KLAAR TOER naar Conden PER MAATSCHAPPIJ „ZEELAND" eiken Donderdag In Juli en Augustus STERK VERLAAGDE SPOORBILJETTEN Reiskosten Vllsslngen - Londen v.v.; twee nachten logies In goed hotel te Londen, maaltijden, sightseeing, -f 9 A CQ ALLES INBEGREPEN: V en ontbijt aan boord slechtsi 7] Inlichtingen bij de Stations, Reisbureaux en Maatschappij „Zeeland" te Vlissingen 1726 (Ingez. Med.) l J i Vlotte eg F/egantc iwc/e/kii AJIeenverUoop BREESTRAAT LEIDEN Al leenverkoop 2032 (Ingez. Med.) Of: „De woestheid met haar afgoden en haar wapens, reeds slingerden velen haar van zich af. Al staan we ook nog dienter bij het barbarisme dan de meesten denken, toch zijn we misschien ook dichter bij de veredeling, dan velen hopenReeds stort die waan ineen, volgens welken het staatsegoïsme zoo'n bedriegelijken schijn van recht heeft. De waan, dat. de schade van den één den ander tot nut zou zijn. Reeds breekt het inzicht door, dat de Gerechtigheid als grondslag van alle so ciaal leven moet dienen Waar in deze jaren het woord vrede viel, daar viel ook het woord Suttner. Als sticht ster en presidente van de „österreichische Gesellschaft der Friedensfreunde" (Oosten rijksche vereeniging voor vrienden van den vrede), als vice-presidente van het inter nationale vredesbureau in Bern, nam Ber tha von Suttner deel aan de groote vredes congressen in Bern >1892), in Antwerpen 1894In Hamburg (1897). Op de vredes conferentie in Den Haag was ze een cen trum. het type van een rustelooze en on verschrokken voorvechtster voor het vre- desideaal. In 1905 kreeg ze den Nobelprijs voor den vrede. (Aan haar invloed was het te danken, dat er ook een Nobelprijs voor den vrede gesticht werd). En nog in 1914 is de 71-jarige met de voorbereidende werkzaamheden voor het internationale vredescongres bezig, dat in September in Weenen zou worden gehouden. Bertha von Suttner heeft na het verschij nen van haar boek nog menigen Europee- schen oorlog medegemaakt en meegeleden. Ze beschouwde dit zeker als naweeën, als den nagalm van een harden, barbaarschen tijd. Een goede lotsbeschikking deed de oude vrouw op 21 Juni 1914 in haar gelief de Weenen sterven. Zoo hoorde ze niets van de schoten, die acht dagen later in Sera- jewo vielen, niets van den vreeselijksten aller oorlogen, die deze aarde ooit geteis terd hebben. Ze zag niet, hoe haar werk verwoest werd. Ja, is het dan eigenlijk ver woest. Is het dan eigenlijk ooit te verwoes ten? Is niet het verlangen naar vrede nu, na al het namelooze leed. grooter dan ooit, is niet de oorlog nog nooit als een vreese- lijker kwaad, als een ontzettender geesel Gods gezien en gevreesd dan juist nu? En al hebben we nu ook onzen Barbusse gele zen en onzen Remarque en onzen Rcnn. ,,Le feu" en „lm Westen nichts Neues" en „Krieg"' en al die andere, oneindig meer naturalistische en zeker ook meer artistieke beschrijvingen en besprekingen van den oorlog, toch blijft aan Bertha von Suttner. die Oostenrijksche, de onsterfelijke ver dienste, als eerste vrouw in deze Europee sche landen haar stem te hebben doen hooren en de echt Evangelische woorden te hebben gesproken, die altijd in het geheu gen zullen blijven: „De wapens neder!" (Nadruk verboden). door J. P. BALJÉ. De hoteldirecties in de badplaatsen klaagden steen en been. Was het voorsei zoen vrijwel een mislukking geweest Mei en Juni waren guur en koud ook in het eigenlijke seizoen wilde het maar geen goed weer worden. De eerste Julidagen waren niet kwaad geweest en toen waren de gas ten gekomen, maar opnieuw werd de natuur gTillig, stormvlagen gierden langs de kust en het zag er naar uit, dat de gasten, die gekomen waren, weer gauw naar de groote steden zouden verdwijnen. In arren moede besloot toen de directie van Hotel Imperial te Brighton haar gasten zooveel mogelijk verstrooiing te bieden. Men engageerde een aantal bekende cabaret- artisten om de