BUITENLAND |-»S IETOI DAGDLAD - Eersie Blad Vrijdag 9 Juni 1939 Dagbladreclame Gezonde voeten met Algemeene Toestand De rede van Pierlot VERGADERING DER S. D. A. P. Op „Den Burcht." Gisteravond werd op den Burcht een goed bezocote verkiezingsvergadering der atd. Leiden van de S.D.A.P. gehouden, waarbt] ais sprekers optraden mr. D. A. van Eek en de voorzitter van het Partijbestuur der S.D. A.P. de heer Koos Vorrink. De voorzitter der afd. Leiden, de heer H var. Woudenberg, heette allen en in het bijzonder de beide sprekers welkom. Voorts herdacht hij nogmaals het 40-jarig jubi leum der Leidsche afdeellng, dat on.angs gevierd is en eveneens het werk der twee Leidsche socialistische wethouders. Nadat de Arbeidersmuziekver. Nieuw Leven" zich had doen hooren, was het woord aan mr. D. A. van Eek, lijstaanvoer der der S.D.A.P. Deze zette in gropte lijnen de in Leiden gevoerde gemeentepolitiek uiteen. De toe stand is zóó buitengewoon ernstig en er wordt zóóveel gebrek geleden, dat ook het gemeentebestuur zooveel mogelijk moat doen om dit leed te lenigen, aldus spr. .lïet gaat thans over de vraag, of het den an deren partijen zal gelukken de S.D.A.P. haar 2 wethouders te ontrukken. Waarom heeft de S.D.A.P. indertijd eerst niet de ééne zetel aanvaard, die haar aangeboden werd? Omdat wü, aldus spr ons verbonden gevoelden met het arbeidende volk. Wij hadden een grooten aanhang onder de Leidsche bevolking, maar er was zulk een groot verschil van Inzicht tusschen ons en het gemeentebestuur, dat al onze voorstel len verworpen werden Het aanbod was géén bewijs van toenadering, maar een poging, om ons te binden, ons onze vrijheid te ontnemen, ons te temmen. Dat wilden wij niet! Wij trachten contact te houden met de verlangens van het arbeidende volk en zélf de verantwoordelijkheid te dragen. Wan neer de toestand van vroeger terug zou komen, dan zou dit contact weer verloren gaan. Daarom is het van zoo groot belang, dat de S.D.A.P. haar positie behoudt. Toen wij tenslotte twee wethouderszetels verkre gen, Heten wij ons leiden door drie gedach ten: le. een sluitende begrooting. hoé moeilijk dit ook was. Om dit te bereiken moest de S.D.A.P. fractie ook haar goed keuring hechten aan besluiten, die haar tegen de borst stuitten. Doch dit moést wel geschieden, om vrij te blijven van Rijksin menging; 2e. de werkverruiming: het vin den van werk tegen een behoorlijke beloo ning. Spr. vervloekt dengeen. die de „werk verschaffing" heeft uitgevonden, want daardoor wordt den arbeider een deel van zijn loon afgenomen. Wij stellen het op priis, dat in de laatste drie jaren 2 millioen gulden aan openbare werken in onze stad is uitgegeven, ondanks de buitengewoon moeilijke financieele omstandigheden. Men verwijt ons echter, dat wij het Leidsche Plan van den Arbeid (19341 in den steek Lebben gelaten. Daar is géén kwestie van. Onze voorstellen zijn indertijd met de meeste minachting behandeld, zoowel door den Raad als door het coUege van B en W. Nog verschillende andere malen werd het plan verworpen. Toen wij zagen, dat het wederom verworpen zou worden, hebben wil het eenigszins gewijzigd in verband met de omstandigheden; doch wederom is ons voorstel verworpen. Maar wat wij be oogden. nJ. om op krachtige wijze tot uit voering van werken aan te vuren, dat is gebleven Voorts besprak mr. Van Eek uitvoerig een verkiezingspamflet dat vermoedelijk van A.