STADSNIEUWS life Jaargang MAANDAG 5 JUNI 1939 No. 24291 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Teraardebestelling van het stoffelijk overschot van ds. Joh. W. Groot Enzerink Frank van der Goes Dit nummer bestaat uit VIER bladen overleden EERSTE BLAD verwacht Voortvluchtig chauffeur aangehouden LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: JO cis. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar (gentschappen van ons BLad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens poslrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque-' en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f.O.lS Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f.0.80 per 3 mnd.) 71IITENGEWOON GROOTE BELANG STELLING BIJ DE PLECHTIGHEID OP „RHIJNHOF". De teraardebestelling van het stof felijk overschot van ds. Joh. W. Groot Enzerink, die de Ned. Herv. Gemeente te dezer stede ruim achttien jaar als predikant heeft gediend, vond heden middag onder buitengewoon groote be langstelling op „Rhijnhof" plaats. Reeds lang voordat de rouwstoet de be- paafplaats bereikte, kwam een ontelbare share gemeenteleden en personen, waar mede de overledene ln nauw verband heeft samengewerkt, op het kerkhof aan. Hun aantal bedroeg naar sohatting zeker dui- zend personen. Onder hen merkten wij o.a. op: de leden iet Gemeentecommissie van de Ned. Herv. (km. deputaties van de colleges van diake- ain, notabelen, ouderlingen en 'collectan- len dier gemeente, de Hervormde predikan- Im G J. Streeder van Leiderdorp en J. J.G. de Bel van Warmond; ds. H. A. Wier- Gerei, predikant te dezer stede; le ien" van den kerkeraad, dr. W. D. van Wijngaarden alhier; prof. mr. J. M. van Ommelen, voorzitter, den heer P. C. G. A. ïilkmans, secretaris en den heer H. P. H Würtz, bestuurslid van de afdeeling Leiden un het Ned. Genootschap tot zedelijke ver- Stterine van Gevangenen, de heeren ds. A. B Winkel van Den Haag, voorzitter en A. van Aggelen alhier namens het kofdbestuur der Confessioneele Vereeni- fiig, den heer P. J. Jansen namens wijk fin der Herv. Gem.; de heeren A. van der Veer en A. van Oosten namens de Herv. Hem. van Maassluis; een groote deputatie t. d. kerkeraad te Leeuwarden; den heer A. Fortgens, voorzitter van de Federatie nn Chr. Htst. Jongerengroepen, de heeren D. Parmentier, mr. C. J. Woudstra en van linten namens de Ver. van Chr. Nljver- Mdsonderwijs, de heer A. Bouman namens ie atdeellng Leiden der Ned. Herv. Radio Omroep, een deputatie van het Kinderhuls foordorp en het Geref. Minnehuis zoomede 'in den Chr. Nat. Werkmansbond, afdee- tcg Leiden; mej. Tilly Leening namens 4e Chr. Zangver. Halleluja, den heer C. B. un der Zeeuw namens den Ring Leiden un Chr. Zangvereenigingen, de heeren Y. lijmstra, Ouwerkerk en mej. Brinks na- zins de Chr. Hstorische Unie afdeeling Uiden, staatsraad mr. Schokking en zijn (thtgenoote en beide zoons: dr. K. Schok- king, burgemeester van 's Gravenzande en H. J. Schokking van den Haag: mr. P E Briët, den heer J. de Groot, godsdienst- «nderwijzer en nog vele anderen. Alle Leidsche Hervormde predikanten be- serens ds. A. D. Meeter van Watergraafs- heer kwamen in den stoet mee. 0p verzoek van de familie, die in den West van den overledene wenschte te han- ielen, werd op het graf alleen het woord Ihoerd door ds. M. Ottevanger als voor tder van den kerkeraad en als predikant Ned. Herv. Gemeente. In het sterfhuis leidde ds. A. B. te Win kel, Herv. predikant te 's-Gravenhage en Wend van den overledene, een