STADSNIEUWS Osfe Jaargang DONDERDAG 1 JUNI 1939 No. 24288 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt OFFICIEELE KENNISGEVING Vereeniging voor Chr. Volksonderwijs Een maand verlof voor grenstroepen Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar sgentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. t Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque^ en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f.2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) de algemeene vergadering. In restaurant „Savoy" alhier werd heden de 48ste algemeene vergadering van de Ver voor Chr. Volksonderwijs gehouden. Deze vergadering, die onder leiding stond ran den voorzitter, prof. dr. W. J. Aalders te Groningen, werd geopend met het zingen van Gez. 3 1 en 3, het lezen van 1 Petr. 11—12 en gebed. Namens het bestuur der scholen voor C.V.O. te Leiden, werden woorden van vedcom gesproken. Hierop sprak prof. Aal ders de openingsrede uit. Openingsrede. Onze vergadering sta. aldus spr., in het (telen van het: Geloofd zij God. Onze vereeniging heeft een belangrijk jaar gehad. Zij bracht een groot verlies in het heengaan van den heer Brants, die coor spreker met eerbied en dankbaarheid vardt herdacht. De heer Brants heeft niet beleefd het tot stand komen van ons bureau iet eigen directeur en gebouw, waarvoor hij zoo krachtig heeft geijverd. Nu hebben tij ons bureau en den directeur, den heer nr. A Evenhuis. Wij hooren van alle kanten de leus: mo- teele en geestelijke herbewapening en zien allerlei proeven nemen om haar te reali- aeeren. Hier ligt stellig ook een belangrijke laat van de school, met haar functie van onderwijs en opvoeding. Wij zij diep over- toigd, dat het leven een strijd is. op leven (n dood. en dat het Evangelie daarbij hèt Tapen bij uitnemendheid is. Deze strijd ls tiet slechts een wedstrijd, een sport; hij !s werkelijkheid, een bloedig conflict, dat Wist over leven en dood, zaligheid en rampzaligheid. Het is aan ons, mannen van het onder- tijs, den kinderen van ons volk te leeren (it wapen te kennen en te hanteeren, en irbij zeiven voor te gaan. Wij moeten emerzijds er tegen waken, dat spel ernst TOrdt. anderzijds dat ernst spel wordt. Wij sten in het licht van de eeuwigheids- oorden, waarmede wij begonnen zijn. den trijd aanvaarden, allereerst persoonlijk, en (an ook in ons werk, ook in de stof, de lethoden daarvan, om deel te nemen aan Ce herbewapening, waartoe ons niet slechts mze souvereine, maar vooral onze hemel- Khe Souverein oproept, de God en Vader nn onzen Heere Jezus Christus. Hierna werden de jaarverslagen uitge bracht. Voor 1940 werd de contributie der school besturen op f. 4.50 per onderwijzer vast gesteld. In de middagvergadering sprak de heer G. Ch. Dun, rijksinspecteur van het L. O. te Alkmaar over: „Wat heeft de drang naar onderwijsvernieuwing te zeggen voor de bij C.V.O. aangesloten schoten?" Spr. begon met te wijzen op het feit, dat de Ned. Volksschool beschouwd wordt als ..ernstig krank" te zijn. Aan haar ziekbed worden geroepen binnenlandsche en bui- tenlandsehe specialisten op psychologisch, paedagogisch en didactisch terrein. Ieder stelt ziin eigen diagnose variëerend van doodelijk geïnfecteerd tot kerngezond. Er zijn er zelfs die haar dood willen verhaas ten. daar zij gelooven aan eep reïncarnatie. De eeds aangewende en nog aan te wenden fniddelen tot herstel kunnen worden sa mengevat in de woorden van den titel: Drang tot Onderwijsvernieuwing. Bij dien drang tot O.V. zijn volgens spr's meening