NOVA Uit de Omstreken [BOSCH DAGBLAD - Vierde Blad Vrijdag 9 Juni 1939 PK- EN SCHOOLNIEUWS VISSCHERIJ-BERICHTEN N X I N WEES OP JE HOEDE DE ZILVEREN KOGEL Vissthers op versche garnalen te IJmuiden leggen het bijltje er bij neer p A G E S A T I E PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 11 JUNI. Btnlhuizen Ned. Herv. Kerk: Voorin. aren nam. 6 uur <o.t.) ds. Bieshaar. Geref. Gem.: Voorm. 9l£ uur en nam. 6 uur |otj ds. Stuijvenberg Bodegraven Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 ards. J. D. Kleine van Oud-Beijerland <Bed. nDoop>; nam. 6'_- uur ds. Klüsener. Gerèf. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6li uur. ds. Dsm. Ey. Luth. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. Gronloh. Geref Gemeente: Voorm. 10 en nam 6li uur jfjjdlenst. Evangelisatiekring „Bodegraven": Nam. 6 3/4 nr de heer J. Sevensma te Amsterdam. Boskoop Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien (o nam. 6 uur. ds. Jacobs. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, k Petersen. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. f uur. ds. Kleisen. Rem. Geref Gem.: Voorm. 10 uur, mej. H. yjeijer van Leiden. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. 6 uur. heer Wijting van Amersfoort. Haarlemmermeer Hoofddorp: Voorm. 10 J Br iBed. H.D.) en nam. 6Vi uur. ds. Salverda. Lynden: Voorm. 10 uur. de heer v. d. Berg. Vijfhuizen: Voorm. 10 en nam. 6li uur. de ter Brörens. .talsmeerderweg: Voorm. 10 en nam. 6li uur. heer Koudstaal. Badhoevedorp: Voorm. 10 uur, ds. Ouwehand. Hazerswoude Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 sur en nam. 7 uur. ds. Kiehl. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 7 uur. t Heuzenveldt. Hoogmade Ned. Herv. Kerk: Voorm. 1014 ur. as. van Sinderen. Katwijk-aan-den-Rün Ned. Herv. Kerk: Voorm. 9.30 en nam. 6 uur, ds. E. War molts. Geref. Kerk: Voorm. 9.30 en nam. 5 uur. ds. B. Mejjering. Katwijk-aan-Zee Geref. Gemeente 'Re- misestraat)Voorm. 10 en nam. 5 uur. lees-I dienst. j Koudekerk Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 er, nam. 6li uur. ds. v. Blnsbergen. Geref Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur. ds. Haspers. Leiderdorp Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 j er. nam. 6 li uur. ds. Streeder. Kinderkerk «Kerklaan 2): Voorm. 10.30 uur. ce heer P. J. D. v. Malssen. Geref. Kerk: Voorm. 914 en nam. 614 uur, ds. Dijk. Leidschendam Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 I d nam. 5 uur. ds. Vermet. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. 1 Boukema. Nieuwkoop Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 cur en nam. 7.30 uur. ds. A. J. van Wijngaar- èen. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 7.30 Oindidaat Batelaan uit Bodegraven. Rem. Kerk: Voorm. 7.30 uur. ds. Tjalsma uit Rotterdam. Nieuwvecn Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 u., Brink. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 7 uur. ti. Speelman. Evangelisatie: Voorm. 10 uur en nam. 7 uur. te heer v. Scherpenzeel. Nieuw-Vennep Ned. Herv. Kerk: Voorm. jut. de heer v. d. Meer: nam. 7 uur. ds. La under. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 3li uur. ds. Smilde. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 101» en nam. 314 t'Jr. ds. E. du Marchie van Voorthuizen van Urk. Noorden Ned. Herv. Kerk: Nam. halfdrie, k W. de Lange van Woerden. Geref. Kerk: Voorm. halfelf. ds. D. Ligter van Nieuwerbrug; nam. halfdrie, ds. G. Mulder van Alphen a/cl. Rijn. Noordwijkerhout Ned. Herv. Kerk: Voorm. ten uur. ds, van Noort. Oegstgecst Groene Kerkje: Voorm. 