COUPONS STADSNIEUWS 3 October-Vereeniging Engelsche duikboot gezonken. Osle Jaargang VRIJDAG 2 JUNI 1939 No. 24289 edenvergadering 7 Reclame Dagen HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt OFFICIEELE KENNISGEVING DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: PRIJS DEZER COURANT: tochtAan de oevers van groote rivieren voor de 50«te feestviering Ds. Joh. W. Groot Enzerink overleden Extra aanbiedingen op alle afdeelingen Herdenking arnix van St. Aldegonde Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD BINNENLAND. BUITENLAND. Voor de 79 opvarenden schijnt geen gevaar te zijn. verwacht 61) LEIDSCH DAGBLAD 50 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar «entschappen van <ms Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarlel. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque^ en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.1S Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Onder voorzitterschap van den heer W. j der Laan werd gisteravond ln de venzaal van de ..Harmonie" een leden- gadering der 3 October-Vereeniging ge ilen ter bespreking en vaststelling van leestplan voor de aanstaande herden- g van Leiden's ontzet. Het aantal persoonlijk-belangstellenden is als steeds gering. De heer Van der Laan wees er in zijn «ningswoord op. dat dit jaar voor de 50ste dit feest onder auspieciën der 3 Oc- r-Vereeniglng zal worden gevierd en -nd daaraan den wensoh, dat het ln ser en pracht voor geen van zijn voor ere zal onderdoen. De 2de secretaris, de heer N. G. Spaar - ren, las vervolgens de uitvoerige notulen 1 vorige ledenvergadering, welke onder werden goedgekeurd. Tot leden der kascommissie 1939 wer- gekozen de heeren mr. Gunning, J, de Jongh en R. van Eeeke. Het feestplan omvat wederom de tradl- neele nummers: Taptoe op Maandag 2 "ober en op den herdenkingsdag zelf: re- 'mogelijk van het Stadhuis-bordes! imuziek, uitdeeling van haring en wit- openstelling van de Lakenhal, een i vast te stellen nummer ln den geest een estafetteloop of anderszins, sprin- van de fontein op de Visohmarkt en ironds cabaret in de Gehoorzaal en feest het Schuttersveld, besloten door een irwerk. Bij de bespreking over de taptoe uitte de orzitter de wensohel kheid, dat de op- ',t in meerdere mate dan de laatste n het karakter zal dragen van een et en dat ditmaal daarin geen al te Jlige kinderen zullen meeloopen. De heer Boekkooi drong erop aan, het 'en van een taptoe in het v. d. Werff- in eere te herstellen. Dat geeft z. 1. t wijding aan het geheel, w voorzitter antwoordde, dat dit ge- k is afgeschaft, omdat te veel deeine- s wegens plaatsgebrek bulten het park *sten blijven, terwijl ook de aandacht bij "nen, die er wel een plaats vonden, te "hen overliet. De heer Spaargaren stelde voor aan dit de bezwaar tegemoet te komen door per ■-tniging maximaal 25 personen ln den - te laten meeloopen. Óp die wijze sluit men tevens al te jeugdige deelnemers uit. Het bestuur zal deze kwestie nader onder oogen zien. Hierna leidde de voorzitter der Optocht commissie, de heer B. de Koning, de be sprekingen in over den luisterrijken mid dagoptocht, welke ook ditmaal de hoofd schotel van het feestprogramma zal zijn. Na rijpe overweging ls de keuze gevallen op het onderwerp „Een kijkje langs de oevers van groote rivieren". De stoet zal bestaan uit 10 groepen, t.w.: 1. De Don (Rusland!. 2. De Guadalquivir (Spanje). 3. De Tiber (Italië), voorstellende den in tocht van Julius Caesar in Rome na zijn veldtocht tegen de Galliërs in 57 v. Ohr. 4. De Rijn bij Leaden in 1839 (Bieder - mayer-stijl) 5. De Theems (Engeland), voorstellende den intocht van koning Willem UI en Koningin Mary, gezeten in de gouden koets omringd door officieren in gala uniform te paard. 6. De Nijl (Egypte) ten tijde van Ramses U (1200 v. Ohr.i. 7. De Mlssissipi tijdens den oorlog van Noord- tegen Zuld-Amerika ln 1862. 8. De Jan-tsc-kiang (China) omstreeks 1600. 