BINNENLAND Hsfe Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 1 Juni 1939 Derde Blad No. 24288 1111 Wijziging in den aanblik van Rome fereeniging van onder-officieren „Ons Belang" Nadere wijziging van de onteigeningswet Tuberculose-bestrijding Zuid-Holland. in Zilveren jubileum te Voorhout Uit Ned. Oost-Indië mm VRAGENRUBRIEK GEMENGD NIEUWS Water uit het kanaal gedronken Nieuwe energie vergadering te utrecht. Gisteren is In het Gebouw voor Kunsten „Wetenschappen te Utrecht de 37e alge- (ene vergadering begonnen van de ver dong van onderoficieren „Ons Belang" -jet leiding van den adjudant-onder- ieier J T. M. Piederiet. In verband met de militaire maatregelen '-r regeering waren vier van de 34 atdee- ■:.«i verhinderd een vertegenwoordiger ,l°e vaardigen. De voorzitter sprak zijn reugde er over uit dat de toestand in- 'deis het houden van deze vergadering rssr mogelijk maakte ji gevoelvolle bewoordingen herdacht hij „terwijl allen zich van hun zetels verhie- 'ltl het verscheiden van generaal C. J. Mers. waarna in dankbare herinnering :t overleden oud-hoofdbestuurslid D. Be ds werd herdacht. Onder luid applaus werd besloten tele- ■fiseh een betuiging van hulde en trouw zenden aan H. M. de Koningin. In zijn -gsrede wees de voorzitter er op, dat onrast in de wereld remmend heeft ge rit op het vereenigingsleven van de mi er. Maar het leger leeft weer. en -ft de sympathie van het volk herwon- Hel beroepskader zal gaarne zijn volle werking verleenen aan den verderen -uw van de weermacht en de vorming de jonge onderoficieren. die thans in boten getale in het leger komen. In de bevordering der onderofficieren is grijke verbetering gekomen, maar ge bezwaren bleven nog bestaan. de groep sergeanten met reeds meer 25 dienstjaren is de kans op bevorde- nng nog zeer gering. Het salarisvraagstuk is op den achter- Ti gVoieven. niet omdat de huidige sa ssen bevrediging schenken, maar om- de financieele moeilijkheden van den jüat niet verwaarloosd kunnen worden. Verbetering van de bevorderingskansen echter ook de financieele positie der derofficieren ten goede komen. Hierop het ijveren der vereeniging dan ook in n eersten tijd gericht moeten zijn. Het ledental der vereeniging is iets ge degen De vereeniging is gezond, hoewel het vereenigingsleven wel iets actiever zou humeri zijn. Het jaarverslag van den secretaris J. v. n werd vervolgens goedgekeurd even- het financieel verslag van den alge menen penningmeester A. C. Recourt. Het hoofdbestuurslid C. Gijse, leidde ma het bevorderings-vraagstuk, in, voor 27 voorstellen waren ingediend. De voorheen gedachte oplossing ter ver betering, moest wegens wijziging der om standigheden worden losgelaten. Spr. bepleitte om. bevordering van de .:oepssergeanten tot sergeant der le Easse na een bepaald aantal dienstjaren. Na uitvoerige besprekingen werd het fdbestuur opgedragen een regeling te twerpen, waarmede de thans bestaande zwaren ten aanzien van de bevordering 'eel mogelijk worden ondervangen. Verschillende afdeelingen drongen er bij «et hoofdbestuur op aan er voor te ijve- .r. dat de opleidingen voor sergeant- ajoor-instructeur worden opengesteld. Sen belangrijk aantal sergeanten had nog ihmer gelegenheid een opleiding te vol len. Het hoofdbestuurslid J. E. Philipsen, de teoldiging inleidende, wees er op, dat de «larisschalen zijn vastgesteld, rekening houdende met een normale bevordering, !Klke thans echter niet bestaat. Hij bepleitte verhooging van de salaris- en der sergeanten, welke voor aanpassing fij de inkomsten der sergeanten-capitu- bit. extra werden verlaagd, wat er echter Joe zal leiden dat een sergeant-capitulant •ij overgang als beroepssergeant ongeveer 1100.per jaar ln inkomsten zal achter uitgaan. Maatregelen werden verder besproken ttlke medewerking aan de ontwikkelings- arbeid zou kunnen bevorderen. Het hoofdbestuurslid H. Schuurmans •rong in een met groote overtuiging uit- lisproken