10.15 Mr «Jeugddienst), ds. H. E. Beker van Haarlem. Pauluskerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur. J. Btreefland. Ver. van Vrfjz. Hervormden 'Willem de Zwij- frserk)Voorm. halfelf. ds. J. R. Immink van ülrtcht. Sissenheim Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 8 nam. 5 uur, ds. Krijkamp. Geref. Kerk: Voorm. 914 en nam. 5 uur. ds. Sulper. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ft de Bruyne. Gemeente Gods: Voorm. 10 uur, paster Per- Bns. Valkenburg Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 nam. 6.30 uur. ds. Veldkamp. Geref. Kerk: Voorm. 9.30 uur (H.A.) en nam. »uur (H.A.), ds. W. Bouwman van Leiden. Whout Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur. ®- Klomp. doorschoten Ned. Herv. Gemeente: Voorm. uur, ds. Treffers van Woerden: nam. 5 uur, de Windt van Kage. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. J. Houtzagers. Uaddinxveen Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 JJ- ds. Vroegindeweij van Reeuwfjk; nam. «uzeven, ds. van der Graaf van Schoonhoven. jWef. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur. ds. Oud-Qeref. Gemeente: Voorm. 10 en nam. 6 w ds. van der Kraats. Warmond Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en «n- 6 uur. ds. de Bel. Wassenaar Gebouw v. Chr. Belangen «wolstraat)Voorm. 10.05, dr. Honders; nam. ®-dJ5. ten Kate. {kvletkerk: Voorm. 10.05, ds. ten Kate. Prot- Bond: Voorm. 10.35 uur. ds. G. ■■Be van Den Haag. JVoubrugge Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 Lham. 7 uuri Doornenbal. ■goti. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfacht 1 Dronkert, en Ned. Herv. Kerk: Voorm. half- kvenhov en nam. halfacht. ds. C. A. van Harten. -M Kerk: Voorm. halfelf en nam. halfacht, p de Ruig. to* nam. gv. uur, dr. Woldendorp. Wi Kerk: Voorm. 10 en nam. 614 uur, ds. '»%s. Gemeente: Voorm. 914 uur en nam. uur Leesdienst. Tcr5een- tot Verbreiding der Geref. Waarheid: •Tn. 10 en nam. 7.15 uur de heer Gebraat RNJeuw-Tonge. fce.re®n- van Vrjjz. Hervormden: Nam. 6'4 uur B. Schouwink te Delft. J°dcrwoucle Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 Eykman. 5^lnnierdam Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Pop erk: Voorm. rfl tSgref.) Gemeente: Voorm. 10.15 uur. Jwef. Kerk: Voornv 10 en nam. 7 uur. ds. ^531 3,1 Günther, GEREF. KERKEN. te Antwerpen 'als hulppred. v. d. A. Schweitzer Jr., cand. te Amsterdam. HUN BEDRIJF DOOR EEN PUFVERBOD MET DEN ONDERGANG BEDREIGD. De visscherij op garnalen, dat smakelijke schaakliertje, dat bij milliocncn langs onze Noordzeekust rondzwemt en dat. wanneer het met zijn lichtrood gekleurd lijfje onze boterham siert, deze tot een ware delica tesse maakt, was vroeger in IJmuiden van weinig beteckcnis. Maar sedert de garnaal niet meer kon aarden in het zoete water van het IJselmeer verplaatsten vele oude garnalcnvisschers van wat eens de Zuider zee was, hun bedrijf naar Neerland's grootste visschershavcn. En thans telt de vloot, die eiken dag van IJmuiden uit naar zee vertrekt ter garnalenvisscherij, een dertigtal schepen, thuisbehoorende niet alleen in IJmuiden maar ook in Ouddorp, Den Helder. Volendam, Uric enz. Het zijn stoere kerels, die garnalenvisschers en dat moet ook, want hun bedrijf is zwaar. De zee kan ook onder de kust soms heel ruw zijn en dan hebben hun kleine scheepjes heel wat te verduren. En als dan bovendien aan boord van het op de golven dansende scheepje de vangst ook nog gekookt moet worden valt het werk vaak lang niet mee. Op de meeste botters varen