STADSNIEUWS Ontzettende brand te Nieuwkuyk isle Jaargang DONDERDAG 8 JUNI 1939 No. 24294 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Vrijwillige Vrouwelijke Hulp Zes boerderijen en vier groote schuren in vlammen opgegaan Bossche brandweer te hulp geroepen Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht Sot. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijnf per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) [HOOGHEEMRAADSCHAP VAN RIJNLAND OPENSTELLING VAN EEN INLICHTINGENBUREAU. In een viertal door het gemeentebestuur Éaartoe op billijke condities beschikbaar ge selde zalen van het historische gebouw, het Gravensteen, heeft het Vrijwillige Vrouwe- Sjke Hulpkorps gistermiddag officieus haar erkzaamheden begonnen. Officieus, want de officieele ingebruikne ming za! eerst in September geschieden, nnneer de zalen geheel zullen zijn inge- licht. Hel bestuur achtte het evenwel niet raiotiveerd om de werkzaamheden ook tot (at tijdstip uit te stellen, temeer daar haar Keek. dat aan bepaalde cursussen direct be- joefte bestaat, zoodat het besloot dezer da ten al vast een opleiding te geven voor a. brandweerdiensten (2 lessen)b. een cursus tan 4 lessen, waarin wordt geleerd hoe men sth moet gedragen bij verdrinkingsgevallen s c. een cursus van 5 lessen in gezinsbe- ïherming. Voor de allernaaste toekomst staan op het programma een naaicursus, speciaal voor aoeders, wier kinderen naar vacantie-kolo- sies gaan en een kookcursus voor de berei- jingvan eenvoudige maaltijden, z.g.n. „één- pans-pot". Het ligt daarbij niet in de bedoeling om lenige bestaande vereeniging concurrentie uil te doen. doch wel om met hen overleg ii plegen teneinde het doel op de snelste en reest effectieve wijze te bereiken. Iedere vrouw, ongeacht haar rang of stand, die meent zich op eenigerlei wijze verdienstelijk te kunnen maken, jegens haar seksegenooten, is hartelijke welkom bij de V. V. H. Mogen velen zich geroepen voelen om zich 'oor dit algemeene doel aan te melden. Zoo- ili wij al eerder schreven bestaat daartoe beden- en morgenavond van 89 uur en sorgenochtend van 111 uur gelegenheid un het V.V.H.-huis, Gravensteen, terwijl Ben zich morgen van 111 uur ook kan roeven bij mevr. S. KoertBouman. Em- lalaan 28. Oegstgeest, Tel. 3889. Aan deze siressen kan men ook alle gewenschte in- Sthtlngen krijgen. In de bijeenkomst van gistermiddag werd üreerst het voorloopig bestuur definitief lakozen. Het dagelijkseh bestuur wordt ge- torrad door mevr. M. S. Juynbollvan Ys- fcteyn. presidente: mej. E. C. H. Smits, se- öiaresse, en mevr. S. Verhey van Wijk «em, penningmeesteresse. Als voorzitster van de sociale commissie BI optreden mevr. Smitsde Wit, als leid- Jtr der propagandacommissie mevr Koert •oilman Vervolgens heeft mevr. Juynboll ank gebracht aan allen, die bij de inrich- «ngvan het V.V.H.-huis behulpzaam waren, o het bijzonder den dienst van Gemeente- Wtken en allen, die goederen of giften be reikbaar stelden. Voor de laatste hield zij tth ook voor de toekomst aanbevolen, want e is nog veel noodig. Mevrouw Smitsde Wit wees er daarna hat de ervaring heeft geleerd, dat onze Bntschappij een mankement vertoont. f"r de instelling van een informatiebureau ®JPt V.V.H. te weten te komen, waar die Wreken schuilen. Nadrukkelijk stelde zij In «f licht, dat V.V.H. niet is een liefdadig- ®Jsir.stelling, zooals er al vele in onze stad k»aan. Wat zij wil geven is persoonlijke langstelling en medeleven in de moeilijk- ■Men van andere vrouwen. Wij willen zijn, p® spr„ een gemeenschap van vrouwen 'Mr vrouwen, waarin allen elkaar helpen. Mevrouw van OerleNipper wees erop. dat JJheel van den practischen arbeid, welken zich ten doel stelt, reeds sinds 1935 •rat verricht door de Commissie voor Huis- FMeliike Voorlichting en baseerde daarop "V vrees, dat het werk versnipperd en veel ®v?ie verspild zal worden. «rouw Juynboll antwoordde hierop, dat ^''Concurrentie geen sprake zal zijn. Geza- :.;™:k en in onderling overleg met de be- L'ir.oe instanties zal de te volgen werk- 5 *°rden vastgesteld. "Mat mevr. KoertBouman nog eenige yoedeelingen had gedaan over de propa- sloot mevr. Juynboll de vergadering dank voor de opkofnst. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor het candidaatsexamen ■"«kunde: mej. M. M. Kruiger iHille- Jsbergt en de heeren W. G. v. d. Upwich «oHaag)w. D. v. d. Hoek (Den Haag); ,J M Elias (Den Haag): A. Q. de Vlieger jdWijk): j. van Dam (Zoeterwoude)A. van Lier (Den Haag): J. J. Versé- ,«J de Witt Hamer (Noordwijkerhouti De rekening 1938 sluit met een batig saldo van ruim f. 72.000. In de gisteren alhier gehouden vereenigde vergadering van het Hoogheemraadschap van Rijnland werd mededeeling gedaan van de beëedlging van de toegelaten hoofdingelanden en hoofdingeland-plaats vervangers. Tevens werd kennis gegeven van een door Gedeputeerde Staten van Zuid- en Noord- Holland opgemaakt ontwerp-besluit der Staten van beide provincies tot wijziging van Rijnlands Reglement in dier voege, dat de bestaande vrijdom voor openbare wegen en voetpaden wordt beperkt tot hun opper vlakten. waaraan die vrijdom op 1 Januari 1928 was verbonden. Dit als een uitvloeisel van het besluit van Gedep. Staten van Zuid-Holland, aan de Staten een overeen komstige wijziging van het Algemeene Pol- deneglement voor te stellen. Na overlegging van een proces-verbaal van kasopneming en van vergelijkende sta ten aangaande de belastbaarheid van de gronden en wateren binnen Rijnland, werd een reclame van de gemeente 's-Graven- hage tegen een aanslag in het bundergeld 1939 behandeld ter zake van gronden onder Wassenaar. Na onderzoek van zijn geloofsbrief werd besloten tot toelating van M. Keyzer te Al phen a/d. Rijn tot hoofdingeland-plaats vervanger voor het 9de district. Goedgekeurd werd, dat van 1 Mei 1935 af de oppervlakte, beneden welke geen ver goeding wordt geëlscht voor het verkleinen van de boezemoppervlakte, is verlaagd van 25 vierk. M. tot 10 vierk. M. Aan het dagelijkseh bestuur werd mach tiging verleend tot het nemen van maat regelen tot bescherming van eigendommen en werken van Rijnland tegen luchtgevaar en daarvoor een voorloopig credlet van f. 15.000 toegestaan. Besloten werd tot liet doen van af- en overschrijvingen op de begrooting voor 1938 tot een bedrag van totaal f. 7952,55, af te schrijven van den post voor onvoorziene uitgaven. Een suppletoire begrooting voor den bui tengewonen dienst 1938 werd vastgesteld tot een totaal aan ontvangsten en uitgaven van f. 85.263,42. Tenslotte werd de rekening over 1938 vastgesteld met totalen voor den gewonen dienst aan ontvangsten en uitgaven van respectievelijk f. 435.463,181 en f. 363.143.10J en een batig saldo van f. 72.320,08 en voor den buitengewonen dienst met totalen van ontvangsten en uitgaven van respectieve lijk f. 240.285,96 en f. 479.344,23 en een na- deelig saldo van f. 239.058,27. Daarna werd nog medegedeeld, dat de rechtbank te 's-Gravenhage gunstig heeft beschikt op een request van Rijnland, den openbaren verkoop te bevelen van het on verdeeld bezit der Wierikkerdijklanden met bijbehoorende hoeve, thans eigendom van Rijnland, Delfland en Schieland. ALG. JAARVERGADERING VAN DEN VROUWENBOND TOT VERHOOGING VAN HET ZEDELIJK BEWUSTZIJN. Lezing van Mej. Mr. Fransz. Gisteren werd in Het Schuttershof de 55ste Algemeene Jaarvergadering gehouden van den Ned. Vrouwenbond tot Verhooging van het Zedelijk Bewustzijn. Deze bijeenkomst is geopend met een welkomstwoord van de presidente der afd. Leiden, mevr. Van Nes, waarna het woord gevoerd werd door de presidente van het hoofdbestuur, mevr. G. W. S. Wichers Landry uit Den Haag. Nadat diverse verslagen uitgebracht wa ren, volgde o.a. verkiezing van bestuursle den. Mevrouw CollardKeyzer en mevr. van HoogenhuyzeBervoets werden beiden