Uit de Omstreken LEID5CH DAGBLAD - Tweede Blad Haandag S Juni 193) Hect&£ancl l/ei&y! Vereen.v.Nat. Veiligheid Doodelijk ongeluk in de Haarlemmermeer Dagbladreclame is niet te vervangen WEERBERICHT. 287177 AGENDA Doodelijk ongeluk te Voorschoten MOTORRIJDER UIT HILLEGOM HET SLACHTOFFER. Zaterdagavond omstreeks tien uur heeft in de Haarlemmermeer wederom een doodelijk ongeluk plaats gehad, ditmaal op het hoekpunt Hoofdweg Spaamwouderweg. Langs den Hoofdweg (Oostzijde) reed de 35-jarige J. de Boer uit Hillegom met zijn echtgenoote op een motorrijwiel in de richting Hoofddorp, terwijl op den Spaam wouderweg uit de richting Haarlem een personenauto naderde, die voor den mo torrijder dus van rechts kwam en waaraan voorrang verleend moest worden Over de Hoofdvaart en den parrallel loopenden Hoofdweg (Westzijde) had de motorrijder uitzicht op den Spaamwouderweg. Des ondanks naderden beide voertui gen met groote snelheid het kruis punt. Toen beide bestuurders elkaar hadden opgemerkt, was een aanrijding reeds onvermijdelijk. Met een hevigen slag stortte het motorrijwiel tegen de linkerzijde van de auto, waarop dit met een klap tegen het wegdek sloeg. De motorrijder kwam onder het motor rijwiel; zijn echtgenoote werd van de duo afgeslingerd en kwam enkele meters ver der ten val. De man moet vrijwel onmid dellijk dood zijn geweest ten gevolge van een ernstige schedelbasisfractuur. De vrouw kwam er slechts met lichte verwon dingen bijzonder goed af. Den be.stuurder van den personenauto, den heer H. R. uit Schijndel nabij Eind hoven. treft geen schuld. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse, doch dokter Bult uit Hoofddorp, kon slechts den dood constateeren. Het stoffelijk overschot is naar de woning van den schoonvader van het slachtoffer, den heer Van G. aan den^Akerdijk vervoerd. AALSMEER. Schietwedstrijd. Gisteravond had de eerste seriewedstrijd van de afdeeling dorp van den B. V. L plaats om de schutters naar bekwaamheid in te deelen. De uitslag; was: G. Gerritsma 91 p.. G. Koster en J. K. Versteeg 90 p.. A. Harting 89 p.. J. Wesselius 87 p., J. Hel- mendach 86 p., G. Kooy 83 p.. J. Paarlberg 81 p., K. van Leeuwen 73 p., B. v. d. Ree- pe 69 p., J. Boomhouwer 48 p. In de U L O school is de leerling C. Spaargaren van een trap gevallen waarbij hij zich zoo ernstig aan het hoofd bezeer de dat doktershulp moest worden ingeroe pen en de knaap per ziekenauto naar zijn woning moest worden vervoerd De collecte voor Zonnestraal heeft opgebracht de somma van f 189.28 of bijna f. 20 meer dan vorig jaar Barometerstand Hedenmiddag 2 ur: 772. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt. Het had er Zaterdag allen schijn van alsof het gebied van hoogen luchtdruk over de Brit- sche eilanden de eerstvolgende 36 uur sterk in beteekenis af zou nemen. De luchtdrukdalin gen hielden echter gistermiddag weer op, en zij gingen hedennacht in stijgingen over. De kern van de hooge drukking is thans nog met de luchtdrukwaarde van 1028 millibar is 771 millimeter, over de Zuidelijke Noordzee gele gen. Er ontwikkelde zich Zaterdagmiddag bo vendien een depressie voor de Noorsche kust, welke Zuidoostwaarts trok, en die hedenmor- gen in Centraal-Europa was gelegen. Achter deze depressie zijn de barometers weer flink stijgende, zoodat de hooge druk zich thans weer naar Duitschland en Polen uitbreidt. Over het geheele vasteland van