Generaal Snijders ter aarde besteld LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 31 Mei 19]) De strijd in het Verre Oosten Het socialisten-congres Koning George te Victoria Het Labour-congres De terugkeer der Duitschers uit Spanje Dr. Colijn schetste de verdiensten van dezen „waarlijk grooten Nederlander" Dr. Colijn spreekt Tenslotte wordt gezegd: „Indien de senaat oprecht verlangt een einde te maken aan den gespannen toestand in de vrije stad, is de commissaris bereid tot het bespreken van de maatregelen, die een gezonde sfeer kunnen herstellen en kunnen leiden tot normale omstandigheden, waarin de amb tenaren hun plichten kunnen vervullen, ook tot verbetering der betrekkingen tus- schen de Poolsche ambtenaren en die van de vrije stad". Van de zijde van Danzig wordt verklaard, dat de Poolsche regeering tracht de feiten op hun kop te zetten, ofschoon de officieele resultaten van het onderzoek over het wer kelijke verloop der gebeurtenissen geen twijfel meer toelaten. Wanneer Polen wei gert den gecompromitteerden ambtenaar terug te roepen en zegt. dat de Danzigsche regeering het recht niet heeft zulks te eischen. moet geconstateerd worden, dat Polen klaarblijkelijk alles in het werk stelt om een opheldering en kalmeering van de Danzig-Poolsche betrekkingen bewust te verhinderen. DUITSCHLAND. Tsjechië herleeft Tijdens de opvoering van de Tsjechische nationale opera „Libuse" te Praag is het tot patriottische betoogingen gekomen. De siotprofetie van Libuse. de eerste vorstin der Tsjechen, luidende „het Tsjechische volk zal roemrijk alle razernijen van de hel overleven", werd overstemd door een or kaan van toejuichingen, die een kwartier aanhielden; de musici speelden daarop het Tsjechische volkslied. De Tsjechische politie heeft een twintig tal Tsjechische fascisten gearresteerd, die in uniform in de straten der hoofdstad liepen. Steeds meer Tsjechen wijken uit naar Polen. FRANKRIJK. Op het socialisten-congres te Nantes heb ben Faure en Blum hun houding uiteenge zet. Beiden verklaarden de debatten niet op persoonlijk terrein te willen brengen en be vestigden. dat geen gevaar voor scheuring in de partij bestaat. Leon Blum verklaarde nog. dat tegen over de fascistische bedreiging de vredelie vende staten zich aaneen moeten sluiten Deze politiek heeft nu reeds Roemenië. Polen en Griekenland gered. Verder zeide hij, dat inderdaad sommige stellingen van de communisten niet met het socialisme in overeenstemming zijn, doch hij wees erop. dat de politiek niet wordt gemaakt met gevoelens; eenheid van actie kan noodig zijn tot bescherming van de belangen. Tenslotte werd een compromis-motie aangenomen, waarin o.m. wordt gezegd, dat het Fransche volk vast besloten is de onschendbaarheid van zijn gebied te hand haven. zyn "politieke onafhankelijkheid te gen lederen aanslag te verdedigen en de inheemsche bevolking der koloniën te be schermen. De politiek van veiligheid, waar over door Frankrijk en Engeland met Po len. Roemenië en Rusland onderhandeld is, wordt goedgekeurd. De partij behoudt haar vertrouwen in de waarde van een internationale conferentie. Ten aanzien van de binnenlandsche po litiek constateert de motie, dat de maat schappelijke veroveringen van het Volks front ten deele vernietigd zijn door ,,den binnenlandschen weerslag van de inter nationale spanning." ..Arbeiders, boeren, handwerkslieden en kooplieden aanvaar den hun deel in de gemeenschappelijke offers; zij vragen slechts gelijkheid in de verdeeling der lasten." Tenslotte verklaart de partij zich steeds bereid tot deelneming aan een regeering. die steunt op een duidelijk republikeinsche meerdereheid. en besluit zij de democratie en de rechten van den arbeid te verdedi gen. ENGELAND. Tijdens een noenmaal, aangeboden door den luitenant-gouverneur en den