matinées en de soirrées voor hun gasten zoo aangenaam- mogelijk te maken en hun verblijf daardoor even te rekken. Zoo gauw het weer om zou slaan, waren verdere attracties overbodig, als Brighton zich koesterde in het stralende zonnelicht zouden de hotelgasten vanzelf wel blijven. Zoo was dan Maurice Chevalier twee avonden op bezoek geweest, men had Jean Saiva. de evenknie van Tino Rossi, ge hoord en als buitengewone attractie zou thans de Italiaansche goochelaar, Maestro Campini optreden. Met veel ophef was van zijn komst gewag gemaakt, haastig ge drukte affiches verkondigden, dat zijn prestaties het bovennatuurlijke naderden en dat de Indische fakirs bij hem vergele ken slechts beginnelingen waren. De ver wachtingen waren dan ook hooggespannen. Blijft tenslotte in wezen de mensch niet eeuwig kind en laat hij zich niet dolgraag bedotten, als hij er maar niets van merkt? Toen Maestro Campini des avonds het geïmproviseerde tooneel van hotel imperial betrad, het tooneel, dat door een bijzonder effectvolle verlichting een mystiek tintje had gekregen, wachtte hem een warmge- stemd en tot applaus bereid publ'ek. Licht-bqigend trad Maestvo Campini naar vo'.en. Gsen spier op zijn gez cht vertrok en alleen zijn lichtblauwe oogen voor een Italiaan een zeldzaam bezit. gingen snel door de zaal en namen er iedere bijzonder heid van op. De Italiaan had een donkere gebronsde gelaatskleur, hij was tenger en klein van gestalte. Zijn hoofd was bedekt met een soort fe_ en een ruim gewaad hing in plooien om hem heen. Zijn eerste toeren werden door het pu bliek met een hartelijk applaus beloond. Toen kondigde Maestro Campini zijn eerste groote truc aan. Een glimlach speelde hierbij om zijn mond en m gebrekkig En- gelsch sprak hij het publiek toe. Zijn stem was zacht en melodieus. Hij verzocht zoo veel mogelijk sieraden en kostbaarheden. Deze zouden in een flinken zak worden gedaan en de eigenaars van die sieraden zouden zelf mogen bepalen, in welke vogel soort hun eigendom veranderd moest wor den. mits de vogel niet grooter was dan een eend. Maestro Campini zou levende vogels te voorschijn tooveren! Ook uitheemsche! Het regende ringen, armbanden, colliers, diademen, horloges in den grooten zak waar- j mede één der kellners de zaal rondging en toen deze den oogst aan Campini overhan- digde. dankte de goochelaar de aanwezigen voor het in hem gestelde vertrouwen. Hij las daarna de namen voor van de vogels, die de kellner op een lijstje genoteerd had en verzocht toen om de grootste aandacht. Onder diepe stilte nam de Italiaan den zak op en hield dien met een plechtig ge baar voor zich uit. Luid riep hij toen enkele vreemde woorden... en op hetzelfde oogenblik gingen alle lichten uit en was de zaal in diepe duisternis gehuld. Er klonken een paar onderdrukte gilletjes en toen, boven alles uit, een pijnlijke kreet van een vrouw Enkele oogenblikken later kwamen kellners met zaklantaarns en kaarsen aan dragen, zoodat de zaal weer eenigszins ver licht was. Overal zag men verschrikte en angstige gezichten, er heerschte verwarring en men drong op naar het kleine tooneel- tje En toen nog meer licht was aangedra gen. zag men duidelijk de forsche gestalte van een man. die met kracht de armen van den goochelaar omklemd hield. De zak lag voor Maestro Campini op den grond. I „Vóór alles kalm blijven, dames en hee- ren", riep de man op het tooneel, „ik ben Jack O'Neill, de Londensche detective. Ik had de directie van dit hotel gewaarschuwd want ik ken onzen vriend, den Italiaan- schen goochelaar. Ik wist, wat Maet'-o Campini in het schild voerde alleen was 'k niet precies op de hoogte van de wijze, waarop hij zijn slag wilde slaan. Let u maar goed op!" Snel greep hij de fez en rukte die af. De gasten uitten een kreet van verwondering. Onmiskenbaar duidelijk wees het blonde kapsel, dat te voorschijn kwam, er op, dat men met