r LAATSTE BERICHTEN \0 DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 5 Juni 1939 Redactie 1507 Directie en Administratie 2500 IIN/T IN UITEREN frank van der Goes overleden Onteigeningsprocedures der gemeente Katwijk Coupeeren van hondenooren en paardestaarten RECHTZAKEN Stadsnieuws Binnenland Buitenland De oorzaak van de duikbootramp der Thetis Een nieuw initiatief van den Paus BEURSOVERZICHT Onze telefoonnummers De moreele herbewapening Uit Ned. Oosl-Indië MAtKT iiiicmiN^I 80 JAAR OUD. Hedenmorgen omstreeks vijf uur is in ,ijn woning aan de Lingenskamp te Uren op 80-jarigen leeftijd overleden dt bekende literator en schrijver Frank nn der Goes. I Not geen vier maanden geleden, ln Fe- luri J.l. 15 bU tachtigsten ver- gdig door een grooten kring van vrlen- s gehuldigd, en bij deze gelegenheid Is j In persorganen van alle gezindten de teekenis van van der Goes als mensoh de cultuurhistorie van Nederland ürig geschetst. van der Goes, afstammeling van adellijke Zeeuwsche familie, werd op flbbniari 1859 geboren te Amsterdam, mi hij de vijfjarige H.B.S. bezocht en jin die jaren als leerling van den be- tlen dr. W. Doorenbos ln contact kwam de groep jonge letterkundigen, die ln s de kern zouden vormen van de nieuwe [ïijire beweging rondom het tijdschrift bNieuwe Gids", tot welks oprichters van Goes behoorde en van welks eerste fciciie hij deel uitmaakte. De jeugdige tiler Jacques Perk was klasgenoot en :)mvriend uit die dagen. belangstelling van van der Goes was zooals ook uit zijn medewerking „De nieuwe Gids" bleek, niet ultslui- «I litterair, doch algemeen cultuur-hlsto- 'h en politiek. Terwijl hij werkzaam was i bet assurantlebedrijf te Amsterdam, ftte hij o.a. als tooneelcriticus mede aan tasterdammer" van de Koo, en toonde fcictieve belangstelling voor de opkc- socialistische arbeidersbeweging, die fcunaals geheel onder invloed en leiding Ejvan Domela Nieuwenhuls. onder fis Invloed de beweging steeds meer in listische richting werd gedreven, i der Goes was een der eersten in ons die belangstelling toonde voor het tiijme als wetenschap en het van be- jrtmls achtte, de anarchistische Invloe it :t bestrijden door te trachten, aan de fc» der arbeidersklasse een theoretischen kdsla?, gebaseerd op het Marxisme, te ttn Dit leidde tot een feilen strijd tegen Vnela Nieuwenhuls en de zijnen en ten- tot een splitsing, die tot gevolg had. I In 1897 de soc. dem. arbeldersoartlj d opgericht, als welker geestelijke vader ader Goes veelal wordt beschouwd, [elljkertljd bleef hij ook actief op llt- en artistiek gebied, gedurende een Mil jaren was hi) leeraar in de voor- KhtVunst aan de Amsterdamsche too- jicol en aan het Amsterdamsche con- „loriiim, terwijl hij van .1899 tot 1JJ2 raat-docent was aan de Amsterdamsche Wslteit Hij werkte verder mee aan „De h-r.iek" van P. L. Tak. aan het tlid- ilt „De Twintigste Eeuw" en aan het jbiistlsche maandschrift „De Nieuwe waarvan hij, samen met Henrietta hr.d Holst en Heiman Gorter redacteur Jr. de S.D.A.P. bleef hij altijd een prin- I marxistisch standpunt Innemen, en ilsohelding van de Tribune-groep ln werd hij mede-redacteur van „Het WhUd", het minderheidsorgaan ln de dij. Van 1912 tot 1925 was hij chef-bul- iid van „Het Volk", waarin hij dace- r lijn bultenlandsche politieke overzlch- fcsthreef. Toen hij ln Hilversum woonde, khij van 1909 tot 1914 lid van den Hil- simsohen gemeenteraad, de eenlge patere politieke functie, welke hij ooit baanvaarden. "kü In 1932 te Haarlem de linkervleugel "SD.A.P. de partij verliet, bevond hij 4 (veneens aan de zijde der oppositie en thi] mede-oprichter der Inmiddels weer pheven onafhankelijk