West-Europa blijft het weer droog en meest zonnig, al is de bewolking daar wat toegenomen. Een vlak minimum handhaaft zich nog steeds over het Iberisch schiereilaud en Zuid-Frankrijk. Onder invloed van dit minimum blijft het in West- Frankrijk nog onweersachtig. In bijna geheel West-Europa is de temperatuur gestegen. Te De Bilt was zij hedenmorgen meer dan v^jf graden boven normaal. WEERSOMSTANDIGHEDEN Binnenland (7 u. 20 voorin.) Den Helder: licht bewolkt, zwak, NO, wind. temp. 16 gr. C., min. 13 gr. C. Vlissingen: licht bewolkut, matig, ONO, temp. 19 gr. C., min. 11 gr. De Bilt: licht bewolkt, zwak, NO, temperat. 19 gr. C., min. 11 gr. C. Groningen: licht bewolk. matig. NNO, temp. 17 gr. C.. min. 11 gr. C. Maastricht: licht bewolkt, zwak, NO, temp. 17 gr. C.. min. 12 gr. C. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.i: 19 gr. C. (67 gr. F.). 12 uur 's mtdd.: 22 gr. C. (73 gr. F.). HOOGWATERTUDEN TE KATWIJK a. ZEE. Voor Dinsdag. Voorm. te 6 uur 10 min.; nam. te 6 uur 30 m. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „Poelmeer". 's Middags 12 uur: 20 gr. C. Zweminrichting „De Zijl". 's Middags 12 uur: 20 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Maandag: 9.45 nam. tot 4.11 voorm. MAANS OP EN ONDERGANG b Juni-op: 12 uur 28; onder 7 uur 56. HILLEGOM. De Priesterfeesten. Zaterdagavond werden hier op plechtige wijze ingehaald de drie des morgens in de kathedraal te Haarlem tot priester gewijde heeren G. Groot. M. Out en J. Loerakker. Op het kerkplein voor de St. Martinus kerk stonden de vaandels der R.K. vereenigingen opgesteld, terwijl de R.K. Harmonie „Cres cendo" voor het muzikale gedeelte zorgde. Bij den ingang van het kerkplein werden de neomisten ontvangen door de geestelijken der parochie, terwijl voorop koorknapen, misdienaars en bruidjes liepen, terwijl de neomisten gevolgd werden door hun familie Bij het betreden van het kerkplein liet Crescendo" het Feestlied hooren hetgeen door de talrijke aanwezigen werd medege zongen Bij het binnenschrijden der kerk werd door de vaandels de vaandelgroet ge bracht. terwijl het hoofdaltaar geheel met bloemen gesierd was. Het groote kerkgebouw was tot in de uiterste hoeken gevuld, terwijl burgemeester van Nispen tot Pannerden mede aanwezig was Pastoor Kosters hield de feestpredikatie, waarna de 3 jonge priesters den eersten priesterzegen gaven, waarna een plechtig lof opgedragen werd. Na afloop van den dienst speelde op het kerkplein „Cres cendo" vroolijke muziek. Ter eere van de 3 neomisten van deze parochie wapperden van vele huizen in het dorp de vlag. Gisteren en vandaag droegen de drie priesters hun eer ste plechtige H. Mis voor een stampvolle kerk op. KATWIJK AAN DEN RIJN. Eerste plechtige H. Mis van den heer Grimbergen. Na door den bisschop van Haarlem 1.1. Zaterdag tot priester te zijn gewijd, droeg de heer W. Q. Grimbergen gisteren zijn eerste plechtige H. Mis in de parochiekerk van St. Jan de Dooper alhier op. Uit Amsterdam gekomen per auto werd de neomist, vergezeld van den heer P. J. Aarts, pastoor te Amsterdam aan de grens der parochie bij de Haagsche Schouw, op gewacht door de feestcommissie en het kerkbestuur. De neomist werd daar ver welkomd door den heer M. H. van Stijn, oudste der kerkmeesters. Dan werd naar Katwijk a. d. Rijn gere den, waar bij den Molentuinweg een eere- wacht stond opgesteld om den nieuwen priester naar