BUITENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Eersle Blad Vrijdag 16 Juni 1939 Het incident van Tientsin Algemeene Toestand De diplomatieke besprekingen Duitsche Rijksbank onder Staatsgezag Eden spreekt te Parijs Het Koningspaar op thuisreis Engelsche stappen, doch nog geen maatregelen ffOf'1 Nog geen propaganda-minister Zelfstandig, maar beheerscht door de spil Gistermorgen hebben Strang en de Brit- sche en de Fransche ambassadeur een tweede conferentie gehouden. Molotoff heeft gisteravond besprekin gen gevoerd met den Britschen en den •Franschen ambassadeur, waarbij ook Strang tegenwoordig was. Het onderhoud duurde 2"i uur Na de besprekingen, die in het Kremlin werden gehouden, weigerde Strang 2ich over de conferentie, die de langste was se dert het begin der onderhandelingen met de sovjet-unie, uit te laten. Wel verklaarde hij, dat de onderhande lingen worden voortgezet en dat spoedig een nieuwe bespreking met Molotoff zou plaats hebben. De conferentie werd ook bijge woond door Potemkln, die ais Frar.sch tolk fungeerde. Naar aanleiding van opmerkingen in het Britsche Lagerhuis, zeide lord Chatfield. de minister voor de coördinatie der verdedi ging. dat men er zeker van kan zijn, dat stafbesprekingen met de sovjet-unie wor den gevoerd en tot een goed zullen worden gebracht. De Duitsche ambassadeur te Moskou graaf von Schulenburg, is Woensdag te Berlijn aangekomen om zijn regeering ver slag uit te brengen. Het gebeuren in het Verre Oosten schijnt te werken als een aansporing om het ver drag met Rusland te bevorderen. De Fran sche pers schrijft vrijwel unaniem: ,,In ieder geval lijkt de noodzaak van een Fransch-Britsch-Russisch verdrag gebie dender dan ooit en het is te hopen, dat men dat te Londen, Moskou en Parijs be- grijpt." De Roemeensche minister Gafencu is te Athene. Aan het officieele banket wees de Grieksche premier Metaxas op ,,de onver gankelijke vriendschap, die Roemenie en Griekenland verbindt", waaraan hij toe voegde, „dat Griekenland, dat niet over zijn grenzen heenkijkt en doordrongen is van respect voor andersmans beklt. voor zichzelf een gelijk respect vraagtTen slotte deed spr. de nauwe solidariteit uit komen, die bestaat tusschen de vier staten van den Balkanbond, „vereenigd in een onwrikbaren wil tot vrede en in dezelfde opvatting van waardigheid." Gafencu gaf gelijke verzekeringen. Gisteren hebben de leden van de Pool- sche financieele missie te Londen een on derhoud gehad met den minister van fi nanciën. waarna de besprekingen met de deskundigen van de ministeries van finan ciën. buitenlandsche zaken, uitvoer en crc- diet zijn begonnen. Deze zullen de komen de dagen worden voortgezet. De diplomatieke medewerker van Reuter verneemt, dat de onderhandelingen met de Poolsche militaire en economische missies, welke zich op het oogenblik te Londen be vinden, in hoofdzaak op de drie volgende punten betrekking hebben: 1. De levering van oorlogsmateriaal uit het Vereenigd Koninkrijk, ln het bijzonder zware artillerie, alsmede vliegtuigen. 2. De levering van grondstoffen uit de Britsche koloniën, welke Polen voor zijn fabrieken noodig heeft. 3. De kwestie van financieele credieten, deels ter financiering van de onder 1 en 2 genoemde leveranties, deels voor de eigen economische behoeften van Polen. De beide missies zullen haar werkzaam heden coördineeren. De algemeene leiding berust bij kolonel Koe. DUITSCHLAND. DEK KINGS VERPLICHTING OPGEHEVEN. De Führer heeft gisteren de ..wet op de Duitsche Rijksbank-' onderteekend, welke vandaag met het publiceeren in de staats courant in werking treedt. In een persconferentie heeft de minister van economische zaken en president van de rijksbank