BUITENLAND LEIOSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 1 Juni 15]) ln Juni, Juli, Augustus GESLOTEN De terugkeer van Duitschers en Italianen uit Spanje Het 40-jarig jubileum van de aid. I Leiden der S.D.A.P: Algemeene Toestand De Russen werpen nog moeilijkheden op. Voor UW GEZELSCHAPSRITTEN ONZE TOURINGCARS. ELTAX 666 Duitsch-Deensch verdrag geteekend Danzig Het Labour-congres Rede van minister Csaky Fa. B. DE KLER EEN GESLAAGDE HERDENKINGSAVOND. Gisteravond vond in de uitstekend be zette Stadszaal een herdenkingsfeest plaats ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de Leidsche Afdeeling der S.D.A.P., o.a. bijgewoond door talrijke partijfunctionaris sen. de wethouders M. G Verwey, J. J. van Stralen en diverse raadsleden. De avond werd op origineele wijze ge opend door middel van een samenspraak, waarin het programma van dezen avond werd besproken en samengesteld, waarna gehouden. De sovjets eischen: 1. Afsluiting van een daadwerkelijk pact tusschen Rus- land. Frankrijk en Engeland: 2 Een nauw- een opmarsch van de jeugd volgde, leden keurige waarborg voor alle nabuurstaten van der diverse Jeugdorganisaties als A.J.C., SOvjets zonder uitzondering: 3. Afslul- Jeugdraad en plaatselijke Sportbond maak- ting van een accoord tusschen de drie mo- Molotof heeft gisteren zijn rede gehouden gen. Zoowel de „News Chronicle'' als de men zie_het 3e Blad en de voet stijf) ..Daily Mail" leggen er den nadruk op. dat het vraagstuk der Oostzeestaten een verdrag •niet mag verhinderen. Ook de Fransche bladen blijven over het ten hun entrée met vlaggen en vaandels, voorafgegaan door een korte begroetings declamatie van mevr. Timmerman. Nadat de A J.C. en de Vakbondsjeugd door middel van spreekkoren herinnerd hadden aan het 40-jarig bestaan der Leid sche afdeeling en hulde brachten aan de werkers en oprichters, werd onder leiding van mevr. Timmerman een plastische dans „Morgenrood" uitgevoerd, die een groot succes oogstte. ,X>e Stem des Volks" zong hierop onder leiding van Anton Krelage eenige strijd liederen uit vervlogen tijden, waarop we der op een zeer oorspronkelijke wijze de aanbieding volgde van de Jubileumgave namens een daartoe gevormd comité. In totaal kon aan den penningmeester, den heer Wakka een bedrag van f. 540 overhan digd worden, welke gelden bestemd zullen worden voor de a s. verkiezingspropaganda. Mr. D. A. van Eek deelde mede, dat deze som was bijeengebracht door leden, geestverwanten en zusterverenigingen en wees tevens op den geestelijken ondergrond van deze materieele gave. Spr. uitte den wensch, dat de S.DA..P. in onze stad haar gendheden ter vaststelling van de modalitei ten der hulp. die zij elkander moeten ver- leenen tegen een eventueele agressie. Men ziet, dat de sovjets dus hun eischen volledig handhaven en door de huidige Britsch-Fransche voorstellen nog niet be vredigd zijn. Men zal hun verder tegemoet moeten komen, speciaal wat de randstaten betreft! Te Parijs verwacht men heden het offi- cieele antwoord van Moskou. Men neemt aan, dat het antwoord de instemming van Moskou met een aantal punten zal bevatten, doch voorbehoud zal maken op andere ar tikelen van het voorgelegde ontwerp. Gelijk volgt uit de rede van Molotof en uit andere inlichtingen betreffen de be denkingen de verwijzing welke het ontwerp verdrag bevat naar den geest van het Vol kenbondspact. Artikel vier van het Fransch-Britsche ont werp, dat besprekingen in bepaalde gevallen van agressie voorziet, ontmoet evenzeer be denkingen te Moskou, waar men gaarne zou zien dat de garantie aan de Baltische landen een meer onmiddellijk en automatisch ka rakter zal hebben. ui QiyiuuuiueRe Kringen neenn, men een- V tter aan. dat deze reserves