-R zijde is uitgegeven en weerlegde ver schillende daarin vervatte aanvallen op de S.D.A.P 3e. onze wethouders hebben so ciale afbraak tegengehouden. Onze wethouders deden zooveel zij kon den: zij hadden een moeilijke taak. moes ten zich dikwijls remmen tot behoud van gezonde financiën. Wij blijven de groote. stuwende kracht; daarom moet gij op de S.D.A.P. stemmen, aldus spreker. Zij werkt voor sociale maat regelen, komt op voor de belangen van den Middenstand, enz. Wij kunnen echter geen financieel groote voorstellen doen. omdat ook wij gebonden zijn. Maar er kan een tijd komen, dat ook de S D.wethouders hun vleugels breeder kunnen uitslaan. Wij verafschuwen de klassemaatschappij maar gelooven in ééne, waarin men elkaar bijstaat. Indien het socialistisch woord gehoord wordt in de Raadzaal, dan bewijst men daarmee een weldaad aan het proletariaat in het algemeen en aan den arbeider in het bijzonder Spr. wekte daarom op, er voor zorg te dragen, dat de dag van 14 Juni een feest dag zal worden voor het arbeidende volk. ..De Stem des Volks" zong vervolgens onderleldlng van den heer Krelage enkele liederen, waarop de heer Koos Vorrink het woord voerde. Spr. wees op de wijdere be- teekenis der a.s. verkiezing, in verband waarmede het noodiger dan ooit is, de al- gemeene S.D. beginselen te berlichten. Volgens spr. Is minister Colijn bij de j.l. gehóuden verkiezing véél te mooi uit de stembus gekomen, want de werkloosheid ls slechts ln geringe mate verminderd. Er is in ons land een beangstigende werkloosheid met als éénig lichtpunt de gedachte, dat he' zóó niet langer kan voortgaan. Nadat men gezien had, hoe Hitler in Oostenrijk zijn groote kans had bij de werkloozen. die ln hun vertwijfeling bereid waren, zich aan hem over te geven, kwam ook hier bij de andere partijen de gedachte op, ons land te verdedigen en te geraken tb een systematische opheffing der werk loosheid. Er werd één lied gezongen: „werk verruiming, uitvoering van openbare wer ker.". Men nam alles over van het „Plan van den Arbeid" der S.D.A.P., dat ééns „bouwen op drijfzand" was genoemd. Nu ligt voor ons het rapport Westhoff en ook een rapport voor industrieel werken is ge reed: men heeft daarin de ideeën der S.D. A.P. volkomen overgenomen en zelfs méér dan dat. Ook de koopkrachttheorie der S. D A.P. is er tot grondslag van gemaakt. De andere partijen komen dus eveneens tot het juiste inzicht en daarom moet men aan de S.D A.P. de kracht en de macht geven, om in sneller tempo haar ideeën te verwezenlijken. De sociaal-democratie ijvert voor een totale omvorming der maat schappij met als idealen: „broederlijke ge negenheid en waardige menscheiijkheid" Ook de gemeentepolitiek behoort tot de zen strijd. Men heeft ons uitgelachen, maar moet nu in zoovele dingen onze eischen verwe- z.niijlten en wij voelen ons sterk staan omdat wij weten dat onze middelen door dacht zijn. Vervolgens besprak spr. uitvoerig de Sedert onheugelijke tijden worden pijn lijke en moeilijke voeten behandeld met heete zoutwaierbaden. De Kon. Ned. Zoutindustrie heeft nu een zout in den handel gebracht, dat een nóg betere uitwerking heeft, dan gewoon zout; het koolzuurhoudende, naar dennen geurende