drie man. enkele groote hebben vier man aan boord. Een een voudig rekensommetje leert ons. dat ongeveer honderd man hun dagelijksch brood op de IJmuidensche garnalenvisscherij verdienen. Of dit althans trachten te doen. want het gaat slecht met de garnalenvisscherij en wanneer er nog brood mee verdiend wordt, is het hoogstens een heel schamel stukje. Er zijn twee groepen van garnalenvisschers; de grootste groep wordt gevormd door de sche pen. die de garnalen versch aanvoeren, de z.g ..litjesvisschers" aldus genoemd naar het kistje ditje) waarin de garnalen worden aan gevoerd en verkocht, Zoo'n litje heeft een in houd van 15 K.G. Deze groep telt een 18-tal schepen, die alle voorzien zijn van een goed gekeurde bun, waarin de vangst levend wordt gehouden. Zij visschen alleen des nachts, in tegenstelling met de schepen, die de garnalen aan boord koken en die alleen overdag visschen. Deze groep verlaat des morgens voor dag en dauw de haven en komt des middags ongeveer 3 uur weer in de haven terug met haar vangst klaar voor den verkoop, klaar d.w.z. uitgezocht en afgekoeld. Toen de crisis ook de garnalenvisscherij in haar greep te pakken kreeg, ging de regeering zich er mee bemoeien: zij ging de visschers steunen. Deze steun bestaat uit een kleinen toeslag, die echter alleen verleend wordt, wanneer een schip een volle week gevischt heeft en wanneer de aanvoer niet beneden de voor elk schip vastgestelde taks is. Dit is het dus wat de regeering gééft, laat ons zeggen: met haar rechterhand. Maar dan komt de linkerhand en die néémt weer wat terug. En wat zij terugneemt is niet zoo weinig, vooral van de „litjesvisschers"! De versche garnalen moeten springlevend worden aangevoerd. Zijn ze dood, dan worden ze afgekeurd en dat gebeurt nog al eens. De levende garnalen worden in den Rijksvisch- afslag verkocht. Voor een deel van de vangst, de eiken dag toegewezen taks, die apart ver kocht wordt, gerandeert de regeering een minimumprijs van f. 1,35 per litje. Het andere deel. de „overtaks" wordt voor risico van den visscher verkocht. En nu komt de linkerhand en die neemt van de f. 1,35 15 cents, terug, zoodat de visscher maar f. 1,20 ontvangt. En wanneer de garnalen boven de f. 1.35 verkocht worden neemt de regeering van het surplus nog eens 10 Ook van dat deel van de vangst, dat vryverkocht wordt, wordt 15 afgetrokken. Vroeger, toen alles nog vrij was. werd voor de in den Rijks- vischafslag verkochte garnalen de gebruike lijke 2 retributie en 2 koopmanskorting, dus totaal 4 afgetrokken. Het voordeel voor den garnalenvisscher zit dan ook alleen in den minimumprijs. Maar verder heeft hij niets dan nadeel. De kookvisschers brengen hun vangst des middags naar de garnalenloods van de Vissche rij Centrale. Des morgens, voordat ze naar zee vertrekken krijgen ze hun taksbriefje, dat aan geeft, hoeveel ze mogen aanvoeren. Wat ze meer aanvoeren gaat in den regel weg als puf. Voor hun taks krijgen, ze een minimumprijs van 15 ets. per K.G., waarvan 1 ct. wordt afge trokken voor het Verkoopkantoor. In October 1938 verbood de regeering den garnalenvisschers den aanvoer van puf, omdat zij visschten met netten, die mazen hebben kleiner dan 7 c.M., de voorgeschre ven minimummaat voor trawlnetten. En dat was de doodsteek voor de garnalenvis scherij. want dit beteekende. dat de niet- opzettelijk door de visschers gevangen puf weer overboord geworpen moest worden. De puf leverde per schip een verdienste op van ongeveer vijftig gulden per week en iedereen kan wel begrijpen, wat dit voor deze kleine visschers beteekende. Het