niet afdoen aan In diplomatieke kringen neemt men ech- worden. algemeen optimistisch. De Matin" herinnert er aan, hoe Moskou in 1935 drie weken noodig gehad heeft om den tekst van het Fransch—Russische ver drag ietter voor letter uit te pluizen. Men had bezwaren tegen den redactioneelen vorm van het ontwerp kunnen verwachten, hoewel, zooals men in officieele Fransche kringen verzekert, Londen. Parijs en Mos kou het volkomen eens zijn over de voor genomen verbintenissen. De „Petit Parisien" verwijt Molotof. dat hij verschillen, die niet van fundamenteele beteekenis zijn. in overdreven afmetingen naar voren brengt. In de „Epoque" schrijft Kerillis: ..Wij blijven een bondgenootschap met Rusland als de volstrekte noodzakelijkheid van het oogenblik beschouwen. Het is duidelijk, dat Hitier den laatsten tijd wanhopige pogin gen in het werk stelt om Rusland en Tur kije in zijn spel te betrekken. Als wij eenige aarzeling zouden gevoelen, zou Hitier ons den weg moeten wijzen". De „Oeuvre" is voldaan over de rede van Molotof, die volgens het blad een zeer goe den indruk van den achtergrond der vraag stukken geeft. Binnen acht dagen kan de onderteekening van het verdrag verwacht dat haar stem krachtiger dan ooit in den gemeenteraad worde gehoord. Hem werd door een der meisjes een fraaie ruiker wit-roode bloemen aangebo den, die mr. Van Eek hierop aan zijn echt- genoote overhandigde. De heer H. W. Wittenaar, voorzitter van den Leidschen Bestuurdersbond bood ver volgens den voorzitter der Leidsche afdee ling, den heer H. v. Woudenberg, als stof felijk blijk van sympathie een voorzitters hamer met inscriptie aan. Namens de A.J. C. werd mededeeling gedaan, van de in schrijving van 6 nieuwe leden, waarop mr. Van der Goes van Naters het woord voerde namens het Partijbestuur der SBA.P. het feit dat in beginsel overeenstemming is bereikt tusschen Londen, Parijs en Moskou, en men twijfelt er niet aan, dat het moge lijk zal zijn, spoedig zekere misverstanden uit den weg te ruimen en de reeds bereikte overeenstemming in den vorm van een defi nitief accoord vast te leggen. De Engelsche bladen geven vrij algemeen uiting aan de meening. dat de rede van Mo lotof niets bevat, dat een bevredigend tot stand komen van een driemogendhedenver- drag tegen de agressie kan verhinderen. De Times en de Daily Telegraph wijden veel aandacht aan Molotofs vermoedens ten aan zien van de verwijzing in de Fransch-Brit sche voorstellen naar het Volkenbondshand vest en ten aanzien van de positie der Oost- Deze wees er op. dat het „buitengewone in Leiden geweest is, de snelle opkomst zee-staten. Volgens het eerstgenoemde blad van het proletariaat 40 jaren geleden wa- is het duidelijk, dat de Britsche regeering, ren er in de stad Leiden met een bevol- toen zij 'n beroep deed op den geest van het king van 38000, niet minder dan 16000 on- handvest, niet de bedoeling had te sugge- dersteunden. De helft van het Leidsche reeren. dat het ontworpen verdrag zou wor- proletariaat kon zijn naam niet eens den verzwakt en bemoeilijkt door eenige for- schrijven. I maliteit, bestaande in de raadpleging van Toen spr, hier 20 jaren geleden aan de de staten die lid van den Volkenbondsraad Universiteit studeerde, trof hem den aan- zijn. Hetzelfde punt is in 1936 naar voren ge- blik der troostelooze fabrieken, de sterke komen, toen werd onderhandeld over het ondervoeding enz., doch anderzijds ook Fransch-Russische verdrag. De Russische reeds uitbreidingen als die van het Kooi- vertegenwoordiger heeft in de laatste Vol- park. Thans zien wij héél duidelijk, dat kenbondsvergadenng de geldigheid van art. ook Leiden den nieuwen tijd tegemoet J6 he' handvest verdedigd De Times gaat. De afd. Leiden is