Funk, eem uiteenzetting van de nieuwe wet gegeven. Bij deze wet wordt de rijksbank on middellijk ondergeschikt gemaakt aan den Führer en wordt het onbeperkte gezag van den staat over de circulatie bank hersteld. Dit brengt mede, dat alleen de Führer j beslissingen kan nemen over bijv. de hoogte i van het bedrijfscrediet van de bank. het bedrag van de schatkistwissels e.d. Voor het onderhouden van de betrekkin gen tusschen de leidende persoonlijkheden van het Duitsche economische leven en de bamk zal een ..Beirat der Deutschen Reichsb&nk" worden opgericht. De kapitaal-basis van de bank blijft als tot nu toe. Slechts Duitsche onderdanen kunnen aandeelhouder zijn. De goudvoor raad en de deviezenvoorraad van de bank zullen op een dusdanige hoogte worden ge houden als ncodig is voor de regeling van het betalingsverkeer met het buitenland en tot handhaven van den koers van de rijks- mark. Het voorschrift, dat deze goud- en deviezenvoorraad kan dienen tot dek king van de bankbiljetten in omloop, is opgeheven overeenkomstig het door den Führer gestelde beginsel, dat de stabiliteit van de Duitsche munt niet afhangt van den voorraad goud en deviezen, doch berust op het feit, dat de door de circulatiebank uitgegeven hoeveelheid geld in ©en bepaalde ver houding wordt gehouden met den om zet van de door Duitschen arbeid tot stand gekomen levens- en gebruiks goederen. De aandeelen van de Rijksbank worden onttrokken aan de speculatie door de bepa ling, dat zij niet meer dan vijf procent megen opbrengen de eventueele hocgere winst komt het Rijk ten goede. De in omloop zijnde bankbiljetten moe ten gedekt zijn dcor wissels, cheques, schat kistwissels, effecten en per dag op te eischen vorderingen. Het grondkapitaal be draagt 150 millioen mark. In opdracht van de Rijkbank doet de Duitsche gouddiscontobank den buiten- lanaschen houders van de rijksbankaan- de°len het volgende voorstel: De Duitsche gouddisconto bank neemt de aandeelen over tegen afgifte van eern pre ferent aandeel zonder stemrecht, ten be drage van twee honderd mark voor elk aandeel van de rijksbank van honderd mark. Deze preferente aandeelen geven een rente van vier procent, welke dcor de Rijksbank wordt gegarandeerd. Bovendien werdt cp deze aandeelen voor één keer een vergoeding van anderhalf procent gegeven. F "-te en vergoeding kunmen worden ever- gemaakt. Het komende Neurenberg-congres. Naar verluidt zal het jaarlijksche congres van de nationaal-socialistische partij te Neurenberg worden gehouden van 2 tot 9 September Het congres zal. gelijk bekend, „partijdag ''an den vrede" werden genoemd De consul-generaal te Liverpool. Naar aart'.*.»!.'ine ar. Chamberlain's ver klaring in het Britsche Lagerhuis over een betrekking tusschen het Duitsche consu lt-generaal te Liverpool en een zekeren Kelly, die bij een geval van spionnage be trokken is, wordt van officieele Duitsche zijde verklaard: „De bewering, dat het Duitsche consulaat- generaal te Liverpool ln relatie met Kelly gestaan zou hebben of Kelly in contact met spionmage- en inlichtingendiensten ge bracht zou hebben, is onjuist. De Duitsche regeering behoudt zich voor maatregelen te nemen ln verband met het verzoek der Britsche regeering tot terug roeping van den consul-generaal." HOOGE a jNirjn «6 tel 22610 1803 GENERAL MOTORS SPECIALISTEN (Ingez. Med.) FRANKRIJK. „Terugkeeren is onmogelijk geworden". De Britsohe oud-minister Eden heeft gis termiddag te Parijs een lezing gehouden over den huidlgen internationalen toestand Na gewezen te hebben op de beteekenis van de Brltsoh-Fraasche vriendschap ver klaarde Eden: Als wij willen, dat de politiek onzer beide landen tot de gehoopte resul taten leidt, moet zij iets meer