spreekt vanzelf, dat de gedupeerden krachtig tegen dit besluit van de regeering heb ben geprotesteerd. Een ambtenaar van het Rijksinstutuut voor biologisch visscherijonderzoek heeft eenige reizen met een garnalenvisscher meegemaakt om te constateeren of het juist was, zooals de visschers beweerden, dat de puf, als ze over boord geworpen wordt morschdood is. Deze beambtte heeft slechts den dood van alles, wat géén garnaal was en wat dus overboord ging, kunnen constateeren. Maar het puf verbod, het eenige, geldend voor Nederlandsche visschersvaartuigen. bleef ge handhaafd. De meening van dr. Tesch. den leider van genoemd instituut werd zelfs niet gevraagd. E11 terwijl de loggers en de op ge wone Noord zee visch trawlende botters nog steeds, ondanks de voorgeschreven minimum- maaswijdte doorgaan, reusachtige hoeveelheden puf aan te voeren, moet de garnalen-visscher alle puf overboord gooien. De gedeputeerden vroegen een audiëntie bi) den minister aan. Toen hieraan géén gevolg kon worden gegeven werd den minister tele grafisch verzocht schar en wijting buiten het puf verbod te houden. Dit heeft in zooverre iets opgeleverd, dat eenige maanden geleden de wijting inderdaad van het pufverbod werd uit gesloten. Maar met de schar ging dat niet, „omdat bij de schar ook schol wordt gevangen'* Hieruit blijkt wel de ondeskundigheid van 's Ministers raadgevers, want onder den wal wordt nooit pufschol gevangen, hoogstens een enkele maal eens bovenmaatsche schol. Schar mag alleen worden aangevoerd, grooter dan 21 c.M. maar de schar, die het meest geschikt is voor de drogerijen, vischjes van 18 tot 20 c.M. moet weer worden weggeworpen! En dat ter wijl de drogers meermalen f. 5 f. 6 vooi een kist van deze vischjes betaalden. AALSMEER. Bedankt. Bedankt voor het beroep der Chr. Ger. Kerk alhier ,ds. W. F. Lanian te Middel- harnis. BENTHUIZEN. Vergadering der Ver. „Na Arbeid Sport". De gymnastiekvereen. „Na Arbeid Sport" vergaderde in de O.L. school. De wnd. vctor- zitter opende, waarna de notulen werden gelezen; de secretaris bracht verslag uit. Nadat drie bestuursleden als zoodanig had den bedankt, werd het bestuur als volgt samengesteld: A. Vreeman, voorz.; H. van Leeuwen, 2e voorz.; mej. P. de Gelder, secretaresse; G. de Pender, penningmeester en Adr. Voorwinden, 2e penningmeester. Na bespreking van huishoudeiijken aard volgde sluiting. Gouden echtvereeniging. Op 13 Juni hoopt het echtpaar A. Paul en M. Paul, Dorpsstraat 28, alhier, den dag te herdenken dat zij voor 50 jaar in het huwe lijk traden. Zij genieten belden nog een goe de gezondheid. HAARLEMMERMEER. Ernstige val. Het zestienjarig dochtertje van den heer M. te Vijfhuizen kwam met haar rij wiel zoodanig te vallen, dat zij een paar tanden verloor en behalve uitwendige wonden een lichte hersenschuding opliep. NIEUW BELANGRIJK WERKOBJECT. Verbreeding van den Venneperweg. De Venneperweg te Nieuw-Vennep zal van den IJ weg af tot aan den Nieuwe Weg Amsterdam—Den Haag), verbreed wor den tot een tweerichting-verkeersweg en tevens worden voorzien van een fietspad. Daar deze weg den toegang vormt voor Hillegom tot den genoemden verkeersweg zal deze verbreeding een aanmerkelijke verbetering beteekenen. De grond tot dichting van den naast den Venneperweg gelegen tochtsloot zal verkregen worden door de weggraving van den voormaligen spoorbaan, terwijl op laatstgenoemde plaats de nieuwe tochtsloot zal ontstaan. In verband hiermee zullen waarschijnlijk ook enkele gebouwen w.o. het voormalige stationsgebouw te Nieuw-Vennep onder sloopershanden moeten vallen. De werk