BUITENLAND De kwestie Danzig LEfDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 5 Juni 1939 47 tl Eau de Cologne Kwaliteits Zeepen De strijd in het Verre Oosten Algemeene Toestand Het Russische antwoord Hitier spreekt tot oud-strijders Heden parlementszitting Twee nota's aan Polen Rede van Kwiatkowski Verklaring van Argentijnschen minister van buitenlandsche zaken SPORT LOSSE NUMMERS VAN ONS BLAD Het Russische antwoord is te Londen ontvangen. De teksten zijn Vrijdag aan de Fransche en 3ritsche ambassadeurs te Moskou overhandigd. De Britsohe regeering bestudeert het antwoord zorgvuldig „dat in overeenstem ming is met de punten van de redevoe ring. die Mplotof vorige week heeft uitge sproken. Reuter verneem^, dat de eerstvolgende stap zal zijn het zoeken van een formule om tegemoet te komen aan de Russische voorwaarde, dat een driemogendheden- waarborg moet worden gegeven aan de Baltisehe landen, ofschoon deze duidelijk hebben gemaakt, dat zij van niemand een waarborg wenschen, op grond van de overweging, dat hun veiligheid gelegen is in volkomen neutraliteit. De andere belangrijke punten in de rede van Molotot schijnen niet dezelfde moei lijkheid te bieden. De afsluiting van een zuiver defensief pact tot ouderlingen bij stand tusschen de drie landen wordt niet in twijfel getrokken. Met vertrouwen ver wacht men. dat de vorm en de omvang van den onmiddellijken. daadwerkelijken bijstand, die gegeven zal moeten worden in geval van gressie op andere staten dan Frankrijk. Engeland en Rusland, op be vredigende wijze zal worden geregeld. De Britsche regeering publiceert de nota niet. Uit goede bron wordt vernamen, dat de Russische minister Worosjilof op de uit- noodiging om de manoeuvres van het En- gelsohe leger bij te wonen in zeer bemin nelijke en hoffelijke bewoordingen zijn spijt tot uitdrukking heeft gebracht, dat hij in Rusland zal moeten blijven, omdat de manoeuvres van het Russische leger in denzelfden tijd zullen worden gehouden als die van het Engelsche. HIJ geeft eohter de toezegging, dat hij zich in Engeland zal doen vertegenwoordigen door een groep hooggeplaatste Russische militairen. Ook de Poolsche maarschalk Smygli- Rydz kcmt niet. daar hij Polen in de hui dige omstandigheden niet wil verlaten. Te Kassei is een betooging gehouden, waaraan door 300.000 leden van den natio- naal-socialistischen bond van oud-strijders werd deelgenomen. Talrijke buitenlandsche gasten waren aanwezig, zooals de Japan- sehe ambassadeur, de voorzitter van den Italiaanschen bond van oud-strijders, ver- soheidene leiders van den Hongaarschen bond van oud-strijders, de Spaansdhe ge neraal Juelpo de Llano, alsmede oud-strij- dersdelegaties uit Bulgarije en Slowakije. Ook Hitier verscheen en sprak een kort woord. Na betoogd te hebben, dat Duitschland in 1914 geen enkel belang had bij het ont ketenen van een oorlog, zelde Hitler: het vredesverdrag van Versailles heeft daaren tegen laten zien, wat de werkelijke oog merken waren van de toenmalige Britsche en Fransche omsingelingspolitici, namelijk het rooven van de Duitsche koloniën, ver nietiging ran den Duitschen handel, van de Duitsche handelsvloot en daarmede van de Duitsche bestaans- en levenswoorwaar- den, en vernietiging van iedere Duitsche politieke machtspositie. Het waren derhalve destijds dezelfde doeleinden als die. welke de Britsche en Fransche omsingelspolitici ook thans nastreven. Ik zie, zoo vervolgde Hitler, in de