Vier dooden bij Soest BUITENLAND Wolken in het Verre Oosten SOsfe Jaargang WOENSDAG 14 JUNI 1939 No. 24299 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS Auto reed tegen een boom. De vijfde inzittende zwaar gewond De uitslag der gemeenteraadsverkiezing Ds. C. A. Lingbeek overleden Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht Algemeene Toestand LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling "Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te Ibetalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, «raar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden (.3.35 per weet (.0.18 Franco - per post - 2.35 per 3 maanden portokosten. (toot binnenland (.0.80 per 3 mndU CHR. HIST. JONGERENGROEP. In het gebouw Rehoboth kwam de Chr. ffis! Jongerengroep g.steravond in verga dering bijeen. De voorzitter mr. Bosch ridder Van Ro senthal las aan het begin van den avond h. 51, waarna hij in gebed voorging en een inleidend woord sprak. In een korte rede, welke bedoeld was als een inleiding op een psnatavond, gaf de voorzitter een beschouwing over het Nederlandsch volks karakter ln verband met den huldigen al- gemeenen toestand. Spr. zette hierbij uiteen dat er in Nederland steeds een botsing tusschen principes en beschouwingen onder het volk heeft bestaan en nog bestaat, waardoor het regeeren wel zeer bemoeilijkt wordt. Nadat spr. nog een uiteenzetting had gegeven van den huldigen regeerings- vorm had hil het nog een oogenblik over de moeilijkheden, waarmede het ministerie- Coliin te maken heeft. Na deze korte inleiding ontspon zich een uitvoerige gedachtenwisseling. waarbij ook verscheidene vragen, buiten het onderwerp liggende, werden behandeld. Enkele huishoudelijke zaken werden hierna nog afgedaan waarna deze verga dering. de laatste in dit seizoen, op de ge bruikelijke wijze werd gesloten. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen wis- en natuurkunde, hoofdvak scheikunde: de hoeren J. Hulstkamp (Voorburg) en E. F. J. Janetzky (Den Haag); voor het doctoraal examen rechtende heer E. G. Wesselink (Oegstgeest). VRIJWILLIGE VROUWELIJKE HULP. Cursussen in gezinsbescherming. Gisteren zijn de cursussen voor gezinsbe scherming ingezet, welke V. V. H. geeft ln samenwerking met de Vereeniging voor Luchtbescherming speciaal voor vrouwen. Er was voor dezen cursus veel belangstel ling: de heer D. C. Kok heeft de leiding van den middagcursus op zich genomen, terwijl de heer A. van der Neut den avond cursus verzorgt. De opzet van beide Inleiders is een korte uiteenzetting te geven en daarna gelegen heid te bieden tot het stellen van vragen in verband met ieders persoonlijke omstan digheden. Reeds deze eerste maal werd daarvan een druk gebruik gemaakt en het is op zichzelf interessant te hooren, hoezeer het vraagstuk van de bescherming van het eigen gezin de vrouw van eiken stand of leeftijd bezighoudt. Juist door zulk een on gedwongen gedachtenwisseling komen pro- men en bezwaren tot uiting, die men tot nu toe maar liever stil heeft gezwegen of waarvoor men ln eigen kring geen oplos sing vond. Daar de aanvragen nog steeds voortdu ren, ligt het in de bedoeling van het be stuur van V.V.H., om bij genoegzame deel neming ook in het najaar een dergelijken cursus te houden. AANBESTEDING VAN VERFWERKEN. De directeur van Gemeentewerken heeft gisteren in het openbaar aanbesteed het verrichten van Bulten- en Binnenverfwer- ken aan gemeente-eigendommen in 7 per- ceeien. Er was als volgt