LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag t Juni 1939 Het nachtelijk stroopersdrama te Waddinxveen Èymoefaiden sfaflte.TONICUM NOURY Bankdirecteuren staan terecht Thans tien jaar gevangenisstraf inplaats van acht, geëischt Bescherming van het publiek is noodzakelijk RECHTZAKEN RADIO LAND- EN TUINBOUW LUCHTBESCHERMING Gisteren heeft het Gerechtshof te ste schot hurkte en opnieuw het geweer op 's Gravenhage de behandeling voort gezet van de strafzaak tegen den 35- jarigen strooper H. R., die, gelijk be kend, in den nacht van 4 op 5 October 1938 te Waddinxveen op den rijksveld wachter C. van der Hoef, die hem en zijn patroon bij het stroopen op hee- terdaad betrapte, geschoten heeft, met het gevolg, dat de veldwachter ernstig aan zijn arm werd gewond. R. is door de Rotterdamsche Rechtbank tot een gevangenisstraf van acht jaar ver oordeeld. van welk vonnis hij hooger be roep bij het Haagsche Gerechtshof aantee- kende. Dit college behandelde de zaak op 15 Mei j.l., toen een groot aantal getuigen werd gehoord. Na dit verhoor werd de zaak voor requi sitoir en pleidooi tot gisteren verdaagd. Op verzoek van de verdediging waren in middels nog twee deskundigen-rapporten uitgebracht, n.l. door dr. C. J. van Ledden Hulsebosch te Amsterdam en dr. C. A. P. Beek. psycholoog te *s Gravenhage. Het standpunt van de verdediging was, dat verdachte zich snel omgedraaid heeft, toen de veldwachter „Halt. politie" riep en dat door die bruuske beweging het schot per ongeluk is afgegaan. Het rapport van dr. van Ledden Hulse bosch sterkte in zijn conclusie dit stand punt De samensteller acht het zeer aanne melijk. dat de strooper zijn geweer op buik hoogte tegen het lichaam gedrukt houden de. zich omgewend heeft en door een onbewuste beweging aan loop of trekker te maken, het noodlottige schot onwillens deed afgaan. Het requisitoir. De advocaat-generaal, mr. J. U. Polman, zeide in zijn requisitoir, dat. hoewel het hier een belangrijke zaak betreft, die be langrijkheid niet gelegen is in de bewijs voering. Spr. bracht hulde aan den rechter commissaris te Rotterdam, die onder zulke moeilijke omstandigheden, zulk een minu tieus onderzoek verricht heeft. Twee getuigen hebben het bewijs, dat het vonnis van de Rotterdamsche Rechtbank heeft- aangenomen, nog versterkt. Dat zijn de getuige-deskundige. de wapenhande laar van B., die verklaard heeft, dat het schot niet van zelf kan zijn afgegaan en ook zijn vroegere mede-verdachte, zijn pa troon H-, die verklaard heeft, dat tusschen het „Halt, politie" en het schot, eenige seconden zijn verloopen, zoodat dus van een reactie-beweging geen sprake is. Verdachte mag nog van geluk spreken, dat het hier een jongen veldwachter be treft. Een meer ervaren politie-man zou niet als schietschijf hebben gediend, doch veeleer zou verdachte zelf het slachtoffer kunnen zijn geworden. Bovendien een strooper. die zich om draait op het roepen van de politie, is niet te goeder trouw. De gewone reactie is. dat een strooper dadelijk het hazenpad kiest. Spr. kreeg sterk den indruk, dat verdachte het heele verhaal van het per ongeluk af gaan van het schot later heeft verzonnen. De wijze, waarop verdachte den gewon den veldwachter heeft achtergelaten, is meer dan erg. Verdachte zegt wel. dat hij het hulpgeroep van den veldwachter niet gehoord heeft, doch dat kon mr. Polman zich niet indenken. Verdachte wilde het hulpgeroep niet hooren. Spr. kwam dan ook tot geen andere conclusie, dan waartoe de Rotterdam sche Rechtbank gekomen is. Alleen achtte hij het gevaar, dat