provin cialen raad van Britsch Columbia, heeft de koning in antwoord op ©en begroetings rede vail den provincialen premier een toe spraak gehouden, waarin hij o.m zeide: Hier aan de kust van den Grooten Oceaan kan ik de positie beseffen, die Canada in neemt. Zijn Atlantische ramen zien uit op Europa, zijn Zuidzeeramen op Azië en het Verre Oosten. Naarmate de wetenschap de ruimte ver kleint. zal dit land een verkeersweg tus- schen twee werelddeelen worden. Eens zul len de volkeren der wereld tot het besef komen, dat voospoed in samenwerking ligt en niet in conflict. De conferentie van de Labourpartij heeft met 2.363.000 stemmen tegen 55.000 een resolutie aangenomen, waarbij de buiten- landsche politiek van de regeering Cham berlain wordt veroordeeld en waarin de ongerustheid van een deel van de partij tot uitdrukking komt over het voortdurend uitstellen van het tot stand komen van een j gemeenschappelijk verdedigingsverdrag tus- schen Engeland, Frankrijk en de Sovjet-1 Unie. Verder wordt verlangd, dat een „werke- j lijke volkenbond" wordt opgericht De conferentie verwierp met 1.670.000 stemmen tegen 286.000 een resolutie waar bij iedere vorm van dienstplicht werd af gewezen Met vrijwel algemeene stemmen is een motie aangenomen, waarin de Pa- lestijnsche politiek der regeering, zooals die in het witboek uiteengezet is, wordt ver worpen. Tenslotte is een verzoek van Stafford Cripps en vier andere ultgestooten leden om weder»o?l?ting tot de arbeiderspartij in handen gesteld van den nieuwen uit voerenden raad, waarvan de samenstelling ln de heden te houden conferentie zal wor den bekend gemaakt. HET CONDOR-LEGIOEN. De uit Spanje naar Duitschland terug- keerende Duitsche legionarissen zijn reeds in volle zee door verscheidene eenheden der oorlogsvloot ontvangen. De oorlogsschepen gaven hun een eeregeleide. Gisteravond bereikte de vloot Cuxhaven, waar een groote menschenmenigte de strij ders begroette. De vloot ging voor Cuxha ven voor anker. Kort na middernacht voe ren de schepen op naar Hamburg, waar de legionarissen vanmorgen door Goering werden verwelkomd. Het Duitsche militaire weekblad „Die Wehrmacht" wijdt een bijzonder nummer aan de activiteit van het Condor-legioen 1n Spanje Dit is voor den eersten keer. dat van officieele zijde bijzonderheden worden gepubliceerd over dit legioen. De generaal van de luchtmacht Sperrlc deelt mede. dat 6500 vrijwilligers in begin November 1936 te Cadiz zijn aangekomen. Zij werden naar Sevilla gebracht, waar vliegtuigen en luchtdoelartillerie waren. Snel werd een gevechtsgroep van drie esca drilles gevormd. Verder deelt generaal Sperrle mede. dat Duitsche vliegtuigen in enkele dagen 5000 Marokkanen en man schappen van het vreemdelingen-legioen uit Afrika naar Spanje hebben overge bracht. De kolonel van den generalen staf Von Funck geeft bijzonderheden over het deel nemen van een pantsercorps en van een instructiecorps aan den oorlog. Dit instruc tiecorps stond onder leiding van een Duit- schen kolonel In September 1936 werd be sloten. dat het Duitsche leger zou deelne men aan den burgeroorlog in Spanje en onmiddellijk werd een pantsercorps naar Spanje gezonden. Op wensch van Franco zelf nam dit corps als zelfstandige Duit sche afdeeling aan den strijd deel. In het begin van 1937 vroeg de Spaan- sche legerleiding of de Duitschers de jonge Spaansche officieren wilden opleiden. Spoe dig werd een wijdvertakte opleidingsorga- nisatie in het leven geroepen, waar eerst de leiders ran de infanterie en vervolgens van de overige wapens werden opgeleid De Duitsche istructeurs kregen hierbij een waardevolle hulp van de Duitschers in Spanje, voor een groot deel oud-strijders, die veel bijdroegen door hun kennis van taal en volk. Naar schatting van kolonel Funck heb ben 56.000 Spanjaarden van deze