geen specifieke C.V.O. belangen betrokken, vooral niet als C.V.O. zou moe ten worden gezien als tegenstelling met andere Chr. of bijzondere schoten, zelfs nauwelijks met openbare. De plicht, het beste te zoeken voor het kind, het Gods geschenk bij uitnemendheid, een algemeen Chr. gedachte geldt ten slotte voor alle schoten, dus ook voor die van C.V.O. Daar om komt ook tot deze scholen de roep om mede leiding te geven, stuwend en stimu- leerend. waar dit gewenscht ls. waar schuwend, waar dit noodlg is. remmend, waar dit gebiedend is. En dit is op zichzelf reeds een hoogst belangrijke taak. Spr. wekte C.V.O. in deze op geestelijk en maatschappelijk gebied zoo geweldige tijden op tot nieuwe orienteering, nieuwe aan passing. nieuwe psychologische en didacti sche instelling en met inspanning van alle kracht mee te zoeken naar nieuwe wegen, als zou blijken, dat de tot dusver bewan delde paden platgetreden zijn. Drang naar O.V. is iuister gezegd dan O.V. De inhoud aan dit laatste gegeven is zeer verschillend. Als oorzaken van dien drang geeft spr. aan de voortschrijdende uitkometen der wetenschappelijke psycho logie, vooral der kinderpsychologie en de ontevredenheid over de resultaten der hedendaagsche school. Voor het acuut wor den van dezen drang de verschijning van het Belgisch Leerplan en de actie ontwik keld door de Noordelijke inspectie van het L.O. In dit verband wees spr. op de leiding te dezen opziohte uitgegaan van Overheids organen. Staatsbemoeiing ten opzichte der De minister van Defensie heeft bij beschikking bepaald, dat zoo spoedig als de om standigheden zullen toelaten, een regeling zal worden inge voerd, waarbij telkens aan een tiende gedeelte van de opge- roepenen van de grenstroepen een maand verlof zal worden gegeven. Het ligt in de bedoe ling voor dit verlof in de allereerste plaats in aanmer king te doen komen de mili tairen, die uit de burgermaat schappij noode kunnen worden gemist. 'an den buitenkant van onze stad. op «n hoek van den Rijnsburgerweg en de gierstraat stond tot voor kort een aardig herenhuis. Heelemaal geen luxueuze villa, maar een tedlc landhuis, van welks eerste verdie- 'tnS men naar de Oegsgeester zijde een fMthtig uitzioht had over de groene wei- miden. Het huis staat er nog. maar het heeft op- Wjouden een aardig landhuis te zijn. Want het hierboven bedoelde uitzicht is «taal verdwenen als gevolg van het feit, op slechts enkele meters afstand een jtew huis wordt opgetrokken, zoodat de Powers van landhuis No. 1 inplaats van 'witnde voorjaarsbloemen in een groene, mlhndsche weide, door hun vensters '.hts eentonige gele baksteenen zien Het is natuurlijk aan geen twijfel onder hevig of voor dezen bouw is van gemeente wege toestemming verleend, omdat hij niet in strijd was met het uitbreidingsplan en naar het Inzicht der desbetreffende auto riteiten aan alle aesthetische en architecto nische eischen voldeed. Maar wèl verwonderen wij en velen met ons' ons erover, dat daarbij blijkbaar zoo weinig rekening is gehouden met de be langen van de aldaar wonenden, wier eigendom door deze dichte nabuurschap stellig niet onbelangrijk in waarde is ach teruitgegaan. Onze foto laat duidelijk zien hoe het uit zicht naar links door het raam op de eerste verdieping door het in aanbouw zijnde per ceel volkomen is gemaskeerd. Byz. School kan niet uitgesloten worden. De staat heeft het recht en den plicht er voor te waken, dat de millioenen voor het B.O. uitgegeven, goed worden besteed. Ten opzichte echter van het leerplan heeft de B S. een