socialistische ha zijn vele publicaties kunnen o.a. ge- I worden zijn vertaling van drie dee- !'an Marx' „Kapltal", zijn litteraire hec htingen uit den Nieuwe Gids-tlj'd en een ;root aantal opstellen en essays van ■«airen economischen. polltieken en ir-historischen aard. waaruit ter ge- Kheid van zijn tachtigsten verjaardag windel Is verzameld. UITSPRAAK VAN DE HAAGSCHE RECHTBANK. De Haagsche Rechtbank deed heden uit spraak ln een viertal onteigeningsprocedu res, waarbij de gemeente Katwijk betrok ken ls. In de zaak tegen J. Parlevliet had de ge meente Katwijk een aanbod gedaan van f. 3217.50: de Rechtbank gelastte gedaagde de gronden af te geven tegen een vergoe ding van 1 2920 waarvan f 432 voor kosten van de deskundigen en 1.375 voor kosten van den procureur. In de zaak tegen L. Parlevliet bedroeg het aanbod der Gemeente f. 2261.50; de Rechtbank gelastte gedaagde de gronden af te géven tegen een vergoeding van f. 2100, waarvan f. 490 voor kosten van de deskun digen en f432 voor kosten van den procu reur. In de zaak tegen C. van Duyn Gzn, had de gemeente een aanbod gedaan van f. 2375 De Rechtbank gelastte gedaagde de gron den af te geven tegen een vergoeding van f.1896 74 en veroordeelde gedaagde ln de kosten, zijnde voor de deskundigen f. 1666 en voor den procureur f. 860, zoodat van Duyn de gronden gratis aan de gemeente moet afstaan met toebetaling van pl.m. f.630. In de zaak tegen N. Parlevliet had de gemeente een aanbod gedaan van I. 30 000, dat later teruggebracht werd tot f. 25520. De uitspraak luidde, dat gedaagde de gron den moet afstaan tegen een vergoeding van f. 36350. terwijl de gemeente veroordeeld is In de kosten, zijnde f. 1379. De gemeente ging van deze laatste uit spraak in cassatie. BESLISSING HAAGSCH GERECHTSHOF. Het Haagsche gerechtshof heeft heden uitspraak gedaan over de vraag of het cou peeren van ooren van honden en van staar ten van paarden strafbaar is. Het hof achtte beide niet strafbaar. Het eerste geval betrof den 38-jarigen A. J. te B. uit Utrecht, die de ooren van Dultsche doggen met klemmen afkneep, omdat de beesten daardoor meer handels waarde kregen. Tevoren verdoofde hij ze met chloor- aethyl. De Utrechtsche rechtbank had hem tot een geldboete van f.40 veroordeeld, waarna het Amsterdamsche hof een boete van f. 1 oplegde. De Hooge Raad heeft de zaak naar het hof in Den Haag teruggewezen, welke Te B. vrijsprak van de ten laste gelegde dierenmishandeling. De tweede zaak betrof het coupeeren van paardestaarten. De dierenarts W. J. L. de G. uit Kruinin- gen hagt onder getuigen de staarten van twee veulens ingekort. Deswege is hij vrij gesproken van dierenmishandeling door de Mlddelburgsche rechtbank, welk vonnis het Haagsche gerechtshof heden in hooger be roep bevestigde. De advovaat-generaal was tot dezelfde conclusie gekomen, daarbij evenwel opmer kende, dat men zich niet moest voorstellen ln dit proces een principieele beslissing uit te lokken. Men moet elk geval op zichzelf beschouwen en zich afvragen, welk doel be reikt wil worden en welk leed men een dier aandoet. In de onderhavig? gevallen achtte de advocaat-generaal het redelijk doel n.l. het verhoogen van de handelswaarde hier aanwezig. De pijn was daarmede in verhouding niet overmatig groot, bleef soms zelfs geheel achterwege. teraardebestelling van het stoffelllk *hot geschiedt Donderdag as. om half op de algemeene begraafplaats te iricum. MOORD OP DE LINDENGRACHT TE AMSTERDAM. 