in zulke ge vallen voor de politie-mannen ontstaat, zóó groot, dat hij niet tevreden kon zijn met de opgelegde straf. De advocaat-generaal vorderde, dat het Hof met eenparigheid van tsemmen de opgelegde straf van acht Jaar zal hem richtte, dat verdachte zijn pet diep over de oogen trok en op hem bleef aan leggen. totdat hij zag, dat er geen tegen stand te duchten was, waarop verdachte er van doorging. Het is volslagen onmogelijk, aldus mr. Simon, dat de veldwachter dat gezien heeft. Pleiter zelf heeft diverse proeven in den nacht genomen om na te gaan, wat men in die omstandigheden kan waarnemen. Is er een oogenblik geweest tusschen het roepen .Halt politie" en het afgaan van het ge weer? Pleiter trok dit. ondanks de verkla ringen van den veldwachter, sterk in twij fel. Toen de veldwachter gewond was, vroeg hij om hulp, daarbij roepende: „denk aan mijn vrouw en kinderen". Waarom deed de veldwachter dit niet, toen hij zag, dat de loop van het geweer op hem was gericht? Omdat, zoo zeide pleiter, het schot onmid- delijk is afgegaan, zoodat de veldwachter daar geen tijd voor had. Heeft de veldwachter werkelijk een beroep op zijn vrouw en kinderen gedaan of is dat later alleen maar in zijn verbeelding opgeko men? Pleiter geloofde, dat het laatste het ge val is geweest. Heeft de veldwachter een zaklantaarn in de hand gehad? Ook aan dit feit, twijfelde pleiter sterk. De zaktantaarn is pas bij de reconstructie ter sprake gekomen als ver klaring voor het feit, dat hij zijn rechter hand omhoog heeft gestoken. Maar het kan ook zijn. aldus mr. Simon, dat de veldwachter zijn hand gebiedend ophief, of om zijn oogen. die voor de lichtbak verblind waren, te beschermen. Tot den bakker, die den gewonden veldwachter vond, zeide deze: .Haal de zaklantaarn maar uit mijn zak". Hij kon dit niet zelf doen, daar zijn rechterarm gewond was. De zaklantaarn moet dus in zijn rechterbroek- zak zijn geweest. Maar dan is die lantaarn er ook niet uit gehaald, want met den ge wonden arm had de veldwachter de lan taarn er later niet weer in kunnen stop pen. Wel is op de plaats een revolver gevon den. wat de veronderstelling wettigt, dat de veldwachter een revolver in zijn rechter hand hield. Ten slotte maakte .pleiter enkele opmer kingen over het schouderen van het ge weer. waaruit de opzet moet blijken. Dat schouderen is ook pas bij de recon structie gekomen. Bij de eerste foto's te Waddinxveen genomen, komt dit schoude ren niet te pas, maar later heeft men deze foto's laten varen en de Rotterdamsche reconstructie aangenomen. Maar het rapport van dr. van Ledden Hulsebosch komt tot een geheel andere conclusie en aan dit rapport hechtte plei ter meer waarde dan aan de verklaringen van een wapenhandelaar. Die, zoo zeide mr. Simon, op deze wijze met menschenlevens speelt. Het rapport van dr. van Ledden Hulse bosch komt tot de conclusie, dat de hou ding van den veldwachter niet is geweest onderarm horizontaal en bovendien daar loodrecht op, zooals de wapenhandelaar verklaart, doch de arm voor zich uitge strekt heeft ter hoogte van de heup, zoo als men een revolver voor zich uit houdt. Deze houding is veel meer in overeenstem ming met de gevonden beschadigingen van de uniformjas en. met verdachte's ver klaringen, dat hij zijn geweer voor zijn buik droeg. Wanneer men echter het schouderen van het geweer laat vallen, dan vervalt ook het element van den opzet. Hierna werd de zitting tot den middag geschorst. Kan een geweer tegen iemands wil af gaan? was de vraag van den verdediger. De wapenhandelaar-deskundige