LAATSTE BERICHTEN DAGBIAD - Ëcrsie B!sd Woensdag 31 Mei 1939 VISSCHERiJ-BERKHTEN VRAGENRUBRIEK Uit de Omstreken SPORT De moord te Brunssum RECHTZAKEN Bankdirecteuren verdacht van verduistering «AIKT BEURSOVERZICHT g hartelijke instemming en van zijn hiieemedewerking. Zelfs hoon, die een «Ie maal zijn deel was, hield hem van 'strijd niet terug en zijn volharding in heeft ongetwijfeld bijgedragen tot rieving van het nationaal gevoel dat laatste jaren onder ons volk viel r te nemen 'ffe_en terecht ln de jaren 1914— het hoogtepunt zien van deze schitte- i( militaire loopbaan, dan mogen we J nimmer vergeten, dat de zedelijke 'm die van dit leven uitging, ook na is blijven schitteren als een flonkeren- voorzitter van de vereenlging „Ons r" een functie, die hij zes jaar lang ijde is hij blijven werken vcor de be- en van het leger, dat hem lief was. daarbij bleef het niet. De vereeniging re Vloot' telde hem onder de warme «tellenden. Zoo ook de belde vereeni- rnvan reserve-officieren, de vrijwillige «torm. verschillende burgerwachten jtionale bond „Het Mobilisatiekruis" hfide vereenigingen van ridders der 0„ het legermuseum „Generaal Hoe- de vereeniging „Menno van Coe- en het Roode Kruis. Kortom, er is. et gebied van bevordering van 's lands baarheid, nauwelijks één terrein te en waarnaar zijn diepgaande belang- ng niet uitging. foeger dan de meeste anderen onder- 5e hij de beteekenis van de luchtvaart 'militair standpunt als op civiel terrein de manoeuvres in de Betuwe in 1911 hij als chef van den staf mee in de nog uiterst gebrekkige vliegtuigen, die het leger waren toegevoegd. Onze sa- verking bij de oprichting van de mi- t luchtvaartafdeeling. die niet zoo lang daarna tot stand kwam, behoort jjn°aangename levensherinneringen, krachtige medewerking bij de totstand- iog van de E.L.T.A. te Amsterdam in dankbare herinnering. Zijn mede- ing bij de oprichting van de K.L.M jt K.NIL-M. wordt nog dagelijks ver- Zijn krachtig initiatief bij de voorbe- ini van den eersten vliegtocht naar i'is de voorsprong geweest van onze ferbare luchtverbinding met Nederland iiee. Ondanks zijn hoogen leeftijd lin zijn 76e levensjaar reisde hij ln belang der luchtvaart naar Java en maar enkele maanden geleden, toen <86 levensjaren volbracht waren, bood ich aan andermaal die reis te onder- BD. vi minder gaf hij zich aan de bevorde- 'van de belangen, die door de beide aigingen voor luchtvaart binnen het ukrijk en door de nationale lucht- 'tschool werden nagestreefd, terwijl n den militairen cirkel het Koninklij k iaut van Ingenieurs, de Nationale itunie en de vaderlandsche scheeps- van tijd tot tijd zijn aandacht op- den en die dan ook tot de volle ïerwierven. Tersterking van het nationaal gevoel de jeugd, en ik denk hierbij vooral het Nationaal JongeTen Verbond, werd hem bevorderd met een energie, die te verklaren is uit het feit, dat zijn ^id nog de volle impulsen der jeugd ?n uit het besef, dat wie op de beslag legt aan de toekomst van het MUWt. is er dan, wanneer men dit leven t, alle reden om met nadruk te ge- dat hij groote verdiensten voor zijn nd heeft gehad. ■r het gold bevordering van het na il gevoel, waar het betrof verhooging elands weerkracht, waar het aan- 1 een ruime visie ln toekomstmo- leden. daar kon men overal generaal ::s vinden in het voorste gelid van tellenden en meestal onder de