Duitsche opleiding geprofiteerd. Tenslotte publiceert het blad een facsi mile van een brief, welke Franco aan de redactie heeft gezonden en waarin hij schrijft: „Het Spaansche leger brengt hul de aan den moed en de discipline van de Duitsche kameraden, welke belichaamd zijn in hen. die op Spaansohen bodem zijn ge vallen". Ook de nationaal-socialistisohe Korres- pondenz wijdt een speciaal nummer aan het optreden van het Condor-legioen. Hier in komen talrijke beschrijvingen en uit treksels uit dagboeken voor, welke door leden van het legioen werden gemaakt. Tenslotte wordt onder leiding van Karl Ritter een film opgenomen van het Con dorlegioen, welke tot titel zal dragen „Duit sche vrijwilligers in Spanje, een strijd tegen den wereld-vijand". Karl Ritter is in Spanje geweest en heeft deelen van het offensief van Franco gefilmd Het slot van de film zal zijn de overwinningsparade te Madrid en het binnentrekken van het Con dor-legioen te Berlijn. HONGARIJE. Verkiezings-succes voor de regeering Maandag hebben de verkiezingen voor het parlement plaats gehad. De uitslag is als volgt: Regeeringspartij: 180 zetels (130 zetels in de ontbonden Ka mer); Christelijke partij: 3 zetels, Agrariërs 14 zetels 121 zetels in de ontbonden Ka mer). Pijlkruizen <Hubay>: 28 zetels. Nat. Soc. (Palfyi: 4 zetels. Nationaal Front: 4 zetels. Christ, nat. front: 3 zetels. Soc. De mocraten: 5 zetels (11 zetels in de ontbon den Kamer). liberalen (Rassay): 5 zetels (10 zetels in de ontbonden Kamer). Onaf- hankelijken: 6 zetels. Wil des Volks: 1 zetel. In de ontbonden Kamer hadden de recht sche groepen te zamen 23 zetels, de pijl kruizen en andere nationaal-socialisten 6 en het gematigde centrum 44. In de nieuwe Kamer, welke 10 Juni bij een zal komen, zal de regeering beschik ken over een meerderheid van 199 stem men tegen een eventueele oppositie van 61. VEREENIGDE STATEN. De neutraliteitswet President Roosevelt heeft tegenover jour nalisten verklaard, dat hij het geheel eens is met de plannen van Cordell Huil voor een herziening der neutraliteitswet. Hii was van meening, dat het congres over deze kwestie een besluit moet nemen De tegenstanders schijnen alle midde'en. waarover zij beschikken, te willen ln het werk stellen om den Senart te beletten nog voor het uitsergmn van het congres de wetswijziging af te doen Senator Borah blijft zich verzetten tegen de levering van wapenen aan oorlogvoerenden en ook andere republikeinen stellen zich od dat standpunt. De stemming in het Huis van Afgevaar digden is gun; tiger voor het vcorstel van Huil. De democraat Bloom, die zitting heeft voor New York. heeft een wetsontwerp bij het Huis Ingediend, hetwelk geheel over eenkomt met de opvattingen van Huil. In dien dit ontwerp door het Huis wordt aan genomen zal het voor den Senaat gemak kelijker zijn dat voobeeld te volgen. Tegen de vakvereenigingen. Dat het publiek hoe langer hoe minder te spreken is over de gedragingen van de radicale vakvereenlgmgsleiders blijkt uit het feit. dat het congres van Pennsylvanië een wet heeft aangenomen, waarbij sit- Het stoffelijk overschot van generaal C. J. Snijders, oud-opperbevelhebber van land en zeemacht, pionnier van de Nederland- sche luchtvaart, van onze luchtverbinding met de overzeesche gewesten en beschermer- van talrijke nationale instellingen met allerlei doel. is vandaag ter ruste gelegd op de begraafplaats Oud Eik en Duinen te Den Haag. Het is heden op twee maanden na juist 25 jaren geleden, dat in Nederland de mobilisatie werd afgekondigd, tijdens welke generaal Snijders, die na een hoogst eervolle loopbaan reeds was gepensionneerd, op verzoek van H.M. de Koningon het op perbevel over de gemobiliseerde troepen van land- en zeemacht op zich nam. een taak. welke hij tot het einde toe met voorbeeldig beleid heeft