'ochtbank te Amsterdam, gepresideerd »r. J. Boon, zette vandaag de be deling voort van de strafzaak tegen de rj Jongemannen, verdacht van moord bejaarde weduwe Storck. ln haar "®B aan de Lindengracht op 21 Jan, J.l. (verdediger van Leendert K., mr. W. "t'erdingen, maakte van deze gelegen- gebruik, om de doodsoorzaak dit vol der. Hulst, die de sectie op het lijk had ïfn', was gelegen ln verstikking, te be- *n Als deskundige èi décharge had jui Everdingen gedagvaard dr. J. B. die het met de deskundigen a char- Hulst en dr. Van Leusden niet eens ptolte zelde, dat de dood niet be- e te zijn Ingetreden door verstikking. onverwachte, natuurlijke dood voor torengen van de sok mag niet alleen 'orden uitgesloten, maar mag zelfs, int verschillende gegevens kan wor- .jJjWmaakt, waarschijnlijk worden ge- '-rechtzitting ontstond hierover een .'tg medisch debat. p'Lcler van Justitie mr. Van Arkel Teroc hierna geheel bij zijn eisch: laar tegen Frans E. en twaalf jaar Wnlsstraf tegen Leendert K. KANTONGERECHT LEIDEN. Bloembollen geteeld zonder ver gunning; tot principale hechtenis veroordeeld. Heden moest voor het kantongerecht te Leiden terecht staan A„ bloembollenkwee- ker uit Voorhout en wed. A„ omdat zij in Mei 1939 zonder vergunning van den minis ter van Economische Zaken en zonder aan gesloten te zijn bij de Ned. Sierteeltcen- trale bloembollen hadden geteeld te Voor hout. Ook in 1937 had hij bloembollen ge teeld zonder vergunning. De heer J. J. Bos man, afdeelingschef bij de Ned. Sierteelt- centrale deelde mede, dat, niettegenstaan de verdachte door den tuchtrechter der sierteeltcentrale 3 Jaar als lid geschrapt was, hij gewoon met het teelen was door gegaan. Hij had 38 c.A. en 85 Are bloem bollen onwettig geteeld. Voor de Ned. sier- teeltcentrale waren de bollen gerooid en getaxeerd op f. 1672 waarde. De heer J. Colijn, opzichter der Ned. sierteeltcentrale deelde mee, dat hij 20.29 c.A. late en 20.69 Are vroege tulpen en 28.06 c.A. Narcissen had opgemeten. De geschatte waarde wat verdachte ook erkende bedraagt circa f. 3000. De heer Bosman deelde nog mede dat de wed. niet bij deze overtreding betrokken is. Het OM vroeg daarom tegen de wed. A. vrijspraak. De overtreding van J. Th. A. is bijzonder ernstig. Verdachte had geen enkele ver gunning en gaat kalm door met het tee len. Het O.M. eischte f. 5 boete of 3 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring der in beslag genomen bollen. Mr. Sprey. de raadsman verzocht clementie. Verdachte heeft verkeerd gehandeld en verzocht te ruggave der bollen. Het O.M. wees er ln repliek op, dat hij hiermede rekening had gehouden en anders f. 1500 boete zou ge vraagd hebben. De kantonrechter wees on middellijk vonnis en veroordeelde verdach te tot 14 dagen principale hechtenis met teruggave der bollen, wat voor verdachte een waarde van f. 3000 beteekent. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging N.V. Biranenlandsche Vaart Risico Socië teit, Leiden. Hoofdzaak: Muntplein 2, Am sterdam. Het agentsohap E. W. Wichers Rol- landet te Leiden is opgeheven. PLANTSOEN CONCERT. Donderdag a.s„ 's avonds te 8 uur precies, zal het tweede concert van den Bond van Leldsohe Harmonie- en Fanfare-vereeni- gin gegeven worden in het Plantsoen (Musis Sacrum). Dit concert wordt verzorgd door het Leidsch Politie Muzdek-gezelschap, directeur de heer M. Bulderdijk. Het publiek wordt beleefd verzocht ge durende het concert niet te loopen. Eventueel „niet doorgaan" zal bekend ge maakt worden door de borden in de brug wachters- en politieposthuizen. Het programma luidt als volgt: 1. Marche des Héros. H. Nicholls; 2. Le Secret de Pierrot, ouverture, F Popy; 3. Ma Reine, wals, arr. J. Boudhel, 4 Air Varié, E. Brepsant, a. Introductie, b. Thema, le. 2e, 3e en 4e Variatie, solo voor Saxophoon- Sopraan voor te dragen door den