du- tn stuwers. *at is van dit rijke leven, zoo vol van -tigen arbeid, nu de w&érde voor ons 1 toekomst van ons volk. gaarde ligt natuurlijk ook in het- floor hem werd verricht, maar ik zie toch vooral in het voorbééld, dat ons "it leven is geschonken. ik een woord mag bezigen, eeuwen en onder bijzonder moeilijke om- digheden eens gebezigd, dan komt Coen's „dispereert niet" voor den Het is een woord, dat ook de spreuk had kunnen zijn van een an- groote, die onze krijgsmacht in diende, van generaal Van Heutsz, genoot van generaal Snijders. &e gedachte, die in dat woord ligt stoten, loopt als een draad óók het leven van onzen oud-opper- elbebber. Nimmer wanhopen, altijd ouden, ook als wind en stroom rijn. Door woord cn door daad dat allerlei tegenheden, die ons 1 rijn, kunnen worden overwonnen, slechts de wil om te overwinnen genoeg is. toist de eerste vijftien jaren na 1918, n er niets dan tegenstroom en tegen- <1 was. leveren het bewijs, dat Coen's num 00^ bij generaal Snijders htsnoer voor het leven was. fjU ls dit aardsche leven ten einde, -aan bij de baar van een waarlijk •nan, van wien echter evenals van Jfcï geldt: stof zijt gij en tot stof |i] wederkceren. dto hier op den doodenakker aan- Jin en eon groot deel van het Ne- «ene volk, dat in gedachten lieden v :5 huigen ontroerd het hoofd voor van cien dood, die ook de bes- '.t spaart. En in ons hart klimt de /P-aat de genade Gods ook zijn ster- w ucht moge hebben omstraald. (Wi besloot zijn rede met woorden ^neming tot de familie van den Colijn was uitgesproken, legde gister van marine, gep. vice- m Naudin ten Gate met een kort 11 an eerbiedige hulde aan de nage- *'mVan gen€raa* Snijders een groote rood-wit-blauw lint namens de Xe Ncdea'landsche marine bij de ri!Ziye van de Koninklijke verecni- officieren, ridders der militaire rae- had een eenvoudig ceremo- Buitenland Binnenland AANRIJDING TE WASSENAAR. Hedenmiddag te half een is op den Rijks straatweg te Wassenaar de 25-jarige motor rijder D uit Dokkum met als duo-passa- giere mej. S. uit Kollum tegen een vracht auto gereden, bestuurd door R. uit Den Haag, doordat deze linksaf de Backers- hagenlaan in wilde rijden. De motorrijder vloog hierdoor tegen de bumper van de vrachtauto aan; hij. zoowel als mej. S. werden tegen oen grond geslingerd, waar bij D. eon linkerbeenbreuk opliep én mej. S. een linkerarmbreuk. Dr. Hubbeling ver leende de eerste hulp, waarna beiden naar het ziekenhuis ..Bronovo" te Den Haag zijn vervoerd. De politie maakte tegen den be stuurder van de vrachtauto proces-ver baal op. MAATSCHAPPIJ TOT NUT VAN T ALGEMEEN. Nadat in de te Amsterdam voortgezette vergadering enkele hu:shoudelijke zaken waven afgehandeld en de begrooting over het volgende dienstjaar, sluitende met een bedrag van f»51.499 24. was goedgekeurd, hield mr. P. J. Oud, burgemeester van Rot terdam, een rede over: ..Welke practische eischen stelt de leuze geestelijke en moreele herbewapening aan het ind vidu en aan de verschillende geledingen der gemeenschap?" In de middagvergadering heeft prof. ph. Kohnstamm een rede gehouden over: „De geestelijke herbewapening van ons open baar onderwijs". MOTORRIJDER BIJ BOTSING GEDOOD. In den afgeloopen nacht omstreeks 12 uur kwam de 26-jarige motorrijder A. Pul les, wonende op den Leenderweg te Eind hoven in volle vaart de Kruisstraat aldaar Inrijden, waarbij hij niet merkte, dat er onder een lantaarn op den hoek van de Weverstraat een vrachtauto geparkeerd stond. Hij reed er tegenop cn werd op slag gedood. B. S. te K. a. Z. De Nederlandsche Chr. Reisvereeniging is gevestigd: Weteringkade 22a (Telefoon 772173) te 's-Gravenhage. J. S. te L. - De wekelijksche veemarkt te Zutphen wordt 's Donderdags gehouden. (Bulten verantwoordelijkheid der Redactlei. Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. HET SLOT INZAKE PROVOCATIE. Ik dank U, geachte Redactie voor het ver leende laatste woord op de repliek l.z. boven staand onderwerp. In wezen is schrijver het volkomen met mij eens. en keurt hy het sllnksche geknoei van harte af. en dat doet mij genoegen. Hij is het alleen niet eens met ae methode van opsporing, maar hy, zoowel als de oppo santen, laat na, om een beteren weg aan te wyzen; hij kan dat evenmin en het verwondert my, dat een rechtskundige niet weet dat ook de Politie noodgedrongen van dit overigens onsympathieke wapen moet gebruik maken: dieven moet men nu eenmaal met dieven van gen. Een en ander verhindert niet, dat door erva ring de noodige correcties worden aangebracht. De handelaren zün nimmer door een of an dere hoogere instantie gedwongen tot het tee kenen van het contract van wederzydsche goe de trouw. Dit contract werd ln eigen kring ge boren. en zy hebben zelf met groote spontani teit deze onderlinge overeenkomst geteekend. Juist omdat dit zoo ls. vind ik den man die zijn handteekening van goede trouw tegenover zijn collega's heeft neergeschreven, verachte lijk. als hij dit valscheiyk deed en met het ken nelijk doel om stiekum ten koste van die col lega's verder te knoeien. Er waren twee handelaren, die zoo eerlyk wa ren om openly k te zeggen, dat zy de overeen komst niet teekenden, omdat zy zich er niet mede konden vereenigen, en voor deze men- schen heb lk respect. Ik herhaal: de handelaar, die een belofte, welke hy met zijn naam heeft onderteekend. schendt, is niet betrouwbaar, en kan dus even min betrouwbaar zyn tegenover zyn klanten. De ingewyde. nieel plaats, waarmede mevrouw de wed. Snijders en de naastbestaanden zich ver- eenigd hadden. Genoemde vereeniging was overeenkom stig haar wet vertegenwoordigd door twee harer leden, t.w. de voorzitter van het hoofdbestuur P. D. A. Frankamp, gep. ko lonel der infanterie van het K.N.I.L., en gep. generaal-majoor W. G. van Hoogen- huijze, adjudant i. b. d. van H. M. de Ko ningin, die de model ordeteekens der Mili taire Willemsorde droegen. In de aula plaatsten de beide leden der vereeniging zich aan weerszijden van de kist, die gedekt was door de nationale vlag met de onderscheidingsteekenen op flu- weelen kussens, met het front naar de naastbestaanden. By het uitdragen van de baar, waarbij de militaire kapel treur muziek deed weerklinken, stelden zij zich op voor de kist, de onderscheidingsteekenen op de kussens dragende en begaven zich op deze wijze naar het graf. Daar stelden zij zich aan het hoofdeinde op en legden de onderscheidingsteekenen naast de kist. Alvorens de kist daalde, .egden zij een orchidee op de kist onder het uitspreken der woorden: „een laatste groet der oude makkers", terwijl zij hun standplaats aan het hoofdeinde bleven innemen tot de plech tigheid beëindigd was. Daarna werd de kist in de met sparren groen bekleede groeve plechtig