vervuld. Nederland was. over eenkomstig den wensch van de Koningin en van ons volk, buiten den wereldbrand gebleven Wat de generaal in de decennia daarna nog in het belang ran ons land heeft verricht, is in velerlei vorm dezer dagen weer tot uitdrukking gebracht. Als vertegenwoordiger van H.M. dc Ko ningin waren heden aanwezig vice-admi- raal Bauduin. adjudant-generaal, chef van het militaire Huis van Hare Majesteit en H. Ms. adjudant-majoor Phaff. De minister-president, dr. H. Colijn was in den rouwstoet medegekomen om op de begraafplaats de gevoelens der regeering te vertolken. Een eerewacht was op de begraafplaats opgesteld, bestaande uit een bataljon gre nadiers met vaandel en een bataljon jagers met vaandel. Ook bli de Koninklijke mili taire kapel werden de eerbewijzen gebracht. Het bataljon grenadiers vormde een eere wacht met vaandel, waarbij de regiments commandant langs den toegangsweg tot de aula aan de voorzijde eereposten had ge plaatst. Het bataljon jagers vormde een eerewacht met vaandel, waarbij de regi mentscommandant aan de achterzijde van de aula langs den weg naar het graf eere posten had geplaatst. De garnizoenscommandant kolonel van den Berg van Saparoea was aan den in gang van de begraafplaats aanwezig, de gouverneur der residentie aan den ingang der aula. Onder de aanwezigen bevonden zich de particuliere secretaris van H.M. de Konin gin. C. S Sixma baron van Heemstra, de gep. generaal-majoor A G. Sickinghe eer ste Kamerheer van de Koningin, baron van Geen. Kamerheer i.b.doud-particulier secretaris van de Koningin, kanselier der Nederlandsche ridderorden, de ministers Patijn. Van Dilk, Goseiing, Welter, van Buuren en Slotemaker de Bruin?. Aanwezig waren voort<j de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, de voorzitter van de Algemeene Rekenkamer, de vlce- admiraals Rambonnet. Kruys, Quant, v0s en Fürstner (chef van den marinestaf), luit -generaal Baron van Voorst tot Voorst gouverneur van de residentie, een deputa tie van den generalen staf onder leiding van den chef. luit.-generaal J. H Reyn- ders, de gep. luit.-generaal jhr. W Röell, oud-commandant van 'het veldleger, de oud-oommandant van het veldleger, luit- down-stakingen worden verboden en ook het automatische inhouden van vakveree- nlgingscontribulie niet is toegestaan, zoo lang ingevolge een geheime stemming door de arbeiders daartoe niet is besloten en ook niet iedere arbeider Individueel schiftelijk zijn toestemming heeft gegeven. Ook krij gen de ondernemers het recht bij de labour- board van den staat verkiezingen voor de vertegenwoordiging bij collectieve loonbe- sprekingen aan te vragen. De wet moet thans nog slechts door den gouverneur van den staat onderteekend worden. De Ameri can Federation of Labour heeft er krachtig tegen geprotesteerd. SPANJE. Franco richt zich tot de vrouwen. Franco heeft voor 10.000 vrouwen van de Spaansche phalanx-partij een rede gehou den, waarin hij o.m. zeide: Ik wil, dat Spanje sterk is, niet om het in dwaze avonturen te storten, doch omdat nationale kracht de beste waarborg voor den vrede is. Uw werk. zoo vervolgde Franco, is met het succes van onze troepen niet geëindigd. Thans moet het Spaansche tehuis nog her overd worden. Wapens en militaire strijd krachten zijn niet voldoende om toekom stige oorlogen te winnen. Zulke oorlogen zouden de verbeelding te boven gaan en zij. die zich achter de linies bevinden, zou den er in gelijke mate onder lijden als de genen aan het front. Daarom zouden de Spaansche vrouwen door het smeden van eenheid en vader landsliefde in haar woning de voorposten van den vrede zijn. Verliescijfers. Volgens Chineesche militaire autoriteiten hebben de Japanners bij de krijgsbedrijven In China tot nu toe in het geheel 870.000 dooden en gewonden te betreuren. In een te Tokio