9. De Donau (Oostenrijk) ten tijde van Johann Strauss. 10. De Ganges (Britschrlndië). In totaal zullen aan dezen stoet vol af wisseling en kleur ongeveer 400 personen deelnemen, terwijl er voorts 6 praalwagens, 3 rijtuigen, 3 strijdwagens, eenige arresle- den. een draagstoel en 2 Ohineesche wagens ln zullen meerijden. De vergadering hechtte met applaus haar goedkeuring aan dit plan. De voorzitter wekte nu reeds op om zich tijdig voor deelneming aan te melden en deelde mede, dat een groot deel der benoo- digde costumes geheel nieuw naar maat zal worden vervaardigd. Tenslotte deelde hij nog mede. dat het bestuur voornemens is een prijsvraag uit te schrijven voor het ontwerpen van een reclameplaat voor het komende feest. De voorwaarden voor deelneming aan deze prijsvraag zullen over eenige dagen ver krijgbaar worden gesteld aan het secreta riaat, Stationsweg 43. Hierna sloot de voorzitter de vergadering onder dank voor de opkomst. EEN GELIEFD PREDIKANT HEENGEGAAN. Na een kortstondig verblijf in het Diaconessenhuis, waar hij kort achter een twee operaties onderging, is in den onderdom van 64 jaar overleden ds. Joh. W. Groot Enzerink. hervormd pre dikant te dezer stede. Ds. Groot Enzerink. die met de Pinkster dagen nog in den dienst des Woords was voorgegaan, is in den nacht van Maandag op Dinsdag naar het Diaconessenhuis ver voerd. waar hij reeds denzelfden ochtend is geopereerd. Een tweede operatie bleek evenwel noodzakelijk, welke gistermorgen heeft plaats gevonden. Het heeft evenwel niet mogen baten; in den afgeloopen nacht is ds. Groot Enze rink kalm en zacht overleden bü Zie on®e adv. op pag. 4, 3e Blad HERDENKINGSPLECHTIGHEID EN TENTOONSTELLING. wt Nationaal Comité ter herdenking van van Marnix van St. Aldegonde -1940 deelt mede, dat de plannen voor nering van Marnix' vierde eeuwfeest s vasten vorm hebben verkregen. Het comité stelt zich voor in het be- fc van den zomer van 1940 alhier een Igwte openbare herdenkingsplechtig- te houden en bij die gelegenheid j™ aan Marnix gewijd raam in het r der Pieterskerk te onthullen. Bo- T't)dien hoopt het comité een Marnix- '"toonstelling, zeer waarschijnlijk tteneens alhier, in te richten. comité is bezig zijn circulaires op .".afhaal te verspreiden om de noodige /-aiddelen bijeen te brengen. De pen- feester, de heer Jacob Mees te Rot- atdam. ontvangt voor dit sympathieke handsche doel gaarne giften op zijn -Stening gg. 137917, dan wel op de WtF van **et Marnix-comité bij de Mees en Zonen te Rotterdam. handelsregister kamer van koophandel. >*e inschrijving: „Northgo", De Rui- at 20 Julianastraat 1. Noordwijk aan - ™c'kliandel en consumptie-ijsbedrijf 'loten: L. Duindam en G. Duindai" Jdwijk a/Zee. 'ISging H. v. d. Boom v/h. fa Nie- fenV' ó- Boom. Hooftstraat 131. Al- IjiiroiS Ridn' manufacturen en confectie «ht verleend aan H. L. van den Boom a/d. Rijn, Onze stadgenoote mej. A. P. M. Velle- koop, leerares lichamelijke oefening M. O.. slaagde te Den Haag voor het diploma rhythmische gymnastiek. Het heengaan van dezen predikant zal ongetwijfeld ln breeden kring diepe ont roering wekken. Zeer groot was het aan tal vrienden, dat deze begaafde spreker in den loop der jaren om zich heeft verza meld. Niet in het minst in zijn wijk, waar de overledene een centrale plaats innam. Wat hij in dezen kring heeft bereikt vond Indertijd zijn bekroning door de ingebruik neming van de Kooikapel. hetgeen grooten- deels aan zijn initiatief en krachtig door werken te danken is geweest. Met een on wankelbaar Godsvertrouwen en in de vaste overtuiging, dat God Zijn arbeiders wil zegenen, werd deze kerkbouw begonnen, voortgezet en voleindigd. Met den inzet van heel zijn persoonlijkheid heeft de over ledene. die graag mocht spTeken over ..Zijn Kooikapel", aan dit werk zijn krachten gegeven. Maar niet alleen door zijn eigen wijk bewoners werd het werk van ds. Groot Enzerink hoogelijk gewaardeerd, ook in het midden der geheele Ned. Herv. Gemeente werd zijn arbeid zeer