BUITENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 6 Juni 1939 Algemeene Toestand Het initiatief van den Paus Prins Paul huiswaarts Aanslagen op leden Koninklijke Familie? Uit het protectoraat Tsjechië Voor UW GEZELSCHAPSRITTEN ONZE TOURINGCARS. ELTAX 666 De nationale raad van de Phalanx Het vliegongeluk bij Schiphol De vrijwilligers uit Spanje N.V. LAHAD DATU CULTUUR MAATSCHAPPIJ. Onder voorzitterschap van den president- commissaris. den heer P. A. de Gooyer, werd de jaarlijksohe algemeene vergadering van aandeelhouders der N.V. Lahad Datu Cultuur Maatschappij gehouden. Nadat de notulen van de vorige vergade ring waren voorgelezen en met algemeene stemmen werden goedgekeurd, bracht de directeur, de heer J. W. Stoffers verslag uit over het boekjaar 1938. Vervolgens werden de balans- en verlies- en winstrekening over het boekjaar 1938 met algemeene stemmen goedgekeurd en de directeur voor zijn beheer en de com missarissen voor het gehouden toezicht ge dechargeerd. Hiej-na werd besloten het winstsaldo ad f. 9678.51 voor dividend-uit- keering te bestemmen en wel met 5 op de preferente aandeelen en 4 °/o op de ge wone aandeelen en het restant over te boe ken op reserve belastingen. De aan de beurt, van aftreden zijnde com missaris. de heer P. A. de Gooyer, werd als zoodanig met algemeene stemmen her kozen. Nadat de directeur in de rondvraag nog enkele vragen had beantwoord en eenige verdere Inlichtingen had gegeven, werd de vergadering door den voorzitter gesloten onder dankzegging aan de aanwezigen voor hun opkomst De besprekingen met de sovjets. LEIDSCHE RADIO-VEREENIGING. Gisteravond hield de L. R. V. haar eerste zomerbij eenkomst in ,,Oud-Hortuszicht". Hier was de nieuwe peil- of richting ont vanger opgesteld, gebouwd door den heer Bragaar. welke voor de a.s. vossenjacht op 11 Juni gebruikt aai worden. De heer Nieuwenhuizen gaf eenige toe lichtingen over dezen ontvanger, waarna de heer Maas het peilen en het uitzetten der peilingen op de kaart nog eens in het kort behandelde. Na de pauze werden nog eenige schema's besproken.' waarin zich één of meer fouten bevonden en die de aanweaigen moesten trachten op te sporen. Dit bleek een wel kome attractie te zijn. De voorzitter sloot hierna de vergadering. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: De Leidsche Boekenbeurs. Breestraat 156. Leiden. Boekhandel. Vestiging filiaal Noordwijk a. Zee, Hoofd straat 80 boekhandel, luxe artikelen, foto artikelen, philatelistische benoodigdheden R. C. Smits. Badstraat 11, Katwijk a. Zee. Hoedenmag azijn. Wijziging handelsnaam in: Maison Smits. De eigenares R. G. Smits is d.d. 4 Juli 1938 gehuwd met L. Ohristiaanse. Jac. van Rhijn. Voorstraat 51, Katwijk a. Zee. Melkslijter. Uittredend eigenaar: J. v. Rhijn. Katwijk, dd. 20 Maart 1939. AQUARIUM- EN TERRARIUMHOUDERS- VEREEN. „NATUURGENOT". Bovengenoemde vereeniging. afd. Leiden van den Ned. Bond van Aquarium-veree- nizingen hield gisteravond in huize Feen- stra een ledenvergadering, onder leiding van haar voorzitter, den heer A. B. Donk. Na een kort huishoudelijk gedeelte hield de heer J. Vreeburg een lezing over het onderwerp: „Het voedselvraagstuk voor aquariumvisschen". Aan de hand van een 18-iarige ondervinding in de liefhebberij zette spr. uiteen waarom de visschen ge voerd dienen te worden, niet enkel om in leven te blijven, doch ook om te groeien en om er eventueel mede te kunnen kweeken Wat wil men met dit voeren bereiken? is