een meisje te doen had. En als men nog getwijfeld had, zouden de groote tranen, die uit haar oogen begonnen te vloeien, iedereen overtuigd hebben. Bevend als een vogel stond zij op het tooneel. „Deze lieve jongedame is Daesy Rochdale, een internationale dievegge van vermaard heid". Hij greep den zak en keerde dien om. Slechts enkele voorwerpen vielen er uit. Zijn gezicht stond strak. „Helaas werd ik door de duistenis ver rast en heb ik niet kunnen voorkomen, dat haar handlanger met het grootste gedeelte van de kostbaarheden ontsnapt is. Maar ik meen ook hem te kunnen achterhalen. Mis schien wil één der heeren mij zijn auto afstaan voor het vervoer van mijn bekoor lijke gevangene en het achterhalen van haar handlanger?" Niemand antwoordde. Of het kwam. dat men den detective verantwoordelijk stelde voor het verdwijnen der sieraden, dan wel, dat men tóch een tikje medelijden had met het zielige meisjesfiguurtje op het tooneel, I bleek niet duidelijk, maar men was bepaald een tikje vijandig gestemd tegenover den detective. Deze beet zich op de lippen «n wendde zich ontstemd tot den hoteldirecteur. ,.U heb ik vooraf gewaarschuwd", zei hij kortaf, „wilt u me tenminste een wagen ter beschiking stellen?" Zwijgend knikte deze. En zonder nog een blik in de zaal te werpen verdween de detective met het sidderende meisje.... Pijlsnel reed de prachtige wagen in de richting van Dover. De boot naar Ostende werd nog juist gehaald. En terwijl Daesy Rochdale een kop heete bouillon dronk, zei ze glimlachend tot haar begeleider: ,Dat is weer eens gelukt, Charly. Jammer, dat die kellners zoo vlug met het licht1 waren Ik kon niet snel genoeg alles onder I mijn Oostersch gewaad bergen en daardoor hebben we een paar mooie sieiaden moeten achterlaten". Charly Davies. die de rol van Jack O'Neill gespeeld had, lachte. „Och ja" vond hij, „maar ik heb een paar mooie dingetjes nog in mijn zak kunnen moffelen. En dan hebben we den pracht- wagen van den directeur. Die stond niet op het programma. Het schoot me plo se- 1 ng door het hoofd dat niemand wist dat ik met ons oude wagentje aangekomen was en dat ik beter de pijlsnelle auto van den d recteur kon gebruiken We kunnen oest tevreden zijn, meiske...." Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehouden. VOOR WOENSDAG 21 JUNI. Hilversum I, 1875 en 415,5 M. NCRV-Uit- zending 6.30—7,00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart 8.00 Schriftlezing .meditatie 8,15 Berichten, gramofoonmuziek <9.30—9,45 Geiukwenschen 10,30 Morgendienst 11,oo Gramofoonmuziek 11,15 Ensemble Van der Horst 12,00 Berichten 12,15 Gramofoon muziek 12,45 Vervolg concert en gramofoon muziek 1,45 Gramofoonmuziek 2.15 Piano voordracht en gramofoonmuziek 3.00 Christ. Lectuur 3,30 Gramofoonmuziek 3,45 Zang en plano. In de pauze: Gramofoonmuziek 4.45 Geiukwenschen 5.00 Voor de kinderen 5,45 Gramofoonmuziek 6,10 Causerie „Filmt U nog niet? (II)" 6.25 Gramofoon muziek (6.30 Berichten) 6,30 Taalles en causerie over het Binnenaanvaringsreglement 7,00 Berichten 7,15 Causerie „De corpora tieve gedachte" 7.30—7.55 Gramofoonmuziek 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-Berich- ten. <Het avondprogramma wordt onderbroken voor verkiezings-uitslagen) 8 15 Het NCRV- orkest 10.00 Berichten ANP. actueel halfuur 10.30 Vervolg concert '11.00 Gramofoon muziek 11,5012,00 Schriftlezing. Hilversum II, 301,5 M. VARA-Uitzending 10,00—10.20 v.m. VPRO 11.00—11,30 v.m. en 6.30—7.00 RVU 7.30—8,00 VPRO 8.00 Gramofoonmuziek (Ca. 8,16 Berichten) 9.30 Causerie „Onze keuken" 10.00 Morgen wijding 10.20 Voor arbeiders in de continu bedrijven 11.00 „De natuur in", lezing 11,30 Esmeralda 12.00 Gramofoonmuziek 12.15 Berichten 12,17 VAR A-orkest, 1.00 Gramofoonmuziek 1.15—1.45 Solistenconcert 2.00 Voor de vrouw 3,00 Voor de kinderen 5,30 Orgelspel 6.00 Jack de Vries' Interna tionals en soliste 6.28 