ingeschreven: Perceel I: J. A. Koet f.778; fa. M. Ziege- laar en Zn., f740; Chr. Rietkerken f. 600: H. P. Jansen f.477; perceel II: B. Harte- veld f.465; J. J. v. Weerlee f.390; G. S. Bakhuyzen f.388; J. L. Koet f.375; C. Veer man f. 306; A. v. Lunteren f. 285; H. P. Jansen f.277; J. L. Burgers f.256; H. A. Schell f.250; J. A. Verwer f.235; Chr. Riet kerken f. 230; L. C. v. d. Voort en C. L.. v. b. Voort f.225; perceel HI: J. L. Koet. 920: J. J. v. Weerlee f.895; A. v. Lunte ren f.880; B. Harteveld f.842; Chr. Riet kerken f.750; H. P. Jansen f.697; B. de Vries f. 595.40; P. F Smit f.590; J. A. Ver wer f. 510; H. A. Schell, Scheveningen f 450; Perc. IV: Chr. Rietkerken f.900; B. Harte veld f.825; G. S. Bakhuyzen f.770; C. Veerman f.761; W. F. W. Vis f.695; J. J. v. Weerlee f.663; A. v. Lunteren f.640; H. P. dansen f. 635 P. F. Smit f. 570; J. Leugering 563.50; J. A. Verwer f.450; J. L. Burgers 420; H. A. Schell, Scheveningen f.400; perceel V: C. Veerman f.699; B. Harteveld 569: J. J. v. Weerlee f.490; A. v. Lunte ren f.448; G. S. Bakhuyzen f.437; H. P. Jansen f.427; H. A. Schell, Scheveningen f.400; L. C. v. d. Voort en C. L. v. d. Voort f.365; Chr. Rietkerken f.350; J. A Verwer f.330; perceel VI: B. Harteveld f.985; A. v. Lunteren f.786; J. J. v. Weerlee f.720; H. P. Jansen f. 599; G. S. Bakhuyzen f. 590; Chr. Rietkerken f.580; H. A. Schell, Sche veningen f.480; J. A. Verwer f.474; perceel VII; J. Luegering f. 899.75; C. Veerman f.880; B. Harteveld f.864; Chr. Rietkerken f.750; L. C. v. d. Voort er. C. L. v. d. Voort f "20; B. de Vries f.699; G. S. Bakhuyzen f.650; J. A. Verwer f.635; P. F. Smit f.595; H. A. Schell. Scheveningen f. 550; H. P. Jansen f. 545. De gunning werd aangehou- PiauuaA sj ureuusgBbid uaaS rue/yi 'uap Is deze Leiden. Hedennacht omstreeks half twee is op den rijksweg te Soest, nabij hotel „Kamp-lust" een two-seater, waarin vijf personen waren gezeten, uit de bocht gevlogen en in volle vaart tegen een boom gereden. Bewoners van „Kamp- lust" hoorden een hevigen klap en toen zij buiten kwamen zagen zij een auto in brand staan, terwijl één man er naast stond en om hulp riep. Met zand en snelblusschcrs trachtte men het vuur te blusschen, doch men moest toezien, dat de bestuurder, die nog teekenen van leven gaf, verbrandde. Hij zat muurvast achter het stuur geklemd. Drie andere slachtoffers waren uit den wagen ge slingerd en gedood. E. Boom, de eenige overlevende van dit ontzettende auto-ongeluk, is slager van beroep en woont in Amersfoort. Hij is met den 34-jarigen groentehandelaar A. Beekman, eveneens uit Amersfoort, omstreeks half negen gisteravond per motor naar Utrecht vertrokken. Daar hebben zij den motor achtergelaten en zijn met J. Bruins en twee vrouwen (die uit Amsterdam afkomstig zijn) per auto, eigendom van Bruins, verder gegaan. Het ongeluk is te wijten aan drank misbruik. De auto is in brand gevlogen door het lekken van de benzinetank, waarna de inhoud vermoedelijk met een brandende sigaar in aanraking is gekomen. Met zulk een kracht is de auto tegen den boom gereden dat het voorste gedeelte om den boom gedraaid zat! De toestand van den eenigen over levende, E. Boom, is zorgwekkend. Hij heeft een ernstige hoofdwonde opgeloo- pen en is op de plaats van het ongeluk zijn oog kwijtgeraakt. De man wordt verpleegd in het ziekenhuis Lichtenberg te Amersfoort. Een ooggetuige vertelde ons het vol gende De Inzittende Boom, die op het oogenblik in het ziekenhuis te Amers foort ligt, zat achter in