BADZO. BADZO-voetbaden zijn een weldaad voor: vermoeide voeten - ge zwollen voeten - transpireerende voe ten - wintervoeten - eeltvorming en likdoorns. De huid krijgt nieuw leven, wordt soepel en sterk. Badzo-voetbaden openen de poriën en verbeteren de bloedcirculatie. Eén pak Badzo ran 1 K.G. (d 20 cent) is voldoends voor 3 d 4 voetbaden. Verkrijgbaar bij alle Apothekers en erkende Drogisten. Voor kuipbaden: pakken van 3 K G. 41 CS. Nog steeds is Engeland bereid te praten, doch agressie zal niet meer worden geduld N.V. KON. NED. ZOUTINDUSTRIE - BOEKEIO 1373 (Ingez. Med.) leuze „rood ls duur", die juist ls, omdat rood de meest geteisterden in de maat schappij wil beschermen. De SJDA.P. wil echter geen avonturierspolitiek, maar een, die financieel verantwoord is. In dit verband behandelde spr. de woor den van mr. dr. Knibbe „een A.-R. kind ln de politiek", die zich veroorloofd heeft te zeggen, dat er op Maatschappelijk Hulp betoon in Leiden wel f. 100 000 bezuinigd kan worden. Deze f. 100.000 zijn er niet af gegaan en dat dankt men aan de S.D. frac tie en de S.D.-wethouders. Anderen hebben hun hart verpand aan de vervloekte politiek der aanpassing, die gedicteerd wordt door de politiek der be kende 9 mannen, die zelden, dat het Ned. volk in al zijn geledingen te hoog leeft. D.w.z. de werkloozen, de kleine boeren, wier gemiddeld inkomen f 9 p.w. bedraagt en ook de werkende arbeiders, die b.v. in Twenthe 2 of 3 kwartjes meer verdienen dan de werkloozensteun. Eén leus kennen zü slechts: afbreken en omlaag schroeven. Maar het moét en het kan anders! Nu ons land verdedigd moet worden ls daarvoor wel het geld te vinden, want de noodzaak is er. Evenzeer is het noodzake lijk de werkloosheid op te heffen. Honder den millioenen liggen op de banken opge stapeld; deze moeten langs organisatori- schen weg overgeheveld worden Het wordt tijd uit te gaan voeren, wat gedaan kan worden Ook de stemmen, die thans voor de a.s. Raadsverkiezing op de S.D.A.P. uitgebracht worden, zullen deel uitmaken van het groo te koor, waarnaar minister Colijn zal moe ten luisteren. Spr. verheugt zich er over, dat het in het huidige z.g. op christelijke basis staan de kabinet kraakt. De stemmen, die men in Leiden zal uit brengen, worden in dienst gesteld van het Nederlandsche volk ln zijn geheel, tenein de te komen tot een vrij en welvarend volk. Nadat de Internationale was gezongen, besloot de heer v. Woudenberg deze bijeen komst met een woord van dank aan de beide sprekers. Lord Halifax heeft in het Britsche Hoo- gerhuls een groote rede gehouden, die de aandacht alleszins verdient. Men zie voor de rede zelve het 4e Blad. De Britsche mi nister heeft duidelijk uiteengezet, hoe Enge land steeds bereid blijft om te onderhande len doch geen enkele agressie meer zal dulden De „Times" merkt dan ook op. dat. Indien de geest, welke hierin tot uiting komt, weer klank vindt in Dultsohland, de mogelijkheid bestaat tot een opbouwende toenadering, waardoor de geschillen, welke de landen thans scheiden, uit den weg zullen worden geruimd. De „News Chronicle" daarentegen vreest, dat door deze rede de meenino zon kunnen ontstaan, dat de Britsche politiek aan het verslappen is en terugkeert tot de politiek van bevrediging. Verwijzende naar de kraohtige maatregelen van de nationaal- soclaiisten