kerngezond. Wijzend besll!it ""f de °P"ierkmg dat het verschil no het verhand met het wereldsnrislirme van inzicht nog slechts betrekking kan heb ben op de interpretatie en gemakkelijk ge- op het verband met het wereldsocialisme vroeg spr. wat men kon doen, om dit ver band te bevestigen. Als antwoord hieroD gaf spr. te kennen, dat men niet anders behoeft te doen, dan te stemmen op Van Eek. voor wiens opbouwend werk het par tijbestuur de grootste bewondering heeft. De heer H. v. Woudenberg dankte het Jubileumcomité voor zijn gave. alsmede de sprekers voor hun woorden en geschenken, en de vele zusterafdeelingen, voor haar ge- lukwenschen. Nadat de Arbeidersmuziekvereeniging „Nieuw Leven" eenige nummers gespeeld had, was het woord aan mr. M. Mendels, die de feestrede uitsprak. Deze haalde oude herinneringen op uit zijn Leidschen tijd van 18881898 Aan de geboorte der Leidsche afdeeling is spr. in samenwerking met v. Eek en de Roode mede debet geweest. In een commissie heeft hij getracht het begrip voor de mo derne sociaal-democratie onder de Leidsche arbeiders te doen postvatten. Toentertijd met bitter weinig succes. De toestand der arbeiders was van dien aard. dat het be grip daarvoor volkomen afwezig was. Nadat spr. de afgrijselijke arbeids- en woningtoestanden enz. uit dien tijd be schreven had, wees hij er op, dat de Leid sche arbeiders vroeger uitgemergeld en ge demoraliseerd waren. Zij werden bovendien misbruikt om ze op te hitsen tegen de op komende socialistische beweging. Langzaam aan ontwaakte het begrip en het besef, dat de heerschende toestanden menschont- eerend waren. In 1899 werd eindelijk de Leidsche afdee ling opgericht; zij heeft prachtig werk ge daan en verstond uitnemend de kunst om te wachten, totdat het haar tijd was, zon der ooit compromissen met de liberalen te sluiten. Zij is thans een bloeiende beweging met haar 12.000 stemmen; slechts is het te betreuren, dat het ledental van 1000 tot 800 is teruggevallen. Spr. waarschuwde.dat er niet zulk een groot verschil mag zijn tusschen het getal der leden en dat der geestverwanten. Men moet niet „ver trouwd". maar „getrouwd" zijn met de so ciaal-democratie. Hartelijke woorden van dank richtte spr. hierop tot mr. Van Eek. wien hij gelukkig acht. zóó lang in een vertrouwd milieu te mogen werken; spr. hoopte, dat hij dit nog vele jaren zal mogen doen. Spr. wees er vervolgens op, dat de S.D A P. op haar hoede moet zijn en niet op haar lauweren mag gaan rusten. Want se- dert geruimen tijd blijft het ledental stil staan. Leiden maakt hierop een gelukkige uitzondering. Het blijft echter een beden kelijk feit, dat de S.D.A.P. niet over het stemmenpercentage van 21 a 22 kan heen komen en dat zij geen voldoende vat kan krijgen op de Katholieke en Christelijke arbeiders. Nadat spr uitvoerig de wijzigingen in het S.D.A.P -programma had besproken, weidde corrigeerd kan worden Volgens de Daily Telegrph is de positie der Oostzeestaten het moeilijkste vraagstuk in deze kwestie, omdat deze landen zelf hun neutraliteit niet willen compromitteeren. Het blad acht de moeilijkheden hoewel ern stig, niet onoverkomelijk. De News Chronicle schrijft dat verdenking hier de grootste moeilijkheid berokkent. De leiders te Moskou zijn er nog niet van over tuigd, dat de Westelijke mogendheden vast besloten zijn een einde te maken aan de agressie, waar die zich ook zou voordoen in Europa. Het blad oppert het denkbeeld, dat Halifax een bezoek aan Moskou zou bren- De „Populaire" heeft eenige critiek op de wijze, waarop Molotof de bestaande moei lijkheden wereldkundig heeft gemaakt, doch blijft van meening, dat alles geregeld kan worden. In Amerikaansche kringen is men van meening, dat de ware reden voor