rede aan op het blijven werken bn eigen algemeene ontwikkeling en vak bekwaamheid. Het algemeen beleid van het hoofdbe- *our werd met algemeene stemmen goed- Mwird. He periodiek aftredende hoofdbestuurs- J. P. de Hullu en J. E. Philipsen geiden als zoodanig herkozen, terwijl in vacature, ontstaan door het uittreden Jo den heer H. Schuurmans werd voor in door verkiezing van den sergeant der ie klasse J. A. Andriessen te Kampen. Aan het voorloopig verslag op het wets ontwerp tot nadere wijziging van de ont eigeningswet wordt o.a. ontleend: Vrijwel algemeen verklaarde men zich met de strekking van dit wetsontwerp te kunnen véreenigen. Opgemerkt werd, dat bij de thans bestaande versnelde procedure de gang van zaken in het algemeen deze is, dat het deskundigenonderzoek eerst kan aan vangen, nadat achtereenvolgens de belang hebbenden in staat zijn gesteld hun bezwa ren aan een commissie kenbaar te maken, het Koninklijk besluit tot aanwijzing van de perceelen is bekendgemaakt, een poging is gedaan om het te onteigenen goed bij minnelijke overeenkomst te verkrijgen en de eigenaar is gedagvaard. Wordt dit ontwerp ongewijzigd wet, dan zal het mogelijk zijn, dat de rechtbank één of meer deskundigen benoemt, zoodra de stukken tor inzage zijn 1 gelegd, dus nog voordat de belanghebbenden in staat zijn hun bezwaren kenbaar to ma ken. Dit nu achtten eenige leden niet Juist. Naar hun oordeel zou het aanbeveling ver dienen, indien werd bepaald, dat degene, te wiens name de onteigening is voorgenomen, aan de wederpartij schriftelijk mededeeling doet van zijn verzoek om bij voorbaat tot be noeming van deskundigen en rechtercom missaris over te gaan. Naar aanleiding van het feit, dat dit ont werp blijkbaar is voorgesteld ten einde in sneller tempo werken, ondernomen in ver band met de werkloosheidsbestrijding of de werkverruiming, te kunnen uitvoeren, drong men er op aan. dat het natuurschoon hierbij zooveel mogelijk zal worden ontzien en na tuurmonumenten zullen worden gespaard. CREMATIE J. HOVING. Gistermiddag is in het crematorium te Westerveld het stoffelijk overschot ver- ascht van wijlen den heer J. Hoving Er bestond groote belangstelling. Ongeveer 500 menschen waren aanwezig Het hoofd bestuur van den Nieuw Malbhusiaanschen Bond was vertegenwoordigd door Off. A. Wolfsbergen, de Stichtingsraad door den heer B. van Proosdy, de medische raad door dr. Meyboom. Vele sprekers voerden het woord. J. de Ronde namens het hoofdbestuur van den N.M.B., J Hueting uit Apeldoorn namens den N.M.B de heer Borsman namens de afdeeling Amsterdam van den N.M.B de heer Fernie namens de Belgische Vrijden kers Beweging, terwijl nog eenige sprekers namens de afdeelingen van de „Dageraad" uit het geheele land den overledene dank ten. Een zwager, de heer J. Schenk, dankte voor de laatste eer. VERSPREIDE BERICHTEN. Benoemd is tot notaris binnen het arrondissement Zwolle, ter standplaats de gemeente Avereest: D. G. Swanenburg de Veye, candidaat-notaris te Almelo. Benoemd is tot raadsheer in het ge rechtshof te 's Gravenhage: mr. H. Haga, thans rechter in de arrondissementsrecht bank te 's Gravenhage. De audiëntie van den minister van Waterstaat zal morgen niet plaats hebben. DE 27e JAARVERGADERING TE ROTTERDAM. In de bovenzaal van café Monopole te Rotterdam heeft de Provinciale Z.-H. Ver eeniging tot bestrijding der tuberculose, onder voorzitterschap van dr. J. H. Wage- ner, haar 27ste jaarlijksche vergadering gehouden. Deze werd voor het eerst bijge woond door den nieuw opgetreden genees kundig inspecteur van de volksgezondheid, arts A. in 't Veld. Aan het jaarverslag, uitgebracht door den secretaris, den heer J. H A. Vooren te Sas- senheim, ontleenen wij het volgende: De klacht, dat ook in onze provincie de verpleging van patiënten in sanatoria ach terwege moest blijven wegens geldgebrek, noopte het bestuur tot het instellen van een onderzoek over de jaren 1936, 