den wagen met een vrouw. Door den hevigen schok vloog Boom uit. de dickeyseat over de kop van de cabine uit den wagen. De naast hem zittende vrouw kreeg het deksel van de dickeyseat tegen het hoofd en was op slag dood. In de ca bine van de auto zaten drie menschen: de bestuurder, een vrouw die in het midden zat en een man. Op het oogenblik, dat het ongeluk gebeurde, passeerde per auto uit de richting Amersfoort de heer D. van Wijngaarden, die onmiddellijk stopte en hulp verleende. Het gelukte hem een der slachtoffers, Beekman, uit de ca bine te trekken. Deze was echter reeds overleden. Vervolgens probeerde hij de vrouw te redden. Zij had een verbrij zeld been, terwijl haar andere voet in brand stond. Zij zat met de voeten on der in den wagen bekneld. Met zeer veel moeite kon zij be vrijd worden. De levensgeesten waren toen bereids geweken. Hierop trachtte de heer Van Wijngaarden den bestuur der, die luidkeels om hulp schreeuwde, uit zijn benarde positie te bevrijden. De beide beenen van het slachtoffer brandden. Hij zat zoo vast bekneld, dat men hem onmogelijk kon bevrijden. Intussohen passeerden eenige andere automobilisten, die onmiddellijk stil hielden, doch zii waren bii het aan schouwen van de ramp zóó ontdaan, dat. zij geen hulp konden bieden. Teneinde raad stapte de heer Van Wijngaarden in zijn eigen wagen en reed hh naar het politiebureau te Soest om hulp te halen. Hij keerde daarop met een snelblusscher terug. Toen hi.i bij den verongelukten wagen kwam. was de bestuurder geheel verkoold. Ver volgens is de heer Van W. wederom naar Soest teruggereden en wel naar het St. Jozef gebouw, waar op het oogenblik militairen zijn ondergebracht. Hier heeft hij een vrachtauto gehaald, be nevens militaire hulp. Oo de plaats van het ongeluk teruggekomen, heeft hij de lijken, allen, op den heer Boom na. waren gedood naar het ge meentehuis in Soest, vervoerd. De verongelukte auto heeft met een formidabele snelheid gereden. Van drank heeft de getuige echter niets kunnen merken, gelijk hierover in het A.N.P.-bericht "wordt gemeld. Hedenavond zullen wij op de gebruikelijke wijze op de bor den voor ons Bureau den uit slag van de heden gehouden gemeenteraadsverkiezing be kend maken. De bekende Harmonie-kapel „Werkmans Wilskracht" heeft zich. evenals bij vorige gele genheden, ook nu weer bereid verklaard, met pittige muziek het wachten te veraangena men. DE DIRECTIE. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe Inschrijvingen; Gebr. Gesink (Beperkende Bepalingen), Havenstraat 2. Katwijk. Smederij, construc tie-werkplaats, enz., aanleg van gas-, water en electr. leidingen, enz., handel in huish. artikelen. Vennooten: J. A. Gesink, Kat wijk aan Zee. en J. W. Gesink. Katwijk aan Zee (Huwelijksche Voorwaardeni N V. Jachthaven de Bonte Koe (in op richting i. Kaag F. 30. Alkemade. Café, win kel. verhuur gemeub. huisjes. Vennooten: C. Smit, Kaag en J. W. Westhof, 's-Gravenhage Wijziging: Noordzee-Expresse, de Ruyterstraat 34 36, Noordwijk aan Zee. Autobesteldienst NoordwijkLeidenUtrecht en tusschenge- legen plaatsen. Opheffing filiaal: Hoog straat 202. Eindhoven. Heden heeft de heer H. J. van 't Hoen- derdaal, treincontroleur bij de Ned. Spoor wegen. den dienst der Ned. Spoorwegen met pensioen verlaten. Daar de heer Van 't Hoenderdaal veel dienst deed op het baanvak Den HaagLeiden is hij stellig voor vele stadgenooten geen onbekende. Onze stadgenoot, de heer D. M. Lafeber slaagde voor het machinisten-examen di ploma A