STADSNIEUWS Jaargang MAANDAG 12 JUNI 1939 No. 24297 laar vergadering „Kerk en Vrede' Gouden huwelij ksfeest HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Ds. Ruitenberg over „Pacifistische volksverdediging' Nieuwe gezant te Londen Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk jager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque-' en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mud.) Zaterdag werd de 15de algemeene ver gadering van „Kerk en Vrede" in hotel fDen Burcht" alhier voortgezet. In zijn referaat over „Pacifistische Volks- kerdediglng" stelde ds. L. H. Ruitenberg pan Beers (Fr.) allereerst vast, dat het ge- iulgen, dat het oorlogsbedrijf zonde is, ons dien den plicht oplegt, de wegen te zoeken [naar de organisatie van den vrede. De traag voor „Kerk en Vrede" is welke func- |tie zij daarbij heeft. Referaat Ds. L. H. Ruitenberg. In de eerste plaats acht „Kerk en Vrede" Jlch bij haar arbeid niet gebonden aan de lanwezigheid van zulk een weg; ook als Idie weg nog niet aangewezen kan worden, (blijft haar getuigenis gelden. In de tweede plaats: tusschen de prin- lipieele, christelijke getuigenis ten aanzien pan het oorlogsvraagstuk èn den arbeid koor de organisatie van den vrede is een perliouding als tusschen christelijke predi- j en sociale arbeid in het algemeen, lok daarbij is van de principieele en ab- lolute getuigenis uit, niet een reohte lijn te Itrekken naar de diverse „oplossingen", die pich voordoen. Evenals de Kerk zich niet bindt aan een L,oplossing", maar steeds èn stimuleerend èn oordeelend spreekt over deze „oplossin gen", zoo moet „Kerk en Vrede" handelen (tegenover den concreten vredesstrijd. 1 Spreker gaat in het kort de verschillende koorhanden oplossingen na: Volkenbond, nationale ontwapening, oeconomische con ferenties ter voorbereiding van betere ver- Mceling der grondstoffen, maar ook pac- (ten, anti-agressie-front. Daarbij komen nu lok de voorstellen betreffende de Pacifis- (tische Volksverdediging gevoegd. Deze oplossingen zijn niet gelijk van Waarde. Sommigen zullen, niet alleen op |grond van haar principieele grondslagen, maar ook om hun politieke gevolgen vol strekt verworpen moeten worden. De bouw |van een anti-agressiefront bij voorbeeld mag hoogstens den latenten oorlog tegen houden, positieve vredeskrachten liggen Jdaarin niet. De P.V.V. nu is een voorstel van oprechte fredesstrijders, op basis van de erkenning Ivan de waarde der volksgemeenschap, ver- Bet tegen een vreemden indringer te orga- niseeren met zedelijk aanvaardbare en nuttige middelen. Daardoor alleen al is Inadere beschouwing van deze voorstellen |de moeite waard. Anderzijds moet geconcludeerd worden, [dat de P.V.V. nog niet uit het stadium van discussie gekomen is. De vragen, die zich voordoen zijn: wordt bij dezen verdedi- gingsvorm niet uitgegaan van een niet- aanwezige geestelijke gesteldheid, als: massaal strijdbaar dulden? Is op 't oogen- blik het wekken van verwachtingen niet hoogst gevaarlijk? Hebben de gebeurtenis sen van Maart j.l. de onmogelijkheid van een dergelijk stelsel op dit oogenblik ge toond? De voorstanders van de P.V.V. geven het laatste toe, maar wijzen er op, dat nu reeds propaganda voor deze verdedigingswijze gevoerd dient te vyorden. Daar echter de zaken t.a.v. de P.V.V. zoo weinig vast staan, en alleen nog maar een gedachte is van enkelen en niet een voor nemen van allen, kan „Kerk en Vrede" al leen belangstelling toonen, maar zich niet aan deze oplossing binden. De vraag blijft: wat dan? Andere mid delen ter bestrijding van den oorlog aan vaarden? Het antwoord luidt: de andere middelen moeten evenzeer op hun eigen verdiensten en op hun principieele aan vaardbaarheid getoetst worden. Daarbij doet echter niet „Kerk en Vrede", maar haar leden voor zichzelf uitspraak. „Kerk en Vrede" zal blijven getuigen. En zij zal met steeds meer nadruk moeten aandringen bij haaf aanhangers binnen en buiten haar rijen, dat zij hun plaats vin den in bewegingen en strevingen, die de organisatie van den vrede voorstaan op principieel niet-verwerpelijke en polltiek- sociaal verantwoorde wijze. Mogelijk zal ook de P.V.V. tot deze groep kunnen gaan hooren. Op dit referaat volgde bespreking. Ds. Ruitenberg beantwoordde de gestelde vra gen. De middagvergadering. Zaterdagmiddag werd de vergadering voortgezet. De rekening over 1938/'39 in lasten en baten sluitende met een bedrag van f. 15.388 werd goedgekeurd. De begrooting over 1939, die tot een bedrag van f. 12.400 sluit, werd eveneens goedgekeurd. Bij de bespreking van de propaganda stelde de afdeeling Zaandam de vraag naar een geschikt vredes-leekenspel. Daarna sprak ds. J. J. BuSkes Jr. over het onderwerp „Ohristen-anti-militairist, juist nu!" Rede van ds. J. J. Buskes. Spreker zeide dat er een tijd geweest is, dat men gemakkelijk anti-militairist kon zijn. Dit was in den tijd, dat men wat verwachtte van de internationale arbeidersbeweging en den Volkenbond. Thans is de situatie geheel anders, nu de fascistische beweging Europa bedreigt. In de Christelijke kerken is het gangbare standpunt, dat oorlog zonde is, behalve in bepaalde gevallen. Er kan een situatie .Woensdag a.s. hopen onze stadgenooten, W heer en mevr. C. BlootR. Pluimgraaff, Jonende Jac. Catslaan 59. den dag te her- "ïnken, waarop zij voor 50 jaar aangifte Wen ran hun voorgenomen huwelijk. De «er Bloot, een zéér bekend figuur in de *ed. Herv. Gemeente, in het bijzonder in "et „Morschkwartier", heeft zich bij velen Meld gemaakt. Hij is ouderling der Ned. Seri. Kerk. Veel is door hem in de „Morsch" ®t stand gebracht. Wie kent niet den kras- W grijsaard, die zoo vele jongeren be- *lusmt maakt door zijn voortdurenden l'er. Geen weer is hem te bar. Hii trekt er uit om de vrienden van ,zijn" wijk op e toeken en ze aan te sporen een steentje "11 te dragen voor het groote werk, dat daar •o' stand gebracht is. Hoevele zieken zijn Mot door zijn van groot geloof getuigende woorden getroost. Hoewel het „Morschkwar tier" momenteel zonder wijkpredikant is, neemt hij, als het ware de zware taak. welke anders op den predikant dier wijk kwam te rusten, vol moed en met vast vertrouwen waar. Veel heeft hij moeten overwinnen om hetgeen tot stand is gekomen te berei ken. Nu heeft de wijk zelfs grootendeels door zijn toedoen, haar eigen kerkgebouw gekregen in het ruime gymnastieklokaal der Chr. School aan den Hooge Morschweg. Ook in zijn particulier leven heeft hij veel moeten overwinnen. Grooten steun heeft hij altijd ondervonden van zijn vrouw, die hem in alles trouw terzijde heeft gestaan. Moge dit krasse echtpaar nog vele goede jaren geschonken worden I komen, dat volgens hen oorlog noodzake lijk is, vroeger tegen het communisme, thans tegen het natlonaal-soeialisine. Onze taak is naar het Evangelie van Christus te