uitgegeven communiqué wordt het totaal aantal dooden en gewon den der Chineezen geschat op 2 300 000. Daarbij zijn meer dan 900.000 dooden. ter wijl het aantal dooden aan Japansche zijde gevallen, op 60.000 wordt gesteld. Dc grensincidenten. De Japansche gezant te Moskou heeft i krachtig geprotesteerd tegen de door de i Russen veroorzaakte grensincidenten van uit Bulten-Mongolië. Van Japansche zijde wordt een uitvuerlg overzicht daarvan gegeven. In trtaal zou den' 59 Russische vliegtuigen zijn neerge- I legd tegen 1 Japansche. generaal Van Terwisga. leden van het Hoog Militair Gerechtshof, een depuatie van de I zeemacht onder leiding van den comman dant der marine schout-bij-nacht Jolles ichef van den staf zeemacht). Duy- maer van Twist, voorzitter van het Natio naal Landstorm Comité. E H Juckema van Burmania baron Rengers van Warmenhul- zen, dienstdoend grootmeester van Prinsos Juliana en kapitein De Roo van Alderwe- relt, adjudant van Prins Bemhard, de oud-ministers De Geer, Deckers en Lam- booy; Van Ede van de Pais, directeur van den Luchtvaartdienst, als vertegenwoordi ger van de luchtvaart, vice-admiraal Fock. oud-inspecteur-generaal voor de scheep vaart. mr. Haitsma Mullier, algemeen voor zitter van het Nationaal Jongeren Ver bond, de Belgische militaire attaché kolo nel P. J. Diepenrykx. de Fransche militaire attaché, commandant graaf J de Mascu- reau, gen.-majoor Frogel, inspecteur van de Burgerwacht, een deputatie van den Kon. Bond van ridders M.W.O. beneden den rang van officier, het hoofdbestuur van den Nat. Bond Mobilisatiekruis, een deputatie van het wapen der genie en het bestuur van „Ons Leger". Voorts een deputatie der algemeene Ver- eeniglng van Nederlandsche Reserve-Offi cieren. kolonel J. Slagter, als vertegenwoor diger van den legercommandant in Ned - Indië, ir. De Kok, directeur-generaal van de Koninklijke, voorzitter van de Kon. Ned. Vereenlgins voor Luchtvaart, een deputatie van de K.L.M. en de K.N.I.L.M.. Van Za- linge. voorzitter van de Kon. vereeniging „Onze Vloot" en de secretaris dier vereeni ging jhr. Van der Wijck, een deputatie van de militaire luchtvaart onder leiding van overste Van Heist, enz. Kransen en bloemstukken waren er. be halve de reeds genoemde, van H.M. de Ko ningin en van den ex-keizer van Duitsch land en van vele anderen. Aan de groeve heeft dc minister-presi dent namens de regeering de volgende rede gehouden Door de familie van generaal-Snijders uitgenoodigd zijnde om bij deze plech tigheid als eenige spreker het woord te willen voeren, rust op mij dus de dub bele taak om getuigenis te geven van de gevoelens die de Nederlandsche re geering bij deze lijkbaar tot uitdruk king wil brengen èn de to9k te zijn van zoo menige organisatie, waarmee gene raal Snijders bij zijn leven verbonden is geweest. Het aantal dezer organisa ties, waaraan de generaal zijn belang stelling of zijn werkkracht schonk, gaat de 30 te boven en reeds daarom alleen verwacht ge van mij niet een nage noeg eindelooze opsomming van de veelzijdige werkzaamheden, waardoor dit leven geruid werd en zult ge het begrijpen, dat ik er vooral naar stre ven zal de nationale beteekenis van den persoon en van zijn arbeid naar voren te brengen. Intusschen staat de waardeering van die beteekenis niet los van de feiten, waardoor dit lange, arbeidzame leven gesierd is ge worden. Het zegt nog wel niet veel. maar toch wel iets wijl heenwijzend naar meer dan gewone intellectueele begaafdheid dat de jonge Snijdere op 17-Jarlgen leef tijd als no. 1 aan de K. M. A. werd toege laten tot de opleiding voor officier bij het wapen der genie Het geeft aan die intel lectueele begaafdheid een verzwaard ac cent als hij. 3 jaar later, als no. 1 van zijn iaargenooten. wordt aangesteld tot tweede luitenant bij het toenmalige korps inge