zijn dan een vage, of zelfs een krachtige defensieve poli tiek. Zij moet bepaald wonden door het na streven van een gemeenschappelijk doel, waarvoor dit defensief slechts een middel en een garantie zou moeten zijn Ook wij moeten een program hebben, dat wij onbe vreesd moeten verkondigen en steunen eh. zoo mogelijk, uitvoeren. Spiekende over de Britsche politiek, zeide Eden: De komst van de Duitschers te Praag heeft met één slag tot stand gebracht wat geen der vroegere gewelddaden of bedrei gingen met geweld had verwezenlijkt. Thans zijn wij eensgezind. Terugkeeren is onmo gelijk geworden. Het staat, vast, aldus Eden, dat thans niemand zich meer kan vergissen ln de vastberadenheid van Frankrijk en Enge land. Hij zou de meest tragische vergissing begaan, wanneer hij, door zich ondanks alles geen rekenschap te willen geven van onze oprechtheid en onze vastbeslotenheid, zich zou storten ln avonturen van het ge weld. die een wereldoorlog zouden ontkete nen. Zou hij daarentegen tenslotte Inzien, dat agressie niet meer een goede zaak kan zijn, dan zullen wij ons op den weg naar een duureamen vrede bevinden. ENGELAND. Alvorens zich ln te schepen ?tn Ir J "an de Empress of Britain heeft de koning zich in een afscheidsrede tot net Car..1.- deesc-he volk gericht. Na woorden van er kentelijkheid. zeide de Koning, troost en inspiratie te putten uit de gedachte, dat zich van den Atlantlschen tot den Stillen Oceaan en van de tropen tot het Poolge bied een groot deel van de aarde uitstrekt, waar zich niet de mogelijkheid voordoet van een oorlog tusschen buurstaten, welks vol ken zich geheel wijden aan het streven naar vrede en allen menschen tot voor beeld strekken voor de wijze, hoe beschaaf de naties tezamen moeten leven. Het Is goed te weten, dat er zulke streken zijn. Want wat de mensch eens kan doen, kan hij met God's hulp nogmaals doen. Wel- Minister-president Chamberlain heeft in het Britsche Lagerhuis een verklaring afge legd over de blokkade van Tientsin. De Biitsche ambassadeur te Tokio heeft bij den Japanschen minister van buiten landsche zaken geprotesteerd en heeft op dracht ontvangen, te wijzen op het gevaar van een provocatie door de plaatselijke Ja- pansche autoriteiten, hetgeen zou kunnen leiden tot betreurenswaardige incidenten Ook moest de ambassadeur, zoo deelde Chamberlain verder mede, de aandacht ves tigen op de verklaring van den Japanschen woordvoerder te Tientsin, die heeft gezegd, dat het vraagstuk niet kan worden geregeld door het uitleveren van de vier Chineesche beklaagden, doch dat de blokkade ten doel heeft een grooter samenwerking met de Britsche autoriteiten in China af te dwin gen. De minister-president voegde hieraan toe, dat het duidelijk is, dat indien dit het standpunt van de Japansche autoriteiten te Tokio is, zij van een incident gebruik ma ken tot het verkrijgen van meer dan het uitleveren van de vier Chineezen. Dit zou een politieke kwestie doen rijzen, waarbij ook andere mogendheden betrokken zijn, en derhalve staat de regeering in nauw contact met de regeeringen van Frankrijk en de Vereenigde Staten. Ondertusschen bestudeert de regeering den toestand, welke is ontstaan door de weigering van Japan.