eigen taak en roeping en dient te worden geëerbiedigd. Spr twijfelt geen oogenblik of dit zal ook geschieden. Toch blijve waakzaamheid geboden. Indien overheidsorganen de hun bii de wet vastgestelde bevoegdheden zouden overschrijden, dan dient een krachtig halt te worden toegeroepen Ook hierin heeft C.V.O. een taak. Daar tegenover staat echter, dat dankbaar mag worden aanvaard de hulp, die ten opzichte der O.V. de Rijksinspectie biedt ook aan het B.O. om te trachten zwakke plekken te versterken en wonde plekken te heelen. Ook het B O behoeft en mag de Rijksin spectie niet zien als een tegenover zich staande macht, wel als een meestrijdenden makker bil het zoeken naar het beste voor de jeugd van ons volk. Zij dringt zich niet op. maar biedt zich aan. Spr. merkte in den drang naar O.V. twee hoofdstroomingen op. die hij typeert als ..Onderwljsverfrissching" en ..Onderwijs vernieuwing". De laatste gaat verder dan de eerste. De eerste bedoelt „verlegging van het accent", verfrissching van de teer stof en de aanbieding ervan, juister ver houding der vakken van onderwijs, b.v. re kenen en Ned. Taal. De tweede gaat ver der en grijpt dieper in in het wezen der school en haar leerstof. Dat is vooral de Belgische richting, die echter in ons land ook reeds belangrijken voortgang maakt. Spr. waarschuwde voor de tegenstelling oude en nieuwe school. De school van he den bevat veel kostbaars, dat niet zonder schade overboord geworpen kan worden en de gedachte behoeft allerminst gewekt te worden alsof deze aftands is. integendeel. De school van heden wordt vrij alge meen verweten „levensvreemd" te zijn. In het begrip „teven" raken we de verschil lende levens- en wereldbeschouwing. Voor de Chr. en dus ook voor de bij C.V.O. aan gesloten scholen blijve als het allerhoogste gelden: Dit is het ware teven dat zij U kennen en Jezus Christus. Dien Gij gezon den hebt. Daarnaast echter lette men op wat het gewone leven vraagt. Levens vreemde kennis worde geweerd, levens echte bevorderd. In dit verband wees spr. op het vele levensechte, dat ook reeds in de hedendaagsche school is binnengeko men. Met nadruk bestreed spr. de uniformiteit van het leerplan, de didactische eenheids- school. Eigen sfeer, eigen omgeving, eigen initiatief kome beter tot haar recht. Op de verantwoordelijkheid van den onderwijzer worde de volle nadruk gelegd Spr. licht dit met voorbeelden uit de praktijk toe. De leerlingen worden zooveel mogelijk geactiveerd, hieraan ontbreekt nog veel. Al aanvaardt spr. de tegenstelling luister- en doe-school. niet, vele scholen hebben aan leiding gegeven, dat deze gemaakt is. Hier in kan gemakkelijk verandering komen, zooals met practische voorbeelden werd aangetoond. Spr. gaf nog enkele gedachten omtrent het onderwijs gegroepeerd om zgn. cen tres d'intérêt en wekte op zelve centres uit te werken, in het bijzonder geëigend voor de Chr. scholen. Spr. gaf zelf een voor beeld van zulk een centre in het onderwijs gegroepeerd om Kerstmis. Als slot van zijn betoog merkte spr. op, dat alles betreffende O.V. staat of valt met de persoonlijkheid van den onderwijzer. Met een opwekkingswoord tot zelfonder zoek en nieuwe bezieling eindigde spr. zijn rede. In deze vergadering werden als hoofd bestuursleden herkozen de heeren S. Ste- merding te Voorburg, ds. J- T p Valeton te Zwolle en mr. W. W. C. v~n -ïomondt Vis te 's Gravenhage. EXAMENS MIDDENSTANDSDIPLOMA „ALGEMEENE HANDELSKENNIS". De examens alhier afgenomen door de Onderwijs Centrale van den Christelijken Middenstandsbond, werden