1937 en 1938 tot 1 November. Het resultaat was ver blijdend. Zonder onderscheid luidde het antwoord: „Wegens geldgebrek behoefde aan niemand verpleging in een sanatorium te worden onthouden". Wel moest door twee der leiders worden verklaard, dat ln enkele plaatsen de patiënten soms geruimen tijd moesten wachten op uitzending, omdat de financiën niet geregeld waren. Toch zijn de moeilijkheden bij de regeling van een uitzending gestegen, omdat het verkrijgen van gelden uit eenige bronnen steeds moei lijker wordt. Het ledental vermeerderde met 7 en be draagt thans 138. Er zijn thans onder de leden: 18 vereenigingen tot bestrijding der tuberculose, 115 afdeelingen van het Groe ne Kruis, 8 afdeelingen van het Wit-Gele Kruis. 1 R.-K. Vereeniging tot bestrijding der tuberculose. 4 vereenigingen voor zie kenverpleging, 1 buitenschool, en 1 provin ciale vereeniging (de Zuid-Hollandsche Bond van het Wit-Gele Kruis). Het aantal onder toezicht staande gezin nen was in de geheele provincie 15.538 (v.j. 15 374). Uit het financieel verslag, uitgebracht door de penningmeesteresse, mevr. C. C. van NieuwenburgVan Kleeff te Delft, ble ken de ontvangen subsidies te bedragen: van het rijk f. 84.226, waaronder begrepen f. 78.560 voor de vijf tuberculose-districten te Dordrecht, Gouda, Leiden, omgeving 's-Gravenhage en Schiedam; van de pro vincie f. 40.431.48, waarvan f. 36.329.60 werd uitgekeerd aan de vereenigingen. werkzaam in gemeenten met minder dan 25.000 inwo ners en van het prophylaxefonds f 19.041.40 bestemd voor de veiDleging van tubercu loselijders in sanatoria. Er waren batige saldi, bedragende op den gewonen dienst f. 999.44 en op den districts dienst f. 7352.16. In de plaats van den heer H. C. van Vel- zen, die de afdeeling Poeldijk vertegen woordigde en in die kwaliteit niet herkies baar was. werd met algemeene stemmen de vertegenwoordiger van het Wit-Gele Kruis gekozen. De secretaris, de heer J. H. A. Vooren, die eveneens aftrad, werd bij ac clamatie herkozen. VAN VELDWACHTER A. EGGEN. SÊcJp32* - 5P NA DE RAMP OP TIMOR. BUITENZORG, 1 Juni (Aneta-A.N.P. H. M. de Koningin heeft een gift ter beschik- I king van de regeering gesteld ten bate van de door de overstrooming op Timor getrof- fen bevolking. I Op verzoek van den resident van Timor en onderhoorigheden en door tusschenkomst van den gouverneur der Molukken is weder- I om een bedrag aangevraagd, thans van f. 40.000.voor herstel van de schade door de overstrooming veroorzaakt. Ditmaal be treft het herstel van de schade op Flores voor de jongste overstrooming. DR. D. G. DRAAYER ONDERSCHEIDEN. De minister van Sociale Zaken heeft den directeur-generaal van de werkverschaf fing en steunverleening, dr. D G. Draayer, die het Departement gaat verlaten, mede deeling gedaan van zijn benoeming tot rid der in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De heer A. Eggen. Op 16 Juni a s. hoopt de gemeenteveld wachter te Voorhout, de heer A. Eggen den dag te herdenken waarop hij 25 jaar ge leden als agent van politie te Tilburg in dienst trad. Na zijn dienstplicht in het Nederlandsche leger vervuld te hebben, was de heer Eggen eenige jaren in het loodgietersvak werk zaam. Hij gevoelde zich echter later toch méér tot den politiedienst aangetrokken, zoodat hij dan ook solliciteerde naar een betrekking als sergeant van politie. En met succes! Want op 16 Juni 1914 volgde als zoodanig zijn benoeming te Tilburg. Na 4 jaren aldaar werkzaam te zijn geweest, werd hij in 1918 benoemd tot gemeente veldwachter te Driel (N.B.i en twee jaren later, den 19 Januari 1920, volgde zijn aan stelling in dezelfde functie te Voorhout. De jubilaris is lid van de Esperanto Politievereeniging te Rotterdam en behaal de op 23 September 1915 het diploma van den Alg. Ned. Politiebond. Gezien de groote sympathie, welke de jubilaris overal geniet, zeker niet het minst onder de Voorhoutsche bevolking, zal het hem dien