-het voorstel tot een gemengde commissie te aanvaarden. De toestand is zeer ernstig, doch de regeering kan op het oogenblik nog niet zeggen, welke maatregelen zij zal nemen. Na een bespreking met de vertegen woordigers der Dominions is besloten het ministerie van handel te vragen, welke maatregelen genomen kunnen worden als antwoord op de Japansche blokkade. De Britsche consul-generaal te Tientsin heeft een krachtig protest gericht tot den Japanschen consul-generaal tegen het fouiüeeren van Britsche onderdanen, die de Britsche nederzetting binnengaan of ver laten. Verlangd wordt, dat onmiddellijk stappen zullen worden genomen, om hier aan een einde te maken en eveneens om een einde te maken aan het aanhouden en onderzoeken van Britsche schepen. JAPAN OP HET GEVAARLIJKE PAD. Maar intusschen betreedt Japan den weg door Chamberlain als gevaarlijk genoemd! Als gevolg van een conferentie tus schen den Japanschen minister van oorlog, Itagaki, en dien van buitenland sche zaken, Arita, heeft de vergadering van de vijf voornaamste ministers be sloten het standpunt van de Japansche militairen te Tientsin over te nemen en te steunen, aldus meldt Domei. Zooals men weet houdt dit standpunt in, dat Engeland door te weigeren vier van moord verdachte Chineezen uit te leveren, een bewijs heeft geleverd niet met Japan te willen samenwerken. De hierdoor ont stane moeilijkheden kunnen slechts een op lossing vinden wanneer Engeland bereid is zijn geheele houding te herzien door met Japan samen te werken aan den opbouw van een nieuwe orde in Oost-Azië De Japansche regeering betreurt het, dat als gevolg van de isoleerlng van de Britsche concessies onderdanen van andere mogend heden o a. van de Ver Staten, Duitschland en Italië ongerief ondervinden. Er is geen wijziging gekomen in de fundementeele Ja pansche politiek om het leven en het bezit van onderdanen van derde mogendheden te beschermen, daarom hoopt Japan dat deze buitenlanders hun kalme zullen be waren, en Japan s werkelijke bedoeling zul len begrijpen In welingelichte kringen wordt verklaard dat de Japansche regecring vastbesloten is, de blokkade in Tientsin voort te zetten tot de buitenlandsche concessies den nieuwen toestand in Noord-China formeel etkend hebben. Er verluidt, dat de Japan sche autoriteiten in Tientsin voor de op heffing van de blokkade de volgende eischen ingewilligd willen hebben: 1, Vaststelling van alle terroristische anti- Japansche personen of organisaties. 2 de politie moet door de Japanneezen worden gecontroleerd. 3. De buitenlandsche concessies moeten gevoegd worden in de politiek der regeering te Peiping. Het financieele wezen in Noord- China mag op geenerlei wijze gestoord worden. 4. Onmiddellijke uitlevering der ln de concessie in deposito liggende 50 millioen aan zilver. EEN AMERIKAANSCHE STAP. De Amerikaansche regeering heelt tegenover de Japansche regeering uiting gegeven aan haar bezorgdheid over de blokkade te Tientsin. De zaak gelastigde te Tokio heelt het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken medegedeeld, dat de eVreenigde Staten te Tientsin belangen hebben en bezorgd zijn voor een mogelijke bedreiging dier belangen door de blokkade. De Amerikaansche belangen worden be groot op 26 millioen dollar. De juridische deskundigen der regeering hebben ver klaard, dat de Japansche blokkade geen rechtvaardiging in het Internationale recht vindt. De buitenlandsche concessies te Tientsin, Sjanghai, Koelangsoe en elders zijn tot stand gekomen door onderhande lingen tusschen China en de regeering en zij zijn neutraal eigendom De blokkade is daarom aldus deze juristen even on wettig als een blokkade tegen een neutrale mogendheid in oorlogstijd. DE DERDE DAG DER BLOKKADE. In den ochtend van den derden dag der blokkade hebben de Japanneezen hun maatregelen nog verscherpt. In de vroegte werden de, buitenlanders uit hun slaap ge wekt door schoten, gelost bli de barricade voor de renbaan. Er ontstond een groote opwinding, die niet verminderde, toen men vernam, dat twee Chineezen, die manden met groenten over de barricaden aanreik ten. waren neergeschoten „om een voor beeld te stellen". Zeer weinig Chineezen mogen de conces sies