meende van niet, maar volgens pleiter was het eer een kwestie van psychologie dan van techniek. In dit verband wees pleiter op het rapport van dr. Beek. Toen veldwachter van der Hoef de stroo- pers ontdekt had en naderde, moet hij een revolver in de hand hebben gehad, zoo be toogde pleiter. Hij moest op alles bedacht zijn, wanneer hij de stroopers sommeerde. Op het roepen „Halt politie" keerden beide stroopers zich verrast om. Het licht van de lichtbak scheen op den veldwachter, die in het volle licht kwam te staan. Als verdach te, die een goed schutter is, den veldwach ter had willen dooden, had hij hem ge- makelljk in het hart kunnen treffen, maar. als we den veldwachter moeten gelooven, heeft verdachte aangelegd en van der Hoef in den arm geschoten. Daarmee ontvalt aan dit feit de opzet. Na het noodlottige schot zijn beiden, als door een panlschen schrik bevangen, weggevlucht. H. heeft nog „Help. Help" gehoord, doch hij dacht, dat de veldwachter zijn collega's riep en de stroopers maakten, dat ze weg kwamen. Verdachte gooide daarbij zijn ge weer weg, om niet op heeterdaad bij het stroopen betrapt te worden. H. was zelfs van meening. dat de veld wachter verdachte neergeschoten heeft, in plaats omgekeerd. Wat is er daarna gebeurd? Toen H. het vreeselijk ongeluk vernam, is hij dadelijk naar verdachte gegaan om het hem te gaan. vertellen. Is dat de houding van twee men- schen, die samen een veldwachter met op zet doodschoten? De zaak is in dc instructie geheel ver keerd behandeld, was pleiters meening. daar men van begin af aan het schul dig over verdachte heeft willen uit spreken. Het wettig en overtuigend bewijs achtte pleiter geenszins geleverd en met klem drong hij op vrijspraak aan en vroeg onmiddellijke invrijheid stelling van verdachte. Bij repliek zeide de advocaat-gene raal nog, dat hij door den woorden vloed van den verdediger, noch door diens insinuaties overtuigd was van verdachte's onschuld. Er klopt iets niet in het pleidooi van den verdediger, waardoor spr. niet in vol vertrouwen diens beweringen kan aanvaarden. Na dupliek door den verdediger heeft het hof, na in raadkamer gegaan te zijn, de gevraagde invrijheidstelling geweigerd. Uitspraak op 14 Juni. 929 Gebruik bet in deey maanden regelmatig; bet maakt U sterker, kalmer en opgewekter! (Ingez. Med.) Regeeringsbemoeiing mag niet uitblijven. In de zitting van de Amsterdamsche rechtbank is gisteren, gelijk reeds in het kort werd gemeld, de zaak behandeld tegen twee Amsterdamsche bankdirecteuren, die werden verdacht van verduistering. Na het verhpor van getuigen en verdach ten was het woord aan den officier van justitie, mr. H. A. Wassenbergh. Deze beide bankiers-commissionairs, zoo zeide hij. voerden tot zinspreuken: ,,De brutalen hebben de halve wereld" en ,,De wereld wil bedrogen worden." Er zijn volgens het rapport ongeveer 200 crediteuren met een totaal tekort van f 2.400 000. Van al die gedupeerden zijn slechts acht gevallen gekozen en ten laste gelegd Die acht personen hadden effecten of gelden toevertrouwd aan de verdachten en deze waarden zijn door de verwachten verduisterd. Uit de getuigen- en deskundigen-verkla verhóogen tot tien jaar gevangenis- j ringen is het bewijs van de verduisteringen straf. geleverd. Slechts in één geval verkeerde Het pleidooi, de gedupeerde blijkens zijn verklaring in de meening, dat hij de stukken in leendepot had gegeven. Doch ook in dat geval is sprake van verduistering, omdat de ver dachten de stukken, die zij verkocht had den. nooit terug konden