de parochiekerk te geleiden. Een gansche stoet, waarvan de deelnemers, allen versierd waren met de wit-gele kleu ren, trok met de muziekvereeniging „Har monie Katwijk" voorop, het bevlagde dorp binnen, voorbij de ouderlijke woning aan de Voorstraat, die versierd was met groen en bloemen, en waar een tweetal bruidjes den feesteling bloemen aanbood .Honderden waren getuige van deze voor Katwijk zeld zame gebeurtenis. Het was n.l. 26 jaar ge leden dat een van Katwijk's zonen tot het priesterschap werd toegelaten. Aan de pa rochiekerk wachtte een schare van in het wit gekleedde bruidjes den neomist op om hem, na het uitspreken van eenige spreek koren. de kerk binnen te leiden. Na het zingen van een welkomstlied door de tal rijke schare, en een welkomst- en felicita- tiewoord door pastoor Hesp. celebreerde de nieuwe priester een plechtig Lof. geassis teerd door pastoor P. J. Aarts als diaken en pater Livarius Versteeg O.F.M. als sub diaken. Hiermede was het feest voor Za terdag beëindigd. Voor het kerkgebouw was een prachtige eerepoort geplaatst. Gistermorgen te half tien heeft de neo mist zijn eerste plechtige H. Mis opgedra gen in de Parochiekerk. Presbyter-assistens was pastoor P. J. Aarts, diaken pastoor C. J. Hesp en subdiaken pater Livarius Ver steeg O.F.M. Pastoor Hesp hield de feest predikatie en had tot tekst gekozen „Dat Gij U gewaardigt, deze uitverkorenen te zegenen, te heiligen en U toe te wijden, wij bidden U. verhoor ons". Van deze ge legenheid maakte spr. tevens gebruik om den neomist, zijn ouders, broers en zusters, en de parochianen geluk te wenschen met deze blijde gebeurtenis, 's Middags te 2 uur was er in het Parochiehuis gelegenheid om den neomist en zijn familie te compli menteeren, waarvan door zeer velen ge bruik werd gemaakt. Des avonds te 7 uur was er plechtig Lof met als celebrant de nieuwe priester met assistentie van pastoor Aarts als diaken en pastoor H. J. Maas te Nootdwijkerhout als subdiaken. Na een Te Deum en een lied van lof en dank, was de plechtigheid ten einde. KATWIJK AAN ZEE. DE PLANNEN DER SPORTSTICHTING. Bestuursleden laten zich door Zandvoort inspireeren. Het bestuur der „Sportstichting" zit, hoe wel men er weinig in het openbaar van hoort, niet stil. Men wil, gelijk bekend, in onze gemeente met haar ruim 18.000 inwo ners. waar 's zomers meer dan 14000 bad gasten komen, zoo spoedig mogelijk, met de welwillende medewerking van het ge meentebestuur. de zoo vurig verlangde sportterreinen in orde hebben. Men stelt thans onderzoekingen in naar andere, veel kleinere gemeenten, die reeds veel op dit gebied tot stand hebben ge bracht. Zoo bezochten de bestuursleden J. G. Schoneveld, P. M. v. d. Berg en J. Amol- dus Zandvoort. De heer Arnoldus deelde ons het een en ander van dat bezoek mede. Op het Raadhuis zijn de drie bestuursleden door den secretaris der gemeente ontvan gen. Zij voerden besprekingen; teekeningen en een overzicht der uitgekeerde gelden aan loonen en materiaal werden overhandigd. De hoofdopzichter der gemeentewerken leidde hen rond over het ongeveer 4 H.A. groote terrein, waar twee sportvelden door een tunnel onder den rijweg onderling ver bonden, zijn aangelegd. Het geheele werk was in werkverschaffing uitgevoerd. Zeer voldaan over hetgeen men gezien had, ging men huiswaarts met de gedachte, dat het geen in Zandvoort met 9000 inwoners uit gevoerd kan worden, ongetwijfeld