De Nederlandsch-Belgische betrekkingen LEIDSCH DAGBLAD - Derde Bisti Vrijdag 9 Juni 1939 Pierlot over België's buitenlandsche politiek Redactie 1507 Directie en, GEMENGD NIEUWS Een vreemd avontuur aan de grens Geval van vervuiling op Texel De moeilijkheden bij het lichten van de Thetis De samenwerking tusschen Rotterdam en Antwerpen Geen neutraliteits- maar een onafhankelijk- heidspolitiek De betrekkingen met Nederland Onze telefoonnummers Administratie2500 AMSTERDAMSCHE BEREDEN POLITIE VOOR EEN BELGISCHE PATROUILLE AANGEZIEN'. De N.R.Crt. meldt: Gisteravond arriveerde te Nijmegen, ko mende uit Noord-Branbant, een detache ment Amsterdamsche bereden polit.e. onder bevel van hoofdinspecteur Bianken. Het detachement neemt deel aan den zesdaag- schen prestatierit, uitgeschreven door de afdeeling ruitertourlsme van den AN.W.B. In hotel de Bonte Os troffen wij hoofd inspecteur Blanken aan en daar heeft hij ons een kostelijke geschiedenis vertelt, die het detachement in Noord-Brabant is over komen en waarover de mannen zich in hooge mate amuseeren. Het detachement bevond zich in den omtrek van Gilze-Rijen en volgde de land wegen op weg naar Tilburg waar overnacht zou worden. In de onmiddellijke nabijheid van de Belgische grens bevond zich een militaire post, bestaande uit een korpo aal en eenlge soldaten. De jongens hadden het zich met de warmte gemakkelijk gemaakt en zagen er dan ook niet bepaald krijgs haftig uit. Vermoeden van eenig onraad hadden zij niet. totdat zij de ruiter- patrouille in het oog kregen Zoodra dat het geval was. zag men den korporaal als door een adder gebeten omhoog schieten en gevolgd door zijn mannen op het deta chement afkomen Hü was danig zenuw achtig en gaf hakkelend bevel te blijven staan. ..Wat is dat nu?" riep inspecteur Blanken. ,.U moet blijven staan", zei de korporaal ..U bent over de grens gekomen en ik mag u niet meer laten gaan Het geval was niet zeer duidelijk en de Amsterdamsche politiemannen waren stom verbaasd. „Waar zie je ons dan voor aan?" vroeg de heer Blanken. „Wij zijn Amsterdamsche politiemannen". Neen. dat nam de korporaal niet aan. Wat moesten nu Amsterdamsche politie mannen in de Brabantsche hei doen? D e list was al te doorzichtig. Daar liep hij niet in. De heeren waren van de roode huzaren en hij zou zijn vakcommandant wel even waarschuwen. Toen hoorden de Amsterdammers tot hun verbazing den korporaal telefonisch rap porteeren. dat hy een Belgische patrouille gevangen genomen had en het zal duidelijk zijn. dat de kapitein, die ter plaatse het bevel voerde, ln een oogwenk aanwezig was. Zijn gelaat toonde aanvankelijk diepe be zorgdheid. toen uiterste verbazing, maar toen hij den heer Blanken in het oog kreeg, schaterde hü van het lachen, waarop de korporaal het onaangename gevoel kreeg, dat hü een blunder had begaan. Het is duidelijk dat de zaak nu gauw m orde was Men heeft daar aan de grens eens hartelijk gelachen en daarna werd de tocht voortgezet met de herinnering aan een avontuur, dat niet licht zal worden vergeten. BUITENLANDSCH GEMENGD. Die steeds terugkeerende hoofdpijn die soms dagen achtereen Uw hersens doorpriemt. Dat gevoel van hopelooze moe heid. van uitputting, de onmogelükheid om de handen uit de mouwen te steken, al die verschijnselen zijn in negen van de tien gevallen het gevolg van onzuiver bloed. Er zijn tienduizenden energieke mannen en vrouwen in Nederland, die daar ook eens het slachtoffer van warentot zij Kru- schen probeerden. Volg hun voonbeeld. Krus6henJs „dagelijksche dosis" zal ook Uw bloed reinigen door Uw lever, nieren en ingewanden aan te sporen tot krachtiger werking. Friscih bloed zal weer door Uw aderen stroomen en binnen enkele weken bent U een ander mensch, dat gelukkig en opgewekt door het leven gaat. - Kruschen i Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f0.40, f 0.75 en f. 1.60 (extra groot pak». Fabrikanten: E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Enge land). Opgericht 1766. 