geprezen. Begaafd kanselredenaar als hii was. trok hij steeds volle kerken. Hij hield ervan, ook in zijn prediking, de zaken recht op den man af te zeggen. Ook in zijn huisbezoek was hij een trouw dienaar des Woord, die naast een bemoedigend woord nooit naliet te wijzen op de verlossing, die er in Christus Jezus is. Door zijn optreden als secretaris van het H.B. der Confessioneele Vereeniging was hij in geheel Nederland een zeer bekende figuur waarvan men wist. dat hij de onder zijn beheer staande zaken, goed behartigde. De overledene, die te Utrecht studeerde en in 1900 in Gelderland candidaat werd, aanvaardde het predikambt op 13 Januari 1901 te Wapenveld. Na deze gemeente in 1904 met Maassluis te hebben verwisseld, vetrok hij in 1907 naar Leeuwarden. Het is vooral In deze gemeente geweest, dat hij zich zeer beijverd heeft bij de tot stand- koming van de Chr. HBS. Ook was hij hier predikant der strafgevangenis. In 1921 vertrok de thans overledene naar deze gemeente waar hij 17 April van dat jaar zijn intrede deed De overledene, die alhier ook ook op het terrein van den werkloozenzorg een bekende j persoonlijkheid was, heeft zich in den laatsten tijd zeer voor de totstandkoming van een Chr. Nijverheidsschool geïnteres- Regeling voor inenting van kinderen tegen pokken. (3e Blad). De toestand in het bakkersbedrijf. (3e BI.) Schulte wint de eerste etappe van de Ronde van Duitschland. (Sport. 3e Blad). Het uitbreidingsplan van Warmond is ver worpen. (3e Blad). 1027 (Ingez. Med.) AMSTERDAMSCHE BEURS. Kalme markt Beperkte affaire Goed prijshoudende stemming Ame rika weinig veranderd Beleggings- markt stil. Prins Paul van Zuid-Slavië te Berlijn. (Buitenland, le Blad). Spaansch bezoek aan Duitschland en Ita lië. (Buitenland, le Blad) Het Deensch Folketing aanvaardt Duitsch- Deensch non-agressie-verdrag. (Buiten land, le Blad). Relletjes in Bohemen en Moravië. (Buiten land, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Wijlen ds. Groot Enzerink. seerd. Van een daartoe gevormd opichtings- comité was hij de voorzitter. Ook de B.VL.. het reclasseeringswerk en de Chr. Hist. Unie hadden zijn hartelijke belangstelling. Daarnaast was hij een warm voorstander van den Ned. Herv. Radio Omroep. Met hem daalt een trouw evangelie dienaar en eon bemind predikant ten grave. Hii ruste in vrede De begrafenis van het stoffelijk overschot zal as. Maandag om 1 uur op .Rhijnhof" geschieden. 19 JUNI GEMEENTERAADSZITTING Ter kennis van de Leden van den Ge meenteraad is gebracht dat de eerstvolgen de vergadering van den Raad hoogstwaar schijnlijk zal plaats hebben op Maandag, 19 Juni a.s. De nieuwe Britsche duikboot „Thetis" die ter hoogte van Birkenhead haar officieeie proefvaart hield, werd gis termiddag vermist. Men geloofde dat het schip in 22 vadem (plm. 40 M.) wa ter gezonken was. Aan boord bevonden zich de 5 offi cieren en 48 minderen, waaruit de vas te bemanning bestaat, benevens nog 5 officieren, 20 technici van de scheeps werf Camell-Haird. waar de „Thetis" is gebouwd en een loods, dus in totaal 79 personen. Hun familie is direct op de hoogte ge steld, die in angstige spanning den nacht doorbracht voor de kantoren der werf te Birkenhead De „Thetis" is een nieuw type onder zeeër, officieel het „patrouille-type" ge noemd. Het is van niet zeer groote afme tingen: 265 voet bij 26' bij 12 voet. Het meet plm 1500 ton en heeft 350.000 pond sterling gekost. De „Thetis" is uitgerust met een vier-inch kanon en met 6 torpe- do-lanceerbuizen van 21 inch. De „Thetis" is om 13.30 uur op vijftien mijl afstand van Birkenhead ondergedo ken. Zij werd om 16.30 weder aan de op pervlakte verwacht, doch men zag hiervan geen enkel leeken. Iedere Britsche duikboot is uitgerust met twee speciaal geconstrueerde noodluiken. door rvddel waarvan de opvarenden zich Ir. g 1 van nood door luchtsluizen in vei ligheid kunnen brengen. De geheele bemanning van het eerste anti-duifeboot flotille en die van zes