korten iwwdienst, welke uitsluitend door de naas- familie en enkele genoodigden werd bij- Wvoond Ds. Te Winkel sprak hierbij over: I 'slot) Ps. 27 (slot: en een gedeelte "c Johannes XI. "adat de kist met het stoffelijk over shot onder eerbiedige stilte ln de groeve fis neergelaten, trad ds. M. Ottevanger har voren en sprak ongeveer als volgt: Rede van Ds. Ottevanger. "lepe ontroering maakt zich van ons ïiester, nu wij, zoo onverwacht, in dit «Stnblik gesteld worden voor de geopende Uoeve, waarin het stoffelijk overschot van *«n onvergetelijken. getrouwen mede- reder in de bediening ds. Johan W. Groot rorink is neergelaten. Wie had dit ooit tarnen vermoeden, dat zóó spoedig, in "Cn korte spanne tijds, een eind zou 'arden gemaakt aan dit krachtige, werk je leven! Nog op den eersten Pinkster- predikte hij het Woord Gods, zooals het hem te prediken gaf, met een !'Wvol hart en met welluidende stem in dre schoone Sint Pieter. En nu staan wij l(t aan zijn groeve, verbijsterd en versla ch Het woord van den Psalmist blijkt ook 'Heer zoo waar: de dagen des menschen 'ia als het gras; gelijk een bloem des ''■«s, alzóó bloeit zij; als de win<} daar- Jft gegaan is, zoo is zij niet meer, en haar kent men niet meer. Wat zullen wij •brom zeggen in dit ontroerende oogen- ij Wat zullen wij roepen? Alle vleesch Jltas en al zijn goedertierenheid als een J*h des velds, het gras verdort, de bloem at als de Geest des Heeren daarin JjJ51! voorwaar het volk is gras. En. het ons aller gebed zijn of worden: ons, Heere, onze dagen tellen, opdat in w'ts trart. bekomen. J™*, nog meer willen wij zeggen. Van de Mve zien wij op tot Hem, uit Wien en door Wien en tot Wien alle dingen zijn; die met het Zijne doet naar Zijn welbeha gen, en aanbiddend spreken wij Job na: De Heere heeft gegeven; de Heere heeft genomen; de naam des Heeren zij geloofd. Hoeveel toch heeft de opperste Herder der schapen ons, als Gemeente, in de persoon van onzen medebroeder, geschonken! Na eerst drie jaren als herder en leeraar te hebben gediend de gemeente van Wapen veld, vervolgens drie jaar de gemeente van Maassluis, en veertien jaren de gemeente van Leeuwarden, kwam hij in de kracht des levens naar Leiden, om hier de kudde des Heeren te weiden in de grazige weide van Gods Woord. Wie zal het zeggen voor hoevelen hij, ook ln die achttien jaren hier, ten zegen is geweest! God de Heere had hem toegerust met rijke en voortreffe lijke gaven. Daarbij had hij een warm hart in het bijzonder voor hetgeen arm was en nooddruftig; voor gevallenen en veriate nen. Konden de muren der gevangenis te Leeuwarden eens spreken, waar hij zoo langen tijd de geestelijke verzorger was! Ook gaf hij zich hier met hart en ziel aan het werk der reclasseering. Vooral echter zien wij hem telkens in den geest staan op de plaats, die zeer bijzonder de liefde van zijn hart had, in het midden der gemeen te, om het blijde Evangelie des kruises te verkondigen aan de armen van geest en de verschovenen. Dan sprankelde het alles van leven en hoop; dan trof u de bewo genheid van zijn gemoed. En wat zal ik verder zeggen van zijn arbeid in de ge meente? Een blijvend getuige van zijn werkzaam leven zal immer zijn het gebou wencomplex ln zijn wijk, gewijd aan de belangen dergenen, die aan zijn zorgen waren toevertrouwd, met onze mooie Kooi- kapel. Voorwaar, wij prijzen God in hem; en ootmoedig spreken wij het in ditoogen blik uit: „De Heer heeft gegeven; de Heere heeft genomen; de naam des Heeren zij geloofd