stoombedrijf. EXAMENS E. H. B. O. De doktoren M. D. Horst en H. G. Ruhaak hebben Maandag en Dinsdag j.l. het examen afgenomen van de cursisten, opgeleid dooi de Ned. Ver. E. H. B. O., afd. Leiden, do cent dr. H. G. Ruhaak, zulks ter verkrijging van het eenheidsdiploma E. H. B. O. Ge slaagd zijn de heeren: E. v. d. Born, J. J. M. Bresser. A. van Burink, P. Favier. C. de Graaf, E. R. Ruys. D. Versloot. C. Willemse. A. de la Rie, J. Labordus, P. Jongman en J. Heus. IN DEN OUDERDOM VAN 72 JAAR. In den afgeloopen nacht is in zijn wo ning te Voorthuizen plotseling overleden ds. Casper Andries Lingbeek. emeritus pre dikant der Ned. Herv. Kerk en oud-lid van de Tweede Kamer. De heeren A. Lasschuyt, B. v. d. Lelie en A. W. Strijbos, alhier zijn te 's-Graven- hage geslaagd voor het examen akte L.O. Omstreeks middernacht is een auto, bestuurd door den heer W. Z. v. d. M. nabij de Spoorhavenbrug in den Haagweg in Ds. C. A. Lingbeek. Ds. Lingbeek is 5 Februari 1867 geboren en is dus 72 jaar oud geworden. Hij stu deerde theologie aan de stedelijke univer siteit te Amsterdam. In 1893 werd hij can- didaat in Noord-Brabant, om 11 Maart 1894 te Voorthuizen het predikambt te aanvaar den. In 1896 ging hij naar Cubaard, welke standplaats hij in 1899 met Klundert ver wisselde. In 1903 vertrok ds. Lingbeek naar Voorst om in 1908 te Spijk iGron.) zijn in trede te doen. In 1918 werd hij predikant te Steenwijk, vanwaar hij in 1919 reeds naar Reitsum vertrok. Hier was hij werk zaam tot 1925 toen de Herv. (Ger.l Staats partij, aan welks oprichting ds. Lingbeek een actief aandeel had genomen, hem als haar eersten afgevaardigde naar de Tweede Kamer zond. Ds. Lingbeek was gedurende zijn eerste Kamerperiode ook lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland en van den gemeenteraad van 's-Gravenhage. In 1931 stelde hij zich niet meer herkies baar en naim een beroep aan naar de Ned. Herv. Gemeente van Urk, waar hij 10 Ja nuari 1932 zijn intrede deed. Bij de Kamer verkiezingen van 1933 was dr. Lingbeek op nieuw lijstaanvoerder en nam hij opnieuw zitting op het Binnenhof. In 1937 keerde hij na de verkiezingen van dat jaar niet meer in de Kamer terug. Sinds dien tijd was hij woonachtig te Voorthuizen. Ds. Lingbeek, die een leerling en geest verwant was van wijlen dr. Ph. J. Hoede- maker. behoorde tot de confessioneele rich ting en was ook lid van het hoofdbestuur van de cpnfessioneele vereeniging alsmede mederedacteur van haar orgaan „De Ger. Kerk". Hij was eveneens redacteur van het weekblad der H.G.S. „Staat en Kerk". BINNENLAND. Minister van Boeyen over het vluchtelingen - kamp te Beilen. (3e Blad) De fraude te Weesp; behandeling voor de rechtbank te Amsterdam. (3e Blad) Het drama te Koedijk (3e en le Blad) Ons parlementair overzicht. (3e Blad) De moord te Brunssum; verdachte veroor deeld tot 15 jaar; de vrouw vrijgesproken (Rechtzaken, le Blad) Uitspraak inzake den bankzwendel te Am sterdam. (Rechtzaken, 3e Blad) Het nachtelijk stroopersdrama te Waddlnx- veen; het Gerechtshof verzwaart d© straf tot 10 jaar. (Rechtzaken, le Blad) AMSTERDAMSCHE BEURS. Algemeen lager koers peil - Onopge wekte beurss temming - Aanbod over- heerscht - H.V.A. flauw - Amerikanen zwak - Beleggingen verdeeld. BUITENLAND. De Japanners blokkeeren de Britsche con cessie te Tientsin. (Buitenland, le Blad) Gafcncu te Ankara. (Buitenland, le Blad) De Amerikaansche neutraliteitswet (Buiten land, le Blad) ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. botsing