in Bohemen en Moravië schrijft het blad. dat het staken van dergelijke brute methoden een eerste vcretsohte is voor het openen van onderhandelingen. Zoolang dit nog niet is geschied, moet Engeland voortgaan met zijn herbewapening en het bouwen aan een onverbreekbaar vredes- front. En ln antwoord op een vraag heeft Chamberlain schriftelijk aan het Lagerhuis meegedeeld, dat de regeering betreurde, dat in de Duitsche pers en in redevoeringen van min of meer officieele Dultschers den laat- sten tijd nog steeds de bewering geuit wordt, dat het Engeland t? doen zou zijn om politieke en occoriomische vernietiging van het Derde Rijk, Dit ondanks mijn rede in de Albert Hall van 12 Mei, aldus Cham berlain, en de debatten in het parlement van 19 Mei, waarin Lord Halifax en ik nadrukkelijk gezegd hebben, dat de Engel- sohe politiek noch op isolatie of omsinge ling en het allerminst op vernietiging uit is. Ik heb betoogd, dat wij Dultsohland zijn overwegende positie in Centraal- Europa niet misgunnen, ik heb gezegd, dat ik nog steeds hoop, dat onze volken nooit meer oorlog tegen elkaar zullen voeren. Ik heb zelfs gezegd, dat wij bereid waren over de oplossing van hangende vraagstukken te spreken, zelfs als daarmee een of andere schikking gemoeid zou zijn en ik heb slechts één voorwaarde gesteld, n.l. dat deze besprekingen in een atmosfeer van wederzijdsch vertrouwen moesten plaats vinden. De Engehche regeering betreurt ten zeerste, dat de houding van de Duitsche pers en de redevoeringen van sommige Duitsche staatslieden er weinig toe bijdra gen deze atmosfeer te scheppen Ik verwacht, dat de B B C die in haar Duitsche uitzendingen steeds de Engelsche politiek voor de Duitsche luisteraars uiteen zet, ook deze verklaring tot hun kennis zal willen brengen. Engeland zet lntussohen zijn besprekin gen om met de sovjets tot een accoord te geraken, naarstig voort. Vernomen wordt, dat Strang, die per vliegtuig in Londen ls aangekomen, heden een onderhoud zal hebben met Haltfax en morgen naar Moskou zal vertrekken, even eens per vliegtuig. Tot Strang ln Moskou zal zijn aangekomen, aldus de diplomatieke correspondent van Reuter, is het niet waar schijnlijk, dat er eenigerlei ontwikkeling zal komen in den toestand ten aanzien van het Britsch-Fransch-Russische anti-agressie pact In welingelichte kringen verluidt, dat het doel van het bezoek van Mai&ky aan Halifax in het Foreign Office van gisteren was zekere punten op te helderen uit de verklaring van Chamberlain in het Lager huis en tevens om te vragen om inlichtin gen ten aanzien van de plannen van Strang. Diplomatieke kringen zijn van oordeel, dat de formule, welke William Strang aan Moskou zal voorleggen en die moet voor zien in de veronderstelling van een bedrei ging, gericht tegen de Baltische staten, zonder dat deze met name gegarandeerd worden, van zoodanigen aard is, dat het Kremlin er door voldaan zal zijn. Wat de andere punten betreft gelooft men niet, dat zich nieuwe moeilijkheden voordoen. Na de besprekingen van Hallfax met Malski was de indruk ln diplomatieke kringen te Londen over het algemeen optimistisch. De „Eerliner Lokalanzeiger" noemt Cham berlain's nieuwe plan tot redding van de onderhandelingen met Rusland een ..we reldpolitieke knoeierij van nauwelijks te overtreffen