gisteren voort gezet. Voor het „Speciaal" examen werden 21 candidaten geëxamineerd, voor het „Nor maal" examen 51 candidaten. Geslaagd zijn voor het „Speciaal" exa men: H. J. van Rijswijk. Noordwijk a Zee; F. W. van Santen, Hillegom; L. Schotte. Pijnacker; G. Soet, Leiden; P. J. v. d. Spek Hazerswoude; J. Tol, Leiden; K A. J. van Turennout, Lisse; A. Ultee, Hillegom; Ca tharine M. J. Ultee. Hillegom; J. A. Ver heuvel. Bodegraven: H. Vermeulen, Bode graven; C. Verplancke, Leiden; J. Vreug- denhil, Hazerswoude; S. Waal. Noordwijk aan Zee; Th. W. Warmerdam, Hillegom: J. Westhoff, Loosduinen; C. Winkel, Lei den; A. Zwaan, Zwammerdam. Afgewe zen 3. Voor het ..Normaal" examen zijn ge slaagd: H. Abbink, J. G. Abbink, S. Ab- bink. W. Abbink, allen te Lisse; G. van Abshoven, Ter Aar; P. v. d. Berg, Gouda; Wilhelmina v. d. Berg. Boskoop; J. van Berkel, Naaldwijk; J. de Best, Katwijk a. Zee; J. A. de Best, Blommerstraat la. J A. de Best, Tramstraat 3, J. A. de Best, Hoek Badstraat 17a. allen te Katwijk aan Zee; A. van Beusekom. Alphen a. d. Rijn: W. B. Binnendijk. Alphen a. d. Rijn; W. F. Boerefijn, Zwammerdam; H. Bokhorst, Nieuw-Vennep; A. v. d. Bos, Naaldwijk; J. Bremer, Alphen a. d. Rijn; G. H. Brou wer, Katwijk a. Zee; Elizabeth v. d. Brugge Delf'/ P. Zuyderduyn, Katwijk a. d. Rijn; G. J. de Bruin, Alphen a. d. Rijn; C. Bruy- nes, Alphen a. d. Rijn; L. J. den Butter, Abbenes; C. J. v. d. Bijl, Alphen a. d. Rijn; C. A. v. d. Bijl, Aarlanderveen. T. Cardol, Nieuw-Vennep; J. van Dalen, Naaldwijk; J. F. van Driel. Nieuw-Vennep; S. v. Dijk. W. van Dijk. beiden te 's-Gravenzande; M. Edelman, Bodegraven; J. Ederveen, Lei derdorp; A. van Egmond, Leiden; N. El- lerbroek, Boskoop; M. Flipse, Lisse; D. Franken, Haarlem; T. Graalman, Haar lem: J. M. Groenevelt. Haarlem; P. Vooys, Katwijk a. Zee; P de Bruin. Zwammer dam. Afgewezen 10 candidaten. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor het candidaatsexamen rechten de heer F. L. Rutgers (Leiden) en voor het doctoraal examen wis- en natuur kunde, hoofdvak geologie, de heer D. A. Erdman (Den Haag). TOELATING PRIVAAT-DOCENTE. Bij beschikking van den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, ls mejuflrouw dr. M. Rooseboom alhier, toe gelaten als privaat-docente bij de faculteit der wis- en natuurkunde aan de rijksuni versiteit alhier, om onderwijs te geven in de microscopische dierkunde. leidsche universiteit. BINNENLAND. Groote heidebrand op de Veluwe. (4de Blad). Publiek onvoldoende beschermd tegen bankzwendel. (3e Blad). Drie menschen te Groningen aan typhus overleden. (Gemengd. 3e Blad). Vergadering der vereeniging van onder officieren „Ons Belang" te Utrecht. (Binnenland, 3e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Weinig zaken - Meevallende markt - Geringe mutaties - Amerika iets lager Beleggingsmarkt kalm. BUITENLAND. De rede van Molotof. Rusland nog niet tevreden. (3e Blad en Buitenland, le Blad). Duitsch-Deenseh non-agressie-verdrag ge- teekend. (Buitenland, le Blad). Besluiten van het Engelsche Labour-con gres. (Buitenland, le Blad). Csaky over de politiek van Hongarije. (Bui tenland, le Blad). Het vertrek der Duitschers en Italianen uit Spanje, (le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Toekenning van stipendia aan studenten in de godgeleerdheid. De hoogleeraren der faculteit van godge leerdheid aan de rijksuniversiteit alhier, als beheerders van de studiefondsen van Drijfnoo, Oo-sterdijk, M sfoerg en de Zee. hebben ter kennis van belanghebbenden ge