gekomen met een motorrijwiel, be stuurd door M. J. van R. uit Den Haag, terwijl op de duozitting de 21-jarige mej. T. van B„ eveneens uit Den Haag, had plaats genomen. Door den schok vielen bei den op den grond; de motorrijder kreeg een -diepe vleeschwond in het rechterbeen, zijn passagiere een verwonding aan het voorhoofd. Beiden werden door den E.H.D. naar het Academisch Ziekenhuis overge bracht Het motorrijwiel wérd ernstig be schadigd. Toenemende bewolking. Geen regen van beteekenis. Iets war mer. Zwakke tot matige Zuidelijke tot Westelijke wind. Terwijl in het Westen over het algemeen „rust" heerscht, zij het dan niet de rust, die algemeen begeerd wordt, doemen in het Verre Oosten thans weer gevaarlijke on weerswolken op als gevolg van het con flict te Tientsin tusschen de Japanners en de Engelschen. Hoofdzakelijk is dit conflict ontstaan, tengevolge van de Britsche wei gering vier Chineezen uit te leveren. Zij werden door de Japanners van den moord op Tsjeng-Sji-Kang beschuldigd. Deze mannen werden door de Britten tijdelijk aan de Japanners uitgeleverd, om onder vraagd te kunnen worden. Zij legden toen bekentenissen af, die zii echter herriepen, zoodra zij weer aan de Britsche autoritei ten overhandigd waren. Daar de tegen hen aangevoerde bewijzen onvoldoende waren en zij tot hun beken tenissen gedwongen zouden zijn door fol teringen, voelden de Britten zich niet ver antwoord hen definitief uit te leveren. De Japanners zijn nu overgegaan tot een blokkade der Engelsohe concessie, waar mede zij reeds geruimen tijd gedreigd had den, waarmede een gevaarlijke situatie in het leven is geroepen. Het gevaar is n.l., dat zoodoende het gansche vraagstuk der concessies in het geding komt en ook Frankrijk en Amerika automatisch er bij worden betrokken. Wellicht zal juist dit echter Japan er toe brengen, voorzichtig te zijn! Opnieuw duiken thans de geruchten op, dat Japan zich militair nauwer wil bin den aan de spil Berlijn—Rome. doch iedere bevestiging ontbreekt ook nu. Aan Engelsche zijde blijft men rustig. Men heeft niet den indruk, dat de Japan- neezen de zaak zoover zullen drijven, dat ernstige repressailles zouden worden uitge lokt, of dat Engeland de beteekenis van het incident zou willen overdrijven. Over het algemeen schijnt de pers te gelooven, dat de kwestie binnenkort minnelijk geschikt zal worden. De Britsche gezant te Tokio bezocht mi nister Arita. GAFENCU TE ANKARA. De Roemeensohe minister van buiten- landsche zaken, Gafencu, heeft voor de persvertegenwoordigers te Ankara het re sultaat zijner besprekingen met Inonoe als volgt samengevat: 1. De belangen en opvattingen van Roe menië en Turkije zijn identiek en de beide landen kunnen op elkander rekenen; 2. beide landen hechten aan eenheid, onafhankelijkheid en vrede voor de landen van de Balkan-entente; 3 de entente verwelkomt ieder land, dat zich bij haar wenscht aan te sluiten. 4. de beide regeeringen hebben het voor nemen een instituut voor de bestudeering van de economische, cultureele, geografi sche en politieke belangen der entente op te richten. Zij zullen dit denkbeeld aan de Grieksche regeering voorleggen. Het insti tuut zou te Istanboel gevestigd worden. Gafencu verklaarde tenslotte tegenover een correspondent van H"™as. -si er geen verandering ls gekomen in de Fransch- Roemeensche vriendschap. Wij hebben geen verdrag —aldus zeide hij maar iets be ters: een diepe en oprechte vriendschap.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1