de Russi sche aarzeling niet het vraagstuk der ga ranties aan de Oostzeestaten, maar de toe stand in het Verre Oosten is. Zij gelooven, dat Rusland meer aandacht schenkt aan zijn verhouding tot Japan. Intusschen blijft men van oordeel, dat een driezijdig verbond hoofdvoorwaarde voor een alge meen veiligheidsfront is. De onderhandelingen tusschen de Duit- sche regeering en de Deensche regeering inzake een niet-aanvalsverdrag zijn afge sloten. Gistermidag werd in het ministerie van buitenlandsche zaken te Berlijn het niet- aanvalsverdrag tusschen Duitschland en Denemarken onderteekend door rijksmi nister Von Ribbentrop'«n den Deenschen gezant te Berlijn. Het verdrag bestaat uit twee artikelen en een protocol. Aan do plechtigheid werd van Duitsche zijde deelgenomen door de heeren Von Welzsaecker, Gaus en Von Grundherr, van Deensche zijde door een legatieraad. 3155 (ingez. Med.) doelstellingen van het socialisme besproken had. eindigde hij met. de woorden: „Laat de anderen maar brullen en brallen. Te genover hun „Hou zee," stellen wij „Hou moed, hou stand, hou vol." Na het gemeenschappelijk zingen van de „Internationale", dankte de heer Van Wou denberg mr. Mendels voor zijn bezielende rede. Na de pauze volgde de opvoering van het spel: „In woelig getij" van de hand der heeren K. Timmerman en J. Wolfslag. Hierin werd in een afwisselende opeenvol ging van velerlei beelden uitdrukking ge geven aan een grauw verleden en een lich tende toekomst. Achtereenvolgens passeer den o.a. in deze weergave van 40 jaren par tijhistorie de revue: de opkomst van het socialisme, de slechte arbeidstoestanden van weleer, de oprichting der S.D.A.P., de spoorwegstaking, de oprichting van het N. V.V., het uitbreken van den wereldoorlog met de daaraan verbonden verschrikkin gen, den tijd van opgang der S.D.A.P. met haar jeugdinstellingen. cursussen, sportbe oefening, vormingswerk enz., het heengaan van Troelstra, aan wien hulde gebracht werd. de crisis met de werkloosheid, het troostelooze stempelen, de bedreigingen van het fascisme, het voortduren der vrijheids gedachte en als gelukkige oplossing van veel ellende het Plan van den Arbeid der S.D.A.P. Tenslotte klonk de „Internatio nale" en de kreet „Vrijheid!" Zang van „de Stem des Volles" wisselde de vele pakkende beelden af. Een en ander ontlokte een geestdriftig applaus, waarna de heer H. van hij nog een beschouwing aan de gevaren Woudenberg deze drukbezochte bijeen- van fascisme en nationaal-socialisme, die komst met een kort woord sloot. hec socialisme in andere landen vernietigd j he'oben. Men is daar echter niet troosteloos on der. maar zal met te meer enthousiasme den strijd voor het socialisme voortzetten. Het werk is niet te vergeefsch geweest, als De heer J. Wcuterlood alhier is ge slaagd voor het machinistenexamen voor loopig diploma. De Poolse he nota aan den Senaat van Danzig wekt de woede van den „Voelklcher Becbachter" op. Het blad noemt de nota uitdagend en zegt. dat zij opzettelijk in kwetsenden toon geredigeerd is om de laatste bruggen tusschen Polen en de au toriteiten van de vrije stad af te breken. „Wij kennen zoo vervolgd het blad de Poolsche verwachtingen, verborgen achter de weigering tot het terugroepen van de Poolsche ambtenaren, die den Senaat moet noodzaken in verbinding te blijven met lieden, die vreedzame burgers van Danzig des nachts dooden. Maar wij weten dat een dergelijke berekening niet zoo heel lang geleden geheel anders is uitgekomen dan de opstellers hadden verwacht." ENGELAND. Weer twee inspecteur-generaals. Het ministerie van oorlog deelt mede, dat besloten is, teneinde de militaire pa raatheid van het leger te bevorderen, met zekere wijzigingen twee posten van inspec