heer A. Anderson; 5. La Somnabule, fantaisle. Oh. Eustace. - Pauze - 6. Death or Glory, marsch, R B. Holl; 7. Cavalerie Légère. ouverture, F, von Suppé; 8. Mondnacht auf der Alster, Oscè Fétras; 9. La Flüte Enchan- tée, fantalsie, Mozart; 10. Paris-Bruxelles, marsch. L. Purnotte. In de Stedelijke Werkinrichting zijn in de afgeloopen week opgenomen: Dinsdag 30 Mei 51. Woensdag 31 Mei 52, Donderdag 1 Juni 51, Vrijdag 2 Juni 50, Zaterdag 3 Juni 52 volwassen personen. Totaal 256 personen. WATER IN HET VOORSCHIP. De heer Johnson, directeur van de scheepswerf Cammell Lalrd, heeft mede gedeeld, dat de „Thetis" is verongelukt, doordat er water in een van de voorste tor- pedolanceerbulzen is gekomen. Deze buis moet defect zijn geweest of het voorsluit stuk was niet dicht. De bemanning heeft het aehterslultstuk geopend In de meening, dat er geen water ln de buis was. Door den druk van het water konden de mannen de opening niet afsluiten. Toen de waterschot ten waren neergelaten, stonden de twee voorste compartimenten onder water. Men- schenlevens waren toen nog niet verloren gegaan. Vier mannen zijn omgekomen bij het gebruiken van de Davlstöestellen. Kapitein Oram en luitenant Woods verlieten de duikboot het eerst. Vier mannen wilden hun voorbeeld volgen, doch drie hunner moesten door welke oorzaak is niet be- De „Daily Mail" meldt uit Rome, dat de Paus aan Engeland, Frankrijk, Duitschland Italië en Polen nota's zal doen toekomen, die niet van gelijkluldenden tekst zullen zijn maar een beroep zullen doen op een geest van samenwerking bij de behandeling der groote vraagstukken, waarbij de vijf mo gendheden belang hebben. AMSTERDAM, 5 Juni. De stemming op de effectenmarkt vormde heden feitelijk en voortzetting van die van J.l. Vrijdag. D beurs was n.l. vast gestemd, maar niet ingevolge een betere beoordeeling van de algemeene situatie, of omdat een gunstige sti mulans in eenig opzicht aan den dag is ge treden. De koersstijging geschiedde uitsluitend op valuta-overwegingen, gegrond op de flauwe hou ding van den gulden, en de hoogere bulten landsche wisselkoersen. De koers ver beteringen deden zich over de geheele linie gelden, maar stonden in geen ver houding tot den omvang van den handel. In tegendeel. de affaire had opnieuw zeer weinig te beteekenen en de meeste hoeken boden een verlaten aanblik. Wel was er bij opening meer beweging ln de verschillende afdeellngen merkbaar, maar na de eerste noteeringen verviel de markt weldra in haar apathische houding ingevolge een gebrek aan publieke belangstelling. Inmiddels waren de koerswinsten hier daar vrij aanzienlijk Kon. Olie opende circa kend dood weer in de boot gebracht 5 hooger en bereikte haar hoogsten stand worden, terwijl de vierde na eenlgen tijd op circa 32014 9ê. waarna eenige reactie volgde. MACHINIST DOOR SNELTREIN GEGREPEN. Vanmorgen om ongeveer half negen is te Uitgeest de 48-jarige machinist P. van Dlest uit Amsterdam door een sneltrein overreden en op slag gedood. De man stak op het station aldaar de rails over zonder voldoende uit te kijken. Op hetzelfde mament passeerde een snel trein, komende uit de richting Alkmaar. Hij werd gegrepen en op slag gedood. DE HANDEL MET SOVJET RUSLAND. De delegatie uit ,,het comité voor den handel met Sovjet-Rusland", bestaande uit de heeren E. D. van Walree, prof. mr. A. N. Molenaar, en W. H. Rethmeier, is dezer dagen, naar men ons mededeelt, van haar bezoek aan Moskou teruggekeerd ZIJ heeft gedurende haar verblijf in Sovjet-Rusland gelegenheid gehad de zeer bevredigende ontwikkelig van den weder- zijdschen handel met de autoriteiten van het volkscommissariaat voor den