her- innering aan de vier jaren oorlog, die ik het geluk heb gehad zelf mee te maken, slechts een reden tot vast vertrouwen in mijn Duitsch volk en als soldaat ook in mijn eigen persoon, Deze jaren maken mij in mijn diepste binnenste, in het bewustzijn van de verschrikkingen van den oorlog, even vredelievend alsook vast besloten, in overtuiging van de waarde van den Duitschen soldaat voor de verdediging van onze rechten. Zoo de Britsche omsingelingspolltiek al dezelfde gebleven is als voor den oorlog, dan is daarentegen de Duitsche afweer- polltlek grondig veranderd. Ik heb er zorg voor gedragen, dat alles, dat ook maar eenigszlns met de staatsleiding te maken heeft, slechts voor honderd procent een man en soldaat kan zijn. Mocht lk echter bemerken, dat de houding van eenlgerlei persoonlijkheid zulk een toets niet kan doorstaan, dan zal deze, wie het ook is, onmiddellijk van zijn post verwijderd wor den. Wij hebben den plicht, de natie tot het uiterste bereid te maken tot afweer en haar afeerkracht in het bijzonder door de oude deze politiek van versterking der Duitsche afweerkracht, in hetbijzonder door de oude soldaten gesteund wordt, Hiertegenover staat de rede van Daladier op het congres der radicaal-socialisten. Men zie het 4de Blad. HET BEZOEK VAN PRINS PAUL. Prins Paul van Joegoslavië en zijn ge malin waren Zaterdagmiddag, na een be zichtiging van Potsdam, de gasten van den rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribben'.rop. Prins Paul heeft gisterochtend in gezel schap van Goering te Doeberitz het jacht- escadrllle „Richthofen" bezichtigd en te Gatow de luchbbeschermings-academie en de luchtkrijgsschool bezocht. Tegelijk met het oificieele bezoek van prins Paul werden te Keulen economische onderhandelingen gevoerd tusschen Duit sche en Joegoslavische regeeringscommis- sies. Duitsöhland wenscht o.a. het recht te hebben op een grooter deel van bepaalde door Joegoslavië geleverde grondstoffen als hennep, bauxiet en antimoon. BELGIË. Duitsch spion gearresteerd. Te Melrelbeke is een 52-jarlge Duitscher, afkomstig uit Romburg in Duitschland, maar verblijf houdende te Gent, gearre steerd verdacht van spionnage te Gent en in de omgeving. De verdachte heeft voor den rechter van instructie bekend, dat hij in dienst van een vreemde mogendheid stond voor de levering van belangrijke do cumenten en inlichtingen. Hij is in verzekerde bewaring gesteld. ENGELAND. Heden komt het Lagerhuis weer bijeen. Dc oppositie zal direct vragen stellen over het Russisch accoord. De afgevaardigde David Adams is voor nemens den minister-president aan te be velen zich naar Moskou te begeven, over eenkomstig de verklaring, welke hij vóór Münohen aflegde inzake de waarde van persoonlijk contact tusschen de regeerings- leiders. In ieder geval verwacht men, dat Oham- berlain de eerste de beste gelegenheid zal aangrijpen om een verklaring af te leggen over de onderhandelingen met de Sovjet- regeering. Ook de Chineesche en Spaansche kwestie zullen te berde worden gebracht. Een nieuwe reeks van vragen kan voorts verwacht worden over het „Tsjechische goud" en ook over de ramp van de Thetis. De leider van Labour. AtHee. ondergaat heden een operatie. De dienstplicht. Zaterdag hebben zich in totaal 220.018 jonge mannen van 20 en 21 jaar opgegeven voor den dienstplicht. 