binnenkomen of verlaten. In het door de Japanneezen beheerschte gebied wak keren agitatoren de anti-Engelsche en anti-buitenlandsche gevoelens aan. De voedseltoestand blijft critiek. In den afgeloopen nacht is wat melk en wat groente ln de concessies gebracht, doch niet genoeg om aan de behoeften der be woners te voldoen. De Engelschen wagen zich, gedachtig aan de vernederingen van de vorige dagen, over het algemeen niet buiten de concessie. Koolzuurhoudende zoutwaterbaden zorgen voor een betere bloedcirculatie. De stoffen, die Uw voeten hinderen, worden afgevoerd. U zult geen last meer hebben van koude- of wintervoeten, van vermoeide of ge zwollen voeten. BADZO-voetbaden doen nieuwe kracht in Uw voelen stroomen. Koopt nog heden bij Uw apotheker of erkende drogist een pak BADZO tan 1 Kg. a 20 cent, vol doende voor 3 a 4 voetbaden. (Voor kuipbaden: pakken tan 3 K.G. 45 et.) Gezonde voeten met N V. KON. NED. ZOUTINDUSIRIE - BOEKEIO, 1804 (fngez. Med J deze kwestie reeds in behandeling. Wij be spreken de zaak met onze vrienden en wi) hopen, dat wij de beste oplossing voor het gemeenschappelijk belang zullen vinden. Chatfield besloot: Wij zijn mooi op weg om te geraken tot ons doel: ln vredestijd meer dan ooit gereed te zijn voor een oor- Jog. In vele gevallen haalt de verdediging snel den aanval in. Iloht zult gij het voorbeeld geven, dat de geheele wereld zal volgen. De koningin richtte haar afscheidswoord ln het bijzonder tot de vrouwen en kinde ren van Canada. Deze wonderschoone reis. zoo zeide zij, heeft mij herinneringen ge schonken, die de tijd nooit zal doen verva gen. Hedennacht voer het schip, dat begeleid wordt door de kruisers „Glasgow" en „Southampton" buiten de Canadeesche wateren. Minister-president Chamberlain heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat de regee ring besloten heeft, ln vredestijd geen mi nisterie voor den inlichtingendienst in te stellen. Wel zal bij het Foreign Office een afdee- ling voor publiciteit in het buitenland worden opgericht, welke onder leiding zal staan van Lord Perth, den vroegeren Brit schen ambassadeur te Rome. Wanneer Engeland betrokken zou wor den in een grooten oorlog, dan ligt het in het voornemen van de regeering. onmid dellijk een ministerie voor inlichtingen in te stellen onder een eigen kabinetsminister De minister van binnenlandsche zaken stelt de plannen hiervoor op, hierbij ge holpen door Lord Perth, die is aangewe zen als directeur-generaal van het ministe rie van inlichtingen in tijd van oorlog. STAKING IN VLIEGTUIGENFABRIEK. Bij de vllegtuigenfabriek Speke, fe Li verpool zijn 8000 arbeldens in staking ge gaan, uit protest tegen het ontslaan van een werkman, die weigerde werk, buiten zijn speciale taak vallend, te verrichten. DE BESCHERMING DER VEILIGHEID Minister Chatfield somde in het Lagerhuis de maatregelen op. die genomen zijn tot verdediging van de burgerbevolking tegen luchtaanvallen. Wat de vitale punten van het land betreft, zooals gasfabrieken, elec- triciteits- en waterleidingsbedrijven, achtte de minister het onjuist, deze nog eens spe ciaal te beschermen. Chatfield zeide, dat hij zich persoonlijk van de bescherming tegen luchtaanvallen op de hoogte had gesteld, en dat, voorzoover hij het kon beoordeelen, alle redelijke voorzorgsmaatregelen, die geno men konden worden. Inderdaad genomen zijn. Ten aanzien van de oorlogsvoorraden zeide Chatfield, dat de laatste paar maan den niet minder dan dertig nieuwe fabrie ken werden Ingericht. Op het oogenblik, zoo vervolgde Chat field, vertoeven in Engeland vooraanstaan de vertegenwoordigers van andere landen, welken wij bepaalde verzekeringen hebben gegeven en die gaarne willen, dat wij