1392 flngez Med> BOSCHBRANDEN. Gistermiddag is vermoedelijk door het achteloos wegwerpen van een brandende sigaret of sigaar een heidebrand ontstaan in het Varsenerveld onder Ommen. De boschbrandweer, die spoedig ter plaatse was. kon niet verhoeden, dat tien H.A. door het vuur werden vernield. Gisteravond om acht uur brak brand uit in het Edensche bosch, dat eigendom is van graaf Bentinck. De brand swoedde op 500 meter afstand van het hotel ..De Driesprong". De krach tige Noord-Oostenwind deed aanvankelijk I het ergste vreezen. doch door het snel ïn- i grijpen van de boschbrandweer, die geas sisteerd werd door burgers uit den omtrek, i kon de brand beperkt worden tot eenige honderden vierkante meter dennen, welke in vlammen opgingen: De vermoedelijke oorzaak van den brand is het achteloos wegwerpen van een bran dende sigaret. Men ziet de mogelijkheid onder oogen. dat men de „TheUs" niet zal kunnen vlot- brengen. Inderdaad doet men opmerken, dat kapitein Oram en andere overleven den in staat zijn 'alle technische bijzon derheden te geven over de omstandig heden van de schipbreuk De by de lich tingswerkzaamheden ontmoette moeilijk heden zijn zoodanig, dat men nog niet weet of het mogelijk zal zijn de duikboot weer vlot te brengen. De directeur van Cammellaird verklaarde, dat het mogelijk is .dit het lichten van de boot eenlge maanden zal duren. Chamberlain heeft gisteren in het La gerhuis medegedeeld, dat de regeering rechter Bucknell benoemd had tot voor zitter van de openbare commissie van onderzoek naar de oorzaken van de ramp van de .Thetis". De namen der bijzitters worden dezer dagen bekend gemaakt en de commissie zal volledige juridische be voegdheden krijgen tot het oproepen en hoeren van getuigen onder eede enz. De premier zcide daarna, dat de ber gingswerkzaamheden tijdelijk gestaakt waren, omdat de boot erger volgeloopen scheen te zijn dan aanvankelijk verwacht was. zccdnt zwaarder matoriaal moest aangewend worden. ZES PERSONEN OMGEKOMEN BIJ BRAND IN EEN DRUKKERIJ. Bij een brand in een drukkerij te Cha- telaudren in Noord-Frankrijk, zijn de di recteur en rijf brandweerlieden omgeko men door het inademen van zuurgassen, die zich ln het gebouw ontwikkelden. Vijf personen, die eveneens de gassen ingeademd hadden, bevinden zich in ern- stigen toestand. ERNSTIG BEDRIJFSONGEVAL IN DEN HARZ. TWEE WONINGEN TE ALMELO UITGEBRAND. MAN REEDS TIEN DAGEN DOOD OP BED. Nabij de badplaats De Koog op Texel woonde sedert eenige jaren het kinderlooze echtpaar Van der V. Het echtpaar was den laatsten tijd niet meer bulten gezien Alleen de bakker kwam er nu en dan nog aan de deur. Toen hij dezer dagen een verdachte geur waarnam, meende hü de politie te moeten waarschuwen. Deze stelde onmid dellijk een onderzoek in en kwam tot de lugubere ontdekking, dat de man dood op bed lag. De gemeentelijke geneesheer, die een onderzoek instelde, constateerde dat de dood al tien dagen geleden moest zijn ingetreden en het