de vraag, welke men moet stellen als aqua rium-houder. aldus spreker. Is al het voedsel, dat door de visschen wordt gegeten ook wel het juiste? Hierna behandelde spreker de diverse soorten droogvoer waaraan zijn inziens zeer weinig voedselwaarde toegekend mag worden. Ver volgens vroeg spreker aandacht voor wat de visschen in de vrije natuur eten en stelde de vraag of dit ook het beste voed sel is. dat de aquariumhouders hun pleeg- dieren kunnen geven. Ook kan men kunst matig levend voedsel kweeken. Hoe dit te doen zette spreker tenslotte uitvoerig uit een. Een dankbaar applaus was de beloo ning voor deze leerzame causerie. Na de pauze hield de heer J. Kristensen biologisch student een causerie over het onderwerp: „Wat bood ons de internatio nale vakliteratuur in de afgeloopen maand?" In een populaire uiteenzetting behandelde spreker het voornaamste nieuws uit Amerikaansche. Engelsche en Duitsche aquariumtijdschriften. Het was reeds vrij laat geworden toen de voorzitter beiden sprekers dank bracht en dezen zeer leerzamen avond sloot. Gisteren is de 49-jarige wed. N.—Van H. op de Marebrug gevallen, waarbij zij zoo ongelukkig terecht kwam, dat zij haar lin- ker-onderbeen brak. De E.H.D. vervoerde haar naar het Academisch Ziekenhuis. Onze oud-stadgenoot, de heer C. J. Briejèr, thans te Hillegom. promoveerde gisteren tot doctor in de Wis- en Natuur kunde aan de Universiteit te Utrecht. De wethouder van Financiën, de heer M. G Verwey, is wegens uitstedigheid ver- h'-ierd morgen spreekuur te houden. In antwoord op een vraag verklaarde minister-president Chamberlain in het Britsohe Lagerhuis, dat het antwoord van de sovjet-unie op de Fransoh-Brltsche voorstellen Zaterdag te Londen is ontvan gen. Het wordt thans bestudeerd en de regeering hoopt binnenkort een verklaring te kunnen afleggen. De labour-afgevaardigde David Adams vroeg den minister-president of deze gezien zijn indertijd voor de overeenkomst van Muenchen afgelegde verklaring over de groote waarde van het persoonlijk contact tusschen staatshoofden, het niet wensche- üjk achtte een bezoek te brengen aan Modkou. Chamberlain antwoordde, dat zijn ver klaring natuurlijk moet worden gezien in het licht van den tijd, waarin zij werd af gelegd In de huidige omstandigheden achtte de minister-president het niet waar schijnlijk, dat het voorstel van Adams nut zou hebben. Chamberlain antwoordde niet toen Adams verder vroeg, of er een uit den weg te rui men hindernis bestond tusschen Engeland en de sovjet-unie en of hij niet van mee ning was, dat door een persoonlijk bezoek deze hindernis wel zou worden wegge nomen. Het onderzoek van het Russische ant woord is intussohen in vollen gang en tus- schen Parijs en Londen ls een drukke ge- dachtenwisseling. De randstaten willen per sé neutraal blijven. Zoo schrijft de Letlandeche ..Brive Zeme", dat Letland bereid is. met de wa pens in de hand zijn neutraliteit te verde digen en alleen een garantie "an deze neu traliteit kan aanvaarden. De voorstellen van Molotof doen denken aan voornemens, om zekere kleine staten onder voogdij te stellen, terwijl de Britsche voorstellen reke ning houden met den wil en de wenschen van de neutrale staten. Indien de Oostzee-landen, evenals België, van alle betrokken landen een garantie van hun neutraliteit zouden kunnen krijgen, dan zou dit een gelukkige oplossing zijn. Een overeenkomst tusschen Engeland. Frankrijk en de sovjet-unie hangt niet af van de