voor alles wat Hij in hem aan ons geschonken heeft." Nog een derde willen wij noemen. Dis. Joh. W. Groot Enzerink was een man met veel aantrekkelijks. Hij was beginseltrouw, en als het ging om de beginselen, die hem lief waren, dan wist hij van geen wijken. Het zoetelijke was hem daarom ook geheel vreemd. Meer had hij van een Boanerges. Soms kon het bruischen in hem en stor men rondom hem. Maar de liefde van Christus dreef hem. Hadt gij hem eens goed ontmoet, dan kendet gij hem; dan kendet gij hem in zijn zwakheid, maar ook in zijn kracht. En zijn bracht lag in nie mand dan in den Heere alleen. Psalm 23 was zijn lievelingspsalm. Dien liet hij lezen in het ziekenhuis; dien hoorde ik hem ver klaren op den eersten dag van dit jaar; dien las hij op de Kerkeraadsvergadering. De Heere is mijn Herder! En uit de kracht van dat geloof mocht hij ook op zijn sterf bed getuigen: ik weet aan Wien ik mij be- trouwe. Zijn Verlosser leefde! Die zou op staan ook over zijn stof. Nu staren wij op de ledige plaats, die hij achterlaat, op den kansel; in de gemeente, in den kerkeraad. Hoe gaarne zouden wij hem nog langen tijd in ons midden heb ben gehad! Maar de Heere heeft het an ders gewild. Na harden arbeid; na veel leed en smart heeft de Heere zijn dienst knecht afgelost en opgeroepen tot meer der heerlijkheid. Wij staren hem na en roepen elkander toe: Zalig zijn de dooden, die in den Heere sterven van nu aan; ja zegt de Geest, opdat zij rusten van hun arbeid en hunne werken volgen met hen. Spr. besloot met woorden van troost tot de nabestaanden. Na het uitspreken van deze rede heeft ds. A. D. Meter van Watergraafsmeer nog het woord gevoerd namens den grooten kring van vrienden, welke ds. Groot Enze rink in zijn gemeenten van Wapenveld, Maassluis. Leeuwarden en Leiden rond zich heeft verzameld. Uit aller naam dankte spr. God, dat Hij dezen man in hun leven heeff geplaatst en hij zeide er zeker van te zijn, dat talloos velen zich dezen rechtvaardige dankbaar zullen blijven gedenken. Zich tot de familie richtende, zeide spr.. dat de eenige troost ook voor haar gelegen is in de eenige troost welke ds. Groot En zerink voor leven en sterven predikte: het Evangelie van Jezus Christus, dat de over ledene altijd gebracht heeft. Nadat gezamenlijk Gezang 180. laatste vers gezongen was: ..Ik weet aan Wien ik mij vertrouwe" en ds. Meeter het ,,Onze Vader" had gebeden, dankte een zoon. de heer J. W. Groot Enzerink voor de betoon de belangstelling. Diep onder den indruk verlieten de aan wezigen hierop het kerkhof. In de kerken herdacht. In alle Ned. Hervormde kerkgebouwen is gisteren het plotseling verscheiden van ds Joh. W. Groot Enzerink. die de vorige week Zondag nog in de Pieterskerk in den dienst des Woords was voorgegaan, her dacht. In de kooikapel, welke op initiatief en dank zij het doorzettingsvermogen van den overledene werd gebouwd, heeft ds. M. J. Punselie aan het begin van den dienst een kort overdenkingswoord uitgesproken. Het is. aldus spr., vooral van deze plaats, dat onze kinderen en kindskinderen kunnen zeggen: zie. wat Groot Enzerink wilde, be doelde en kon. Zijn arbeid, ook in en door dit bedehuis, getuigt van zijn groote liefde voor de gemeente en het Koninkrijk Gods. Moeilijk, aldus spr., valt het voor ons hem te missen maar wij weten, dat God, die Zich nooit vergist, hem heeft weggenomen. Vele stormen hebben gewoed over het leven en den arbeid van ds. Groot Enze rink en daarom juist zullen wij hem de rust, die er overblijft