neergela ten, terwijl stemmig het Wilhelmus weer klonk. Een zoon van den ontslapen generaal dankte in welgekozen bewoordingen de ver tcgenwoordigers van H. M. de Koningin alsmede dr Colijn en vice admiraal Naudin ten Cate cn voorts allen, die van hun be langstelling hadden blijk gegeven. GEEN BLOKKADE VAN DE CHINEESCHE KUST. Volgens de „Daily Telegraph" heeft de Britsche ambassade te Sjanghai van het ministerie van marine te Tokio antwoord gekregen op haar protest tegen de aan houding van de „Ranpura" op 23 Mei. Het blad schrijft: „op grond van dit ant woord, dat van verzoenend karakter is en de aanhouding een misverstand noemt, mag men althans voorloopig de hoop koes- tren, dat de Japanneezen niet voornemens zijn over te gaan tot een algemeene blok kade van de Chineesche kust." ARABISCH HOOGE COMITÉ VERWERPT HET WITBOEK. Het Arabische Hooge Comité (de aan hangers van den verbannen groot-moefti) heeft- een verklaring gepubliceerd, waarin het Witboek over Palestina wordt verwor pen. De verklaring weigert samenwerking met Engeland en eischt, dat Palestina een on afhankelijke staat in een Arabische unie zal worden. Stadsnieuivs MILITARIA. Met ingang van morden zal de adjudant onderofficier W. van Keulen van 6 R.V.A. worden gedetacheerd bij het 2 Regiment Luchtdoel Artillerie te Amsterdam. BENTHUIZEN. Loop der Bevolking. Gevestigd: Jan P. van den Hoek, van 's-Gra venhage Trijntje van Bergen, van Zevenhui zen Jacob Zonneveld, van Lelden Jan van Driel, van Pynacker Pieter A. Uil, v. Poort vliet. Vertrokken: Jacobus E. van der Maas naar Waddinxveen Pieter van der Eijk n. Wad- dinxveen Jan K. van der Maas en gezin n. Zoeterwoude Jacoba van der Eist n. Zoe- ter^-oude Santina van der Meer n. Hllligers- berg Jan Havenaar n. Pynacker. LEIDSCHENDAM. Burgerlijke stand. Bevallen: I. Th. M. Blokland geb. van Heinin gen. z. A. van Wissen a»b, Brinker, d. M. C. van Santen geb. Nederpelt, z. RIJNSBURG. Burgerlijke Stand. Geboren- Bertha, d. van C. J. v. d. Eykel en A. Noort, Pryna, d. van H v, d. Gugten en M. Cederhout. Getrouwd: M. Marynis, 28 Jaar en M. de Koning, 27 jaar; J. Batenburg. 29 jaar en J. Glasbergen, 26 jaar. Overleden: J. Jansen. 51 jaar. echtg. v. J. van Egmond; H. A. Heemskerk, echtg. van W. F. Stafleu. WATERPOLO. DE ZIJL I—H.V.G.B. I. Morgenavond speelt De Zijl I in de zwemin richting ..De zyi" haar eersten wedstryd voor de competitie 2de klasse K.N.Z.B. tegen H.V.G.B. I (Haarlem). Onze stadgenooten komen uit met het vol gende zevental: doel: C. J. Kloots; achter: H. Blansjaar, J. Key en A. H. v. Egmond; voor: J. C. Arnoldus, J. Blansjaar en J. W. P. de Looff. Vooraf wordt gespeeld voor de 1ste klasse competitie van den Kring Den Haag de wed stryd De Zyi III tegen B.Z.V. I (Den Haag). TEGEN VERDACHTE E. OPNIEUW 20 JAAR GEËISCHT. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft in hooger beroep behandeld de straf zaak tegen den schilder W. van E. en tegen M. H. Dr., huisvrouw van Den W., beiden wonende te Brunssum en verdacht van het feit, dat zij op 12 November van het vorige jaar te Brunssum Maria Johannes Schuur- mans, echtgenoote van Heinrich Augustus Maassen, opzettelijk van het leven hebben beroofd. Dit is geschied door eerst de vrouw met bijlslagen te verwonden en haar daar na met een touw, waarin zich een schuif- strik bevond, te wurgen. Voorts hadden beiden