Oostzee-landen. Indien men deze staten bi) dit verdrag zou willen betrekken, in strijd met hun belangen, dan zouden zij niets anders doen dan tegen deze manter van doen met klem te protesteeren. ..Na bereikte overeenstemming over de be palingen van het Dultsch-Letlandsche niet- aanvalsverdrag heeft de Duitsche minister van buitenlandsche zaken, Von Ribben- trop, den Letlandschen minister van bui tenlandsche zaken. Munters, uitgenoodigd. als gast van de Duitsche regeering naar Berlijn te komen, om daar het verdrag te onderteekenen. Ingevolge deze uitnoodiging zal Munters zich vanmiddag naar Berlijn begeven, waar hij morgenochtend zal aankomen. Den zelfden dag zal ook het Duitsch-Eetland- sche niet-aanvalsverdrag onderteekend worden Ook de Estlandsche minister van buiten landsche zaken, Selter. zal zich morgen per vliegtuig naar Berlijn begeven. Intussohen ziet men in Italië de politiek voortzetten, waarin aan de „omsingeling" niet te veel waarde wordt toegekend Zoo schrijft Stefani o.m., dat de Westelijke mogendheden geen voldoende continentale troepen hebben om ze te plaatsen tegen over het formidabele Italiaansch-Duitsche blok Het Fransche leger zit vast aan den Rijn. de Alpen, in Libye en bovendien in de koloniën en zal niet kunnen nalaten de Pyreneeën en Marokko te bewaken De troepen der gevasaliseerde staten in het Oosten zijn niet voldoende, kortom het Ita liaansch-Duitsche blok, waarbij de steun nog kan komen van bevriende volken, overheerscht. Men meldt, dat Engeland een divisie per maand organiseert. Dat is een aanzienlijke vooruitgang, die echter het probleem niet oplost. Verscheidene jaren zullen voorbij moeten gaan, voordat de Britsche generale staf zal kunnen beschikken over het aan tal divisies, dat geëischt wordt door de noodzakelijkheid om een reserve te vormen voor de Fransche divisies. Honderden mil- liarden worden door Engeland bestemd voor de bewapening, maar wanneer het betrek kelijk gemakkelijk ls wapens voor te berei den, is het minder gemakkelijk legers te organiseeren en is het moeilijk instruc teurs op te leiden, d.w.z. kaders te vormen. Men kan een omsingelingspolitlek lmpro- vlseeren, maar men kan geen groote legers lmproviseeren. Tegenover deze moeilijkhe den der omsingeling vindt men het zeer hechte blok van het nieuwe Italië en het nieuwe Duitschland, dat men kan bereke nen op een honderdtal geoefende en mach tig bewapende divisies. Dit blok is de wer kelijke behoeder van den vrede In Europa op de grondslagen der rechtvaardigheid. Havas meldt uit Vaticaanstad, dat het initiatief van den Heiligen Stoel tot het polsen van de mogendheden teneinde den weg te effenen tot een ontspanning in Europa een normaal verloop heeft, doch dat het niet juist is, dat de Paus nieuwe bood schappen heeft gericht tot de verantwoor delijke staatslieden, zooals werd medege deeld. In wélingelichte Vatlcaansche krin gen verklaart men, dat deze berichten ge heel op fantasie berusten. In werkelijkheid volgt het Vaticaan de lijnen, welke Paus Pius heeft aangegeven in de rede, welke hij heeft gehouden voor het college van kar dinalen. nJ. dat hij bij eenige leidende staatslieden in Europa stappen had gedaan en hen had medegedeeld, dat de internatio nale toestand hem verontrust en dat hij vreesde, dat de spanning zou toenemen er zou uitloopen op een bloedig conflict. In antwoord op een vraag van den arbei dersafgevaardigde Wedgwood Benn, of eenlg antwoord was gegeven op stappen, die het