luisteren. Daarom heeten wij „Kerk en Vrede". Het Evangelie is voor ons van Godswege: Belofte en gebod. Op Gods roeping moet ons leven een antwoord zijn. Wij hooren in Gods woord een oproep om te breken met den oorlog. Wij kunnen ons niet voorstellen, dat de oorlog' een gehoor zaamheid zou zijn aan Gods gebod. Wij leven dan niet enkel uit de belofte. Het gebod van God hebben wij noodig voor onzen strijd. Wij wijzen den oorlog als in strijd met Gods gebod, als zonde tegen God af. Anderzijds hebben wij ons te hoe den vcor een zoogenaamd Christelijk pa cifisme, dat onwerkelijk is en juicht over den „vrede" van München. Wij moeten voorzichtig zijn met een slap pacifisme, dat b.v. vertrouwen stelt op Mussolini en Hitler, die krachtens hun uitgangspunt, niet te vertrouwen zijn. Dit sluit niet uit, dat zij het nationale als een waardevol element zien. Het zal goed zijn hieraan als „Kerk en Vrede" meer aandacht te be steden. Oorlog kan nimmer aan het natio nale belang dienstbaar zijn. Oorlog schept geen recht, daarom kon de vrede van Versailles niet rechtvaardig zijn. Ook de huidige bewapening kan uiteindelijk geen vrede scheppen. Daarom gaan ook de de mocratieën niet vrij uit. Ook ons volk moet voelen, dat wij afhankelijk zijn van de groote naties, die het defensief internatio nalisme vertegenwoordigen. Als Christen- -militairisten hebben wij tegen onze na tuur in vast te houden aan Gods gebod. Dienst van Christus beteekent weigering van dienst aan de afgoden. Spreker komt op tegen de meening van hen, die zeggen, dat door het zondig gecompliceerd karak ter der wereld gehoorzaamheid aan Gods gebod-onmogelijk zou zijn. Christen-antimilitairist zijn is onvoor waardelijk luisteren naar Gods gebod. Spr. waarschuwt tegen het werken met de leus van „geestelijke herbewapening", waarin voor velen niet het gebod van God en het evangelie van Jezus Christus spreekt doch de religie van het nationale. Christen-antimilitairist-juist-nu-zijn is voor ons de roep Gods om van Hem te ge tuigen en Hem te grtioorzamen. Bij de rondvraag nocdigde de afdeeling Amsterdam het hoofdtoestuur uit de vol gende algemeene vergadering in Amster dam te houden. Hiertoe werd besloten. Dr. Van der Voet sloot daarop de goed bezochte vergadering met een opwekking om vastbesloten de opdracht, die God aan „Kerk en Vrede" gegeven heeft te vol brengen. UITVOERING LEIDSCH HARMONIE GEZELSCHAP „DE POST". Viering van het 30-jarig bestaan. De jaarlijksche uitvoering van het Leidsch muziekgezelschap „De Post" droeg ditmaal een feestelijk karakter in verband met de viering van het 30-jarig bestaan. Er heerschte een opgewekte stemming toen het gezelschap opende met de frissche Jubi- leummarsch van den heer M. Bolderdijk, die thans reeds niet minder dan 28 jaar met onverflauwde energie deze vereeniging leidt. Deze inzet ontlokte een hartelijk applaus, waarop dé voorzitter, de heer J. G. Wakka, een openingswoord sprak, waarin hij allen hartelijk welkom heette, in het bijzonder den eere-voorzitter, den heer H. W. Metse laar, de afgevaardigden der 3-October-ver- eeniging, de heeren v. d. Laan en Wichers Rollandet en die van versoheidene zuster- vereenigingen, ook uit de omgeving. Spr. dankte voorts de donateurs voor hun finan- cieelen steun, terwijl hij tevens zijn erkan- telijkheid betuigde aan de muziekgezel schappen T. D. en P. C. L, voor de toe zending van bloemstukken. Ook was een