nieurs. mineurs en sappeurs. Het zegt reeds iets méér voor de toe komstige loopbaan van den jongen 2en luitenant dat hij, die nog geen jaar offi cier was, detacheering aanvraagt bij het Ned. Ind leger op het tijdstip, dat dit le ger gereed staat een aanvang te maken met het tot rede brengen van een weer barstig sultanaat in het Noordelijk deel van Sumatra. Het bevestigt de beteekenis van den drang naar daden, die ons in dat ver zoek om naar Indië te gaan reeds op valt, dat deze jonge ondernemende of ficier binnen drie maanden na zijn komst in Atjeh al werd voorgedragen voor de hoogste militaire belooning, die onze krijgsmacht kent; het ridder kruis der militaire Willemsorde. Dat kruis gewaagt van moed. van be leid en van trouw door den drager er van aan den dag gelegd. Het is een belóóning. Maar zal het goed zijn. dan moeten die woorden voor den drager er van tot levensdevies worden, dan moet dat devies een belofte inhouden waar van aan het einde van dit aardsohe' leven kan worden getuigd, dat zij in rijke vervulling is gegaan. Welnu, wie kan ook slechts den ge rlngsten twijfel voelen opkomen bij de vraag, of het leven van generaal Snij ders de vervulling dier belofte heeft gebracht. Of men hem volgt als lecraar aan de K. M. A. en later als hoofd van onderwijs bij die Inrichting, of men hem aan het werk ziet bij het wapen der genie, dan wel bij opdrachten in het buitenland, altijd weer blijken kunde, doorzicht, werkkracht en karaktereigenschappen te beantwoorden aan de hoogste eischen, die men aan de besten onder ons stellen mag. Overtuigend bleek de erkenning hiervan uit het feit, dat de regeering zeer uitzonderlijk vroeg immers Snijders bekleedde nog maar den kapiteinsrang van haar waardeerii» blijk gaf door een benoeming tot Ridj,, in de Orde van den Nederiandschen Leeuw Niet minder opvallend was de benoeminz tot sous-chef en later tot chef van den ee- ncralen staf. Ware hiermee de militaire loopbaan afgesloten geworden, dan had ze daarom alleen reeds gerekend mogen wor den tot de zeer uitzonderlijke, omdat Snij- ders tevoren nimmer bij den generalen stat had gediend en ook nimmer de hoogere krijgsschool had bezocht. Ik heb een persoonlijke reden bij deze stafperiode een oogenblik stil te staan Toen ik den 4en Januari van het Jaar 19i{ als minister van oorlog optrad, was de ge neraal Snijders een half jaar tevoren be noemd tot chef van den staf, en bekleedde hij reeds 2'/s jaar den generaalsrang. De nieuw opgetreden minister van oorlog had wel is waar in het Indische leger als offi cier gediend doch slechts in de subal terne rangen maar was enkele jaren te voren in Indië in den burgerlijken dienst overgegaan. Een burger-minister van oor log was in Nederland nog niet voorgeko men. De verhouding tusschen minister en chet van den staf is altijd een zeer bijzondere, maar was het zeker in de jaren 1911, 1912 en 1913, toen, evenals thans ook weer op velerlei gebied, gewerkt werd aan den om bouw bij onze landmacht. Slechts door in nige samenwerking en volkomen harmonie tusschen de hoogste adviseerende militaire en de beslissende burgerlijke autoriteit kan dan voor de landsverdediging iets goeds worden bereikt. Dat in die jaren het ge stelde doel bereikt is geworden, is niet in het minst te danken aan de onverpoosde toewijding van den chef van den staf, ge neraal Snijders, aan de welwillendheid waarmee hij den zooveel jongeren minister van oorlog steeds ter zijde stond, aan zijn uitsluitend door het belang der zaak inge geven raadgevingen. Ik heb hem meer dan eens daarvoor per soonlijk gedankt. Ik doet het hier bij zijn lijkbaar in het openbaar. 