Vaticaan bij de Britsohe regeering zou hebben ondernomen, heeft Chamberlain verklaard, niet te weten, welke stappen Wedgwood Benn bedoelde. Toen de labourafgevaardigde Thurtle verder vroeg, of er eenige waarheid school in de verklaring, dat het Vaticaan stappen had gedaan tegen de totstandkoming van een pact met de sovjet-unie, verklaarde Chmberlain, dat hem hiervan niets be kend was. Prins Paul heeft gisteren Berlijn verlaten. Heden brengt hij nog een bezoek aan het buitenverblijf van Goering te Eberswald om dan naar Belgrado terug te keeren. Volgend communiqué ls uitgegeven: De Führer heeft nogmaals een ontmoe ting gehad met Z.K.H. prins-regent Paul van Zuid-Slavië in de nieuwe kanselarij. Bij de gedachtenwisseling, die verscheidene uren duurde, waren de Zuid-Slavische en de Duitsche ministers van buitenlandsche za ken aanwezig. Tevoren had de Führer prins regent Paul en prinses Olga uitgenoodigd voor een déjeuner in zijn woning en ln aan sluiting daarop werd de thee gebruikt in den tuin der rijkskanselarij. Het bezoek van prins-regent Paul van Zuid-Slavië en zijn gevolg aan Berlijn heeft gelegenheid gegeven tot een omvattende po litieke gedachtenwlggpling tusschen de Zuid-Slavische gasten»en de toonaangeven de Duitsche instanties. De besprekingen, die in franke openhar tigheid en in den vriendschappelijksten geest werden gevoerd, hebben zich uitge strekt tot alle de beide landen rakende pro blemen. Beide partijen zien in de vertrou wensvolle vriendschap en nauwe samenwer king. die Zuid-Slavië met Duitschland en Italië verbindt, een essentieel element voor de kalmeering van Europa en voor een po litiek, die een werkelijk opbouwend werk ten doel heeft. Beide regeeringen zijn vast besloten hare betrekkingen op deze duide lijke en hechte basis ln politiek, oecono- mlsch en cultureel opzicht verder te ver diepen. Zij zijn in volledige overeenstemming met de Itallaansche regeering er van overtuigd, dat zij met deze duidelijke politiek de taak dienen, die er in bestaat de tegenwoordig op Europa drukkende politieke spanningen uit den weg te ruimen en een de levensrechten der volkeren waarborgende vreedzame ont wikkeling veilig te stellen. Van eenige overeenkomst is dus geen sprake Overeenkomst tusschen Italic en Bulgarije. De Italiaansche gezant te Sofia en de Bulgaarsche minister-president Kiosseiva- nof hebben een cultureele overeenkomst tus schen Bulgarije en Italië onderteekend, waar over reeds eenige maanden werd onderhan deld. In het begin hadden de Italianen een krachtig propaganda-instrument van dit verdrag willen maken en hadden zij voor gesteld, dat op hun kosten aan iedere Bul gaarsche school een Italiaansch onderwijzer zou worden aangesteld. De overeenkomst, welke is onderteekend, gaat evenwel niet uit boven de gebruikelijke verdragen in de zen zin Een der voornaamste punten is. dat Italiaansch een verplichte taal wordt aan de Bulgaarsche middelbare scholen. Frick te Boedapest. De Duitsche minister van binnenlandsche zaken, Frick, heeft een bezoek gebracht aan zijn Hongaarschen collega, wien hij in op dracht van Hitier het grootkruis van de orde van den Duitschen Adelaar overhan digde. Gisteravond heeft Frick een bezoek gebracht aan den minister van buitenland sche zaken Csaky, die daarna een diner aanbood. Kut.t „Welke kies is net?" ENGELAND. Men meent te weten, dat gisteravond een aanslag is gepleegd op de Hertogin van Kent, op het oogsnblik, waarop zij haar woning aan