herkozen. Mevr. Dou.re van Heemskerk van Beest- Bar. van Reede tot Ter Aa, die niet her kiesbaar was, werd in'n hartelijk afscheids woord dank gebracht voor het vele dat zij gedurende 30 jaren voor den Bond heeft gedaan. Mevr. Van HelsdingenFranssen. oud presidente van den Vrouwenbond in Ned. Indië werd tot eere-lid benoemd. Tenslotte volgde in de morgenvergade ring bespreking van het huishoudelijk re glement en rondvraag. Nadat gemeenschappelijk de lunch was gebruikt, hield des middags mej. mr. Fransz een lezing over „Federatie en Vrouwenbond in Ned. Indië". Deze sprak over het werk dat in Ned. Indië verricht wordt en waarbij rekening moet worden gehouden met de groote ver schillen in beschavingspeil, godsdienst, volksdracht enz. Waar daartoe kansen zijn, neemt de Federatie meer werk op zich. Spr. deed verschillende grepen uit dit werk en stond eerst stil bij Batavia, waar het Huis van den Vrouwenbond, het hoofd bureau gevestigd is. Zij gewaagde van de uitbreiding der werkzaamheden van den Bond en van de organisaties die daarne vens bestaan, als het „Comité voor hulp aan reizenden". Het arbeidsterrein is nog lang niet zoo uitgebreid als in Nederland. Er is bijv. geen stationswerk. hetgeen ook niet zoo noodzakelijk is. Op de booten der Kon. Paket Mij. hangen kaarten met ver trouwde adressen voor reizende meisjes. Het werk ten opzichte der ongehuwde moeders is niet speciaal georganiseerd en is toevertrouwd aan organisaties, waarmee de Vrouwenbond weinig in aanraking komt. Er is slechts een huis voor haar in Djocja, uitgaande van de Chr. Vrouwen Unie, voor vrouwen, die door haar man nen verstooten zijn. Het vraagstuk der vrouwen, met wie het verkeerd gegaan is, werd besproken op de 2 jaar geleden gehouden conferentie te Bandoeng, waarbij ook de Vrouwenbond vertegenwoordigd was. Het is niet eenvou dig op dit gebied iets te beginnen. Thans is een actie gaande om een vrouwelijke tolk te benoemen bij den immigratiedienst, in verband met den vrouwen- en meisjeshan del uit China. Een vrouwelijke tolk zal nut tiger werk kunnen doen, dan een manne lijke. De meestal zeer timide meisjes dur ven, gelijk de ervaring heeft geleerd, tegen een man niets zeggen. Voorts besprak mej. Fransz het werk te Batavia, Solo. Soekaboemi (huishoudschool) en bepaalde zich voorts tot enkele speciale groepen in de „Groote Oost": Celebes. Mo- iukken enz. Zij heeft op een reis gedurende 4 maanden veel gezien en talrijke moeilijk heden betreffende het vrouwenwerk leeren kennen. Voorts is zij getroffen door de zui verheid en frlschheid vah leven in sommi ge plaatsen, waar tevens een groote bewo genheid bestaat met de marieele nooden. Deze is daar een vanzelfsprekendheid, die samengaat met het ware Christendom. Ook op sociaal en medisch gebied geschieden prachtige dingen, hetgeen spr. nader uit eenzette. Voorts besprak mej. mr. Fransz o.a. het feit, dat vele meisjes naar Menado gaan om daar werk te zoeken: met haar gaat het meestal mis. Thans bestaat het plan, om voor deze meisjes een huis te openen. Er zijn in het algemeen veie groepen van jonge en ook oude Christenen, die zich b(j het werk, dat veel geduld eischt, aan sluiten. Verschillende meisjes groeien uit tot leidsters. Het is dikwijls moeilijk de juiste mpthoden te vinden en de juiste wegen. Wanneer men echter het werk der Federa tie ziet als een deel van Gods werk, dan vallen alle kleine moeilijkheden en per soonlijke kwestie's weg. Want God wil dit werk gebruiken in dienst van Zijn werk. Nadat mej. mr. Fransz verschillende vra gen had beantwoord, dankte de presidente haar voor deze causerie, waarop mevrouw RenkemaSnoeck Henkemans de sluiting verrichte. Hierop werd de thee geserveerd, waarna tenslotte een bezoek werd gebracht aan het Tehuis voor Chr. Jeugdhulp aan den Zoe- terwoudsche Singel. Th. van Gelderen (cum lande) (Den gen Tan Kian Gwan (Leiden). feïJ gd voor het doctoraal examen In- gj