onbesohaamdheld". Omdat het cm zoodanig iets gaat, aldus het blad, heeft men er te Londen ook afgezien een lid van het kabinet naar Moskou te zenden en daardoor met de verantwoordelijkheid te belasten. De nieuwe formule leidt er toe, de Baltische staten ln zekeren zin tot pro tectoraten van Engeland, Frankrijk en de Sovjet-Unie te maken. Men is niet van plan. zoo sojirijft de Nachtausgabe, den militairen steun, waar over Londen, Parijs en Moskou het eens zou den kunnen worden, tot gevallen van een werkelijken aanval op het eigen grondge bied van de groote mogendheden in kwes tie te beperken. Chamberlain heeft ver klaard. dat men zëoh gevallen kan voor stellen. waarin een van die regeeringen zich wat haar veiligheid betreft indirect door de actie van een andere Europeesche mogendheid bedreigd zou kunnen voelen, waarop het ontworpen Engelsch-Fransch- Russische pact in werking zou kunnen treden. Het gaat dus niet om „bescherming" van de kleine staten, doch om de zoogenaamde „vitale belangen" der groote mogendheden. Deze „vitale belangen" zijn nu de nieuwe formule, waarmee men de klip van de door het Kremlin gewensohte. dooh door de Bal tisohe eilanden afgewezen garanties wenocht te omzeilen. De „Times", zoo gaat de „Nachtausgabe" voort, is cynisch ge noeg om toe te geven, dat men in ver band met de stemming ln de Baltische en in andere neutrale staten geen „openlijke verklaringen" kan afleggen, dooh dat er geen reden is. waarom niet een „formule tegen indirecte aanvallen" (dus tot bescher ming van de belangen der groote mogend heden) zou kunnen worden gevonden. Dat beteekent. de kleinere staten beschouwen als Engelsche belangensferen, of zelfs als protectoraten. Hoewel men niets weet omtrent de be sprekingen van den Spaanechen minister van binnenlandsche zaken. Serrano Suner, en de leiders van de Italiaansche regeering. geeft de Itallaansche pers te kennen, dat Spanje, dat reeds door het anti-komintern verdrag is verbonden aan de ..as", zich bin nenkort nog nauwer aan Italië zal binden. In hoeverre hier de wenech de vader van de gedaohte is Van Duitsche zij da wil men iu een be spreking van 2.uur van den Turkschen ge zant met von Ribbentrop een teeken zien, dat Turkije er niet ver van verwijderd is zijn geheele houding van de laatste weken te herzien en dat het in het bijzonder zou aarzelen om het Britsch-Turkrche pact te rafificeeren; ratificatie, zeo zegt men te Berlijn, zou van Duitsehen kant opzegging van het Duitsch-Turksche economische accoord ten gevolge hebben. Dat zit zeer onwaarschijnlijk zou zijn. behoeft zeker geen nader betoog. Het doet eohter wel uitkomen, hoe Dultsohland er blijkbaar alles op zet, om „de omsingeling" te doorbreken. Verder tracht Berlijn den Bulgaarsohen premier op bezoek te krijgen. OENEHAL MO T UKb bPEUALIb I fcM 1387 (Ine«z. Med.) DE WERKLOOSHEID. Bij aen Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken stonden ingeschreven Bouwvakarbeiders: Behangers 5; Baggerlie- den 2; Betonvlechters 22; Betonwerkers 31; Glazenmakers 2; Glazenwasschers 8; Graniet werkers 5; Grondwerkers 49; Metselaars 88; Opperlieden 54; Schilders 38; Sloopers 8; Steen houwers 3; Straatmakers 5. Hulp-Straatmakers 6; Stucadoors 18; Timmerlieden 121; Uitvoer ders 9; Voegers 18; Ong. Bouwvakarbeiders 9. Totaal 