de Belgrave Square verliet. De „Daily Mirror" schrijft daarover: „Toen de hertogin van Kent zich met lady Port Arlington naar de bioscoop be gaf, werd een schot gelost. Geen der beide dames werd getroffen, ook merkten zij niet, i dat werd geschoten Zij hoorden eerst hier van na thuiskomst". Het blad voegt hieraan toe. dat een voor- I bijlanger een .schot hooide, en een man op den grond zag zitten met een geweer met afgezaagden loop. Hij vroeg den man wat hij deed, doch kreeg geen antwoord. Vervolgens waarschuwde hij de politie, die den man arresteerde. De politie heeft vast gesteld, dat het schot werd gelost op twee huizen afstand van de woning van de her togin van Kent. De man, die gearresteerd werd, is drie weken geleden uit Australië gekomen. De woning wordt sinds den aanslag be waakt. Gisterochtend is een ruit van de woning van lord Hare wood, den gemaal van de zuster des konings, stukgeschoten, vermoe delijk door een kogel van een lucjitpistool. Volgens de politie kan dit niet aan kwaad willigheid worden toegeschreven. Het Koninklijk bezoek aan Canada. Te Winnipeg was bij het bezoek van het Engelsche koningspaar de menigte zoo enthousiast, dat koning en koningin den trein moesten verlaten. Te Sudbury werd een nikkelmijn 2800 voet werd neergedaald bezichtigd. DUITSCHLAND. Gisteren zijn in den nationaien schouw burg te Praag patriottische betoogingen ge houden tijdens de uitvoering van de sym phonic van Smetana „Mijn Vaderland". Na de uitvoering hief het publiek spontaan het Tsjechische volkslied aan. Naar aanleiding van de waarschuwing van Frank schrijft de Narodny Noviny: „Het zou een noodlottige dwaling zijn om als „Be- nesjist" iederen Tsjech aan te duiden, die vast besloten is de rechten van zijn volk te verdedigen. Het is eveneens onrechtvaar dig de regeering verantwoordelijk te stellen voor de daden van eenige romantische dwa zen. Men spreekt ons opnieuw van autono mie. Het zou echter goed zijn en veel pro fijtelijker voor de Tsjechische- Duitsche sa menwerking, wanneer eens en voor altijd de rechten en verplichtingen van het Tsjechi sche volk in den boezem van het Duitsche rijk werden afgebakend" Het blad voegt hieraan toe, dat de Tsjechen ongerustheid voelen over het lot van de Tsjechische taai. Het officieele orgaan van de katholieke partij in Slowakije, de „Slovak" is door de regeering onder regeerings-controle ge plaatst. Het nationaal-socialistische orgaan in Slowakije, de „Grcnzbote" had de „Slo vak" aangevallen en beschuldigd onware be richten te publiceeren en een geest van „salon-bolsjewisme" aan te hangen. Na het dreigende artikel van de „Grenzbote" heeft de regeering de „Slovak" onder controle ge plaatst Op het oogenblik Is nog slechte de „Slovenska Pravda" niet onder controle. De „Daily Telegraph and Mornlngpost" meldt uit Praag, dat een nieuwe campagne is ingezet tegen de tegenstanders van het nieuwe regiem. De geheime politie is daar toe gezuiverd, daar aanwijzingen waren verkregen over corruptie. De sterkte der Duitsche troepen is aanzienlijk vergroot. Tot degenen die onlangs zijn gearresteerd behoort prof. Sekanina van de Tsjechische universiteit. Hij ls in het geheim naar Ber lijn overgebracht, waar hij, naar men zegt, dezer dagen is doodgeschoten. Uit Brno zijn veel Tsjechische jongelui te Praag aangekomen om de geheime politie bij te staan bij het opsporen van gezags ondermijnende actie. Men zegt, dat deze jongelui uit de werkloozen zijn gerecru- teerd; zij ontvangen ongeveer 4 M. per dag voor de door hen te bewijzen diensten. 