ook in onze gemeente, met een dubbel zielenaan tal. zal kunnen geschieden. Het Rijwielpad door de duinen. Evenals het vorige jaar heeft het bestuur van V.V.V. een wandeling gemaakt door dat gedeelte der gemeente, dat voor het vreemdelingenverkeer het meest in aan merking komt. Het bestuur was over het algemeen zeer voldaan over het ingestelde onderzoek. Het trok de aandacht, dat de kioskhouders op het strand er een eer in stellen om hun tenten een aantrekkelijk aanzien te geven. Het verschil met enkele jaren geleden, valt zeer op. Het bestuur stelde het ook zeer op prijs, dat de aanleg van het rijwielpad in de Zuidduincn reeds aardig voort gang maakt. De doortrekking daar van tot den Zuid-Boulevard zal weldra een voldongen feit zijn. Als de wandel en rijwielpaden geheel in orde zijn, zal dit een aantrekkelijkheid voor de bad gasten te meer zijn. Visscherij-examens. Bij de In de Vlsscherijschool alhier ge houden examens voor het certificaat in kennis der internationale bepalingen ter voorkoming van aanvaring op zee en de toepassing daarvan zijn geslaagd: Corn, van Duijvenbode Azn., Huig de Mol, M. C. v. d. Bent. Corn, van Duijvenvoorde, P. van Duijvenbode Jzn, Bas van Rijn, A. Nijgh, Arie Varkevisser Jzn., allen van hier; en uit Noordwijk aan Zee Jac. Vink. Rijksgedelegeerde bij deze examens was kapt E. P. Ross. lid van de examencom missie voor stuurlieden te Den Haag. Geslaagd te Den Haag voor het di ploma van stuurman op stoomzeevisschers- vaartuigen onze plaatsgenooten Dirk van Dutjn Jzn.. en Gerrit Kuijt Dzn., leerlin gen van de Vissdherüschool alhier. Ten nadeele van mevr. S„ tijdelijk ver blijf houdende alhier in de Ligusterstraat is des nachts een damesrijwiel ontvreemd, terwijl een oud rijwiel is achtergelaten. De politie stelt een onderzoek in. De collecte voor de Zending in de Herv. Kerken gehouden heeft de belang rijke som gebracht van f.341. Op het politiebureau zijn inlichtingen te verkrijgen omtrent de volgende gevon den voorwerpen: Een regenpijp, bos sleutels, portemonnaie met Inhoud, portefeuille Inhoudende foto's, kindertasch, tasch met gereedschap, bo- vengebit, portemonnaie met Inhoud, duim stok, jongensregenjas, sleutel, kindersan dalen, kruiwagen, witte badschoentjes, ko peren pondsgewicht, benedengebit. LEIDSCHENDAM. Geref. Meisjesvergadering „Mirjam". De leden der Geref. Meisjesver. „Mirjam" maakte onder leiding van de beide leid sters, de dames P. Quartel en C. F. van der Ros, per touringcar een uitstapje naar de provincie Utrecht. Het was voor de eerste keer, dat deze vereeniging, welke in haar 'derde levensjaar is, een dergelijk reisje maakte. Het uitstapje is mede begunstigd door het fraaie weer. schitterend verloopen. Vol moed vertrok men om half acht van de Geref. kerk aan de Damlaan. Over Gouda en Utrecht werd naar Driebergen gere den, waar men het „Boschhuis" bezichtig de. Dit is het meisjeskampi van den Geref. Bond voor Jeugdorganisatie. Vandaar ver trok men, nadat eenige ververschingen waren gebruikt, naar de pyramide van AusterliU. Hier heeft men geruimen tijd vertoefd en hebben de meisjes zich naar hartelust vermaakt met allerlei spelletjes. Vervolgens werd langzaam de terugtocht aanvaard. In Utrecht werd nogmaals „aangelegd", waarna men huiswaarts keer-- de. Op den terugtocht heeft men eenigen tegenslag gehad, doch dit is in het geheel niet van invloed op de vroolijke