voor het volk van God, niet misgunnen. Met eere en dank baarheid zullen wij den naam van den overledene blijven noemen en gedenken. Ons gebed, aldus eindigde spr., blijve op klimmen tot God, opdat Hij de kinderen van den overledene, die in groote een zaamheid zijn achtergebleven, wil troosten en de gemeente, die met groote zorgen blijft zitten, door de beproeving wil heen helpen. UITVOERING MUZIEKSCHOOL. Een avond van goede prestaties. De „groote uitvoering" der Muziekschool heeft Zaterdagavond weer een serie der beste leerlingen dier school op het podium van den foyer van de Stadszaal gebracht en wij hebben naar hun prestaties met groot genoegen geluisterd. Gelukkig maakt deze school thans weer een bloeiperiode door. Wij verheugen er ons over. dat de inzinking voorbij blijkt te zijn en zooveel jongeren tijd en lust hebben om zioh, ondanks velerlei afleiding, ook aan de muziek te wijden. En met succes! Wanneer wij ons voor oogen houden, dat zich hier dilettanten la ten hooren en wij dus onze eischen niet te hoog mogen stellen, dan worden er aan deze school, onder de deskundige leiding van alleszins bekwame paedagogen resul taten bereikt, die respect afdwingen. Een vrij groot aantal aanwezigen heeft van de goede préstaties kennis genomen, dooh wij gelooven. dat dit aantal grooter geweest zou ziin, indien deze uitvoering wat eerder gehouden zou zijn. Het was reeds laat in het seizoen en dan nog het mooie zomerweer Wij hoorden dan op dezen avond aller eerst mej. M. de Vries, die na een wat on rustig begin met een mooie streek die alle leerlingen van mvr. Folge Fonden ken merkt. twee deelen uit het vioolconcert van Vivaldi speelde. Mej. A. de Lange zong hierop met fraai getimbreerd en reeds goed geplaatst orgaan het „Laudate Dominum" van Mozart: gefundeerder ademsteun zal deze stem zeker met gunstig gevolg doen groeien. Onder directie van den heer Henk Berg hout werd vervolgens een kwintet voor cla rinet en strijkkwartet vertolkt, waarbij de heer J. van der Reyden zich als een veel belovend clarinettist ontpopte, wiens fraaie toon en beheersehing van nuanceeringen de aandacht trokken. Het tempo leek ons ech ter over het geheel wat aan den gerekten kant gehouden. Mej. H. de Jong gaf een zeer verzorgde interpretatie van H&ndel's vioolsonate in E gr. tloffelijk van toon en juist van op vatting. De heer Walther W. Boer zoon van den bekenden dirigent uit Den Haag, die even eens onder de aanwezigen was deed zich hooren in een Synfonia van Pergolesi: hij bespeelde een mooie violoncel, doch de klank was nog wat te beseheiden en te weinig geschakeerd. Toch gaf ook hii in verschillend opzicht blijk, terdege van goe de lessen geprofiteerd te hebben. De Ballade in g kl. t. was toevertrouwd aan den pianist J von Weiier. wiens tech nisch kunnen wij hierin vooralsnog hoover konden waardeeren dan zijn opvatting, die te fragmentarisch was. Een mooie alt leerden wij kennen in mej B. Keyzer, wier Aria uit Saint Saens' „Samson et Dalila" uitstekende indrukken gaf. Wij zijn ervan overtuigd, da* deze jonge zangeres bii voortgezette studie nog veel van zich zal laten spreken' zij bezit de mogelijkheden om het ver te brengen De heer P. van Zoen gaf een technisch vergevorderde interpretatie van het eerste deel van het Tweede Concert in c kl. t. van Rachmaninof. zulks in samenwerking met den directeur der school. Hij oogstte hiermede een zeer groot suc ces, Toch betreuren wij het, dat wii dezen leerling, die bij den onlangs gehouden wedstrijd