torpe doboot jagers, gestationneerd te Portland, is direct aan boord van haar schepen ge roepen om hulp te gaan verleenen. Acht torpedojagers zijn gisteravond uit Portland vertrokken naar Birkenhead en vijf sche pen van het anti-duikbootflotielje zijn eveneens in gereedheid gebracht en nog vannacht vertrokken. Zij hebben bergingsmiddelen, duikmate riaal en krachtige luchtdrukinstallaties bij zich. Een sleepboot met een duikbootofficier was bij de oefeningen van de „Thetis" aanwezig en bevindt zich nog steeds ter plaatse, in de hoop hulp te kunnen bieden. Het behoorde niet tot de oefeningen van de duikboot seinen uit te zenden, terwijl zij onder water was en men vermoedde I geen onraad, totdat zij om 16.30 uur nog niet aan de oppervlakte was verschenen, j In bevoegde kringen vreesde men, dat de Thetis" in aanvaring gekomen is met een zich onder water bevindend voorwerp, ten- j gevolge waarvan de electrische installatie buiten werking is gesteld. Er moeten daar vele wrakken liggen. Een marinedeskundige meende te weten, dat de „Thetis" met. honderd man aan boord over voldoende lucht zou beschikken om 36 uur lang onder water te blijven. De torpedojager „Brazen" bevindt zich reeds op de plaats, waar de duikboot het iaatst gezien werd. Voor het invallen van de duisternis werd gisteren nog aan het opsporingswerk deelgenomen door militaire vliegtuigen, die het zoeken bij het aan breken van den dag hervatten. Gemeld wordt, dat boeien, die door de „Thetis" zijn uitgezet, gezien zijn door een op zoek zijnd vliegtuig, dat zelf een boei heeft uitgeworpen om de plaats te merken Reddingsschepen hebben later de door de „Thetis" uitgezette boeien gevonden en dit leidde tot ontdekking van de ligging van het schip. De admiraliteit deelde hedenmorgen mede, dat men de „Thetis" gevonden heeft. De duikboot ligt 14 mijl van Greator- mes-head nabij Llandudno in Wales, met het achterschip 18 voet uit het water stekende. Hedenmorgen deelde de werf mede: „Allen aan boord zijn veilig. Twee officieren zijn reeds uit de duikboot ontsnapt en 2 leden der bemanning be vinden zich op den torpedojager „Bra zen", welke de „Thetis" gevonden heeft. Alle vier zijn naar de oppervlakte geko men door middel van het Davis reddings toestel. Zij zijn gezond en wel. Een lid der admiraliteit heeft voorts het volgende medegedeeld „Alle overige leden der bemanning zijn in leven. Er bestaat goede hoop hen allen door middel van het Davls-reddingstoestel te kunnen bevrijden". Aan de admiraliteit wordt nog verklaard, dat de boeg van de „Thetis" in 130 voet water ligt. en dat de achtersteven zich aan de oppervlakte bevindt. Een der officieren, die het eerst ontsnapten, heeft dit gedaan om de reddingswerkzaamheden te leiden en volledig verslag uit te brengen over de positie van de duikboot. Thans wordt met grooten haast een reddingsinstallatie naar de plek des onheiLs verscheept. Voor het geheele land: Droog, vrij warm weer. Helder tot half bewolkt. Zwakke tot matigen, Noord-Oostelijke tot Zuid-Ooste lijken wind. M O R G E N maandag dinsdag en woensdag 1628 (Ingez. Med.) STREMMING SCHEEPVAART OUDE RIJN BU DE SCHRIJVERSBRUG. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat met het oog op de werkzaamheden verbonden aan het leggen van een gaszinker en een twee tal electrische kabels in den Ouden Rijn bij de Schrijversbrug te Leiden, de scheep vaart daar ter plaatse gestremd zal zijn op Woensdag 7 Juni a.s. van 6 uur 's morgens tot 6 uur 's avonds. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. 1035 Leiden, 2 Juni 1939 ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het candidaatsexainen klass eke letteren: mej. A. M Peeren (Rot terdam) voor het artsexamen le gedeelte de heeren L. Witkamp (Delft). A. P. A. Jonkers Both (Voortu g) en C A E'nd- hoven Rotterdam l. Bevorderd tot arts zijn de heeren Th J. Damsté (Oegstgeest) en Th. A. Deen (Den Haag).

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1