3155 (insez. Med.) SPANJE. In den nationaien raad van de phalanx is een boodschap van den secretaris-gene raal, Fernando Cuesta, en van Franco voorgelezen. De secretaris-genraal bracht hulde aan den caudillo en verklaarde, dat de phalanx blindelings aan zijn orders ge hoorzaamt, waarna de leden van den raad den eed aflegden steeds Franco te zullen gehoorzamen. Franco verzocht vervolgens krachtige hulp om den staat op te bouwen volgens de nationaal-syndicalistdsohe theorie van de phalanx. Hij zeide, dat na den oorlog, welke de aandacht van de Spanjaarden in beslag heeft genomen, de economische en administratieve moeilijkheden komen. Het nationale Spanje werd door de wereld mis kend en kreeg geen buitenlandsche credie- ten. De grondslagen van het werk zijn soberheid en discipline. In zijn verklaring heeft Franco voorts hulde gebracht aan Duitsdhland, Italië en Portugal, die tezamen met Spanje één front hebben gevormd in den moeilijken slag, welke moest worden geleverd in de buiten landsche politiek. Verder klaagde Franco er over, dat met de officieele erkenning van het nationalistische Spanje na de over winning de moeilijkheden en het wantrou wen niet zijn verdwenen. Hij leverde critiek op de langzame wijze waarop de overeen komst van Berard met Jordana de grond slag voor de betrekkingen tusschen Frank rijk en Spanje, wordt uitgevoerd, hetgeen fnuikend is voor de Spaansche economie en hij voegde hieraan toe, dat in Engeland een groot deel van de bankwaarden be vroren blijven, tengevolge van het voort bestaan van een weldadigheids-instelling, welke door de rooden werd opgericht ln de laatste dagen voor hun vlucht. Vervolgens sprak Franco over een „geheim offensief tegen Spanje, dat wordt geleid door hen, die de afschu welijke misdaden in het gemartelde Spanje hebben aangemoedigd, gehol pen door de internationale vrijmet selarij". Franco verklaarde dat men zich ge reed moet maken zich te verdedigen en weerstand te bieden aan de omsinge ling. Verder besprak Franco de economische en financieels situatie van Spanje. Het is noodzakelijk Spanje opnieuw op te bouwen en de nationale revolutie doeltreffend te maken door het lot van den middenstand en de armen te verbeteren. Hij verklaarde het noodzakelijk te achten, dat de invoer wordt verminderd en de productie wordt opgevoerd teneinde den uitvoer te ver- grooten. Op deze wijze moet een bron van deviezen worden gevonden en economi sche vrijheid. Tenslotte zeide hij: „Ons devies moet zijn: produceeren, produ- ceeren, produceeren". DE TOESTAND DER SLACHTOFFERS. Omtrent den toestand der bij het vliegongeval nabij Schiphol gewonde militairen die in het Wilhelminagasthuis te Amster dam zijn opgenomen, vernemen wij, dat de milicien Willem Kwaks uit Oud-karspel, er zeer ernstig aan toe is. De overige gewonden: Van Hceringen, C. A. Prins uit Amsterdam en Jan Tamboer uit Apeldoorn, verkee- ren buiten levensgevaar. De mi licien Brcitenbach, die eveneens naar het Wilhelminagasthuis was vervoerd, kon na verbonden te zijn op eigen gelegenheid huiswaarts keeren. ENTHOUSIASME IN DUITSCHLAND EN ITALIË Mussolini heeft tot de uit Spanje terug- koerende troepen een dagorder gericht, waarin hij o.m. zegt: „Op de slagvelden hebt gij den band tusschen Spanje en Italië met bloed bezegeld. Het eene, vrije en groote Spanje van Franco is ook door uw of Iers ontstaan. Dertig maanden lang