Berichten 6.30 „Leven en dood vanuit godsdienstig standpunt belicht", lezing 7.00 VARA-Kalender 7.05 Felicitaties 7.10 Vocaal concert 7.30 Mu ziek 7,35 ..Vacantie - een levenskans", cau serie 7.50 Muziek 7.55—8.00 .Tot de Rij zende Kerk" toespraak 8,05 Herhaling SOS- berichten 8.07 Berichten ANP. VARA-Varia 8.17 VARA-Zomerprijsvraag. (Het avondpro gramma wordt onderbroken voor verkiezings uitslagen) 8,20 Gramofoonmuziek 8,30 Reportage 9,00 Gramofoonmuziek 1000 Berichten ANP 10.10 VARA-orkest 1100 Esmeralda 11,3012.00 Gramofoonmuziek Droitwich 1500 M. 11.25—11.50 Gramofoon- ??«lfzl«k 1210 Bobby Howell's Band 12.50 Uit Berlijn: Egon Kaiser's orkest en solisten I.35 Piano-improvisaties 1.50—2.20 Het Harp- ""lo 3.15 Reportage 3 35 Gramofoonmuziek 3.50 De Stop Dancing Players en solisten 4.20—5.10 Vesper 5.20 Het Hungaria-Zigeuner orkest 6.00 Gramofoonmuziek 6.20 Berich ten 6,407,00 Interviews 7.05 Eerste acte van de opera „Don Giovanni" 8 50 BBC- Harmonie-orkest 9.20 Berichten 9.50 Or gelspel 10,10 Tweede acte van de opera Don 11,40 Joe 1x355 en ztin Band II.50 Gramofoonmuziek 12,15—12,20 Berich ten. Radio-Paris 1648 M. 9.009.20 Gramofoon- ™ziek 12.30 Zang 1,25 Giardino-orkest 2.00 Gramofoonmuziek 2.35 Zang °50 ?''a™>foonmuziek - 335 Pianovoordracht 4.05 Vioolvoordracht - 5.05 Harpvoordracht - 5.25 Locatelli-orkest 6.35 Vioolvoordracht - 6 50 Zang 7.50 Cellovoordracht 8,50 Krettly-kwartet en solisten 9,50 Populair programma 10,2012,20 Populair concert m.m.v. solisten. o 0,50 Leo Eysoldt's orkest ö.öo—9,50 Gramofoonmuziek 12.20 Militair orkest 1,35 Het Omroeporkest en solist 2,30 ?cnUT^irconcert 3,40 Gramofoonmuziek 3.50 Kinderzang 4.20 Het Stedelijk orkest van Gelsenkirchen 6.50 Pianovoordracht 7,35 Gramofoonmuziek 8.35 Het Omroeporkest - 9.50 Het Rhein-Mainische Landesorkest mm.v. solisten 11.00 Zang en piano 11.40 Het Om- roep-amusementsorkest en solisten 12.20— 3 20 Omroeporkest en het Silezische Gouw orkest. Brussel 322 en 484 M. 322 M.' 12,20 Gra mofoonmuziek 12.50 en 1.30 Het Omroep- orkest 1,502,20 Gramofoonmuziek 5*20 Zang 5.50 en 6,50 Gramofoonmuziek 7.20 en 8 20 Het Omroeporkest 9,20 en 10,20 Het Nationa-il orkest m.m.v solist 10.5C—11.20 Dansmuziek (gr.pl.). 484 M.' "\2(i Gramc- foonmuziek 12.50 en 1,30 Het Omroepdans- orkest 1.502,20, 5,20 en 5 55 Gramofoonmu ziek 6,35 Pianovoordracht 7.05 Zang I 7.35 Gramofoonmuziek 8,20 Het Sarba-orkest en solisten 8.50 Viool voordracht 9.05 Het Omroepsymphonie-orkest m.m.v. solist 10.30 11,20 Het Omroepdansorkest. Deutschlandsender 1571 M. 8.35 Causerie „Von Koningsberg naeh Memel ilber die Kuri- sche Nehrung" <opn.) 9.35 Zie Brussel 484 M. om 9.05 10.20 Berichten 10.40 Kwintet- concert 11.00 Berichten 11.20—12.20 Gra mofoonmuziek. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN DE R.O.V. RADIO-CENTRALE. Voor Woensdag 21 Juni. Ie Programma: lederen dag van 824 uur A.V.R.O., V.A.RJL enz. 2e Programma: lederen dag van 824 uur K.R.O.. N.C.R.V enz. 3e Programma 8,00 Keulen 10.20 Radio PTT. N. 12,20 Brussel VI. 2.20 Keulen 3,20 London Reg. 4,20 Keulen 5 20 Brussel Fr. 6.20 London Reg. 7,20 Brussel VI. 7,35 Keulen 8,30 Brussel Fr. 10.20 Parijs Radio. 4e Programma 8.00 Brussel VI. 9.20 Gra mofoonmuziek GRD. of div. 10,35 London Reg. 12.10 Droitwich 2,20 London Reg. j 2 40 Radio PTT N. 3,35 Droitwich 6.35 Brussel Fr. 6.50 Brussel VI. 7.05 Droitwich. Wijzigingen voorbehouden. 1. Maarschalk Mac Mahon op 8 Septem ber 1855 in den Krimoorlog na de be storming van den Malakof. Hij schreef deze woorden met potlood op een briefje aan den opperbevelhebber, van wien hu bericht ontving, dat de Russen maat- egelen namen om den toren waarop hii zich bevond, in de lucht te doen vliegen. 2 MuH-atu11 aan het e nde van zlin MaX Havelaar (insu'a eiland). 3. De Rijn. (In het gedicht van E. A. Borger). 2—3 i

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10