koopen. Sedert 1924 gingen deze twee verdachten broederlijk samen ter beurze. Het is onbe grijpelijk, dat dit zoolang heeft kunnen du ren. Er is wel eens gevraagd of de justitie en politie niet eerder hadden kunnen in grijpen. Neen! Want eerst moet een rede lijk vermoeden van schuld bestaan en eerst moeten daartoe bij de justitie klachten in komen. Helaas is het bij zaken als deze vrijwel regel, dat er of geen, of zeer laat door de De verdediger, mr. B. F. J. Simon, te Utrecht, zeide met groote ontroering het requisitoir te hebben aangehoord. Pleiter had gehoopt en verwacht, dat dit requisi toir anders zou zijn uitgevallen, dat het hem, pleiter, het gras voor de voeten zou hebben weggemaaid, want hij was er van overtuigd voor een onschuldig man te plei ten. Uitvoerig weidde mr. Simon uit over de voorgeschiedenis van het drama; hoe verdachte met zijn patroon is gaan stroo pen, hoe beiden in den vroegen ochtend op stap zijn gegaan en hoe H. de lichtbak, ver dachte het dubbelloops-geweer nam. Het was stormachtig, donker weer met neer stroomenden regen. Verdachte liep in .ja- ?edupeerden klachten worden gedaan. In gende" houding, het geweer dwars voor den buik, den vinger aan den trekker, om on middellijk het wild te kunnen neerleggen dat bij dit weer niet loopt, doch zich in kuilen en achter planten verschuilt. dit geval kwam in October 1938 één klacht in. die enkele dagen later weer terug werd genomen, doch die de justitie toch houvast gaf. Ik kom nu zoo zeide de Officier tot 1 uitgebreid. Waren d£?c bevoegdheden zoo- I als ze m. i. behoorden,te zijn, dan was het i niet mogelijk geweekt1 dat dezè twee ver dachten met een ongehoorde brutaliteit in Maart 1937 de leiders van het Financieel Weekblad voor de rechtbank konden dag vaarden tot betaling van een schadever goeding van f. 50.000 voor het aanranden van hun eer en goeden naam. Blijkens het rapport van den accountant hadden de verdachten zich reeds toen aan talrijke verduisteringen schuldig gemaakt. De directie van het Weekblad had een waarschuwing tegen de verdachten ge plaatst,- de rechtbank legde het bewijs der door het Weekblad genoemde feiten op. In dit bewijs slaagden gedaagden niet, zoodat de rechtbank hen niet anders dan veroor- deelen kon, doch aan de verdachten werd slechts 4 procent van de vordering toege kend. Er is een dringende behoefte, dat van Regeeringswege maatregelen wor den getroffen ter bescherming van het publiek, het maken eener wet op het bank- en commissionnairsbedrijf is urgent. De huidige toestand, waarbij het een ieder vrijstaat zich als commis- sionnair of bankier te vestigen, kan niet bestendigd blijven, dit wordt alge meen gevoeld. Een vrijwillig controle-apparaat is echter tot nog toe een vrome wensch gebleken en ook de pogingen van het bestuur van de Vereeniging voor den Effectenhandel, welk bestuur van zeer goeden wille is, om meer zeggings kracht en controle over de leden te krijgen, zijn tot nu toe niet geslaagd. Regeeringsbemoeiing mag dan ook bij bestendiging van den huidigen toe stand niet langer uitblijven. Mogen de leden der Vereeniging voor den Effec tenhandel, die zich tot nu toe tegen het instellen van controlemaatregelen door het bestuur gekant hebben, hun stand punt grondig herzien. Voor hem uit liep H. met de lichtbak, een delicate quaestie. Deze verdachten wa- Toen kwam de rijksveldwachter ten too- ren van 1924 tot 1938 leden van de Vereeni- neele, die op het schijnsel van de lichtbak i ging voor den Effectenhandel, een lidmaat- afkwam. Scherp becritiseerde pleiter