teur-generaal. die voor den oorlog beston den, weer in het leven te roepen Die van inspecteur-generaal der overzeesche strijd krachten zal worden opgedragen aan den gouverneur van Gibraltar Ironside en die van inspecteur-generaal der strijdkrachten in het moederland aan generaal Sir Walter Kirke. Wet tegen het Iersche Republikeinsche Leger. De senaat van Eire heeft met 28 tegen 9 stemmen de wet tegen aantasting van het staatsgezag aangenomen, welke beoogt een einde te maken aan de activiteit van het Iersche republikeinsche leger, tezamen met de hoogverraadswet, welke thans in werking is getreden. Op het Labour-congres is een motie, in welke goedkeuring werd gehecht aan het besluit van den Nationalen Partijraad om alle maatregelen goed te keuren en te steunen, die dienden tot bescherming van de burgerlijke bevolking in tijden van oor log. met bijna 2 millioen tegen ruim een half millioen stemmen goedgekeurd. Een motie der linksche groepen om allen steun aan de militaire maatregelen en voorstellen te onthouden, behalve aan den luchtbeschermingsdienst. werd krachtig door Dalton en Morrison bestreden en ver worpen met 13/4 millioen stemmen tegen 729.000. Gerekend wordt op de verkiezingen in het najaar. Reeds zijn 500 candidaten en 350 verkie men het maar los maakt van den beperk- Mulder, thans agent van politie te Leeuwar ten tijd, waarin wij leven, aldus spr. Nadat den, is met ingang van 15 Juni a.s. in ge mr. Mendels tenslotte uitvoerig de idiëele lijke functie benoemd te Wassenaar. zingsagenten benoemd. Dc overige candi- S daten en agenten zullen nog worden aan Onze vroegere stadgenoot de heer H j gewezen. In ieder district zal een verkie zingsorganisatie in het leven worden ge roepen. Er zal een groot aantal personen tot propagandist worden opgeleid. DUITSCHLAND. Vergeldingsmaatregelen? De „Daily Telegraph" meldt, dat het Duitsche ministerie van pers en propagan da in alle Oostenrijksche bladen een open lijke bedreiging publiceert, dat vergeldings maatregelen zullen worden genomen tegen de families van politieke vluchtelingen, die thans te Londen en Parijs verblijf houden. „Wij zullen", aldus het ministerie, „niet langer de tragische vergissing begaan, de vrienden en familieleden van deze haat- zaaiers ongestoord in ons midden te laten, of hen zelfs naar het buitenland laten gaan om er het aantal dergenen, die reeds heengegaan zijn, te doen toenemen". Gezegd wordt, dat de in -de buitenland sche bladen verschenen berichten over moeilijkheden in Duitschland afkomstig zijn van emigranten, die deze berichten van hun achtergebleven familieleden hebben ontvangen. Binnenkort zal de censuur worden ver scherpt en zullen Joden in Duitschland op den omslag van hun brieven moeten aan geven, dat hun brieven „Joodsch" zijn. PALESTINA. De terreur. In de maand Mei zijn in- Palestina 74 mensehen gedood en 110 gewond. Het staatsblad zal heden een decreet van den hoogen commissaris bevatten, dat den moefti den toegang tot Palestina weigert. De protesten van de Joodsche bevolking van New-York tegen het Engelsche wit boek inzake den status van Palestina heb ben zich niet alleen geuit in massale ver gaderingen. Ook op andere wijze is aan het misnoegen uiting gegeven. Zoo werden op de vensters van het gebouw, waar het Britsdhe consulaat te New-York is geves tigd, biljetten geplakt waar o.a. op te lezen stond „Hitier vernietigde de Tsjechen, Chamberlain vernietigt het Joodsche Pa lestina" en „Engeland gebruikte de Joden om Padestina te bemachtigen, nu werpt het de Joden uit Palestina". HONGARIJE. Minister Csaky heeft in Sopron een rede voering uitgesproken, waarin hij in het bij zonder de kwestie der Hongaarsch-Duitsche betrekkingen behandelde. Hij