zaamheden zullen, zooveel doenlijk, in werkverschaffing worden uitgevoerd en de volgende week aanvangen. Burgerlijke Stand. Geboren: Jacobus Hendrikus. z. van H. Vastenhout en A. E. M. Lek; Klaas Jan. z. v. S. R. Hoger en G. Raams: Maria, d. van J. Trouwen en M. J. Veen; Helena Maria, d. van J. Kroezen en H. Verhoeve; Agatha Gerdina. d. v. W. Kortekaas en M. A. Trompert; Harry Daan. z. v. C. Verhoog en J. J. Schuringa; Maria Aagje, d. van J. W. Verhoeve en A. Nagel: Jelle. z. van J. C. Zaadnoordijk en I. Jellema; Aart. z. van J. van Hoven en A. Co- lijn: Nicolaas. z. van H. Groenevelt en I. Hon- coop; Martinus. z. van M. Blommestijn en G. Schönhage; Margje. d. van Th. Dijksman en J. Balk: Maria. d. van J. Koolhaas en M. van der Pol: Gradus Barend, z. van G. B. van Limpt en P. Oudekerk; Louwerina Catharina, d van P. de Konng en W. M, Duwel; Gerrit, zoon van C. Bos en M. de Heer. Ondertrouwd: Willem Frederik van Vliet, 32 jr. en Johanna Kinkel, 30 j.; Anthonius Gerar- dus de Lange, 24 j. en Willemma Catharina Vermijn. 24 j.. Adrianus Jacobdf Topper. 28 j. en Maria Johanna Buckens. 23 j.; Theodorus Johannes de Boer, 32 j. en Johanna Wilhelmina Verhaar, 26 jaar. Getrouwd: Casparus Cornelis van Saase, 26 J. en Cornelia Geertruida Anna Lujjben, 26 j Pleter van der Linden. 22 jr. en Geertje Dijks man, 21 j.; Arie Blom. 27 jr. en Aagje van Zanten. 27 J.; Arie Dol. 26 jr. en Martijntje Honcoop. 22 jr.; Marinus Struik, 27 jr. en Cor nelia Bax, 23 jr. Overleden: Cornelia Bos. 62 jr. echtg. van D. Molenaar; Alida Jenneke van Gameren, 76 Jaar, wed. van T. GuldemeesterJan de Boer, 33 jr.. echtg. van A. van Geffen; Gerrit Visser, 82 jr., echtg. van M. C. Stam; Daniel Klein, 77 jr., echtg. van D. Stroosma; Adrianus Tekele de Boer. 60 Jr.. echtg. van M. H Hoen ders; Hendrina Maria Louisa Rosendahl. 66 j. wed. van E. F. Mohl; Maria Pharaïlda Ver- couteren,, 1 m., d. v. Th. P. Vercouteren en W. Luke. NIET NAAR ZEE! Woensdagavond kregen de ..verschen" een taks van 6 lltjes per schip. Dit. beteekende een besomming van nog geen 10 gulden voor 3 man en daar moet dan nog f. 5.— van worden afge trokken voor stookolie. Zoodat men een nacht zou moeten visschen voor een netto-besomming van zegge en schrijve drie gulden. Zij zijn niet uitgevaren en zullen vermoede lijk wel niet uitvaren, wanneer geen hoogere taks gegeven wordt. Als de schar niet vrijge geven wordt is er bij deze lage taksen geen kans op eenige verdienste. Een deputatie van drie man is nu naar de Visscherij-Centrale om de belangen van hen en hunne collega's te bepleiten. Het is te hopen met succes, want anders ziet het er voor de garnalenvisscherij slecht uit en zou het wel eens kunnen gebeuren, dat een honderdtal ijverige visschers zonder werk komt en op overheidssteun wordt aangewezen. Goedgeslaagde paardendag te Hoofddorp. Op de keuringsbanen te Hoofddorp had de premiekeuring plaats van meniën en hengstveulens van het type trekpaard. In totaal waren 137 paarden opgegeven, waar van 111 paarden verschenen voor de jury bestaande uit de heeren P. M. DiedeTe uit Sittard en W. B. J. L. de Groof te Krulnin- gen. Een groote belangstelling bestond er voor deze keuringen. De uitslagen waren: Hengstveulens; 1. Martail v. d. Hoek van de Wed. H. Graneman te Badhoevedorp; 2. Joli v. d. Lente van M. Immink. Nieuw Vennep; 3. Marcel van Hoek van Wed Graneman; 4. Rudolf van Vijlhuizen van P. van Reeuwijk te Vijfhuizen; 5. Karei v. Tienhoven van A Pruissen, Rijk; 6 Jan van J. W. Gehrels te Vijfhuizen, allen met' medaille. Merrieveulens: 1. Ineke v. Tienhoven van A. Pruissen