den eersten priis voor de verge vorderde leerlingen behaalde, niet als solist hoordenmen had zich dan 'n beter oordeel over ziin capaciteiten kunnen vormen. Na de nauze speelde de heer Tjoa Sie Yong de Romance van L. van Beethoven, met begeleiding van den heer A. Th. van Leeuwen en bewees daarin over een fijnen, beschaafden toon en muzikaal inzicht te beschikken. Mej. G. W. J. Bertel declameerde hierop Hooft's „Galathea sieh den Dagh komt aan" en „Tango" van Anthonie Donker; ook zij oogstte hiermede een groot succes. Dit was welverdiend, want haar gevoelige en rake weergave gaf blijk van litterair in richt. Mej. Olivier was de soliste in Mozart's Pianoconcert in a gr. t. (deel II. Zij werd begeleid door het orkestje der muziek school, het geheel onder de ffinzinnlge lei ding van den heer Henk Berghout. Toongeving. begrip en vingervaardigheid waren zoodanig dat mej. Olivier een ver tolking gaf die zeker nn verdiensteliik niveau .stond Wij denken zoo. dat, ook hanr leeraar tevreden geweest zal ziin! Tenslotte gaf het schooiorkest een loffe lijke weergave van de ouverture „Der Teufel als Hydraulicus" van Schubert, waarmee bewezen werd. dat ook het orkest- Wijlen Frank van der Goes. Te Laren is op 80-jarigen leeftijd over leden de bekende literator en marxist Frank van der Goes. Men zie elders in dit Blad. spel op deze school met liefde, kunde en belangstelling beoefend wordt. Dr. De Jong. de voorzitter der commis sarissen van de school, heeft met een har telijke toespraak de prijzen van den kort geleden gehouden wedstrijd uitgereikt wij vermeldden daarvan reeds de winnaars evenals de heer Franco Mendes de door hem beschikbaar gestelde prijzen. Mevr. Van der Heyden—Brakel, de vol ijverige en bekwame accompagnatrice, is op dezen avond met bloemen gehuldigd. De school vindt in haar een trouw mede werkster. die niet weinig tot het welslagen van dezen avond heeft bijgedragen. NEDERLANDSCHE JEUGDBOND VOOR NATUURSTUDIE. Excursie naar de aalscholverkolonie te Lekkerkerk. Gisteren hield de afd. Leiden van de N.J.N. haar jaarlijksche excursie naar de bekende aalscholverkolonie te Lekkerkerk. De kolonie is in een eendenkooi achter den Lekdijk gelegen, rondom een wiel. Deze is ontstaan bij instorting of doorbraak van den dijk, waarbij het water met kracht naar binnen stroomt en er draaikolken ont staan, zoodat er een diepe kom uitge- schuurd wordt. Onderweg werden er reeds geregeld aal scholvers gezien, hoog in de lucht of vis- schend in de Lek. De aalscholver is een verre verwant van de pelikaan en leeft hoofdzakelijk van visch, waardoor hij als schadelijk wordt beschouwd en op de z.g. „zwarte lijst" geplaatst is. Van de andere vogels werden nog waar genomen: talrijke spotvogels, fitis, tjiftjaf, zanglijster, vele winterkoninkjes, de zang van een koekoek en zooals te begrijpen is een groot aantal wilde eenden. Ook de planten werden niet vergeten. Gevonden werden o.a. robertskruid, man- netjeseereprijs, valeriaan, smeerwortel, hondsdraf, nagelkruid en verscheidene muursoorten, terwijl op den terugweg een wolfsmelkachtige, n.l. kroontjeskruid. ge vonden werd. Van de insecten werden waargenomen meikever (melolontha vulgaris i, populier boktor (saperda cachariasi, enkele soorten goudhaantjes en verder eenige kniptorren, die hun naam te danken hebben aan de eigenaardige eigenschap, om. als ze op een harden ondergrond op hun rug gelegd wor den, met een krachtigen boog weer op hun pooten terecht komen. Legt men ze daarentegen op iets