zeide o m., dat Hongarije behoefte heeft aan vrede. „Wij kijken dan ook met ongerustheid over de grens, telkenmale, wanneer wij berichten ontvangen over de vorming en de activiteit van verschillende groepen te genover elkander staande mogendheden." Na vervolgens herinnerd te bebben aan zijn recente uiteenzetting, vervolgde Csaky: „Sprekende bij de Duitsche grens wilde ik eens te meer spreken tot het Duit sche rijk, waarmede wij verbonden zijn door betrekkingen van vriendschap en ver trouwen. Het komt voor, dat onverantwoor delijke elementen meenen zich ver- is onze zaak 's avonds na 7 uur 's Zaterdags na 9 uur. Oude en Nieuwe Boekhandel NIEUWE RIJN 45 TEL. 885 - LEIDEN 948 Ingez. Med diensten te kunnen verwerven in lei- dendc Duitsche kringen door te trach ten voor ons moeilijkheden op te wek ken. Zij mengen zich soms op indis crete wijze in ons binnenlandsche le ven. Dergelijke elementen zullen steeds rekening moeten houden met de kracht van den Hongaarschen staat, maar bovendien zullen zij een kastijding van het Duitsche lijk ontvangen. Want tel kens, wanneer zij klachten formulecren ten aanzien van een onverantwoorde lijke actie, die heimelijk onderdanen van het Duitsche rijk bij ons willen uitvoeren, geeft het Duitsche rijk ons voldoening en onderdrukt dergelijke excessen". Voortgaande verzocht Csaky den Honga ren achting en begrip te toonen voor Duit sche medeburgers. Buitenlandsche problemen besprekende constateerde vervolgens de minister, dat ..de druk, die op de spil Rome-Berlijn weegt, zwaarder en zwaarder wordt," het geen tot uitdrukking komt in de toeneming van weerstand aan de spil. Hij sprak de meening uit, dat waarschijnlijk de „onvoor zichtige" druk nog sterker zou worden. Na vervolgens uiteengezet te hebben, dat de Hongaarsche vriendschap hecht ls, besloot spreker: „Ik geloof niet, dat de groote volken er onkundig van zijn, dat de Hongaar sche eer eischt, dat wij trouw blijven aan onze vrienden, want op die wijze kunnen wij het vertrouwen waardig zijn, dat ons een onpartijdig Europa betoont." MEXICO. Eén millioen dollar betaald. Het Mexicaansche ministerie van buiten landsche zaken heeft een ohèque ter waar de van een millioen dollar overhandigd aan den gezant van de Vereenigde Staten Dit is de eerste van negen gelijke jaarlijkse!» betalingen van de Mexicaansche regeering voor de onteigening van het buitenlandsche eigendom in Mexico, overeenkomstig het programma tot ontwikkeling van den land bouw. Naad verluidt, werd de Mexicaansche re geering ln staat gesteld deze betaling te doen door vooruitbetaling van de belasting door de mijn-maatschappijen. De Duitschers. Het aantal Duitschers, dat uit Spanje te Hamburg is teruggekeerd, bedraagt 4700 man, w.o. 250 officieren. Onder het gejuich van de bevolking en het geloei van ontelbare sirenes is de vloot met de Duitsche vrijwilligers gearriveerd. De vloot werd geëscorteerd door bodems van de Duitsche marine. Voor de landingapder hadden zich drie eere-compagnieën van het lucht/wapen en een eere-compagnde der marine opgesteld. Generaal-veldmaarsohalk Goering heette hier den commandant van het Condor- legioen, gene ram-majoor von Richbhofen, en het géheele Duitsche legioen namens den Führer en Duitschland van harte welkom, nadat hij aam boord vam het jacht. „Ham burg" de revue gepasseerd had over de schepen, waarmede de Duitsche legionaris sen uit Spamje zijn teruggekeerd. De kust- batterijen losten een eere-salvo. Na de begroeting bracht Goering onmid dellijk een bezoek aan de expositie „Segen« des Meeres", terwijl in de haven de ont scheping der Duitsche vrijwilligers een aan vang nam. In gesloten formaties 'begaven de iegionarissen zaCh vervolgens naar het Karl Muck-plein, waar