lijk reeds in verregaan- den staat van ontbinding verkeerde. De zonderlinge vrouw had al d en tijd op een stoel bü het bed doorgebracht. Het lyk ls naar Den Burg vervoerd en aldaar op de algemeene begraafplaats ter aarde besteld. De vrouw werd ondergebracht in het ge sticht van weldadigheid Reeds meermalen was het echtpaar een plaats in het ge sticht aangeboden, doch het had dit steeds geweigerd. Gisteravond omstreeks acht uur is brand uitgebroken in de woning van de familie Drost aan de Westerstraat te Almelo. Een kind van den heer Drost ontdekte het vuur en waarschuwde zijn ouders, die zich in den tuin bevonden. In een oogwenk stond het oude huisje in lichterlaaie. De vlam men sloegen vervolgens over op de naast gelegen woning der familie Roelofs. De brandweer wist het vuur te beperken tot deze beide woningen, welke geheel uit brandden. Een belendende woning, waarin een handel in margarine en vetten is ge vestigd, liep slechts lichte waterschade op. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. SEAN RUSSELL OP VRIJE VOETEN. Het Amerikaansche" departement van ar- ONDER EEN AUTO GERAAKT. jjeej( bevel gegeven tot invrijheidstel- Gistermiddag om drie uur is het 2'/.-jarig ling van den bekenden leider van het Ier- doehtertje van de familie De Lange te De sche republikelnsche leger. Sean Russell, Ryp N-H bij het oversteken van de tegen een borgtocht van 5000 dollar, ln af- Grafterbaan door een auto overreden. Het waohtlng van een beslissing over zijn de- kind was op slag dood. portatie. Reeds acht dooden. In een fabriek te Harzgerode (Harz) heeft zich een ernstig bedrijfsongeluk voorgedaan, waarbij negentien arbeiders gewond werden, o.w. tien zeer ernstig. Van de zwaargewonden zijn er in den afgeloopen nacht acht overleden en het is te vreezen. dat nog meer gewonden aan hun kwetsuren zullen bezwijken. VLIEGONGEVAL TE GELNHAUSEN EISCHTE ZES DOODEN. Naar omtrent het vliegongeluk, dat zich te Gelnhausen heeft voorgedaan, nog na der gemeld wordt, is het vuur van de brandende machine naar twaalf huizen overgeslagen. Behalve de om het leven gekomen drie leden der bemanning, zijn nog drie bewo ners van de in brand geraakte huizen gedood. Twee zwaar-en zestig lichtgewon den zijn te betreuren. SARDINE-INMAKERLI DOOR BRAND VERWOEST. Te Follesoe (Noorwegen) heeft een he vige brand gewoed in een lnmakerij van sardines. De schade bedraagt naar schat ting een millioen kronen. Onze Brusselsche correspondent schrijft: De vorige week heeft t« Brussel de eerste zitting plaats gevonden van de Neder landsch-Belgische Commissie voor de bestu deering van de havenrechten, ingesteld krachtens het Fransch-Belgisch-Neder- landsch havenaccoord van 3 April j.l. Nadat in 1925 de Tweede Kamer het Nederlandsch- Belgisch verdrag had verworpen en België dus niet zijn Moerdijkkanaal kreeg, heeft dit land. gelijk bekend, het stelsel der Rijn- vaartpremies ingevoerd. Die premies werden verleend bij het goederenvervoer tusschen de Belgische zeehavens en den Duitschen Rijn. Dit zg. .zilveren Moerdijkkanaal" bleef veer tien jaar lang een steen des aanstoots in de verhouding tusschen Nederland en België. U weet dat België met bovengenoemd ac- coord gedaan kreeg, dat Nederland dit sy steem voor tien Jaar sanctionneerde. Ook het vrij sleepen van Rijnschepen in de vaart tusschen Straatsburg en België op het tra ject DordrechtRotterdam wordt gehand haafd. Terwijl men in Nederland nu spe ciaal kijkt naar dezen kant van het