nu de schap, dat in het algemeen tegenover de reconstructie van het ongeluk, zooals dezs buitenwereld een cachet geeft van integri in de strafgevangenis te Rotterdam, waar teit. De verdachten gebruikten dit lidmaat verdachte gedetineerd, gemaakt is. schap dan ook naarstiglijk tot versterking In dit verband wees mr. Simon op het van hun pose van betrouwbare bankiers door dr. van Ledden Hulsebosch samenge- i en het is gebleken, en het zal weldra bij een stelde rapport, dat pleiter in zijn meening strafzaak wéér blijken, dat dit lidmaat sterkte. schap geen garantie is voor een correcte Het slachtoffer, kroongetuige in deze j wijze van zaken doen en het publiek geen zaak, acht de reconstructie juist en beves-waarborg gaeft, dat het niet bedrogen tigt dit onder eede. Maar ook deze verkla- wordt. Aan wie de schuld? Had in casu de ringen moest pleiter in twijfel trekken. Dat Vereeniging voor den Effectenhandel niet klinkt hard tegenover dezen man, die zoo I veel eerder kunnen ingrijpen dan voor zwaar getroffen is, maar pleiter kan niet I justitie en politie mogelijk was? Is het aan anders dan aan diens verklaringen twijfe- te nemen, dat deze verdachten, die gere- len. geld ter beurze zaken deden en sedert jaren De veldwachter werd, naar hijzelf ver- eenige millioenen onder nul waren, niet in klaarde, verblind door de lichtbak, welke op den kijker liepen? Moet het antwoord op hem werd gericht. De lichtbak was splinter- deze vraag zijn: men heeft dit te lang aan nieuw en werd gevoed door een geheel ge- gezien omdat men geen rumoer wilde ver laden accu. Niettemin verklaart de veld- wekken? wachter, dat hij den langste van de twee, Ik weet het niet; wel is mijn overtuiging stroopers het geweer heeft zien aanleggen dat de bevoegdheden wat begtreft het en op hem schieten. In den pikdonkeren uitoefenen van controle op hare leden nacht zag de veldwachter nog verder, aldusvan het bestuur der Vereeniging voor den verklaarde hij, dat verdachte na het eer- 1 Effectenhandel dringend dienen te worden HAARLEMSCUE RECHTBANK. Overtreding der Arbeidswet. De rechtbank deed uitsjfraak in de zaak tegen een 58-jkrigen aannemer uit Hillegom die in hooger beroep terecht heeft gestaan van een vonnis van den kantonrechter te Haarlem waarbij hij was veroordeeld tot 2 maal f6 subs 2 maal 3 dagen hechtenis (elsch was 2 maal f.6 subs. 2 maal 2 dagen hechtenis) wegens'overtreding der arbeids wet. De officier van Justitie had bevestiging gevraagd van het vonnis van den kanton rechter. De rechtbank sprak verdachte van het hem ten laste gelegde vrij. daar artikel I van de arbeidswet niet op deze overtred'ng van toepassing was. PRIJSVRAAG TOT 1 JULI F.SOOO.-PRUzb dnger. mm) HAAGSCHE RECHTBANK. Commissionair verduisterde effecten. De 53-jarige effecten-handelaar J. A. N. B. te Leiden, die zich heeft schuldig gemaakt aan verduisteringen van een groot aantal effecten, welke rijn cliënten hem hadden toevertrouwd, werd hedenochtend door de Haagsche Rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht maanden, waar van vier maanden voorwaardelijk en af trek van de preventieve hechtenis, welke ook reeds vier maanden bedroeg, zoodat verdachte onmiddellijk in vrijheid kon wor den gesteld. VOOR VRIJDAG 2 JUNI. Hilversum I, 1875 en 415,5 M. Algem- Programma, verzorgd door de NCRV r Schriftlezing, meditatie 8.15 Berichten li mofoonmuziek (9.30—9.45 Gelukwensen i J 10.30 Morgendienst 11.00 GrammuElek 11.15 Cello-voordracht met pianobegeleidlnp *-■ gram.muziek 12.00 Berichten 1215 qJï. tolia cn .gram.muziek 2.00 Grammuzieit 2 35 Christ, lectuur 3.00 Vocale duetten m .planobegeleiding en gram.muziek 345 q?