481. Fabrieksarbeiders: Lompensorteerders 9; Blee- kers 14; Vellenblooters 2; Vuurwerkmakers 1; Steenfabr. Arbeiders 34; Zeepfabr. Arbeiders 3; Ang. Fabr. Arbeiders 30. Totaal 93. Kantoorpersoneel: Icntoorpeisoneel 56; Rei zigers. Colp. 35; Winkelbedienden 20; Etaleurs 3; Incasseerders 14, Musici 4; Verplegers 3; Overheidspersoneel 9. Totaal 143. Hotel-Café-Personeel: Huispersoneel 12; Kell- ners 34; Koks 5. Totaal 51. HoutLwerkers: Badclrnmakers 2: Houtbewer kers 21; Kistenmakers 3; Kuipers 2; Lijsten makers 1; Meubelstoffeerders 6: Meubelmakers 23; Ong. Fabr. Arbeiders 9. Totaal 67. Kleermakers: Kleermakers 38: Kappers 3; Schoenmokers 12. Totaal 53 Land- en Tuinarb.: Bloemisten 21; Landar beiders 25; Tuinlieden 14; Wrrmo^'iort. 8: Ong. Landarbeiders 6. Totaal 74. Metaalbewerkers: Bankwerk rs 38: Biikbe- werkers 13; Burgersmeden 20; Electriciens 32; Gasfitters 7: Gasmetermakers 1; Gereedschap makers 1; Instrumentmakers 2; Isoleerders 3; Kernmakers 1. Kettingsmeden 7; Klinkers 8; Koperslagers 3; Lab. Bedienden 3; Lasschers 9; Loodgieters 26; Machinisten 5; Metaalboor- ders 3; Metaaldraaiers 2; Monteurs 11; Piano stemmers 3; Ponsers 4; Rijwielherstellers 10; Rijtuigschilders 2; Scheepstimmerlieden 1; Stokers 9; Tegenhouders 7; Hulp-Verw. Mon teurs 7; Voorslaanders 5; Voorwarmers 2; Vuurwerkers 4; Wagenmakers 2; IJzerwerkers 23; Zandspuiters 4; Zandvormers 3; Zilversme den 1; Ong. Arbeiders 27. Totaal 309. Sigarenmakers: Sigarenmakers 15; Sig. Strip pers 3. Totaal 18. Technici, Opzichters: Bedrijfsleiders 3; Tee kenaars 2; Werkmeesters 10. Totaal 15. Textielarbeiders: Hekelaars 3; Katoendruk kers 18; Kluwers e.a. 7; Luikers 8; Plaatsnij ders e.a. 9; Spoelers 1; Spinners 10; Sterkers 2; Staaldraaddraalers 2: Strijkers 3; Wevers 30; Wolbewerkers 20; Ong. Textiejarb 53. Totaal 175. Transportarbeiders: Emballeurs 2; Chauf feurs 65; Exp. Knechten 14; Koetsiers 8; Loop knechten 30; Magazijnknechten 50; Schippers 54; Spoor- en Trampersoneel 15; Wakers 4; Transportarbeiders 58; Losse Arbeiders 302. Totaal 602. Typografen: Boekdrukkers 6: Boekbinders 18; Fotografen 5; Hulp-Vakarbeiders 2; Letterzet ters 17; Steendrukkers 2. Totaal 50. Voedingsmiddelenarb.: Bakkers 74; Molenaars 1: Ovenlsten 1: Slagers 40; Suikerwerkers 14; Wijnkoopersknechten 7: Zuivelbereiders 6; Ongesch. Fabr. Arb. 23. Totaal 166. Vrouwen: Apothekersass. 1; Kapsters 1; j Naaisters 3: Winkeljuffrouwen 8; Kantoorbe- j dienden 17; Verpleegsters 3; Bedrijfsleidsters 2; Tandart-s ass. 1: Onderwijzeressen 4; Ass. I. d. Huishouding 5; Dagmeisjes 11; Dien iboden 1: Werksters 60 Fabr. Arbeidsters 4: A V.O 4. ""otaal 125. Alg. letaal »4'»2 9 Jani 1338 3867 10 Juni 1937 4048 DUITSCHLAND. Scherpe maatregelen in Tsjechië Ben. 33 Ged. Werkloozen en «chaffing. In Werkver- ALS GEVOLG VAN EEN MOORD OP DUITSCH POLITIE-MAN. In den nacht van 7 op 8 Juni ia voor het gymnasium te Kladno in het pro tectoraat Bohemen en Moravic de hoofd wachtmeester van de Duitsche „Ord. nungspolizei', Wilhelm Kniest, verra derlijk vermoord. De dader is niet ge pakt. De rijksprotector Von Neurath heeft voor het poUtiegebied Kladno de volgende maat regelen gelast, welke onmiddellijk in wer king treden en tot nader order van kracht blijven. 1. Verbod van alle vergaderingen in de open lucht. 