dag. van de zijde zijner superieu ren, collega's en de gemeentenaren zeker niet aan belangstelling ontbreken. B. E. te L. Leiden. Den Haag. Delft, Schipluiden. Maassluis, Brielle. Hellevoetsluis, Middelharnis. Dirksland. Herkingen, Bruinisse. Zlerikzee. Veere. Middelburg. Landroute 'dus zonder veren» plm. 100 K.M. De dienstregeling der veren is nog niet in ons bezit. HET WEER IN MEI. Het K. N. M. I. te De Bilt meldt: Gemiddeld over de vijf hoofdstations was in Mei de ochtendtemperatuur een halve graad beneden normaal, in de drie decaden resp. een halve en een graad beneden nor maal en ongeveer normaal. De grootste af wijkingen kwamen voor op den 19den en 24sten resp. 2'/s graad beneden en 2l/« graad boven normaal. Niettegenstaande de tempe raturen op de meeste dagen te laag was. kwam geen neerslag van beteekenis voor. De gemiddelde dagelijksche maximum-tempe- I ratuur en het gemiddelde dagelijksche mi nimum waren beide een halve graad bene den normaal. De neerslag was in Utrechten Zuid Holland 10 tot 30 procent boven nor maal. In Zeeland, Noord Brabant en Drente nul tot 20 procent beneden normaal, op de Westelijke Waddeneilanden 60 tot 70 pro cent beneden normaal, elders 30 tot 60 pro cent beneden normaal. Van den 20sten af viel geen regen. Te De Bilt werden 230 uren zonneschijn waargenomen tegen 210 uren j normaal. DRIE LEDEN VAN EEN SCHIPPERS- GEZIN AAN TYPHUS GESTORVEN. Ongeveer veertien dagen geleden werd aan boord van een schip, liggende in het Buitendamsterdiep te Groningen bij leden van het gezin van de familie Heddema ty phus geconstateerd. Onmiddellijk werd een onderzoek inge steld door den directeur van de Volksge zondheid. dr. P. Muntendam, waarbij kwam vast te staan dat de oorzaak moest wor den gezocht in het gebruik van water uit het kanaal waarin een matras dreef afkomstig van een typhus-lijder. De leden van het gezin Heddema werden ter observatie naar het Aca demisch Ziekenhuis overgebracht, waar een dag later de 17-jarige dochter Martha aan de gevolgen overleed. Thans zijn ook de 15-jarige Jantje en de 18- jarige Trientje aan deze ziekte over leden. De toestand van het 12-jarig zoontje der familie Heddema is hopeloos. Dc moeder is er eveneens ernstig aan toe, terwijl de vader minder ernstig ziek is. KASLOOPER MET f. 1200— ER VAN DOOR Gistermorgen heeft de N.V. Winkelman, ateliers voor kunstnijverheid in de Wester straat te Amsterdam, haar bediende De D. opgedragen een chèque ten bedrage van f. 1180bij het bijkantoor van de Incasso- bank aan het Haarlemmerplein te innen. Toen de jongen na eenige uren niet op het kantoor was teruggekeerd, werd een onder zoek ingesteld, waaruit bleek, dat hij de chèque wel had geïnd. De jongeman is in het bezit van een pas. zoodat het vermoeden be staat, dat hij naar het buitenland is ver trokken. Vad. 92-1. (Ingez Mod.) -Q- HET ADMINISTRATIEGEBOUW VOOR DE ARTILLERIE-INRICHTINGEN. Hoe is de stand van zaken? Het Tweede Kamerlid Duymaer van Twist aan den Minister van Defensie? de Ogende vragen gesteld: Kan de Minister reeds mededeelen, maatregelen na het votum van de ]*€ede Kamer van 2 Mei 1.1. getroffen zijn ^worden met betrekking tot het stichten J® een administratiegebouw voor de Ar terie-inrichtingen in Den Haag? Zoo ja, is de Minister dan bereid in een m aan de Kamer al die inlichtingen te «strekken, die noodig zijn om den stand •n'zaken op dit oogenblik te kunnen be- Mrdeelen? HOLLANDSCHE TULPEN VOOR MEVROUW ROOSEVELT. De eehtgenoote van den president der J^nigde Staten heeft een informeel aan de wereldtentoonstelling te N - Iör,k gebracht. deze gelegenheid werden haar door .5 meisjes in Hollandsche costuums tul- J," aangeboden. De meisjes waren af- tonielingetjes van Nederlanders. Het L»m ^e^na van Beek. Joan Guttig, Rita teaman en Isabel de Ronde. Mevrouw reivïriVelt ^ree6 een bouquet tulpen aan- Hed tn' speeiaal gekweekt waren in j«nand en die den naam „Eleanor ^elt" dragen. Onze Romeinsche correspondent schrijft: Hoewel Pinksteren in Italië bijna in het geheel niet wordt gevierd, zoodat op Pink stermaandag overal wordt gewerkt en zelfs de scholen niet vrij hebben, heersohte er in het land toch een duidelijk gevoel van ontspanning en een zekere rust. die na de politieke emoties der laatste dagen bijna weldadig aandeed. In de Eeuwige Stad wa ren wdj voor de afwisseling eens getuige van een indrukwekkende parade van ruim 70.000 vrouwen vóór de kroonprinses en den Duce. Na al het krijgshaftige vertoon van den laatsten tijd, met in de herinnering de geweldige imperiale parade met alle troepen van de pas met het Albaneesche leger aan gevulde armee van het nieuwe fascistische imperium, alsmede na de grootsche vloot revue in de golf van Napels ter eere van den prins-regent van Joego-Slavië en de groote aangekondigde parade der uit Spanje teruggekeerde legioenen in het verschiet, had deze weergalooze massabijeenkomst van zooveel gracieuze Italiaansche vrouwen een ware lafenis kunnen zijn voor het zien de en daarnaast voor het peinzende oog, ware het niet. dat ook de „grootste massa bijeenkomst van vrouwen, die ooit werd gehouden" voor een groot gedeelte bestond uit volleerde amazone's. uit maroheerende, fietsende, bereden en zelfs gemotoriseerde amazone's, evenals haar mannelijke kame raden gewapend met ski's en met oorlogs tuig. met geweren en gasmaskers en wat dies meer zij. Ondanks deze martiale accenten ver toont het Italiaansche openbare leven en in bijzondere mate dat van 's lands hoofd stad ook een onmiskenbare noot van vreed zaam karakter, die nog onlangs den Duce het moeilijk tegen te spreken argument in den mond gaf, dat een land niet een groot gedeeite van zijn energie en van zijn eigen dom aan werken des vredes ging besteden, wanneer het van plan was of met de waar schijnlijkheid rekenen moest, binnen af- zienbaren tijd een alles vernietigenden oor log te voeren. Mussolini sprak deze woor den bij een bezichtiging van de vorderin gen der komende wereldtentoonstelling van 1942, kort genaamd de ,.E. 42" (Expositie 1942), die hoe langer hoe meer het aan schijn van Rome begint te wijzigen, nadat 17 jaren van fascistisch regiem de Euwige Stad reeds een stempel hebben opgedrukt, dat geheel verschilt van hetgeen zich de wereld in vroeger jaren van de Italiaansche hoofdstad heeft voorgesteld. Nog al te vaak is het Eeuwige Rome voor ons buitenlanders een historisch of artistiek begrip, gezien met de oogen van beroemde reizigers, die zelf al lang weer tot de ge schiedenis behooren. Ook voor ons is nog dikwijls het Colosseum het symbool van deze stad, met zijn imponeerende schoonheid en harmonie en vooral met zijn geest van on vergankelijkheid en starheid. Het Forum met zijn basilieken, triomfbogen en ruïnes is voor ons de meest welsprekende getuige van een glorierijk en onvergankelijk verle den, waaraan wij een groot gedeelte van onze eigen beschaving en ontwikkelig heb ben te danken. Daarna en daarnaast is het christelijke Rome met zijn kostelijke juwee- len der Renaissance en der barokke bouw kunst voor ons het meest belangwekkende aspect van de Eeuwige Stad. Op de voet sporen en het gezag van mannen als Goethe, die door de Italiaansche architec tuur in extase werd gebracht, van een vuurgeest als By con. van den zachtmoedi- gen Shelly, den jeugdigen Keats. de typisch Duitsche dichters Heine en Platen, den Franschman Chateaubriand leerden wij een Rome te beminnen, dat weliswaar ook heden nog bestaat met de gelijke grootsch- heid en harmonische schoonheid van wel eer. maar dat toch in onze dagen niet meer het eenige Rome is, dat onze belangstelling verdient. Het grandiose, maar in zijn overdadige massa van verblindend wit marmer en ver gulde beelden bombastisch werkende mo nument van Victor Emmanuel op de Piazza Venezia opent de reeks van moderne ge bouwen. die sindsdien door de nieuwe Ita liaansche