zich te verant woorden als verdacht van het feit, dat zij na den moord het lijk van de vrouw in een zak hebben gestopt, het daarna hebben ge sleept naar den tuin van verdachte M. H. Dr., waar het, nadat een kuil gegraven was, is opgeborgen. De kuil werd met appel- en aardappelschillen dichtgegooid en vervol gens met rijshout afgedekt. Na het getuigenverhoor toonde de ad vocaat-generaal. mr. Massink, kort en za kelijk aan, dat verd. W. van E. zich aan moord heeft schuldig gemaakt. Volgens zijn eigen verklaringen heeft hij drie dagen een bijl bij zich gehad om Maria Schuurmans te dooden. Hij had daarvoor een motief nj. Maria Schuurmans zou bekend maken dat hij relaties onderhield met vrouw D. Op dien bewusten Zaterdagmorgen, toen Maria Schuurmans, na te zijn teruggekeerd van haar moeder bij wie zij inkoopen had ge daan, verd. Van E. weer op het erf van D. aantrof en zij hem zijn gedrag verweet, heeft Van E. aan zijn voornemen gevolg gegeven en de vrouw vermoord. Spr. eischte tegen hem bevestiging van het vonnis der rechtbank, n.l. 20 jaar ge vangenisstraf. Wat het aandeel van de vrouwelijke ver dachte D. is geweest, staat niet geheel vast. Wel staat vast, dat de vrouw het lijk ver borgen heef gehouden en met Van E. naar den kuil heeft gesleept. Zij ontkent zulks wel, doch twee getuigen die reeds vroeger zijn gehoord, hebben haar te zamen met Van E. den zak naar den kuil zien sleepen Uit alles blijkt dat ook zij geweten moet heb ben. dat er in den zak een vrouwenlijk ver borgen was. Wegens gebrek aan bewijs is vrouw D. van medeplichtigheid aan moord vrijge sproken. Ook spreker moet zich bij dit von nis neerleggen. Echter ls de vrouw wegens het verbergen van een lijk veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf en deze straf eischte de advocaat-generaal thans op nieuw. HET COUPEEREN VAN FILMS IS STRAFBAAR. Een bioscoop-exploitant te Rotterdam heeft voor den kantonrechter aldaar terecht gestaan, omdat hij een film ver toond heeft in een samenstelling waarvoor hij geen vergunning had van de centrale commissie voor de filmkeuring. De kantonrechter ontsloeg hem van rechtsvervolging, welk vonnis in hooger beroep door de rechtbank werd bevestigd. Van deze beslissing kwam de officier van justitie in cassatie, aanvoerende, dat. wan neer een film korter wordt afgedraaid dan in den oorspronke lijken vorm, waarin zij was goedgekeurd, de film in een andere samenstelling wordt vertoond. Overeenkomstig de conclusie van den advocaat-generaal mr. Holsteyn heeft de Hooge Raad heden het voorgedragen cas satiemiddel gegrond geacht en. met vernie tiging van het gewezen vonnis, den bioscoop exploitant wegens het vertoonen van een film in een andere samenstelling dan zij door de centrale commissie voor de film keuring is toegelaten, alsnog veroordeeld tot 2 geld-boeten elk van f. 5. BEHANDELING VOOR DE RECHTBANK TE AMSTERDAM. De Amsterdamsche rechtbank, gepresi deerd door mr. J. Boon behandelde de strafzaak tegen de beide directeuren van de commanditaire bankvereeniging Wiege- rinck Muschter en Co., verdacht van ver duistering van belangrijke bedragen ten nadeele van cliënten van de bank. Het deficit wordt door den rijks-accoun tant Stil, die in deze zaak een onderzoek heeft ingesteld op last van de justitie, bere kend op ongeveer twee millioen gulden. Een deskundige, die een onderzoek