1 Het waren de schokkende gebeurtenissen van de Augustusmaand 1914. die generaal Snijders uit de afgeslotenheid van de bureaux van den generalen staf ineensin het volle licht van de algemeene volksaan dacht plaatsten. Het ls hier niet de plaats een breede sdhets te gewen van de werk zaamheden en van de verantwoordelijkheid van den opperbevelhebber van land- en zeemacht gedurende de jaren 1914 tot en met 1918. Wel was de mobilisatie vlot verloopen en wel schiep de kort te voren tot stand geko men legerorganisatie de gelegenheid om dadelijk met de concentratie der opgeko men troepen een aanvang te maken, maar aan het apparaat, dat, zoo noodig. onze neutraliteit met kracht van wapenen zou moeten handhaven, ont/brak nog veel. De materieele uitrusting van het leger was nog lang niet op de hoogte van den tijd en de geoefendheid van de onder de wapenen geroepen oudere lichtingen was niet op het peil. dat voor den modernen oorlog werd geëischt. In dat alles moest verbetering worden ge bracht: de uitruting moest voor zoover dit mogelijk bleek, worden aangevuld, de ge oefendheid der troepen verhoogd. En dat alles moest geschieden terwijl tegelijkertijd telkens nieuwe scharen de bestaande leger- sterkte lewamen vergrooten, nieuwe een heden moesten worden gevormd en nieuwe takken van dienst in het leven moesten worden geroepen. Voegt men daarbij dan de spanningen., die zich, ondanks onzen neutraliteltswii, van tijd tot tijd voordeden en de haast bovenmensehelijke verantwoordelijkheid voor het krijgsbeleid, indien we met een onvoldoend uitgerust leger in den oorlog zouden worden betrokken, dan komt de vraag op. hoe het mogelijk is, dat één man gedurende vier lange Jaren, onder zulke ongunstige verhoudingen, dien last heeft kunnen torsen. Als ik over het antwoord op die vraag nadenk, dan gaan mijn gedachten weer terug naar dat 64 jaar geleden verdiende kruis met zijn devies van moed, beleid en trouw. Nu niet naar den physieken moed. maar naar den hoogen moreelen moed, die voor de zwaarste verantwoordelijkheid niet terugdeinst, naar het beleid, dat de pas sende maatregelen op het Juiste oogentuk weet te nemen, naar de onkreukbare trouw, die alles, ook zichzelf, weet te geven en om niets voor zichzelf vraagt. Onbegrensde toewijding aan Vorstin en Vaderland vormde de motorische kracht voor de vervulling van een taak, waarvan men. de zwaarte slechts benaderen kan. Over het einde van deze vierjarige pe riode valt een schaduw, waaraan wij hier en vandaag niet mogen voorbijgaan. Bui gend voor onredelijke critiek hebben ne toenmalige bewindslieden den opperbevel hebber tot heengaan genoopt. En wel werd voor die daad een jaar later verzoening gedaan door de verleening van het groot kruis van den Nederiandschen Leeuw, maar dat heengaan zelf en nog meer de wijze waarop dat heengaan plaatsgreep, doet nu nog zeer. Het was allerminst in overeen stemming met de ongemeen groote vermen- sten. die generaal Snijders aan volk en vaderland bewezen had. En toch ls er één goede kant aan. Da ongewone afscheid uit het ambt heeft gelegenheid geschonken om aan heel ne volk te toonen, welk een gaafheid va karakter deze groote soldaat bezat. Intellectueele begaafdheid, groote wers- kraoht, omvangrijke kennis, zijn schappen, die in het leven veel betee'in nen. Maar ze worden alle overtroffen dn. wat de Engelschen plegen te noemen, - bezit van een „sterling character een karakter heeft dc generaal getoono bezitten door de wijze waarop 3 hij zich e b-''""rT droeg onder de hem aangedane Hier geen bittere polemiek, lrtcr ook n de geringste intrige, integendee'; w£ berusting, geloovend. dat de tijd rec-' „m doen En inmiddels zich aangorden» het leven niet als afgesloten te beschou doch het ook verder met al zijn ga|i0. krachten te stellen in dienst van hei naai belang. Alle arbeid, die hem riep ter be.v° van van de volkskracht en ter bestrudim; „a een futloos defaitisme, kon verzeker 2-1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2