zachts, b.v. watten, dan zijn ze niet in staat, op te springen en trachten met behulp van hun pooten overeind te komen. Onder de verdere insecten, welke werden waargenomen, bevonden zich nog eenige zeer fraai geteekende libellen, kokerjuffers, gaasvliegen en de schorpioenvliegen met hun vreemd omgekruld achterlijf. Om halfzeven keerden de deelnemers moe en voldaan in Leiden terug. BINNENLAND. Landstorm reünie op Ypenburg (Binnen!., 4e Blad). Legerdag in Twente (Binnenland, 4e BI.). Zaterdag en gisteren hebben tal van heide branden gewoed (4e Blad). De roei- en zeilwedstrijden van Hollandia (Sport, 3e Blad). Het Haagsche Gerechtshof acht het coupee ren van hondenooren en paardenstaar ten niet strafbaar (Rechtzaken, le BI.) Doodelijke ongevallen te Haarlemmermeer en Voorschoten (2e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Vaste markt op valuta-overwegingen - Hier en daar flinke koersstijgingen - Affaire algemeen zeer beperkt - Ame rikanen lusteloos - Beleggingen ver deeld, meerendeels gedrukt. BUITENLAND. Het Russische antwoord te Londen ont vangen (Buitenland, le Blad). Daladier en Hitier spreken (4e Blad en Buitenland, le Blad). Nota's inzake de kwestie van Danzig (Bui tenland, le Blad). Bij de ramp van de Thetis zijn 99 personen omgekomen (Buitenl. Gemengd, 2e Blad). Ontzettende bioscoop-brand in Mexico; 70 slachtoffers (Buitenl. Gemengd, 2e Blad) ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Voor het geheele land: Droog, warm weer. Licht tot half bewolkt. Meest zwakke verander lijke wind. AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN. Voor de ouden van dagen, die door om standigheden geen kennis hebben genomen van het bericht over de inschrijving, her inneren we er aan. dat morgen. Dinsdag ochtend. tusschen 10 en 12 uur. nog gele genheid ns zich op te geven in het gebouw van den Geneeskundige Dienst, Mare 13; alleen voor ouden van dagen boven de 70 jaar. Zaterdagmiddag is in een huis aan de Alexanderstraat een ladder, waarop de 75-jarige mej. H. van W. werkzaamheden verrichtte, onderuit gegleden, waardoor de juffrouw viel en haar linkerarm brak. De E. H. D. vervoerde haar naar het Acade misch Ziekenhuis. DUIZEND GULDEN VAN EEN KOSTGANGER OPGEMAAKT. Op verzoek van de Leidsche politie is te Rotterdam aangehouden een 35-jarige werklooze chauffeur H„ alhier, die eenige dagen geleden was verdwenen met mede neming van een bedrag van duizend gul den aan bankbiljetten, welke toebehoorden aan zijn 83-jarigen kostganger P. R. H. heeft van dit geld eenige schulden betaald en voorts in Den Haag, Amster dam, Rotterdam, Antwerpen en Luik tal van café's bezocht. Bij zijn aanhouding waren van het geld nog slechts twee rijks daalders over. Hij heeft een volledige be kentenis afgelegd en is naar hier overge bracht. waar hij in het politiebureau is in gesloten. H.. die veel berouw over zijn daad toonde, heeft in den afgeloopen nacht een poging gedaan om een einde aan zijn leven te maken. Hij heeft n.l. een ruitje van zijn cel ingeslagen en zich met de scherven ver schillende verwondingen aan zijn pols toe gebracht. terwijl hij bovendien eenige glas scherven heeft ingeslikt. De man is naar het Academisch Zieken huis overgebracht; zijn toestand is niet levensgevaarlijk. Als verdacht van oplichting is aange houden de 34-jarige houtbewerker W. F. F., alhier, die onder valsche voorwendselen van ingezetenen kleedingstukken afbedelde en ze daarna verkocht.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1