naar de geestvermogens van den 42-jarigen verd. C. J. T. M. M had ingesteld, verklaarde heden voor de rechtbank verdachte in ern stige mate verminderd toerekeningsvatbaar te achten. Hij is volkomen ongeschikt om een verantwoordelijke positie in te nemen. Ter zitting werden hierna ta) van geval len behandeM van personen, die opdracht hadden gegevpn effecten te koopen en het geld daarvoor hadden gestort, maar nooit een enkel stuk hadden ontvangen. De 59- jarige verdachte J. C. F. W. deed een lang verhaal om daarna een aannemelijke ver klaring te geven, zoomede voor het feit dat in depot gegeven waardepapieren on middellijk werden verkocht buiten mede weten en goedkeuring van den eigenaar. Verd M.: ..We keerden de dividenden re gelmatig uit." Officier: „Ja, maar de stukken waren verdwenen." Verd.: „Er was een anderen vorm aan de waarden gegeven." Pres.: „Ja, die waarden waren verdwe nen. Als u dat een anderen vorm noemt. OMZET RIJKSVISCHAFSLAG 1JMUIDEN. De omzet op den ryksvischafslag te Umui- den bedroeg in Mei 1939 f. 531.002. tegen f. 482 817 in Mei 1938. Over de eerste vijf maan den van dit jaar heeft de omzet f. 3 156.094 be dragen tegen f 2.853.614 in hetzelfde tydvak van 1938 of f. 302.480 meer. te maken, doet overigens wel uitkomen, dat algemeene economische wereldtoestand nog verre van normaal functioneert. De middagbeurs. Hoewel de handel op de Amste^damscho effectenbeurs heden van bescheiden afmetin gen was. waren de omzetten toch iets grooter dan de laatste dagen meerendeels viel op te merken. Voor diverse aandeelensoorten open baarde zich, zij het dan ook op voorzichtige wijze, eenige vraag, en onder beurstyd volg den de noteeringen in -een langzaam tempo een opwaartsche richting. De stemming kon dan ook vast worden genoemu. Een bijzondere oor zaak was hiervoor niet op te geven, tnaar ten aanzien van de effectenbeurs is het dikwijls nie< gemakkelijk de roerselen, welke een ten dens te voorschyn roepen, op te sporen Het algemeene sentiment is echter onmiskenbaar verbeterd en de toekomst wordt hoopvoller be oordeeld dan nog slechts korten tijd geleden het geval was en dit is wellicht de grondoor zaak voor het verbeteren van de beursstem- ming. Op de Amerikaansche afdeeling ontwikkelde zich eenige affaire in de Staalaandeelen en daar by werd eenige kooplust betoond, klaar- blijkeiyk in de verwachting, dat de koersont wikkeling in Wallstreét gunstig zal zyn. Ook voor Anaconda's en enkele andere koperaan- deelen alsmede diverse goedkoope spoorweg- shares. openbaarde zich eenige vraag. By de opening bevonden de koersen zich over het al gemeen een fractie boven de vorige slotnotee- ringen en onder beurstijd kon geleidelijk aan een behoorlijke verbetering worden waargeno men, die vooral tot uitdrukking kwam in de gedragingen van U.S. Steels en Bethlehem Steels. Van de lokale fondsen trokken de Rubber- aandeelen de attentie, doordat die wat meei beweging veroorzaakten dan tegenwoordig ge bruikelijk Ls. Amsterdam Rubbers werden on middellijk iets boven het vorige peil afgedaan en konden daarna nog eenige procenten naar boven loopen. De meeste minder courante soor ten konden een kleine koerswinst in de wacht sleepen. De Tabaksafdeellng had een kalm verloop. De stemming was echter goed pryshoudend en in het bijzonder voor aandeelen Deli-Maat- schappij. Hieraan waren de berichten