accoord en Rotterdam teleurgesteld is over die hand having der Rijnvaartpremies, acht men het in Antwerpen spytig dat geleidelijk de ..sur taxes d'entrepöt" bij verzending van goede ren via Nederlandsche havens naar Frank rijk verdwijnen. Daarmee verliest men hier een monopolie en komt er weer een nieuw gebied bij, waarop men e'.kaar het verkeer gaat betwisten. Maar juist omdat de con currentie met Rotterdam zich de laatste Ja ren duchtig doet gevoelen, hecht men in België veel waarde aan de krachtens het accoord Ingestelde gemengde Commissie, die, gelijk het ln de officieele verdragstaai heet, „de mogelijkheid zal onderzoeken om, in ge meen overleg, de heffingen en vergoedingen vast te stellen in de havens van Antwerpen, Gent, Amsterdam en Rotterdam. Hangende het onderzoek der Commissie, dat uiterlijk zes maanden in beslag mag nemen, zullen de betrokken havengelden niet worden ver hoogd". Ik vermoed dat deze bepaling in het accoord wel dank zij Belgisch initiatief tot stand zal zijn gekomen. Ten einde nu te weten te komen, waarom het hier in feite gaat, heb ik mij tot enkele havenautoriteiten in Antwerpen gewend, die zoo vriendelijk waren mij eenige inlichtingen te verstrekken. Allereerst had ik een onder houd met den heer Oscar Leemans, den be stuurder van den Economischen Dienst van den Antwerpschen Haven De heer Leemans is ervan overtuigd dat de atmosfeer veel ver beterd is, nu Nederland Belgie officieel als Rijnoeverstaat heeft erkend. Overigens moet men den geest van rivaliteit tusschen Rot terdam en Antwerpen niet overdrijven. Ant werpen is voor alles op het eigen Belgische achterland aangewezen, d. w. z 70"der in komende goederen zyn voor België bestemd en 55° o van het uitgaand verkeer is uit het eigen land afkomstig. Rotterdam is voor al les doorvoerhaven voor het Duitsche achter land. Dat verklaart volgens mijn zegsman ook het verschil in ontwikkeling in sommige perioden. Zoo heeft Rotterdam in 1938 voor al geprofiteerd van de groote verschepingen naar Duitschland voor bewapeningsdoelein den. Antwerpen was daar minder gunstig voor gelegen, terwijl er bovendien gebrek was aan binnenschepen voor de Rijnvaart. En juist in 1938 kende de Belgische nij ver heid een buitengewoon scherpe inzinking. Zoo kon het gebeuren dat de Antwerpsche haven ln dat jaar haar verkeer met 17°/. zag achteruitgaan, terwijl Rotterdam voor zekere categorieën zelfs nog een vooruitgang boekte. Nu het de Belgische industrie de VERDRONKEN. Het negen-jarig zoontje van de familie Karsen te Rotterdam is gisteravond om streeks acht uur van den wallekant van de Zalmhaven waar hij aan het spelen was, in het water gevallen. Ofschoon de jongen reeds spoedig op het droge was gebracht, bleek de dood reeds te zijn ingetreden. Gisteravond omstreeks half negen is in de haven te Bergen op Zoon een ongeluk gebeurd, waarbij de 16-jarige M. Chapel om het leven is gekomen. De jongen wilde met een paar jongere kinderen in een roeibootje in de haven gaan varen. Toen hij met een roeispaan de boot van den muur wilde duwen, gleed hij uit en sloeg over boord. Het ongeluk gebeurde tegenover het sleepschip Zuid-Nederland". De vrouw van schipper Posthuma, die het ongeval zag ge beuren, reikte den jongen een haak toe, doch de drenkeling wist dezen niet te grij pen. De schipper Landa kwam daarop met een roeiboot te hulp en reeds bij zijn eer ste poging gelukte het den jongen, die bui ten kennis was, naar boven te halen. Onmiddellijk ging men