2. Sluiting van alle bioscopen, theaters en openbare lokaliteiten. 3. Sluiting van alle scholen wegens op hitsende werkzaamheid van een groot deel van het onderwijzerscorps. 4. Van 20 tot vijf uur moeten alle deuren en vensters gesloten zijn. Op openstaande ramen wordt geschoten. 5. Afzetting van den burgemeester en van den gemeenteraad van Kladno. 6. Aanstelling van een rijkscommissaris. 7. Ontwapening en schorsing van de be trokken Tsjechische staatspolitie wegens •üetnakoming van haar dienstplicht. Als de daders voor 9 Juni, dus heden. 20 uur niet gearresteerd zijn, zullen verdere maatregelen worden getroffen. Staatssecretaris Frank en generaal Kamps, opperbevelhebber van de „Ensatz-troepen" zijn gistermidag naar Kladno gegaan. De Tsjechische politie werd om zes uur op het marktplein ontwapend De Neuer Tag schrijft in verband met den moord o.a.: „De sluipmoord van Kladno toont welke gevolgen bij de Tsjechische bevolking de door bepaalde elementen gevoerde oprui ing tegen het Duitsche Rijk en ziin verte genwoordigers heeft. De door den Rijks protector bevolen maatregelen moeten derhalve met het oog op den ernst en oo begeleidende omstandi-rheden van de daad, hechts als gerechtvaardigd beschouwd orden." De Daily Telegraph and Morning Post" ncldt uit Berlijn ,dal de laatste dagen op het ministerie van buitenlandsche zaken Verdedigingsbeleid en aanmaning tot werken. De Belgische premier Pierlot, heelt in zijn rede men zie het 3e Blad om nog gezegd. Ik zou onze landgenooten willen waar schuwen togen hek gevaar al te zeer te worden medegesleept in het conflict der ideologieën, die thans om den grootsten Invloed in de wereld wedijveren. Wij hebben voorzeker onze voorkeur. Wij willen, dat dit land verder volgens zijn tradities geregeerd worde; dat de natie meester blijve over haar lotsbestemming; dat elkeen er verder de grootste vrijheid geniete om naar goeddunken te handelen en te denken en wij zullen van niemand een inmenging in onze zaken dulden. Doch wij-hebben ook niet op te treden als censors over die landen, waar niet gedacht wordt zooals bij ons; noch een kruistocht te on dernemen telkenmale de internationale juridische orde, verstoord wordt, welke ook de terugslag dezer gebeurtenissen weze bij een volk. dat. als het onze. zoo innig ge hecht ls aan den eerbied voor het recht. Zulke handelwijze zou edelmoedig maar onzinnig zijn. wijl zij niet in verhouding is met 's lands krachten en den ernst van het gevaar dat er aan verbonden is. De vrije critlek ligt ten grondslag zelf aan het principe der democratische instel lingen. Opdat zij nuttige gevolgen zal heb ben. dient zij met waardigheid en maat tot uiting te komen. In de huidige omstandigheden heeft de pers een groote verantwoordelijkheid. Door haar houding kan zij ln ruime mate bij dragen tot de zedelijke kracht van het land, zoowel ln binnenland als ln buiten land. Ik weet hoe zeer de openbare meening wenscht, dat de regeering elke Inbreuk, van waar zij ook kome, op de souvereinltelt van ons land, en op zijn reoht om alleen en ln volkomen meesterschap zijn eigen zaken te regelen, zal verijdelen, doch Ik vraag dat de openbare mecning ons door onstuimige reacties die taak niet moeilijker zal maken, Onze onafhankelijkheidspolltlek steunt op het leger. Zonder een sterk georganiseerde lands