te Rijk f. 10 2. Laura van de Lente van M. Immink. Nieuw Vennep f. 10; 3. Henricus van C. D. Schouten te Vijfhui zen f.8; Jetta v. Beukenhof van A. J. Ko- foed te Nieuw Vennep f 7.50; Cora van G. Ooms, Nieuw Vennep f. 7.50; 6 Herscurrina van J. W. Gehrels. Vijfhuizen f.5: Herscur- jetta van denzelfde f.5; 8. Hillegonda van Tienhoven van A. Pruissen te Rijk f.5 1-jarige merriën: 1. Juliana van Rena, gebr. Rip te Vijfhuizen f.25; 2. Cora van de Lindeboom van A. A. Haartsen, Halfweg f. 22.50; 3. Aria van de Lente van M. Im mink f. 20; 4. Beatrix van D. van Dam te Vijfhuizen f. 17.50; 5. Mikkie van Rozenhof van M. Immink f. 15. 2-jarige merriën: 1. Marjora v. d. Hoek van Wed. Graneman. Badhoevedorp f 35; 2. Helena van Vredenburg van J. C. Rip, Hoorddorp f.25; 3. Martha v. d. Hoek van A. J. v. Strien te Rijk f.25; 4. Martha van A. Pruissen f. 20. 5. Cora de Nazareth van G. J, J. Kofoed, Nieuw Vennep f. 10; 6. Dragona van Suze van G. Coevert te Hoofd dorp f. 10; Hera van Gebr. Rip f. 10. 3-Jarige merriën: 1. Claironne van de Hoek van H. J. Graneman, Badhoevedorp, f. 50 met zilveren wisselbeker; 2. Erica van de Lente van M. Immink te Nieuw Vennep f.40; 3. Arietta van A. Pruissen f.35; 4. Annie van Tienhoven van A. Pruissen f 30; 5. Ada van Beukenhof van A. J. Kofoed f. 25.; 6. Sulma van A. J. Bontje Hoofddorp f.25; 7. Jolina va n C. A. de With, Hoofd dorp f. 25; 8. Lona van A. J. v. Strien, Rijk f.25; 9. Flora van Claison van D. v. Dam te Vijfhuizen f.20; 10. Bertha van A. C. Stokman. Gr. IJpolder f.20; 11. Astrid van Beukenhof van A. J. Kofoed Nieuw Vennep f. 15; 12. Elza van Ph. Vos. Halfweg f. 15. 4-7-jarige merriën. Kleine maat: 1. Azalea v. d Kruispolder. Wed. H. Grane man, Badhoevedorp f45 plus med 2. Jolie Fleur de Nazareth van M Immink f 40 plus medaille; 3. Nelly van J. W. Gehrels te Vijfhuizen f 35; 4. Fiorina van Lunters- hoek van C. A. de With Hoofddorp f.35; 5. Lilian van G. Coevert Hoofddorp f. 30: 6 Hectorine van H. de Graaf Nieuw Vennep f.25; 7. Belmonte van denzelfde f.20; 8. Liza van D. v. Dam f. 20: 9 Bertha van Ph. Vos f. 15; 10. Elza van A. J. Kofoed f.15; 11. Govy v. d. Lindeboom van A. A. Haartsen Halfweg f. 10; 12. Nelly van G. Ooms, Nieuw Vennep f. 10. Groote maat: 1. Ida van A. Pruissen f.45 plus medaille, tevens kampioen van Hoofd dorp; 2. Armandine van Ph Vos f. 40; 3. Marijtje van J. W. Gehrels. Vijfhuizen f.35; 4. Hedwig van H. de Graaf Nieuw Vennep f.35; 5. Fortuna van Welgelegen van A. .T. Kort Hoofddorp f. 27.50; 6. Mina van den zelfde f.25; 7. Nora van G. Coevert Hoofd dorp f.20; 8 Corrie van de Hulde van A Pruissen f.20; 9. Stella van Bakkersdam van C. Lyken. Hoofddorp f. 15; 10. Dora van D. v. Dam Vijfhuizen f.15: 11. Celia van A. J. Kort. Hoofddorp f. 10 en 12. Fientje van J. W. Gehrels Vijfhuizen f. 10 Nader werd medegedeeld, dat de 3-jarige Henriette v. d. Lindeboom van A. A. Haart sen uit Halfweg onder de premies kwam te vallen. VRIJD., ZAT. en MAANDAG Het springwonder Richard Talmadge En als 2de: TOM TYLER in De populairste cowboy in zijn beste film 1409 VOORAF EEN GRANDIOOS VOORPROGRAMMA. KATWIJK. Burgerlijke Stand. Geboren: Neeltje, d. van N. van der Bent en C. Wassenaar: Jacoba, d. van J. de Jong en W. van der Plas: Cornelis, z. van J. de Jong en J. Souvertin; Arie TJeerd, z. van C van der Spijk en P. Rijsdam; Arendje Helena, d. van D. L. van Duijn en M. de Jong; Johannes zoon van D. Wjjbenga en J. G. Slingerland Overleden: Dirk Cornelis v. d. Plas. 11 m z van C. v. d. Plas en A. van der Plas: Slenna Mechtelien Abbink, 68 J gehuwd met T. van Duüvenbode; Gerrit Vlieland, 83 j weduw naar van G. van Houten. Getrouwd: D. Geervliet en H. P. Renneburg: J. Plug en S BerkheiJ: C. van Duijn en H. Guijt; H. Ouwehand en A. den Haas: W. de Vries en A Haasnoot: J. Varkevisser en W. de Ridder. Ondertrouwd" H. van Beelen en C. Kuijt; A. de Best en G. Schaap; P. van der Kwaak en J. van der Plas. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 9 Juni. Tarbot 50—38 ct. per K.G.; Tong 78—39 idem; Griet f. 20—6 per 50 K.G.; Zetschol i. 13,50 ld.; Kleinschol f. 13.60—4.50 idem; Schar f. 3,40— 1,90 idem; Groote gul f. 43,50 idem; Kleine gul f. 3,10-1.50 idem; Wijting f. 2,10—1.30. Besomming IJmuiden. Loggers: KW. 86 met f 500: KW. 3 met f. 320; KW. 16 met f. 690: KW. 19 met f. 510; KW. 158 met f. 580; KW. 31 met f. 550; Kotters: E. 188 met f. 150. VLAARDINGEN. 9 Juni. I Hedenmorgen waren te Vlaai-dingen geen I haringschepen binnen. Vertrokken ter haringvisscherij KW. 129. SCHEVENINGEN, 9 Juni. Volgens l adiograflsche berichten uit zee waren de vangsten van onderstaande schepen heden ochtend als volgt: KW. 151, 43 en 58, allen 1 .braadje, KW. 96, 1 kantje. KATWIJK AAN DEN RIJN. Verkooping. Ten overstaan van notaris H. M. Mar- kusse te Lelden werden verkocht: het woonhuis met voor- en achtertuin en schuurtje. Molentuinweg 6, alhier, groot 349 c.A., dat gekocht werd door P. Kort te Rijnsburg voor f4100. Het nieuw gebouwde woonhuis met steenen schuurtje aan de Voorstraat 63 alhier ging voor f.4100; koo- per was de heer Jac. P. Rietveld alhier voor f. 4100. Vergadering L.T.B. De afd Katwijk a. d. Rijn van den L.T.B vergaderde In het Parochiehuis onder lei ding van den voorzitter, den heer C. J. Bos kamp, die een woord van welkom sprak, speciaal tot de nieuw-lngeschreven leden De scrde heer Chr. v. Leeuwen las de notulen, die goedgekeurd werden. De voor zitter deelde mede. dat het verzoek om sommige speciaal kleine soort bollen onder zift 10, toch voor uitvoer toe te laten, niet kon ingewilligd worden, aangezien het sor timent hiervan, ongeveer 40 variëteiten, hiervan te groot was. De beschrijvingsbrief voor de alg. vergadering van a.s. Zaterdag te Haarlem kwam in bespreking. Met de praeadviezen van het hoofdbestuur op de verschillende voorstellen konden bestuur en vergadering zich vereenigen. Voo-s1 hef voorstei-Hoorn om het speculatieve han delen in teeltvergunningen tegen te gaan had veler instemming Het idee om deze aan de Sierteeltcentrale tegen een vast bedrag over te dragen, kon veler goedkeu ring wegdragen. Uit de vergadering kwam de vraag, hoe het staat met de surplus- gelden Men achtte de kosten hiervoor zeer hoog. Men wilde wel cijfers vernemen. Deze vraag zal in de alg. vergadering gesteld worden. Gevraagd werd of ln de alg. verga dering de vraag aan de orde gesteld zal worden of oprichting van kringen mogelijk zal zijn De voorzitter antwoordde, dat zulks officieel niet zal geschieden. Mogelijk uit de vergadering wèl. Het hoofdbestuur is van oordeel, dat zulks nog tot het volgend jaar moet wachten. Tot afgevaardigden naar de alg. vergadering werden gekozen de heeren C. J. Boskamp en H. W Grim bergen. Na rondvraag volgde sluiting. Tuinbon vo verzicht. De aanhoudende droogte en Noordelijke en Oostelijke winden doen al vrij veel af breuk aan den stand van verschillende gewassen, vooral op de drogere geest gronden. hoewel het in den zwaren klei grond ook zoo droog en hard geworden is. dat de grond bijna niet meer te bewerken valt. Voor verscheidene perceelen is een goeden stand van het? gewas al zou goed als uitgesloten Voornamelijk geldt dit voor