over tot het toe passen van kunstmatige ademhaling, doch dit mocht niet meer baten. Eergisteravond is de ongenuwde 28- jai ge V. van Apeldoorn, te Apeldoorn, van h?t zwemmen in het Apeldoomsch kanaal n ?t teruggekeerd. Zijn kleeren en rijwiel w^.c. n nabij de Loobrug aangetroffen. Het dreggen had gistermiddag nog geen resultaat opgeleverd. Efj de behandeling van de begrooting van buitenlandsche zaken in de Belgische Kamer heeft minister-president en mi nister van buitenlandsche zaken Pierlot een rede gehouden, waarin hij duidelijk de buitenlandsche politiek van België, die niet een neutraliteitspolitiek, doch een politiek van onafhankelijkheid is, uiteen zette. België, dat bezield is met den vasten wil, den vrede te bewaren, aldus Pier lot, is vastbesloten slechts de wapens op te nemen bij een aanval, die rechtstreeks zijn levensbelangen be dreigt. Wij zijn vastbesloten, al onze grenzen zonder uitzondering en zon der voorbehoud te verdedigen, zoowel in Europa als in Afrika. Wij willen niet, dat men voor moeilijk heden, die gerezen zijn tusschen twee vreemde mogendheden, in welken hoek van Europa ook ,een beroep kan doen op onze medewerking .door zich te beroepen op juridische verplichtingen, die in strijd met. onzen wil zouden zijn. De garanties, welke ons gegeven zijn door Frankrijk. Engeland en Duitschland. houden geen wederkeerigheid in. Wij hebben geen poli tieke of militaire bondgenootschappen en geen andere contractueele verplichtingen op dit gebied dan die, welke op ons rusten ais lid van den Volkenbond Wat artikel lö van het Volkenbondspact betreft, kan niet betwist worden, dat ieder lid van den Vol kenbond in elk bepaald geval z^lf kan be slissen. of doorgang door zijn grondgebied al of niet moet worden verleend. Kan onze onafhankelijkheidspolitiek een oorlog al of niet vermijden, vroeg Pierlot. De minister zou dit niet durven zeggen, doch het was hem, naar hij zeide, vol doende ,dat zij deze mogelijkheid inhield en een kans bood, die hij niet aarzelde ee nwaaxschijnlijkheid te noemen. Het zou, aldus Pierlot, een dwaasheid zijn, er van af te stappen. De minister besprak vervolgens de be trekkingen met Nederland en ging hierbij uit van de vrees, die de openbare meening sedert eenigen tijd koestert voor een mo gelijken inval in Nederland. Indachtig aan de overeenkomst, tusschen de gevaren en belangen, zeide Pierlot .zouden som migen onzer medeburgers gaarne hebben gezien, dat wij een militair verbond met onze Noorderburen sloten, in dier voege, dat, zoo een der beide landen wordt aan gevallen, het andere te hulp moet komen. Ook zou men willen, dat de regeering ver klaarde. dat zy in een dergelyk geval doortocht over Eelgisoh grondgebied zou verleenen aan buitenlandsche troepen, die dezen doortocht zouden verlangen om Ne derland te hulp te komen. Deze voorstellen worden niet alleen in gegeven door de zorg voor het belang van België. De geestelijke vaders er van worden cok geleid door de groote sympathie, die bestaat tusschen de belde volken, welke geschapen zijn om elkaar te begrijpen en die door een greote gemeenschap van aspiraties zoowel als door de vriendschap, die hun dyastieën verbindt, steeds meer tot samenwerking nelgen. Ik ken de kracht dezer gevoelens. De regeering deelt ze. Hun levendig heid is eenige dagen geleden op in drukwekkende wijze gebleken ter ge legenheid van het bezoek van H.M. de Koningin der Nederlanden. Wij wen- schen, dat in dc zoo gunstige omstan