3775 verklaarden ge wetensbezwaar te hebben. Op enkele plaat sen werden pamfletten onder hen uitge duid door Jeugd- en vredesorganisaties. Donderdag volgt de medische keuring. Sir Philip Sassoon overleden. Zaterdag Is Sir Philip Sassoon, conserva tief lid van het Lagerhuis en onderstaats secretaris voor openbare werken, op 50-ja- rigrn leeftijd overleden, na een maand ziek geweest te zijn. Srssoon werd op 23-jarigen leeftijd lid van het parlement. Hij heeft altijd veel belangstelling voor kunst en luchtvaart getoond. ZWITSERLAND. Credieten voor de landsverdediging Bij de gisteren gehouden stemming heeft het Zwitsersche volk met groate meerder heid. goedkeuring gehecht aan de wet strekkende tot het uittrekken van een cre- diet. groot ongeveer 400 mlllloen Zwitser sche francs, voor de landsverdediging en de organisatie van werken bestemd tot be strijding van de werkloosheid. ITALIË. Grondwet voor Albanië. Koning-keizer Victor Emmanuel heeft in speciale audiëntie een Albaansche delegatie ontvangen, ter plechtige overhandiging van de grondwet, welke de vorst aan het Al baansche volk heeft verstrekt. De Albaansche minister-president ver klaarde, dat Albanië altijd getrouw zal zijn aan den koning-keizer en niet zal vergeten wat het fascistische Italië gedaan heeft voor zijn welzijn en vooruitgang. De grondwet vermeldt o.a., dat de Al baansche vlag rood is. met in het midden de zwarte adelaar en het fascistisch em bleem, dat het Albaansch de officieele taal is, dat alle godsdiensten geëerbiedigd wor den, dat de Albaansche staat geregeerd werdt door een monarchale constitutioneele rgeering, dat de troon erfelijk is volgens de Salische wet in de dynastie van Victor Emmanuel HI, koning van Italië en Albanië, keizer van Ethiopië. Koning Zoe naar Versailles. Ex-koning Zog van Albanië heeft het kasteel de la Mave, waar verleden 'ar- hertog en hertogin van Windsor gelogeerd hebben, voor drie maanden gehuurd. Men verwacht de koninklijke familie hier tegen het einde van de week. Terecht ia "4711" beroemd om de onovertroffen kwaliteit barer Eau de Cologne. In even hooge mate geldt dit ook voor de nieuwe toiletzeepen van "4711". Indien ge een gevoelige buid hebt en aarzelt zeep voor Uw gezicht te gebruiken, neem dan deze nieuwe "4711"-zeep. Door haar bijzondere mildheid en kwaliteit zal ze voor Uw huid en teint een weldaad zijn. Boven dien ia deze nieuwe "47 li"» kwaliteitazeep voor den prije van 25 ct. zeer voordeelig, want U doet er verrassend lang meel Chyppe Eaude.Cologne Lavendel 0.25 1148 (Ingez. Med.) De voorzitter van den Senaat. Grelser, heeft twee nota's aan den Poolschen com missaris-generaal doen toekomen. In de eerste wordt gezegd, dat het den Senaat niet mogelijk is nog langer betrekkingen te onderhouden met de Poolsche ambtenaren die betrokken zijn bij het incident van Kalthoa. In de tweede nota beklaagt de Senaat zich over de toeneming van het aantal Poolsche douane-beambten op grondgebied van Danzig. De Senaat deelt mede voortaan te zullen eischen, dat de Poolsche douanebeambten, die op het gebied der vrije stad dienst doenv den eed Jegens Danzig afleggen. Tot dus ver heeft Polen dit geweigerd. Gouwleider Forster heeft op den districts dag In Zoppot een redevoering uitgespro ken, waarin hij ook inging op de Duitsch- Poolsche betrekkingen. Hij verklaarde o.m dat Polen sedert de opzegging van het ac coord het masker heeft laten vallen. Spr. gewaagde van woeste oprullngsredevoerln- gen, smaad en laster jegens Duitschland De Duitsche volksgenooten. zoo zelde de gouwleider, worden ln Polen op de onge