vroege aardappelen en jonge peen. De prijzen van de groenten lakten niet aan deze week. Alleen waspeen maakte hierop een kleine uitzondering. Dit is waarschijnlijk, omdat de aanvoer nog maar zeer matig ls. Hierdoor kon telkens nog genoteerd worden van f. 8.20 tot 1 10.60 per honderd bos. Gevreesd wordt echter dat indien binnen enkele dagen de aanvoer toeneemt, zulks direct een on- gunstlgen invlod zal uitoefenen op den prijs Rabarber noteerde geregeld van f 2.50 tot f. 3.90 per honderd bos en raap stelen gingen voor f. 0.50 tot f. 0.70 per honderd bos. Radijs is vanwege de droogte ook meestal van niet beste kwaliteit en de prijs is lang niet loonend Gekocht werd voor f 0 60 tot f. 1.30 per honderd bos. een even groote variatie in den prijs als in de kwaliteit. Met sla liep het finaal mis. De belemmering ln den uitvoer en de droogte waren twee ongunstige factore- die van grooten Invloed waren op de uit komst der teelt van dit product. Langen tijd liep het heel goed doch nu de aanvoer van kouden grond sla mft den dag gaat toenemen en het product vanwege de warmte veel te lijden heeft, gaat het den verkeerden kant uit. De noteering was steeds van f 0.50. den minimumprijs, tot f. 1.50 per honderd. Zooals steeds heeft slechts een enkeling die iets extra's aan voert, den hoogsten prijs. Spinazie heeft den iaatsten tijd bij het warme weer on voldoende belangstelling en de prijs was dooreengenomen vrij slecht, ook al ge beurde het soms dat de aanvoer maar matig was Gekocht werd voor f. 1.50 tot hoogstens f. 3.25 per honderd Kg. De al- gemeene uitkomst van dit artikel is dit seizoen wel tegengevallen. KATWIJK AAN ZEE. Ringmiddag Ned. Verbond van Chr. Jonge Vrouwen en Meisjesvereenigingen. Alhier is in het Jeugdhuis de Ringmiddag van den Ring Lelden van het Ned. Verbond van Chr. Jonge Vrouwen en Meisjesvereeni gingen gehouden. Nadat men eerst een paar uur prettig aan het strand had doorgebracht begaven allen zich naar het Jeugdhuis waar in de Oranjezaal mej. mr. A. L. Fransz, se cretaresse van het Indische secretariaat het woord voerde. Zij vertelde over het werk der jonge vrouwen kringen. Meisjesvereenigin gen bestaan er nagenoeg niet omdat de meisjes direct na de schooljaren trouwen. Het werk geschiedt voornamelijk op medisch gebied. Zij voelen zich verplicht ook voor andere vrouwen te zorgen. Heidenen zoowel als Christenen. Zij gaan bijv. koken en huis houden bij kraamvrouwen, zorgen dat er zie kenhuisjes gebouwd worden, enz/Er heerscht dezelfde geest van eenheid onder de ver bondsleden, als mej. Fransz ook hier aantrof Wij kunnen in menig opzicht weer van de Indische Christenen leeren „een schijnend licht" te zijn. Aanrijding. Gisteravond te ongeveer 8 uur had in de Voorstraat ter hoogte van de Zuidstraat een aanrijding plaats tusschen een motor fiets bereden door A. K. uit het Waaigat en een auto bestuurd door J. K. uit de Zuid straat. Beide voertuigen liepen schade op, terwijl de motorrijder lioht verwond werd. De politie stelt een onderzoek in. P. P. uit. Noord wijk deed aangifte bij de politie alhier van het feit, dat hij is mishandeld door een zekeren H. Op het politiebureau zijn inlichtingen te bekomen omtrent een langharigen grijs bruinen hond, die is komen aanloopen. ZEVENHOVEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Anna Maria, C van J. P. van Tol sn M. Egberts Ondertrouwd: Theodorus Lucas Notenboom, 51 j. en Alida Groenendijk. 40 j.: Corelts Jo hannes Baars. 33 j. en Cornelia Clazina Hesp, 32 j., van Weespercarspel. 3—4

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 15