omtrent onderhandsche verkoopen, waarbij bevredi gende pryzen werden gemeld, niet geheel vreemd. De affaire in Suikeraandeelen was van ge ringe proporties. H.V.A.'s konden desniettemin opnieuw een behoorlijke koerswinst, behalen, waarby zij uit de verte werden gevolgd door de meeste Incourante soorten. Van de Industrieelen gaven de Philipsaan- deelen eenige affaire te aanschouwen endaarbU steeg de koers tot ongeveer de 200^-grens. Uni levers waren goed gedisponeerd en trokken een paar punten aan. A.K.U.'s waren zoo goed als onveranderd. Onder de Petroleumfondsen waren Konink lijken goed van toon. De koers kwam iets hoo ger te liggen. Van de Amerikaansche petroleum- aandeelen waren het Shell Unions en Tide Water Associated Oils die de attentie wisten te trekken, waarbij eenig materiaal uit de markt werd genomen. Voor Scheepvaartpapieren bestond een vaste stemming. De handel was echter minimaal. De beleggingsmarkt was stil en ongeveer pryshoudend voor de Nederlandsche staats papieren Duitsche en Fransche waarden wer den op kleine schaal verhandeld, maar waren eveneens goed prijshoudend. WISSELKOERSEN. Londen 8.713/8 (8.711/16»Berlijn 74.70 (74.65;Parijs 4.93 1/4^ (4.93 1/4)Brussel 31 69 (31.68'/ï): Zwitserland 41.95 (41.96); Kopenhagen 38.90 (38.90»; Stockholm 44.87'/» i44.87'/2): Oslo 43 821/* (43.80»New York 1.86 1/8 <1.86); Lire Bankpapier 6.30 (6.35). Prolongatie 3/4; Part. disc. 7/16 Daggeld'/f; Registermarken 28: Handels- sperrmarken 7 11/16; Reismarken 50; Bank papier 25'/i. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. AMSTERDAM, 31 Mei. Op het oogenblik zyn er tal van vraagstuk ken, die voor de effectenbeurs van groot belang kunnen worden geacht, doch waaromtrent het niet gemakkelyk is. zich een goed oordeelte vormen met betrekking tot de toekomst. En dit is wel een der redenen, dat nog steeds een ge reserveerde houding wordt, aangenomen. De po litiek beweegt zich ln rustiger banen en wordt vrywel buiten beschouwing gelaten. Maar de bedryvigheid op de beurs, die door de vrees voor oorlog zoo zeer werd belemmerd, laat nog zeer veel te wenschen over. Ten opzichte van de ontwikkeling van den economischen toestand zal veelal afhangen van den gang van zaken in de Ver. Staten. Het eer ste kwartaal van dit jaar is voor dat land hoogst ongunstig geweest en alles wyst er op, dat ook het tweede kwartaal geen mooie uitkomsten zal opleveren. Het hangt er nu maar van af. of zich in de tweede helft van dit jaar een verbetering zal voordoen, want in zoodanig ge val zal men daarvan allerwegen den gunstigen weeromslag ondervinden, omdat een opleving in Amerika gepaard gaat met een stygende vraag naar tal van voortbrengselen, die in an dere landstreken worden gewonnen. Den laatsten tijd wordt herhaaldelijk gewag gemaakt van besprekingen, welke door de Ver. Staten worden gevoerd inzake een goederen- ruilplan. Tegen dit plan wordt vooral ln Brit sche kringen nogal heftig gefulmineerd, en vooral de rubberplanters achten het niet uitge sloten. dat het rubberrestrictieschema. by de tenuitvoerlegging van een ruilovereenkomst, wplllcht in gevaar zou geraken. Het. gelykt er veel op, alsof de Ver. Staten met de voorgestelde ruiltransacties in de eerste plaats de bedoelingen hebben, om hun overtol lige vooraden van enkele producten, in het by- zonder katoen, in groote hoeveelheden naar an dere landen af te zetten, zonder daardoor de Dri instruct uur ernstig in gevaar te brengen. Het feit. dat door epn mogendheid a»s de Ver. Sta ten. die een vry deviezenverkeer heeft, met an dere staten, welke eveneens een niet aan ban den gelegd ruilmiddel hebben, overleg wordt ge pleegd om goederen uit te wisselen zonder van de gebruikeiyke financieringsmethodes gebruik NIEUW VENNEP. 