looflijkste wijze behandeld. Men dreigt ln Polen Danzig ln bezit te nemen. Men pro voceert aan de grenzen van Danzig en te gen een Duitsche, Danzlgsche volksgenoot ls een sluipmoord bedreven. Voorts be toogde spr. nog. dat de Danzlgsche regee ring terecht de verwijdering geëlscht heeft van de betrokken Poolsche ambtenaren en hij eindigde met te zeggen, dat Danzig den Fuehrer weet te vertrouwen, en weet. dat Duitschland thans sterker is dan ooit en penen is ook de trots van Danzlg. nen ls ook de trots van Danzlg. Polen wijst de nota's af. Polen zal de eischen van Danzlg, vervat in de beide nota's, niet inwilligen, wordt ln Poolsche politieke kringen medegedeeld Men acht deze nota's weinig ernstig; alleen de Poolsche regeering kan er over oordee- len of zij haar functionarissen terug wil roepen, en het verzoek om het aantal Pool sche douane-inspecteurs te beperken, wordt onbegrijpelijk en ongerechtvaardigd ge noemd Indien het aantal Poolsche inspec teurs ls uitgebreid, dan ls dat omdat de Danzlger douane-beambten de instructies, welke zij van de centrale Poolsche leiding hebben ontvangen, niet hebben uitgevoerd, terwijl de douane van de Vrije Stad deel uitmaakt van de Poolsche douane. Tot nu toe heeft de Poolsche regeering zich beperkt tot het aannemen van de no ta's en heeft zij hierop niet geantwoord. De ..Kurjer Warsawskl" schrijft, dat de senaat van Danzlg met een maniakachtige hardnekkigheid zijn briefwisseling met den commissaris-generaal van Polen voortzet om Berlijn en de natlonaal-socialistlsche partij bewijzen van zijn activiteit te ge ven." De Senaat zou een nieuwe spanning tusschen Polen en Danzlg willen te weeg brengen door nieuwe eischen te stellen, doch die hebben voor ons, aldus het blad. slechts een humoristisch karakter. Indien de Senaat dreigt de functionarissen van 't Poolsche commissariaat ln ..quarantaine" te plaatsen, zal niemand deze dreiging voor ernstig opvatten. Dat alles wordt slechts gedaan om de opwinding te laten voortbestaan. PoolschJDuitsche filmovereenkomst opgezegd. De Poolsche filmproducenten hebben be sloten de PoolschDuitsche overeenkomst tot het uitwisselen van films tusschen beide landen op te zeggen, aangezien Duitsch land zijn verplichtingen niet ls nagekomen. Gedurende de afgeloopen maand werden 51 Duitsche films vertoond in Poolsche bio scopen, terwijl in Duitschland slechts ze ven Poolsche films werden gedraaid Ter gelegenheid van de eerste zitting van den economlschen raad voor Pommeren te Torun heeft de Poolsche vice-mlnlster- president KwlatkowSki een rede gehouden waarin hij o.a. zelde. dat de levensader van de politieke en economische onafhankelijk, heid van Polen loopt door Poolsch Pom- De vrije toegang van Polen tot de zee kan slechts verzekerd zijn over het Pommersch gebied, dat steeds Poolsch is geweest. De aangesloten en eensgezinde natie is vastbesloten het grootste risico te loopen en zich de grootste opofferingen le getroosten om dit opperste goed Ie handhaven. Misschien zal eens de dag komen, waarop de internationale betrekkingen zullen wor den geregeld door een hooge politieke cul tuur, doch deze tijd schijnt nog ver ln de toekomst te liggen en derhalve moeten we met de grootste vastberadenheid onze rechten verdedigen, onze rechten, welke wij ongeschonden aan het nageslacht moeten overgeven. Sprekende over de economische moeilijk heden, welke uit den huldigen toestand voortvloeien, noemde Kwiatkowski den douane-oorlog