zijt gij het schrikbeeld geweest van de groote demo-plutocratieën en hierop moet gij trotsch zijn. De divisie „Littorlo", de onweerstaanbare en gevreesde divisie, blijft ln haar tegen woordige samenstelling bestaan. Deze hoo- ge onderscheiding hebt gij ten volle ver dlend." Gistermiddag zijn de schepen, welke de troepen uit Spanje terugbrengen, ln de Golf van Napels aangekomen, waar zij door een eskader oorlogsschepen werden verwel komd. Minister Clano is te Napels aangekomen, om den vertegenwoordiger van Franco, dea Spaanschen minister van binnenlandsche zaken, Suner, te ontvangen. De Duitsche groot-admiraal Raeder heelt in het kamp van Doeberltz, bij Berlijn, de eenheden der marine geïnspecteerd, die in Spanje hebben gevochten. Op de eerste plaats stonden de officieren en manschappen van de troepen der „Noordzeegroep", welke reeds van het be gin af aan de gevechten hebben deelge nomen. Ook waren er delegaties van de pant serschepen „Admiraal Scheer". „DeutMfr land", de torpedojagers „Leopard". „Lux" „Albatros" en „Seeadler". Admiraal Raeder verheerlijkte de presta ties der Duitsche marine-soldaten In Span je en verklaarde, dat de officieren van de Duitsche vloot bij de uitoefening van hun taak de groote verantwoordelijkheid had den, een uitbreiding van het conflict tegen te gaan. Sprekende over het bombardement van Almeria zeide de admiraal dat deze daad de wereld bewees, dat het thans niet meer mogelijk is, ongestraft Duitsche strijd krachten aan te vallen. Goering heeft de eenheden van het Con dorlegioen geïnspecteerd. Hij verklaarde, dat de geheele Duitsche natie zich voor de geheele wereld solidair gevoelt met de vrijwilligers, die in Spanje hebben gestre den. Hij besloot met te zeggen, dat de orde in Spanje heeft gezegevierd over het bols jewisme. Men meent te weten, dat Quelpo de Llano nog eenige dagen te Berlijn zal blij ven, waar hij belangrijke besprekingen zal voeren met de politieke autoriteiten en as Duitsche legerleiders. Gisteren had hij een langdurig onder houd met Hitier. Heden zullen de Duitsche vrijwilligs'3 voor Hitier defileeren. Hieraan zou worden deelgenomen door ongeveer 18.000 man, waarvan 12.000 van de luchtvaart, 500 van de marine en o rest van de tanks en hulptroepen. Uit particuliere bron wordt vernomen, dat de namen der Duitsche soldaten, die Spanje gevallen zijn en welker aantal dusverre geheim is gehouden, bij die g legenheid bekend zullen worden gemaa Officieel zou het verliescijfer 330,batiraf,.n' Men meent te weten, dat 330 'eden de Hitlerjeugd in optooht zullen langst' ken met borden, waarop de namen der s sneuvelden vermeld staan. Goering zaï lofspraak houden ln den Lustgarten. na défilé. In het Britsche Lagerhuis heeft Grete wood de regeering gevraagd hoe net s met het vertrek der Italianen uit »P en de geruchten dat zij hun materiaal vast in Spanje hadden achtergelaten. Ier gaf de cijfers van het vertrek der schers en Italianen uit Cadiz en ze™ in de EngelschItaliaansche overeien Inderdaad gesproken werd van hetw van de hulptroepen met hun uitru a Intusschen was gebleken dat ge had ee. Franco artillerie van de Italianen kocht en hij scheen ook eenic ma» ten geschenke te hebben gekregen.»' minister moeilijk aanmerking op kon ken. Kapitein Fletcher was het me opvatting niet eens en noemde n nieuwe schending door de Italianen overeenkomst en hij kondigde aan. op de zaak terug zou komen. 2—»

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2