generatie is voortgezet met mo numentale scheppingen als, om slechts één te noemen, het nieuwe Forum Mussolini, de geweldige witmarmeren sportstad aan den overkant van den Tiber. Het romantische tafereel van de eenzame Campagna met haar zonverbrande grasvlakten, waaronder eindelooze bogen van oud-romeinsche wa terleidingen. ontelbare kudden van vreemdsoortige buffels hun karig voedsel zochten, heeft plaats moeten maken voor een welbewust ontgonnen en vruchtbaar landschap, dat de Eeuwige Stad niet langer isoleert als de schoone slaapster uit het bosch. Het Rome uit de negentiende eeuw, dat in de schaduw van zijn groote herinne ringen droomend sluimerde met zijn schit terende paleizen en prachtige kerken, maar met zijn nauwe en kronkelende straten en zijn kleurig en kleinsteedsch volksleven, is tot een millioenen inwoners tellende metro polis geworden, en bovendien, wat nog maar weinig bekend is, tot een nijvere han delsstad. Getrouw de traditie van het oude Rome uit den Romeinschen keizertijd bloeit er vooral de bouwtechniek. De oude Romeinen waren immers onvolprezen ontwerpers en uitvoerders van triumfbogen en basilieken, van amphitheaters, bruggeil en paleizen, die nog heden onze bewondering gaande maken..Maar ook metaalnijverheid en me chanica hebben thans bloeiende bedrijven geschapen, die aan een groot gedeelte der bevolking arbeid geven, evenals de schei kundige en grafische Industrie. Vooral is het echter de komende wereldtentoonstel ling, die het economische leven der stad reeds nu in steeds stijgende mate bevrucht, want de E. 42 is niet als een eendagsvlieg gedacht, maar zal volgens den wil van den Duce voor goed het aanschijn «ge Stad veranderen. (Nadruk verboden) DOODELIJK ONGELUK BIJ SLOOPWERK Bij het afbreken van een pijpleiding achter de oude siroopfabriek van de firma W. A. Scholten te Foxhol. is de 50-jarige arbeider F. B. uit Zuidbroek. naar het „Nsbl. v. h. N." meldt, door een zwaar stuk buis. dat onverwaoht omlaag viel, ge troffen. De man werd zóó zwaar gewond, dat hij korten tijd later is overleden. BUITENLANDSCH GEMENGD. BENZINE-ONTPLOFFING MET ERNSTIGE GEVOLGEN. Gisteravond heeft zich tijdens herstel werkzaamheden aan een visschersvaartuig in de haven van Puck aan de Poolsche kust een benzine-ontploffing voorgedaan, ten gevolge waarvan het vaartuig is gezonken. Vier personen kwamen om het leven en zeven zijn zwaar gewond. ONTPLOFFING IN EEN SCHOOL. Een ontploffing, die naar men gelooft ontstaan is door een ophooping van na tuur gas, dat gebruikt werd voor verwar ming. heeft in het stadje Barbertown (Ohio, V. St.) een school vernield. 42 kin deren van zes tot elf jaar en 2 onderwij zers werden gewond uit de puinen gebor gen. Vijf kinderen verkeeren in emstigen toestand. SOVJETSTER OP TENTOONSTELLING WEKT ONTSTEMMING. Het groote beeld van een arbeider, die een roode ster omhoog heft, staande op een hoogen zuil. beheerscht niet alleen het paviljoen van sovjet-Rusland, doch de ge heele wereldtentoonstelling te New-York. Dit feit heeft ontstemming gewekt en protesten uitgelokt. Een Roomsch-Katho- lieke geestelijke heeft gezegd, dat tiendui zenden Roomsch-Katholieken de wereld tentoonstelling zouden boycotten indien het tentoonstellingsbestuur geen maatre gelen zou nemen om een zuil met een kruis op te richten, hooger dan d<t em bleem van het communisme. BRUG OVER DE PO INGESTORT. Gistermiddag is een brug over de Po bij Moncaliere nabij Turijn ingestort op het oogenblik. dat talrijke arbeiders, omringd door leeglconers, werkten aan de verbete ring van het wegdek op de brug Tot nu toe heeft men uit de pu'nen drie dooden en tien zwaar gewonden ceborcen. doch men vreest, dat nog meer slachtoffers te betreuren zullen zhn. De oorzaak van de Instorting moet wor den gezocht in het feit, dat de brug door de aanhoudende regens van den laatsten tijd ondermijnd was.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9