hun! strijdkrachten tot op verschillende hoogten uitrusten. Het. is buitengewoon moeilijk na te gaan, wat de beste manier is om zijn pro ductiecapaciteit te gebruiken. Is het het beste, zijn eigen leger uit te rusten of het leger van een vriend? Een ondercommls-1 sie van de rijks-verdedlgingscommlssie heeft; SLOWAKIJE. REDE VAN DURCANSKY. Voor het Slowaaksche parlement heeft de minister van buitenlandsche zaken, Dur- cansky, .een redevoering uitgesproken, wawin hij o.m. verklaarde: In Slowakije is thans ieder er van over tuigd. dat de Slowaaksche natie alleen als zelfstandige staat waardig kan leven. Ieder, die er aan denkt de zelfstandigheid van den Slowaakschen staat aan te tasten, moet zich er van bewust zijn, dat hij staat tegen over een aaneengesloten natie, die liever zou sterven dan zich te laten berooven van haar vrijheid. Dat beteekent echter niet, dat de Slowaaksche natie niet met de an dere volken tot wederzijdsch nut wil sa menwerken. Ten aanzien van het Duitsch-Slowaaksch verdrag verklaarde de minister, dat er kwaadwilligen zijn, die uit dit verdrag het bewijs trachten te halen, dat de Slowaak sche republiek geen zelfstandige, souve- reine staat is. Deze beweringen werden opgesteld, omdat Slowakije zekere verplich tingen jegens het. Duitsche rijk heeft aan vaard als tegenwaarde voor de garantie der politieke onafhankelijkheid en der in tegriteit van het Slowaaksche staatsgebied. Met die beweringen tracht men het Duit sche rftk politiek te treffen en het te be tichten van een imperialisme, dat aan de wortels grijpt van de kleine, zelfstandige volken. In werkelijkheid echter wordt met deze beweringen de Slowaaksche staat ge troffen, die men op deze wijze het bestaans recht wil ontzeggen. Er zijn ook andere staten, die bepaalde juridisch-politieke ver plichtingen hebben aangegaan. Er had Duitschland niets in den weg ge staan om Slowakije geheel of gedeeltelijk te annexeeren, wanneer het dat gewild had. Wanneer Duitschland een dergelijken stap niet heeft ondernomen, heeft het een be wijs geleverd, dat het niet de onderwerping wil van kleinere volkeren. Integendeel heeft Duitschland zich belast met de ga rantie van de grenzen en de politieke on afhankelijkheid van Slowakije. Slowakije weet dat op waarde te schatten, want juist het jongste verleden heeft getoond, dat van alle garanties voor Slowakije alleen de Duitsche van groote beteekenis kan zijn. Duitschland is Slowakije niet alleen in de politiek, maar ook in economisch opzicht ver tegemoet gekomen, opdat Slowakije de aanvankelijke moeilijkheden spoediger zou kunnen overwinnen. Polen, aldus de minister verder, heeft te genover de Slowaaksche republiek een meer positief standpunt ingenomen De betrekkingen met Hongarije zijn den laatslen tijd weliswaar relatief beter ge worden, maar toch is lang nog niet die graad van verbetering bereikt, die tusschen staten met goede betrekkingen veronder stelt wordt. De oorzaak is, dat de Hongaar* sche openbare meening langen tijd gesterkt is in de dwaling, dat het Slowaaksche volk ieder oogenblik bereid is een politieken zelfmoord te begaan. Wat de betrekkingen tot Italië betreft, Slowakije heeft sinds den aanvang der fascistische revolutie met Italië gesympa thiseerd. Slowaaksche economen zullen de zer dagen naar Zuid-Slavlë gaan en in Bra tislava zullen in de volgende week econo mische besprekingen met Italië beginnen- Met Duitschland zullen definitieve verdra gen tot vervanging van overeenko."«J» van voorbijgaanüen aard afgesloten vvor- den. Rtsumeerend constateerde de mini»1®*' dat SloT.akije de aanvankelijke moeulJKne* den met succes te boven is gekomen. 21 1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2