bracht, dat de inkomsten dezer fondsen beperkt zijn en dat zij derhalve verplicht zijn een zekere selectie bij de toekenning van stipendia toe te passen. In het algemeen kan geen toekenning geschieden eerder dan in het kalenderjaar volgende op dat. waarin men met goed ge volg het propaedeutisch examen heeft af gelegd en daardoor tot de theologische stu diën is toegelaten. De stipendia worden slechts per jaar ver leend tot een maximum van vier maal aan één persoon en zullen meestal niet dan kleine bedragen kunnen beloopen. NED. CHR. LAND ARBEIDERSBOND. Vergadering der afd. Leiden. Ln het Gebouw van Chr. Sociale Belangen kwamen gisteravond de leden van boven bedoelden bond samen, ter bespreking van de ingekomen voorstellen der patroons. Na breedvoerige bespreking door een hoofdbestuurder, den heer P. Stokman, wer den deze verworpen. De aan te nemen houding in deze is verder vastgesteld. ned. sperwerverbond, afd. leiden. Gistermiddag hebben de winkeliers, aan gesloten bij het Ned. Sperwerverbond. hun clientèle een boottocht aangeboden, die uit stekend geslaagd is. Onder groote belangstelling werd om 2 uur van de Lakenhal vertrokken met de Salonboot „Prinses Juliana". 450 personen, volwassenen en kinderen, maakten dezen tooht langs den Rijn, Kager- en Brasemer- meer via 's Molenaarsbrug naar Gouwsluis mede. waar in den speeltuin „Zomerlust" de kinderen zioh naar hartelust ver maakten. Al te spoedig naar hun zin werd hier het vertreksein gegeven, maar eenmaal aan boord werd ook de terugtocht onder vroolij'ke muziek en gezang een groot succes De tocht werd opgeluisterd door muziek, mede waardoor de feestelijke stemming er de gansche reis in bleef. Het behoeft geen betoog, dat de veelvul dige tractaties zich goed lieten smaken. Te ongeveer halfnegen arriveerde de boot weer aan de Lakenhal, waar de kinderen, na nog een mooi leesboek in ontvangst te hebben genomen, in de beste stemming de boot verlieten. Vermeld dient te worden, dat noch de EI'B.O. noch de Leidsche Reddingsbri gade. welke beide aanwezig waren, ook irroai eenigen dienst hebber, behoeven te do'n De volgende Sperwertoottochten worden, gehouden 7, 14 en 21 Juni. Verder worden dezen zomer nog diverse tram- en touring car-tochten aangeboden. Voor het geheele land: droog, vrij warm weer. Half bewolkt tot helder. Meest matige Noord- Oostelijke tot Oostelijken wind. AFSLUITING GANSOORDBRUG. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat de Gansoordbrug, gelegen over den Nieuwe Rijn bij de Hooigracht, op 6, 7 en 8 Juni a.s. voor alle verkeer zal zijn afgesloten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester VAN STRYEN. Secretaris. Leiden, 1 Juni 1939. 955 LEIDSCHE SPAARBANK. Bij de Leidsche Spaarbank is in de vorige maand *Mei 1939' ingelegd f. 412.802.69 en terugbetaald f. 368.676.05. 99 nieuwe inleg gers werden ingeschreven en 127 boekjes werden geheel terugbetaald. Het te goed der 18.338 inleggers, inclu sief 1.588 deelnemers aan den Afhaaldienst, bedroeg einde Mei f. 8.968.081,17. In 5.389 posten is in deze maand door den Afhaaldienst ontvangen f. 16.233.75. In de gisteren gepubliceerde opgave van E.H.B.O -examens zijn eenige namen verminkt. Onder de geslaagden bevinden zich o.m. de dames A. Voorzaat alhier en A. Sitma te Oegstgeest en de heer P Cor net alhier. Mej. M Uittenbogaard ieeriing-ver- pleegster in het gesticht ..Endegeest" slaagde te Delft voor het tweede overgangs examen der Ned. Ver. voor psychiatrie en neurologie.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1