telegram met gelukwnschen binnengeko men van Warmond's Fanfare. Hierop werd een fraai programma uit gevoerd, waaraan kennelijk veel en gron dige studie voorafgegaan was, getuige de uitstekende, sonore klank, die ontwikkeld werd, de accurate inzetten, de over het al gemeen loffelijke zuiverheid en de algeheele afwerking, die ook van muzikaal begrip ge tuigde. Er viel van melodieuze en geest driftige muziek te genieten, die bijzonder in den smaak viel. Adam's „Si j'étais Roi" werd met veel vuur en verve gespeeld, Andrieu's Waria liep eveneens goed van stapel, doch vooral in Bac-h's Grande Finale Arielle was men bij zonder op dreef. Daarin viel os. ook op het beheerschte spel van den clarinettist, den heer v. d. Spree, op wiens techniek men bouwen kan. De moeilijke figuraties lukten uitstekend. Ook de wals van Waldteufel kwam mooi genuanceerd en in een juist tempo tot uitdrukking: een compliment te vens voor het nauwgezet rhythmisch weer geven van het aanvangs-menuet, dat zeer beschaafd vertolkt werd. De fantasie op de onera van Mozart „La Flüte enchantée" van Kessels was een voortreffelijk sluitstuk, waarin ook getuigenis werd afgelegd van de goede kwaliteiten van het ensemble, dat voor dezen feestavond zijn beste beentje had voorgezet. De heer Bolderdijk en zijn mannen kunnen dan ook met voldoening op deze uitvoering terugzien. Met groote aan dacht hebben de vele toehoorders het spel gevolgd en telkenmale van hun hartelijke waardeering blijk gegeven. „Vraagteëkcns" op het programma duid den op een verrassing en inderdaad was dit het geval. Want het damescomité was ijve rig in de weer geweest. Dat bleek wel, toen de voorzitster, mevr. L. WakkaMenijn het woord nam, om de jubileerende vereen!- GRAAF VAN LIMBURG STIRUM ZAL ONTSLAG NEMEN. Naar wij vernemen ligt het in het voor nemen van mr. J. P. Graaf van Limburg Stirum, onze Nederlandsohe gezant te Lon den, om in den loop van dit Jaar om par ticuliere redenen ontslag aan te vragen. Graaf van Limburg Stirum. Naar ons ter oore komt, wordt als zijn opvolger genoemd jhr. mr. E. F. M. J. Miohiels van Verduynen, oud-gezant te Praag en oud-chef van de afdeeling diplo matieke zaken aan het departement van buitenlandsche zaken. Jhr. mr. Michiels van Verduynen. ging een aantal prachtige muziekinstru menten aan te bieden. Een uiterst welkom geschenk, waardoor de prestaties dezer vereeniging ongetwijfeld in de toekomst weer hooger opgevoerd zullen worden. Het eere-lid van dit comité, mevr. Bolder dijkTienhoven ontving fraaie bloemen, terwijl ook de leden van dit comité als be wijs van dank met een ruiker vereerd werden. Nog een tweede verrassing was het feit, dat de heer J. Boom, voorzitter van de Feestcommissie, een enveloppe met inhoud aanbood, ter dekking van de kosten van dezen avond. In een hartelijk speech je dankte de heer Bolderdijk voor de bloemen aan zijn echtgenoote en voor de aanbieding der schitterende muziekinstrumenten, waarvan spr. de kwaliteit en het fabrikaat hoogelijk roemde. Verschillende afgevaardigden brachten nog hun gelukwen9chen over: namens het Leidsch Politiemuziekgezelschap en „Werk- man's Wilskracht" werd een muzieknum mer naar keuze aangeboden, waarna de voorzitter van het harmoniegezelschap Benvenuto" uit Voorschoten gewaagde van de steeds bestaande goede verstandhouding. Hij kwam met een origineel geschenk voor den dag, n.n. een herinneringsmedaille met inscriptie. De