recht de heer L. C. van Aken (Den Te Nieuwkuyk is vanmorgen omstreeks 10 uur een ontzettende brand uitge broken, waarbij v kapitale boerderijen en 4 schuren in de vlammen opgegaan zijn. De brand brak uit in de boerderij van J. van Son aan de Grootestraat te Nieuw kuyk, door de geweldige droogte grepen de vlammen met razende snelheid om zich heen, zoodat in een oogwenk ook het be lendende huis in brand stond. De woningen zijn bijna alle met rieten dak bedekt, zoodat de overwaaiende von ken fataal werkten. Terwijl men nog bezig was met de bijna hopelooze taak. uit de brandende huizen zooveel mogelijk te red den. vatte de kapitale boerderij van L. de Gouw vlam. en weidra stond ook de gewel dige schuur in lichter laaie. De boerderij met bijbehoorende schuren van ThMos- termans ging eveneens in vlammen op. De plaatselijke brandweer stond machte loos tegenover de enorme vuurzee, zoodat men de brandweer uit 's Hertogenbosch te hulo riep. Steeds plantte het vuur zich verder Ook de groote schuur van den landbouwer van der Veen, aan de over zijde van de straat, werd aangetast, even ais de groote boerderij met schuren van A. Loeff. In het dorp heersoht groote ontstelte nis. Door de ongekende felheid, waar mede het vuur woedt, valt aan blus- schen niet te denken. De enorme hitte cn de rookontwikkeling deden degenen, die onverschrokken de brandende wo ningen binnendrongen, teneinde nog het een en ander te redden, terug deinzen. De laaiende vlammen banen zich met niets ontziende kracht een weg door het dorp. De krachtige Noord-Oosten wind jaagt het vuur steeds verder en dit heeft reeds een zevende boerderij tot zijn prooi gemaakt. Deze enorme brand wekt herinne ringen op aan een dergelijken brand, die ongeveer vijftien jaar geleden te Nieuwkuyk woede. Ook toen zijn door de droogte en den feilen wind vele boerderijen in de vlammen opgegaan. Nader wordt gemeld, dat de brand, dank zij de leiding, die burgemeester Van der Ven uit Vlijmen onmiddellijk gaf aan het blusschingswerk, beperkt is gebleven tot zes kapitale boerderijen en vier groote schuren. Uit het onderhoud, dat wij hadden met den heer Cuypers uit Eindhoven, die het eerst bij den brand aanwezig was, verna men wij, hoe hij op 't geroep van „brand" naar buiten liep en zag, hoe de boerderij van v. Son reeds in lichterlaaie stond. Daar viel niets meer te redden. Onmiddel lijk sloegen de vlammen over op de even eens met riet gedekte boerderij, eigendom van G. Mostermans en bewoond door den bloemist N. Wees, welke men evenmin kon behouden. Alle huisraad werd een prooi der vlammen, evenals de achter dit huis staan de schuur en de zich daarin bevindende landbouwwerktuigen. Het duurde toen slechts enkele oogenbükken, of ook de ka pitale, met riet gedekte boerderij van E. de Gouw, die slechts op twee meter afstand stond van de boerderij van Wees, vatte vlam. In een oogwenk was het dak één vuurgloed en men kon slechts weinig van den inboedel in veiligheid brengen: Eenige varkens kon men voor den vuurdood be hoeden. In korten tijd lag het huis tegen den grond en was de achter het huis liggende schuur vernield, waarbij zeer veel land bouwwerktuigen verloren gingen. Even dacht men, dat het vuur hier zijn vernie lend werk zou staken, doch ook de boerde rij van Th. Mostermans, waar alleen een 17-j. dochter met haar zusje thuis was, werd door het vuur aangetast. Hier kon men sleohts den inboedel redden en enkele stuks vee. Na een kwartier was er niets meer over dan witte, gloeiende muren en wat smeulend riet. Terwijl het vuur zijn vernielend werk verrichtte aan de Noordzijde van den weg, sloegen de vlammen over een afstand van 30 meter over den weg, groot gevaar ople verend voor de aan de overzijde staande huizen. De boerderij van A. Loeff, bewoond door de familie Bergmans, vloog als een fakkel aan en ook dit perceel ging in kor ten tijd verloren. Een deel van den inboe del kon men