tusschen Polen en Duitsch land als voorbeeld. Deze is gunstig voor de Poolsohe econo mie en heeft geleld tot de ontwikkeling van Gdynia en het scheppen van nieuwe takken van Industrie. „De laatste oorlogsuitvinding," aldus ds vice-president van den Poolsohen minister raad. „is een oorlog zonder wapens. In dezen oorlog moet het woord van staats lieden het welzijn van millloenen menschen vernietigen. In dezen oorlog overwint hij die waakzaam blijvend naar bulten, In het binnenland zijn dagelijkseh werk normaal blijft verrichten. Het land, dat tot de zaaiers van onrust zal zeggen. „Wilt gij vrede, gij zult dezen hebben, wat ooik uw ideologie ls, hoewel gij deze voortdurend verloochent; zij zul len de belangen van anderen niet te na komen, noch de bestaande orde vernielen indien gij evenwel oorlog wilt. zult gtj dien hebben," dat land zal overwinnen (applaus). Zij, die een oorlog ontketenen, kennen wel het oogenblik van begin, doch zij weten niet den dag en de plaats, waar hij zal eindigen (luide toejuichingen!. Er bestaat geen land ter wereld, datnle zal erkennen, dat zekere landen recht heb ben op hun „Lebensraum". doch anderen die niet minder werkzaam zijn, mogen niet tot prooi dienen van deze eersten. Misschien heeft Polen meer dan eenij ander land behoefte aan „Lebensraum doch het streeft hiernaar niet door anderen te berooven, doch door Polen vooruit te brengen. Ieder schip, waarmede de Poolsche koop vaardij wordt verrijkt, vergroot de Poolsche „Lebensraum". Tenslotte wees Kwiatkowski op de te langrijke rol van Pommeren. Niets kan Po len van de Oostzee verwijderen. die uit Spanje terugkeeren, bestaan uit 330 officieren, 410 onder-officieren en 490 man schappen De demobilisatie in Spanje zal begin Juli worden voltooid. Op den tweeden verjaardag van den tra- gischen dood van generaal Mola werd Za terdag op de plaats, waar destijds het vlieg tuig van den generaal is neergestort, bij Alcocero in de provincie Pretoria, een groot gedenkteeken onthuld. Generaal Franco, alle leden der Spaan sche regeering, de leden van den natlona- len raad en het corps diplomatique woon den de plechtigheid bij. SPANJE. De demobilisatie. De Italiaansche vliegers, die hun mate riaal heden aan de Spaansche luchtmacht zullen overdragen, zullen op 9 of 10 Juni vertrekken van Cadiz aan boord van de ..Duilio". Te Palma de Majorca zal het personeel der Italiaansche bases op de Balearen aan boord genomen worden. Te Genua wacht den vliegers een triom fantelijke ontvangst. De luchtvaarttroepen, ZUID-AMERIKA. De Argentljnsche mlhlster van buiten landsche zaken, Cantilo heeft verklaard, dat Argentinië tot den Volkenbond is toe getreden, omdat het dezelfde beginselen nastreeft en zijn politiek gebaseerd ls op rechtvaardigheid, arbitrage en verzoening boven de ontketening van een oorlog. Het feit dat het prestige van den Volkenbond 1? verminderd als gevolg van de wijzigin gen, veroorzaakt door zekere mogendheden, is voor Argentinië geen reden hem te ver laten. Overigens, aldus Cantilo, verliest de Volkenbond geleidelijk het politieke karak ter. neemt zijn karakter van coördinatie en intellectueele samenwerking toe en houdt hij zich bezig met sociale vraagstukken. De politieke orienteering van Argentinië werd op de conferentie van Lima uiteen gezet. Wil hebben gemeenschappelijke be langen met Amerika, maar wij hebben ook banden met Europa, waar wij niet tegen ln willen gaan. Toch zou geheel Amerika eventueel bereid zijn te antwoorden op iedere inmenging, welke in strijd mocht zijn met onze Idealen en tradities. DUIVENSPORT. DE TELEGRAAF (AALSMEER) Wed\lucht van Larochc Migennes, afstand 488 K.M 1,03 6 40 uur. 1 U. Dekker 2. 