stemming geweest. Eenlgszins later dan men ver wacht had kwam de touringcar in Leid- schendam aan. In de Damlaan gearriveerd waren de meisjes zóó voldaan over den tocht, dat spontaan werd ingezet „Wij gaan nog niet naar huis". Maar dankbaar en voldaan ging men toch naar huis, waar men vermoeid van de reis, spoedig de reis naar „het land der droomen" aanvaardde. Gedurende Mei is in de Ned. Herv. Kerk ten bate van de diaconie gecollec teerd f. 81.13 (v. m. f. 108.571. Terwijl de bloemist van der Kr. wo nende aan de Veurschestraatweg per rij wiel op dezen weg reed is hij aangereden door een auto van de houthandel-firma Hoeken uit Leiden. Van der Kr. welke kwam te vallen brak een duim en kreeg verschillende andere verwondingen. Nog niet lang geleden is de heer Van der Kraan op dezelfden weg aangereden, door een vrachtauto, ook toen kreeg hij een ernstige wond aan een zijner handen. Ten nadeele van Ir. Reef uit Olden- zaal. die het werk uitvoert van den Rijks weg 4a is een reserve autowiel met band ontvreemd. De R K Coöp. Vereeniging „Nooit Ge dacht" hield haar jaarlljksche vergadering. Herkozen werden als bestuursleden de heeren C. J. van Bohemen en H. A. Koot en tot commissaris de heeren C. J. van Wijk en S. Onderwater. Goedgekeurd wer den de balans-, winst- en verliesrekening. De netto winst bedra ;t 5332.94, waar van 5o dividend aan deelnemers zal wor den uitbetaald. Steunt Luchtverdedigingsfonds! Postgiro Den Haag ten name van Woensdag. Oegstgeest: Gemeente Gods. Geversstra»( Nam. 8 uur. l3!_ Nutszaal, Steenschuur: Theosofisch r1 schap, bijeenkomst nam. 8.15 uur. enooUj Donderdag. Den Burcht: Ond.-Ver. voor Ziekenhuisvcmu ging. 8 uur nam. pie' „Den Burcht": Bijeenkomst der SDap n 8 uur. ani DIVERSEN: 's Dinsdags. Mare 13: Medisch Opvoeding Bureau. 9^4—11 uur voorm. "«"fundi Arbeidsbeurs (Levendaal): Iedere derde I dag der maand consultatiebureau voor onvni 1 waardigen. 7—6 uur nam. 01"J 's Woensdags; Inst. v. Praeventleve Genee kunde. Consuitatiebur v. Alcoholisten 8 u r 's Donderdags: Inst. voor Praeventleve neeskunde (1ste Binnenvestgr.. 22). inentii tegen diphterie. 3 'A uur 's middags precies. s VrUdags: Inst. v. Praeventleve Gem kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze uur nam. 8882 (Ingez#Med.) MOTORRIJDER VERLOOR MACHT OVER HET STUUR. Zaterdagavond omstreeks 9 uur heeft te Voorschoten in de Schoolstraat nabij de Pauwenstraat een zeer ernstig on geluk met doodelijken afloop plaats gehad. Op dat oogentolik reed de heer J. M. Brusse, 25 jaar, vertegenwoordiger van de firma Van Houten, met een nieuw motor rijwiel naar huis, toen hij door een onver klaarbare ooreaak de macht over zijn stuur kwijt raaikte en tegen de muur van de woning van v. d. M. opbotste. De heer B. werd van zijn motorrijwiel op den grond geslingerd en bleef zwaar ge wond liggen. Onder leiding van dr. M. v. d Stoel werd het slachtoffer bij de familie v. d. M. binnengedragen en vervolgens per auto naar een ziekenhuis te Leiden over gebracht. Op weg daarheen is het slacht offer aan de bekomen verwondingen over leden. DAGELIJKS. Pieterskerkgracht 9: Tentoonstelling o, Kunst om de Kunst", 2—5 u. n.m. (tot 11 Juiü)! BIOSCOPEN: Luxor-Theater. Stationsweg: 8 uur ..De passagier die verdween". Eiken dag behalve Vrijdags ook om 2 u,, Zon-1 dag 27 en 811 uur. rrlanon-Theater, Breestraat 31: 8 uur naiu Woensdag en Zaterdag 2 uur n.m.: „De zusters*! Zondag van 27 doorl. voorstelling. Lldo-Theater. Steenstraat 39 8.15 uur nar „Wat leven wij toch gelukkig". Dinsdag-, Woensdag- en Zaterdagnam 2,30 u Zondag doorl. voorstelling van 27 en 8.15 uuj Casino-Theater Hooge woerd 49: 8 uur nai „Onder twee vlaggen". Zondag van 47 en van 8—11 uur. WoensdaJ en Zaterdag ook 2.30 nam. Rex-Theater, Haarl.straat: lederen werkdd 2 en 8 uur n.m.: „Het meisje met de 7 bontj mantels". Zondag van 27 uur doorl. voorstelling en j uur nam. Katwijk Zee: Nova-theater: Vrijdag, Zaterl dag en Maandag: „Zeeschuimers". De avond-, nacht- en Zondagdienst del apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 3 Vrijdag 9 Juni a.s. waargenomen door dl apotheek: C. B. Duyster, N. R(jn 18. Tel. 5^ Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apothee Wllhelminapark 8. Tel. 274. LISSE. De 7 cursisten die aan den cursus, aangesloten bij den Chr. Middenstands bond deelnamen aan het examen voor het Middenstands-diploma, zijn allen ge slaagd. Het zijn de heeren H A'bbink, J. Abbink. S. Abbink. W. Abbink, M. Flipse, D. Koelewijn en W. Koelewijn. Aan het postkantoor alhier werd in Mei ingelegd f. 20250.36 en terugbetaald f. 11749.62. De ver jaardag bus der Ned Herv Kleuterschool bracht over de maand Mei op f. 10.58. NOORDWIJKERHOUT. De R.K. mnziek-vereem. St. Jeanne d'Arc kreeg van haren eerevoorzitter een kostbaar muziekinstrument nJ. een oon tra-bas ten geschenke. NOORDWIJK BINNEN. Geslaagd uitstapje. De Melsjesvereenigingen der Ned. Herv. Gemeente „Bid en Werk" en „Zonnebloem" alhier, maakten haar jaarlljksche uitstapje, begunstigd door prachtig zomerweer. 's Morgens te half 7 vertrok men per tou ringcar van de Voorstraat. De tocht ging over Utrecht naar de Pyramide van Auster- litz. Daarna volgde de bezichtiging der A.V.R.O.-studio te Hilversum De terugtocht ging over Muiden en Oud-Valkeveen. Daar werd een groote speeltuin bezocht, waar men zich naar hartelust vermaken kon. Te ongeveer 10 uur kwam men hier weer aan Het was een heerlijke dag, waarvan allen genoten hebben. Tweede arts bij de dr. mr. Willem van den Bergh-stichting. Men meldt ons: De groote toeneming van het aantal patiënten der mr. dr. Willem van den Bergh-stichting inrichting voor geestes zwakke kinderen en volwassenen alhier maakte de aanstelling van een tweeden arts in vasten dienst noodzakelijk. Als zoo danig is benoemd dr. G. Krijger te Neder- hemert. OEGSTGEEST. Vergadering der Chr. Hist. Unie. De afd. Oegstgeest der C.H.U. aan de Morsch vergaderde in het gebouw voor Chr. Belangen De voorzitter opende met gebed en het lezen van een gedeelte van Luk. 8, waarna drs. G. C. van Niftrik van Rijnsburg ..Ons beginsel" toelichtte. Na een tijd van scherpe tegenstelling van belangen- en beginselpolitiek zijn in onzen tijd de oogen van menigeen terecht voor de laatste opengegaan, aldus spr Gpr. wees er voorts op. dat ook de iccht- sche partijen klaarblijkelijk onder invloed van revolutionnair denken staan. .Demo cratie" wordt oms verkeerd begrepen Hel is dwaashe d de overhc d te zien als op komend uit den volkswil Wit moeten t g en: de overheid regeert bit de i at' Gods in land. gewe:t en in gemeente. Romeinen 13 is duidelijk. Alle gezag is van God ook al stemmen wij. Krachtens ons beg nsel moeten wij het gezag van de overheid en het prestige hooghouden. Art. 1 van ha program is zeer duidelijk, ook wat better de