in veiligheid brengen. Ver der moest men toezien, dat nog een schuur aan het vuur ten offer viel. Het met riet gedekte winkelhuis van Pro- vitlich bleef gespaard. Er werd echter veel waterschade aangericht en veel glas- en aardewerk vernield. Een daarnaast gelegen boerderij, bewoond door de familie van Houten, brandde totaal uit. De twee achter het huis staande schuren gingen eveneens verloren Een op 500 meter afstand staande boerderij van van der Ven werd tenslotte nog door het vuur aangetast. Het dak brandde flink, doch he. krachtdadig op treden van de brandweer kon hier den brand tot het dak beperken. Burgemeester van der Ven vertelde ons nog. hoe hli door den heer Cuypers van het gemeentehuis te Vlijmen was gehaald Hii trof onm.ddellijk zijn maatregelen De brandweer uit N euwkuyk had enkele slangen uitgelegd, waarmee echter tegen de geweldige vuurzee niet veel kon worden uitgericht. De brandweer uit Den Bosch werd om assistentie verzocht. Deze rukte onmiddellijk met groot mate riaal uit en hiep de plaatselijke brandweer met het nathouden der belendende boer derijen. 1 De oorzaak van den brand is niet be kend. De boerderijen waren verzekerd. Veel klein vee is in de vlammen omgekomen, terwijl een groote hoeveelheid landbouw werktuigen verloren ging. BINNENLAND. De Jaarlijksche Alg. Verg. der Ver. van Ned. Gemeenten te Amsterdam; rede van mr. Oud over „Financieele zorgen van Rijk en Gemeenten" (3e Blad). De bouw van het nieuwe Raadhuis te Am sterdam. (Binnenland. 3e Blad). Waarom de Bilt geen voorspelling kan doen over den neerslag in den zomer. (3e BI.) Lichte aanvaring tusschen de 010 en de Sumatra. (Gemengd, 3e Blad en Laatste Berichten. 1ste Blad). Verkiezingsuitslagen uit onze omgeving. (3e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Zwakke markt Koersen terugloo pend met de wisselkoersen Konin klijke Olie flauw Specifieke Suikers vast Amerikanen zwakker Beleg gingen prijshoudend. BUITENLAND. Een nieuwe phase in de Engelsch-Russische besprekingen. Strang gaat naar Moskou (Buitenland. Ie Blad). Economische regelingen tusschen Duitsch- land en Zuid-Slavië. (Buitenl., Ie BI.) De terugkeer der vrijwilligers uit Spanje (Buitenland, le Blad). Het Engelsche koningspaar in de Vereenigde Staten. (Laatste Berichten, le Blad). Trein-ongevallen in Polen en Duitschland. (Buitenl. Gemengd, 3e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Voor het geheele land: Iets koe ler. Gedeeltelijk bewolkt. Droog weer. Matige, tijdelijk krachtige Noordoostelijke tot Noordwestelijke wind. MOEDIGE REDDING. Gistermiddag waren nabij de Waddinger- brug in de omgeving van cle uitspanning „De Valk" te Voorschoten, jongens aan het Gaden in het Galgewater. Er wordt daar geregeld zand gelost, zoo dat deze oeverafscheiding veel overeenkomst vertoont met het strand, maar verderop is het plotseling veel dieper. Eensklaps ver dween de 5-jarige J. v. H. alhier in de diep te, wat gelukkig werd opgemerkt door een passeerenden motorrijder, den heer B. uit 's-Gravenhage. Deze stopte direct en sprong gekleed in zijn motorpak te water. Met be hulp van den kanovaarder v. d. L. alhier gelukte het den drenkeling op het droge te brengen, waarna een juist voorbijrijdende I automobilist den drenkeling naar zijn wo- i ning bracht. De heer B„ die zoo moedig zijn leven had I gewaagd, besteeg nat en wel zijn motorrij- wiel en reed weg alsof er niets gebeurd was. Gelukkig was zijn naam toch bekend en brengen wij hem hier hulde voor zijn red- ding. Op verzoek van den commissaris van politie te Nijmegen is alhier aangehouden de 32-jarige mej. H. E. van B. onder ver denking te Nijmegen een bedrag van f. 100,te hebben ontvreemd. Mr dr. L. J. C. Beaufort alhier is door den minister van sociale zaken benoemd tot lid van de commissie van advies bij den rijksdienst tot bestrijding der werk loosheid.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1