31 Mei. Eierenveiling Aanvoer 20 200 Kippeneieren 3.103.60; 580 Eendeneieren 2.202.80. VEUR. 30 Mei. Eierenveiling „Het Wapen van Veur25.940 Kippeneieren 3.604.20; 125 Eendeneieren 2.80—2.90: 13 Ganzeneieren 8—9; 417 Kippen 10—95; 12 Eenden 30; 108 Konynen 0.30—2; 10 Duiven 10—20. BOSKOOP. 30 Mei. Coöp. Vereen. „De Bos- koopsche veiling". Rozen per bos: Rosalandia 38—53 et., Hadley 23—42 ct.. Butterfly 35—54 ct. Briarclif 37—45 ct., Wilh. Kordes 18—22 ct.. Flo- rex 61—85 ct.. Queen Mary 4671 ct.. Vierlan- den 6080 ct., Ellen Poulsen 4258 ct., Edith Helen 52—85 ct.. Pechtold 51—86 ct.. Claudius Pernet 35 ct., Gloria Mundi 152210 ct., Rosa Mundi 110—126 ct.. Orleans 60 ct., Polyantharo- zen 70110 ct., Mac Keiler 23 ct.. Else Poulsen 120—148 ct., Ingar Olsson 70—110 ct,, Pouls Scarlet 82 ct. Diversen per bos: Violieren, dubb. 3040 ct.. Lathyrus 812 ct.. Clematis Prins Hendrik 120—170 ct., idem Mevr. Ie Coultre 110 ct.. Papaverbloemen 31 ct., Pyrethrum 14 ct. KATWIJK A/D. RIJN. 30 Mei 1939. Spinazie f. 1.50—2.50 per 100 kg.; sla f.1—1.90 per 100 st. radijs f.0.60—1.35; rabarber f.2.502.60; raap stelen f.0.500.60; bospeen f. 10.1012 40 per 100 bos. LEIDSCHENDAM. 30 Mei. Eng. komkommers le srt, f.5—6.50. 2e srt. f.4—5.10. 3e srt. f3-4. wankleurige f.24.50; Gele komkommers le srt. f5.207, 2e srt. f. 4.305.50. 3e srt. f.3 4.20; Kropsla le srt. f0.802. 2e srt. f.0.50 0.80; Stoofsla f.23.50; Peen f.1015.80; Bloemkool le srt, f1528, 2e srt. f614. uit schot f.37; Tomaten midd. f.1516.20. groote ronde f. 14.80—16. 2e srt. f. 15.10—16.50, 3e srt. f. 8.5012, bonken f.911.50; Andyvie per 100 f. 1.504.20, per 4 kg. f.0.120.36; spinazie per 4 kg. f. 0.06—0.18; Postelein f.46.50; Rabarber per 100 bos f.35.50: Snyboonen f.6065; Ra- dys f.1—1.50; Seldery f.0 60—1.50. ROELOFARENDSVEEN. 30 Mei 1939. Aard beien 1524 ct. per doosje, peen 4 ct. per bos, postelein 45 ct. per kg., sla f. 0.502.20 per 100 stuks, peulen f 1.301.70. doperwten f. 1.40, snyboonen f. 2.202.50, idem stek f. 1.80. alles per 10 pond. BOëD WESTLAND. 30 Mei. Aardbeien 75 ct., dubbele boonen 70 ct.. aardappelen 9 ct.. poters 12 ct. per kg.; sla 50—100 ct. per 100 krop; peen 10—14 ct. per bos; andyvie 2931 ct. per 4 kg.; spinazie 2126 ct. per 5 kg.; tomaten 3.304.40 per bak. Coöp. Centr. Westl. Snybloemenveiling. 30 Mei. Hortensia 40105 ct., gloxinia 31—71 ct.. geranium 8—17 ct.. hanggeranium 1520 ct.. salvia 67 ct,, fuchsia 15—17 ct.. begonia 411 ct. per pot; violieren 1726 ct„ imperator 10 21 ct,. yellow queen 11—16 ct.. excelsior 1517 ct,. lathyrus 7—14 ct.. anemonen 411 ct.. con- villis 17—31 ct. per bos; japansche lelies 5—5.40. oueen marv 55.60 per 100. ZOETERWOUDE 30 Mei. Eierenveiling. Aan gevoerd 2400 eieren. Pryzen per 100 stuks; Kip peneieren f. 3.30—3.70; eendeieren f. 3.20. Kaa* 24 ct. p. pond. Pluimvee: Kippen f.0.500.60; Hanen f. 0.200.65; Konynen f.0.151.10; dui ven 14 ct,

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3