buiten- landschen handel te bespreken, en den in druk gekregen, dat op industrieel gebied verdere opdrachten van Russische zijde mogen worden tegemoetgezien, mits con- cureerende prijzen en levertijden kunnen worden aangeboden. Ook voor den afzet van koloniale producten zal Sovjet-Rusland van belang blijven. Daarentegen zijn de vooruitzichten voor onze agrarische pro ducten gering, hetgeen in de rede ligt, om dat de landbouw daar te lande goede vor deringen maakt. Aan de delegatie werd verzekerd, dat Sovjet-Rusland zich zal blijven beijveren, den afzet van hout, graan en andere in aanmerking komende producten naar Ne derland te bevorderen. (op 2 lijnen) COÖPERATIEVE CENTRALE BOERENLEENBANK TE EINDHOVEN. De coöperatieve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven hield heden aldaar haar 40ste algemeene jaarvergadering. Hierin werd het. 40-jarig bestaan dezer Instelling herdacht, waarbij mr. dr. L. N. Deckers, oud-minister van landbouw en visscherij. een rede hield. Ook minister Steenberghe voerde het woord. Hü hield een beschouwing over het werk van Ralffelsen en diens worsteling om de "ransten der boeren. GIFT VAN HET PRINSELIJK PAAR. Het Prinselijk paar heeft een belangrijke gift beschikbaar gesteld ten behoeve van de slachtoffers van de overstroomingsramp op Timor. Ged. Staten der provincie Zuid-Hol land hebben aanbesteed het aanbrengen van asfaltdeklagen en het verrichten van bijbehoorende en bijkomende werken op het gedeelte SassenheimNoordwijkerhout van den Provincialen weg no. 3 van het provinciaal wegenplan 1936 in de gemeen ten Voorhout en Noordwijkerhout. Laagste inschrijving was van A. J Iesta te Rotterdam voor f.25 632. bezweek. Later zijn Shaw en Arnold nog door middel van het Davistoestel ontko men. Johnson zette uiteen, dat eerst Oram en Woods naar buiten zijn gegaan, omdat zij de nuttigste aanwijzingen voor het red dingswerk konden geven. Het was een zeer dappere daad van deze beide officieren, omdat zij niet wisten, of zij, aan de opper vlakte gekomen, redding zouden vinden. Gelukkig kwamen zij *n de nabijheid van de „Blazen" boven water. Johnson legde er den nadruk op, dat de admiraliteit alles heeft gedaan om het leven der bemanmg te redden. De reddings pogingen werden echter op ontzettende wijze bemoeilijkt door de sterke stroomin gen. De duikers werden in bijna horizon tale houding gedwongen. Zij slaagden er niet ln de verbinding tot stand te brengen, die den opgeslotenen van versche lucht had moeten voorzien. Een der overlevenden heeft verklaard, dat hij geen halfuur langer had geleefd, indien hij in de boot had moe ten blijven. Johnson was van meening, dat de duik boot thans vol water staat Er worden po gingen in het werk gesteld om het schip langzaam naar boven te brengen. Ter gelegenheid van den eersten verjaar dag der beweging voor moreele herbewa pening zijn gisteren bijeenkomsten gehou den in Londen, Liverpool. Edinburgh en in Washington. De bijeenkomst te Londen heeft per radio in verbinding gestaan met de nationale vergadering der Amerikaan- sche beweging in Washington, waarheen gelukwenschen gezonden werden, ondertee kend door tweehonderd Lagerhuisleden, drie en twintig leden van het Hoogerhuis, vakvereenigingsleiders en op den voorgrond tredende zakenlieden. Reuter meldt uit Washington, dat pre sident Roosevelt aan de vergadering aldaar een boodschap heeft gezonden, waarin hij zegt: De fundamenteele kracht der wereld moet bestaan in het moreele weerstandver mogen der burgers. Een program tot mo reele herbewapening kan niet ln gebreke bliiven de gevaren van een gewapend con flict te verminderen. Een dergelijk program