verdediging ware onze onafhankelijkheid niets dan een üdel woord. Het recht wordt enkel geëerbiedigd bii hem. die bereid ls het te verdedigen In den loop der laatste jaren heeft Bel gië een groot militaire krachtsinspanning gedaan en de doelmatigheid van ons ver dedigingssysteem. zoowel wat de vesl.ngs- werkon als het veldleger betreft, werd aan. zienlijk vermeerderd. Het land mag trotscb zijn op deze krachtsinspanning, waardoor het uiting geeft aan zijn beslistheid en zich aan de achting van het buitenland op dringt. Anderzijds bestaat er een grens die Inzake bewapening, zooveel als overal el ders, niet mag worden overschreden. Er dient rekening gehouden met de economi sche kraohten van het land, met zijn financieelen toestand De regeering is zich volkomen van haar taak bewust, uitvoerig ging spr. verder in op de in België gerezen kwestie van hei fort van Sougne-Remouchamps, dat n et zal worden afgemaakt. Spr, zeide, dat dit alleen was om technisch militaire redenen, waarmede de politiek niets heeft uit te staan. Spr, vroeg in dit opzicht volledig vertrouwen, hetgeen wil zeggen: ophouden met de campagne van laster alsof een vreemde mogendheid invloed deed gelden (dat zou dan Duitschland zijn!) Spr. verklaarde tenslotte: We moeten een mannelijke taal voeren. Het is niet door het gevaar te ontkennen dat wü het land willen gerust stellen. Wil moeten er ons aan gewoon maken voor langen tüd in tegenwoordigheid van het gevaar te leven en terwijl wii onze verdedi ging voorbereiden niettemin te werken alsof wü van een lange vredesperiode ver zekerd waren. Elke andere houding zou wüzen op een gebrek aan moed. Door af te zien van het werk. van den ondernemingsgeest, van plannen voor zaken zelfs op langen termijn, zouden we ons tot een onherstelbaar ver- vael veroordeelen. Een land dat z'ch zoo laat gaan. is een overwonnen land. zelf» vooraleer het heeft moeten strüden. is niet te vervangen te Berlijn besprekingen zün gehouden tus schen den Tsjechlschen vertegenwoordiger te Berlijn, Chvalskovski, en vooraanstaan de Duitsche ambtenaren met betrekking tot den toestand te Praag. De betrekkingen tusschen de Tsjechen en de Duitsche autoriteiten worden da-e- lijks meer gespannen en de Instructies van de rijksautoriteiten worden vaak gene geerd, Het wordt waarschijnlijk geacht, dat Chvalkovski binnenkort naar Praag z»' vertrekken, om den toestand te bespreken met baron von Neurath. den rUksPr°tec' voor Bohemen en Moravië, ,M In politieke kringen te Berlijn venu-a dat Chvalkovski gedreigd heeft af te tre den Aan geruchten dat baron von b-a rath in een onderhond met Hitler er den over zou hebben gesproken, te willen treden, wordt over het algemeen geen g loof gehecht. Ook de „Times"-correspondept te maakt metdlng van opwinding ln men en Moravië. Politieke waarnemers Praag, aldus genoemde correspondent, eelljken de huidige spanning met welke heersebte enkel" weken i au.aiaus genoemoe curr >;e elljken de huidige spanning met /elke heersebte enkel" weken vóór zetting van Praag en schrlivm ''"ar - namoldk toe pan de sf'n- ae'-'ic van Berlijn. Deze sfinx heeft twee - den; het eene glimlacht welwillend.») on een afstand, en het andere draas1 op een afstand, en het andere dreigende uitdrukking. 2-1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2