3. 5. W, Baars: 4, 10 A. Keesn; 6. C. Onderwater; 7. c. de Horde: 8 G. van Hulzen; 9. C. de Moor. Aankomst 1ste duif 4.3.48 uur. Japan en Engeland. Het Japansche ministerie van marine heeft een protest gericht tot de Britsche marine-autoriteiten wegens het misbruiken van de Britsche vlag door de Chlneezen en het vervoer van wapenen en munitie door Britsche schepen naar de aanhangers van Tsjang Kal Sjek. Het ministerie deelt mede. dat de Japan sche marine zich in sommige gevallen niet zal tevreden stellen met alleen een onde- zoek naar de nationaliteit van een schip, dat de Britsche vlag voert en dat, meer ln het algemeen, de Japansche autoriteiten niet langer kunnen dulden, dat derde mo gendheden zich Inlaten met handeldrijven dat Sjang Kai Sjek kan helpen. De Britsche regeering heeft, naar de „Nltsji-Nitsji" verneemt, besloten een twin" tlgtal Chineesche terroristen ln de Britsche concessie van Tienstin, onder wie de moor denaars van den douane-beheerder en di recteur van het filiaal Tientsin der Federal Reserve Bank, uit te leveren aan de voor- loopige regeering der Chineesche republiek te Peking. Het Foreign Office heeft hiervan recht streeks de Kwo Min Tang-regeerlng in kennis gesteld. De Japansche consul te Tientsin had om de uitlevering der moordenaars verzocht. Japansche verliezen. Het Chineesche gezantschap te 'sGra- venhage heeft het A.N.P. een mededeeling doen toekomen, waarin onder meer gezegd wordt, dat volgens de verklaringen van den woordvoerder van den Ch'neeschen mili tairen raad tot het einde van 1938 ten minste 283.333 Japansche officieren en manschappen zijn gesneuveld Gedurende de gevechten bij Nan Tsjang en in Noord-Hoepei van den laatsten tild reeds hebben de Japanners meer dan 60.000 man verloren. Het Ch'neesche persbureau meldt, dat leden van het Chineesche ko'.p» .Durf te sterven" op 31 Mei te Hankau voor een waarde van 20 mih oen ven aan Japansche Telegram van mevr. Tsjang Kal Sjek- Mevr. Tsjang Kal Sjek heeft telegrafisch haar dank betuigt met de haar verleend» onderscheiding van doctor honoris causa in de rechten der universiteit van New Yersey Mevr. Tsjang gaf uitdrukking aan den wil van het Chineesche volk tot het eind» toe te strijden. „Wij zullen vechten tot dat onze krach ten zijn uitgeput, indien dat noodlg ls. bil onze inspanning ons land ongeschonden aan komende generaties over te dragen Wil zullen zonder ophouden strijden voor de Internationale beginselen van recht en rechtvaardigheid, welke den grondslag vormen van de volksregeerlng en zonder welke geen natie kan bestaan. zijn behalve aan ons Bureau ook verkrijgbaar bij de Firma Ph. BROBBEL, Stationsweg no. <9. Fa. A. H. J. WIJTENBURG. HaarLstraat 2. W. G. J. VERBURG. Heerenatraat no. 2. Fa. A. SOMERWIL Azn„ Hoogewoerd 24 A. M. VAN ZWICHT, Breeatraal no. 126 A. VAN EGMOND. Haven 2/4. W. VAN LEEUWEN. lanvoBaensleefl VERVOOREN, Haarlemmerstraat no. 19. 129 verband waarmede de Japanneezen ln de stad den staat van beleg hebben afgekon digd. W. P. v. SAVOYEN. K. Rapenburg 12 BOEKHANDEL VAN DER VEEN Geverestraat no. 59 Oegstgeest 1LGEM. LEESBIBLIOTHEEK RIETVELD t.o. hel Postkantoor LeiderdolP en aan de Kiosken. T-i

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2