digheden, welke aldus geschapen zijn, steeds naar een gelegenheid tot toe nadering tusschen Nederland en Bel gië gezocht wordt en dat de beide zustematies steeds meer bijdragen tot de werken van den vrede: op econo misch gebied, op dat der cultureele betrekkingen, bij de verdediging van dc juridische en moreelc beginselen, waaraan zij ten zeerste verknocht zijn en in eliminatie waarvan uit dc inter nationale betrekkingen zij niet zou den kunnen berusten. Wat een militair verbond aangaat, antwoord ik in de eerste plaats dat er om het te sluiten, twee partijen noo- dig zijn en bij deze gelegenheid her inner ik aan de verklaringen, die de heer Patijn in Februari jl. heeft afge legd. De houding van de regeering van Ne derland is verstandig en zij wordt inge geven door dezelfde zorgen als die, welke ons bezighouden. Laten wij ons ook hier er van weerhouden, vooruit te loopen op de toekomst en, wellicht onnoodig, de kansen om ln een conflict te worden be trokken, te vergrooten En wat betreft den doortocht van hulp legers door België, laten wij ons er voor wachten, onze verlangens voor werkelijk heden te houden, en ons door willekeurige veronderstellingen te laten meesleepen op een weg. waarvan wij slechts gevaren kunnen verwachten, zonder eenig nuttig tegenwicht, noch voor ons. noch voor onze buren. Na nog verklaard te hebben, dat België met al zijn buren correcte en vreedzame betrekkingen wil onderhouden, besloot Pierlot met er op te wijzen van hoe groot belang een goede voorbereiding van het leger voor de onafhankelijkheids-politiek is. laatste maanden weer iets beter gaat, is er ook hier onmiddellijk een kleine opleving te bespeuren. De concurrentie tusschen belde havens speelt vooral een rol in de wilde vaart en deze maakt ln Antwerpen slechts één vierde van het totale verkeer uit. Zelfs al is er een afwijking in de tarieven, dan nog kan de directie van .een vaste lijn haar schepen niet maar onmiddellijk onder den arm nemen en van haven veranderen. Waar de concurrentie echter meespreekt is de ontwikkeling dat geeft de heer Lee mans volmondig toe op het oogenbllk in het voordeel van Rotterdam. Wat nu de on derhandelingen over de havenrechten be treft. mocht de heer Leemans, die zelf lid van de Commissie is. niet uit de school klap pen, ook al geeft hij mij de verzekering dat deze in zeer goede stemming verloopen. Wel wilde mijn zegsman mij iets vertellen over liet Antwerpsche standpunt ln deze kwestie: Klein-Antwerpen (en daaronder ressorteert het havenbedrijf) telt slechts 220.000 inwo ners die de lasten van het stijgend haven tekort moeten dragen. Men zou dus niets liever willen dan dat men van de geheel» Antwerpsche agglomeratie, d.w.z. van Ant werpen met de voorsteden één administra tief geheel maakte. Dan zou het „draagt elkanders lasten" voor 690.000 inwoners gel- den Zoolang het „locaal-patriotisme" echter niet is overwonnen, kan de gemeente Ant werpen op het gebied der havenrechten geep verdere offers brengen (Zij komen op fr. 3 50 per netto-ton te Antwerpen en op fr. 2.07 Ie Rotterdam uitl. Toch moet het steeds stij gende exploitatietekort op de één of andere manier verdwenen. Want in havenkringen roept men om moderniseering van de haven, en hoe hiervoor de middelen te vinden in dien niet eerst het tekort verdwijnt? En heeft de staat weliswaar zekere toezeggingen gedaan en de Antwerpsche handel dringt er bij het gemeentebestuur op aan, dat zij die hulp accepteert, maar de gemeentelijke ha