wil het In hooge mate doeltreffend eijn, moet steun krijgen over de geheele wereld. Ds boodschap van Roosevelt werd per radio naar de vergadering in Londen ge zonden. HIRANOEMA BRENGT KEIZER VERSLAG UIT. De Japansche minister-president Hira- noema heeft den keizer verslag uitgebracht over de bijzonderheden der Japansche bul tenlandsche politiek. Het kleine kabinet heeft vandaag deze politiek definitief goed gekeurd. Het karakter daarvan is niet officieel bekend gemaakt, hoewel men zegt, dat de politiek niet beantwoordt aan den volledigen steun, die door Duitschland en Italië gewenscht wordt. Militaire en andere verplichtingen zouden tot het Verre Oosten beperkt blijven. Na den hoogen inzet viel trouwens ook elders het verschijnsel eener kleine reactie waar te nemen. De Amerikaansche fondsen waren weder op vallend stil. En ook in de bekende staal- en kopershares waren de omzetten uiterst sparj- zaam bedeeld, waarbij de koersen, ingevolge het verloop van Wallstreet, goed prijshoudend ge stemd bleven. Wat de locale afdeelingen verder betreft, vie len aandeelen Philips door een willige houding op, doch ook de andere industriesoorten lagen flink hooger. vooral Unilever op circa 1409c. Aku was slechts weinig veranderd: aandeelen Fokker liepen acht punten omhoog. De Rub- bermarkt lag bijna verlaten. Aanvankelijk was er cenige belangstelling voor enkele incou rante soorten, doch na de eerste noteeringen viel van affaire niet veel meer te bespeuren. Amsterdam Rubbers verbeterde eenige pro centen. en bleven verder practisch onveranderd. Tabakken waren verdeeld en kalm. Suikerfonö- sen lagen algemeen hooger. zonder noemens waardige affaire. H.V.A. verbeterde een vijftal punten. Wat. de scheepvaartmarkt betreft, de stem ming was hier rustig, en uitgesproken vast voor aandeelen Scheepvaart Unie De markt der Nederlandsche staatsleenlngen was. ingevolge de reeds vermelde valuta-over wegingen uitermate gevoelig. De stemming was lichtelijk verdeeld, doch de meeste soorten wa ren toch eerder een kleinigheid gedrukt. Een uitzondering vormden integralen, die op 73 goed prijshoudend waren. Op de aandeelenmarkt bleven in het verdere verloop koersstijgingen achterwege en de fondsen sloten merendeels iets beneden het hooge openingspeil. WISSELKOERSEN. Londen 8.80 5/8; Berlijn 75.40; Parijs 4 98 1/4; Brussel 32.01; Zwitserland 42.42; Kopenhagen 39.321/»; Stockholm 45.371/*; Oslo 44.27' i; New-York 1 88. Lire Bankpa pier 6.35; Prolongatie 3/4; Part. disc. Daggeld Registermarken 28 3/8; Handels-Sperr- marken 7 3/4; Reismarken 50 1/2; Bankpa pier 26. HET JUBILEUM VAN DE MILITAIRE LUCHTVAART. Batavia. 5 Juni. (Aneta/a n.p.) Heden morgen zijn 44 bommenwerpers opgestegen van de vliegvelden Andier, Kalidjati en Tjilltitan voor de Jubileumvhicht van de militaire luchtvaart over midden- en oost- Java. DE 0-16 IN INDIE. Batavia. 5 Juni (Aneta a.n.p.) De onderzeeër 0-16 wordt, na een voorspoe dige reis uit Nederland, morgenochtend om zeven uur voor de haven te Tandjong- Priok verwacht. De bodem vertrekt Woens dagmiddag naar Socrabaja. HET ONGELUK OP DEN ONBEWAAKTEN OVERWEG BIJ HAMBURG. Drie menschen, die zwaar gewond wer den bij het ongeluk op den onbewaakten overweg bij Wulfsen op de Lueneburger Heide, zijn aan hun kwetsuren bezweken, zoodat het aantal dooden tot 15 is gestegen. Men vreest, dat nog meer gewonden zullen bezwijken. DE BETOOGINGEN DER TSJECHISCHE FASCISTEN. AMSTERDAM. 5 Juni. Ter Veemarkt waren heden aangevoerd: 412 Vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kw. 7280. 