heer Wakka bracht allen hartelijk dank voor de goede woorden en geschenken. Was dus de eerste helft van dezen avond reeds een succes, ni*t minder werd dit het geval met de tweede, waarin het Vau deville-gezelschap „Leberto" met John Kloos als uitnemend conférencier een serie uitstekende nummers ten beste gaf, die het welslagen van dezen a-vond in hooge mate bevorderde. Acrobatiek, snelschilderen op een draai ende plaat, jongleeren en demonstraties aan de traoéze zorgden voor veel afwisse ling, zoodat dit programma voor kostelijk en spannend amusement- zorgdroeg. De mooie avond werd besloten met een vroolijk bal op de muziek van Hofenk's Melodymakers. Tot diep in den nacht bleef men in ge zellige stemming vereenigd. BINNENLAND. Vliegtuig neergestort te Vlissingen; drie dooden. (2e Blad). De Pers over Oss. (2e Blad). Huldiging van Jhr. Loudon te Parijs. (Bin nenland, 2e Blad). Familiedrama te Meerssen. (2e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Gedrukte, later herstellende markt - Kalme affaire - Unilevers en Philips vaster - Koninklijke oploopend na zwakke opening - Amerikanen kalm - Beleggingen verdeeld. BUITENLAND. Duitschland zet inzake den moord te Klad- no niet door. Nieuwe incidenten in Tsjechië. (ld Blad). De moeilijkheden inzake Danzig. (Buiten- lanci. Ie Blad). Het Britsche Koningspaar heeft de Veree- nigde Staten weer verlaten. (Buiten land, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Koel weer. Zwaar bewolkt met opklaringen. Enkele regenbuien met kans op onweer. Matige tijde lijk krachtige Noordelijke tot Noordwestelijke wind. VISCHCOLLEGE „DE RUISVOORN" Zaterdag: heeft het Visöhcollege „De Ruisvoom" In het clublokaal van den heer Van Kempen, Noordeinde, haar eenste lustrum op schitterende wijze gevierd. Na het openingswoord van den voorzit ter der feestcommissie werd het dage- lijksch bestuur als blijk van erkentelijkheid een mooi geschenk aangeboden, bestaande uit een vulpenhouder met inscriptie en aan de dames een bloemruiker. Ook aan de dames van de feestcommissie werden bloe men aangeboden. De heer De Gunst, humorist bracht er met zijn liedje en muziek direct de goede stemming in; hij werd op voortreffelijke wijze begeleid door den accordeonist Cris- pijn. Tijdens de pauze was er een gTatis ver loting en een tombola zonder nieten, waaruit bleek, dat de feestcommissie haar taak niet gemakkelijk had opgevat. Zij mag met voldoening op dezen ge slaagden avond, waar allen zioh uitste kend amuseerden, terugzien. Tot besluit van dit lustrum wordt as. Zondag te Oude-Wetering een grcot con cours gehouden. MOTORTOERTOCHT VOOR LEIDSCHE WERKLOOZEN. Evenals de eerste is ook de gisteren ge houden motortoertocht voor werkloozen, georganiseerd door de L.H.D.C.. geslaagd te noemen. Het doe! was ditmaal een be zoek aan Ouwehand's Dierenpark te Rh?- nen. Via Goud?, Utrecht en Doorn ws" d de Grebbebevg te '2.30 uur bereikt. Na de lunchpakketten te hebben genuttigd, werd het prachtige dierenpark en aqua rium' bezichtigd. Öp den terugtocht hield de regen onze stadgenooten tot Utrecht gezelschap. In .Royal" werden de laatste consump ties aangebeden en hartelijke woorden van dank ge.tnroksn o.a. tot de schenkers der versnaperingen. D? Zaterdag alhier gehouden collecte ten bate van de Commissie voor Huishou delijke Voorlichting heeft f. 485.58 opge bracht.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1