- mofoonmuz. 4.15 Röttordamsch planokw&r en gram.muzièk—- 5.30 Gram.muziek 630 richten, hierna: Vóór tuinliefhebbers -I 7 Berichten 7.15 Litterair halfuur 7.45^7/ Grafn.muziek 8.00 Berichten ANP., hèrha SOS-Berichten 8.1$ Gram.muziek 9 Causerie ..Zelfbescherming der burgerbevolkf- tegen luchtaanvallen" 9.30 Arnhemsche Or kestvereeniging- 10.T)0 Berichten ANP tueel halfuur 10.30 Vervolg concert 11 Öram.rauzlék H?a. -11.50—12.00 Schriftlezlni? Hilversum II, 301,5 M. 8.00 VARA lnr* VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO 4 00 VA" 7 30 VPRO, 9.00 VARA. 10.40 VPRO, il.00-12 VARA 8.00 Gram.muziek (Om 8.16 Berich 10.00 Morgenwijding 10.20 Declamatie ,10.40 Gram.muziek 11.10 Declamatie 11 Gram.muziek 12.00 AVRO-Acolianorkest solist (opn (Om 12.15 Berichten) 12 AVRO-Amusementsorkest 1.30 Populair listenconcert 2.00 Modepraatje 2.20 Plr duetten 2.50 Variété-programma (gr.pL) 3.30 AVRO-Dance-Band <ca. 3.45 Berichten) 4.00 Granunuziek 4.30 Fantasia 5.00 Vr de kinderen 5.30 Orgelspel en gram.muzl 6.28 Berichten 6.30 Causerie „Eenige Rot cfamsche schilders" 6.50 Gram.muziek 7 VAR A-Kalender 7.05 Cyclhs „Reizen en tre ken" 7.23 Berichten ANP. 7.30 Bericht" 7.35 Cursus „De Beginselverklaring van Centrale Commissie voor het Vrijzinnig P testantisme" 8.00 Pianovoordracht 8. Causerie ..Vrijzinnige Protestanten in Zwife land" 9.00 ABC-Cabaret 9.30 Granunuc 10.00 Verkorte operette „Melodie van de Nacht" 10.30 Berichten ANP 10.40 Avo~ wfjding 11.00 Gram.muziek 11.30 Jazzm ziek (gr.pl.) 11.5512.00 Gram.muziek. Droitwich, 1500 M. 11.20 Vocaal concert 11.50 Orgelconcert 12.20 Piano voordracht 12.35 Jack White's Collegians 1,20 Cause ..A South African visits London" 1,35 B minghaus Philharmonisch strijkorkest en - liste 2.20 Reportage 2.30 Gram.muziek 3.20—3.55 L. Jeffries en zijn orkest 4.20 diotooneel 5.10 Reportage 5.20 BBC-ork* 6.00 Gram.muziek 6.20 Berichten 6. BBC-Varlété-orkest 7.35 Cello en piano 8.20 Amateursuitzending 8.35 Van Philli twee orkesten en solisten 9.20 Berichten 9.50 Radiotooneel 11.05 Mantovani's d" orkest 11.50 Gram.muziek 12.10—12.20 richten. Radio-Paris, 1648 M. 12.30 Zang 1 Marcel Josse s orkest 2.35 Zang 3.30 Gi mofoonmuziek 3.35 Vioolvoordracht I Zang 4.50 Het Bathori-Trio 5.05 Harp piano 5.25 Het Omroepkwintet 6.35 Piatr voordracht 7.20 Cantrelle-orkest 8.50 Re' diotooneel 10.50 Gram.muziek 11.2012 Nachtconcert m.m.v. solist. Keulen. 456 M. 6.50 Gram.muziek 7 Westmark-orkest Aken 8.50 Leo Eysoldt'scr kest 12.20 Militair orkest 1.35 Omroec kleinorkest 2.303.20 Populair concert 4 j Danziger Landesorkest, Schupo-orkest en so' 5.35 Omroeporkest en -koor en solisten 6.35 en 7.35 Gram.muziek 8.50 Vroolijk gramma 10.5512.20 Omroeporkest. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr mofoonmuziek 12,50 Sarba-orkest 1" 2.20 Gram.muziek 5.20 Pianovoordracht 5.50 Gram.muziek fi.25 Belgisch Kameror van Mechelen 7.35 en 8.20 Gram.muziek 9.05 Radiotooneel 9.35 Omroeporkest 10; 11.20 Gram.muziek. 484 M.: 12.20 Gram.muziek 12.50 J' Schnyder's orkest 1.50—2.20 5.20. 5.50 en fi Gram.muziek 6.50 Zang 7.05 Gram.m 8.20 Radio-orkest 10.30—11.20 Omror dansorkest. Deutschlandsender, 1571 M. 8.35 Spaa concert 9.20 Radiotooneel (opn.) 10.20 richten 10.40 Viool en altviool 11.05 richten 11.20 Het Berliinsch Stedelilk Or en verschillende koren (opn.) 12.05-12- Gram.muziek. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN D R.O.V. RADIO-CENTRALE. Strafmaat. Bij de bepaling van de straffen zal de ernst der feiten in aanmerking moeten worden genomen De feiten zijn hoogst ernstig. Jarenlang hebben verdachten zich gelden van anderen toegeëigend, steeds waren zij er op uit nieuwe slachtoffers te vinden. Medelijden of scrupules kenden zij niet. Meer dan twee en een half millioen is uit de zakken der slachtoffers verdwe nen. Beide verdachten zat het speculeeren in het bloed. Uitvoerig besprak mr. Wassenbergh de psychiatrische rapporten over de verdach ten uitgebracht. Verd. M. wordt beschouwd als verminderd toerekeningsvatbaar een conclusie, waarmede spr. zich vereenigen kan. Met zóó weinig intellect en gebrek aan oordeel heeft verd. zich jarenlang op de beurs kunnen handhaven, zij het dan ook niet tot voordeel van zijn cliënten. Spr. vorderde tegen verdachte W. een gevangenisstraf van vier jaren en tegen verd. M. een gevangenisstraf van anderhalf jaar, in beide gevallen met aftrek van voorarrest. DE EXPORT VAN ONZE BLOEMBOLLEN OPNIEUW BEDREIGD. De Vereeniging tot Behoud van het Bloem bollenvak in Nederland (Anti-Saneering) deelt ons mede, dat, met het oog op de dit jaar te verleenen importvergunning voor bloembollen in Denemarken, in dit land momenteel een telling wordt gehouden over den te verwachten eigen oogst aan bloem bollen. Van de uitkomst dezer telling zal afhan gen welk bedrag een importvergunning voor Nederlandsche bloembollen in dit jaar zal worden afgegeven. Voor Vrijdag 2 Juni. Ie Programma: lederen dag van 8—24 u A.V.R.O., V.A.R.A. enz. 2e Programma: lederen dag van 8—24 u K.R.O., N.C.R.V. enz. 3de Programma 8.00 Keulen 10-20 dio PTT N. 12.20 Brussel VL. Jt20 p len 3.20 Droitwich 3.55 Radio PTT T 4.20 Keulen 5.20 Brussel VL. 6.20 Motó of div. 6.35 Keulen 7.20 Diversen-» Brussel VL 9.05 Keulen 10 35 Bru. FR. 10.55 Keulen. 4e Programma 8.00 Brussel VL. 9-?® Parijs Radio 9.30 Radio PTT N. - ®.50U versen 10.35 London Reg. 5.20 DroitvU 8.20 Gramofoonmuz. GRD of Div. Brussel FR 10.20 Brussel VL. W-*» u versen 11.05 Droitwich. Wijzigingen voorbehouden. De verdediger van verd. M.. mr. F. P. Rohling, schetste in zijn uitvoerig pleidooi de figuur van verdachte, die volgens zijn meening een zielig man is. die geen oogen blik de bedoeling heeft gehad om iemand te benadeelen. PI. concludeerde op grond van het psychiatrisch rapport tot ontslag van rechtsvervolging, subs drong pl. aan op een voorwaardelijke veroordeeling en opneming van verdachte in een zieken huis. Mr. Keune, optredende voor verdachte W., concludeerde, dat de geheele débècle moet worden toegeschreven aan vier facto ren: slechte tijdsomstandigheden, specu latiemanie van verd. M., bedrog en oplich ting door buitenstaanders en onbekwaam heid van verd. W. De verdachten hebben geen voordeel uit de zaak getrokken, beiden zijn alles kwijt. Pl. concludeerde tot vrijspraak. De rechtbank zal 14 Juni vonnis wijzen. is een belangrijke zaak voor ïederee maar voor U en Uwe huisgen00' is zij van het allergrootste gewicht* Inlichtingen verstrekt de secretaris van de afdeeling Leiden der Ned. Ver. voor Luchtbescherming, de heer D. C. K Rapenburg 9, Tel. 807, waar na°n tevens kan opgeven als lid. rdl Hier is liel antivoo „Natura artis magistra" (De he( de leermeesteres der kunst) na* Genootschap, dat den tuin bene Met drae woorden, 3-maal ken, werd de dood der Franse.ne gen uit het huis van Bourbon aoo kamerheer voor het openstaan* ster van de koninklijke slaapt- het paleis te Versailles, aan bekend gemaakt. Het eeuwige Rome.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10