venautoriteiten blijven liever baas in eigen huis en zijn van meening dat een gezonde huishouding op zichzelf moet kunnen staan. In concludeer hieruit dat het alternatief voor Antwerpen is óf een accoord met Rot terdam óf aanvaarding van de staatshulp. Ik neem van den heer Leemans afscheid en begeef mij naar de kantoren van de Fé- dératlon Maritime Beige. Dit machtige Ant werpsche havenlichaam heeft eveneens eenlge vertegenwoordigers naar de gemeng de Commissie afgevaardigd. Ik ken 't stand punt van deze instelling uit haar Jaarversla over 1938 dat zeer pessimistisch van toon was. Met leedwezen constateerde het da Antwerpen zijn reputatie als cheapest an quickest port" sinds 1932 is kwijt geraak Naast de te hooge havenrechten, verouderd arbeidsmethoden, achterstand ln techniek, stelde zij hiervoor vooral de zevenurige werkdag, benevens de sociale voorzienlnge en loonsverhoogingen, die na de staking van 1936 en onder pressie van de regeering wer den ingevoerd, verantwoordelijk. Men had op dat tijdstip in België den indruk dat Rot terdam met de verkorting van den arbeids dag wel zou volgen, wat zooals men weet, niet is geschied. Kort daarop kwam de de valuatie van den gulden de verhouding voo Antwerpen nog ongunstiger maken. Voor bij de wilde vaart deed de concurrentie roet Rotterdam zich scherp gevoelen en was de prijsontwikkeling van dien aard dat geheel transporten wegvielen, b.v. metalen en leer- waren. bestemd voor de Rijnstreek. Uit dit verslag leeren we ook hoe de loon ontwikkeling te Antwerpen (er was een stil ging van 73°/. voor de dagploegen van 1 Ju~ 1936 tot 1 October 1937). van dien aard was, dat veel verkeer en ook goederenbehandeling gen zich naar andere Belgische havens of streken verplaatste, b.v. naar Gent, eveneens partner bij de huidige onderhandelingen In arbeiderskringen is den laatsten tijd eveneens het besef doorgedrongen dat er iet» gedaan moet worden, maar hier vreest men blijkbaar dat een eerste concessie aan de huidige conservatieve regeering spoedig over de geheele linie van de Belgische vakbewe ging door andere gevolgd zal worden, gelijk in 1935 van Antwerpen de stoot tot verbete ring uitging. De heer Jacobs van de Fédération Mari time vertelt mij nu dat na maandenlange onderhandelingen tusschen werkgevers en -nemers in het havenbedrijf een principieel accoord tot stand is gekomen, waarbij we'1®" waar de veertigurige werkweek gehandhaafd blijft, maar door het Invoeren van meer ploegen enz. soepeler voorwaarden worde bereikt, waardoor de schepen niet meer zo« lang In de haven behoeven te blijven De heer Jacobs veronderstelt dat de Com missie zich voorloopig alleen met de haver, rechten zal bezighouden, d w. z. met het tarief dat het schip betaalt voor het bin nenkomen van den haven. Wat de tarleve voor het gebruik van de werktuigen betreit, zal het moeilijker zijn tot overeenstemmin te komen. En wel om technische redenen. De outillage is in Rotterdam in het bezit van particuliere bedrijven, in Antwerpen in da° van de gemeente. Ondanks het feit dat men rekening moet houden met de activiteit van Hamburg e" Bremen, is mijn zegsman alleszins optimis tisch over de door de Commissie opgenome taak. zelfs al is die dan voorloopig nog in perkt. Een eerste contactname ln een gee van verstandhouding en samenwerking, a - dus karakteriseert hij tenslotte deze of gisch-Nederlandsche onderhandelingen. Nadruk verboden) 2-3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10