Goering het défilé gadesloeg. Aan het hoofd van het défilé marcheer den de geveohtsvliegers, gevolgd door de jachbvliegers en de verkenners. Met de ba jonet op het geweer volgden de manschap pen van de luchtdoelartillerie, van den be richtendienst en den geneeskundigen dienst. Het défilé stond onder commando van ge- neraal-majoor von Riohtlhofen. Aan boord van de „Robert Ley" zijn tevens een aantal Spaansohe opper-officie- ren te Hamburg aangekomen Zij bezoeken Duitschland als gast van de Dultsdl# regee ring. Het zijn de generaals Aranda, Yague, Solchaga. Alfonso Vega. Alfonso de Orleans y Bourbon, Garcia Vallno, Martinez Campo en vice-admiraai Agafino y Armas. De Italianen. De bevolking van Cadiz heeft den Ita- liaanschcn vrijwilligers, die zich inscheep ten om naar Italië terug te keeren een hartelijk afscheid gebracht. De minister van binnenlandsche zaken, Zuner, en generaal Queipo de Llano hebben tot de op de kade verzamelde manschanpen een toes-raak gehouden, waarin zif uiting gaven aan d* Ivriendschan tusschen Italië en Spanje, ook voor de toekomst, en den dank uitspraken I van Spanje jegens Mussolini en de legioen- soldaten, die „gestreden hebben voor de be- I vrijding van het land zonder iets te vra gen". Het vertrek der negen mailbooten be gon gisteravond 8 uur en was vannacht 2 uur geëindigd. Aan boord bevinden zich behalve de 17.000 Italianen nog 3000 Span jaarden, die op uitnoodiging der fascisti sche regeering een bezoek aan Italië bren gen. Queipo de Llano zeide o.a.; „Altijd zullen wij jegens Italië getrouw zijn en bereid zijn tot samenwerking ten einde, wanneer het noodig is ons aan de zijde van Italië te scharen, liever dan aan de zijde van hen, die niets anders gedaan hebben dan ons vervolgen, ons vemietl gen en ons met scheldwoorden overladen De minister van binnenlandsche zaken, Su ner, zeide in zijn toespraak: indien, even als in 1936, de beer van het Kremlin of andere barbaren onrust willen verwekken aan de kusten van de Middellandsche Zee of indien wij in pen anderen uithoek van de wereld hooren roepen „Moskou", dan zullen wij eenstemmig uitroepen „Rome' Vervolgens omhelsde Suner generaal Gam bara, waarmede hij het afscheid wilde ver tolken jegens alle Italianen. Ciano heeft in het blad „La Gerarchia nu ook een artikel geschreven ter verheer lijking van het optreden der Italianen, ge lijk de Duitschers deden. 135 265 vlieguren, 5318 bombardementen en 266 luchtgevechten zijn het resultaat der Italiaansche hulpverleening aan Franco in de lucht. 85 Italiaansche vliegers werden tijdens den strijd gedood. Na de organisatie der internationale bn- gades stonden de nationale strijdkrachten tegenover een door de komintern voor den oorlog tegen het fascisme zwaar bewaoena leger. Deze inmenging op groote schaal van Internationale elementen kon de fascisti sche regeering en de Italiaansche open- bare meening niet onversohllllg laten. Op 22 December 1936 landden te Cadiz a eerste 3000 vrijwilligers. Verdere afde-i - gen volgden. In October j.l. werden low vrijwilligers naar het vaderland terugge zonden. de overigen gereorganiseerd. In alle voornaamste fasen van den log aldus Ciano stonden de le?l0,,;T soldaten aan de züde der dann-re neo nate troepen van Ewnie. Van hun en offervaardiger v—st eeturien de gevallenen en de 11.227 gewonden Uit den gemeensehappeli'lr "fs oorlog werd -"n ware waoenbrrcierscn tu^e-hen he» T'-oiannsche en bet ir'k Pn ,je gemeens"1"""" -tr--» r--f, -ip onverbreevhere v in der irde vrlkrn brkrarh'igd De oorla Spanje heeft de so'idariteit der asmoge heden bezegeld en bewezen, dat deze veiligen waarborg van orde en wem wereld vormen. j

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2