beteekenis van de historie. „Er stai geschreven en er is geschied" (Gr. van Pil De naam Chr. Historisch heeft diepen tig Naast God de geschiedenis? Neen. maar .1 historie bekijken met den bril van de Hei lige Schrift". Dat is de kracht van het CJJ beginsel: hoe dieper wij daarin doordringej hoe meer wi) zien de belangrijkheid het handelen naar dat beginsel. Nog altij| is het mogelijk, dat belangen en begin: om den voorrang strijden immers, zijn zondige menschen. Practisch leven i in een neutralen staat; dit brengt mw| üjkheden bij het beleven der beginselen! by de verhouding kerk en staat is de af stand te groot. Het C.H. beginsel vrai contact. Aan de hand van art. 2 van het projraiL^ onderstreepte spr. de taak van de overliep" en merkte op, dat er een streven is, democratie het Christelijke bij uitnemend! heid te noemen. Dat is onjuist. (Eenhell door democratie behoorde voorafgegaan 9 zijn door een definitie van democratie, om verscheidenheid te voorkomen!De ..Calvlf nistische" democratie ligt vast in art. 2.J Vervolgens besprak spr. het volk. Wat een volk? Er zijn 4 kenmerken: „de klui waarop het is gewassen": de taal; de zeder en gewoonten; de gemeenschappelijke gr schiedenis (lotsgemeensohap). Dit dea kenmerken zette spr. uiteen, dat Nederbnl een Prot. Chr. natie is en dat het van hf hoogste gewicht is voor de Prot Chr langen op de bres te staan, ook bij de verkiezingen voor den gemeenteraad. Dr gemeente is niet een omtuining. waarbinj nen geen rekening met die bepaalde langen behoeft gehouden te worden 1 Prot Chr. belangen zijn geheel veilig de C.HX. In verband hiermede wees spr. op de desbetreffende artikelen ln na program. Dan de kerk. Er dreigen gevaren voor W] kerk Met groote dankbaarheid gedenken wii al het goede, dat wii nog hebben ook door de veel gesmade Christelijke Pon- tiek. Als het kan, moet dat blijven en soo mogelijk nog beter worden. Spr. wees opj de art. 12 en 13 van het program. gen de problemen voor het grijpen. De Near kerken besohikken over een groote man van vrijheid; zij zvjn nergens zoo vaüe ai^ bti de C.H.U. Spr .gaf den ernstigen raad bi] oe mende gemeenteraadsverkiezing ook stemmen naar beginsel en niet te doen a zoovelen, die meenen, dat slechts bil kiezingen voor Kamer en Gewest j verkiezingen noodig zouden zijn. Ook 1 meente-belangen worden het bestbena tigd door principleele vertegenwoordigers. Spr. hoopte, dat hij heeft mogen btl«» gen tot nieuwe bezieling voor de beginse der C H.U.. waardoor het belang van ra«- gewest en gemeente het best gedi wordt. i Na gedachtenwisseling besloot de vo« zitter met een dankwoord aan den spr n en gebed. Het gebruik van gasmaskers. Voor de leden der BrandweerafdeclinB van den Luchtbeschermingsdienst js terdagmiddag de eerste practisedhe cu gegeven ln het gebruik van gasm. - door den adjudant-onderofficier oe G. W. L. de Hertogh. ugi Het tweede gedeelte dezer c"rs „.„rhil paald op volgende week Zaterdag w zeer waarschijnlijk gebruik zal w°r maakt van een gaskamer. Voor het examen E.H.B.O-. afgenorn^ door dr. Horst en den docent jir^ ^r stersll aoorn, gehouden ln de openbare hier, zijn de volgende deelnemers^ van de diplomacursus E.H.BO. dames L. Kienet. E Smelt. A worn C. v. Leeuwen en E. van Rij. h- W. v. d. Sleet. H, v. d. Mey. J- B°nJ 'VJ#| de Pree, A. H. J. Kooloos en J- Zomeren. 2-2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 6