2e kw. 6070, 3e kw. 4858 per K.G. slachtgewicht; 12 Stie ren 46—54; 52 Melk- en Kalf koeien f. 180—260 per stuk; 57 Vette kalveren 2e kw. 5260; 3e kw. 40—50 ct. per K.G. levendgewicht; Onder melkers 3238; 125 Nuchtere kalveren f. 610 per stuk; 130 Schapen f. 16—22 idem; Zuig- lammeren f. 814 idem: Varkens: 505 Vleesch- varkens wegende van 9011 K.G. 5657, Zware varkens 5556. Vette varkens 5455 per K.G. slachtgewicht. Aangevoerd 2 wagons geslachte runderen uit Denemarken. BOSKOOP, 3 Juni. Coop. ver. ..De Boskoop- sche Veiling". Rozen per bos: Rosa Mundi f. 1.581.72, Pechtold 5783 cent, Gloria Mundi f 0.82—1.28. Else Poulsen f 0.84-1.24, Butterfly 3745 ct.. Edlth Helen 6585 ct.. Dorus Rijkers f. 0.841.22, Florex 4367 ct.. Vierlanden 51 72 ct., Rosalandia 23—35 ct.. Ellen Poulsen 56—66 ct„, August Noack 3040 ct., Hadley 3847 ct.. Wilh. Kordes 2535 ct., Polyantha- rozen 7090 ct., gemengde rozen 1826 cent. Diversen per bos: Pioenen in soorten 2540 ct. Lathyrus 6—8 ct., Violieren, dubb. 1827 ct., Clematis Prins Hendrik f. 2.002.40. ROELOFARENDSVEEN. 3 Juni. Aardbeien 1830 ct. per doosje; frambozen 22 ct. per doosje; sla f. 0.501.10 per 100 krop; peulen f. 1.001.15 per 10 pond; doppers f 1.30; snfj- boonen f. 2.20—2.70; stek f. 1.701.80; prince- boonen f. 3.203.30 per 10 pond; peen 3—6 ct. per bos. ROTTERDAM, 5 Juni. Aanvoer totaal 2081. Vette runderen 726; Vette kalveren 281; Nuch tere kalveren 5; 313 Schapen en 101 lammeren; Varkens 156. Prijzen per iC.G.: Vette koeien le kw. 76. 2e kw. 62. 3e kw. 3648 ct.; Vette Ossen 62. 36—48; Vette kalveren 1.05. 85 60—70 ct; Varkens (levend gewicht) 46. 45. 44 ct; Schapen 47. 42, 28 ct. Prijzen per stuk: Schapen le kw. f. 20, 2e kw. f. 17. 3e kw. f. 14; Zuiglammeren Bij wijze van voorzorg tegen fascistische betoogingen zijn gisteren alle openbare ge- 10- x- 8 x* b boi-wen te Praag bezet door krachtige af-1 deeling era Tsjechische politie. Alle naai ROTTERDAM. 5 Juni. Buitenlandsche gra- Praag leidende wegen worden streng be waakt. op instructies van de regeering van het protectoraat Rada, een der fascistische leiders, die de vorige week nen lOp de conditiën van de Rotterd. Graanbeurs. bij minstens 5 las gezond, boordvrij). Stemming prijshoudend. Rogge (per 100 K.G.) Bahia Blanea 75 K.G. aan- is op vrije voeten gesteld Een tweede lei- gekomen f. 8.40, stoomend 1.8.50. Poolsche der echter, Locher. het hoofd van de na tionale executieve der partij is nog in hechtenis. Beiden waren gearresteerd te zamen met vele volgelingen, na de fas cistische demonstraties tegen de regeering gedenatureerd 72 - 73 K.G. disp. f 6.70. Gerst (per 2000 KG.) La Plata 64 65 K.G. aangekomen f. 159.50, stoomend f. 160. Amerik. No. 3 aangekomen f. 158. stoomend f. 158.50. Haver (per 100 K.G.) La Plata vain het protectoraat op Donderdag j.l. op clipped 55 56 K.G. aangekomen f. 6.70, stoo- het Wenceslauspleln. mend f. 6.75. Poolsche disp. f. 7.25. Mals Politieke kringen bespreken een rede, die te Budweis is uitgesproken door staats- (per 2000 K.G.) Gele La Plata aangekomen f. 152.50. dag. gew f 152 50. st. f.153. La secretaris Frank, den vroegeren afgevaar- Plata clnquantino di'p. f. 175. st. f 169, dlgde van Henlein, thans afgevaardigde Amerik. gele No. 2 disp. f.158 Java -e voor von Neurath, die In zijn toespraak tot disp. f.152 (gestort) Boekweits (per 100 ruim 20,000 leden der Duitsehe nat. soc K G Poolsche Herrschafts stoomend f8.60 partij en SA.-mannen de Tsjechen waar- Amerlk./Canad. disp f. 9.20 schuwde tegen ieder verlangen naar de methoden van dera vroegeren president Benesj. Besloten is wegens de geringe aanvoeren van binnenlandsche granen tot de nieuwe oogst geen noteerigen meer op te maken.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3